Podcasty z Matfyzu

Matfyz | MFF UK

Kanál plný podcastů popisujících život na pražském Matfyzu, neboli Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

All Episodes

Podobně jako v předchozím dílu, spolu s Janom Lexom a Lucií Kunčarovou hledáme nejlepší způsoby jak zvládnout první ročník na Matematice a Informatice na Matfyzu. Věřím, že vám jejich tipy a zážitky pomohou lépe zvládnout vaše studium.   Pokud se chcete podělit se svými nápady či podněty k těmto podcastům, můžete je zaslat na podcast@matfyz.cz.

Nov 12

27 min 18 sec

V dnešním díle se věnuji spolu se svými hosty Martinou Novotnou a Markem Talířem tomu, jak nejlépe zvládnout první ročník fyziky na Matfyzu. Věřím, že vám jejich tipy a zážitky pomohou lépe zvládnout vaše studium. Jak je zmíněno v podcastu, pokud byste měli nějaké otázky na SKAS, klidně je pište na skas@mff.cuni.cz .   Pokud se chcete podělit se svými nápady či podněty k těmto podcastům, můžete je zaslat na podcast@matfyz.cz.

Oct 19

22 min 43 sec

Může se někdo dnes zabývat problémy, které řešili již staří Řekové? Co má společné algebra s kryptografií? Jaké je to vrátit se z USA zpátky na Matfyz. O tom ale i mnohém jiném budu mluvit s Vítem Kalou a jeho studentem Martinem Raškem. Opět jsme nahrávali přes Zoom, proto promiňte nižší kvalitu.    Pokud se chcete podělit se svými nápady či podněty k našim podcastům, můžete nám je zaslat na podcast@matfyz.cz.

Jun 15

34 min 8 sec

Jaké je to učit počítač mluvit? A dá se naučit aby myslel sám za sebe a tvořil smysluplné věty? Popovídám si o tom s lingvisty z ÚFALu, doktormi Rudolfom Rosom, Ondřejom Duškom a jejich studentkou Patrícií Schmidtovou. Opět sme nahrávali přes Zoom, proto nám promiňte nižší kvalitu.    Pokud se chcete podělit se svými nápady či podněty k našim podcastům, můžete nám je zaslat na podcast@matfyz.cz.

May 3

34 min 34 sec

Blíží se nám volby do SKASu a proto se vám v této speciální epizodě pokusím ukázat jaký je život SKASáka. Se svými příběhy se ke mě připojí Patrícia Schnidtová, František Zajíc a Adéla Jalovcová. Snad vám tento náhled do našich životů pomůže lépe pochopit naši práci a proč ji může dělat jakýkoliv student, který se pro ní rozhodne.  Nezapomínejte, kandidaturu můžete podat do 22.4.2021 a bližší info najděte na https://www.mff.cuni.cz/cs/akademicky-senat/volby/volby-do-skas-mff-uk-2021

Apr 16

33 min 3 sec

V tomto díle podcastu o vědě na MFF UK se podíváme k matematikům na kombinatoriku na slovech a umělou inteligenci. O těchto témach a jejich životních cestách k nim nám poví doc. Štěpán Holub a studentka Barbora Hudcová. Opět sme nahrávali přes Zoom, proto nám promiňte nižší kvalitu.    Pokud se chcete podělit se svými nápady či podněty k našim podcastům, můžete nám je zaslat na podcast@matfyz.cz.

Apr 5

27 min 56 sec

K čemu je nám vlastně samotná matematika dobrá? A může být její studium zábavné? Kde si takový matematik najde uplatnění? Na tyto a další otázky budu spolu s doc. Ivetou Hnětynkovou a Adélou Jalovcovou hledat odpovědi v tomto speciálním podcastu o studiu matematiky na Matfyzu. 

Mar 5

24 min 51 sec

V tomto díle podcastu o vědě na MFF UK si popovídáme s vývojáři počítačových her. Pojďte s námi zjistit, co vše tvorba hry obnáší a co čeká studenty, kteří se rozhodnou jít touto cestou. Kvalita záznamu podcastu je trochu nižší, protože byl nahrávaný přes Zoom. Pokud se chcete podělit se svými nápady či podněty k našim podcastům, můžete nám je zaslat na podcast@matfyz.cz.

Mar 1

34 min 20 sec

V tomto prvním dílu série podcastů o vědě jsme navštívili laboratoř Magnetooptiky doktora Martina Veise. Pojďte se s námi podívat jak to tam vypadá a co dělá tuto laboratoř výjimečnou. Studenti nám pak poví, jak vypadá jejich práce, ať už v teorii nebo experimentu.  Pár fotek z laboratoře najdete zde: https://photos.app.goo.gl/tvdEH2idAYSrrNss5

Feb 1

20 min 1 sec

V tomto speciálním novoročním podcastu můžete lépe poznat děkana MFF UK. Docent Mirko Rokyta vám poví nejen o své životní cestě, ale také popřeje do nového roku. 

Dec 2020

25 min 5 sec

V tomto podcastu vytvořeném pro akci Na Karlovku se dozvíte, jak se studuje fyzika na Matfyzu. Povídat si o tom budeme s doc. Martinem Veisem a studentem fyziky Danielem Dupkalou. Provázet vás bude Andrej Farkaš, také student fyziky.

Nov 2020

34 min 11 sec