Větrník - Host ve studiu

Český rozhlas

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

All Episodes

Nabídku na hostování přijal okamžitě. „Jednak jsem se vrátil do Olomouce, kde jsem dlouho žil a studoval, a pak mě samozřejmě zaujal skvělý titul, který v sobě obsahuje mix toho, co by dobré divadlo, možná v dnešní době víc než kdy jindy, mělo mít,“ vysvětluje. Spolupráci se souborem činohry si velmi pochvaluje.

Sep 16

28 min

Zakladatelka a ředitelka obecně prospěšné společnosti ZOO Fauna park Horní Lipová dnes pečuje s manželem Petrem o vlastní licencovanou zoologickou zahradu s asi sto šedesáti zvířaty na ploše osm tisíc metrů čtverečních.

Sep 15

27 min

„Píšu proto, abych si nic neudělal,“ otevřeně přiznává. Ve svých knihách velmi osobitě a bez příkras vypráví o svém vlastním životě. O období, kdy bral drogy, pil, žil ze sociálních dávek a nakonec skončil na kroměřížské psychiatrii.

Sep 9

29 min

Na „Štursovce“ - olomoucké Střední odborné škole obchodu a služeb pomáhá s výukou dvěma studentům, kteří se chtějí stát kuchaři. Jeden má poruchu autistického spektra, druhý je po úrazu. Sedí s nimi v lavici, takže dokonale splývá s třídou. Doprovází je i na praxi do školní jídelny.

Sep 2

27 min

Ve Velké Bystřici na Olomoucku vyvrcholil už tradiční folklorní festival Lidový rok. Také zásluhou ředitele festivalu Petra Nakládala, který je zároveň zpěvák a tanečník folklorního souboru Haná Velká Bystřice, zpěvák hanáckého mužského sboru Rovina, zpěvák velkobystřického chrámového sboru a především velký milovník hanáckého folkloru. 

Sep 1

30 min

Od čtvrtka do neděle se na silnicích v našem regionu jede nejprestižnější etapový závod u nás Czech Tour. A v pelotonu budou k vidění dresy hned šesti týmů nejvyšší kategorie.

Aug 5

32 min

Čím dříve, tím lépe – to je motto, kterého se drží hasičtí detektivové neboli vyšetřovatelé požárů. Prvotní načtení požáru je totiž nejdůležitější. „Nechodíme samozřejmě do prostoru, kde ještě hoří, nebo je tam kouř. Až když je bezpečno, jdeme se hrabat v troskách,“ říká kapitán Jakub Bartl z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Jul 29

30 min

Z našeho vysílání ho znáte jako Stréčka Křópala. Divadelník, moderátor, dobrovolný hasič a Hanák tělem i duší, pan Jiří Vrba, v dubnu oslavil 70 let.

Jul 28

36 min

Psát začala jako studentka vysoké školy. Sbírku básní vydala ale až po čtyřiceti letech pod názvem Opožděně. Následoval soubor povídek Prohry, novela V oknech červené muškáty, Emigrantka a romány Nebeské komando a Maxl žhář.

Jul 22

31 min

Obě města, stejně jako Červenka a další okolní obce, jsou pro řadu lidí synonymem koronavirové pandemie. Dva týdny byla v březnu celá oblast neprodyšně uzavřená. Návštěvníkům, kterých přijíždí během letošních prázdnin mnohem méně než v minulých letech, ale rozhodně mají co nabídnout.

Jul 15

33 min

Na letošní měsíc červen nezapomenou lidé a rodiny, kteří byli postiženi bleskovými záplavami. Voda se prohnala i obcemi Břevenec a Šumvald. Lidé z těchto míst následky povodně přirovnali k apokalypse. Voda zasáhla domy, zničila zahrady a pokryla je bahnem. O techniku přišli i dobrovolní hasiči. Místní část Šumvaldu se také stane zřejmě smutným symbolem, protože právě odtud pochází jedna ze dvou obětí záplav.

Jun 30

30 min

Své služby nabídl hned po vypuknutí pandemie novojičínské nemocnici, kde ho okamžitě vzali. „Přijímali jsme pacienty, kteří se vrátili ze zahraničí, kde mohli přijít do kontaktu s nemocí COVID-19 a ty, kteří vykazovali nějaké příznaky,“ vysvětluje.

Jun 24

30 min

Svou expedici popisuje Jaromír Zaoral v knize Koruna Evropy, do které mu dobrými radami a postřehy přispěli i známí horolezci Radek Jaroš, Adam Ondra nebo Renata Chlumská. „Je určená pro širokou veřejnost, svou horu si v ní najde jak začátečník, tak zkušený horal.“ představuje knihu autor.

Jun 17

25 min

Vzácné mořské želvy končí často kvůli pašerákům na černém trhu s těžkými zraněními a bez možnosti přežít. Šanci jim teď dávají čeští veterináři, kteří se zapojili do projektu Kura-Kura na záchranu mořských želv na indonéském ostrově Nusa Penida.

Jun 16

31 min

V zoo se narodila spousta mláďat, od lemurů, kočkodanů, koz, sobů, mravenečníka až po žirafu a malého hrabáče v pavilonu Kalahari, což je velký chovatelský úspěch. „Zaměstnanci dnem a nocí vstávali, aby se o něho postarali, protože zpočátku vázlo kojení. Ošetřovatelé odstříkávali mléko, mládě krmili a nakonec díky trpělivosti jejich i matky, paní hrabáčové, začalo pít samo,“ raduje se Iveta Gronská.

Jun 10

35 min

New Yorský maraton by její velký sen, na který se dlouho a pečlivě připravovala. Hned po přistání v USA ale zjistila, že je bez zavazadel a bez veškerého běžeckého vybavení. Den před závodem si tak musela pořídit nové. „Boty jsem si ani nestihla prošlápnout. Nicméně jsem všechno zvládla a je to zážitek na celý život, na který nezapomenu,“ usmívá se Markéta Šnoblová.

Jun 3

26 min

V Jeseníkách vyrostl, Jeseníky se mu staly, hned po manželce, životní láskou. Důležitou roli v budování jeho vztahu k horám v dětství sehráli dobrovolní strážci přírody. A jejich činnost podporuje i jako vedoucí správy CHKO Jeseníky.

Jun 2

30 min

Důležitý je individuální přístup ke všem klientům. „Seznámíme se s osobním příběhem každého z nich. Zajímá nás, jakou profesi dělal, co ho bavilo, jaké měl koníčky, a podle toho zhruba zjistíme, jaký typ člověka je před námi,“ vysvětluje vedoucí aktivizační pracovnice Lenka Bazgerová.

May 27

27 min

Poslední tři roky se prostějovskému kinu zvyšuje návštěvnost. Rostoucí křivku zastavila až koronavirová pandemie. „Abychom udrželi kontakt s diváky a kontinuitu filmového provozu, promítali jsme online ve virtuálním kině,“ říká Barbora Kucsa Prágerová.

May 20

24 min

Je legendou Sigmy Olomouc, za kterou odehrál rekordních 415 zápasů. Ve 33 letech nakoukl i do reprezentace. „Asi abych si nestěžoval,“ usmívá se dnes Machala.

May 19

27 min

Hrát se začal už před 60 lety na britských ostrovech. „Byl jsem tam několikrát, ale ještě v době, kdy jsem se o kvízy nezajímal. Takže jsem si pub quiz nevyzkoušel,“ přiznává spolumajitel firmy Hospodský kvíz a moderátor Daniel Langer.

May 13

27 min

Vždycky ho zajímalo, jak vypadají hudební nástroje zevnitř. Po vystudování truhlařiny se vydal přes celou republiku a nastoupil na legendární houslařskou školu v Lubech. Od roku 2008 vyrábí v Olomouci kytary na zakázku. Kromě toho píše básně.

May 12

39 min

Sokol Olomouc má téměř 500 členů, mezi nimi je spousta malých dětí, které chodí se svými rodiči na společná cvičení. „Máme i oddíly trampolín, týmové gymnastiky, zápasu, volejbalu a nabízíme dokonce zdravotní cvičení,“ vyjmenovává Oldřich Jaroš.

May 6

25 min

Olomoucký rodák Petr Zapletal patřil ke stálicím na postu nahrávače volejbalové reprezentace v novém miléniu, nově má za sebou první sezónu jako kouč žen.

May 5

26 min

Vystudovala obor dětská sestra. Pracuje ve Fakultní nemocnici v Olomouci na JIP neurochirurgické kliniky a je odbornou asistentkou Ústavu ošetřovatelství Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého, kde se podílí se na výuce všeobecných sester, zdravotnických záchranářů a studentů oboru pediatrické ošetřovatelství.

Apr 29

26 min

Odjížděla v době, kdy se o koronaviru mluvilo jen v souvislosti s Čínou. Společně s dvěma dcerami a dvěma tetami v seniorském věku zamířily do Bostonu a New Yorku. „Kdybychom dostaly doporučení neletět, řídily bychom se jím,“ zdůrazňuje Aďa Simperová.

Apr 22

28 min

Uničovský rodák Jiří Neček přišel na lavičku Sigmy v minulém roce s Radoslavem Látalem. Spolu dokázali udělat výsledky v Polsku i na Slovensku, teď chtěli udělat výsledky i doma.

Apr 21

24 min

Na olomouckém Gymnáziu Čajkovského je už několik týdnů ticho. V běžném provozu má okolo sebe více než šest set studentů a na padesát učitelů. Všichni teď učí online. „Občas se projdu po chodbách a nahlédnu do tříd. Někdy je i vyfotím a dám studentům na facebook,“ prozrazuje Radek Čapka.

Apr 15

26 min

Umění se věnuje celý život, snaží se, aby bylo dostupné a srozumitelné pro každého. Rozvíjet se v něm pomáhá i dětem pomocí výtvarných aktivit a edukačních videí přes internet.

Apr 14

30 min

Vznikl projekt Odmaturuj s MDO, ve kterém herci v krátkém domácím videu seznamují maturanty s obsahy slavných děl. Společně se souborem opery a operety se rozběhla iniciativa Nakup s divadlem, která pomáhá seniorům, osamělým lidem nebo postiženým.

Apr 8

25 min

Zároveň připravují i jeho divadelní verzi. „Příběh by se měl odehrávat na dvou místech – v Praze a Olomouci,“ doplňuje Lubomír Smékal.

Apr 1

25 min

Herec Robert Mikluš vystudoval na brněnské JAMU herectví, následně hrál Divadle Husa na provázku, pak na volné noze a v současnosti je členem Činohry Národního divadla. Známý je mimo jiné rolí strážmistra Topinky v seriálu Doktor Martin.

Mar 31

31 min

Jeho tatínek je autorem světového hitu Škoda lásky, Josefovi ale učarovaly jazzové bicí. Hrál na řadě slavných desek a se světovými muzikanty, energie má stále na rozdávání.

Mar 24

25 min

Naše krajina dokáže zadržet obrovské množství vody, ale musíme jí pro to vytvořit podmínky.

Mar 19

31 min

Vyhrál šestou řadu televizní soutěže Tvoje tvář má známý hlas, kde se objevil např. jako Cher, Naďa Urbánková, Freddie Mercury nebo Prince. Zároveň dostal hlavní roli Janka Linharta v seriálu Slunečná a natočil dvě filmové pohádky. Marek Lambora si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat.

Mar 18

24 min

Spolek Amelie se věnuje onkologicky nemocným a jejich příbuzným. „Strach je samozřejmě spojený s diagnózou. Nejhorší reakce jsou v případě rakoviny slinivky, ale když mluvíme o rakovině prostaty nebo prsu, které se zachytí včas, tak je to mnohem lepší,“ vysvětluje Šárka Slavíková.

Mar 11

27 min

Ve stávající sezóně patří k nejlépe hodnoceným obráncům extraligy. Před sedmi lety přišel do Olomouce, pomohl jí do extraligy a už zůstal.

Mar 3

26 min

Rozebírat videozáznam ze soutěže standardních i latinskoamerických tanců, soustředit se na jeden pár a popsat ho, musel Zdeněk Chlopčík před prvním ročníkem populární televizní soutěže. „Nikdo nám ale žádnou roli nepřidělil. Já prostě tanečníky hodnotím tak, jak jsem zvyklý. Býval jsem přísný trenér a porotce, takže je mi to vlastní,“ říká.

Feb 26

25 min

Své krédo naplňuje olomoucká galeristka, ale také podnikatelka, manažerka a podporovatelka řady charitativních projektů, beze zbytku. Zatím poslední splněný sen se nazývá ART Rubikon a Bronislava Paučková je předsedkyní a zakladatelkou této neziskové organizace.

Feb 18

31 min

V květnu 2016 ve vojenském prostoru Libavá během nočních střeleb zasáhlo bojové vozidlo pěchoty další vůz. Jeho velitel vyvázl bez zranění, řidič s poraněnou lopatkou, Jiří Fojtík na tom byl nejhůře. Vedle okamžité první pomoci mu tenkrát pomohla výborná fyzická kondice. „Trénoval jsem na přijímačky a na 70 kilometrovou Hostýnskou osmu,“ vzpomíná.

Feb 12

33 min

Novou výstavu svých prací nabídne Vít John v olomoucké Galerii Labyrint. Jmenuje se Bezstarostná jízda a vychází z cyklu Jezdci. „Je to symbolika toho, jak se lidé za něčím ženou a jsou pořád ve spěchu,“ vysvětluje.

Feb 12

25 min

Nikdy netoužil navštívit Indii, nikdy nehledal gurua, přesto je u nás jedním z nejvyhledávanějších učitelů praktikujících védskou jógu a čínskou medicínu.

Feb 11

33 min

Emil Hekele ve 42 letech ukázal na lednovém domácím mistrovství záda celému startovnímu poli. A svou formu chce potvrdit i na víkendovém MS ve Švýcarsku.

Jan 30

25 min

Sebeobranu zvládne každý i bez extrémního drilu a posilování. Lenka Zedková pracuje s malými dětmi, mladými muži, ženami v produktivním věku, seniory, nevidomými a vozíčkáři. „Pomáhám svým klientům poznat jejich přirozenost. Velký důraz kladu na psychologické cviky a metody,“ říká.

Jan 29

33 min

Bojovat, neztratit naději a stále zkoušet své hranice. To je krédo naší nejúspěšnější výškové horolezkyně, Diny Štěrbové, která, spolu s Věrou Komárkovou, jako první žena stanula na vrcholu šesté nejvyšší hory světa, Čo Oju.

Jan 28

30 min

Byla už zkušenou moderátorkou komerčních rádií, když si v České televizi poprvé stoupla před kameru. „Televize pro mě byla tajný sen, ale zároveň jsem zažila velký šok, když to vyšlo,“ vzpomíná na své začátky Soňa Šuláková. Provázela nejprve Dobrým ránem a posléze magazínem Sama doma, se kterým aktuálně spolupracuje jako dramaturgyně.

Jan 22

34 min

V Drahanovicích prý všechno skvěle funguje. Jak říká rodák Jakub Kohn, žije tam spousta skvělých lidí a kdokoli se přistěhuje, tak se okamžitě cítí jako doma. 

Jan 15

30 min

Radí lidem, jak méně prokrastinovat, pomáhá společnostem zlepšovat firemní kulturu, snaží se popularizovat kritické myšlení. Přednáší u nás i ve světě.

Jan 14

30 min

Říká se, že není malých rolí, jsou jen malí herci. Epizodními rolemi si v začátku své kariéry prošla i Jana Posníková. V jednom projektu četla třeba jen scénické poznámky, v jiném zase odehrála pouze derniéru, ale své místo na divadelním slunci si postupem času vydobyla.

Jan 8

32 min

Od mala se mi líbily africké děti, říká Jana Jeklová, která rok života prožila jako dobrovolnice ve slamech v Nairobi. Vzpomíná, že všichni Keňané se bavili jejím jménem. Ve svahilštině totiž Jana znamená včera.

Jan 7

27 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.