Doma je doma

RTVS

Rozhovory Evy Pribylincovej s ľuďmi, ktorí nadobudli životný štýl a pracovný know-how v zahraničí, avšak po čase sa vrátili domov a tu ho aplikujú. Vysiela sa v Rádiu Slovensko v sobotu po 16. hodine.

All Episodes

Mária Sliacka bola päťnásobnou majsterkou Slovenska v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, na európskych a svetových šampionátoch plávala vo finále. Vyštudovala cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, pracovala v outdoorovej agentúre, či ako hotelová manažérka. Takáto práca ju však nenapĺňala, potrebovala zmenu. Zo Slovenska si to namierila do africkej Kene. Svoj nový zmysel života našla v pomoci iným. Pracovala na projektoch v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku, viedla misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala humanitárnu pomoc na Ukrajine. Dnes je riaditeľkou slovenskej pobočky UNICEF-u, zameraného na pomoc deťom a o svojich skúsenostiach rozpráva v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Nov 27

6 min 51 sec

Dlhých pätnásť rokov cestoval Vladimír Vlasatý po svete a osud ho často zavial na miesta, ktoré si väčšina ľudí ani len nedokáže predstaviť. Medzi inými pracoval aj na odľahlých rančoch Kanady, na rybárskej lodi v Austrálii, či ako lovec ďaleko na Aljaške a v divočine Yukonu. Prežil pestrý cestovateľský život no najväčšie prekvapenie zažil, keď sa vrátil späť na Slovensko. Aké? Poďte si vypočuť Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Nov 20

8 min 3 sec

Katalin Papp Vargha vyštudovala medzinárodné vzťahy v Budapešti. Počas univerzitného štúdia vyhrala stáž do Európskeho parlamentu. Obľúbila si Brusel a po roku sa vrátila naspäť na Erasmus, kde ako študentka marketingu dostala úlohu vybudovať marketingový plán pre jednu čokoládovňu. Po skončení školy pracovala na Maďarskej Akadémií vied, ale práca ju nenapĺňala, preto sa jedného dňa rozhodla vrátiť domov na Slovensko a vybudovať svoju vlastnú čokoládovňu. Na akom výlete jej napadol názov pre čokoládovú manufaktúru? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Nov 13

8 min 33 sec

Taliansky jazyk mu učaroval už na strednej škole a tak pokračovať v štúdiu na univerzite v Taliansku bola jasná voľba. Eva Pribylincová v rubrike Doma je doma predstavuje ľudí, ktorí časť života prežili v zahraničí. Kto nám svoj príbeh povie dnes? Poďte si vypočuť rozhovor Evy Pribylincovej s Václavom Faktusom, ktorý na Slovensku založil a prevádzkuje pražiareň kávy Zlaté Zrnko. (R z 6.9.2020) Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Nov 6

7 min 18 sec

Tomáš Halgaš v roku 2011 odišiel do Veľkej Británie študovať na Oxfordskú univerzitu, kde získal bakalársky a neskôr magisterský titul v odboroch Matematika a Informatika. Po skončení školy pracoval krátko pre Facebook, avšak už v tom čase sa pohrával s myšlienkou rozbehnúť vlastný start-up. S priateľom zo štúdií na Oxforde Nickom D’Aloisiom začali diskutovať o aplikácii, ktorá mala pomáhať ľuďom vyhľadávať a zdieľať znalosti prostredníctvom expertov, prepojených cez skupinový čet. Z tejto idey vznikla aplikácia Sphere, ktorú od 28-ročného Slováka kúpila jedna z najväčších globálnych sociálnych sietí Twitter. Tomáš chce ďalej pokračovať vo svojej misii meniť skupiny ľudí na webe na pulzujúce komunity a súčasne chce ďalej pomáhať na Slovensku neziskovkám pri práci s dobrovoľníckymi skupinami cez online, študentom aj start-upistom. Viete, že je z Tomáša okrem iného aj celkom dobrý tanečník? Pochváli sa Vám sám, vypočujte podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Oct 30

8 min 48 sec

Na Island sa Zuzana Golierová vybrala prvý raz v roku 2007, aby strávila rok na islandskom vidieku, trochu si zarobila a oddýchla od domácich starostí. Odvtedy sa na Island vrátila veľakrát. Na juhu ostrova v dedine Vík predáva od roku 2016 vždy v letných mesiacoch svoje plstené výrobky v malej galérii Wool Gallery Vík í Mýrdal. Galéria sídli v starom vojenskom kontajneri, ktorý počas studenej vojny slúžil vojskám Varšavskej zmluvy. Kontajner sa využíval na sterilizáciu chirurgických nástrojov, no vďaka Zuzaninmu nápadu bol prerobený na umelecké účely. Kvôli pandemickej situácii nebola galéria posledné dve letá otvorená. Zuzana sa podobne ako mnohí iní musela vynájsť, a prijala túto situáciu ako výzvu pracovať na nových projektoch. Založila e-shop "Papuče z pravej vlny" a jej prácu si nájdete aj na Instagrame a Facebooku. Čím si ju ľudia na Islande získali? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Oct 23

6 min 56 sec

Richard Domaniža pochádza z Nových Zámkov, kam sa po niekoľkých rokoch v zahraničí s radosťou aj vrátil. Počas osemročného gymnázia mal šťastie vycestovať na rok do USA, kde žil v Nebraske s americkou rodinou a chodil do malej lokálnej školy. Naučil sa hovoriť po anglicky a vďaka tomu mohol po maturite ísť študovať na vysokú školu do Anglicka. Štúdium na University of Bedfordshire ukončil bakalárskym titulom a o rok neskôr aj titulom Master of Sciences v obore Business Management. Po vysokej škole sa vrátil na Slovensko a po neúspešnom pokuse o podnikanie sa zamestnal v Bratislave v americkej telekomunikačnej spoločnosti. Pracoval tam tri roky a dosiahol pozíciu Team Leader a Subject Matter Expert. Uvedomil si, že korporátny životný štýl ho nenapĺňa. A preto sa rozhodol skúsiť podnikať v smere, ktorý má rád - výroba cideru. V roku 2016 založil firmu KASTLER, v ktorej do dnešného dňa vyrába alkoholické, ale aj nealkoholické nápoje z výhradne slovenských jabĺk pre všetkých, ktorým nie je jedno, čo pijú. Poďte si vypočuť, aká bola jeho cesta produkcii cideru, je tu podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Oct 16

10 min 26 sec

Martin Devečka dostal možnosť zo dňa na deň zbaliť kufre a odísť učiť sa cukrárčine do Francúzskej Bretagne. Po rokoch sa rozhodol vrátiť sa piecť na rodný Liptov a zo svojho mena urobil vyhľadávanú značku. Jeho cukrárske diela sú známe ako na Slovensku, tak už aj v zahraničí. Vo svojej práci dbá na čerstvosť surovín, lokálnosť produktov a verí, že raz bude mať vlastný lieskovcový sad. Poďte si vypočuť, aká bola jeho cesta k sladkému umeniu, je tu podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Oct 9

7 min 32 sec

Natália Gápľovská sa 12 rokov venovala modelingu, vďaka ktorému precestovala väčšinu Európy, časť Ázie, Afriky, žila v Miláne, New Yorku, Los Angeles, Kuala Lumpur ale aj v čínskom Shenzhen. Pracovala pre značky ako Chanel, Christian Dior, Versace a mnohé iné. Vyštudovala manažment na City University of Seattle a spolu s rodinou vyrába svetovo unikátne prírodné sviečky, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu vhodné aj pre alergikov, senztitívnych ľudí, či deti. Natália dbá na zásady udržateľnosti, ekológie a snaží sa maximalizovať „zero-waste“. Vypálené nádobky z LUMINIA sviečok, či flakóny od parfumov klienti vracajú za zľavu a v LUMINII z nich vyrobia nové produkty. Je pravda, že sa ich sviečka dostala až k pápežovi? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Oct 2

8 min 7 sec

Michal Konrád je jedným z najznámejších šéfkuchárov na Slovensku. Od roku 2010 bol šéfkuchárom reštaurácie Fou Zoo zameranej na ázijskú kuchyňu v Bratislave. Za jeho vedenia ju prestížny gastronomický sprievodca Gault & Millau ocenil ako najlepšiu slovenskú reštauráciu. Predtým pracoval v prestížnych reštauráciách v Londýne. Absolvoval stáže v podnikoch s Michelinskými hviezdami, okrem iných aj v reštaurácii Noma. Od marca 2019 spustil s Ivanom Lilovom a Michalom Hužovičom projekt v pouličnej gastronómii pod názvom Bao Brothers, takže Vás pozývame na jednu kysnutú buchtičku v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Sep 25

9 min 50 sec

Po štúdiu histórie a francúzštiny na Univerzite Komenského v Bratislave sa Michal Kšiňan rozhodol pokračovať na parížskej Sorbonne, kde aj neskôr prednášal. Na tejto univerzite a zároveň na Historickom ústave SAV, kde momentálne pracuje, získal doktorát. Keďže skúma predovšetkým Štefánika a jeho život, musel sa vydať po jeho stopách prehľadávať archívy v Českej republike, Francúzsku, Taliansku, Spojených štátoch, Kanade – v týchto krajinách strávil spolu takmer šesť rokov. Jeho rozlietaný život spomalilo narodenie syna a (dúfajme, že dočasne) zastavila svetová pandémia. Od júna 2021 pôsobí v Predsedníctve SAV. Poďte si vypočuť podcast s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Sep 18

7 min 54 sec

Natacha Pacal má vyštudovanú prestížnu cukrársku školu École Nationale Supérieure de Patisserie pri Lyone, kde ju učili tí najlepší svetoví odborníci v cukrárskom remesle. Okrem náročného cukrárskeho kurzu úspešne absolvovala i jedinečný francúzsky kurz pekárstva. V cukrárčine Natacha nezačínala hneď s „vysokým francúzskym umením“, ale s veterníkmi. Ako prvá ich začala ponúkať v širokom sortimente náplní ešte v roku 2014. Po štúdiách vo Francúzsku značku Veterník premenovala a nasledovali francúzske cukrárne v nákupných centrách. Máte chuť na niečo sladké? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Sep 11

7 min 32 sec

Jana Velická vyštudovala Univerzitu v Groningene v Holandsku, kde sa venovala medzinárodným vzťahom a medzinárodnej politickej ekonómii. Zahraničie ju lákalo od mladého veku, už počas strednej školy strávila rok v Anglicku. Na Slovensko však nikdy nezanevrela a pravidelne sa vracala rozvíjať svoje schopnosti na rôzne stáže (od stáží na Ministerstve Financií či Ministerstve Zahraničných Vecí až po stáž na prezidentskej kampani Zuzany Čaputovej, kde bola členkou hlavného kampaňového tímu). Po ukončení vysokoškolského štúdia sa vrátila naspäť na Slovensko a pokračovala vo svojej politickej kariére v parlamentných voľbách pre koalíciu PS-SPOLU. Po prehratých voľbách sa na chvíľu usadila v súkromnom sektore, kde rok pracovala ako projektová manažérka pre úspešný telemedicínsky start-up. O čo išlo? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Sep 4

7 min 32 sec

Hugo Gloss vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu na Bolonskej univerzite a Univerzite Roma Tre v Ríme. Počas ročnej prestávky medzi štúdiami v zahraničí absolvoval ročný vzdelávací kurz zameraný na morálnu, politickú a právnu filozofiu Západnej civilizácie v Kolégiu Antona Neuwirtha (KAN) v Ivanke pri Dunaji a stážoval na Prezídiu policajného zboru a arcibiskupskom úrade v Trnave. Po ukončení štúdia v Ríme pracoval rok v jednej z korporácií v Bratislave a následne sa stal manažérom humanitárnych projektov Slovenskej katolíckej charity. Od októbra 2015 je zodpovedný za projekty na pomoc ľuďom v núdzi v Iraku, Sýrii a Libanone. S manželkou a tromi deťmi žije v Piešťanoch. Aké výčitky ho sprevádzajú niekedy v lietadle na ceste domov? Poďte si vypočuť Podcast s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Aug 28

8 min 42 sec

Natália Turčinová študovala sinológiu na Univerzite Komenského v Bratislave a v druhom ročníku získala čínske vládne štipendium na ročný jazykový kurz na Shanghai Normal University. Po skončení bakalárskeho štúdia v Bratislave sa jej podarilo úspešne spromovať na Hangzhou Normal University v magisterskom štúdiu Aplikovaná lingvistika. Po práci vo svojom odbore však neskôr vybočila zo sinologických a lingvistických chodníčkov a vydala sa na cestu environmentálneho vzdelávania detí v predškolskom veku. Natália sa teda opäť vrátila do Šanghaja na doktorandské štúdium v oblasti enviro výučby, covid situácia jej ale zmenila plány a z pôvodných štyroch rokov na East China Normal University sa jej podarilo absolvovať len prvý semester. Vrátila sa teda na Slovensko a v súčasnosti rozbieha niekoľko eko projektov pre predškolákov, spolu so svojou mexickou kamarátkou pracujú na detskej knižke o našej planéte, prednáša o živote v Číne aj o environmentálnych témach. O tom, ako sa študuje v Číne a ako zahraničie prehĺbilo jej lásku k domovu, sa v podcaste Doma je doma porozprávala s Evou Pribylincovou. V Rádiu Slovensko vysiela každú sobotu po 16. hodine.

Aug 21

8 min 42 sec

Formatívne roky svojej kariéry strávil Martin Zahuranec v juhovýchodnej Ázii. V roku 2012 pre nemecky startup inkubátor Rocket Internet pomáhal budovať vietnamskú pobočku Lazada, juho-východoázijskej obdoby Amazonu, ktorá sa neskôr stala súčasťou siete Alibaba. V roku 2013 stál pod hlavičkou investičného fondu NOVA Founders Capital pri vzniku GlassesGroupGlobal, prvého medzinárodného eshop-u so značkovými módnymi doplnkami v regióne. Jeho domovom bolo istú dobu nielen Rakúsko, kde chodil do školy ale aj Vietnam kde si zvykol na horúčavy aj neustály hluk aj množstvo práce. Jeho ďalšie pracovné pôsobenie v Malajzii mu odkrylo radosť z cestovania a spoznávania nového. Čo sa stalo, že prišiel späť na Slovensko a prečo sa na isté obdobie stratil z dohľadu aj vlastným rodičom? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou.

Aug 14

11 min 6 sec

Lucia Šimončičová sa narodila v Bratislave vo viacgeneračnej umeleckej rodine. Po štúdiu na 1. súkromnom gymnáziu na Čapkovej v Bratislave, navštevovala súkromnú umeleckú školu na Ivánskej ceste. Po maturite a roku na jazykovej škole v Austrálii pokračovala v štúdiu na Raffles College of Design and Commerce v Sydney, kde dostala dvojročné štipendium. Po návrate na Slovensko pracovala v Asociácii pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) ako manažérka medzinárodných projektov a neskôr programová riaditeľka. V ACEC realizovala tiež vlastné projekty v Bratislave, Sarajeve či New Yorku. Napriek zaujímavej práci a častému cestovaniu sa vždy tešila domov a ako kreatívca ju to veľmi silno ťahalo k vlastnej tvorbe. V roku 2015 spolu so svojim dvojčaťom, bratom Marekom, založili značku SKVOST. Lucia má na starosti dizajn a výrobu, Marek financie a business development. Čo Luciu naučil pobyt v Austrálií a čo sa o sebe dozvedela? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Aug 7

7 min 36 sec

Zuzana Labašová absolvovala IB štúdium na gymnáziu Juraja Hronca. Štúdium psychológie na Univerzite Komenského prerušila aby si vyskúšala, ako sa žije a študuje v New York City, kde ju prijali na City University of New York. Po definitívnom návrate na Slovensko začala pracovať v CEEV Živica, 12 rokov sa venuje vzdelávaniu, napísala niekoľko metodických príručiek a 2 knihy a momentálne vedie Komenského inštitút, ktorý podporuje učiteľky a učiteľov, ktorí chcú učiť tak, aby učenie bavilo ich žiakov, ale aj ich samotných. V istom období svojho detstva nechodila Zuzka do školy ale naháňala kraby na malom ostrove. Prečo? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Jul 31

8 min 41 sec

Majiteľ vzdelávacej agentúry Cambridge Study zo Žiliny Juraj Smolka si vyskúšal štúdium manažmentu na Anglia Ruskin University v Anglicku. Ako sám hovorí, jednoznačne vo svete dospel, zdokonalil si perfektne angličtinu, spoznal veľa kamarátov, ale hlavne sa naučil prepájať poznatky s praxou. Štúdium v zahraničí mu učarovalo natoľko, že sa rozhodol pomáhať a radiť študentom zo Slovenska na ich ceste za poznaním, skúsenosťami, lepším životom a spoločnosťou lepšou pre všetkých. O živote v Cambridge a tom prečo ho štúdium v Anglicku konečne začalo baviť si môžete vypočuť v ďalšom podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Jul 24

11 min 37 sec

Humanitárna pracovníčka Michaela Guldanová pochádza zo Senca. Vyštudovala sociálnu prácu na UK v Bratislave. Študovala Medzinárodné vzťahy a Európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne, má za sebou online štúdium psychológie v Kanade a absolvovanie dlhodobého psychoterapeutického výcviku v Čechách. Od ukončenia štúdií pôsobila v mimovládnych organizáciách ako napr. Slovenská humanitná rada, Linka detskej istoty-UNICEF, Marginal, ADRA a iné. Počas tzv. Migračnej krízy nastúpila ako koordinátorka mobilného humanitárneho tímu organizácie Človek v ohrození a okrem iného pracovala na srbsko-chorvátskych a grécko-macedónskych hraniciach. V súčasnosti sa nachádza na Slovensku, skúša zmeniť štýl života a usadiť sa. Darí sa jej naplniť si tento plán? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jul 17

8 min 28 sec

Richard Kollár pôsobí na Katedre aplikovanej matematiky a štatistiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti pôsobil aj na amerických univerzitách v Michigane a Minnesote, v USA nakoniec prežil viac ako desať rokov. Aký bol návrat domov na Slovensko a v čom je výnimočná jeho manželka? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jul 10

8 min 25 sec

Martina Balážová absolvovala štúdia na 7 univerzitách v 6 krajinách. Začala na Slovensku a skončila v Argentíne. Tri roky žila v Buenos Aires, kde pracovala ako projektový manažér pre marketingovú agentúru. Verí, že na to, aby si človek našiel to svoje, je potrebné veľa hľadať a neustále skúšať niečo nové. Nie je nič lepšie ako vystreliť sa do neobvyklej a stresujúcej situácie a užiť si cestu. Po návrate na Slovensko pracovala pre Kontentino a momentálne sa rozhodla vrátiť na akademickú pôdu. Chce nájsť cestu, ako zapojiť mládež do aktívnej tvorby verejných politík a preskúma možnosti, ktoré prináša participatívne rozpočtovanie. V zahraničí spoznala priateľa, takže jej návrat na Slovensko v roku 2018 bol ešte trošku iný. Aký? Poďte si vypočuť podcast s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jul 3

8 min 18 sec

Štúdium histórie začala Agáta Šústová Drelová na najstaršej škótskej univerzite v St. Andrews. Po získaní štipendia pokračovala doktorátom na anglickej Univerzite v Exeteri, kde popri štúdiu aj vyučovala. Vzdelanie si doplnila na Univerzite v Cambridge štúdiom medzináboženských vzťahov, a tiež štúdiom politickej filozofie a teológie v Colorade, v Spojených štátoch. Zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska si okrem doktorátu z histórie priniesla lásku k anglickej a škótskej prírode, studeným severským moriam a suchému britskému humoru. Po návrate na kontinent pôsobila na Univerzite Friedricha Schillera v nemeckej Jene. Nemecko bolo poslednou zastávkou pred návratom domov. Po návrate na Slovensko sa zamestnala na Historickom ústave SAV. Ako vedecký pracovník sa však nevenuje len vedeckému výskumu dejín. Za rovnako dôležité považuje popularizáciu histórie a prehlbovanie historického povedomia. Je mamou dvoch nezastaviteľných detí a manželkou odvážneho skauta a statočného lekára. Čo ste si neprečítali, to si teraz vypočujete v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jun 26

8 min 40 sec

Michaela Pobudová pochádza z Radošoviec pri Skalici, z ktorých už vo svojich 14-tich rokoch odišla na strednú školu do Thajska. Záujem o históriu a súvislosti vzniku a riešenia konfliktov ju priviedol na britskú King´s College London, kde vyštudovala Vojnové štúdie a medzinárodnú bezpečnosť. Ako štáty konkrétne riešia svoju bezpečnosť skúmala v holandskom Hague Centre for Strategic Studies a v jordánskom Arab Institute for Security Studies. Po takmer 10 rokoch v zahraničí sa vrátila na Slovensko, kde sa chcela viac venovať témam, ktoré hýbu spoločnosťou a kde človek priamo vidí dopad svojej práce. Keď sa v roku 2015 udiala tzv. migračná kríza, zapojila sa do tvorby Iniciatívy “Kto pomôže”, ktorej cieľom bolo pomôcť utečencom v Sýrii a v Iraku. Z iniciatívy spoluzaložila a dnes riadi občianske združenie Mareena, ktoré sa venuje integrácii utečencov a ďalších cudzincov do slovenskej spoločnosti. So svojim tímom vymýšľa a testuje praktické riešenia, ktoré majú pozitívny dopad na spoločenskú súdržnosť. V Jordánsku sa jej podarilo pracovať v istom obchode a splnila si tak detský sen. Aký? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jun 19

9 min 42 sec

Erika je rodáčka z Dunajskej stredy. Strednú školu ukončila na 8-ročnom gymnáziu so zameraním na cudzie jazyky v Dunajskej Strede. Počas štúdií na vysokej škole sa prvýkrát vybrala do zahraničia na letnú brigádu do Londýna. Politologička sa z nej nakoniec nestala, ale začala budovať svoju kariéru v logistickej branži. Po skúsenostiach v rôznych medzinárodných spoločnostiach pracovala pre neziskovú organizáciu, ktorá robila prieskumy v sektore medzinárodnej nákladnej prepravy v Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a Litve, pričom bázou sa stalo Provensálsko a neskôr Lyon. Po návrate na Slovensko sa znova vrátila do korporácie na 3,5 roka, po ktorých nasledovala 1,5-ročná psychohygienická prestávka. Počas tohto obdobia sa zamilovala do kváskovania a navštevovala najlepších pekárov po celom svete, aby sa od nich priučila remeslu. Na jednej z týchto ciest spoznala Norberta Szöllösiho, ktorý bol jedinou osobou, s ktorou si vedela predstaviť podnikanie. Norbi sa so svojou rodinou presťahoval na Slovensko a s Erikou otvorili remeselnú pekáreň Eberhard v Malinove. Prečo je pekárske umenie stále poctivým remeslom? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou.

Jun 12

8 min 14 sec

Bohumil bol prvýkrát vyslaný do Anglicka svojimi rodičmi v trinástich rokoch, kde sa mal počas dvoch týždňov zlepšiť v angličtine. Keďže angličtina nebola jeho silná stránka, išiel počas strednej školy študovať na školu v Oregone, USA. Počas vysokej školy študoval marketing v Prahe, inovácie v Kodani a business na West Virginia University v USA, kde aj neskôr pracoval ako konzultant pre inovácie a začínajúce startupy. Pred piatimi rokmi sa však vrátil domov do Bratislavy, kde spolu s jeho tímom rozbehol jednu z najrýchlejšie rastúcich tech firiem na Slovensku – Kontentino, ktoré už používa viac ako päť tisíc reklamných agentúr a značiek z celého sveta. Bohumil Pokštefl je členom rebríčka Forbes 30 pod 30 a Kontentino je držiteľom ďalších prestížnych ocenení, ako napríklad Deloitte Fast 50. Povedali by ste na tohto šikovného mladého muža, že zažil na svojej koži aj neúspechy? Zažil. Poďte si vypočuť inšpiratívny podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jun 5

8 min 20 sec

Lucia vyštudovala Ekonomiku a manažment medzinárodného podnikania na Paneurópskej Vysokej Škole. Po pobyte v Belgicku a krátkych cestách po Európe videla možnosť, ako sa môže realizovať aj na Slovensku. Využila príležitosť diery na trhu a začala so svojimi spoločníkmi vyrábať francúzsku pochúťku, makarónky. Jej cukráreň Lucette je na trhu už deväť rokov. Nezostala len pri makarónkach a dnes ponúka rôzne tortičky, tartaletky, cheesecaky, slovenské klasiky ale aj vaječné koňaky, slaný karamel, keksíky, či vlastné ríbezľové víno. Lucette prináša radosť a chvíľku pohody s výborným dezertom mnohým verným aj novým zákazníkom. Aké koláče mala Lucia na vlastnej svadbe? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

May 29

9 min 24 sec

Dávid Smatana sa narodil v Liptovskom Mikuláši, vyrastal v Bojniciach a v posledných rokoch žije a pracuje v Bratislave. Jeho láskou od detstva sú civilné lietadlá a v leteckej doprave nachádza radosť a uplatnenie už od štúdia na City University v Bratislave, kedy začal pracovať ako steward a spoznávať svet. Malú domácu aerolinku čoskoro vymenil za veľký Ryanair, ktorý mu vďaka rozmachu svojich základní umožnil stať sa školiteľom letových posádok a postupne vyskúšať život v Štokholme, Düsseldorfe, Edinburghu, Bologni a nakoniec na Lanzarote. S príchodom tridsiatky zavesil lietanie a školenie na kliniec a vrátil sa na Slovensko, kde dokončil štúdium na Paneurópskej vysokej škole. Lietanie je však príliš silný návyk a ponuke vrátiť sa späť do fachu nevedel odolať. Dávid momentálne ako Cabin Crew Manager vedie tím palubných sprievodcov a sprievodkýň (letušiek a stewardov) v slovenskej spoločnosti AirExplore a tiež ako školiteľ posádok a inštruktor mäkkých zručností školí a koordinuje projekty partnerských aeroliniek od Katovíc, Prahy či Bruselu, cez Maroko, Nigériu a Sudán až po Čínu a ostrov Palau v Tichomorí. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

May 22

7 min 24 sec

Juraj Zamborský počas štúdia na Masarykovej Univerzite v Brne absolvoval viacero výmenných pobytov v zahraničí, v Kanade, či vo Francúzsku, vrátane pracovnej stáže v americkom ESETe a mentoringu začínajúcich podnikateľov v Kambodži. Je spoluzakladateľ madebythe: slovenskej značky, ktorá stojí za poctivými slovenskými diármi Žurnál: a Poustrami, limitovanými kolekciami plagátov, inšpirovanými slovenskou prírodou. Z ich predaja prispievajú na neziskové projekty, ktoré sa venujú ochrane prírody. Spolu s kamošmi z Hikemates stoja Juraj a madebythe: za projektom nových turistických útulní, na ktorý vyzbierali v Startlab kampani viac ako 61.000 eur. Okrem hodnotového podnikania, Juraj v posledných piatich rokoch viedol sales a business development slovenského startupu Kontentino a zároveň growth marketing v pražskej firme Avocode. Ako vznikol nápad nových turistických útulní? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Premiéra každú sobotu po 16. hodine.

May 15

8 min 39 sec

Júlia sa narodila sa v Bratislave, vyštudovala ochranu pamiatok na Fakulte architektúry Slovenskej Technickej Univerzite. Svoju americkú kariéru začala stážou UNESCO v kancelárii Národných parkov v Seattle a postupne si našla cestu k svojej vášni – navrhovaniu zoologických záhrad. Po dvadsiatich rokoch v brandži je dnes uznávanou odborníčkou na plánovanie zážitkov a navrhovanie priestorov pre návštevníkov – vstupov do zoo, atrakcií (rozprávanie príbehov cez fyzický priestor ZOO), ošetrovateľského zázemia, reštaurácií, ZOO obchodov, kultúrnych a rekreačných zariadení v ZOO. Často spolupracovala s medzinárodnými organizáciami združujúcimi zoologické záhrady AZA, EAZA, a WAZA (Svetová organizácia akvárií a zoologických záhrad), v ktorej je (vzácne pre architektku) členkou komisie pre animal welfare. Júlia sa na Slovenku zvýraznila svojim návrhom výbehu pre vlkov v Bratislavskej ZOO, ktorý získal cenu Bílého Slona „Stavba roka 2018“ za najlepší výbeh postavený v českých a slovenských ZOO. Myslíte, že architekti v Amerike vedia kresliť rukou? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

May 8

8 min 28 sec

Andrea Kutlíková sa narodila v Bratislave, kde aktuálne aj žije. Vyštudovala filozofickú fakultu v Bratislave, odbor andragogika - vzdelávanie dospelých, no svoje štúdium strávila aj na Karlovej univerzite v Prahe, Højskolen Østersøen v Dánsku a na stáži v najstaršej organizácii vo Fínsku venujúcej sa celoživotnému vzdelávaniu - Kansanvalistusseura v Helsinkách, pričom práve Škandinávia radikálne ovplyvnila jej ďalšie smerovanie. Andrea je spozakladateľkou komunitného centra Kalab, už celé roky sa venuje dobrovoľníctvu a okrem iného pracuje ako asistentka poslankyne venujúcej sa problematike znevýhodnených. Je veľkou milovníčkou medzigeneračností, vizuálnych bizarností, sauny, celoživotného vzdelávania a bezprostrednosti...... a čitateľského klubu, ktorý aktuálne veľmi zanedbáva! Čo ju naučil pobyt v Škótsku a aké poznanie si priniesla z Fínska? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine v Rádiu Slovensko.

May 1

11 min 53 sec

Farárka Anna Polcková sa narodila v Revúcej, po maturite na Strednej zdravotníckej škole v Poprade vyštudovala evanjelickú teológiu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK a v nemeckom Erlangene. Pôsobí v cirkevnom zbore ECAV Bratislava Staré Mesto. V bohoslužobnej a pastorálnej činnosti kladie dôraz na interpretáciu Biblie, ktorá reflektuje výsledky výskumu humanitných a spoločenských vied a vedie človeka k autentickému prejavu viery v pomoci iným. V cirkevnom zbore vytvára prostredie pre rozvíjanie ekumenickej spolupráce a medzináboženského dialógu. Od roku 2008 sa venuje aj psychodynamickej psychoterapii. Čo pozítivne jej priniesol do života pobyt v Nemecku a v akom období zažila na vlastnej koži vyhorenie? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. V premiére každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Apr 24

11 min 5 sec

Adam Berka po živote v zahraničí a návrate na Slovensko rozbehol v roku 2012 svoj detský sen. Založil 82 bøok & design shõp, kníhkupectvo zamerané na architektúru, dizajn, umenie a ilustráciu (www.82.sk). Architektúru vyštudoval v Bratislave a Ahmedabáde, stojí za projektami Miesta Mesta alebo Bratislava Budúcnosti. V roku 2017 vydal prvú knihu - Ilustrovanú Ústavu Slovenskej republiky a odvtedy pribudlo na konto jeho vydavateľstva ďalších 10 ilustrovaných kníh, najnovšie aj tá, ktorá hovorí o živote Milana Rastislava Štefánika. V súčasnosti dokončuje fotografickú knihu o architektúre Bratislavy, pripravuje ilustrovaný atlas sveta a pracuje aj na knižke o elektrických rybách. Čo bolo úžasné na Indii a akú prácu si vyskúšal v Amerike? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Apr 17

10 min 10 sec

Ľubku Mieresovú bavila matematika, ktorá ju dotiahla až na matematický gympel GAMČA. Keď zistila, že jej srdce rovnako intenzívne bije aj pre štúdium jazykov, s nie úplným súhlasom rodičov sa presunula na bilingválne Gymnázium Jura Hronca. Vďaka štipendijnému pobytu ale strednú školu nakoniec ukončila v thajském Bangkoku, kde absolvovala International Baccalaureate (IB). Keď sa rozhodovala, čo ísť študovať na vysokú, ovplyvnila ju túžba po spravodlivosti a rovnosti v spoločnosti (a možno trochu aj film Legally Blonde). S pomocou študentských pôžičiek, ktoré spláca dodnes, vyštudovala právo na University of Southampton a na magistra išla na voľnomyšlienkársku School of Oriental and African Studies (SOAS) v Londýne, kde nebol asi deň, keď niekto neprotestoval alebo neštrajkoval. Pracovala pre neziskovú organizáciu AIESEC, ale aj British Red Cross a nakoniec skončila v anglickej štátnej správe. Prečo nakoniec Anglicko opustila, aká kľukatá bola cesta domov a čo jej spríjemňuje rannú cestu do práce v Bratislava? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Apr 10

7 min 45 sec

Ľubomír Jančok žil dvadsať rokov na striedačku v Bratislave a v Paríži, pričom ukončil 5-ročný doktorát na parížskej Sorbonne ako aj štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave. Porota v Paríži mu udelila najvyššie ocenenie Félicitations du jury. Je autorom troch kníh a čoskoro mu vychádza štvrtá v poradí, i v českom preklade: Život na Sorbonne a výchova elít vo svete. Riadi dve firmy, cestovnú kanceláriu Monte Christo a Chez Balzac - vzdelávaco-kulinársku inštitúciu v Bratislave. Diplomaciu, etiketu, literatúra a gastrokultúru prednášal na univerzitách nielen doma ale aj v Kanade, Grécku, Taliansku, Rumunsku a Francúzsku. Čomu sa venoval v záverečnej práci na Sorbonne a prečo neostal vo Francúzsku? Odpovede nájdete v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Premiéra každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Apr 3

9 min 22 sec

Tomáš Kompaník sa narodil v Považskej Bystrici, študoval marketingovú komunikáciu v Nitre, no po bakalárskom štúdiu zmenil odbor a začal študovať grafický dizajn na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne. V poslednom ročníku odišiel na štúdijný pobyt do Istanbulu a práve tam zistil, čomu sa chce venovať po návrate na Slovensko. Oslovili ho slovenské ľudové vzory, o ktorých nakoniec spravil aj diplomovú prácu - knihu AHA. Po škole si založil vydavateľstvo ahaslovakia a začal vydávať knihy, ktoré si našli svojich obdivovateľov napríklad v Taliansku, Rakúsku, v Nemecku či na Taiwane. Získal ocenenie European Design Award a ako jediný Slovák titul Best of the Best na Red Dot Design Award v Berlíne. Prečo neostal dlhšie vo svete a ako mu skrsol nápad na diplomovú prácu? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Mar 27

8 min 25 sec

Eva Soldánová sa narodila v Bratislave, vyštudovala evanjelické lýceum a neskôr Univerzitu Komenského, zamerala sa na sociálnu pomoc. Počas vysokej školy sa jej podarilo ísť študovať na jeden rok do Nemecka Evanjelickú teológiu, kde sa venovala predmetom, ktoré súviseli s diakoniou, pomáhaním druhým, ale vyskúšala si aj život v Nórksu, pretože v Osle študovala dva semestre na univerzite MF Norwegian School of theology odbor Religion Society and Global Issues. Po doštudovaní na Slovensku začala pracovať v komunitnom centre, kde zúročila svoje zahraničné skúsenosti a inšpirácie a podarilo sa jej tiež vytvoriť občianske združenie Seniori v pohybe. Dnes pracuje ako manažérka opatrovateľskej služby v Rači a v podcaste s Evou Pribylincovou sa dozviete aj to, aký nečakaný šok zažila Evka Soldánová počas pobytu v Nórsku. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Preméra každú sobotu po 16. hodine.

Mar 20

8 min

Zuzana Kedroňová pochádza z Ružomberka. Po ukončení gymnázia nastúpila na štúdium odevného dizajnu do Liberca, avšak absolvovala aj rok v Turecku v Istanbule na univerzite Mimar Sinan fine arts university. Následne pokračovala do Bratislavy, na VŠVU, kde si dokončila magisterské štúdium, absolvovala pracovnú stáž v islandskom Reykjavíku a postgraduálnu stáž v Londýne u návrhára Jonathana Saundersa. Po skúsenostiach zo sveta sa usadila v Bratislave, odkiaľ pracovala pre značky Tommy Hilfiger a Calvin Klein. Čo zmenilo Zuzke život? Krátkodobá brigáda v svadobnom salóne, po ktorej si založila svoj vlastný svadobný ateliér Yoora studio. Poďte si vypočuť podcast s Evou Pribylincovou, kde sa dozviete aj to, že navrhovanie svadobných šiat a prírodné materiály spolu pekne ladia. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Počúvajte každú sobotu po 16. hodine.

Mar 13

9 min 17 sec

Samuel Kováčik je teoretický fyzik, doktorandské štúdium absolvoval na fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského odkiaľ pokračoval na Dublinský inštitút pokročilých štúdií, kde sa venoval kvantovej štruktúre priestoru. Okrem toho založil projekt Vedátor, v rámci ktorého sa venuje popularizácii vedy na Slovensku či vyvracaniu hoaxov a mýtov. Pracuje aj na Vedátorskom podcaste, v ktorom sa riešia fyzikálne témy či otázka existencie mimozemského života. Prečo mu štyri roky v Írsku stačili tak akurát? Dozviete sa v podcaste s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Mar 6

9 min 45 sec

Lucia Chrenko je pôvodne vyštudovaná tlmočníčka z francúzskeho a talianskeho jazyka. Už na základnej škole sa zúčastnila výmenných pobytov a zažila tak vyučovanie v Institution Saint-Pierre v Caen, na severe Francúzska. Tri letá po sebe pracovala v medzinárodnom tíme v Paríži ako dobrovoľníčka a vytvárala denný program pre opustených starých ľudí. Vysokú školu dokončila v Nitre na Univerzite Konštantína Filozofa, kde jej prišiel do života aj druhý románsky jazyk – taliančina. Jeden semester študovala taliančinu na Universtät Wien. Po získaní magisterského titulu sa jej podarilo dostať štipendium na letný jazykový pobyt v Ríme v Jazykovej škole Est-Ovest Centro do Lingua e Cultura Roma. Od narodenia syna Adama žije v rodnej Trnave a počas materskej dovolenky napísala svoju prvú knihu „Tak ma mama naučila“. Je to neobyčajná kuchárska kniha s odkazom jej prababky. Aj na ďalšej knihe Bohémky spolupracovala s medzinárodne oceňovaným dizajnérskym štúdiom Pergamen. V kníhkupectve Martinus na Slovensku bola kniha Bohémky vybraná medzi knihy roka 2020. Celý svoj príbeh rozpovedala Eve Pribylincovej. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Feb 27

10 min 27 sec

Tomáš Vinař robí výskum a učí bioinformatiku, algoritmy a strojové učenie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Pochádza z Košíc, po štúdiu informatiky v Bratislave odišiel na doktorandské štúdium na Univerzitu vo Waterloo v Kanade, neskôr pôsobil na výskumnej pozícii na Cornellovej Univerzite v USA. Jeho pobyt v zahraničí trval 10 rokov a na Slovensko sa vrátil v roku 2009. V roku 2010 získal ocenenie Osobnosť vedy do 35 rokov a v roku 2019 ocenenie ESET Science Award v kategórii výnimočný vysokoškolský pedagóg. Na fakulte pomáhal založiť interdisciplinárne študijné programy Bioinformatika a Dátová veda a vo svojej vedeckej činnosti sa venuje najmä novým technológiám sekvenovania genómov. Jeho manželkou je vedkyňa Broňa Brejová. Ako štúdium v zahraničí prebiehalo a aké ciele má na Slovensku sa dozviete v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Feb 20

9 min 35 sec

Rebeka Jendrišáková si už počas strednej školy vyskúšala, aké je to žiť a študovať „za veľkou mlákou“. Potom sa vrátila na Slovensko, kde zmaturovala a rozhodla sa odísť na vysokú školu do Holandska. Tu študovala manažment cestovného ruchu. V treťom ročníku odletela na výmenný pobyt do Južnej Kórey a potom na pracovnú stáž na pol roka do Anglicka. Tam stážovala v cestovke, ktorá ponúkala klientom luxusné dovolenky od safari až po výlet na Antarktídu. Po úspešnom ukončení štúdia sa rozhodla spolu s ďalšou absolventkou vysokej školy v Holandsku pomáhať mladým Slovákom, ktorých rovnako láka štúdium v zahraničí. O čom je ich projekt HOLPROM a aké majú odozvy od študentov sa dozviete v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Feb 13

10 min 47 sec

Jakub Krajčovič žil na troch kontinentoch – Európa, USA, Austrália. V Bratislave študoval informatiku a neskôr v Sydney biznis. Prešiel si rozmanitou kariérou od práce so superpočítačmi pre svetové filmové štúdiá až po investovanie do stredoeurópskych firiem. Na Slovensko sa vrátil plný nadšenia pre zmenu, ktorej chce byť súčasťou. Vo voľnom čase rád cestuje a momentálne si naplno užíva rodičovstvo, takže jeho rozprávanie v podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou bude veselé, poďte si ho vypočuť. Nová epizóda vždy - každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Feb 6

10 min 56 sec

Ondrej Jób je dizajnér písma z Liptovského Hrádku, ktorý sa počas vysokej školy usadil v Bratislave. Absolvoval štúdium vizuálnej komunikácie na Vysokej škole výtvarných umení, študijný pobyt na Škole dizajnu v dánskom Koldingu a štúdium dizajnu písma Type and Media na Kráľovskej akadémii umení v Haagu. Je držiteľom viacerých ocenení, okrem iných aj Certificate of Excellence od Type Directors Club v New Yorku za písma Klimax a Woodkit. Za projekt Manual, v rámci ktorého skúma a digitalizuje staré písma z verejných priestorov na Slovensku, získal Cenu Nadácie Tatra banky za umenie aj Národnú cenu za dizajn. Okrem dizajnu písma sa venuje brandingu a letteringu, ale tiež vlastnej dizajnérskej tvorbe, výskumným projektom a vývoju softvéru v oblasti dizajnu písma a typografie. Prečo sa po každej ceste v zahraničí teší domov na Slovensko a ako vznikol nápad zachraňovať uličné tabuľky? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú sobotu po 16. hodine.

Jan 30

11 min 37 sec

Karol Stýblo pochádza zo siedmych detí a pôvodne si myslel, že by mohol byť psychológom. Nakoniec to skončilo tak, že je zakladateľom úspešnej firmy, ktorá vyrába prémiové čokolády a na konte má niekoľko medzinárodných ocenení. Karol je master chef čokolatierom. Titul „Fino Aroma Master Chef Chocolatier“ znamená, že ľudia, ktorí ho majú, robia výhradne s „fino de aroma“ čokoládou a kakaovými bôbmi z najvyššej kvalitatívnej odrody kakaa. Zároveň sú niečo ako ambasádori, ktorí prešli skúškami v profesijnej oblasti a dohliadajú na to, aby nedošlo k zneužívaniu tohto označenia kakaa. Ktorú cestu do zahraničia si odplakal a čo má rád na Slovensku? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rozhovory Evy Pribylincovej s ľuďmi, ktorí nadobudli životný štýl a pracovný know-how v zahraničí, avšak po čase sa vrátili domov a tu ho aplikujú. Každú sobotu po 16. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Jan 23

12 min 11 sec

Narodila sa na Slovensku, do škôlky začala chodiť v Nemecku, na gymnázium opäť nastúpila na Slovensku a potom už len cestovala po svete. Študovala na najlepších školách, pracovala vo výnimočných ateliéroch. Magisterský titul si odniesla z Talianska zo štúdií na Politecnico di Milano. Vďaka zahraničiu spoznala množstvo krásnych múdrych a jedinečných ľudí, zároveň spoznala seba samú a pocítila, že istotu a domov má len na jednom mieste na svete, na... Kde? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Jan 16

7 min 10 sec

Jana Jakubíková mala sen, že bude speváčkou, pretože spev jednoducho milovala. Nakoniec ale vyštudovala muzikológiu, vydala sa, s rodinou žila v Amerike aj v Nemecku, stala sa mamou troch detí a k úspešnej karamelovej manufaktúre sa dostala princípom "pokus-omyl" :). V podcaste Doma je doma s Evou Pribylincovou sa dozviete okrem iného aj to, prečo sa nakoniec nestala speváčkou a čo by ju potešilo v roku 2021.

Jan 9

8 min 45 sec

Pochádza z Čadce a má 42 rokov. Pavol Jakubec spolu so svojím tímom vyvíja nové metodiky organickej syntézy, ktoré by pomohli odstrániť tranzitné kovy z katalyzátorov. Kľúčovou témou jeho výskumu je aj syntéza nových antibiotík. Prečo nedá dopustiť na poznatky získané na Slovensku a aké skúsenosti mu ponúkol svet? Dozviete sa v tomto vydaní podcastu Doma je doma Evy Pribylincovej.

Jan 2

10 min 31 sec

Keď mala Andrea Najvirtová 18 rokov a bola práve po prvom ročníku štúdia podnikového manažmentu, vybrala sa na dobrovoľnícky tábor do Bosny a Hercegoviny. To, čo tam videla a zažila ju výrazne ovplyvnilo a rozhodla sa, že svojou prácou chce jednoducho pomáhať ľuďom. Aký bol život na Balkáne, ako sa vysporiadala s duševnou únavou a kde všade sa podarilo v roku 2020 podať pomocnú ruku s organizáciou Človek v ohrození? Poďte si vypočuť podcast Doma je doma s Evou Pribylincovou.

Dec 2020

8 min 16 sec