Studio N

Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

All Episodes

Bude z českého předsednictví v Radě EU ostuda? Kdy Evropská komise spustí nástroj, který umožňuje odebrat dotace zemím, jež nedodržují principy právního státu? A bude kandidovat na prezidentku? Hostem Filipa Titlbacha je místopředsedkyně Komise Věra Jourová.

Dec 3

52 min 39 sec

Česko má plán, který popisuje, co musí konkrétní instituce a ministerstva do konce roku 2023 udělat, aby byla země odolnější například proti dezinformacím. Bude to ale stačit? Hostem Filipa Titlbacha je reportér Jakub Zelenka. 

Dec 2

25 min 18 sec

Česká policie nařídila opustit zemi Vladimiru Bazanovi, předsedovi Běloruské fotbalové asociace, který tu doprovázel ženský národní tým. Funkcionáři a jeho ženě dala čas dodneška a zrušila mu víza do Schengenu. Filip Titlbach mluví s investigativním reportérem Lukášem Prchalem a editorem sportovní rubriky Deníku N Davidem Janeczkem.

Dec 1

17 min 58 sec

Přibývá výpovědí žen, které si stěžují na sexuální obtěžování psychiatrem Janem Cimickým. Nebylo to pro ně nic jednoduchého. Odborníci se shodují, že pro oběti je těžké se bránit a riskantní se ozvat. Jak mají pro podobné případy nastavené mechanismy Česká lékařská komora nebo Psychiatrická společnost? A proč ani po letech nic neřeší? Téma pro reportérky Deníku N Dominiku Píhovou a Báru Janákovou. Moderuje Filip Titlbach.

Nov 30

23 min 25 sec

Variantě viru SARS-CoV-2, jejíž technické pojmenování zní B.1.1.529, přidělila Světová zdravotnická organizace jméno omikron. Co dalšího o ní víme? A jsou na místě obavy? Filip Titlbach mluví s vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským.

Nov 29

40 min 18 sec

Nové díly slavného sovětského seriálu Jen počkej, zajíci! jdou v prosinci do kin. Vlk je bez cigarety, zato se závislostí na počítačích. Proti nové podobě vlka se zvedla vlna odporu. Rusové se bojí, že o svou identitu přišel nejen on, ale spolu s ním i celý ruský národ. Hostem podcastu je Petra Procházková.

Nov 26

25 min 43 sec

Nové rekordy v počtu nakažených a nejhorší pandemická situace na světě donutila slovenskou vládu, aby vyhlásila celostátní dvoutýdenní lockdown. Země je v nouzovém stavu. Platí zákaz vycházení s několika výjimkami. Proč situace došla až do této fáze? A budou vůbec nová opatření stačit k tomu, aby země dokázala pandemii zkrotit? Hostem podcastu je komentátor Martin M. Šimečka ze slovenského Denníku N. 

Nov 25

30 min 51 sec

Bezpečnostní informační služba popsala hrozby za uplynulý rok. Za hlavní problémy pokládá snahy ovlivnit tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, vliv Číny a Ruska nebo dezinformace. Civilní kontrarozvědka upozorňuje i na to, že značným problémem pro bezpečnost začínají být lidé, kteří se radikalizují. Připouští, že pandemie koronaviru zkomplikovala práci jim, ale také agentům cizích tajných služeb, kteří pracují proti českým zájmům. Filip Titlbach mluví s investigativním reportérem Lukášem Prchalem.

Nov 24

24 min 59 sec

Někdejší firma budoucího ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN) získala v minulosti půjčku v hodnotě desítek milionů korun od neprůhledné firmy z Kypru. Deník N to zjistil z dokumentů v kyperských i českých rejstřících. Sám Michalik ani jeho manželka nechtěli vysvětlit, kdo konkrétně za společností z daňového ráje stojí a jaký je původ těchto peněz. Filip Titlbach mluví s investigativní reportérkou Eliškou Hradilkovou Bártovou.

Nov 23

23 min 19 sec

Pětatřicetiletá Pcheng-Šuaj patří mezi nejlepší světové tenistky a je jednou z nejznámějších čínských sportovkyň. A nyní se po ní slehla zem. Stalo se tak poté, co bývalého vicepremiéra obvinila ze sexuálního obtěžování. Její účty na sociálních sítích byly zablokovány a údajné důkazy o tom, že je tenistka v pořádku, jen vyvolávají další otázky. Kde se tenistka nachází? A jaký dopad bude mít kauza na čínské MeToo? Příběh a jeho souvislosti přibližuje redaktorka Magdalena Slezáková. 

Nov 22

27 min 50 sec

Lidský život je krátký. Pokud se nám podaří dožít osmdesátky, strávíme na tomto světě až překvapivě nízký počet týdnů – asi čtyři tisíce. Skutečným problémem není náš omezený čas, ale tlak na to, jak jej využít. Soubor úvah, které jsme zdědili, v podstatě garantují jen to, že věci budou horší. Filip Titlbach mluví v podcastu s Karolínou Klinkovou.

Nov 19

24 min 53 sec

Vláda oznámila, že zavede nová opatření. Podle Andreje Babiše se nechala inspirovat bavorským modelem. Co to v praxi znamená? A pomohou tyto restrikce v boji s covidem? Ve Studiu N odpovídá vědecký redaktor Petr Koubský.

Nov 18

31 min 29 sec

Tisíce lidí na hranicích mezi Polskem a Běloruskem se ocitly v bezvýchodné situaci. Migranti především z Blízkého východu se chtějí dostat do Evropské unie. V improvizovaných táborech ale hladovějí a mrznou. Z jedné strany ostnatého drátu proti nim stojí polští těžkooděnci se psy, z druhé jim Bělorusové střílejí nad hlavami. Filip Titlbach mluví s Petrou Procházkovou, která se z oblasti právě vrátila.

Nov 16

40 min 40 sec

O víkendu skončila klimatická konference COP26 v Glasgow, na které stovky odborníků a politiků debatovaly o tom, jak budou země světa bojovat s klimatickými výzvami a jak zastaví globální oteplování. Ačkoliv v průběhu dvou týdnů prezidenti a premiéři z téměř dvou stovek států deklarovali, že je boj za zelenější planetu jasnou prioritou, výsledná dohoda přinesla spíše zklamání. Na čem se státníci dohodli, a na čem ne? Vysvětluje redaktorka Deníku N Adéla Karásková Skoupá.

Nov 15

25 min 33 sec

Exiloví představitelé ujgurské menšiny budou celý víkend jednat v Praze. V Číně čelí Ujguři genocidě. Komunistický režim jich stovky tisíc terorizuje v tzv. „převýchovných“ táborech. Peking proti pražskému kongresu protestuje. Hostem podcastu je sinolog Ondřej Klimeš.

Nov 12

23 min 14 sec

Ve věku nedožitých sedmdesáti let zemřel zpěvák Miroslav Žbirka. Autor hitů, jako je Atlantida, 22 dní nebo Biely kvet, působil na hudební scéně od sedmdesátých let. Jeho hudba se vyznačovala smyslem pro melodii a také Žbirkovou touhou experimentovat, díky čemuž zůstala tvorba slovenského zpěváka nadčasová. Co Meky Žbirka tuzemské hudební scéně přinesl? A jaký odkaz po něm zůstane? Odpovídá editor kulturní rubriky Ivan Adamovič.

Nov 11

23 min 50 sec

Sněmovna volí nové vedení. První ostrý jednací den je v režii nové sněmovní většiny koalic Spolu a Pirátů se Starosty. Ty nepřipustily kandidaturu Karla Havlíčka na post předsedy Sněmovny, protože je člen vlády a tyto dvě funkce se podle ústavy vylučují. Hnutí ANO, byť formálně stále vládne, si zkouší roli opozice. Celý den jeho poslanci mluvili o tom, že je strany vznikající vládní koalice válcují. Dění ve Sněmovně komentují ve Studiu N Barbora Janáková a Jan Tvrdoň.

Nov 10

21 min 45 sec

Počet nakažených koronavirem znovu přesáhl devět tisíc lidí za den, plní se nemocniční lůžka a lékaři odkládají některé plánované zákroky. Stejně jako před rokem v Česku sílí podzimní vlna koronavirové pandemie. A to přesto, že zde má přes šest milionů lidí očkování. Jak vakcinace změnila boj s koronavirem? Co bychom měli dělat pro zmírnění pandemie? Jakých chyb se musíme vyvarovat? Tématu očkování a výhledu na další měsíce se ve dvou obsáhlých textech věnoval Petr Koubský, který je hostem Studia N.

Nov 9

25 min 26 sec

Majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík poprvé veřejně promluvil od chvíle, kdy jeho firma přestala dodávat energie zákazníkům. Těm zůstaly oči pro pláč – musejí platit vysoké zálohy novým dodavatelům. Písařík se jim na tiskové konferenci omluvil a rozplakal se taky. Jsou jeho slzy – a sliby, že vše uhradí – jen divadlo? Na tiskovce se ptal a ve Studiu N odpovídal ekonomický redaktor Deníku N Jan Úšela.

Nov 8

19 min 55 sec

To, co děláme ve volném času, nás definuje. Mimo práci se setkáváme s přáteli, soustředíme se na koníčky nebo neděláme vůbec nic. Právě to ale podle studie výzkumníků z Pensylvánské univerzity a Kalifornské univerzity v Los Angeles může mít negativní dopady na duševní zdraví. Co se děje s lidmi, kteří mají příliš volného času? A jak čas trávit tak, abychom z něj měli dobrý pocit? Odpovídá redaktorka Deníku N Karolína Klinková, která se studií zabývala.

Nov 5

14 min 46 sec

Budoucí vládní koalice dokončila své programové prohlášení. Hlasovat o něm budou ještě členové jednotlivých stran, Deníku N se přesto podařilo dokumenty získat. Je výsledný kompromis překvapivý? A našla budoucí vláda recept na zadlužený státní rozpočet? Téma pro redaktory Jana Tvrdoně, Jana Úšelu a Jana Pavce.

Nov 4

35 min 37 sec

Pravděpodobná příští vláda oznámila dohodu na rozdělení ministerstev, koaliční smlouvě i programovém prohlášení. Kdo obsadí jednotlivá ministerstva? Může se Petru Fialovi ještě postavit do cesty nějaká překážka, třeba nastražená prezidentem Milošem Zemanem? Téma pro redaktory Deníku N Markétu Boubínovou a Jana Tvrdoně.

Nov 3

23 min 43 sec

Počty nemocných s covidem jdou nahoru, naopak počty očkovaných rostou pomaleji, než bychom potřebovali. Pravděpodobný budoucí ministr Vlastimil Válek si přitom chce nechat radit také od odpůrců očkování. Máme šanci odvrátit znovu zavřené obchody, školy a možná i okresy? Ve Studiu N bude redaktorka Deníku N Iva Bezděková, která se věnuje zdravotnictví.

Nov 2

22 min 9 sec

„Svět musí spojit síly.“ „Je nutné zabránit katastrofickým nárůstům teploty.“ „Pokud selže Glasgow, selže všechno.“ Z úst světových lídrů padají silná slova plná očekávání od konference OSN o změnách klimatu, která začala ve skotském Glasgow. Státy a vlády se na ní mají domluvit na budoucím snižování emisí. Co může summit reálně přinést? Filip Titlbach mluví s vědcem a zakladatelem projektu Fakta o klimatu Ondrášem Přibylou. 

Nov 1

41 min 10 sec

Mark Zuckerberg založil projekt, který měl spojovat lidi. Facebook teď ale čelí nejtěžší krizi od svého založení. Podle interních dokumentů naopak vědomě podporuje nenávist, radikalizuje uživatele a vydělává na hněvu. Tisíce stran tajných dokumentů nafotila datová analytička Frances Haugenová, která ve Facebooku pracovala jako projektová manažerka. Filip Titlbach mluví se zahraniční zpravodajkou v USA Janou Ciglerovou. 

Oct 29

24 min 42 sec

Slovenští politici a lidé z bývalé vládní strany Směr údajně ovlivňovali vyšetřování závažných kauz. Podle slovenského Denníku N má policie videozáznamy rozhovorů mezi Robertem Ficem, exministrem vnitra, advokátem a podnikateli. Kauze se říká Gorila 2. Filip Titlbach mluví s šéfredaktorem Denníku N Matúšem Kostolným.

Oct 27

36 min 51 sec

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust vystřelil z repliky zbraně a zabil kameramanku Halynu Hutchinsonovou. Zároveň při tom zranil režiséra filmu. Okolnosti incidentu teď vyšetřuje policie a na povrch vyplouvají informace, co se před samotnou tragédií na place dělo. Hostem dnešního podcastu je zahraniční reportérka Deníku N ve Spojených státech Jana Ciglerová. 

Oct 26

21 min 53 sec

Banky začaly v uplynulých dnech zvyšovat úrokové sazby u hypoték. Ty se tak nezadržitelně blíží ke čtyřprocentní hranici a klienti mají poslední možnost získat hypotéku pod úrovní 3,5 procenta. Ceny bytů přitom neklesají, odborníci proto předpokládají, že se nemovitosti stanou ještě méně dostupnými. Filip Titlbach mluví s ekonomickým redaktorem Deníku N Michalem Tomešem.

Oct 25

25 min 43 sec

Psychologové donedávna mluvili o dvou hlavních teoriích zabývajících se tím, jak prožít dobrý život. Nyní mezi nimi probíhá diskuse, jestli by k těm o šťastném a smysluplném životě neměla přibýt i třetí možnost. Filip Titlbach mluví s novinářkou Karolínou Klinkovou. Studio N můžete podpořit svým hlasem v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. Moc děkujeme!

Oct 22

25 min 9 sec

Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření, že od nich unikaly tajné informace. Případ už před hospitalizací hlavy státu začala řešit Národní centrála proti organizovanému zločinu a také Bezpečnostní informační služba. Pokud se podezření prokáže, hrozí dotyčným vysoké tresty. Filip Titlbach mluví s investigativními reportéry Deníku N Lukášem Prchalem a Jakubem Zelenkou. Studio N můžete podpořit svým hlasem v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. Moc děkujeme!

Oct 21

15 min 42 sec

Končící premiér Andrej Babiš přistupoval k předsednictví Evropské unie jako ke „žvanírně s chlebíčky“, která mu mezi domácími voliči nepomůže přihrát plusové body. Jeho vláda proto rozpočet i personální kapacity poddimenzovala, a vzdala se tak ambice zvedat a tlačit pro Česko zajímavá témata. Filip Titlbach mluví s reportéry Jakubem Zelenkou a Kirillem Ščeblykinem.  Studio N můžete podpořit svým hlasem v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. Moc děkujeme!

Oct 20

19 min 30 sec

Ostře sledovaný brífink šéfa Senátu Miloše Vystrčila přinesl velkou dynamiku do událostí kolem prezidenta. Po dvou tiskových konferencích Hradu, ze kterých jsme se o zdravotním stavu Miloše Zemana nedozvěděli vůbec nic, ocitoval šéf Senátu dopis, který mu přišel z Ústřední vojenské nemocnice, kde se Miloš Zeman léčí. A ten jasně konstatuje: Prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti. Premiér Andrej Babiš vyzval hradního kancléře Vratislava Mynáře k rezignaci, prezidentův poradce Martin Nejedlý musí vrátit diplomatický pas a policie oznámila, že prošetří možné trestné činy proti republice. Filip Titlbach mluví s analytikem Janem Tvrdoněm. Studio N můžete podpořit svým hlasem v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. Moc děkujeme!

Oct 19

28 min 25 sec

Na pozadí dramaticky rostoucích cen elektřiny, zemního plynu a ropy se všude v Evropské unii, Česko nevyjímaje, rozpoutal boj mezi přívrženci a odpůrci takzvaného Green Dealu, v češtině známého jako Zelená dohoda pro Evropu. Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného tématu se lze setkat s pestrým spektrem názorů, informací a dezinformací o tom, co nám přinese nebo sebere. Filip Titlbach je rozebírá s politickým geografem Michaelem Romancovem, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzitě Praha.

Oct 18

44 min 10 sec

Kateřina Šimáčková končí jako soudkyně na Ústavním soudu a přechází do Evropského soudu pro lidská práva. V dlouhém rozhovoru pro Studio N popisuje, jak vnímá aktuální dění kolem prezidenta, hodnotí nový volební systém, vysvětluje, kde v českém právu vznikají slepé skvrny, a vznáší otázku, zda česká společnost považuje férovost za vysokou hodnotu. Moderuje Filip Titlbach. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 15

1 hr 17 min

I několik dnů po prezidentově převozu do Ústřední vojenské nemocnice Hrad ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka tvrdí, že prezidentovi hospitalizace nebrání ve výkonu ústavních pravomocí. Z důvěryhodných informací Deníku N ale vyplývá, že zdravotní stav hlavy státu je vážnější, než Hrad přiznává, a že nyní pro plnohodnotné plnění klíčové funkce ze své podstaty omezující být může. Filip Titlbach mluví s reportéry Lukášem Prchalem a Kirillem Ščeblykinem. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE.   

Oct 14

18 min 22 sec

Andrej Babiš a jeho hnutí ANO neměli ideologii. Pragmaticky šli tam, kam se jim to hodilo, s cílem zůstat u moci. Teď bude Česko nejspíš několik let formovat vláda, která se z velké části označuje za konzervativní. To může být v některých ohledech dobrá zpráva, ale ne pro řešení klimatické krize, zpřísnění trestů za znásilnění nebo třeba uzákonění manželství pro všechny. Pravděpodobný premiér Petr Fiala se navíc podobně jako Babiš netají svými sympatiemi k Viktoru Orbánovi, což se může odrazit i ve vztahu k Evropské unii. Komentář přidávají Jana Ustohalová a Jakub Zelenka. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 13

44 min 15 sec

Konkrétní jména nových ministrů ještě oficiální nejsou. V zákulisí už se ale rýsují první dohody. Deník N zná na základě výpovědí několika zdrojů blízkých vedení stran v koalicích úvahy o tom, jak by nová vláda mohla vypadat. Kdo dostane kolik ministerstev? A kteří lidé je obsadí? Filip Titlbach mluví s reportérkou Markétou Boubínovou. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 12

24 min 30 sec

Premiér Andrej Babiš v neděli dopoledne přijel do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Zámek opustil po necelé hodině bez komentáře a hned vzápětí z areálu odjela mobilní jednotka intenzivní péče, která převážela prezidenta do Ústřední vojenské nemocnice. Tam byl Zeman v bezvládném stavu hospitalizován. Čtyři zdroje z Hradu a blízkosti prezidenta Deníku N pod podmínkou anonymity popsaly, co se v posledních dnech kolem vážně nemocného prezidenta dělo. Filip Titlbach mluví s investigativním reportérem Lukášem Prchalem. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 11

20 min 40 sec

Koalice Spolu dokázala před volbami výrazně mobilizovat své voliče i další podporovatele a přepsat politickou mapu v zemi. Nakonec v těsném boji porazila vládní hnutí ANO. Na třetím místě je koalice Pirátů a STAN, čtvrtá je SPD. Ze Sněmovny vypadli sociální demokraté a komunisté. Filip Titlbach mluví s analytikem Janem Tvrdoněm, komentátorem Janem Moláčkem a reportéry Deníku N ve volebních štábech. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 9

1 hr

V Česku dnes začínají volby do Poslanecké sněmovny. Rozhodneme v nich, kam bude naše země v následujících čtyřech letech směřovat. Co byste měli vědět, než půjdete vhodit lístek do volební urny? V podcastu přinášíme praktické informace. Hostem je novinář Jan Tvrdoň.

Oct 8

19 min 48 sec

Od roku 1950 zneužili francouzští kněží a klerikové 216 000 dětí a zranitelných dospělých. K číslu došla nezávislá komise, která dva roky vyšetřovala sexuální zločiny spáchané na dětech ve francouzské katolické církvi. V Česku prý podle zdejší církve pro podobné vyšetřování není důvod. Hosty podcastu jsou reportéři Markéta Boubínová a Tomáš Linhart. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 7

22 min 48 sec

Hrad o zdravotním stavu prezidenta neříká celou pravdu. Redakce Deníku N a Radiožurnálu ve společné investigaci zjistily, že problémy Miloše Zemana jsou vážnější, než prezidentská kancelář připouští. Filip Titlbach mluví s investigativním reportérem Lukášem Prchalem. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 6

16 min 30 sec

Může se zhroutit internet jako celek? A kdyby se to stalo, jaké by to mělo dopady na civilizaci? Apokalyptické představy s reálným základem probíráme ve Studiu N s vědeckým redaktorem Petrem Koubským. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 5

23 min 2 sec

Dvanáct milionů dokumentů, šest set novinářů, devět měsíců práce. Kauza Pandora Papers odhaluje masivní únik tajných finančních dokumentů. Problém má i Andrej Babiš. Hostem Studia N je Pavla Holcová z Investigace.cz. Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Oct 4

32 min 11 sec

Teorií, které zkoumají, proč nás příroda láká a co se v lidech během pobytu v ní děje, existuje několik. Opírají se o evoluci i neurovědu a jejich závěr je jednoznačný: příroda léčí. Proč je nám v přírodě tak dobře? Jak na ni reaguje náš mozek? A o čem vypovídá naše snaha její účinky měřit a skutečnost, že si dávky přírody necháváme i předepisovat? Hostem podcastu je Karolína Klinková.

Oct 1

24 min 30 sec

V Den české státnosti se veřejnosti otevřelo několik ministerstev. Členové vlády za hnutí ANO to využili k vlastní propagaci. Za Alenou Schillerovou hnutí vyslalo tři autobusy z jižní Moravy, kde ministryně financí kandiduje. Zjistil to reportér Prokop Vodrážka, který je hostem podcastu.

Sep 30

25 min 32 sec

Premiér Andrej Babiš se zpočátku vedle maďarského premiéra Viktora Orbána, který se netají svými autokratickými sklony, ostýchal ukazovat. Teď ho využije jako trumf v horké fázi předvolební kampaně. Vztah obou mužů tvoří složitý propletenec zájmů, v jejichž středu je Babišův mnohamiliardový byznys v Maďarsku. Orbán to ví a styky se svým českým protějškem začal tím, že mu to dal najevo. Jak se zrodilo toto spojenectví? Ve Studiu N odpovídá reportér Deníku N Jakub Zelenka.  Děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit svým hlasem Studio N v Křišťálové lupě. Udělat to můžete ZDE. 

Sep 29

24 min 48 sec

Na čerpacích stanicích chybí benzin, v regálech obchodů některé suroviny a zdražují se také energie. Velká Británie se po brexitu a s příchodem pandemie koronaviru potýká s několika problémy zároveň. Z Londýna se hlásí zpravodaj Ivan Kytka.

Sep 27

28 min 1 sec

Austrálie, Spojené státy a Velká Británie si kvůli jaderným ponorkám rozhněvaly Francii. Jde ale možná o důležitý signál, ke kterému by se měla přidat celá Evropa a země z tichomořské oblasti, protože čínská hrozba sílí. O obranné alianci Aukus v podcastu mluvíme s politickým geografem Michaelem Romancovem. 

Sep 24

36 min 33 sec

Na začátku své politické kariéry chtěl řídit stát jako firmu. Dnes, když slibuje, že kandiduje naposledy, přiznává, že stát jako firma zkrátka nefunguje. A stejně jako Andrej Babiš změnil názor na státní správu, změnil se i stát pod jeho vedením. Jeho specifický manažerský styl totiž výrazně ovlivnil úřednický aparát. O současném stavu státní správy mluví ve Studiu N novinářky Hanka Mazancová a Dominika Píhová.

Sep 23

30 min 6 sec