Forma na życie!

Daria Łukowska

Forma na życie, czyli zdrowe podejście do zdrowego stylu życia. Rozmowy z inspirującymi ludźmi - specjalistami, pasjonatami, ludźmi głodnymi życia! Podcast prowadzi Daria Łukowska - dietetyk kliniczny, trener personalna, youtuberka.

All Episodes

Czy mężczyźni są płcią uprzywilejowaną? "Przemilczane nierówności - o problemach mężczyzn w Polsce" - tak nazywa się raport, w którym zostały zebrane ważne statystyki na ten temat obszarów, w których to mężczyźni mają trudniej. A moim gościem jest autor raportu, Michał Gulczyński - doktorant w dziedzinie polityki publicznej i administracji na Uniwersytecie Bocconiego w Mediolanie. Prowadzi badania na temat płci i demografii w polityce. Ukończył ekonomię między- narodową i iberystykę w ramach Międzyobszarowych Indywi- dualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwer- sytecie Warszawskim, studia wschodnioeuropejskie na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim oraz europejskie studia interdyscy- plinarne w Kolegium Europejskim w Natolinie. Twórca strony iberoameryka.com. Członek Collegium Invisibile. Zaangażowany w liczne projekty edukacyjne. Rozmowę w formie video obejrzysz tu: https://youtu.be/FZJWIib8MBM  RAPORT POBIERZESZ ZA DARMO STĄD: https://klubjagiellonski.pl/publikacje/przemilczane-nierownosci-o-problemach-mezczyzn-w-polsce/ 

Dec 3

1 hr 39 min

Zapis LIVE podczas którego dyskutowaliśmy z Markiem Fischerem na temat niskiego poziomu libido i tego, co możemy zrobić w kontekście stylu życia, żeby libido poprawić :-) Rozmowę możesz zobaczyć również w formie video na YT: https://youtu.be/0EscU1pZpv4 

Dec 3

1 hr 37 min

Często mylone z jelitem drażliwym i dość mocno utrudniające codzienne życie - czyli SIBO, inaczej przerost bakterii w jelicie cienkim. Czym jest, jak je zdiagnozować i przede wszystkim jak naprawić swój układ pokarmowy? O tym wszystkim mówimy w tym odcinku, który rozpoczyna mini-serię o układzie pokarmowym z gościnnym udziałem Olgi Łaski - konsultantki żywieniowej z ekipy FORMA NA ŻYCIE. Rozmowę obejrzysz również w formie video na moim kanale YT Forma na życie: https://youtu.be/Qb4P7kT8Z3k

Dec 3

47 min 21 sec

Czy parytety są dobrym rozwiązaniem w dążeniu do równości płci? Czy patriarchat dalej istnieje w naszym społeczeństwie? Na te i wiele innych, trudnych pytań odpowiada Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego, doradca biznesowy, autor wielu książek. Rozmowę obejrzysz również w wersji video: https://youtu.be/hGOBfwHNESk

Nov 9

1 hr 29 min

Czym są i jak mogą działać psychodeliki? Czy są legalne? Czy są bezpieczne? Mój gość to Kamil Lelonek - dietetyk, psychodietetyk, programista, zajmujący się szeroko pojętą optymalizacją wydajności umysłowej. Rozmowę obejrzysz również wraz z video: https://youtu.be/37HWJUCLObw 

Nov 9

51 min 17 sec

Okazuje się, że nie tylko skład naszej diety i produktów spożywczych ma znaczenie, ale również skład kosmetyków, które na co dzień stosujemy! Jakie skutki zdrowotne mogą powodować złej jakości kosmetyki? Jak rozróżnić dobre kosmetyki? Czy są naturalne kosmetyki dla mężczyzn? Czy robienie paznokci hybrydowych  jest zdrowe? Rozmowę obejrzysz również w wersji video: https://youtu.be/3hKbhmXPDKY 

Nov 9

1 hr 22 min

Czym jest wysoka wrażliwość i jakie nadużycia i nadinterpretacje znajdziemy w książkach popularnonaukowych dotyczących wysokiej wrażliwości? O tym wszystkim rozmawiałam z Pauliną Danielak, psycholożką i psychoterapeutką. Rozmowę obejrzysz również w wersji video: https://youtu.be/Uf6UIPbkoFA 

Nov 9

1 hr 21 min

Jedni panicznie się jej boją i za wszelką cenę ograniczają jej spożycie, inni nie wyobrażają sobie bez niej posiłku. Sól - bo o niej mowa - wydaje się nie być tak niebezpieczna, jak ją malują. Kto powinien ją ograniczyć? Czy dieta niskosodowa i bez soli to jedyne słuszne rozwiązanie na nadciśnienie? Ten odcinek obejrzysz również w formie video: https://youtu.be/sja2MSMsQ2Y

Nov 9

1 hr 15 min

Czy powinniśmy się suplementować? Jakie pułapki czyhają na konsumentów, którzy chcą zacząć stosować dany suplement? Jak rozpoznać suplement dobrej jakości? Na ten i wiele innych tematów rozmawiałam z Zosią Winczewską, farmaceutką i popularyzatorką wiedzy o racjonalnej suplementacji i zdrowiu. Rozmowę obejrzysz również w wersji z video na moim kanale YouTube 'Forma na życie!' :-) 

Aug 3

1 hr 9 min

Czy obserwujemy plagę niepłodności? Szacuje się, że ze względu na coraz słabszą jakość spermy Europejczykom, Amerykanom i Australijczykom grozi niemal całkowita utrata zdolności reprodukcyjnych. Do 2060 roku panowie z Zachodu mogą mieć poważne problemy z płodnością, a nawet stać się niemal całkowicie bezpłodni. Jakie zmiany można wprowadzić w stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko niepłodności? Na ten temat rozmawiam z Markiem Fischerem, konsultantem żywieniowym i specjalistą od męskiej gospodarki hormonalnej. Rozmowę obejrzysz również w formie video na moim kanale YouTube "Forma na życie!" :-) 

Aug 3

1 hr 25 min

Rozmawiamy o tym, czy naprawdę powinniśmy unikać cholesterolu i o tym, czy badanie poziomu LDL to na pewno dobry marker ryzyka miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Źródła faktów, o których wspominamy w rozmowie znadziesz w opisie do filmu na YouTube, gdzie również obejrzysz rozmowę w formie video :-) 

Jun 21

2 hr 1 min

Czy mięso szkodzi zdrowiu? Pewno jest to, że kilka lat temu czerwone przetworzone mięso zostało uznane za czynnik kancerogenny dla człowieka, a mięso czerwone nieprzetworzone za potencjalnie kancerogenne dla człowieka. Na jakiej podstawie? Co mówią badania naukowe na ten temat? Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 51 min

Dlaczego wygląd zewnętrzny ma znaczenie? Jak zrobić dobre wrażenie i dlaczego należy ubierać się stosownie do okazji? Czym jest slow fashion i jak świadomie komponować swoją szafę? O tym wszystkim Daria w rozmowie z Zosią Kulewicz z kanału @ZOPHIA Stylistka. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

58 min 9 sec

Czy każde badanie naukowe dotyczące żywienia jest jest wiarygodne? Skąd wiemy, że mięso jest rakotwórcze, a statyny skuteczne w walce z miażdżycą? I czy cholesterol z jajek zatyka nam żyły? Moim gościem jest Bartosz Czekała, ekspert ds. zapamiętywania, poliglota ze znajomością 8 języków, autor bloga universeofmemory.pl, certyfikowany doradca dietetyczny, trener personalny, trycholog. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 18 min

Mówi się, aby nie oceniać książki po okładce. I choć wiemy, że u człowieka dużo ważniejsze jest to, jaki jest niż to jak wygląda, to nasz mózg często wyrabia sobie opinię o nowo poznanej osobie w ciągu pierwszych kilku sekund! Jak prezentować się, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i czy potrzebujemy w naszych czasach zasady etykiety i dobrych manier?  Moim gościem jest Aleksandra Pakuła - założycielka Instytutu Etykiety, trenerka etykiety, autorka szkoleń z zakresu dobrych manier oraz jednego z najpopularniejszych w Polsce blogów poświęconych w całości tematyce savoir-vivre’u www.aleksandrapakula.pl. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 34 min

Odpowiadamy na pytania na temat zdrowia mężczyzn, którzy zadawali nasi obserwatorzy na IG oraz widzowie na YouTube. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

2 hr 9 min

Jakie mogą być objawy powikłań po COVID-19 i kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza? Moim gościem jest prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy. Rozmawiamy o tym, co już wiemy na temat powikłań po przechorowaniu COVID-19 i kiedy bezpiecznie można wrócić do uprawiania sportu. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

53 min 15 sec

Jak poradzić sobie z nadmiernym uczuciem lęku? Czym są ataki paniki? Kiedy warto zwrócić się do psychoterapeuty i jak wygląda współpraca z psychologiem? Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? O tym wszystkim rozmawiałam z Pauliną Danielak, psycholożką i psychoterapeutką. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 26 min

Problem powszechny, ale niedoceniany - czyli zaburzenia gospodarki hormonalnej u mężczyzn. Jakie są powody niskiego testosteronu u mężczyzn i jakie są na to sposoby? O tym wszystkim rozmawiam z Markiem Fischerem, konsultantem żywieniowym, autorem podcastu FitMaker Show. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 29 min

Choroby weneryczne są - wbrew pozorom - cały czas popularnym zaburzeniem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jakie są objawy, do kogo się zwrócić po pomoc i przede wszystkim - co zapewnia 100% profilaktykę? O tym wszystkim rozmawiałam z moim gościem dr Edytą Lelonek - dermatologiem-wenerologiem. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 2 min

Ciałopozytywnoność to temat, który - choć ważny - budzi wiele kontrowersji. Zapraszam na dyskusję między dietetyczką i trenerką na temat tego, czym jest i jak rozumieć ciałopozytywność. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)

May 29

1 hr 9 min

Tematem rozmowy jest schorzenie o dwóch twarzach, czyli ChAD - choroba afektywna dwubiegunowa.  Moim gościem jest mgr Kinga Rajchel - Kinga jest psychologiem specjalizującym się w diagnozie psychologicznej w praktyce klinicznej i psychoterapeutą w trakcie Szkoły Psychoterapii Poznawczo–Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Należę do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Ten odcinek obejrzysz również w formie VIDEO na moim kanale YouTube: Forma na życie! ;-)  

May 29

1 hr 32 min

To moja trzecia rozmowa z cyklu dotyczącego szczepień przeciw COVID-19. Nagrywam te rozmowy, bo czuję, że zbyt dużo jest agresji, a zbyt mało dialogu. Zbyt dużo wątpliwości, a zbyt mało merytoryki. Tym razem moim gościem jest świetny fachowiec - wakcynolog i pediatra, dr n. med. Ilona Małecka. W rozmowie opowiadamy na liczne pytania widzów, między innymi:  💡 jakie mogą być długoterminowe skutki szczepionki 💡 jakie alergie wykluczają możliwość zaszczepienia się 💡 szczepionka a płodność  💡 szczepionka a choroby autoimmunologiczne  💡 badanie szczepionek: czy było wykonane przez jakieś niezależne laboratoria 💡 dlaczego osoby współpracujące z firmami farmaceutycznymi są ekspertami w rządzie w sprawie szczepień?  💡 czy w Polsce jest dostęp do szczepionek różnych firm?  💡 gdzie się podziała grypa? 💡 hipoteza  dr Judy Mikovits - co z nią nie tak? 💡 czy po przyjęciu szczepionki może nastąpić spadek odporności?  💡 na jak długo nabiera się odporności przeciw COVID-19 po szczepieniu? 💡 co znajduje się w składzie szczepionki?   ... i wiele, wiele więcej! Wersja tej rozmowy w formie VIDEO - dostępna jest na moim kanale YouTube :) 

Jan 24

1 hr 42 min

💡 Dlaczego nie ufamy naukowcom?  💡 Skąd się bierze nieufność do szczepionki? 💡 Co budzi największe wątpliwości w kontekście szczepionki przeciw COVID-19? 💡 Afera z "zaszczepionymi celebrytami"  💡 Dlaczego prezes Pfizera się nie zaszczepił?  💡 Kto nam płaci za działania edukacyjne? Podcast dostępny również w formie video na kanale YouTube Forma na życie :) Zapraszam!

Jan 10

1 hr 17 min

Temat szczepionek przeciw COVID-19 to temat wywołujący wiele emocji. Czy słusznie? Lekarz Małgorzata Ponikowska omawia wszystkie popularne obawy w tym kontekście. Jeśli chcesz obejrzeć tę rozmowę w formie video, to zapraszam na mój kanał na YouTube Forma na życie :) 

Jan 2

1 hr 26 min

Czy można uzależnić się od słodyczy albo od jedzenia ogółem? I dlaczego często jemy dużo więcej, niż byśmy chcieli? I to zazwyczaj rzeczy, których bardzo jeść byśmy nie chcieli? :-) Moim gościem jest Mikołaj Choroszyński - dietetyk kliniczny, psychodietetyk, autor dwóch książek. Ta rozmowa jest również dostępna w wersji video na moim kanale YouTube: Forma na życie :) 

Jan 2

1 hr 35 min

Mimo, że rozwój nauki pozwala nam na minimalizowanie częstotliwości rozwoju ciąży ze śmiertelnymi wadami genetycznymi, jednocześnie zmniejszając cierpienie zarówno dziecka, jak i kobiety ciężarnej - politycy i niektórzy przedstawiciele kościoła katolickiego postanowili zadecydować i zabrać kobiecie możliwość korzystania z osiągnieć nauki. W tym odcinku rozmawiam z genetyczką i bnukowczynią, która pokazuje, czym faktycznie są wady genetyczne płodu, co tak naprawdę znaczy eugenika, a także inne pojęcia, których politycy, jak i celebryci używają w złym kontekście.  Ewelina: "Kompromisem nie jest narzucanie praw kościoła do praw świeckich". Podcast dostępny również w video na moim kanale YouTube: Forma na życie :)

Jan 2

1 hr

Dookoła tematu SARS-CoV-2 i COVID-19 i pandemii narosło wiele mitów i teorii spiskowych. Rozbrajamy większość z nich! Moim gościem jest Ewelina Kamińska. Ewelina jest naukowczynią i genetyczką, aktualnie doktoryzuje się w dziedzinie epigenetyki na wydziale chemii organicznej Uniwersytetu Ludwiga-Maximiliana w Monachium. Ewelina zajmuje się popularyzowaniem nauki, a w mediach społecznościowych funkcjonuje pod nazwą Motivelina. Podcast znajdziesz również na YouTube w formie video na kanale Forma na życie :) 

Jan 2

1 hr 13 min

Zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, leptynooporność, insulinooporność - to diagnozy, które coraz częściej słyszymy w gabinetach lekarskich. Zaburzenia hormonalne - czy jesteśmy na nie skazani? Moim gościem dziś jest Ewelina Grajlich, dietetyczka i specjalistka od spraw związanych z gospodarką hormonalną. Porozmawiamy o tym, skąd biorą się tego typu zaburzenia hormonalne i czy możemy jakoś temu zapobiec.  Podcast jest również dostępny w wersji video na moim kanale YouTube - szukaj pod nazwą kanału: Forma na życie!

Jan 2

1 hr 18 min

W ostatnich latach coraz głośnej i z coraz mniejszym tabu mówi się o zdrowiu psychicznym - i bardzo dobrze, bo zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na zdrowie i życie człowieka. 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i z tej okazji do rozmowy zaprosiłam psycholożkę Agnieszkę Sławińską, z którą rozmawiam na temat psychoterapii. Wyjaśniamy różnicę między psychologiem, psychoterapeutą oraz psychiatrą, a także mówimy o tym, czy jest terapia i czego możemy się spodziewać na wizycie u specjalisty od zdrowia psychicznego. Zapraszamy!   Podcast jest również dostępny w wersji video-rozmowy na YouTube. Szukaj pod nazwą kanału: Forma na życie! :-) 

Oct 2020

59 min 51 sec

O tym, jak wielką rolę w kontekście zdrowia odgrywa nasza mikrobiota nie trzeba juz chyba nikogo przekonywać. Mój dzisiejszy gość w swojej pracy naukowej sprawdza między innymi to, jaki wpływ na mikrobom ma stosowanie diety ketogenicznej. Anna Gudan - autorka projektu naukowego KetoBiota, dietetyk, dietoterapeuta, współtwórczyni projektów KetON. W swoich pracach naukowych zajmuje się tematyką diety ketogenicznej, mikrobiomu i postów. Zapraszam!  Podcast jest również dostępny w wersji video na YouTube. Szukaj pod nazwą kanału: Forma na życie! 

Sep 2020

53 min 38 sec

Był moim gościem w jednym z pierwszych podcastów, a dziś, dwa i pół roku później spotykamy się ponownie. Dawid Dobropolski autor książek, konsultant, założyciel firmy oraz społeczności KetON. Rozmawiamy o tym, co na przestrzeni tych ostatnich lat zmieniło się w kontekście ketozy i diety ketogenicznej. Zapraszam!  Podcast jest również dostępny w wersji video na YouTube. Szukaj pod nazwą kanału: Forma na życie!

Sep 2020

1 hr 7 min

Tym razem moim  gościem jest osoba, która zdecydowanie może być inspiracją do zdrowego, świadomego życia. Kamil Rutkowski, czyli ZEUS - bo o nim mowa - w swoich tekstach opowiada o swoich doświadczeniach w poszukiwaniu siebie, swojej przygodzie z ZEN i mentalnej transformacji. W naszej rozmowie poruszamy także temat lasu, kultu ciała, używek i diety wege. Zapraszam!  Podcast jest również dostępny w wersji video na moim kanale YouTube. Szukaj pod nazwą kanału: Forma na życie!

Sep 2020

1 hr 32 min

O  tym, jak rozpoznać FAKE NEWSy w sieci i jak nie przyczyniać się do ich rozpowszechniania rozmawiam z Pauliną Mozolewską, doktorem nauk biologicznych, naukowczynią z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, autorką bloga naukowka.pl. Zapraszam!

Aug 2020

1 hr 18 min

„Dlaczego zajmujemy się czymś tak bezsensownym, jak loty w kosmos, kiedy tu, na Ziemi jest tylu ludzi potrzebujących, ba - kiedy nasza Planeta nie jest w za dobrym stanie. To strata pieniędzy!” ...tego typu zdanie można usłyszeć zarówno od osób publicznych, jak i od osób, które po prostu interesują się dobrem naszej planety. Tylko czy aby na pewno ten kierunek myślenia jest słuszny? Oczywiście, „na zdrowy rozum” wydawać by się mogło, że tak. Ale przecież dobrze wiemy, że tak zwany zdrowy rozsądek/ chłopski rozum może być bardzo zwodniczy w kwestiach tak zwanych „twardych danych”. A te dane są jednoznaczne. Rozwój branży kosmicznej i astronomii przyczynił bardzo znacząco do rozwoju medycyny, a także pozwala nam lepiej zrozumieć zmiany klimatu i w porę reagować na te niepożądane zmiany! Czyli można powiedzieć, że krytykujemy coś, dzięki czemu w ogóle wiemy o problemach klimatycznych(!) czy dzięki czemu mamy takie możliwości w medycynie, jak chociażby... rezonans magnetyczny!  Co więcej... dobrze się korzysta z GPS? No właśnie. Gdyby nie ta ostro krytykowana przez niektórych branża, to moglibyśmy o tym zapomnieć. Na przykłady tego, ile zawdzięczamy rozwojowi astronomii nie starczy tu miejsca, ale temat jest niezwykle ciekawy. I tak, jasne, ponosimy jakiś koszt ekologiczny, kiedy np. rakieta startuje. Ale to jest NIC w porównaniu do tego, ile możemy zyskać - tj. jakie dane i narzędzia możemy pozyskać, aby nieść pomoc potrzebującym, zarówno ludziom, jak i naszej planecie. I o tym wszystkim nagrałam godzinną rozmowę z Piotrkiem z Astrofaza. Rozmowa video dostępna również na moim kanale na Youtube. Zapraszam!

Aug 2020

1 hr 1 min

Zaburzone relacje z jedzeniem to coraz częściej występujący problem. I o ile chyba każdy potrafi wymienić typowe rodzaje zaburzeń odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, o tyle nie zdajemy sobie sprawy jak dużo innych rodzajów zaburzeń odżywiania możemy rozpoznać. I nie o etykietowanie tu chodzi, a o fakt, że należy być czujnym. Jeśli myślenie o diecie i o tym co i kiedy zjesz - to myśli, które towarzyszą Ci na okrągło, a sama myśl o zjedzeniu czegoś spoza Twojej diety generuje u Ciebie stres i lęk - to zdecydowanie warto się temu przyjrzeć. Obalamy mity, między innymi mówimy o tym, że osoby z zaburzeniami odżywiania często nie musza być chude, ba - mogą mieć nawet nadwagę czy otyłość! Jak rozpoznać zaburzenia odżywania i jak z tego wyjść (bo... [spoiler] da się!) - o tym wszystkim rozmawiałam z Dorotą Traczyk, która specjalizuje się między innymi w pracy z osobami z zaburzeniami odżywiania i prowadzi podcast „To tylko dieta”, w którym mówi BEZ TABU o zaburzeniach odżywiania i o tym, czego trzeba się spodziewać przy wychodzeniu z nich. Oswaja tematy, o których się nie mówi. Podcast to ponad godzina naprawdę dobrej rozmowy. Zapraszam!

Jul 2020

1 hr 23 min

Dlaczego jedną osobę drażni dźwięk styropianu, a inna nie jest w stanie zjeść surowego pomidora ze względu na jego konsystencję?  Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest mgr Agnieszka Sławińska - psycholog dziecięcy w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, terapeuta integracji sensorycznej drugiego stopnia. W podcaście poruszamy tematykę nadwrażliwości sensorycznej. Zapraszam! :)

Jun 2020

1 hr 6 min

Gościem podcastu jest Karolina Sobańska - Youtuberka, weganka, promotorka ekologicznego stylu życia. Rozmawiamy o tym, jak bez skrajności i zmiany życia o 180* zacząć być bardziej eko. Zapraszam!  💡 W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:  ➡️ Od czego zacząć bycie "bardziej eko" ➡️ Eko-hipokryzja, czyli co z tymi słomkami? ➡️ Dieta a środowisko ➡️ Transport a środowisko ➡️ Odzież a środowisko. Zapraszam!

Mar 2020

1 hr 27 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk - psychodietetyk, dietetyk, studentka psychologii na SWPS.  💡 W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:  ➡️ Rola psychodietetyki w zaburzeniach odżywiania: otyłość, anoreksja, ortoreksja... ➡️ Jedzenie intuicyjne ➡️ Relacje z innymi ludźmi a relacje z jedzeniem  ➡️ Stres a jedzenie kompulsywne ➡️ Jedzenie emocjonalne a brak bliskości  ➡️ Dieta "od poniedziałku" nie działa bardziej - czyli dlaczego należy wziąć odpowiedzialność za siebie. Zapraszam!

Mar 2020

1 hr 34 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Marek Fischer. Absolwent dietetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Konsultant Merytoryczny Body Challenge - czołowej gazety o tematyce treningowo- żywieniowej w Polsce Na co dzień jest dietetykiem, pracującym z czołowymi polskimi sportowcami. Perfekcjonista. Każdą nową informację solidnie weryfikuje, zanim przekaże ją dalej. Problemy swoich pacjentów stara się poznać od podszewki, biorąc pod uwagę nawet najmniejsze czynniki, które mogą na nie wpływać. Dzięki temu projektowane przez niego plany żywieniowe są dopasowane do indywidualnych potrzeb i cechuje je niezwykle wysoki procent skuteczności. Zapraszam do wysłuchania rozmowy!  💡 W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:  ➡️ Charakterystyka sportów walki: dieta, suplementacja, "robienie wagi", odwadnianie ➡️ Czy jest miejsce na dietę ketogeniczną w sportach walki? ➡️ "Reverse diet" i dlaczego czasem warto przytyć ➡️ Dlaczego ważna jest personalizacja diety  ➡️ Odpowiedzi na pytania widzów. Zapraszam!

Mar 2020

1 hr 20 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Joanna Podgórska - dr neurobiochemii, dietetyczka sportowa, studentka psychosomatyki i somatopsychologii na SWPS.  💡 W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Co zwiększa ryzyko chorób neuroegeneracyjnych? ➡️ Jaka dieta jest najlepsza dla zdrowia mózgu?  ➡️ Czy musisz jeść węglowodany dla dobrej pracy mózgu?  ➡️ Po co Ci autofagia?  ➡️ Medytacja i mindfullness dla zdrowej głowy   ➡️ Dlaczego publiczne wyśmiewanie innych specjalistów robiących błędy jest złe Zapraszam!

Feb 2020

1 hr 12 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Maciej Szyszka - trener oddechu i adaptacji do zimna, autor strony: Maciej Szyszka - mastering body and mind. To już mój drugi podcast z Maćkiem, pierwszy dotyczący adaptacji do zimna [podcast nr. 19]   💡 W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:  ➡️ Czy prawidłowo oddychamy?  ➡️ Jaki wpływ ma prawidłowy sposób oddychania na zdrowie?  ➡️ Jak prawidłowo oddychać? ➡️ Rola prawidłowego sposobu oddychania dla sportowców.  ➡️ Filary zdrowia i równowaga pomiędzy nimi  ➡️ Co możesz zrobić, aby lepiej oddychać od teraz  ... i wiele innych! Zapraszam!

Jan 2020

1 hr 16 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Agata Dąbrowska - dietetyk, autorka bloga Naczynia Połączone.    W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Rola psychiki w zaburzeniach funkcjonowania jelit;  ➡️ Czym tak właściwie jest IBS;  ➡️ Czy SIBO to zawsze SIBO;  ➡️ Co łączy niedoczynność tarczycy z zaburzeniami jelitowymi;  ➡️ Nerw błędny i jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jelit;  ➡️  Forma na życie wg Agaty Zapraszam!

Jan 2020

1 hr 5 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Emilia Cesarek - dietetyk, autorka bloga Keep FIT in Style.     W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️  Nieswoiste objawy celiakii;   ➡️  Stres a choroby zapalne jelit;  ➡️  IBS [zespół jelita drażliwego] - czy istnieje?;  ➡️  Możliwe przyczyny zaparć - i dlaczego kupa jest ważna;  ➡️  FIT presja XXI wieku;   ➡️  Redukcja masy ciała czy poprawa zdrowia - od czego warto zacząć;  ➡️  Wpływ cyklu menstruacyjnego na wybory żywieniowe i siłę kobiety;  ➡️  Forma na życie wg Emilii Zapraszam!

Jan 2020

1 hr 20 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Maciej Szyszka - trener oddechu i adaptacji do zimna, autor strony: Maciej Szyszka - mastering body and mind.   W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Przegrzewanie się a odporność;  ➡️ Morsowanie w trakcie przeziebienia; ➡️ Rola psychiki w przekraczaniu granic;  ➡️ Dlaczego 120 rozebranych osób weszło z zimę na Śnieżkę; ➡️ Sauna a morsowanie - czy łączyć, co lepsze do budowania odporności  ➡️ Forma na życie wg Maćka Zapraszam!

Jan 2020

1 hr 28 min

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Karolina Gruszecka - dietetyk, psychodietetyk, trenerka personalna.    W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Dlaczego ważna jest "głowa" - rola psychiki i emocji w procesie zmiany nawyków żywieniowych, odchudzania i aktywności fizycznej;  ➡️ Dietetyk jako edukator;  ➡️ Projekt 'Kobiety CUD' - rola budowania poczucia własnej wartości i zdrowych relacji;  ➡️ Zmiana ciała i diety u kobiety ciężarnej;   ➡️ Jak mądrze korzystać z social mediów;  ➡️ Forma na życie wg Karoliny Zapraszam! 

Jan 2020

43 min 53 sec

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Ania Sośnierz - trenerka zdrowego stylu życia, pasjonatka medytacji i mindfullness.    W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Czy możliwe jest dbanie o siebie bez miłości do siebie i akceptacji?   ➡️ Budowanie poczucia własnej wartości na czynnikach zewnętrznych - czy ma sens?  ➡️ Czym jest medytacja i czy musisz być buddystą, żeby ją praktykować?  ➡️ Chrześcijaństwo a medytacja ➡️ Forma na życie wg Anny Zapraszam!

Jan 2020

54 min 39 sec

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest trener rozwoju osobistego, nauczyciel ruchu, doktor akupunktury, autor książki „Żyj bardziej”, czyli Mateusz Jasiński.   Mateusz pisze o sobie tak: „Aloha, mam na imię Mateusz Jasiński. Od zawsze problematyczne było dla mnie opisywanie tego kim jestem i co robię, bo odpowiedzi na te pytania zmieniają się wraz ze mną”.  W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Dlaczego Mateusz porzucił pozycję popularnego trenera biegania i zrezygnował z treningu biegowego;  ➡️ Czym jest movement i czego Mateusz nauczył się od Ido Portala?;  ➡️ Wyzwanie "Żyj bardziej!";  ➡️ Dlaczego warto poznać bliżej akupunkturę i medycynę chińską?;  ➡️ Morsowanie;  ➡️ Forma na życie wg Mateusza Zapraszam!

Jan 2020

56 min 19 sec

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Sebastian Kilichowski - pasjonat biohackingu, twórca projektu Dieta to nie wszystko, pasjonat i praktyk dietetyki, ketozy oraz medycyny funkcjonalnej. Absolwent Politechniki Śląskiej na kierunku Automatyki i Robotyki.   W rozmowie poruszamy takie tematy, jak:   ➡️ Czym jest modne ostatnio słowo BIOHACKING  ➡️ Słońce, pora dnia i pora roku - a tolerancja węglowodanów  ➡️ Sen czy dieta - od czego zacząć?   ➡️ Skąd się biorą problemy ze snem?  ➡️ Timing posiłków - dlaczego pora spożywania posiłków ma znaczenie  ➡️ Pory roku a dieta ketogeniczna   ➡️ Czy ketoza długoterminowo jest bezpieczna   ➡️ Czy tarczyca "potrzebuje" węglowodanów  ➡️ Mity dotyczące diety keto  ➡️ Forma na życie wg Sebastiana Zapraszam!

Jan 2020

57 min 36 sec

Gościem w podcaście Darii Łukowskiej jest Paulina IHNATOWICZ - właścicielka poradni SanDiet,  magister dietetyki ze specjalnością dietetyk kliniczny. Obecnie robi doktorat z zakresu żywienia i studiuje online na amerykańskiej uczelni Functional Medicine University. Prowadzi szkolenia dla firm, webinary, pisze artykuły dla polskich czasopism branżowych. Występuje na licznych wydarzeniach i konferencjach dietetycznych. Szczególnie interesuje się przypadkami chorób autoimmunologicznych, ponieważ sama walczy z chorobą Hashimoto. Jest dietetykiem m.in: Mai Bohosiewicz, Julii Wieniawy czy Roberta Karasia.  Rozmawiam z Pauliną na temat diety i stylu życia ważnych dla osób z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto.  Z podcastu dowiesz się:   - dlaczego Paulina zdecydowała się napisać książkę na temat interpretacji badań laboratoryjnych; - historia zdrowotna Pauliny - remisja Hashimoto; - choroby tarczycy - niedoczynność, Hashimoto – plaga naszych czasów czy ulepszone metody diagnostyki?;  - czy autoimmunologia to wyrok? Jak zadbać o układ odpornościowy? Dieta, styl życia; - branża health & fitness – co powinniśmy zrobić, żeby się dogadać :-) Dietetyczne kłótnie, dezinformacje, mity; - zawodowa historia Pauliny - wzloty, upadki, nauka na błędach; - Forma na życie wg Pauliny. Zapraszam!

Jan 2020

1 hr 3 min