BaziCast | بازی کست

BaziCenter

بازی‌کست جزو اولین‌ پادکست‌های فارسی زبان در حوزه ویدیو گیمه که از سال 2014 ، تولیدش شروع شده. با‌زی‌کست محتوایی متفاوت و شنیدنی رو درباره بازی‌ها تولید می‌کنه.

تمامی قسمت‌های بازی‌کست در یوتوب و سرویس‌های مختلف انتشار پادکست پخش می‌شوند.

All Episodes

قسمت آخر این فصل از بازی‌کست دو هفته پیش منتشر شد اما گفتیم که این پایان کار ما نیست و یک قسمت دیگر از فصل ششم بازی‌کست باقی مانده. در این قسمت به رسم هر فصل به سراغ نظرات شما همراهان همیشگی بازی‌کست رفته‌ایم که طی 10 قسمت گذشته ثبت شده است. این نکته را باید خاطر نشان کنیم که نظرات مرور شده در این قسمت تنها بخش کوچکی از نزدیک به 2 هزار کامنتی بود که از سوی شما مخاطب‌های پادکست در یوتوب و کست‌باکس به ثبت رسیده بود. در این قسمت اما به برنامه‌های آینده نیز پرداخته‌ایم. تصمیم گرفته‌ایم نظرسنجی را صورت دهیم تا از شما بخواهیم درباره شروع پادکستی جداگانه و اختصاصی برای اخبار روز با ما نظرات خود را به اشتراک بگذارید. طی یک فصل اخیر بسیاری از شما مخاطب‌های بازی‌کست خواسته بودید که توجه بیشتری به اخبار داشته باشیم و حالا این فرصت را دارید تا پیشنهادات خود را در این زمینه به ما ارائه کنید. نظرسنجی مذکور در تمامی شبکه‌های اجتماعی بازیسنتر در دسترس قرار می‌گیرد و می‌توانید از طریق آن رای خود را ثبت کنید. در این قسمت که به عنوان پایانی برای فصل 6 بازی‌کست شناخته می‌شود، بخش وارم آپ را نیز از یاد نبرده‌ایم و به مرور جدیدترین محصولات دنیای سرگرمی پرداخته‌ایم که طی دو هفته اخیر به سراغ آنها رفته‌ایم.

Nov 3

2 hr 57 min

در آخرین و دهمین قسمت از فصل ششم بازی‌کست باز هم به سراغ مجموعه بازی اساسین کرید رفتیم. مجموعه‌ای که در این قسمت به دنبال نقطه آغازین آن رفته‌ایم. در قسمت 10 فصل 6 بازی‌کست نگاهی داریم به بازیسازهایی که نقش پررنگی در تبدیل شدن یوبیسافت به غول امروزی که می‌شناسیم داشتند. توسعه‌دهندگانی که روزگاری با ساخت پرینس آف پرشیا، نامی برای خود دست و پا و در مرحله بعدی کمپانی فرانسوی را وارد رقابت با بزرگ‌ترین ناشرهای صنعت بازی کردند. بازیسازهایی که شاید امروز تنها تعداد اندکی از آنها در یوبیسافت باقی مانده باشند اما میراث مهمی را به جا گذاشتند. میراثی که حالا تحت عنوان اساسین کرید جایگاه مهم‌ترین مجموعه این کمپانی را از آن خود کرده. در روزگاری که هیچکس جرات رقابت با آثاری همچون جی تی ای را به خود نمی‌داد، سازندگان پرینیس آف پرشیا دست به کار شدند و یکبار برای همیشه ثابت کردند که برای ساخت اثری موفق در ساختار اوپن ورد، نیازی به شهرهای امروزی و اتومبیل‌های سریع ندارید. شما برای این کار تنها به یک آدمکش احتیاج دارید. شخصیتی که شاید در قسمت تغییر کند اما همواره هدفی ثابت را دنبال می‌کند. همچنین در بخش ابتدایی قسمت 10 فصل 6 بازی‌کست جدیدترین آثار حوزه سرگرمی را هم مرور کرده و به برخی از مهم‌ترین آنها همچون اسکویید گیم پرداخته‌ایم. فراموش نکنید که هنوز کار فصل 6 بازی‌کست به پایان نرسیده و قسمتی ویژه و مخصوص به کامنت‌ها در ادامه منتشر خواهد شد.

Oct 20

2 hr 18 min

از سال 2001 به بعد و عرضه عنوان هیلو برای کنسول ایکس باکس ، عناوین شوتر اول شخص راه خود را به کنسول‌های خانگی باز کردند طوری که این روزها همه شوتر های اول شخص  مهم همزمان با کامپیوتر روی کنسول‌ها هم عرضه می‌شوند.  بازی هیلو  نه تنها موفق‌ترین بازی شوتر اول شخص دوران خود بود بلکه با کسب نمره 97 به بهترین ساخته تاریخ کمپانی مایکروسافت از منظر هنری تبدیل شد. با این حال هیلو  در ابتدا نه بازی کنسولی بود و نه یک شوتر اول شخص‌ و آنقدر اتفاقات زیر و درشت افتاد تا این بازی به محصولی که امروز می‌شناسیم تبدیل شد. در این قسمت بازی کست داستان عجیب ساخت هیلو  را با هم مرور می‌کنیم ، داستانی که شخصیت مهمی همچون استیو جابز یکی بازیگران اصلی آن است.

Oct 6

2 hr 5 min

شاید بسیاری این تصور را داشته باشند که بازی‌های ساخته شده براساس بتمن معمولا کیفیت بالایی دارند اما اینبار و در قسمت 8 فصل 6 بازی‌کست نگاهی داشته‌ایم به یکی از بدترین بازی‌هایی که براساس این شخصیت ساخته شده. بازی بتمن دارک تومارو یکی از آن دست آثاری است که همواره از آن به عنوان نامزد بدترین بازی ابرقهرمانی یاد می‌شود. اثری که باعث شد تغییرات اساسی در ساختار بخش سرگرمی وارنر ایجاد شود و نهایتا شرایط برای توسعه بتمن آرکام اسایلم فراهم شود. این نسخه از بتمن شاید یکی از عجیب‌ترین ماجراهای صنعت بازی را به خود اختصاص دهد. عنوانی که در ابتدای قرن بیست و یکم باعث رفتن بتمن به خوابی طولانی شد. دیگر بخش این قسمت از بازی‌کست به مرور و بررسی پلی استیشن 5 شو کیس اختصاص دارد. رویدادی که چندی پیش توسط سونی برگزار شد و در آن تعدادی از بازی‌های جدید پلی استیشن 5 به نمایش در آمدند. بعد از دو قسمت برای بار دیگر بخش ابتدایی پادکست یا همان وارم‌آپ هم بازگشته و نگاهی انداخته‌ایم به جدیدترین محصولاتی که در صنعت سرگرمی عرضه شده‌اند.

Sep 22

2 hr 19 min

بعد از روایت چگونگی ساخت اولین قسمت از مجموعه جی تی ای، در قسمت 7 فصل 6  بازی‌کست ادامه داستان ساخت این مجموعه و به قدرت رسیدن راکستار گیمز را  مرور کرده‌ایم. در این قسمت نگاهی انداخته‌ایم به ادامه ماجراهای جی تی ای و  اینکه چگونه این عنوان راه انتقال از دنیای دو بعدی به سه بعدی را پشت سر  گذاشت و راکستار چه نقشی در این تحول بزرگ داشت. تحولی که تمام صنعت بازی  را تحت تاثیر خود قرار داشت و باعث شد مسیری جدید در این بخش از صنعت  سرگرمی شکل گیرد.  کمپانی‌ای که کار خود را با بلندپروازی شروع کرد و توانست به جایگاهی برسد  که امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین ناشرها و تولیدکننده‌های صنعت بازی  شناخته می‌شود.  با گذشت سال‌ها همچنان سم هاوسر به عنوان نفر اول این  کمپانی شناخته می‌شود توانسته جایگاه خود به عنوان یکی از معروف‌ترین  چهره‌های صنعت بازی را ثابت کند. شخصی که شاید کمتر از هر بازیساز دیگری در  رسانه‌ها حاضر می‌شود و در تمام این سال‌ها سعی کرده شخصیتی ساکت و دور از  حاشیه را شکل دهد. شخصیتی که البته به هیچ‌وجه در بازی‌های او دیده  نمی‌شود. هاوسر مسیری را دنبال کرد که باعث شد جی تی ای به عنوان  جنجالی‌ترین بازی تاریخ شناخته شود. اثری که حالا توانسته جایگاه  محبوب‌ترین بازی را در میان گیمرها به خود اختصاص دهد.

Sep 8

2 hr 42 min

داستان ساخت بازی جی تی ای یا همان سرقت بزرگ اتومبیل  شاید در قالب چند  جمله تاکنون بارها روایت شده باشد. داستانی که احتمالا بسیاری هم از آن  باخبر هستند. اما ماجراهایی که تاکنون از آنها خبر داشته‌اید را کنار  بگذارید. اینجا و در قسمت 6 فصل 6 بازی‌کست به سراغ سرگذشت عجیب چند  بازیساز رفته‌ایم. یکی که در اسکاتلند از هیچی به همه‌چیز رسید و دیگری که  در لندن و نیویورک توسط یکی از بزرگ‌ترین امپراطوری‌های صنعت بازی را شکل  دهد. بازیسازهایی که هیچکدام در ابتدا به دنبال ساخت جی تی ای نبودند اما  رویایی بزرگ را در سر داشتند. آنها می‌خواستند که رد پایی از خود در صنعت  بازی بگذارند و این کار را با عرضه یکی از مهم‌ترین بازی‌های تاریخ انجام  دادند. بازی‌ای که حتی خودش هم قصد نداشت که جی تی ای باشد. در انتها اما انگار  دست سرنوشت قصد نداشت که شاهد عرضه یک بازی کلیشه‌ای و تکراری دیگر باشیم.  حالا این فرصت در اختیار ما هست که چند دهه بعد به تجربه بازی‌ای بپردازیم  که شاید نمادی باشد برای این صنعت.  صنعتی که به کمک جی تی ای تبدیل به غول  امروز شده و حالا حالا قصد ندارد جایگاهش را به دیگر تولیدات حوزه سرگرمی  واگذار کند. صنعتی که حالا آینده سرگرمی را تعیین کرده و مشخص می‌کند که  باید منتظر چه مسیر و الگویی باشیم.  اکنون اما جایگاه جی تی ای به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه بازی تاریخ به اثبات  رسیده. راکستار سازنده‌اش شاید جذاب‌ترین استودیو صنعت بازی باشد.  استودیویی که فرق نمی‌کند روی چه بازی‌ای با چه سبکی کار می‌کند.  دنبال‌کنندگان راکستار می‌دادند که نتیجه کار همان چیزی است که انتظارش را  داشتند. همان اثری که شاید هیچگاه از تجربه دوباره آن دلسرد نشوید

Aug 25

2 hr 42 min

زمان زیادی از تولد 20 سالگی مکس پین نگذشته و به همین مناسبت در قسمت پنجم فصل ششم بازی‌کست داستان ساخت این بازی را مرور کرده‌ایم. یکی از مهم‌ترین بازی‌های تاریخ که تاثیر قابل توجهی در پیشرفت داستان‌سرایی و کارگردانی بازی‌های ویدیویی داشت و توانست موجی تازه از بازی‌های اکشن/ماجراجویی را شکل دهد. اثری که فارغ از داستان‌سرایی قدرتمند توانست شوترهای سوم شخص را به مرحله‌ای تازه وارد کرده و گیم‌پلی آنها را برای همیشه متحول کند. مسئله‌ای که شاید طرفداران خوش‌بین این ژانر هم انتظارش را نداشتند اما رمدی توانست با معرفی قابلیت‌هایی همچون بولت تایم به آن دست یابد. داستان ساخت مکس پین نشان می‌دهد که برای رسیدن به محصولی موفق کافیست به سراغ افرادی متخصص رفت و محیطی مناسب را برای فعالیت آنها فراهم کرد. استودیو رمدی حالا سال‌هاست که از مکس پین فاصله گرفته اما نشان داده که همان فضا و سیاست‌های گذشته را به شکلی بهتر اجرا می‌کند. استودیویی که با حضور چهره‌هایی همچون سم لیک تبدیل به یکی از بهترین توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی شده.

Aug 11

1 hr 51 min

از بازی‌هایی گفته‌ایم که در جریان ساخت خود درگیر حواشی بسیاری شده‌اند. داستان استودیوهایی را روایت کرده‌ایم که در بدترین شرایط کاری مشغول ساخت  بازی شده‌اند. اینبار اما در قسمت چهارم فصل ششم بازی‌کست، یک فیلم سینمایی محور گفت و گوی ما بوده. فیلمی که براساس مجموعه بازی محبوب استریت فایتر ساخته شده و سال‌ها به عنوان یکی از بدترین فیلم‌هایی شناخته می‌شد که  براساس بازی‌های ویدیویی ساخته شده. داستان ساخت فیلم سینمایی استریت فایتر اما از چند جهت درگیر حواشی بسیاری بوده. از فیلمنامه نویسی که تبدیل به کارگردان شد تا مشکلاتی که در جریان فیلمبرداری ایجاد شده‌اند در کنار  یکدیگر شاید یکی از عجیب‌ترین داستان‌های هالیوود و صنعت بازی را شکل داده  باشند. در کنار داستان ساخت فیلم سینمایی استریت فایتر، اینبار نیم نگاهی نیز به مهم‌ترین اتفاقات و اخبار صنعت بازی طی چند هفته اخیر داشته‌ایم. از ورود نتفلیکس به صنعت بازی گرفته تا معرفی کنسول قابل حمل  استیم که هرکدام شاید  تاثیر به‌سزایی در آینده این صنعت داشته باشند.

Jul 28

2 hr 29 min

..صنعت بازی‌های ویدیویی پر است از داستان‌های عجیب و غریبی که شاید نتوانیم نمونه آنها را در جای دیگری از دنیای سرگرمی پیدا کنیم. تا به امروز از  موفقیت‌های غیرمنتظره تا بزرگ‌ترین شکست‌های تاریخ صنعت بازی صحبت کردیم. از بازی‌هایی گفتیم که بهترین هستند و از بازیسازهایی گفتیم که بدترین‌ها را ساختند. اینبار اما در قسمت سوم فصل ششم بازی‌کست به سراغ بزرگ‌ترین و مهم‌ترین انتقام بازی‌های ویدیویی رفتیم. از زمانی که ژاپنی‌ها به یکدیگر خیانت کردند. در این قسمت از پادکست بازی‌کست نگاهی کرده‌ایم به ماجراهایی که منتهی به ساخت و تولد پلی استیشن - پلی‌استیشن شدند. برندی که حالا در بالاترین نقطه صنعت بازی قرار گرفته و با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.  اینجا نگاهی به بخشی از تاریخ صنعت بازی داشته‌ایم که شاید بسیاری از اتفاقات مهم آن باخبر باشند اما نمی‌دانند که واقعا در پشت پرده چه حرف‌ها و بحث‌هایی شکل گرفته. این قسمت نوبت به پلی‌استیشن و سونی رسیده اما تا انتهای فصل همراه بازیسنتر و بازی‌کست باشید تا نگاهی کنیم به رقیب قدرتمند ژاپنی‌ها یعنی مایکروسافت و داستان ساخت ایکس باکس که شاید یکی از متفاوت‌ترین پروژه‌های تاریخ غول ردموندی باشد.

Jul 14

2 hr 29 min

برخلاف همیشه که معمولا در بازی‌کست به سراغ داستان ساخت بازی‌های مختلف  می‌رویم، اینبار نگاهی داشته‌ایم به یکی از عجیب‌ترین اتفاقات تاریخ صنعت  بازی‌های ویدیویی. صنعتی که احتمالا تاکنون اطمینان پیدا کرده‌اید که  میزبان اتفاقات و حواشی جالب توجهی بوده. با این حال در قسمت دوم از فصل  ششم بازی‌کست نگاهی داشته‌ایم به کمپین‌های تبلیغاتی که سال‌ها پیش توسط  کمپانی اَکلیم اجرا شدند.  کمپانی‌ای که برای سال‌ها با نام بازی‌های مطرحی همچون مورتال کمبت گره  خورده بود اما تصمیم گرفت روزهای آخر حیات خود را به شکلی عجیب پشت سر  بگذارد.  .در این قسمت از بازی‌کست مجموعه‌ای از کمپین‌های تبلیغاتی در ابتدای قرن 21  را مورد بررسی قرار داده‌ایم که شاید هیچگاه با چنین شدت و حرارتی در صنعت  بازی‌های ویدیویی تکرار نشوند.

Jun 30

1 hr 38 min

پس از دوری یک ساله نمایشگاه ای 3 به خاطر شیوع ویروس کرونا ، نخستین و  مهم‌ترین نمایشگاه صنعت بازی این بار به شیوه‌ای متفاوت برگزار شد. در  نمایشگاه امسال دیگر خبری از غرفه‌های بزرگ و کوچک و حضور ده‌ها هزار مخاطب  نبود و همه چیز به نمایش‌های آنلاین خلاصه شد. با این حال خبر خوشحال  کننده این بود که کنفرانس‌های ای 3 بازگشته‌اند تا گیمرها را هیجان زده  کنند ، هرچند به مانند دوره‌های اخیر سونی از حضور در این مراسم خودداری  کرد. در قسمت ویژه فصل ششم بازی کست به سراغ این نمایشگاه رفتیم تا ببینیم کدام  نمایش‌ها در حلب رضایت مخاطبان عملکرد خوبی داشتند و در نهایت کدام شرکت را  باید برنده مراسم امسال دانست.

Jun 23

1 hr 28 min

در هفته‌های پایانی بهار با فصل ششم بازی‌کست بازگشتیم تا اینبار به سراغ یکی از بازی‌هایی برویم که طی یک سال اخیر حواشی بسیاری را شکل داد. بازی‌ای که بسیاری انتظار داشتند تبدیل به یکی از بهترین ساخته‌های چند سال اخیر شود اما تصمیمات اشتباه مدیریتی از این موضوع جلوگیری کرد. بازی سایبرپانک 2077 حالا لقب یکی از ناامیدکننده‌ترین عرضه‌های تاریخ را به خود اختصاص داده. اثری که با وجود قرار داشتن نام بزرگی همچون سی دی پراجکت رد به عنوان سازنده‌اش نتوانست انتظارات موجود را برآورده کند. در پرونده اولین قسمت از فصل ششم بازی‌کست نگاهی انداخته‌ایم به وضعیت استودیو سی دی پراجکت رد و البته جریان ساخت سایبرپانک 2077 که چه حواشی مختلفی را به خود اختصاص داده بود. اکنون و چند ماه بعد از عرضه بازی، این موضوع ثابت شده که مشکلات سایبرپانک 2077 تنها به موضوعات فنی و باگ‌های متعدد خلاصه نشده و بسیاری از ضعف‌های آن به گیم‌پلی و مواردی این چنینی ارتباط دارند.

Jun 9

2 hr 12 min

بعد از اتمام فصل پنجم بازی‌کست وعده دادیم بودیم که قسمتی ویژه را برای  نوروز سال جدید آماده می‌کنیم. قسمتی که البته همانند رسم همیشگی موضوع و  پرونده‌ای اختصاصی دارد. در قسمت ویژه نوروز 1400 بازی‌کست به سراغ سایلنت  هیل 5 و شایعات بسیاری رفته‌ایم که پیرامون ساخت این بازی در گذشته وجود  داشت. اثری که هیچگاه ساخته نشد و جای خود را به سایلنت هیل هوم کامینگ داد  که با استقبال خوب مخاطب‌های این مجموعه روبرو نشد. این روزها باز هم شایعات جدیدی درباره قسمت سایلنت هیل وجود دارد و همچنان  بسیاری از گیمرها در انتظار معرفی آن هستند. بازی‌ای که فعلا حتی مشخص نیست  آیا واقعا مراحل توسعه خود را پشت سر می‌گذارد یا حتی سازنده آن چه تیمی  است.   جدای از سایلنت هیل 5 ، طی سال‌های اخیر چند قسمت دیگر از این مجموعه نیز  کنسل شده و ساخت آنها متوقف شده که اطلاعاتشان را در این قسمت ویژه  بازی‌کست مرور کنیم.  در این قسمت همچون گذشته، بخشی را به آف تاپیک و مباحث متفاوت از ویدیوگیم  نیز اختصاص داده‌ایم

Mar 17

1 hr 34 min

فصل پنجم بازی‌کست به شکل رسمی پایان یافته اما هنوز یک قسمت ویژه از آن باقی مانده. در این قسمت ویژه تمامی نظرات ارسال شده از سوی شما مخاطب‌های بازی‌کست را مورد بررسی قرار داده و بخشی از آنها را جدا کرده و پاسخ داده‌ایم. بیش از 1400 کامنت برای قسمت‌های مختلف این قسمت ثبت شده است و همین مسئله به خوبی نشان می‌دهد که تا حد امکان موفق به بررسی موضوعاتی شده‌ایم که مورد توجه شما ببیندگان و شنوندگان قرار گرفته. مطمئنا فرصت مرور تمامی کامنت‌ها وجود ندارد اما سعی کرده‌ایم مهم‌ترین آنها را مطرح کرده و تا حد امکان به آنها پاسخ دهیم. این نکته نیز حائز اهمیت است که نظرات بررسی شده از تمامی پلتفرم‌های موجود یعنی شبکه‌های اجتماعی، یوتوب، کست‌باکس و وبسایت بازیسنتر گرفته شده و هیچکدام از راه‌های ارتباطی را فراموش نکرده‌ایم. اشاره به این مسئله نیز خالی از لطف نیست که تعداد زیادی از نظرات مرتبط با پرونده آی جی آی را بدون هیچ کم و کاستی مرور کرده و نگاهی به این موضوع داشته‌ایم که از دید شما مخاطب‌های بازی‌کست، دلیل اصلی محبوبیت این مجموعه بازی در ایران چیست. حالا و با انتشار این قسمت ویژه، کار فصل پنجم بازی‌کست به آخرین نقطه خود رسیده اما با اندکی صبر می‌توانید شاهد انتشار قسمت‌های آینده بازی‌کست باشید. فصل ششم بازی‌کست با قدرت بازمی‌گردد.

Jan 27

1 hr 11 min

به آخرین و دهمین قسمت از فصل پنجم بازی‌کست رسیدیم و نگاهی داریم به اثری که شاید به شکل جداگانه محبوبیت بالایی نداشته باشد اما شروعی بود برای یکی از بزر‌گ‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌هایی که امروز فرصت تجربه آن را در اختیار دارید. در قسمت دهم از فصل پنجم بازی‌کست به سراغ رد دد ریوالور و فرایند عجیب و غریب ساخت آن رفته‌ایم. بازی‌ای که زمانی ساختش توسط کمپانی ژاپنی کپکام شروع شد اما سرنوشت آن را به سوی راکستار گیمز هدایت کرد. امروز اما وضعیت برای مجموعه رد دد کاملا متفاوت است و آخرین نسخه آن یعنی  رد دد ردمپشن 2 به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های تاریخ شناخته می‌شود. در پرونده این قسمت نگاهی داریم به جریانی که باعث شد یکی از مهم‌ترین قراردادهای همکاری بین ژاپنی‌ها و آمریکایی‌ها ثبت شود و البته نهایتا با نتیجه‌ای ایده‌آل همراه نشود.  با توجه به حجم پرونده رد دد ریوالور در این قسمت نگاه خاصی به اخبار و حواشی روز نداشته‌ایم اما نظرات شما در طول این فصل را هم از یاد نبرده‌اید. همان‌طور که وعده داده بودیم بخشی از نظرات ارسالی از سوی شما مخاطب‌های بازی‌کست را مرور کرده‌ایم اما تعداد بالای آنها باعث شد این بخش را به شکل یک قسمت ویژه آماده کنیم. قسمت ویژه بررسی نظرات شما در فصل پنجم به شکل جداگانه و هفته آینده چهارشنبه منتشر می‌شود.

Jan 20

1 hr 39 min

مدتی از عرضه  سایبرپانک 2077 گذشته اما همچنان این ساخته سی دی پراجکت به عنوان جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین بازی روز دنیا شناخته می‌شود. در قسمت نهم از فصل پنجم بازی‌کست نگاهی انداخته‌ایم به آخرین اخبار و حواشی پیرامون این بازی که فعلا شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. از تجربه این بازی روی کامپیوترهای شخصی صحبت کرده‌ایم و البته دیگر اخبار روز صنعت بازی همچون جدایی چهره‌های مهم از استودیوهای سونی را فراموش نکرده‌ایم. پرونده اصلی قسمت نهم از فصل پنجم بازی‌کست اما به یکی از عجیب‌ترین اتفاقات صنعت بازی اختصاص دارد. در این قسمت نگاهی داریم به پرونده جالب توجه شکایت نایکی از سگا و البته نقش پشت پرده الکترونیک آرتز در اتفاقاتی که نهایتا باعث شکستی دیگر برای کمپانی ژاپنی شد. کمپانی‌ای که روزگاری به عنوان یکی از قطب‌های  بازی‌های ورزشی شناخته می‌شد اما امروزه دیگر اثری از آنها در این شاخه باقی نمانده. 

Jan 6

1 hr 40 min

شش ماه از انتشار بازی لست آف آس 2 گذشته و حالا بهترین فرصت است تا در  قسمت هشتم فصل پنجم بازی‌کست نگاهی داشته‌ایم به این بازی انحصاری پلی  استیشن 4 که حواشی بسیاری را شکل داد. از لو رفتن برخی میان پرده‌ها قبل از  انتشار گرفته تا جنجال‌هایی که بعد از انتشار بازی به وجود آمد را در این  قسمت پوشش داده‌ایم. جدای از این مسئله، داستان لست آف آس 2 را به شکل دقیق  بررسی کرده و نگاهی ویژه به مواردی داشته‌ایم که واکنش برخی طرفدارهای این  بازی و به شکل کلی گیمرها را به همراه داشت. نباید فراموش کنیم که فرایند  ساخت این بازی انحصاری سونی با مسائل مختلفی همراه بوده و سعی کرده‌ایم  آنها را نیز مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به حجم بالای پرونده این قسمت،  اخبار و حواشی صنعت بازی را فعلا کنار گذاشته اما در قسمت آینده به آنها  خواهیم پرداخت.  اگر فعلا موفق به تجربه لست آف آس 2 نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که فعلا از  تماشا یا شنیدن این قسمت صرف نظر کنید و بعد از اتمام بازی به سراغ آن  بیایید.

Dec 2020

2 hr 13 min

چند هفته‌ای از انتشار بازسازی دیمون سولز به شکل انحصاری برای پلی استیشن 5 گذشته و از این فرصت استفاده کردیم تا در قسمت هفتم از فصل پنجم بازی‌کست به سراغ این بازی برویم. اثری که توانست تبدیل به بهترین شروع ممکن برای مجموعه سولز شود که در ادامه توسط استودیو فرام سافتور توسعه پیدا کرد و اکنون یکی از محبوب‌ترین سری بازی‌های اکشن و نقش آفرینی است.  در شرایطی که این روزها ساخته‌های میازاکی از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و میلیون‌ها طرفدار دارند، توسعه دیمون سولز  با مشکلات بسیاری شروع شد و شاید هیچکس فکرش را نمی‌کرد که تبدیل به اثری موفق شود. بازی‌ای که کار ساختش به عنوان رقیبی برای الدر اسکرولز شروع شد و در ادامه و بعد از پشت سر گذاشتن چالش‌های بسیاری به عنوانی که امروز می‌بینیم تبدیل گشت.  با این حال کیفیت بالا تنها دستاورد دیمون سولز  نبود و در این قسمت از بازی‌کست سعی کرده‌ایم نگاهی به جریانی داشته باشیم که توسط این بازی شروع شد و امروزه توسط بسیاری از تولیدکنندگان دنبال می‌شود. در قسمت هفتم از فصل پنجم بازی‌کست نگاه کوتاهی نیز به جوایز جویستیک داشته‌ایم و حواشی روز را از یاد نبرده‌ایم.

Dec 2020

1 hr 57 min

..با عرضه پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس فصل جدیدی از رقابت کنسول‌های خانگی شروع شد و باید ببینیم که جنگ این روزهای پلتفرم‌ها نهایتا به نفع کدام کمپانی به پایان می‌رسد. با این وجود اولین و سخت‌ترین جنگ کنسول‌ها به امسال و سال‌های اخیر ارتباطی ندارد و باید ریشه‌های آن را در 90 میلادی دنبال کنیم. در قسمت ششم از فصل پنجم بازی‌کست به سراغ اولین جنگ کنسول‌ها یعنی رقابت نینتندو و سگا با اِس نس و سگا جنسیس برویم. جنگی که بسیاری از استراتژی‌های اقتصادی این روزهای صنعت بازی را شکل داد و البته نشان می‌دهد که چگونه مدیریت درست می‌تواند یک کمپانی را به قدرتی بی‌سابقه برساند. رقابت‌های آن روزهای سگا و نینتندو البته در شرایطی متفاوت به پایان می‌رسد و ادامه آن با ظهور رقیبی تازه به شکلی کاملا متفاوت دنبال می‌شود. در این قسمت نگاه کوتاهی نیز به اتفاقات روز صنعت بازی داشته‌ایم و سعی کردیم جدیدترین اخبار و حواشی را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

Nov 2020

2 hr 16 min

آدم‌های خوش شانس قهرمان داستان‌های جذاب هستند. اینجا اما زندگی هاوارد وارشا به ما نشان می‌دهد که شما می‌توانید در اوج بدشانسی تبدیل به قهرمان یکی از مهم‌ترین داستان‌های صنعت بازی‌های ویدئویی باشید. در قسمت پنجم از فصل پنجم بازی‌کست، زندگی یکی از مهم‌ترین چهره‌های این صنعت را مرور کرده‌ایم. شخصیتی که به عنوان سازنده یکی از بهترین و یکی از بدترین بازی‌های تاریخ شناخته می‌شود و این روزها چند هزار کیلومتر دورتر از بازی‌های ویدئویی به زندگی خود ادامه می‌دهد. هرچند در قسمت پنجم از این فصل بازی‌کست تمرکز اصلی را روی چهره‌ای قرار داده‌ایم که به اشتباه و به عنوان مقصر سقوط بزرگ صنعت بازی شناخته می‌شود اما اتفاقات روز را نیز از یاد نبرده‌ایم. برای بار چندم عرضه سایبرپانک 2077 با تاخیر مواجه شد و شرایط برای سازندگان لهستانی این بازی به خوبی پیش نمی‌رود. شرایطی که بیش از همیشه با واکنش منفی مخاطب‌های این بازی همراه شده.

Nov 2020

1 hr 50 min

اینبار و در قسمت چهارم از فصل پنجم بازی‌کست با روزهای مافیایی صنعت بازی  همراه شده‌ایم و نگاهی کرده‌ایم به وضعیت عجیب یکی از استودیوهای مطرح صنعت  بازی‌های ویدئویی. پرونده اصلی این قسمت را به چالش‌های ساخت مافیا 3 و  وضعیت استودیو هنگر 13 اختصاص داده‌ایم. استودیویی که به تازگی توانسته با  عرضه مجدد مافیا جان تازه‌ای بگیرد اما طی سال‌های اخیر با مشکلات بسیاری  سر و کار داشته. استودیو هنگر هرچند به کار خود ادامه می‌دهد اما ممکن بود  با کمی بدشانسی تبدیل به دیگر قربانی مدیرهای تیک 2 شود. این هفته اخبار روز صنعت بازی و حواشی پیرامون آنها را نیز مورد بررسی قرار  داده‌ایم. از حواشی و جدیدترین اخبار کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس  سری ایکس گرفته تا فیفا 20 که فعلا به نظر می‌رسد نتوانسته انتظارات  طرفداران این مجموعه را برآورده کند

Oct 2020

1 hr 58 min

اگر از گیمرهای ایرانی درباره بهترین شوترهایی که تاکنون تجربه کرده‌اند، سوال کنید؛ احتمالا برای بارها با نام پراجکت آی.جی.آی مواجه می‌شوید. بازی‌ای که در قسمت سوم از فصل پنجم بازی‌کست به سراغ آن رفته‌ایم. در این قسمت از پادکست نگاهی داشته‌ایم به پرونده ساخت دو قسمت ابتدایی مجموعه پراجکت آی.جی.آی  و البته آینده این بازی‌ ویدئویی که قرار است در قالب آی.جی.آی اوریجینز ادامه پیدا کند. بزرگ‌ترین سوالی که سعی کرده‌ایم پاسخی برای آن پیدا کنیم این است که چرا پراجکت آی.جی.آی در ایران محبوبیت بسیاری دارد و چه دلیلی باعث شده تا بازی ویدئویی که از دید کیفیت در در بالاترین سطح ممکن قرار ندارد، این چنین طرفداران سرسختی را در اختیار دارد. سوالی که البته شما هم می‌توانید به آن پاسخ داده و ما را در جریان خاطراتی که از برخورد با این بازی داشته‌اید، قرار دهید. در این قسمت زمان زیادی را به اخبار روز اختصاص نداده‌ایم و عمده صحبت‌های مطرح شده را به پراجکت آی.جی.آی اختصاص داده‌ایم که اطلاعات چندانی از آن در فضای اینترنت وجود ندارد و شاید جالب باشد بدانید که چه حواشی در جریان ساخت آن به وجود آمده و نهایتا سازندگانش دچار چه سرنوشتی شده‌اند.

Oct 2020

1 hr 34 min

اینبار نوبت مایکروسافت بود تا با بزرگ‌ترین خرید صنعت بازی، رقیب خود را وارد چالشی اساسی کند. در قسمت ویژه پادکست بازی‌کست نگاهی داریم به قدرت‌نمایی اخیر مایکروسافت و برند ایکس باکس که حالا به واسطه در اختیار داشتن تمامی استودیوها و عناوین زیرمجموعه زنی‌مکس می‌تواند شروع نسل جدید را برای سونی و پلی استیشن 5 سخت‌تر از گذشته کند. شرایط به شکل کلی مشخص است و حالا مایکروسافت می‌تواند عناوین انحصاری بیشتری را در اختیار پلتفرم‌های جدید خود یعنی ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس قرار دهد. با این حال در قسمت ویژه بازی‌کست به دنبال جواب این سوال رفته‌ایم که چطور همه چیز دست به دست هم دادند تا دارایی‌های زنی‌مکس تبدیل به زیرمجموعه‌های مایکروسافت شوند. اینکه حالا وضعیت برای سونی و پلی استیشن 5 به چه شکلی رقم می‌خورد و آیا تمام اتفاقات چند روز اخیر می‌تواند از حالا سرنوشت نسل آینده را مشخص کند ؟

Sep 2020

1 hr 14 min

در اواخر دهه ۹۰ میلادی یک تیم بازیسازی کوچک دانمارکی قصد داشت عنوانی اکشن را برای کامپیوترهای شخصی بسازد اما وقتی این بازی در سال ۲۰۰۰ عرضه شد ، نه تنها یک اثر اکشن نبود بلکه به یکی از پایه گذاران بازی‌های مخفی کاری مبدل شد. بعد از بررسی عملکرد چند سال اخیر مدیریت مایکروسافت و ایکس باکس اکنون و  در قسمت دوم فصل پنجم بازی‌کست به سراغ سونی رفته‌ایم. چندی پیش این کمپانی  ژاپنی رویدادی را برای نمایش بازی‌های پلی استیشن 5 و اعلام قیمت این  کنسول تدارک دید که با حواشی بسیاری روبرو شد. حواشی که بسیاری از آنها  واکنش منفی گیمرها را به همراه داشت. از اعلام عرضه هورایزن فوربیدن وست  برای پلی استیشن 4 تا افزایش 10 دلاری قیمت بازی‌ها، مواردی هستند که به  بدترین شکل ممکن رویداد پلی استیشن 5 را تحت شعاع قرار دادند

Sep 2020

2 hr 42 min

آخرین نمایش از بازی‌های نسل آینده مایکروسافت و کنسول ایکس باکس سری ایکس آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد، شکل نگرفت و انتقادهای بسیاری را به خصوص درباره نمایش هیلو اینفینیت به همراه داشت. مسئله‌ای که باعث شد تا اینبار و به دقیق‌ترین شکل ممکن به بررسی عملکرد مدیران بخش سرگرمی و ایکس باکس کمپانی مایکروسافت در طول سال‌های اخیر بپردازیم. جدای از عملکرد فیل اسپنسر، نگاهی هم به مدیران پیش از او داشته و مقایسه‌ای را در زمینه‌های مختلف و مرتبط با این موضوع صورت داده‌ایم. این هفته با توجه به وجود نکات بسیاری پیرامون موضوع اصلی، بخش اخبار را به شکل جداگانه نداریم و در قسمت اول از فصل پنجم بازی‌کست بیشتر سعی کرده‌ایم تعدادی از مهم‌ترین اتفاقات و حواشی چند هفته اخیر را مرور کنیم.  نهایتا به این نکته توجه داشته باشید که فعلا کار ما با نسل آینده کنسول‌های خانگی یعنی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس به پایان نرسیده و در ادامه و دریافت اطلاعات بیشتر، باز هم به سراغ به این موضوع می‌رویم. موضوعی که حالا با حضور کنسول جدید مایکروسافت یعنی ایکس باکس سری اس، پیچیده‌تر و جذاب‌تر از گذشته دنبال می‌شود. باید تا چند ماه دیگر صبر کنیم ببینیم که چه سرنوشتی در انتظار نسل آینده کنسول‌های خانگی بازی‌های ویدئویی است و بالاخره کدام کنسول و کمپانی می‌تواند جایگاه اول را در این رقابت طولانی و چند ساله به خود اختصاص دهد

Sep 2020

2 hr 16 min

....آخرین و دهمین قسمت از فصل چهارم بازی‌کست را به یکی از موضوعاتی اختصاص داده‌ایم که شاید از دید اهمیت نتوان نمونه‌های بسیاری را در سطح و اندازه آن پیدا کرد. برای سال‌هاست که شایعات مختلفی پیرامون ادامه‌های هاف لایف 2 وجود دارد و قسمت دهم از فصل چهارم بازی‌کست را به این موضوع اختصاص داده‌ایم. در این قسمت اطلاعات کاملی را از دو دنباله مستقیم هاف لایف: اپیزود 2 ارائه می‌کنیم که البته با محتوای ویدیویی کاملی از این بازی‌های کنسل شده همراه است. آثاری که با در نظر گرفتن عرضه هاف لایف الیکس هیچگاه با آن شکل و شمایل اصلی ساخته نخواهند شد و حالا باید دید چه سرنوشتی در انتظار یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌ بازی‌های تاریخ و کمپانی سازنده آن است. در گذشته وعده داده بودیم که بخشی از قسمت انتهایی فصل چهارم را به کامنت‌ها و نظرات شما مخاطب‌های بازی‌کست اختصاص می‌دهیم و در کنار مرور آنها به تعدادی از مهم‌ترین سوالات موجود نیز پاسخ داده‌ایم. با انتشار این قسمت مدت کوتاهی همراه شما نیستیم اما به‌زودی و با قدرت بیشتر بر می‌گردیم. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در قسمت دهم فصل چهارم بازی‌کست: TOKYO ROSE - Midnight Chase Half-Life 2 - Triage at Dawn (Synthwave Remix) Pink Floyd - High Hopes

Jul 2020

2 hr 35 min

قسمت نهم از فصل چهارم بازی‌کست را در شرایطی گوش می‌کنید و می‌بینید که همچنان کشورمان همچون بسیاری دیگر از نقاط دنیا درگیر شیوع ویروس کرونا است. اتفاقی که هنوز کنترل نشده و تاثیر مخرب خود را به خوبی روی جامعه نشان می‌دهد. در این میان اما جالب‌ترین ماجرا به بازی ویدئویی ورد آف وارکرفت و ارتباط آن با جلوگیری بیشتر از شیوع ویروسی همچون کرونا ارتباط دارد. در این قسمت از بازی‌کست پرونده‌ای را مرور کرده‌ایم که نشان می‌دهد چگونه یک مشکل فنی به نظر ساده در این بازی سال‌ها بعد برای تحقیق بیشتر درباره جلوگیری از شیوع کرونا مورد استفاده قرار گرفته. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر شاهد اتفاقات مهمی در صنعت بازی بوده‌ایم و سعی کردیم نگاهی نیز به آنها داشته باشیم. از بن شدن چهره مطرح از سرویس استریم توییچ گرفته تا اتهاماتی که علیه بازیسازهایی همچون اشرف اسماعیل و کریس اولان مطرح شده و به احتمال فراوان فعالیت آنها در صنعت بازی را برای مدتی طولانی با مشکل روبرو می‌کند. در میان شایعات جدید پیرامون بازی نقش آفرینی هری پاتر و البته روزهای سخت استودیو استاربریز را نیز فراموش نکرده‌ایم. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در قسمت نهم فصل چهارم بازی‌کست: Mr.Kitty - After Dark The New Division - Copycat The Last of Us Part 2 Cover - Take on Me

Jul 2020

2 hr 33 min

این هفته در قسمت هشتم از فصل چهارم بازی‌کست به سراغ یکی از محبوب‌ترین بازی‌های تاریخ و پلی‌استیشن رفته‌ایم. اینبار نگاهی داریم به فرایند ساخت کرش بندیکوت برای اولین کنسول خانگی سونی و اینکه چگونه سازندگان این اثر در استودیو ناتی داگ موفق شدند بسیاری از محدودیت‌های پلی استیشن 1 را دور بزنند. بازی که در مقابل رقبای سرسختی همچون سوپر ماریو 64 قرار گرفت و توانست جایگاهش به عنوان یکی از بهترین پلتفرمرهای تاریخ را ثبت کند. در این قسمت با توجه به توضیحاتی که پیش‌تر پیرامون بازی‌های پلی استیشن 5 ارائه کرده بودیم، خبری از بررسی حواشی و اتفاقات صنعت بازی نیست و تمام تمرکز را روی پرونده ویژه ساخت کرش بندیکوت گذاشته‌ایم. مجموعه‌ای که البته به تازگی قسمت چهارم آن از سوی اکتیویژن معرفی شد و قرار است در انتهای سال میلادی جاری برای پلتفرم‌های مختلف منتشر شود. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در این قسمت از بازی‌کست: Wice - District 9 Trevor Something - Living in a Lie

Jun 2020

1 hr 33 min

سونی هفته گذشته طی مراسمی برای نخستین بار از کنسول پلی استیشن 5 رونمایی و همچنین عناوین فراوانی را برای کنسول نسل نهمی خود معرفی کرد. رویداد سونی به پربازدیدترین رویداد گیمنیگ این کمپانی تبدیل شد و به همین مناسبت این هفته یک اپیزود ویژه بازی کست را با محوریت همین رویداد منتشر کردیم. این قسمت ویژه ارتباطی به قسمت هشتم ندارد و قسمت هشتم طبق برنامه چهارشنبه شب هفته آینده منتشر خواهد شد. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید موسیقی ها Neon Nox – Prelude FM Attack - Ultraviolet

Jun 2020

1 hr 31 min

در قسمت هفتم از فصل چهارم بازی‌کست به سراغ یکی از مرموز‌ترین بازی‌های تاریخ رفته‌ایم که هیچ‌گاه فرصت تجربه آن را به دست نمی‌آورید. در دورانی که کارگردان‌های هالیوود به صنعت بازی علاقه‌مند شده بودند، استیون اسپیلبرگ با همکاری الکترونیک آرتز به دنبال ساخت یکی از بلندپروازانه‌ترین بازی‌های تاریخ بود. ساخت بازی ال ام ان او هیچگاه به اتمام نرسید اما در این قسمت از بازی‌کست به سراغ پرونده تولید آن رفته‌ایم تا بررسی کنیم که چگونه گروهی از بهترین بازی‌سازهای آن دوران موفق به همکاری با یکدیگر نشدند. در این قسمت نگاهی هم به جدیدترین حواشی صنعت بازی‌های ویدئویی داشته‌ایم. از تاخیر در رونمایی بازی‌های پلی استیشن 5 گرفته تا جدیدترین نمایش لست آو آس 2 که طی چند روز آینده رسما وارد بازار می‌شود. کمپانی ی.بی سافت همچنان به رفتار گمراه‌کننده خود با گیمرها ادامه می‌دهد و سگا تصمیم گرفته یکی از بدنا‌م‌ترین کنسول‌های تاریخ را دوباره در اختیار مخاطب‌هایش قرار دهد. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در این قسمت از بازی‌کست: Haelos - Earth Not Above Rob - Juno (feat. Chloë Alper) Don't Look Back (feat. Kotomi & Ryan Elder)

Jun 2020

2 hr 22 min

مدت زیادی از عرضه رزیدنت اویل 3 ریمیک نمی‌گذرد و شاید بسیاری از گیمرها بعد از تجربه این بازی موفق به یادآوری خاطرات خوب گذشته نشدند. همین موضوع بهانه‌ای شد تا در قسمت ششم از فصل چهارم بازی‌کست به سراغ داستان ساخت رزیدنت اویل 3 برویم. بازی که در فرایند ساخت خود با چالش‌های بزرگی همراه شد و نگاهی به پشت پرده تولید آن می‌تواند بهتر به ما توضیح که چگونه در یک سال، سرنوشت مجموعه محبوب کپکام برای همیشه تغییر کرد. بازی که برای مدت‌ها به عنوان پرسودترین قسمت از مجموعه رزیدنت اویل شناخته می‌شد و نمسیس یکی از بهترین شخصیت‌های منفی این شاخه از هنر و سرگرمی را معرفی کرد. در این روزها البته اتفاقات روز صنعت بازی را فراموش نکرده‌ایم. و در ادامه چند کلامی درباره اولین نمایش آنریل انجین 5 روی پلی استیشن 5 آخرین اتفاقات پیرامون گوست آو توشیما و البته بحث داغ پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس صحبت کرده‌ایم. اگر از طرفداران قدیمی رزیدنت اویل 3 هستید و به دانستن بزرگ‌ترین راز این مجموعه علاقه دارید، قسمت ششم از فصل چهارم بازی‌کست را از دست ندهید. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در این قسمت: The Midnight - Vampires Kalax - Dream GUNSHIP - The Drone Racing League

May 2020

1 hr 50 min

....جدیدترین نسخه از مجموعه بازی اسسینز کرید معرفی شد و شاید این بهترین فرصت باشد تا در قسمت پنجم از فصل چهارم بازی‌کست به سراغ پرحاشیه‌ترین قسمت از این سری بازی برویم. در شرایطی که شاید اکثر توجه‌ها به اسسینز کرید وال هالا باشد، نگاهی به اسسینز کرید یونیتی خالی از لطف نیست. بازی که جدای از حواشی بسیار، به شکلی کلی این مجموعه را با تغییراتی اساسی همراه و شرایطی را ایجاد کرد که اکنون به واسطه آن شاهد عناوینی در مجموعه هستیم که شاید ارتباطی به ریشه‌های اساسین کرید نداشته باشند. این شاید اولین‌بار در تاریخ صنعت بازی باشد که جدای از گیمرها، سیاست‌مداران هم به شکلی مستقیم رو در روی یک بازی ویدئویی قرار گرفتند این هفته همچون قسمت‌های پیشین نگاهی داشته‌ایم به جدیدترین حواشی صنعت بازی که شامل اتفاقاتی همچون لو رفتن میان‌پرده‌های لست اف اس 2 و قطع همکاری آهنگ‌‌ساز دوم اترنال با مجموعه بتزدا می‌شود. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در قسمت پنجم فصل چهارم بازی‌کست: Woodkid - Iron Feu! Chatterton - La Malinche Calvin Harris - My Way

May 2020

1 hr 56 min

راکستار را می‌توان محبوب‌ترین سازنده و ناشر بازی‌های ویدیویی خطاب کرد که به لطف مجموعه‌های مشهور جی تی ای و رد دد به یکی پول سازترین سازنده عناوین کنسولی در قرن بیست و یکم مبدل شده است. با این حال راکستار نه تنها یک ماشین پول سازی عظیم است بلکه می‌توان آن را پرحاشیه ترین سازنده و ناشر دهه گذشته نامید. از کرانچ بیش از حد گرفته تا محتوای حاشیه‌ای جی تی ای، راکستار همیشه از پر سر و صداترین‌ها در حوزه سرگرمی بوده. یکی از حاشیه‌ای ترین پروژه‌های این شرکت بازی ایجنت به شمار می‌آید که قرار بود به صورت انحصاری برای پلی استیشن 3 عرضه شود اما در نهایت ساخت آن برای همیشه متوقف شد.در این قسمت بازی کست معمای پشت پرده ساخت بازی ایجنت را بازگو کردیم که می‌توان آن را یکی عجیب ترین و پرحاشیه ترین پروژه‌های تاریخ صنعت بازی دانست. در بخش خبر هم درباره بازی پیکی بلایندرز ، حواشی موسیقی دووم ، بازگشت کرایسس و اتفاقات عجیب مسابقات فیفا صحبت کردیم.  برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در این قسمت از بازی‌کست: Run – Joji DONBOR - Against The Law Class Actress - Journal of Ardency

Apr 2020

2 hr 26 min

دو سال از عرضه آخرین قسمت از مجموعه بازی گاد آو وار گذشته و همچنان این اثر به عنوان یکی از بهترین بازی‌های نسل فعلی کنسول‌های خانگی شناخته می‌شود. بازی که البته داستانی جدید را در این مجموعه شروع کرد و همراه با آن سوالات بسیاری را برای طرفداران مجموعه شکل داد. در قسمت سوم از فصل چهارم بازی‌کست اطلاعاتی را مطرح می‌کنیم که تاکنون در هیچ رسانه‌ای به آنها اشاره نشده. اطلاعاتی که به ما نشان می‌دهند چه اتفاقی بین گاد آو وار 3 و گاد آف وار پلی‌استیشن 4 رخ داده. همچون قسمت‌های پیشین اینبار نیز نگاهی به جدیدترین حواشی و اخبار صنعت بازی داشته‌ایم. از شایعات جدید پیرامون قسمت‌های بعدی کال آو دیوتی گرفته تا جدیدترین اطلاعات از رزیدنت اویل 8 و تاخیر در انتشار لست آو آس.  برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های مورد استفاده در این قسمت از بازی‌کست: Bear McCreary - Memories of Mother The Animals - House Of The Rising Sun Scorpions - Living for Tomorrow

Apr 2020

2 hr 2 min

گفت و گوی بازی کست با نیما شاه صاحبی نویسنده مجله بازی رایانه درباره نسل آینده کنسول‌های خانگی که این روزها تبدیل به بحث اصلی صنعت بازی شده‌اند. در این گفت و گو به مقایسه پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس پرداخته‌ایم و نگاهی داشته‌ایم به جزئیات سخت‌افزاری هر کدام از کنسول‌های سونی و مایکروسافت. طی صحبت‌هایمان با نیما شاه صاحبی تمامی جوانب سخت‌افزاری کنسول‌های نسل آینده را مورد بررسی قرار داده‌ایم و در کنار آن نگاهی داشته‌ایم به انتظاراتی که از بازی‌های نسل آینده وجود دارد. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید.

Apr 2020

40 min 8 sec

از عدم حضور بارسلونا در مسابقات فیفا تا مقایسه کامل پلی استیشن ۵ با ایکس باکس سری ایکس انتشار اطلاعات دقیق سخت‌افزاری دو کنسول نسل آینده یعنی ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 این فرصت را در اختیارمان قرار داد تا در دومین قسمت از فصل چهار بازیکست به سراغ بررسی و مقایسه این دو پلتفرم برویم. کنسول‌هایی که هرچند در نگاه اول از دید سخت‌افزاری تشابه‌های بسیاری دارند اما سازندگان هر کدام سعی کرده‌اند رویکردی متفاوت را دنبال کنند. رویکردی که باعث شده مقایسه کنسول‌های مایکروسافت و سونی سخت‌تر از گذشته شود. در قسمت دوم از فصل چهارم پادکست بازیکست نگاهی به هم به مهم‌ترین اخبار دو هفته گذشته داشته و به تحلیل آنها پرداخته‌ایم. اخباری که اتفاقا تحت شعاع شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا نیز قرار گرفته‌اند. در نظر داشتیم تا اولین مهمان فصل چهارم بازیکست نیما شاه صاحبی از نویسندگان مجله بازی رایانه باشد که با توجه به تخصص‌اش در زمینه سخت‌افزار سعی کرده‌ایم گفت و گویی با او درباره پی اس 5 و ایکس باکس سریز ایکس داشته باشیم اما نهایتا این بخش به صورت همزمان و جداگانه از بازیکست در بازیسنتر منتشر می‌شود. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید. موسیقی‌های قسمت 2 فصل 4 پادکست بازیکست Greg Dombrowski - Devour Childish Gambino - Algorhythm Tender - Afternoon

Apr 2020

2 hr 3 min

بعد از نزدیک به چهار سال بالاخره فصل چهارم پادکست بازیکست شروع شد و اولین قسمت از آن را می‌توانید اینجا به صورت انحصاری از وبسایت بازیسنتر گوش و تماشا کنید. برای اولین‌بار تصمیم گرفتیم که جدای از پادکست صوتی، نسخه‌ای ویدیویی از آن را نیز آماده کنیم که در میان کار با آیتم‌های مختلفی همراه می‌شود. البته اگر از مخاطب‌های پادکست به شکل صوتی هستید، نگران نباشید. موسیقی‌ همچنان بخشی جدایی‌ناپذیر بازیکست و فهرست کامل موزیک‌های مورد استفاده را در می‌توانید در انتها مشاهده کنید. فصل چهارم بازیکست از این پس به صورت دو هفته یکبار منتشر شده و در ادامه تمامی قسمت‌های آن جدای از بازیسنتر و کانال‌های تصویری مختلف آن مانند یوتیوب از سرویس‌های مختلف انتشار پادکست بین‌المللی و داخلی نیز پخش می‌شود. فعلا در قسمت اول فصل چهارم بازیکست خبری از مهمان یا نظرسنجی نیست اما این دو در ادامه کار به ساختار اصلی پادکست اضافه می‌شوند و شرایطی ایجاد خواهد شد تا ما با نظرات شما کاربرهای بازیسنتر و مخاطب‌های بازیکست بیشتر آشنا شویم. در این قسمت از بازیکست سعی کرده‌ایم جدای از مسائلی همچون سرنوشت استودیو راکستار گیمر بعد از جدایی دن هاوسر یا شرایط عجیب ساخت سیستم شاک 3  ، به سریال‌هایی نیز بپردازیم که می‌توانند نظر گیمرها را به خود جلب کنند. برای مشاهده نسخه ویدیویی پادکست به کانال بازی سنتر در یوتوب مراجعه کنید.

Mar 2020

1 hr 50 min

بار دیگر به انتهای سال میلادی رسیدیم و نوبت به برگزاری مراسم گیم آواردز 2015 رسید. رویدادی که بزرگ‌تر از همیشه برگزار شد و مثل همیشه بهترین بازی‌های سال در آن معرفی شدند. در قسمت آخر از فصل ششم بازی‌کست سعی کرده‌ایم نامزدها و برنده‌های این رویداد را بررسی کنیم.

Nov 2015

1 hr 12 min

سال‌هاست که بازی ورد آف وارکرفت مخاطب‌های بسیاری را به خود جذب و در همین راستا قسمت پنجم از فصل سوم بازی‌کست را به آخرین اطلاعات از بسته اضافه‌شونده لیجن برای این بازی اختصاص دادیم. بازی که توانست ژانر نقش آفرینی های آنلاین را به محبوبیت بالایی برساند و همچنان به فعالیت موفق‌اش ادامه می‌دهد.

Oct 2015

2 hr 19 min

همواره انتهای سال میلادی با عرضه تعداد زیادی بازی مهم همراه می‌شود و در قسمت چهارم از فصل سوم بازی‌کست سعی کرده‌ایم بزرگ‌ترین و مورد انتظار‌ترین آنها را معرفی و مورد بررسی قرار دهیم. جدای از این مسئله همزمان با 20 سالگی مجموعه فیلم‌های داستان اسباب بازی، سعی کرده‌ایم اطلاعاتی را از این سری موفق ارائه کنیم.

Oct 2015

1 hr 14 min

در قسمت سوم از فصل سوم بازی‌کست فرصتی به وجود آمد تا میزبان علی مجرد، مدیر و موسس وبسایت بازی سنتر باشیم و با عملکرد قدیمی‌ترین وبسایت فعال بازی‌های ویدئویی در ایران بیشتر آشنا شویم. جدای از این مسئله، ادامه قسمت مجموعه متال گیر را نیز مورد بررسی قرار داده‌ایم.

Sep 2015

2 hr 33 min

بالاخره بعد از سال‌ها انتظار متال گیر سالید 5 عرضه شد و به همین بهانه در دومین قسمت از فصل سوم بازی‌کست داستان کامل مجموعه بازی متال گیر سالید را پوشش دادیم. مجموعه ساخته شده توسط هیدئو کوجیما که همواره به واسطه داستان قدرتمندش شناخته می‌شود.

Sep 2015

1 hr 36 min

نمایشگاه گیمزکام طبق رسم هر ساله برگزار شد و در اولین قسمت از فصل سوم پادکست بازی‌کست سعی کردیم تمامی اتفاقات رخ داده در این رویداد را پوشش دهیم. مهمان این قسمت هم یکی از ژورنالیست‌های صنعت بازی است که هرچند ریشه‌ای ایرانی دارد اما تمام فعالیت خود را در رسانه‌های بین‌المللی این حوزه رقم زده.

Sep 2015

2 hr 8 min

در دهمین و آخرین قسمت از فصل دوم بازی‌کست میزبان تعدادی از اعضای تحریریه اولین نشریات فارسی مرتبط به بازی‌های ویدئویی بودیم و از دوران اوج این رسانه‌های صحبت کردیم. همچنین در این قسمت نگاهی ویژه‌ به بتمن آرکام نایت داشتیم و سعی کردیم بررسی از این بازی پرمخاطب را صورت دهیم.

Aug 2015

2 hr 55 min

قسمت هشتم از فصل دوم پادکست بازی‌کست را به شکل کامل به اطلاعات منتشر شده پیرامون نمایشگاه ای 3 2015 اختصاص دادیم. رویدادی که انتظارات بسیاری از آن وجود داشت و به همین واسطه سعی کرده‌ایم تمامی اطلاعات و شایعات آن را مورد بررسی قرار دهیم.

Jun 2015

1 hr 40 min

تاکنون کمپانی‌های بسیاری وارد صنعت بازی شده‌اند و دیگر به عنوان تولیدکننده کنسول، نامی از آنها باقی نمانده. یکی از کمپانی‌ها سگا بود که روند رو به افول خود را با کنسول ساترن شروع کرد. در قسمت هفتم از فصل دوم بازی‌کست نگاهی داشته‌ایم به عملکرد کنسول سگا ساترن که شرایط را برای خروج این کمپانی ژاپنی از جنگ کنسول‌ها فراهم کرد.

Jun 2015

1 hr 33 min

اولین ساخته استودیو فرام سافتور برای نسل هشتم کنسول‌ها یعنی بلادبورن به شکل انحصاری برای پلی استیشن 4 منتشر شد و به همین واسطه در قسمت ششم از فصل دوم بازی‌کست سعی کرده‌ایم توضیحاتی کامل از داستان آن ارائه کنیم. موضوعی که احتمالا به واسطه شکل روایی خاص‌اش بیشتر گیمرها درک درستی از آن پیدا نکردند.

May 2015

1 hr 51 min

برای مدتی طولانی طراحی مراحل بازی‌های ویدئویی درگیر سناریو‌های تکراری شده و شاهد انتشار تعداد زیادی عنوان مختلف هستیم که تمام تمرکز خود را تنها روی ارائه جلوه‌های سینمایی می‌گذارند. شاید بهترین مثال این موضوع مجموعه کال آف دیوتی باشد که در قسمت پنجم از فصل دوم بازی‌کست سعی کرده‌ایم به بررسی این زاویه خاص از آن بپردازیم.

May 2015

1 hr 23 min

یک سال از عرضه دو کنسول پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان گذشت و از موقعیت استفاده کردیم تا به شکل تخصصی سخت افزار این دو پلتفرم را مورد بررسی قرار دهیم. کنسول‌هایی که شاید به شکل کلی شباهت‌های به یکدیگر داشته باشند اما می‌توان به خصوص در زمینه آمار خرابی، تفاوت‌هایی را در میان آنها دید.

Apr 2015

1 hr 21 min

روزهای پایانی سال 1393 همزمان شد با انتشار قسمت سوم از فصل دوم بازی‌کست و به همین واسطه پنج بازی برتر سال شمسی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. این قسمت تعداد زیادی از نظرات پیرامون قسمت گذشته را مرور کرده و البته مهم‌ترین اخبارصنعت بازی را نیز از یاد نبرده‌ایم.

Apr 2015

1 hr 9 min