Porządny Agile

Porządny Agile

Jak pracować zwinnie i jak robić to porządnie

All Episodes

W pierwszym odcinku naszego podcastu przedstawiamy rolę Scrum Mastera. Definiujemy kim jest Scrum Master, opowiadamy jak wygląda dzień Scrum Mastera i podpowiadamy kilka najważniejszych kroków jak Scrum Master może się […] The post #001 – Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Sep 2018

49 min 28 sec

Drugi odcinek podcastu poświęciliśmy w całości tematowi możliwych działań rozwojowych, po to by Scrum Master stał się jeszcze lepszym w tym co robi. Na bazie swojej praktyki w roli SMa […] The post #002 – Jak się rozwijać w roli Scrum Mastera? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Sep 2018

55 min 3 sec

W tym odcinku podkastu dzielimy się refleksją, jak wygląda aktualny stan zwinności w Polsce, zainspirowani artykułem Martina Fowlera „The State of Agile Software in 2018„. Na bazie naszych doświadczeń, komentujemy […] The post #003 – Stan agile w 2018 roku first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Oct 2018

41 min 20 sec

Kuba na ostatniej konferencji Agile By Example opowiedział o tym, że „Transformacja to nie krok ani projekt, tylko niekończąca się historia”. Na bazie tamtej treści w czwartym odcinku podcastu poszerzamy […] The post #004 – Zwinna transformacja to niekończący się proces first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Nov 2018

46 min 8 sec

Jeśli mielibyśmy robić tylko jedno wydarzenie scrumowe w zespole, robilibyśmy Retrospektywę Sprintu. W tym odcinku podcastu definiujemy, czym jest porządna retrospektywa i jak może wyglądać jej właściwa struktura oraz przestrzegamy […] The post #005 – Porządna Retrospektywa Sprintu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Nov 2018

50 min 47 sec

Rozmawiamy o pułapkach Retrospektywy Sprintu – wskazujemy  te najczęściej występujące, omawiamy w jaki sposób je identyfikować oraz podpowiadamy, jak można sobie z nimi radzić.  Zobacz wersję wideo Materiały i techniki, […] The post #006 – Pułapki Retrospektywy Sprintu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Dec 2018

46 min 54 sec

Formułowanie Celu Sprintu dla niektórych zespołów to kłopotliwy moment – robione to jest byle jak, cel nie jest żadnym celem tylko zakresem sprintu a czasem tego celu zespoły nie ustalają […] The post #007 – Cel Sprintu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jan 2019

43 min 8 sec

Rozmawiamy o roli analityka oraz miejscu analizy w podejściu zwinnym. Dyskutujemy o tym, czy jest to zanikająca kompetencja, czy może nadal konieczny element procesu wytwarzania oprogramowania. Odcinek podsumowujemy dobrymi praktykami […] The post #008 – Rola analityka w Agile first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jan 2019

47 min 26 sec

Rozmawiamy o tym, dlaczego warto przeprowadzać proces doskonalenia Backlogu Produktu, zwany potocznie refinementem lub groomingiem. Dyskutujemy o tym, jak często pracować nad Backlogiem Produktu, w jakim składzie oraz po jakie […] The post #009 – Porządny Refinement first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Feb 2019

46 min 32 sec

Wiele produktów nie odpowiada na żadną prawdziwą potrzebę klienta, albo odpowiada w sposób niesatysfakcjonujący i z tego powodu nie odnosi sukcesu biznesowego. By zmniejszyć ryzyko braku sukcesu naszego produktu, możemy […] The post #010 – Product Discovery first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Mar 2019

43 min 46 sec

Współpraca Scrum Mastera z Product Ownerem jest ważnym aspektem pracy w Scrumie. W tym odcinku wskazujemy, dlaczego brak współpracy może być problemem oraz podsuwamy konkretne przykłady, jak może wyglądać modelowa […] The post #011 – Współpraca Scrum Mastera z Product Ownerem first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Apr 2019

44 min 35 sec

Dołączenie do nowego zespołu może być stresujące nawet dla doświadczonego Scrum Mastera. Dzielimy się naszymi podpowiedziami na temat kroków, które warto uwzględnić, gdy zmieniamy zespół i rozpoczynamy pracę w roli […] The post #012 – Scrum Master w nowym zespole first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Apr 2019

46 min 25 sec

Planowanie pracy w środowisku zwinnym rodzi wiele pytań. Rozmawiamy o Planowaniu Sprintu, analizujemy to wydarzenie z różnych perspektyw a na koniec odcinka dzielimy się praktycznymi poradami, które można wykorzystać od […] The post #013 – Porządne Planowanie Sprintu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

May 2019

49 min 30 sec

Dużo mówi się o korzyściach ze zwinnego podejścia, ale dla równowagi warto podkreślić, że wymaga ono również poniesienia pewnych kosztów. Bez konkretnych inwestycji w transformację zwinną oraz bez ponoszenia stałych […] The post #014 – Koszty podejścia zwinnego first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jun 2019

47 min 7 sec

Agile Coach nie jest zdefiniowany tak dobrze, jak rola Scrum Mastera i może być rozumiany wieloznacznie. Często zadajecie nam pytania jak my rozumiemy funkcję Agile Coacha, więc w piętnastym odcinku […] The post #015 – Kto to jest Agile Coach? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jun 2019

46 min 5 sec

Samoorganizacja jest dobrym pomysłem, popularnym w podejściu zwinnym, ale co zrobić jeśli w zespole mamy kogoś bez zaangażowania? Temat wraca nam w pytaniach na spotkaniach społeczności i w trakcie naszej […] The post #016 – Niezaangażowany członek zespołu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jul 2019

46 min 48 sec

Nagraliśmy odcinek o mitach, które przez lata narosły wokół agile’a. W odcinku poddaliśmy pod dyskusję najpopularniejsze mity, które zgłosili nam nasi słuchacze. Zobacz wersję wideo W odcinku omawiamy następujące mity: […] The post #017 – Mity zwinności first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Aug 2019

30 min 51 sec

Scrum jest prosty, ale bywa mylnie rozumiany. Na bazie informacji od słuchaczy wyselekcjonowaliśmy 5 najpopularniejszych mitów, nad którymi pochylamy się w tym odcinku. Zobacz wersję wideo W odcinku omawiamy następujące […] The post #018 – Mity Scruma first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Aug 2019

27 min 27 sec

Estymowanie to temat, który wzbudza dużo pytań oraz wątpliwości. W tym odcinku omawiamy czym jest estymowanie, przedstawiamy trzy podstawowe podejścia oraz zastanawiamy się nad sensem korzystania z estymat. Zobacz wersję […] The post #019 – Estymowanie first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Sep 2019

28 min 31 sec

Jaka jest definicja Sprintu? Jak powinien wyglądać Sprint? Przedstawiamy sześć porad, jak powinno się wykonywać i organizować Sprint. The post #020 – Porządny Sprint first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Sep 2019

28 min 42 sec

Robisz właściwe rzeczy? A może skupiasz się tylko na tym, czy pracujesz we właściwy sposób? Tyle mówi się o usprawnianiu procesu, tyle nacisku kładzie się na wszelkie kwestie optymalizacyjne, że zupełnie nieistotna staje się strona produktowa. Dlaczego tak jest i jak to zmienić - sprawdź! The post #021 – Pułapka optymalizowania procesu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Oct 2019

33 min 56 sec

Czy warto zdobywać certyfikaty w Scrumie i ile to kosztuje? Którą organizację wybrać - Scrum Alliance czy Scrum.org? Porady dla osób szukających dobrego trenera i przygotowujących się do egzaminu. The post #022 – Certyfikaty w Scrumie first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Oct 2019

38 min 27 sec

Czy sztywne terminy są zaprzeczeniem Agile'a? Czy można mówić o pracy zwinnej, jeżeli mamy narzuconą końcową datę projektu? Jakie korzyści może przynieść ustalenie deadline'u? The post #023 – Praca na termin w Agile first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Oct 2019

28 min 10 sec

Konferencje branżowe - czy warto w nich uczestniczyć? Jakiej mogą dostarczyć nam wartości, jak najlepiej je wykorzystywać i czego nie robić, jeśli rzeczywiście chcemy dobrze spędzić czas na nich czas. The post #024 – Jaka jest wartość konferencji? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Nov 2019

33 min 32 sec

Jak realizować porządnie Codzienny Scrum? Jak się okazuje – wcale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. W 25. odcinku podcastu podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by ten stały punkt w planie dnia był jak najbardziej efektywny i przynosił korzyści całemu Zespołowi Deweloperskiemu. The post #025 – Porządny Codzienny Scrum first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Nov 2019

32 min 24 sec

Zasady współpracy z członkiem zespołu pracującym w niepełnym wymiarze czasu - co zrobić, by przebiegała ona sprawnie i efektywnie? Jak zadbać o zdrową atmosferę w zespole i skuteczność działań? The post #026 – Członek zespołu w niepełnym wymiarze czasowym first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Dec 2019

38 min 40 sec

Dlaczego warto powołać zespół pracujący zwinnie w niepełnym wymiarze czasowym, jakich zagrożeń unikać podczas jego działania i jak wyciągnąć najwięcej korzyści z jego istnienia? The post #027 – Zespół w niepełnym wymiarze czasowym first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jan 2020

37 min 7 sec

Jaka przyszłość czeka podejście zwinne? Jakich trendów można się spodziewać w Agile'u? Czy znajdą się jakieś alternatywy dla obecnych rozwiązań i czy będą one dobre dla środowisk pracujących zwinnie? O tym w 28. odcinku podcastu. The post #028 – 7 trendów w Agile na przyszłość first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jan 2020

37 min 57 sec

Czym jest Przegląd Sprintu? Jak powinien wyglądać, a jak nie? Poznaj 6 rad dotyczących organizacji porządnego Przeglądu Sprintu i dowiedz się, jakich błędów unikać oraz na co zwrócić uwagę, by Przeglądy przebiegały sprawnie i przynosiły możliwe najlepsze rezultaty. The post #029 – Porządny Przegląd Sprintu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jan 2020

40 min 56 sec

Jakie drogi prowadzą do zostania Scrum Masterem? Co zrobić, jeśli nasza firma nie wie, co to zwinność albo jeśli akurat w naszym zespole nie funkcjonuje Scrum? Poznaj sprawdzone scenariusze! The post #030 – Jak zostać Scrum Masterem? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Feb 2020

36 min 42 sec

Czym jest odpowiedzialność zespołu za produkt i dlaczego jest bardzo ważna? Co zrobić, aby zbudować odpowiedzialność za produkt w naszym zespole - poznaj 6 rad, które Ci w tym pomogą. The post #031 – Wzmacnianie odpowiedzialności zespołu za produkt first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Feb 2020

34 min 32 sec

Kryzysy. Czym dokładnie są? Jak sobie z nimi radzić przy wykorzystaniu podejścia zwinnego? Które sytuacje są dla firmy szczególnie niebezpieczne? Czy da się przeciwdziałać kryzysom i zwalczać je zanim będzie za późno? The post #032 – Agile jako reakcja na kryzys first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Mar 2020

34 min 24 sec

Narzędzia w pracy zwinnej - które rozwiązania fizyczne i elektroniczne przydadzą się Scrum Masterowi, Agile Coachowi i całemu zespołowi zwinnemu? Poznaj pięć aspektów, które uznaliśmy za najbardziej istotne w tym temacie. The post #033 – Narzędziówka w pracy zwinnej first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Mar 2020

41 min 51 sec

Czy zespoły pracujące zwinnie powinny mówić emocjach? Czy w Agile'u jest w ogóle miejsce na takie "miękkie" tematy? Jakie są dobre praktyki w temacie pracy z emocjami członków zespołu i jak zadbać o ten temat, aby konflikty, problemy i negatywne emocje nie były przeszkodą podczas pracy? The post #034 – Emocje w Agile first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Apr 2020

38 min 50 sec

Łączenie ról w Scrumie - poznaj kilka możliwych kombinacji - ich plusów i minusów oraz zagrożeń, jakie mogą wynikać z wypełniania obowiązków dla dwóch stanowisk jednocześnie. The post #035 – Łączenie ról w Scrumie first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Apr 2020

39 min 15 sec

Dowiedz się o różnicach pomiędzy pracą w obu podejściach w sposób zwinny. Czym jest projekt, a czym produkt i jak my rozumiemy w nich zwinność – jakie są różnice między […] The post #036 – Zwinne projekty i produkty first appeared on Podcast "Porządny Agile".

May 2020

32 min 16 sec

Scrum Master to osoba, która wciąż musi się rozwijać. Masz już pewien poziom wiedzy oraz doświadczenia w tej dziedzinie i zastanawiasz się co dalej? W tym odcinku rozmawiamy o dalszym […] The post #037 – Wyszkoliliśmy się ze zwinności i co dalej? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

May 2020

40 min 33 sec

Co możesz zrobić, żeby przekonać swojego klienta do pracy w sposób zwinny? Jak skutecznie przedstawić mu zalety pracy zwinnej? Dajemy Ci pięć porad, które pomogą dobrze sprzedać Agile, a także […] The post #038 – Jak sprzedawać agile? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jun 2020

39 min 15 sec

Jak powinien wyglądać poprawny Backlog Produktu? Kogo warto zaangażować do tego? Do czego należy być przygotowanym? Mamy dla Ciebie sześć rad dzięki którym Twój Backlog Produktu będzie porządny. Są one […] The post #039 – Porządny Backlog Produktu first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jun 2020

34 min 1 sec

Co można zrobić by zaangażować zespół w rozwiązywanie problemów? Jedną z metod jest „Take it to the team”, którą polecamy nawet osobom zaczynającym pracę w rolach zwinnych – kiedy są […] The post #040 – Jak angażować zespół w rozwiązywanie problemów? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jul 2020

41 min 5 sec

Techniki wizualizacji, które polecamy. Jak dobrze przeprowadzić wizualizację pracy w Sprincie. Wyjaśniamy jak korzystać ze Scrum Boarda. Dajemy Ci także kilka innych porad związanych z wizualizacją, a także wskazujemy to, […] The post #041 – Wizualizacja pracy w Sprincie first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jul 2020

42 min 55 sec

Jak HR może wesprzeć zwinność w firmie? Rola HR-u może zawierać się w planowaniu transformacji, pogłębieniu zmiany kultury organizacyjnej. Czasem konieczne mogą się okazać zmiany w obszarze tzw. “twardego HR-u” […] The post #042 – Rola HR w agile first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Jul 2020

44 min 44 sec

Czym jest utrzymanie w agile? Jakie zagrożenia mogą pojawić się kiedy nie zarządzamy utrzymaniem? Dowiesz się czego powinno się z pewnością unikać. Omawiamy też kilka dobrych praktyk dotyczących utrzymania. Sami […] The post #043 – Zarządzanie utrzymaniem w agile first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Aug 2020

31 min 7 sec

Czy organizacja powinna mieć zwinną społeczność? Jak można ją stworzyć? Jak można ją rozwijać i animować, żeby ciągle działała? Mówimy o tym, jak wykorzystać jej istnienie i potencjał w danej […] The post #044 – Firmowa społeczność zwinna first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Aug 2020

42 min 50 sec

Jesteś liderem lub managerem i odczuwasz strach przed utratą kontroli w podejściu zwinnym? W tym odcinku omawiamy ten konkretny case i pokazujemy na bazie konkretnych pytań, jak dyskutować, analizować i […] The post #045 – Jak wspierać managerów w procesie zmiany? first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Sep 2020

42 min 32 sec

Przedstawiamy Ci różne układy pełnienia roli Project Managera w zespole Scrumowym. Sprawdź, w którym z nich jesteś. Temat jest rozwinięciem pytania, które zadał nam nasz Słuchacz na facebookowym live. W […] The post #046 – Project Manager w Scrumie first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Sep 2020

41 min 57 sec

Scrum Guide nie definiuje wprost pojęcia Definition of Ready. Jest to jednak rozszerzenie, które bywa stosowane na różne sposoby w wielu zespołach. Dowiesz się, dlaczego ta praktyka może być potrzebna […] The post #047 – Definition of Ready first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Oct 2020

36 min 14 sec

Nie istnieje jeden konkretny, najlepszy model zarządzania Scrum Masterami. Jest ich kilka, mają swoje zalety i wady, ale nie o tym jest ten odcinek. Nie zdradzimy, który model preferujemy. Mamy […] The post #048 – Zarządzanie Scrum Masterami first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Oct 2020

45 min 10 sec

Przeprowadzanie efektywnych spotkań może wydawać się proste. Ustalamy godzinę i spotykamy się w wyznaczonym czasie. Wystarczy omówić występujące problemy, postęp prac nad projektem, ustalić co, kto robi, a potem rozejść […] The post #049 – Facylitacja spotkań first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Nov 2020

43 min 40 sec

Sytuacja na świecie przeniosła nas do świata online. Dzięki współczesnej technice możemy ciągle pracować nad naszymi projektami. Odcinek jest kontynuacją tematu poprzedniej rozmowy o facylitacji spotkań, ale tym razem mówimy […] The post #050 – Spotkania online first appeared on Podcast "Porządny Agile".

Nov 2020

47 min 35 sec