Fenomem

Český rozhlas

Rubrika Fenomem je váš průvodce digitální džunglí memů a virálů. Pohled do bláznivého světa informací, které se divoce šíří po internetu a nepředvídatelně mutují.

All Episodes

Listopad je v plném proudu a s ním i největší výzva, která může čekat na mladého zdravého člověka – No Nut November challenge, která po vás chce, abyste abstinovali od masturbace i sexu. A to celý měsíc. Je to mimořádný test vůle a vnitřní síly, na jehož konci je ale osvícení. Nebo to alespoň tvrdí tvůrci memů.

Nov 22

5 min 5 sec

Festival Astroworld v americkém Houstonu, za kterým stojí rapper Travis Scott, skončil minulý týden obrovskou tragédií. V moshpitu přímo při Scottově koncertu zemřelo devět lidí ušlapáním a další stovka byla zraněná. Svoji vinu na celém incidentu nejspíš nese i sám rapper. Ani když už po ploše jezdily sanitky odvážející zraněné, rapper koncert neukončil. Veřejnost pak navíc naštvala podivná omluva, kterou vyslal po tragédii na internet.

Nov 15

4 min 39 sec

Koncem října měl šéf Facebooku Mark Zuckerberg velký projev, v němž ohlásil, že jeho sociální síť se chystá proměnit v cosi, čemu říká metaverzum. Tedy místo, kde se potká rozšířená realita, domácí smart technologie a VR chatovací avataři. Až se metaverzum skutečně zhmotní – tedy až nasadíme meta brýle s virtuální realitou, které nám Zuckerberg prodá –, prý pochopíme, jak zásadní změnu to pro nás bude znamenat. A reakce internetu na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat.

Nov 8

5 min 34 sec

Jaké by to bylo, ocitnout se ve světě, v němž je všechno stejné, jen charaktery lidí jsou přesně naopak? Právě s tímto nápadem pracuje memový template Evil X Be Like – Zlý někdo je jako, který momentálně brázdí sociální sítě a už se zařadil mezi nejpopulárnější memy nejen října a podzimu, ale možná i celého letošního roku. Template nutí uživatele přemýšlet, jak by se chovaly zlé verze populárních osobností nebo fiktivních postav, a říct to co možná nejstručněji.

Oct 25

4 min 45 sec

Přesně před patnácti lety americký výrobce mixérů Tom Dickson poprvé položil svoji ikonickou otázku „Will It Blend?“. Následně vhodil do mixéru hrstku kuliček a čekal, co se stane. Jednoduchý, ale geniální nápad na virální reklamu následně proslavil mixéry jeho značky a dnes už kampaň Will It Blend? patří do učebnic marketingu. Dickson v roli vědátora v bílém plášti a brýlích mixuje různé věci dodnes a na YouTube má pořád své věrné diváky.

Oct 18

5 min 20 sec

Hráli jste někdy jako děti hru Cukr–káva–limonáda? Poté co uvidíte první díl korejského seriálu Squid Game (Hra na oliheň), vám garantujeme, že se této hry už nikdy nebudete chtít účastnit. A platí to i o dalších dětských hrách, které ve zmíněném seriálu musí podstoupit skupina zadlužených lidí toužících po peněžní výhře, která by je dostala z problémů.

Oct 11

5 min 2 sec

V polovině září vyšla druhá kapitola hry Deltarune, kterou vytváří videoherní génius Toby Fox. Inovativní RPG s kouzelnou pixelovou grafikou a neobvyklým příběhem navazuje na šest let starou kultovní indie hru Undertale a vzbuzuje také podobné fanouškovské nadšení. K němu patří i memy – ty spojené s Deltarune vzaly v minulých týdnech internet útokem.

Oct 4

4 min 59 sec

21. září býval zcela obyčejný den, než na něj každý rok začal britsko-americký komik Demi Adejuyigbe vydávat youtubeové video, v němž křepčí do písně September sedmdesátkových hitmakerů Earth, Wind and Fire.

Sep 27

4 min 52 sec

Met Gala je charitativní módní přehlídka pořádaná každoročně oděvním institutem v newyorském Metropolitním uměleckém muzeu. Patří mezi nejsledovanější módní akce roku a samozřejmě přitahuje celebrity, které se sem chodí ukázat. I letošní ročník zrodil extravagantní modely, které následně inspirovaly tvůrce memů k vtipným poznámkám. Někdy se nicméně fotografie módních výstřelků celebrit šířily virálně samy o sobě – prostě protože nic moc vtipného se k nim už vymyslet nedalo.

Sep 20

4 min 49 sec

Lék Ivermectin se dosud používal proti parazitům, jako jsou hlísti a červi, a to jak u lidí, tak i u zvířat, hlavně skotu a koní. Když letos na jaře pronikly na veřejnost zprávy o jeho příznivých účincích při léčení koronaviru, chytli se informace šiřitelé konspirací, k nimž se přidali i odpůrci očkování. Z Ivermectinu se stal zázračný všelék, který vlády nechtějí povolit, aby nás mohly dál držet v područí… No vždyť to znáte. A memy na toto šílenství reagují po svém.

Sep 13

4 min 38 sec

Letošní olympijské hry konané v japonském Tokiu žádný výrazný mem nevytvořily. Místo špičkových profesionálních sportovců nicméně internet v srpnu zaujaly jiné výkony – ty, které předvádí lidé v rámci výzvy s přepravkou na mléko (anglicky Milk Crate Challenge). Její pravidla jsou následující: vezmete 49 plastových přenosek na potraviny, postavíte z nich pyramidu, po níž pak musíte přejít, aniž by se rozpadla. A samozřejmě to někdo musí natočit a zveřejnit na sociální síti.

Sep 6

4 min 37 sec

28. května 2016 vylezl tříletý chlapec do výběhu goril v cincinnatské zoologické zahradě a upoutal pozornost sedmnáctiletého Harambeho, samce gorily nížinné. Protože zřízenci zoo dostali o dítě strach, vzácné zvíře ihned zastřelili. Záběry jeho smrti se dostaly na internet a sociální sítě truchlily nad zbytečnou smrtí lidoopa. Co přišlo v následujících měsících, už je samostatná kapitola z historie memové kultury. Šílenství s gorilími memy vyvrcholilo přesně před pěti lety.

Aug 30

4 min 29 sec

Všichni už jsme unaveni z koronaviru, ale vypadá to, že koronavirus ještě pořád není unavený z nás. Připomíná to nový memový template Moje podzimní plány vs. varianta delta, který nabíral sílu celý srpen a teď konečně vybouchl. Tvoří ho dva obrázky – idylickou fotografii podzimních plánů nalevo doplňuje vpravo temná vize konce letošního roku zkaženého dalším lockdownem. Pokud už někdo v souvislosti s pandemií propadl optimismu, nový mem varuje, že ještě nemáme úplně vyhráno.

Aug 23

4 min 27 sec

Taky máte za typického tiktokera rozjíveného teenagera, který se pitvoří, tancuje nebo lipsyncuje? Jednadvacetiletý senegalsko-italský komik Khaby Lame vám tento stereotyp naruší. Jeho tiktokový kanál je věnovaný vtipným reakcím na různé life-hacky propagované sociálními sítěmi a místo tanečků nebo šklebů mu většinou jen stačí zakroutit hlavou a rozhodit ruce. Khaby Lame minulý týden překonal hranici stomiliónu sledujících na TikToku a má druhý nejpopulárnější účet vůbec.

Aug 16

4 min 32 sec

Na filmovém festivalu v Cannes měl v polovině července premiéru nový snímek slavného režiséra Wese Andersona nazvaný Francouzská depeše. Anderson se před promítáním vyfotil s trojicí svých herců a vznikl ikonický obrázek, který se následně stal předlohou nejrůznějších memových variací. Kvarteto internet nepochybně zaujalo svérázným módním stylem každého z nich a také tím, jak se dohromady doplňují.

Aug 2

4 min 47 sec

Majitel společnosti Amazon a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos má tolik peněz, že si mohl dovolit postavit vlastní raketu a vyletět s ní na hranice vnějšího vesmíru. Jenže internetovým vtipálkům se prostě nezavděčíš, let Blue Origin se stal minulý týden terčem řady memů.

Jul 26

5 min 3 sec

Fanouškům se už stýskalo po velkých sportovních turnajích. Právě skončené Euro 2020 ale ukázalo, že globální klání chyběla i tvůrcům memů. Během fotbalového šampionátu evropského kontinentu se za měsíc konání urodila spousta vtípků. Ten největší ale přineslo až finále, které se hrálo 11. července v londýnském Wembley. Jeho zdrojem je fotografie italského kapitána Chielliniho, který drží za dres anglického záložníka Saka pronikajícího do týlu soupeře.

Jul 19

4 min 55 sec

Začalo léto a s vlnou veder přišla i záplava nových memů. Dva z těch největších, které se objevily na přelomu června a července, si představíme v aktuálním vydání Fenomemu. Navštívíme bunkr Saddáma Husajna a zjistíme, proč hoří oceán.

Jul 12

4 min 30 sec

Je začátek léta 2011. Lidé poslouchají Pitbulla a Black Eyed Peas, do kina chodí na Transformery a Harryho Pottera a pak si taky občas jen tak lehnou na zem s nataženýma nohama a rukama u těla. Ty první dvě věci jsou pro lidi z budoucnosti – tedy pro nás – ještě relativně snadno vysvětlitelné, ta poslední už rozhodně ne.

Jun 28

5 min 28 sec

Zklamal někdo vaše očekávání a pohřbil všechny naděje? Prohlédli jste jeho nebo její skutečné úmysly a zmohli se maximálně na nucený úsměv špatně skrývající rozčarování? Čtyřpanelový komiks vypůjčený z druhé epizody bijáku Hvězdné války s názvem Klony útočí zachycuje právě takové rozhořčení. Mem s Padmé a Anakinem obletěl během posledních týdnů celý internet. Ukazuje, jak snadné je přejít z velkého nadšení k drsnému zklamání.

Jun 21

5 min 2 sec

Že na internetu sbírají obří pozornost zápasníci MMA, na tom není nic neobvyklého. Poslední měsíce má ale svět smíšených bojových umění novou a tak trochu odlišnou hvězdu. Je z Machačkaly v ruském Dagestánu, měří sotva metr a vypadá, jako kdyby jí bylo pět let – a také tak mluví. Jmenuje se Hasbulla Magomedov, je mu osmnáct a na TikToku ho sledují statisíce lidí. Kvůli genetické chorobě přestal růst, ale své postižení dokázal přetavit v něco pozitivního – ve virální slávu.

Jun 14

4 min 34 sec

Hrdinové populárního seriálu Přátelé se dočkali reunionu. Vzpomínalo se v něm na televizní fenomén 90. let. Pokud bychom ale měli soudit podle memů, Přátelé vlastně nikdy z veřejného povědomí nezmizeli.

Jun 7

5 min 7 sec

Na večírky jsme se během lockdownu těšili asi všichni a teď, když pandemie už pomalu ustupuje, jsme jim už o něco blíž. Těžko ale říct, jestli bychom chtěli zažít právě takový mejdan jako sedmnáctiletý Adrian Lopez minulý týden v Los Angeles. Zatoulaná pozvánka na jeho narozeninovou party se stala hitem TikToku a na jednu kalifornskou pláž nalákala několik tisíc lidí, proti nimž musela dokonce zasahovat policie.

May 31

4 min 27 sec

Virální video Charlie bit my finger – again! asi už brzy zmizí z YouTube, o víkendu se v internetové aukci vydražilo jako kyberumění za 760 tisíc dolarů, tedy skoro 16 milionů korun, a je možné, že ho už brzy budeme vídat jen v muzeích, kam zaplatíme vstupné.

May 24

5 min 11 sec

Svět se ještě pořád nemůže rozhodnout, jestli je Elon Musk kladný hrdina nebo záporák. Americký miliardář nicméně rád hraje na obě strany – v komediálním skeči televizní stanice Saturday Night Live se minulou neděli představil v roli Waria, padoucha z videoher společnosti Nintendo. V následném rozhovoru v SNL došlo i na parodickou kryptoměnu dogecoin, o které Musk často tweetuje a za jejíž nečekanou popularitu je zodpovědný.

May 17

4 min 34 sec

Youtube Kids je stránka, která nabízí okleštěnou verzi portálu YouTube určenou pro děti. Žádné reklamy, žádná sprostá slova ani diskutabilní obsah, tedy něco, s čím můžete bez obav nechat děti u tabletu. Nebo tak by to aspoň mělo být. Aktuální memová horečka YouTube Kids At 3 AM vás přinutí klást si otázku: Co se děje na dětské stránce YouTube, když všichni v klidu spíme? A rovnou nabízím i odpověď: Pořádně bizarní věci.

May 10

4 min 34 sec

Španělský komik Juan Joya Borja přezdívaný El Risitas – Smíšek – se proslavil v roce 2014 virálním videem, kde zní jeho explozivní smích. Teď je čas složit mu poklonu – minulou středu El Risitas zemřel. Majiteli toho nejnakažlivějšího smíchu bylo 65 let.

May 3

4 min 59 sec

U těch nejlepších memů si můžeme říct: „Tohle je naprosto přesný.“ Právě to platí u aktuálního internetového hitu katalogizovaného nejčastěji jako Section of a Joint. Netýká se ale jen marihuany, tvůrci v něm vtipně vysvětlují, co znamenají jednotlivé části nějaké věci pro člověka, který ji používá. Obvykle obsahuje také přiznání, že objekty, které nám mají působit radost, můžou mít i jisté negativní účinky. A ty můžou být klidně větší než to, co nám působí potěšení.

Apr 26

4 min 47 sec

V některých zemích světa přichází konečně rozvolnění pandemických opatření a memy z minulého týdne to s humorem sobě vlastním komentují. Připravte se na otužilce s pintou, problémy, které očkování nevyřeší, i na odpověď na otázku, jestli z nás pandemie udělala jiné lidi.

Apr 19

4 min 57 sec

Internet poslední týden zaplavily černobílé nebo zažloutlé fotografie, na nichž se lidé chlubí svými prarodiči, kteří v dávné minulosti vypadali dobře nebo udělali něco významného. Má to ale jeden podstatný háček – na fotce nejsou reální prarodiče, ale nějaká celebrita z filmu, videoklipu nebo obalu desky, a navíc z docela nedávné doby. Snímek je jen prohnaný přes filtr, aby vypadal starší, a příběh je vymyšlený. A čím je absurdnější, tím lepší.

Apr 12

4 min 6 sec

V únoru proběhla médii zpráva, že americký umělec Christopher Torres prodal v internetové aukci autorizovanou kopii svého GIFu Nyan Cat. Jistý sběratel za něj zaplatil v kryptoměnách ekvivalent zhruba 13 milionů korun, což je dost bláznivé i na svět kryptoumění. Zároveň to ale slouží jako důkaz nesmrtelnosti tohoto memu, který se objevil na internetu přesně před deseti lety, v dubnu 2011.

Apr 5

4 min 32 sec

Kanadská básnířka indického původu Rupi Kaur se proslavila na Twitteru a Tumblru, prodává miliony kusů svých sbírek, objektem zájmu tvůrců memů ale ještě nebyla. Když si na konci března založila TikTok a začala na něm v krátkých videích přednášet úryvky ze svých děl, začala jedna její báseň trendovat na sociálních sítích. Rozhodně to ale nebylo tak, jak by sama chtěla. Karel Veselý

Mar 29

5 min 16 sec

Memů o koronaviru jsme tady měli už několik a připomínali jsme si je i ve Fenomemu, ale po roce od vypuknutí epidemie je čím dál těžší se vtipům na toto téma smát. Nemoc zabila na celém světě dva a půl milionu lidí a účet ještě rozhodně není uzavřený. Aktuální mem „já v březnu 2020 vs. já v březnu 2021“ nabízí tak trochu smích skrz slzy. Karel Veselý

Mar 22

5 min 10 sec

Když minulou neděli odvysílala stanice CBS rozhovor Oprah Winfrey s vévodkyní Meghan a princem Harrym o jejich odchodu z britské královské rodiny, bylo to, jako když detonuje bomba. O vztazích uvnitř rodiny se pak celý týden diskutovalo v médiích i na sociálních sítích, rozhovor měl ale dopad i na svět memů. Emotivní reakce Oprah Winfrey se okamžitě zařadila mezi nejpoužívanější reakce na sociálních sítích. Karel Veselý

Mar 15

4 min 56 sec

Co byste řekli na možnost podívat se na krátké video se svou prababičkou, kterou jste nikdy nepotkali a dosud jste ji znali jen ze zažloutlé fotky? Na tom videu by se rozhlédla, usmála se a třeba na vás mrkla. Právě takové setkání přes propast času umožňuje funkce Deep Nostalgia, aplikace z genealogického webu MyHeritage. Karel Veselý

Mar 8

5 min 18 sec

Nejdříve tam chtěli být všichni, ale pozvaní byli jen influenceři a celebrity. Teď už sem může skoro každý, ale už to nikoho moc nezajímá. Aplikace Clubhouse pobláznila internet a samozřejmě zaujala i tvůrce memů. Když zájem o ni začal pomalu opadat, je nejvyšší čas ohlédnout se po nejlepších internetových vtipech, které po ní zůstaly. Karel Veselý

Mar 1

5 min 17 sec

Někdy se internetovým memem může stát pouhá fráze. Před dvaceti lety, tedy ještě v éře před sociálními sítěmi, se to povedlo hlášce All Your Base Are Belong To Us. Nesmyslný anglický překlad dialogu z japonské videohry Zero Wing se následně stal kultem a i po dvou dekádách jde o příběh, který je stejnou měrou legendární jako surreální.

Feb 22

5 min 6 sec

Kanadský zpěvák The Weeknd má konečně svůj velký mem. Zrodil se v poločasové show Super Bowlu minulý týden. Kvůli proticovidovým opatřením nemohlo být jeho vystoupení tak bombastické, ale přesto kanadský hitmaker dokázal vymyslet něco originálního. V jeden okamžik zmizel v útrobách stadionu a objevil se ve žlutými žárovkami osvětleném labyrintu, kde do ruční kamery namířené na svoji tvář v pohybu zazpíval úryvek hitu Can't Feel My Face.

Feb 15

4 min 58 sec

Blake Boston se na internetu proslavil jako předloha memu Scumbag Steve. Z toho, že se stal synonymem šmejda a křiváka, nejprve neměl moc radost, později se s tím ale nějak smířil. A právě tento měsíc uplynulo deset let od zrodu jednoho z nejznámějších memových archetypů.

Feb 8

5 min 14 sec

Možná jako já při vyslovení spojení „akciový trh“ usínáte nudou, ale příběh akciové bubliny řetězce GameStop, kterou v polovině letošního ledna rozjeli tvůrci memů z Redditu, je fascinující, i když máte třeba hluboko do kapsy. Co s tím má společného kultovní mem stonks a Elon Musk? A proč memy o obchodování s akciemi aktuálně zaplavily sociální sítě?

Feb 1

5 min 36 sec

Celý západní svět žil minulý týden inaugurací nového amerického prezidenta a memy samozřejmě nemohly zůstat pozadu. Výměna v Bílém domě zrodila spoustu vtípků, noví vládci Ameriky Joe Biden a Kamala Harrisová ale zůstali ve stínu senátora Bernieho Sanderse, kterého internetová kultura zdá se bezmezně miluje a nejvíc si ho všímala i během středečního ceremoniálu.

Jan 25

5 min 32 sec

Nudíte se doma v karanténě? Chybí vám společný zážitek s druhými lidmi? Co si s nimi takhle zazpívat na TikToku? A rovnou nějakou píseň pořádně od podlahy! Přesně to nabízí aktuální tiktoková výzva, v níž spolu lidé přes internet zpívají námořnické písně. Jedna z nich se už dostala i do hitparád.

Jan 18

4 min 35 sec

Minulý týden ve středu večer našeho času obletěly svět záběry bizarní party alt-right aktivistů, příznivců konspiračních teorií a fanoušků Donalda Trumpa, kteří pronikli do budovy amerického Kongresu. Následná mela, která se uvnitř strhla, byla dost děsivá a zůstalo po ní pět mrtvých, pro tvůrce memů ale posloužila jako nekonečný zdroj vtípků, které posledních několik dní baví internet.

Jan 11

4 min 29 sec

Rok 2020 pomalu končí, a tak nám nezbývá než si ve Fenomemu zrekapitulovat, co nejlepšího se na scéně internetového humoru urodilo za uplynulých dvanáct měsíců. Jste připraveni na Top 5 memů a virálů za rok 2020?

Dec 2020

4 min 49 sec

Z pandemického marasmu roku 2020 nás možná už brzy vysvobodí vakcína. Na začátku prosince společnosti Pfizer a Moderna nezávisle na sobě oznámily, že vývoj jejich látek je u konce a svět by mohl v nejbližší době spustit první vlnu očkování. Internetový humor na tuto zprávu samozřejmě bouřlivě zareagoval a my si v dnešním Fenomemu představíme nejlepší memy o anticovidové vakcíně. A položíme si otázku, jestli vtípky náhodou nedávají skeptikům do rukou další zbraně.

Dec 2020

4 min 50 sec

Večírek je v plném proudu, všichni se skvěle baví, a osazenstvo se dokonce už i pěkně spárovalo. Jen vy stojíte sám v rohu místnosti s kelímkem v ruce, pozorujete mumraj se zachmuřeným obličejem a ten party klobouček, který máte na hlavě, je už teď jen zbytečnou připomínkou vašeho marného pokusu zapojit se do všeobecného veselí.

Dec 2020

5 min 5 sec

Pochyboval snad někdo o tom, že rok 2020 je opravdu mimořádně bizarní? Dalším stvrzením tohoto faktu je i zpráva z konce listopadu, podle níž posádka vědců v helikoptéře náhodou objevila v poušti v jižním Utahu záhadný kovový objekt o výšce tři a půl metru.

Dec 2020

4 min 59 sec

Kvůli pandemii koronaviru se letošní podzim přesunula školní výuka před monitory počítačů a notebooků, a to prakticky po celém světě. Jak tuto vynucenou proměnu školní výuky komentují memy a jsou na tom podle nich hůře školáci, učitelé anebo rodiče malých dětí, kteří musí suplovat pedagogický dozor? Nejspíš všichni stejně bídně, ale s humorem se to snad dá nějak zvládnout.

Nov 2020

5 min 9 sec

TikTok je místo, kde se tancuje, lipsyncuje nebo třeba srandovně špulí rty. Teď se tady ale dá zastavit čas nebo změnit rychlost jeho plynutí. Tedy alespoň v záznamu. Umožňuje to nový efekt Time Warp Scan, s jehož pomocí mohou uživatelé podrobovat svůj obličej nebo tělo různým deformacím, více či méně bizarním. TikTok tak během posledních týdnů zaplavila videa, na nichž lidé vypadají jako postavy z hororových filmů Tima Burtona, opilci nebo mají krk jako žirafa.

Nov 2020

4 min 30 sec

Minulý týden se píseň Baby Shark Dance z produkce korejské firmy Pinkfong! stala nejsledovanějším youtubeovým videem všech dob. Dětský hit překročil hranici sedmi miliard zhlédnutí a v historické tabulce překonal Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho. Kdo doufal, že tenhle aurální korejský vir zmizí z povrchu zemského, má smůlu – je populárnější než kdy předtím. Která další videa vedla v historické tabulce před Baby Sharkem a Despacitem?

Nov 2020

4 min 59 sec