Zawód muzyk

Krzysztof Kołodziński

“Zawód muzyk” to podcast, który przedstawia rynek muzyczny z różnych stron – zarówno tych jasnych, jak i ciemnych. Nasi goście opowiadają historie o różnych obliczach tej profesji, o problemach, które spotkali na swojej drodze i ich rozwiązaniach.

Jeżeli nie wiesz, czy ten zawód jest dla Ciebie, zastanawiasz się jaką drogę muzyczną wybrać lub po prostu szukasz muzycznych inspiracji to ten podcast jest dla Ciebie.

Zapowiedź odcinka #13: Bajka o królowej Ekhran i szewcu Sofarze
Trailer 2 min 34 sec

All Episodes

Notatki do odcinka: gabinet.art/zawodmuzyk13 --- A gdyby tak zrobić koncert, na którym telefony są niepożądane? A dajmy trudniej, niech będzie to do tego koncert darmowy. Nikt nie płaci, ale nikt też nie zarabia. I oczywiście ściągnijmy jakieś fajne zespoły. Brzmi jak bajka prawda? A jednak… Dziś opowiemy sobie o takiej bajce właśnie. Przygotowanie koncertu to nie lada sztuka. A podczas przygotowań zawsze przyda się człowiek do zadań specjalnych - taki człowiek orkiestra, co umie się posłużyć i WD-40 i duct tapem, a i publikę zagada opowiadając anegdoty. Takim człowiekiem jest mój dzisiejszy gość. Prywatnie pasjonat muzyki i życia lubiący otaczać się innymi pasjonatami. Zawodowo - project manager. Sercem - basista zespołu More Wine Please i Stage Manager w Sofar Sounds Wrocław. A to właśnie SOFAR jest tą wcześniej wspomnianą bajką, której poświęcimy dzisiejszy odcinek. Czym jest SOFAR? Czym koncert w klubie różni się od koncertu SOFARowego? W jaki sposób koncertu słuchać “bardziej”? Jak dostać się na SOFAR? W jaki sposób można przygotować koncert bez funduszów? Jak dołączyć do ekipy SOFAR’u? W jaki sposób można zrobić coś fajnego bez nakładu finansowego? Dlaczego warto współpracować? Jak dotrzeć ze swoją muzyką do wydawcy? O tym i o wielu innych w dzisiejszym odcinku podcastu.

Dec 2019

1 hr 7 min

Pierwsza w historii podcastu Zawód muzyk zapowiedź odcinka. Słuchajcie uważnie!

Dec 2019

2 min 34 sec

Dziś, w 12 odcinku podcastu "Zawód - Muzyk" o tym, czym się charakteryzuje psychika artysty i jak radzić sobie z (nie zawsze konstruktywną) krytyką. Notatki znajdziecie na gabinet.art/zawodmuzyk12 Dziś Sara odpowie na pytania takie jak: Skąd wynikają wątpliwości czy powinniśmy określać się mianem muzyka? Jak rozróżniać krytykę wartościową od bezwartościowej? Jak reagować na krytykę? Jak pracować ze swoimi emocjami? Jaka jest recepta na sukces? Co charakteryzuje artystę? Dlaczego czasem warto wyluzować? Jak zbudować zdrowy związek z artystycznym światem? Dlaczego każdy muzyk znajdzie dla siebie  miejsce w branży? Jak emocjonalni są artyści? Jak połączyć taniec, śpiew i grę aktorską?

Sep 2019

42 min 5 sec

Dziś, w 11 odcinku podcastu Zawód - Muzyk usłyszymy o alternatywnym podejściu do skrzypiec i tym w jaki sposób muzyk może przekuć swoją pasję w źródło dochodu.  Notatki znajdziecie na gabinet.art/zawodmuzyk11 Dziś Sara odpowie na pytania takie jak: Czym się różnią skrzypce klasyczne od elektrycznych? Dlaczego skrzypce elektryczne są popularniejsze na wydarzeniach? W jaki sposób pozyskać muzycznego klienta? Jak nauczyć się improwizacji? Jak przygotować się do improwizacji? Do jakiej muzyki można improwizować? Dlaczego warto brać udział w Jam session? Jaką rolę w rozpoznawalności muzyka pełnią media społecznościowe? Jak zacząć współpracę z agencją eventową? Na co należy zwrócić uwagę współpracując z innymi? Jak wycenić usługi muzyczne? Jak nie zniechęcic dziecka do nauki muzyki? Skąd pomysł na nieklasyczne podejście do skrzypiec? Jacy inni skrzypkowie wyswobodzili się z jarzma muzyki klasycznej? Jak to jest z tym streetem? Czy konieczne jest pozwolenie? Jakie korzyści niesie ze sobą granie na streecie? Z jakimi nieprzyjemnymi sytuacjami można się spotkać podczas streeta?

Aug 2019

41 min 31 sec

Notatki z rozmowy (i wiele więcej) znajdziecie na gabinet.art/zawodmuzyk10, a w dzisiejszej rozmowie usłyszycie między innymi:  Skąd tyle różnych rytmów na świecie? Dlaczego muzyka jest językiem uniwersalnym? Jaki wpływ na muzykę mają odkrycia geograficzne czy reformacja kościoła? Skąd się wzięła muzyka? Kim są jobersi? Jak globalizacja wpływa na muzykę? Co wspólnego ma muzyka radiowa i puszka groszku? Dlaczego ludzie śpiewają dziś mniej? Kiedy ludzie najczęściej śpiewają? Skąd wiemy o starożytnej historii muzyki? Jak ewoluowały instrumenty i muzyka? Jakie funkcje pełni muzyka? Czy każdy człowiek ma w sobie muzyka? Co wspólnego ma muzyka z mową ? Czego i dlaczego ludzie lubią słuchać? Komu najłatwiej wchodzi się w interakcję z nieznaną muzyką? Kiedy muzyka buduje wspólnotę?

Jul 2019

57 min 2 sec

Notatki z rozmowy (i wiele więcej) znajdziecie na gabinet.art/zawodmuzyk9 A w dzisiejszej rozmowie z Tomaszem odpowiemy na pytania: W jakich okolicznościach powstało Winiary Bookings? Skąd “Winiary” w nazwie? Jak można zarobić pierwsze pieniążki na muzyce? Jak wygląda organizowanie koncertu? W jaki sposób ustalane są warunki współpracy między agencją a zespołem? Co zrobić kiedy bilety się nie sprzedają? Kto może pomóc w promowaniu koncertu? Jak początkujący zespół może wejść we współpracę z agencją koncertową? Kiedy powinien zacząć koncertować? Gdzie powinien się pokazywać w pierwszej kolejności? Na jakiej podstawie agencja wybiera zespół? Jakie zagrożenia niesie sukces? Kiedy lepiej nie organizować koncertu? Czym się różni organizacja koncertu od festiwalu? Jakie problemy wynikają z organizacji festiwalu? Czym muszą się liczyć organizatorzy? Jak wygląda współpraca na linii agencja koncertowa - zespół? Jak wyglądają akcje marketingowe zespołu? Co trzeba zrobić podczas koncertu? Jakie obowiązki ma agencja koncertowa? Jakich dziwnych rzeczy potrafi zażyczyć sobie zespół? Na co zwrócić uwagę podczas pracy z agencją koncertową? Jakie koncerty są najbardziej satysfakcjonujące dla organizatora?

Jun 2019

49 min 12 sec

 W dzisiejszej rozmowie z Patrycją odpowiemy na pytania: Czym jest projekt She-la? Dlaczego Patrycja z zespołem udostępniają swoją muzykę za darmo? Jak zmienił się rynek muzyczny w XXI wieku? Czy każdy może śpiewać? Dlaczego śpiew nie jest traktowany jak każda inna umiejętność? Dlaczego wstydzimy się śpiewać? Czy śpiewania można się nauczyć? Dlaczego słuchacze nie ufają twórcom niezależnym? Gdzie znaleźć muzykę spoza mainstreamu? Notatki znajdziesz na https://gabinet.art/zawodmuzyk8

May 2019

1 hr 3 min

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym, jak muzyka wpływa na rozwój dziecka. Wszystkie notatki dostępne na gabinet.art/zawodmuzyk7 A w skrócie, to dziś o tym: Czym jest arteterapia i zmysłoterapia? Na czym polega muzykoterapia? Jakie zalety ma muzykoterapia? Dla jakich dzieci muzykoterapia jest? Jakie cele ma muzykoterapia? Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Jakie przeciwwskazania ma muzykoterapia? Kto może prowadzić muzykoterapię? Gdzie warto studiować muzykoterapię? Jaki kurs muzykoterapii jest wart ukończenia?

Apr 2019

52 min 13 sec

Notatki do odcinka na gabinet.art/zawodmuzyk6 Zdjęcie w miniaturze: Tomasz Griessbraber/ Filharmonia Ślaska

Mar 2019

56 min 43 sec

Dziś kolejny odcinek podcastu “Zawód – muzyk”. To podcast, który przedstawia rynek muzyczny z różnych stron – zarówno tych jasnych, jak i ciemnych. Jeżeli nie wiesz, czy ten zawód jest dla Ciebie, zastanawiasz się jaką drogę muzyczną wybrać lub po prostu szukasz muzycznych inspiracji to ten podcast jest dla Ciebie. W dzisiejszym odcinku podcastu "Zawód muzyk" nasz gość - Grzegorz Bieńko - opowie nam jak wygląda muzyka od kuchni. Muzyka z perspektywy realizatora dźwięku. Zapraszamy po więcej na gabinet.art/zawodmuzyk5

Feb 2019

36 min 44 sec

Dziś kolejny odcinek podcastu “Zawód - muzyk”. To podcast, który przedstawia rynek muzyczny z różnych stron - zarówno tych jasnych, jak i ciemnych. Nasi goście opowiadają historie o różnych obliczach tej profesji, o problemach, które spotkali na swojej drodze i ich rozwiązaniach. Jeżeli nie wiesz, czy ten zawód jest dla Ciebie, zastanawiasz się jaką drogę muzyczną wybrać lub po prostu szukasz muzycznych inspiracji to ten podcast jest dla Ciebie. A w dzisiejszym odcinku nasz gość, Agata Białoszewska przybliży nam terapeutyczną stronę muzyki. Na czym polega masaż misami tybetańskimi? Jak dźwięk wpływa na ludzkie ciało? Dlaczego warto mieć tremę? Jak działać na przesyconym rynku? Dlaczego warto grać z innymi ludźmi? Jak znaleźć clou w życiu? I dlaczego "ten głaz ma także duszę"? Agata odpowie dziś na te pytanie, okraszając je swoją historią oraz receptą na to, jak poszukiwać swojego miejsca na ziemi. Zapraszamy do wysłuchania! Agata Białoszewska - certyfikowana masażystka dźwiękiem według metody Petera Hessa. Za pomocą wibracji uwalnia ludzkie emocje, jednocześnie przekazując swoją pozytywną energię i spokój. Notatki i komentarze na https://gabinet.art/zawodmuzyk4

Jan 2019

42 min 46 sec

Dziś kolejny odcinek podcastu "Zawód - muzyk". Wyłamujący się ciut ze schematu, bo dotychczas odcinki publikowane były ósmego dnia miesiąca. Ale jest okazja, by się wyłamać. Taka dusza rock'n'rolla. :) A niewątpliwie taką duszę posiada dzisiejszy gość - Łukasz "Dzwon" Cyndzer - gitarzysta z wieloletnim doświadczeniem, obecnie grający w topowym polskim przedstawicielu sceny metalowej - Acid Drinkers. Jak wygląda życie rock'n'rollowca? Do czego służą próby? Jak wygląda jego proces twórczy? Jak nie zboczyć z muzycznej ścieżki? Jakie są jego plany na przyszłość? I o czym warto pamiętać, będąc muzykiem. Łukasz odpowiada w dzisiejszym odcinku na te pytanie i opowiada też odrobinę swojej historii, do której wysłuchania serdecznie Cię zapraszam! ---- Sprawdź notatki na https://gabinet.art/zawodmuzyk3

Nov 2018

40 min 25 sec

W dzisiejszym odcinku Michał opowie o tym, jak założyć fundację oraz zdradza nam, jak fundacja artystyczna działa od kuchni. Podzieli się również swoim doświadczeniem (nie tylko pozytywnym) w zarządzaniu zespołem i zdradzi, w jaki sposób zbudować społeczność. A zatem… Słuchawki na uszy!

Nov 2018

35 min 41 sec

 Z jakimi przeciwnościami spotyka się osoba startująca z muzycznymi warsztatami? Jak sobie z nimi radzić? Jak wycenić takie warsztaty i znaleźć chętnych? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań usłyszycie w pierwszym odcinku naszego podcastu, w którym to Róża pyta Magdaleną Iwińską o początki jej warsztatowej działalności. Zapraszamy do wysłuchania!

Oct 2018

15 min 55 sec