Altkat Sanat

Altkat Sanat

Tiyatro tüm çağlarda coşkulu bir yaratma eylemi olagelmiştir. Oyuncu sahnede eylerken onu gören salt bir seyreden midir yoksa izleyen midir? Aklımız ve duygularımız sahnede izlediğimiz oyunun bir parçası değilse nedir? Tiyatro tarihinden gündelik hayattaki yerine, tiyatro insanlarından sahneleme aşamalarına… Bizlere dünyayı seyretme görevi verilmişken şimdi izlemek ve değiştirmek istiyoruz…

Altkat Sanat Podcast'leri nedir?
Trailer 56 sec

All Episodes

Geçmişten geleceğe bir varlık olarak insanın seyirciden izleyiciye evrimi...  Altkat Sanat

Nov 24

30 min 54 sec

Bir Yazarın işi Gerçeği anlatmaktır... Tiyatronun sorumluluğu ise gerçeğin değişebilir olduğunu göstermektir.

Nov 9

25 min 10 sec

Eniştesi arkasından “sokaklarda aç kalacaksın” diye bağırsa da Muhsin “bir kuru ekmek bulurum herhalde” diye mırıldanır... 

Oct 14

22 min 39 sec

Biz ticaret yapan insanlar değiliz. Seyircilerden elde ettiğimiz geliri yeniden tiyatroya aktarıyoruz. Tiyatro sosyal yaşantının bir parçasıdır. 

Sep 21

31 min

O bir peygamberdi ya da değildi. Bu bir yana ama Akıbeti onlarınkinden çok da farklı olmadı: Yol göstermek için geldiği kavmi, onu yola getirdi ve onu aklın haçına gerdi: Tımarhaneye kapatıldı!!!

Aug 26

11 min 56 sec

Yabancı diyordu kendisine Eugenio Barba ve kendisi gibi yabancılarla Odin Tiyatrosunu kurdu. Kültürlerarası etkileşimi sanatına yansıtıp gündelik dışı sahne davranışı üzerine araştırmalar yaptı. 

Jun 9

14 min 57 sec

Bedene bakış, toplumsal ve kültürel yapı tarafından kurulan algı üzerinden görünür olur. Günümüzde yaşadıklarımızı düşündüğümüzde büyük korkular, değersizleşme, tehditler, özgür hissetmeme vb birçok sorunla karşı karşıyayız.

May 26

14 min 36 sec

Müslüman kadın kimliğiyle sahneye çıkan ilk oyuncu olmakla beraber sahnede olma mücadelesi onu her defasında anmamıza neden oluyor. Maalesef onun sanat hayatında da kötüler kazanıyor. Fakat biz sadece onu, Afife Jale'yi anıyoruz. 

May 5

28 min 9 sec

Oyuncu eğitiminde beden, zihin, hafıza güdülenme ve ikna süreci... Bütün bunları Fulya Peker'in anlatımıyla dinleyeceğiz. 

Apr 21

30 min 41 sec

Bu bölümde Antik Yunan komedyasının evreleri, Aristofanes, Menandors'tan ve Antik Roma komedyasından söz ediyoruz. 

Apr 7

22 min 42 sec

1962 yılında Jean Cocteau tarafından yazılan ve Kadıköy Tiyatroları Platformu 2021 bildirisi... 

Mar 27

11 min 15 sec

Bu hafta absürt tiyatronun en önemli temsilcisi Samuel Beckett'i anlatıyoruz... 

Mar 24

22 min 57 sec

Bu bölümde Aybike Turan ile Maurice Merleau-Ponty'nin algı düşüncesini oyunculuk sanatıyla ilişkilendirip değerlendirdik. 

Mar 10

28 min 45 sec

Bu bölümde Antik Yunan tiyatro düşüncesinden Aristotales, Platon ve Tragedya üzerine konuşuyoruz. 

Feb 24

18 min 11 sec

Işık tiyatroda bir aydınlatma aracı mı yoksa duygularımızı harekete geçiren bir öge mi? Masalların dünyası içinde yaşadığımız dünyaya ne söylüyor? Alev Topal ile keyfli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Feb 10

36 min 58 sec

“Bale spor değil, sanattır”. Bu, tartışmaya açık bir konu değildir. Bale antrenörü ya da bale hakemi olunmaz! Bale eğitmenliğiyle repetitör, koreograf olunur.

Jan 28

3 min 39 sec

Bu hafta Kadıköy Emek Tiyatrosundan Pınar Yıldırım ile söyleştik: "Nezaketini kaybetmiş bir dünyada tiyatro yapmak" 

Jan 27

32 min 27 sec

Bu bölümde Alman tiyatro yönetmeni ve yazarı Bertolt Brecht'i anlatıyoruz. Tiyatro tarihinden Brecht’i çıkarttığımızda elimizde cılız bir tiyatro teorisi kalacağı su götürmez bir “gerçekliktir.”

Jan 20

18 min 2 sec

Bu bölümden başlayarak tiyatro tarihini anlatıyoruz. İlk olarak tiyatronun doğuşu.

Jan 13

28 min 4 sec

Yaşadığı dönemde ülkemizde pek fazla tanınmasa da başarısını Avrupa da kanıtlamış bir tiyatro emekçisi. Sahne etmenlerini; dekor, plastik, müzik, oyuncu, şiir ve metinleri yaşadığı dönemle harmanlayan, yeniyi denemekten hiç vazgeçmeyen bir yönetmeni konuşacağız birlikte.

Jan 6

24 min 42 sec

Ragıp Ertuğrul ile Tiyatromuz Yaşasın inisiyatifi üzerine konuştuk. 

Dec 2020

26 min 31 sec

Silah altında zorla söylemedim. Baskı altında olmadan, özgür irademle söylediğim sözlerdir.

Dec 2020

2 min 33 sec

Gülriz Sururi, bir zefiros gibi geldi geçti bu dünyadan. Tiyatronun suya yazılan yazılar olmadığını bize gösterdi. Tiyatro sanatı var oldukça onun replikleri de çınlayacak sahnelerde…

Dec 2020

19 min 11 sec

Dünya Pantomim gününde Altkat Sanat'ta Kerem Karaboğa'nın sunumuyla gerçekleştirdiğimiz Vecihi Ofluoğlu söyleşisini paylaşıyoruz.

Dec 2020

1 hr 8 min

Laboratuvar çalışmalarıyla bilinen Jerzy Grotowski, sanat anlayışıyla sadece döneminde değil; günümüz tiyatrosunda hala yoğun etkilerini gördüğümüz bir tiyatro insanı. 

Dec 2020

21 min 2 sec

Çağdaş tiyatronun kilometre taşı olan Meyerhold, tiyatroya kazandırdığı tekniklerle bugün hala adından söz ettirmeye devam eden en önemli isimlerden biri.

Dec 2020

20 min 48 sec

Tiyatro tüm çağlarda coşkulu bir yaratma eylemi olagelmiştir. Oyuncu sahnede eylerken onu gören salt bir seyreden midir yoksa izleyen midir? Aklımız ve duygularımız sahnede izlediğimiz oyunun bir parçası değilse nedir? Altkat Sanat’ın yayınlayacağı podcast’lerde böyle bir yolculuğa çıkacağız. Tiyatro tarihinden gündelik hayattaki yerine, tiyatro insanlarından sahneleme aşamalarına… Bizlere dünyayı seyretme görevi verilmişken şimdi izlemek ve değiştirmek istiyoruz… İçeriklerimizi Spotify, Apple Podcast ve Google podcast’ten dinleyebilir Patrion üzerinden de destek vererek Kadıköy’deki butik tiyatromuzun yaşamasına katkıda bulunacaksınız.

Nov 2020

56 sec