PodMET

Lepšia Metodka

Podcast Lepšej Metodky, v ktorom Vám priblížime ľudí, ktorých niečo s našou školou spája – učiteľov, bývalých žiakov a úspešných absolventov Metodky.

Moderuje Andreas Rusnák, o zvuk sa stará Adam Gábriš a pomáha im aj Adam Záhradník.

Teaser
Trailer 37 sec

All Episodes

V dvadsiatej siedmej epizóde privítal Andreas Rusnák absolventku nášho gymnázia, speváčku a pani učiteľku francúzskeho jazyka Luciu Bujnovú. S pani učiteľkou sa rozprávali o tom, ako prebiehalo jej štúdium na bilingválnej sekcii Metodky, ktorú s jej ročníkom otvárali, o tom ako sa následne začlenila medzi jej bývalé profesorky do učiteľského zboru, od kedy chcela byť speváčkou a aké piesne spieva najčastejšie, ale aj o tom kedy a kde si ju najbližšie môžete vypočuť.

Nov 9

27 min 25 sec

V dvadsiatej šiestej epizóde Andreas privítal pani školskú psychologičku Petru Hubinskú. Rozprávali sa o jej detstve, štúdiu psychológie, prečo si vybrala práve naše gymnázium, aké problémy majú najčastejšie mladí ľudia, ale dozviete sa aj čo všetko riešila cez pandémiu alebo aj na akom hroznom mieste dobrovoľne strávila celý týždeň.

Oct 11

30 min 41 sec

V dvadsiatej piatej epizóde Andreas privítal modelku, herečku a študentku práva Sophiu Korčuškovú. Rozprávali sa o jej čase na Metodke, o individuálnom študijnom pláne, ako začala s modelingom, kam ju zaviedli prvé cesty s agentúrou, o tom, aké to je na byť na niekoľko mesiacov bez rodiny a priateľov a podelila sa aj o vtipné historky z móla. Porovnala štúdium na Metodke so štúdiom práva, prezradila, ako vyzerá jej ideálny deň a obľúbené jedlo. Dozviete sa aj, s akou svetoznámou celebritou sa stretla na módnej prehliadke.

Sep 19

40 min 8 sec

V dvadsiatej štvrtej epizóde privítal Andreas Rusnák pani zástupkyňu a učiteľku francúzskeho jazyka Bronislavu Jedličkovú. Rozprávali sa o jej splnenom detskom sne, začiatkoch na priemyslovke v Ružinove, láske k Francúzsku a francúzskemu jazyku, o bilingválnej sekcii, rozdieloch medzi našim a francúzskym školstvom, ale dozviete sa aj ktorý francúzsky región je jej srdcu najbližší.

Sep 1

41 min 24 sec

V dvadsiatej tretej epizóde privítal Andreas Rusnák absolventku nášho gymnázia, pani učiteľku anglického jazyka Danicu Oláhovú. S pani učiteľkou sa rozprávali o tom, ako sa dostala na Metodku ako učiteľka, prečo okrem angličtiny vyštudovala tlmočníctvo a prekladateľstvo aj do arabčiny, ako prepadla Netflixu, ale aj či jej vydržalo predsavzatie, ktoré si dala ako študentka po výlete, na ktorom sa v noci diali zaujímavé veci.

Aug 20

54 min 38 sec

V dvadsiatejdruhej epizóde privítal Andreas Rusnák pani učiteľku slovenského jazyka a literatúry a dejepisu Adelaidu Mezeiovú. Rozprávali sa o tom, prečo chcela byť námornou dôstojníčkou, či vie ako učiteľka na bilingválnej sekcii aj po francúzsky, ako sa jej písali učebnice slovenčiny, ktoré sprevádzajú študentov celou strednou školu, prečo dostala meno Adelaida, ale aj o tom, prečo sa jej mama divila nad výberom jej profesie a kde plánuje stráviť dôchodok.

Aug 8

55 min 31 sec

V prvej epizóde druhej série sa Andreas rozprával s naším bufetárom Milankom. Dozviete sa, aké je jeho najobľúbenejšie jedlo, čo sa v bufete predáva najviac, ako rád trávi voľný čas, ale aj ako postihla bufet pandémia.

Jul 31

24 min 24 sec

V jubilejnej dvadsiatej epizóde sa Andreas rozprával s pani riaditeľkou Zuzanou Vaterkovou. Rozprávali sa o histórii našej školy, čo všetko znamená byť riaditeľkou školy, o administratíve školy, pandémii a čo znamenala pre našu školu, plánoch do budúcna, ale aj o jej záľubách a nadchádzajúcich prázdninách.

Jul 17

1 hr 16 min

V devätnástej epizóde privítal Andreas pána profesora Vladimíra Krčméryho v rámci debaty naživo na našej škole. Rozprávali sa o Metodke a štúdiu počas socializmu, o tom, aké to je byť z "nepohodlnej" rodiny, pán profesor sa s nami podelil o zážitky z misií zo zahraničia, ale priblížil aj, ako funguje napríklad pandemický štáb. Nakoľko sa jedná o záznam z diskusie, za zníženú kvalitu sa ospravedlňujeme.

Jul 7

1 hr 37 min

V osemnástej epizóde privítal Andreas pani učiteľku geografie a matematiky Blanku Machovú. Rozprávali sa o jej vášni k športu, o detstve, o zážitkoch zo školských výletov, o Plese pod hviezdami a kvízoch, ale aj o tom, s kým si rada pozrie majstrovstvá sveta či olympiádu.

Jun 14

40 min 11 sec

V sedemnástej epizóde nás na akademickej pôde privítal rektor Univerzity Komenského Marek Števček. Rozprával nám o svojom čase na Metodke, o láske k športu, o svojom pôsobení ako profesor práva, ako pandémia ovplyvnila univerzitu, o štúdiu v zahraničí, ale aj o kontroverznom zákone o vysokých školách. Dozviete sa aj, ako právnici hrajú florbal a ako sa robia počas pandémie štátnice.

May 28

51 min 18 sec

V šestnástej epizóde sa Andreas rozprával s pánom učiteľom dejepisu a geografie Jurajom Šuchterom. Porozprával nám o svojej mladosti, začiatkoch ako učiteľ, o vtipných príhodách z výletov, ako ho ovplyvnila pandémia, o vtipnej stránke dejín a dozviete sa aj niečo o tajomnom pohorí Tríbeč. Z dôvodu technických problémov sa za zhoršenú kvalitu vopred ospravedlňujeme.

May 21

50 min 16 sec

V 15. epizóde sa Andreas rozprával s absolventkou nášho gymnázia a pani učiteľkou chémie Martou Murányiovou. Pani učiteľka si zaspomínala na študentské časy na Metodke, porozprávala nám o svojej zaujímavej práci v ústavoch SAV, ako sa z biochemičky stala učiteľkou chémie, aké kurióze situácie zažila na vyučovaní alebo aj aký darček od študentov rada využíva aj dnes. Takisto nám povedala viac o vírusoch a nebezpečiu, ktoré vírus spôsobujúci COVID-19 predstavuje.

May 7

1 hr 15 min

V 14 epizóde privítal Andreas pani učiteľku slovenského jazyka a dejepisu Jitku Vaňovú. Dozviete sa ako sa dostala k učiteľstvu, čo rada robí vo voľnom čase, ako prišla na Slovensko, na akú divadelnú hru nedá dopustiť, niečo o práci pre vydavateľstvo a porozprávala nám aj o svojej zaujímavej diplomovej práci. 

Apr 25

32 min 23 sec

V tejto špeciálnej, trinástej epizóde prijala naše pozvanie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Rozprávali sa o jej spomienkach na študentské časy a učiteľov, o prvej brigáde, revolučnom období, o jej záľubách, o jej plánoch na ministerstve, súdnej reforme a povedala nám aj o jednom kurióznom prípade z advokátskej praxe.

Apr 9

28 min 49 sec

V dvanástej epizóde sa Andreas rozprával s módnou PR manažérkou, blogerkou a modelkou Emou Müllerovou. Rozprávali sa o jej detstve a ako zvládala (ne)vyžiadanú pozornosť, o jej živote v Paríži, ako sa dostali náhodné francúzske slová na otcovu nahrávku, o značke oblečenia Som Bohyňa, ale aj o jej vlastnom podcaste Témy Emy. Za zníženú kvalitu zvuku sa vopred ospravedlňujeme, ale kvôli aktuálnej epidemiologickej situácií stále nahrávame online.

Mar 26

34 min 40 sec

V jedenástej epizóde privítal Andreas pána učiteľa matematiky Mária Boroša.  V tejto epizóde sa dozviete na aké rôzne hudobné nástroje hrá, o jeho športových a turistických záľubách, o aktivite, ktorej sa začal venovať v čase pandémie, čím chcel byť ako malý chlapec a aj o tom, aký skvelý darček dostal od maturantov. Za zníženú kvalitu zvuku sa vopred ospravedlňujeme, ale kvôli aktuálnej epidemiologickej situácií stále nahrávame online.

Mar 19

40 min 33 sec

V jubilejnej desiatej epizóde privítal Andreas Rusnák pani europoslankyňu a absolventku nášho gymnázia Luciu Ďuriš Nicholsonovú. V tejto epizóde sa dozviete o jej spomienkach na Metodku, o aktuálnom pôsobení v europarlamente, o tom ,ako sa po štúdiu na Metodke hneď zamestnala, o jej cyklistickej a bežeckej vášni, ale aj o strachu, hejtoch a mnohých ďalších témach. A po prvýkrát aj so zvučkou! Za zníženú kvalitu kvalitu zvuku sa vopred ospravedlňujeme, ale kvôli zlej epidemickej situácii sme podcast nahrávali online.

Feb 12

54 min 3 sec

V deviatej epizóde privítal Andreas Rusnák absolventku nášho gymnázia a pani učiteľku francúzskeho jazyka na bilingválnej sekcii Zuzanu Hianikovú. V tejto epizóde sa dozviete prečo sa rozhodla študovať na Metodke, ako vníma rozdiely medzi slovenským a francúzskym školstvom, o jej vášni k tancu, o výmenných pobytoch a vtipnej príhode z kláštora v Bretónsku, ale aj o výrobe palaciniek. Za zníženú kvalitu kvalitu zvuku sa vopred ospravedlňujeme, ale kvôli zlej epidemickej situácii sme podcast nahrávali online.

Jan 29

1 hr

V ôsmej epizóde privítal Andreas Rusnák absolventa nášho gymnázia a majiteľa firmy Dedoles Jaroslava Chrapka. V tejto epizóde sa dozviete akým bol Jaro žiakom, ako spomína na obdobie na Metodke aké boli začiatky firmy Dedoles, v koľkých krajinách už firma pôsobí a ako sa im darí a aj o dopadoch výroby a prevádzky na životné prostredie. Okrem toho dal budúcim podnikateľom pár rád do života, aby aj ich podnik bol čo najúspešnejší. Za zníženú kvalitu sa vopred ospravedlňujeme, ale kvôli zlej epidemiologickej situácii sme museli nahrávať online.

Jan 15

1 hr 2 min

V špeciálnej siedmej novoročnej epizóde nášho podcastu privítal Andreas Rusnák herečku, moderátorku, podnikateľku, mamu a absolventku Metodky Kristínu Tormovú. Dozviete sa, čo robila počas karantény, ako vníma rok 2020, prezradí nám viac o jej študentských časoch a detstve aj o začiatkoch s podnikaním a písaním kníh. Za zníženú kvalitu sa vopred ospravedlňujeme, ale kvôli zlej epidemiologickej situácii sme museli nahrávať online.

Jan 1

1 hr 24 min

V šiestej epizóde nášho podcastu privítal Andreas Rusnák pána učiteľa slovenského jazyka a dejepisu Róberta Beutelhausera. V tomto dieli nám pán učiteľ porozprával o jeho moderovaní v rádiu, o jeho názore na povinné čítanie, o nezabudnuteľnom výlete so žiakmi, o tom ako sa dostal k písaniu kníh, čo si myslí o maturite z priemeru a o ďalších zaujímavých témach.

Dec 2020

27 min 54 sec

V piatej epizóde nášho podcastu privítal Andreas Rusnák pani učiteľku anglického a ruského jazyka Evu Pázmányovú. V tomto dieli sa dozviete o pani učiteľke mnoho veľmi zaujímavých vecí. Porozprávala nám o jej detstve, štúdiu a životnej zmene, ktorá prišla s Nežnou revolúciou. Ďalej hovorila aj o jej živote v Londýne, aj o tom, že je jeho vyštudovaná turistická sprievodkyňa, o jej hudobnom talente, o láske k ruskému jazyku a jazykom všeobecne, či o neopakovateľnom zážitku zo stužkovej a mnohých iných veciach.

Dec 2020

47 min

V štvrtej epizóde privítal Andreas Rusnák absolventku nášho gymnázia, novinárku a videoreportérku Denníka SME – Zuzanu Kovačič Hanzelovú. V tejto epizóde sa dozviete aká bola Zuzka žiačka, ako spomína na obdobie na Metodke, na akých učiteľov si spomenie aj teraz, aké tanečné vystúpenie musela absolvovať na výročí školy a čo škole praje k jej tohtoročnému výročiu. Okrem spomienok na školu nám porozprávala aj o jej štúdiu na vysokej škole, o policajnej razií v Moldave nad Bodvou, o sexizme, o jej pôsobení v TA3, RTVS a SME a mnohých iných témach.

Nov 2020

1 hr 31 min

V tretej časti podcastu som privítal bývalého študenta nášho gymnázia a spoluzakladateľa Lepšej Metodky – Emila Zvaríka. V podcaste sa dozviete ako vznikol nápad založiť Lepšiu Metodku, v akých seriáloch hral, kde študuje teraz, čo všetko stíha popri štúdiu a aj o jeho nedávnom pôsobení na našej škole v pozícií učiteľa. *Podcast sme nahrávali online a za prípadnú zníženú kvalitu zvuku sa ospravedlňujeme.

Nov 2020

45 min

V druhej časti nášho podcastu sme privítali pani učiteľku Gabrielu Bajzovú - slovenčinárku a učiteľku filozofie (občianskej náuky). Dozviete sa čo má spoločné s kapelou Polemic, aká bola jej prvá brigáda, ako rada trávi svoj voľný čas, čo si myslí o maturite z priemeru, na aké zážitky so študentmi rada spomína, ale aj o jej láske k divadlu a knihám. * Podcast bol nahrávaný pred zatvorením škôl - niektoré údaje nemusia byť aktuálne.

Oct 2020

36 min 14 sec

Do prvej časti nového podcastu prijala pozvanie pani učiteľka umenia a kultúry, dejepisu a etickej výchovy - Mgr. Barbora Kaľavská. V podcaste sa dozviete viac o jej hudbnom talente a záľubách, ako aj o podcastoch, filmoch, seriáloch a knihách, ktoré ju zaujali. Zistíte aj to, ako sa vlastne dostala k učeniu a prečo prešla od hudobných nástrojov k opernému spevu.

Oct 2020

25 min 45 sec

Vitajte v PodMET-e!

Sep 2020

37 sec