Sprawy Dużej Wagi

Małgorzata Zięba

Psychodietetyka, psychologia odżywiania, nadmierne jedzenie, nadwaga, otyłość. Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami związanymi z moją pracą.

All Episodes

W pierwszym odcinku opowiadam o jedzeniu emocjonalnym - nie tylko czym jest i jak je rozpoznać ale przede wszystkim skąd ono się bierze. Jakie jest podłoże do jego powstawania? Dowiesz się czy istnieje czynnik genetyczny, dowiesz się czym jest stresowa reakcja zwrotna i co ma z tym wszystkim wspólnego pozbawiony bezpieczeństwa styl przywiązania. Zapraszam do wysłuchania.

Dec 2020

17 min 55 sec

W drugim odcinku opowiem Ci o tym co według mnie jest podstawowym narzędziem pomocnym w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Dlaczego lepiej nie jeść w oparciu i zegar czy sztywny plan? Sprawdzisz też czy jedzenie prewencyjne Cię dotyczy i dowiesz się  co wspólnego z wzmożonym apetytem na weglowodany ma neuropeptyd Y.

Jan 25

10 min 15 sec

W tym odcinku wprowadzam cię w temat jedzenia intuicyjnego. Wymieniam 10 tematów jakie zawiera w sobie to podejście. Wspominam o największej obawie moich followersów :). Odpowiadam na pytanie zwiazane z chudnięciem lub tyciem w tym procesie. Dowiesz się także czy jedzenie instynktowne to to samo co intuicyjne czy nie. 

Feb 24

18 min 38 sec

Czy kilku miesięczne odchudzanie może być przyczyną zaburzeń odżywiania? Odpowiem na to pytanie analizując Wielki Eksperyment Głodowy. Pomysł (a właściwie potrzeba) badań dotyczących wpływu głodu na organizm człowieka narodził się podczas II wojny światowej, kiedy głód był wszechobecny. Ludzie umierali nie tylko z powodu niedożywienia, ale także wtedy, gdy próbowano ich z niego ratować. Brakowało wiedzy, dlatego w latach 1944-1945 przeprowadzono pionierski eksperyment o nazwie Minnesota Starvation Experiment. Eksperyment składał się z czterech etapów o których Ci opowiem.

Mar 4

12 min 56 sec

Odpowiem na pytanie czy nasze indywidualne, genetyczne ustawienie - będące optimum wagowym dla naszego organizmu może ulec wzrostowi albo spadkowi. I kiedy ewentualnie się to dzieje. Opowiem co wspólnego ze sobą mają wszystkie rodzaje otyłości. Dowiesz się co wiemy od gryzoni na temat tycia...naszego gatunku ;) Zapraszam Cię serdecznie. Więcej na www.malgorzatazieba.com

Apr 13

21 min 25 sec

Pewnie znasz już hasło "mindful eating", uważne jedzenie. Czym właściwie jest? Czy to coś innego niż jedzenie intuicyjne? Od czego dobrze zacząć naukę uważności? Ten odcinek to w zasadzie tylko wstęp do tematu mindful eating ale nie pozostawię Cię bez kawałka wiedzy jaką możesz używać od zaraz. Ciekawe, który z siedmiu rodzajów głodu Cię zaciekawi najbardziej?

Jun 9

19 min 27 sec

W tym odcinku znów mówię o jedzeniu intuicyjnym, wprawdzie wracam do początku (geneza, definicje) to opowiadam też o tym dla kogo może być ono trudniejsze, mniej oczywiste lub wymaga wsparcia innych specjalistów. Dowiesz się czym jest 3-5-10 ;) i skupię się na 5! Dowiesz się więcej o procesie widzianym z lotu ptaka.

Sep 7

20 min 44 sec

Opowiem Ci w tym odcinku o rejstrze osób, którzy schudli średnio 30 kg i utrzymują ten spadek przez kilka lat. W drugiej części skupię się na temcie intencji w odchudzaniu a na koniec opowiem o myśleniu osób szczupłych :). Zapraszam

Oct 28

19 min 27 sec