Filmawka: Złodzieje Rowerów

Filmawka

Redaktorzy Filmawki o filmach, serialach i wszystkich tematach związanych z kulturą.

All Episodes

Jak możemy wyczytać z programu Sekcji olimpijskiej na festiwalu Pięć Smaków, “Sport to nie tylko walka o punkty i medale”. Czy rzeczywiście tak jest? I w jaki sposób z tematem sportu radzi sobie kino? Odpowiedzi szukamy w rozmowie z Łukaszem Smolarowem – ekspertem oraz trenerem piłki nożnej.  Podcast, poza przedstawieniem filmów zawartych we wspomnianej sekcji, porusza cały wachlarz tematów związanych z kinem sportowym. Dowiecie się m.in. o tym jakie filmy puszcza się w trenerskiej szatni, czy boks jest idealną metaforą życia, oraz w jaki sposób przedstawiani na dużych i małych ekranach są kolejno – zawodnik, drużyna i trener. Zapraszamy do odsłuchu. Festiwal filmowy Pięć Smaków rozpocznie się 17, a skończy 29 listopada w formie online oraz stacjonarnej. Filmawka jest patronem medialnym wydarzenia!

Nov 7

45 min 38 sec

W roku 1985 w “Jeune Cinema” tak pisano o Caraxie: “Nie obawiajcie się: w filmie Caraxa wydarzeń jest bardzo mało i zawsze możecie zrobić to co reszta sali, czyli się zdrzemnąć” (tłum. P.Kopański). Patrząc na reakcję po Anette można zaryzykować, że w Caraxowym świecie niewiele się zmieniło. My natomiast zaryzykujemy i w podcaście zastanowimy się czy przypadkiem jego najnowszy musical – nawiązujący również do wcześniejszej twórczości, nie jest najbardziej przystępnym dziełem artysty. Spróbujemy odpowiedzieć również na pytania: czym jest (bądź był) filmowy neobarok, jaka jest poetyka autorska twórcy Złej krwi i Holy Motors, a także jak jego styl ewoluował przez lata. Naszym gościem jest Sebastian Smoliński – doktorant Amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, krytyk filmowy, laureat konkursu imienia Krzysztofa Mętraka, współpracownik Tygodnika Powszechnego. ︎ Tutaj znajdziesz wszystkie nasze teksty wokół Annette. ︎ A tutaj poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – Tadeusz Lubelski, “Od Rohmera do Collarda, czyli krótki przewodnik po francuskim kinie”, Film na świecie 2/1993 – Raphael Bassan, “Filmowy neobarok (Beineix-Besson-Carax)” (tłum. Piotr Kopański), z  Film na świecie 2/1993 – Carl-Johan Malmberg, “Miłość do ostatniego spojrzenia” (tłum. P. Kopański) z  Film na świecie 2/1993 – Antoni Michnik, “Anette: Operowy kosmos Caraxa i Braci Sparx”, Krytyka Polityczna – John Hoberman i Jonathan Rosenbaum, “Midnight Movies: Seans o północy” (tłum. M.Oleszczyk) Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Aug 30

51 min 8 sec

Od tygodnia w polskich kinach możemy oglądać Annette – jeden z najbardziej polaryzujących filmów ostatnich miesięcy. Dyskusje o musicalu Leosa Caraxa nie milkną, więc postanowiliśmy uzupełnić debatę o jeszcze dwa podcasty. Omówimy w nich dwa kluczowe czynniki – samego reżysera oraz pomysłodawców, zespół Sparks.  Ron i Russell Mael to postaci wyjątkowe – przez ponad 50 lat kariery wydali 25 albumów i prawie 500 utworów. Ale czy doświadczycie ich obecności na listach przebojów? Bardzo rzadko. Ich historia pokazuje jednak, że to właśnie dzięki nim wielu artystów w ogóle zaczęło swoją przygodę z muzyką – a wiele zespołów, takich jak Joy Division, Depeche Mode czy Sex Pistols wymienia ich pośród swoich ulubionych twórców. Obaj od zawsze mieli smykałkę do rzeczy filmowych – przez lata próbowali stworzyć musical. Jeden ukazał się w formie albumu, a drugi możecie od niedawna oglądać na dużych ekranach. Jak do tego doszło? O tym i wiele więcej dowiecie się z rozmowy Szymona i Mai! ︎ Tutaj znajdziesz wszystkie nasze teksty wokół Annette. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “The Sparks Brothers”, film Edgara Wrighta – “Talent Is An Asset: The Story Of Sparks”, Daryl Easlea – “Sparks: The greatest band you’ve never heard of”, BBC – “Sparks’ Ron and Russell Mael on the Creation of ‘Annette’ and ‘Overcoming All the Expectations of a Movie Musical’”, Variety Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Aug 27

24 min 58 sec

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. Ostatni odcinek “Powtórki z Munka” poświęcamy “Pasażerce” – filmowi, który po tragicznej śmierci reżysera, dokończył jego przyjaciel, Witold Lesiewicz. Przełomowe dzieło w oparciu o tekst Zofii Posmysz, dzieło niedokończone, a w pełni spełnione. By lepiej zrozumieć istotę filmu Munka rozmawiamy z Michałem Oleszczykiem, filmoznawcą i krytykiem filmowym, wykładowcą Artes Liberales UW, autorem podcastu “Spoilermaster. Podcast do słuchania po seansie” oraz “Foreign Correspondents. Deeper into Hitchcock”, który współprowadzi z Sebastianem Smolińskim. ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Struktury pamięci. Obrazy czasoprzestrzeni w filmie “Pasażerka” Andrzeja Munka”, Paulina Kwiatkowska dla “Kwartalnika Filmowego” – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Andrzej Munk”, wydawnictwo zbiorowe – “Pasażerka”, Zofia Posmysz – “Lekcja Munka”, Rafał Marszałek – “Jak Munka widzi Luc Moulett”, Aleksander Jackiewicz dla Filmu – “Polscy twórcy filmowi o sobie”, Stanisław Janicki ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jul 23

1 hr 11 min

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. Siódmy odcinek podcastu przenosi nas do świata “Zezowatego szczęścia”. Opowieść o Janie Piszczyku – pechowcu/konformiście, uchodzi za jedną z najlepszych komedii w historii naszego kina. O tym jaki jest komizm i humor Andrzeja Munka, porozmawiamy z Robertem Siwczykiem, badaczem kina slapstickowego i niemego, autorem bloga Klatki na oczach. Podsumujemy również pewien etap w filmografii reżysera – należy bowiem pamiętać, że “Zezowate szczęście” to ostatnia produkcja filmowa, którą Munk ukończył samodzielnie. ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Zezowate szczęście”, Piotr Zwierzchowski – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska – Fidelska – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Do filmu trafiłem przypadkiem” – wywiad rzeka z Jerzym Stefanem Stawińskim, Barbara Giza – “Notatki scenarzysty”, Jerzy Stefan Stawiński ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!   Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jul 16

1 hr 54 min

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. Ewelina Nurczyńska-Fidelska nazwała “Spacerek Staromiejski” intermezzo w karierze reżysera. I właśnie o tym muzycznym filmie będziemy rozmawiać w najnowszym odcinku Powtórki z Munka. Tym razem by pomóc zrozumieć kontekst muzyczny filmu, do Macieja dołącza Patrycja Mucha, krytyczka i edukatorka filmowa, współprowadzącą podcastu “Wtem, Piosenka”, autorka cyklu “Na wyrywki”, która naświetli konteksty, kluczowe do zrozumienia “Spacerku”. ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jul 9

52 min 3 sec

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. W dzisiejszym odcinku opowiemy o składającym się z dwóch nowel filmie “Eroica”. Choć czy na pewno tylko z dwóch? Maciej opowie o tym jak brzmi Scherzo po polsku, czemu unikać sequelu autorstwa Kazimierza Kutza i co wciąż zachwyca w “Eroice”? ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – Opowiadania “Węgrzy” i “Uciekinierzy”, Jerzy Stefan Stawiński – “Notatki scenarzysty”, Jerzy Stefan Stawiński – “Do filmu trafiłem przypadkiem – rozmowy z Jerzym Stefanem Stawińskim”, Barbara Giza – “Eroica”, Marek Hendrykowski – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska – Fidelska – “Moja Filmoteka. Kino polskie”, Aleksander Jackiewicz – “O filmie Eroica opowiadają scenarzysta i reżyser”, Jerzy Peltz – “Eroica na plenerach”, Maria Oleksiewicz – “Konfrontacje z Wielką wojną”, Stanisław Ozimek w ““Historii Kina Polskiego, Tomie IV – Wspomnienie Andrzeja Munka autorstwa Krzysztofa Winiewicza – “Szkoła Polska”, Jerzy Wójcik ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jul 2

53 min 28 sec

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. “Człowiek na torze”, pierwsze w pełni fabularne dzieło Andrzeja Munka, to pokaz jego rozwoju artystycznego. Świadomie budowana narracja, sięganie po wzorce z “Obywatela Kane’a” i “Rashomona”, próba zdefiniowania polskiej rzeczywistości za pośrednictwem kina. To początek nowej drogi w karierze Munka, karierze nie tylko fabularnej, ale również mniej konwencjonalnej, poszukującej odpowiedzi na stawiane w scenariuszach Jerzego Stefana Stawińskiego pytania. W dzisiejszym odcinku analizujemy to dzieło Munka, a także śledzimy losy jego powstania – proces produkcji, zmiany w porównaniu z książkowym oryginałem, a także jak zawsze próbujemy odpowiedzieć na pytanie, po co dziś oglądać Munka. ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska – Fidelska – “Notatki scenarzysty”, Jerzy Stefan Stawiński – “Tajemnica Maszynisty Orzechowskiego”, Jerzy Stefan Stawiński – “Szkice o filmie polskim”, Bolesław Michałek – “Polscy twórcy filmowi o sobie” , Stanisław Janicki – “Od wojny w dzień powszedni” w “Historia Filmu Polskiego Tom 4”, Stanisław Ozimek – “Sąd nad przejechanym człowiekiem”, Aleksander Jackiewicz dla Filmu – “Moja Filmoteka. Kino polskie” , Aleksander Jackiewicz – “Nasz Iluzjon: samotny człowiek na torze”, Jan Słodkowski dla Kina ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jun 25

1 hr

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. Zdawać by się mogło, że Andrzej Munk nigdy nie przeżywał kryzysu twórczego. Ale jest to nieprawda. Kryzys formy reportażu dramatycznego przyszedł wraz z “Błękitnym krzyżem”. Choć wraz z najnowszym filmem przyszedł obiektywny sukces – brązowy medal na Festiwalu w Wenecji, w kraju reżysera spotkało bardzo chłodne przyjęcie. Czemu “Błękitny krzyż” był pęknięty, jak wyglądała recepcja krytyków w naszym kraju i jak Munk definiował kres stworzonej przez niego formy? O tym opowiadamy w najnowszym odcinku Powtórki z Munka. ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska Fidelska – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Historia Filmu Polskiego Tom 3” – I Film fabularny, Barbara Mruklik – “Moja filmoteka. Kino Polskie”, Aleksander Jackiewicz – “Andrzej Munk”, Wydanie zbiorcze (red. Aleksander Jackiewicz) – Repozytorium Filmoteki Narodowej o “Błękitnym krzyżu” – Pożegnanie Adama Liberaka na łamach Głosu Seniora – “W słońcu i zamieci” – reportaż z planu “Błękitnego Krzyża” dla magazynu “Film”, Kazimierz Dębnicki – “Nie lubię mieszaniny” – recenzja Zbigniewa Pitera dla “Filmu” ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jun 18

40 min 47 sec

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. W dzisiejszym odcinku “Powtórki z Munka” omówimy dwa dzieła reżysera – dokument w pełni utrzymany w konwencji reportażu dramatycznego, oraz pierwszą komediową próbę reżysera. “Gwiazdy muszą płonąć”, współreżyserowane z Witoldem Lesiewiczem miały pokazać wszystkim o sile nowej, stworzonej przez obu panów formy twórczej. “Niedzielny poranek” był natomiast nie tylko pierwsza komedią, ale i pierwszym filmem Munka, który powstał w kolorze. ︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Polscy twórcy filmowi o sobie” – wywiad z Andrzejem Munkiem, Stanisław Janicki – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska – “Od Munka do Maślony”, Barbara Hollander – “Andrzej Munk”, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe – “Odnaleziona kopalnia” – scenariusz filmu “Gwiazdy muszą płonąc” opublikowany w magazynie “Film” – “Andrzej Munk Szuka Maszynisty” – artykuł z magazynu “Film” – “Dziękuję za gwiazdy”, Krzysztof Błahut – “Moja filmoteka. Kino polskie”, Aleksander Jackiewicz ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jun 11

38 min 53 sec

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera. “Inaczej niż u wielu innych reżyserów, dokument nie był dla Munka tylko przystankiem w drodze do realizacji filmów fabularnych. Był nauką opisu, od którego się nie ucieka. Munk stał mocno na ziemi”.  – tak o dokumentalnej twórczości Andrzeja Munka pisał dla “Filmu” Rafał Marszałek. Dziś w pierwszym odcinku “Powtórki z Munka” zajmiemy się rozwojem artystycznym i technicznym reżysera w pierwszych krótkich metrażach – “Kierunku Nowa Huta!”, “Pamiętnikach chłopów” i “Kolejarskim słowie” (uznawanym z najlepsze dokumentalne dokonanie twórcy). Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka: – “Polscy twórcy filmowi o sobie” – wywiad z Andrzejem Munkiem, Stanisław Janicki – “Kolejarskie słowo. Bitwa o wolne szyny”, Bohdan Węsierski dla Filmu – “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski – “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska – “Moja filmoteka. Kino polskie”, Aleksander Jackiewicz – “Szkice o filmie polskim”, Bolesław Michałek – “Film Dokumentalny 1950-1954” z “Historii polskiego kina Tomu III”, esej Jadwigi Bocheńskiej ︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka. Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube! Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Jun 4

52 min 5 sec

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o kolejnym arcydziele mistrza. Choć czy “kolejne” to odpowiednie wyrażenie wobec filmu tak unikalnego i niezwykłego? Na to i wiele innych pytań (choćby o długi proces powstawania produkcji) postaramy się odpowiedzieć wraz z Dianą Dąbrowską, znawczynią włoskiego kina, filmoznawczynią i italianistką. “Osiem i pół” – Fabuła Reżyser Guido musi nakręcić dziewiąty film w swojej karierze. Brakuje mu pomysłów, analizuje swoje życie, dzieciństwo, kobiety. Chciałby powiedzieć wszystko, a nie ma już nic do powiedzenia. A kiedy artysta nie ma nic do powiedzenia, może jeszcze zawsze opowiedzieć, dlaczego nie ma nic do powiedzenia. Film rozpoczyna się sceną symboliczną. Reżyser Guido jest uwięziony we własnym samochodzie, który stoi w ulicznym korku. Nie może otworzyć drzwi, ani uchylić szyby. Jego położenie staje się coraz bardziej krytyczne – dusi się na oczach otaczających go, lecz absolutnie obojętnych ludzi z innych samochodów. W ostatniej chwili przebija dach swego wozu, ucieka, wznosi się ponad wszystko, ulatuje w dal. Fabuły właściwie nie ma. Bohater zobowiązał się nakręcić kolejny film. Producenci czekają, puszczono już w ruch ogromną machinę wytwórni, zbudowano gigantyczną dekorację, zaangażowano aktorów, ustalono ostateczny termin rozpoczęcia zdjęć, wszyscy czekają. Tymczasem reżyser nie ma jeszcze nawet cienia pomysłu. Rzeczywistość przeplata się tu z marzeniami, ze wspomnieniami z dzieciństwa, z wizjami fragmentów przyszłego filmu. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak 05.06 – Noce Cabirii 01.09 – Słodkie życie Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Sep 2020

1 hr 53 min

Dziś w podcaście przyglądamy się “Słodkiemu życiu” – filmowi, który wyniósł Federico Felliniego na panteon, który spowodował że pewna alejka w Rzymie stała się najważniejszym miejscem kulturalnego życia połowy Italii. “Słodkie życie” – Fabuła Marcello (Marcello Mastroianni) to dziennikarz działający w Rzymie w latach 50. Zajmuje się wiadomościami lekkiego kalibru: gwiazdami filmowymi, religijnymi wizjami, dekadencką arystokracją. Film opowiada o siedmiu dniach z życia Marcella. Mieszka on z Emmą (Yvonne Furneaux), która go kocha. Marcello przeciwstawia się jej zaborczej miłości i konwencjonalnym poglądom na życie, natomiast Emma ignoruje poszukiwanie przez Marcella wyższych wartości i sensu życia. Spotyka on w trakcie trwania filmu liczne kobiety, w tym Maddalenę (Anouk Aimée), swoją piękną, bogatą i znudzoną kochankę, oraz Sylvię (Anita Ekberg), szwedzko-amerykańską gwiazdę filmową, której pożąda (słynna scena jej kąpieli w fontannie). Spędza też czas z dawno niewidzianym przyjacielem Steinerem (Alain Cuny) i swoim ojcem. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak 05.06 – Noce Cabirii Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Aug 2020

1 hr 51 min

Gdzie leży granica między erotyką a pornografią? Ile erotycznych wątków można znaleźć w słowiańskiej, nordyckiej i celtyckiej mitologii? O tym, a także o wielu innych kwestiach dyskutują w podcaście Andrzej Badek oraz Paweł Kicman z okazji premiery “Pogańskich Żądz”, których Paweł jest scenarzystą. Komiks dostępny jest na stronie wydawnictwa Planeta Komiksów.

Jul 2020

47 min 39 sec

W kolejnym odcinku podcastu sięgamy po serialową antologię science fiction, której producentem wykonawczym jest Steven Spielberg. Czy “Amazing Stories” jest czymś nowym w swoim gatunku? Czy dumnie nawiązuje do oryginalnej serii z lat 80.? Serial w Polsce dostępny jest na Apple TV+. Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America 30.06 – Dark 04.07 – To wiem na pewno Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

Jul 2020

49 min 2 sec

“To wiem na pewno” jest nie tylko aktorskim popisem Marka Ruffalo. Serial HBO to fantastyczna opowieść o dziedziczności grzechów i trudnych losach imigranckich rodzin w USA. Czy istnieje coś takiego jak fatum? Czy możliwa jest pomoc osobie walczącej z zaburzeniami psychicznymi pokroju schizofrenii? Między innymi o tym opowiadamy w dzisiejszym podcaście. “To wiem na pewno” – Fabuła Serial przedstawia dwie równoległe historie życia braci bliźniaków naznaczone zdradą, poświęceniem i wybaczeniem. Losy Dominicka i Thomasa Birdsey’ów (Mark Ruffalo) pokazane są na różnych etapach ich życia. Widzowie poznają braci w czasach dla nich współczesnych, na początku lat 90. Serial w Polsce dostępny jest na HBO GO. Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America 30.06 – Dark Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

Jul 2020

55 min 52 sec

Trzeci sezon “Dark” to jedna z najważniejszych tegorocznych premier w świecie seriali. Wiele miesięcy czekaliśmy na zakończenie historii o podróżnikach w czasie walczących z cierpieniem. Czy finał okazał się satysfakcjonujący? Czy koniec był tak dobry jak początek? Zapraszamy do podcastu, gdzie omawiamy zarówno trzeci sezon, jak i fabułę, sprawy techniczne oraz interpretacje filozoficzne dotyczące całego serialu. “Dark” – Fabuła Serial opowiada o zaginionych dzieciach, które na światło dzienne ujawniają swoje podwójne życie i nadszarpnięte relacje członków czterech rodzin, wiążąc wszystko z wydarzeniami sprzed ponad trzydziestu lat. Serial w Polsce dostępny jest na Netflix. Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

Jun 2020

1 hr 9 min

W serialu “Mrs. America” nie chodzi tylko o przypomnienie wydarzeń z przeszłości. Historia Phyllis Schlafly, która w dużej mierze odpowiadała za to, że poprawka o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn nie została wpisana do konstytucji USA, jest jak najbardziej aktualna. Walka o podstawowe wartości nadal trwa. Przypomnienie losów Schlafly służy także zrozumieniu, jak to się dzieje, że poparty przez kobietę tuż przed jej śmiercią Donald Trump nadaje ton amerykańskiej polityce i ma szansę na reelekcję. “Mrs. America” to zatem wejście w głąb duszy prawicowej Ameryki. Być może dzięki temu serialowi niektórzy zrozumieją, skąd wynika radykalizacja niektórych postaw. Jak to się stało, że Phyllis Schlafly wygrała z feministkami? Jak w roli najbardziej wyemancypowanej antyfeministki wypadła Cate Blanchett? Czy Schlafly, mimo pewności siebie, nie była tylko pionkiem w rozgrywkach męskich polityków? O tym wszystkim przekonacie się z dzisiejszego podcastu. “Mrs. America” – Fabuła Historia ruchu, którego celem było wprowadzenie Equal Rights Amendment – poprawki do amerykańskiej konstytucji gwarantującej kobietom równe prawa. Sprzeciwiała się jej konserwatystka Phyllis Schlafly (Cate Blanchett). Opowiedziana z perspektywy kobiet tamtej ery – zarówno Schlafly, jak i feministek drugiej fali: Glorii Steinem (Rose Byrne), Betty Friedan (Tracey Ullman), Shirley Chisholm (Uzo Aduba), Belli Abzug (Margo Martindale) i Jill Ruckelshaus (Elizabeth Banks) – produkcja pokazuje kulisy wojny kulturowej, która rozegrała się w latach siedemdziesiątych i przyczyniła się do powstania organizacji zwanej Moral Majority oraz raz na zawsze zmieniła krajobraz polityczny w Stanach Zjednoczonych. Serial w Polsce dostępny jest na HBO GO. Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

Jun 2020

1 hr 5 min

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy o drugim sezonie “Homecoming”, który można oglądać na platformie Amazon Prime. Pierwszy sezon został fantastycznie zrealizowany przez Sama Esmaila, znanego przede wszystkim z “Mr. Robot”. Dywagowano tam na temat problemów amerykańskich żołnierzy wracających z wojen, a także bezdusznych korporacji pragnących za wszelką cenę czerpać zyski. Czy odejście z projektu Esmaila i zastąpienie go innym reżyserem wpłynęło na jakość produkcji? “Homecoming” – Fabuła Historia kobiety, która pracuje w ośrodku społecznym pomagającym młodym żołnierzom, którzy dopiero wrócili z misji wojskowych. Zostali psychicznie okaleczeni i nie potrafią wrócić do normalnego funkcjonowania. Jednym z podopiecznych jest Walter Cruz, który skrywa pewną niemoralną tajemnicę. Serial w Polsce dostępny jest na Amazon Prime. Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America 20.06 – Avenue 5 Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

Jun 2020

50 min 18 sec

Dziś w Projekcie Fellini rozmawiamy o Nocach Cabirii – czyli jak Fellini z Pasolinim chadzali po co bardziej intrygujących dzielnicach, żegnamy się z esejami Bazina, a także zastanawiamy się czy przypadkiem ta rola nie jest najlepszą w karierze Masiny. A także, jak zawsze, staramy się wnikliwie omówić całość. “Noce Cabirii” – Fabuła Cabiria jest rzymską prostytutką, która pragnie prawdziwej miłości. Kiedy nieśmiały Oscar prosi ją o rękę, kobieta decyduje się diametralnie zmienić swoje życie. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Jun 2020

1 hr 28 min

“Spisek przeciwko Ameryce” jest jednym z najważniejszych seriali w 2020 roku, jeżeli chodzi o podejmowaną w nim tematykę. Z powodu obecnego kryzysu wiele osób snuje porównania do okresu sprzed wybuchu II wojny światowej. David Simon, idąc tropem książki Philipa Rotha, również to robi, zastanawiając się, co by było, gdyby w tamtym czasie Ameryką rządził nie Roosevelt, lecz Charles Lindbergh. Czy USA poszłyby śladem nazistowskich Niemiec? Czy fundamenty Stanów są zakorzenione w międzyludzkiej nienawiści, która tylko czeka na odpowiedni moment, by eksplodować z całą swoją mocą? O tym rozmawiamy w dzisiejszym podcaście. “Spisek przeciwko Ameryce” – Fabuła Produkcja przedstawia alternatywną historię Ameryki podczas II wojny światowej, opowiedzianą z punktu widzenia robotniczej rodziny żydowskiej z New Jersey. Jej członkowie obserwują, jak rozwija się kariera polityczna Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który zostaje wybrany nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu. Serial w Polsce dostępny jest na HBO GO.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America 20.06 – To wiem na pewno Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

May 2020

1 hr 32 min

Dziś w “Projekcie Fellini” mówimy o “Niebieskim ptaku” czyli jak Fellini chciał Bogarta albo i nie, co jest fascynującego w oszustach, oraz czy piętno krytyki odciśnięte na Ptaku było zasłużone. “Niebieski ptak” – Fabuła Historia drobnego oszusta w podeszłym wieku, od którego najbliżsi przyjaciele i rodzina zaczynają się odwracać. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

May 2020

1 hr 6 min

Ryan Murphy pojawia się na Netflixie z kolejnym swoim serialem. Tym razem wraca do lat 50., by oddać to, co zostało zabrane ludziom niewpisującym się w obowiązującą “normalność”. Na przekór prawdziwej historii, w jego serialu nie liczy się to, kto ma jaki kolor skóry, w co wierzy i kogo kocha. Czy takie “naginanie” rzeczywistości nie jest zbyt baśniowe i przekoloryzowane? Czy wykorzystywanie biografii prawdziwych osób, np. Rocka Hudsona, do własnych celów nie jest nadużyciem? O tym wszystkim mówimy w naszym podcaście poświęconym produkcji “Hollywood”. “Hollywood” – Fabuła Hollywood po II wojnie światowej. Grupa ambitnych początkujących aktorów i filmowców zrobi niemal wszystko, aby spełnić swoje marzenia o wielkiej karierze. Serial w Polsce dostępny jest na Netflixie.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Mrs. America 20.06 – To wiem na pewno Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

May 2020

51 min 2 sec

Czwarty epizod Projektu Fellini to opowieść poświęcona La Stradzie, pierwszemu laureatowi Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Opowiemy jak Anthony Quinn miał koszmary z Federico Fellinim, jak Dino de Laurentis buntował się przeciw obsadzie, oraz oraz jak za pomocą gwizdów ekipa Zmysłów Viscontiego buntowała się przeciw werdyktom Festiwalu w Wenecji. “La Strada” – Fabuła Wędrowny siłacz-artysta Zampano (Anthony Quinn) kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę (Giulietta Masina) jak niewolnicę – znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między głównymi postaciami rodzi się dziwna więź. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio – Artykuł Annette Insdorf dla Reutersa Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

May 2020

1 hr 11 min

Najnowszy serial twórcy „Ex Machiny” i „Anihilacji” wzbudził spore dyskusje – jedni uważają, że Alex Garland kolejny raz stworzył oryginalne, filozoficzne science fiction, inni, że treści nie starczyło na ośmiogodzinną formę. Joanna, Wiktor i Martin postanowili odbyć dyskusję na temat “Devs”, w trakcie której zastanawiali się nad mocnymi i słabymi stronami serialu, portretami postaci oraz analizowali poszczególne motywy, z czego wynikła interesująca dyskusja. Zapraszamy do odsłuchu kolejnego odcinka Serialawki i ostrzegamy przed spoilerami! “Devs” – Fabuła Lily Chan jest młodą programistką, która bada działania tajnego działu rozwoju w swojej firmie, będącej jedną z najnowocześniejszych spółek technologicznych z Doliny Krzemowej. Dziewczyna wierzy, że komórka stoi za zniknięciem jej ukochanego chłopaka. Serial w Polsce dostępny jest na HBO GO.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Hollywood 30.05 – Spisek przeciwko Ameryce 06.06 – Homecoming 13.06 – Jak zostać bogiem na Florydzie 20.06 – To wiem na pewno Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

May 2020

1 hr 23 min

W trzecim epizodzie Projektu Fellini zajmiemy się laureatem Srebrnego Lwa w Wenecji z roku 1953 czyli “Wałkoniami”. Dowiecie się m.in. przez którego prezydenta USA był witany Alberto Sordi w trakcie swojej wizyty w Stanach, co oznacza zwrot “Wałkonie’, jaki wpływ miał film Felliniego na “Supersamca”, a także czemu warto wrócić do tego bardzo współczesnego filmu włoskiego mistrza. “Wałkonie” – Fabuła” Trzeci film wyreżyserowany przez Federico Felliniego obrazuje historię pięciu przyjaciół, zbliżających się już do progu 30 lat. Żyją oni niezobowiązującym, “dziecięcym” życiem, wymigując się od poważnych obowiązków oraz pracy, od których preferują szwędanie się po nocach i grę w bilard. Wszystko zaczyna się jednak komplikować, kiedy Fausto (Franco Fabrizi) się żeni, a od Alberto (Alberto Sordi) odchodzi siostra zostawiając jego i matkę niemal bez środków do życia. Przyjaciele zdają sobie sprawę, że trzeba znaleźć pracę i zmierzyć się z “dorosłym” życiem. Nie okaże się to jednak proste. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio – Esej Toma Piazzy dla Criterionu – 10 ukochanych filmów Grega Mottoli, gdzie opowiada o inspiracjach Wałkoni Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

May 2020

58 min 56 sec

Na samym początku “Westworld” było zapowiadane jako następca “Gry o tron”, czyli jako wielomilionowa produkcja z gwiazdami w obsadzie, która miała zapewnić HBO popularność i dopływ nowych subskrybentów. Już po pierwszym sezonie okazało się, że to serial znacznie mniej mainstreamowy, a wraz z kolejnymi sezonami widownia zaczęła drastycznie topnieć. Skąd wynikają problemy “Westworld”? Czy trzeci sezon poprawi sytuację tej produkcji? Czy jest w niej coś, co można uznać za wartościowe? O tym w kolejnym podcaście serii “Serialawka”. “Westworld” – Fabuła Akcja serialu dzieje się w futurystycznym parku rozrywki Westworld, zaludnionym przez “hosty” obdarzone sztuczną inteligencją, lecz kontrolowane przez obsługę parku. Niektóre hosty zyskują jednak coraz większą kontrolę nad własną egzystencją. Serial w Polsce dostępny jest na HBO GO.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Spisek przeciwko Ameryce Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

May 2020

1 hr 23 min

W drugim epizodzie “Projektu Fellini” skupiamy się na “Białym Szejku”, przez krytykę uznawanym za najgorszy film mistrza. Czy samodzielny debiut przyszłego mistrza faktycznie jest tak zły? Czy czas zmienił percepcję tego wyjątkowego dzieła podobnie jak sposób postrzegania Alberto Sordiego? Tego i wielu innych rzeczy (wraz z wytłumaczeniem czym jest fumetti) dowiecie się z dzisiejszego odcinka. “Biały szejk” – Fabuła” Młodzi małżonkowie Wanda i Ivan spędzają miesiąc miodowy w Rzymie. On zaplanował go co do minuty, ona pragnie romantycznej przygody. Kobieta zaczytuje się chętnie w tzw. “fumetti” – popularnych obrazkowo-fotograficznych romansach, a jej ulubionym jest Biały szejk. Studio, w którym powstaje “fumetti”, mieści się niedaleko, więc Wanda korzysta z okazji, by zobaczyć swego idola – Fernando Rivoli, który “odtwarza” postać Białego Szejka. Jej wyobrażenia mijają się jednak z rzeczywistością. Rozczarowana, włóczy się nocą po Rzymie. Tymczasem Ivan szuka Wandy. Na jego drodze staje prostytutka Cabiria. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – “Zawód: Reżyser. Rozmowy”, Rita Cirio – Esej Jonathana Rosenbauma, Criterion – Esej Normana N. Hollanda, A Sharper Focus Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

May 2020

57 min 39 sec

Jesteśmy już po piątym sezonie “Better Call Saul”. Jimmy podąża w dobrze znanym kierunku, ale nikt nie spodziewał się takiej wolty po stronie Kim Wexler. W dodatku ulubieni bohaterowie są coraz bliżej demonicznego Lalo Salamanki, co nie wróży im dobrze na przyszłość. W dzisiejszym podcaście Kamil, Marcin i Andrzej rozmawiają na temat serialu, zastanawiając się nad wyborami podejmowanymi przez bohaterów, a także poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak fantastyczny serial wciąż nie zdobywa zasłużonej atencji. Dlaczego Kim tak się zachowuje? Dlaczego Lalo jest tak lubianą przez widzów postacią? O tym, a także o wielu innych rzeczach dowiecie się z czwartego odcinka serii “Serialawka” na temat “Better Call Saul”. “Better Call Saul” – Fabuła Akcja serialu Better Call Saul, prequela Breaking Bad, rozpoczyna się 6 lat przed tym, jak Saul Goodman poznał Waltera White’a. Głównego bohatera poznajemy jako Jimmy’ego McGilla, początkującego prawnika szukającego przeznaczenia i celu w życiu. Serial przedstawia transformację Jimmy’ego w Saula Goodmana – osobę, która w przyszłości pomaga White’owi. Serial w Polsce dostępny jest na Netflixie.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul 09.05 – Westworld 16.05 – Devs 23.05 – Spisek przeciwko Ameryce Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

May 2020

1 hr 17 min

Dziś udostępniamy pierwszy odcinek naszego cotygodniowego podcastu analizującego twórczość włoskiego mistrza. A w nim: Opowieść o relacji Rosellini-Fellini, sylwetka Alberto Lattuady, współreżysera “Świateł variete”, omówienie całego filmu i wpadki sprzedażowej oraz współczesne odczytanie debiutanckiego dzieła przyszłego mistrza. “Światła variete” – Fabuła” W swoim reżyserskim debiucie, 30-letni wówczas Fellini, opowiada historię młodej Liliany, dziewczyny marzącej o międzynarodowej karierze na scenie. Liliana dołącza do prowincjonalnej trupy artystycznej prowadzonej przez Checco, doświadczonego artystę i życiowego nieudacznika, który dostrzega w dziewczynie potencjał i poświęca się, aby pomóc jej w realizacji marzeń. Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka – “Fellini”, Maria Kornatowska – “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska – “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler – “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz – Esej Andrew Sarrisa, Criterion Czym jest “Projekt Fellini”? Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 01.05 – Światła variete 08.05 – Biały szejk 15.05 – Wałkonie 22.05 – La strada 29.05 – Niebieski ptak Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

May 2020

1 hr 6 min

Serial Amazona to przeniesienie wspaniałych grafik Simona Stålenhaga na telewizyjne ekrany. Każda historia to opowieść o innym bohaterze, jego lękach, potrzebach i fantazjach. Czy artystyczne science-fiction sprawdza się także w serialach? Czy warto poświęcić czas na obejrzenie “Opowieści z pętli”? O tym opowiada w dzisiejszym odcinku podcastu Marcin Kempisty. “Opowieści z pętli” – Fabuła Opowieści z Pętli to serial nakręcony w oparciu o niezwykłe dzieła malarza Simona Stålenhaga. Opowiada o niesamowitych przygodach ludzi mieszkających nad Pętlą, maszyną pozwalającą odkrywać i badać tajemnice wszechświata, dzięki którym to, co do tej pory znaliśmy z powieści i filmów science fiction, staje się możliwe. Serial w Polsce dostępny jest na Amazon Prime.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu.

Apr 2020

1 hr 11 min

Bezprecedensowe podejście do seksualności, przerysowane a zarazem przerażająco prawdziwe relacje rodzinne, problematyka kościelnego celibatu w dość… nietypowej odsłonie. O czym tak naprawdę opowiada Fleabag? Jak rozwijał się serial na przełomie zaledwie dwóch, zamkniętych sezonów? Czy można nazwać go historią miłosną? O tym wszystkim rozmawiają dziś Joanna, Wiktor i Martin w nowym odcinku Serialawki! “Fleabag” – Fabuła “Fleabag” to zabawny i boleśnie szczery portret sardonicznej, smutnej i wkurzonej młodej kobiety, która rzuca się w wir londyńskiego życia, by na nowo ułożyć sobie życie po niedawno przeżytej tragedii. Obsypana nagrodami dramaturg Phoebe Waller-Bridge napisała scenariusz i wcieliła się w tytułową Fleabag, która leczy rany na swojej duszy, ale odtrąca wszystkich, którzy chcą jej pomóc i chowa się za murem sztucznej brawury. Serial w Polsce dostępny jest na Amazon Prime.  Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek. Pomogą wam one w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul

Apr 2020

51 min 50 sec

Dom z papieru to serial budzący skrajne emocje. Jedni go chwalą i oglądają z wypiekami na twarzy, drudzy wytykają kolejne absurdy fabularne. Co jest takiego w tym serialu, że wywołuje tyle uczuć? W czym tkwi fenomen czterech sezonów hiszpańskiej produkcji, którą możemy oglądać na Netflixie? O tym mówimy w naszym podcaście. “Dom z papieru” – Fabuła Ośmioro przestępców barykaduje się z zakładnikami w hiszpańskiej mennicy. W międzyczasie geniusz wśród złodziei manipuluje policją, by zrealizować swój plan. Serial w Polsce dostępny jest na Netflixie. Czym jest “Serialawka”? Mało jest w internecie poważniejszych dyskusji na temat seriali, ten gatunek jest często pomijany kosztem filmów, dlatego wychodzimy naprzeciw tym tendencjom i przedstawiamy wam projekt “Serialawka”. To pierwsza z kilku serii podcastowych, jakie w tym momencie przygotowujemy dla Was na Spotify. Co tydzień, w każdą kolejną sobotę, otrzymacie odcinek, w którym będziemy ze spoilerami omawiać dany serial. Czasami to będzie analiza ostatniego sezonu, czasami to będzie dyskusja na temat całej produkcji. Gwarantujemy, że za każdym razem będziecie otrzymywać pakiet faktów, opinii i ciekawostek, które pomogą wam w bieglejszym poruszaniu się po zatłoczonym serialowym świecie. Nasze najbliższe plany wyglądają następująco: 11.04 – Dom z papieru 18.04 – Fleabag 25.04 – Tales From The Loop (Opowieści z pętli) 02.05 – Better Call Saul

Apr 2020

46 min 13 sec

Przy okazji pandemii koronawirusa jeszcze więcej osób skierowało się w stronę seriali, by tam poszukać pozycji, które by ich zaciekawiły. Jednocześnie od wielu lat mówi się o “złotej erze seriali” i “serialowej rewolucji”. Czym te zjawiska tak naprawdę są i dokąd to wszystko zmierza? Zapraszam do odsłuchania podcastu nagranego przez Andrzeja i Marcina, gdzie analizowane są przyczyny wzrostu popularności seriali oraz to, w jakim kierunku to wszystko zmierza.

Mar 2020

53 min 46 sec

John Woo może być publiczności zachodniej znany jako reżyser Bez Twarzy, Mission Impossible 2 oraz filmów z takimi ikonami kina akcji jak Lundgren czy Van Damme, ale jego największe produkcje to nie te, które powstały w Stanach Zjednoczonych, ale te które kręcił na przełomie lat 80. i 90. w Hong Kongu. To właśnie tam, w bliskiej współpracy z Tsui Harkiem, reżyser całkowicie przemodelował kino akcji, sprawiając że na miejsce popularnego do tamtej pory kung fu, na ekranach zaczęła dominować broń palna. Próżno szukać w jego filmach statyzmu westernowych pojedynków. Filmy Woo spopularyzowąły gun fu – akrobacyjne walki z bronią w ręku, które obok wuxia stały się podstawą późniejszego kina akcji. Gdyby nie John Woo, nie powstałby ani Matrix ani John Wick. W dzisiejszym podcaście na sylwetką twórcy pochylają się Andrzej Badek i Tomasz Małecki, którzy zastanawiają się, jak z dzisiejszej perspektywy wyglądają klasyki Woo i jak bardzo współczesny rynek filmowy w USA przypomina ten w Hong Kongu na początku lat 90.

Feb 2020

1 hr 3 min

Maja, Szymon i Andrzej skupiają się na rozdaniu Oscarów 2020, omawiając zwycięzców i przegranych gali najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Podcast dostępny jest również na Spotify oraz iTunes.

Feb 2020

1 hr 13 min

O najnowszych Gwiezdnych Wojnach pisała już dla Was Maja, a dziś publikujemy przed Wami w formie podcastu rozmowę pomiędzy Andrzejem i Martinem, którzy poruszają w niej kwestię swoich wrażeń z IX epizodu, porównują najnowszą trylogię do filmów MCU i zastanawiają się, jaka będzie przyszłość uniwersum w rękach Disneya. Podcast możecie odtworzyć bezpośrednio na stronie, klikając play w poniższym odtwarzaczu. Możecie też skorzystać ze Spotify, iTunesa czy Google Play na Androidzie. Szczególnie będzie nam miło, jeśli zaobserwujecie nas na Spotify! Montażem dźwięku zajął się Michał Dubaj.

Jan 2020

1 hr 22 min

Zapraszamy do ostatniego odcinka serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Podcast dostępny jest na Spotify, YouTube, Apple i innych.  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv   Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu.

Dec 2019

1 hr 5 min

Dziś w nieco luźniejszym odcinku „Złodziei rowerów” Maja Głogowska oraz psycholożka Ania Cyklińska, działająca w internecie na Instagramowym profilu Psychoedu omawiają „Historię małżeńską”. W szczególności pochylają się nad pytaniem, czy w najnowszym filmie Baumbacha da się wybrać jedną ze stron. Montaż dźwięku: Michał Dubaj

E

Dec 2019

1 hr 8 min

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Podcast dostępny jest na Spotify, YouTube, Apple i innych.  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv   Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków.

Dec 2019

1 hr 19 min

W poniższym odcinku omawiamy odcinki 1-4 trzeciego sezonu serialu produkcji HBO, którego akcja dzieje się w Bieszczadach w środowisku strażników granicznych. Premiera 6 grudnia na HBO.  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv   Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu.

Dec 2019

12 min 4 sec

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Poniżej zostawiamy czasowy spis treści, jeśli chcecie przenieść się wyłącznie do danego wątku. Podcast dostępny jest również na Spotify!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv   Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków. Również kolejne odcinki naszego podcastu będą ukazywać się co poniedziałek.

Dec 2019

24 min 17 sec

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Poniżej zostawiamy czasowy spis treści, jeśli chcecie przenieść się wyłącznie do danego wątku. Podcast dostępny jest również na Spotify!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków. Również kolejne odcinki naszego podcastu będą ukazywać się co poniedziałek.

Nov 2019

33 min 41 sec

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Poniżej zostawiamy czasowy spis treści, jeśli chcecie przenieść się wyłącznie do danego wątku. Podcast dostępny jest również na Spotify!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków. Również kolejne odcinki naszego podcastu będą ukazywać się co poniedziałek.

Nov 2019

51 min 20 sec

Czy trzeci sezon “The Crown” okaże się jedną z najlepszych tegorocznych produkcji Netflixa? Naszej opinii dowiecie się z poniższego podcastu!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj Zapraszamy do innych odcinków naszego podcastu!

Nov 2019

36 min 46 sec

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Poniżej zostawiamy czasowy spis treści, jeśli chcecie przenieść się wyłącznie do danego wątku. Podcast dostępny jest również na Spotify!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków. Również kolejne odcinki naszego podcastu będą ukazywać się co poniedziałek.

Nov 2019

45 min 10 sec

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Poniżej zostawiamy czasowy spis treści, jeśli chcecie przenieść się wyłącznie do danego wątku. Podcast dostępny jest również na Spotify!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków. Również kolejne odcinki naszego podcastu będą ukazywać się co poniedziałek.

Nov 2019

40 min 13 sec

1 listopada ruszyła platforma streamingowa Apple Tv+. Jednym z flagowych projektów jest serial “The Morning Show”, którego dwa sezony, według medialnych doniesień, miały kosztować 300 mln dolarów. Czy taki wydatek przysporzy platformie nowych klientów?  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj

Nov 2019

16 min 6 sec

Zapraszamy do serii podcastów dotyczących bardzo wyczekiwanego serialu “Watchmen” od stacji HBO. Poniżej zostawiamy czasowy spis treści, jeśli chcecie przenieść się wyłącznie do danego wątku. Podcast dostępny jest również na Spotify!  SUBSKRYBUJ nasz kanał! – http://bit.ly/2VFW7lv    Montaż dźwięku: Michał Dubaj 0:00 – 4:22 Wprowadzenie 4:22 – 9:07 Pierwsze wrażenia na temat odcinka 9:07 – 14:55 Angela Abar i jej rodzina 14:55 – 18:38 Kim jest zamordowany szef policji 18:38 – 20:44 Dokończenie wątku Angeli Abar 20:44 – 24:00 Walka policji z Kawalerią 24:00 – 29:05 Tajemniczy Pan na zamku Jeremy Irons 29:05 – 32:35 American Hero Story 32:35 – 33:35 Senator Keene 33:35 – 35:25 Ciekawe nawiązania do komiksu 35:25 – 49:00 Wnioski, hipotezy, ostrzeżenia Materiały wideo użyte w tym filmiku to zebrane razem materiały promocyjne stacji HBO – nie ma w nich nic nowego, mają stanowić jedynie podgląd do podcastu. — Premiery kolejnych odcinków będą się odbywały co tydzień, w poniedziałki, o tej samej porze – zarówno w HBO, jak i HBO GO. Serial liczyć będzie 9 odcinków. Również kolejne odcinki naszego podcastu będą ukazywać się co poniedziałek.

Oct 2019

49 min 49 sec

Nie cichną echa twitterowej batalii dwóch wielkich postaci kina, którymi bez wątpienia są Martin Scorsese i Francis Ford Coppola. Obaj panowie wyrazili się w ostatnim czasie bardzo dosadnie o filmach z MCU. Scorsese odmówił serii prawa do nazywania się kinem, a Coppola posunął się nawet do słów, że serwowanie widzom “w kółko tego samego jest nikczemne”. W odpowiedzi na te słowa, James Gunn, reżyser “Strażników Galaktyki” zamieścił wpis, w którym sugeruje, że dawni rewolucjoniści kina zapomnieli, jak to jest być młodym i pełnym pasji. W poniższym podcaście Marcin i Andrzej zastanawiają się nad tym, kto ma w tym sporze racje – czym jest kino superbohaterskie i czym jest sztuka w ogóle. Zapraszamy do odsłuchu! P.S. Odtwórz i subskrybuj nas na: iTunes, Android, Spotify, RSS;

Oct 2019

1 hr 14 min