Penta Podcast

Penta

Aká je vízia nášho podnikania? Ako pristupujeme k našim realitným projektom? Ako zlepšujeme zdravotníctvo a ako sa nám v Pente pracuje? Lenka Vargová a Nicole Nevolníková Vám spolu so svojimi hosťami predstavia Pentu tak, ako ju nepoznáte.

Penta Podcast
Trailer 26 sec

All Episodes

Martin Kultan začal pracovať za priehradkou v zdravotnej poisťovni Dôvera ešte ako čerstvý absolvent Ekonomickej univerzity. Počas svojej kariéry pôsobil na rôznych pozíciách a posledných 10 rokov pracuje na pozícii generálneho riaditeľa Dôvery, ktorá je dnes najväčšou súkromnou zdravotnou poisťovňou na trhu, s viac ako  700 zamestnancami a viac ako 1,5 milióna poistencami. Martin nám v Penta podcaste porozprával nielen o svojich začiatkoch v Dôvere, ale aj o tom, ako si počas kariéry na pár mesiacov odskočil do štátnej zdravotnej poisťovne. Súkromný sektor mu však prirástol k srdcu a do Dôvery sa vrátil.  Dôvera prešla za posledných 10 rokov veľkou zmenou smerom k digitalizácii svojich služieb, vyvinula napríklad dobre známy e-recept, ktorý prepája poskytovateľov, poisťovňu, lekárne a pacienta a dala ho bezplatne k dispozícii celému sektoru. Dnes zamestnáva už viac ako 100 zamestnancov v oblasti IT, ktorí pre ňu vyvíjajú digitálne riešenia a ktoré posúvajú kvalitu poskytovaných služieb na novú úroveň. V podcaste sa dozviete aj to, prečo je konkurencia na trhu zdravotného poistenia prínosom pre pacienta, ako je to so ziskom súkromných zdravotných poisťovní, ako Dôvera pristupuje k úhrade liečby veľmi vzácnych a finančne náročných diagnóz, ale aj o úspešnom grantovom programe Bojovníci za zdravie či o budúcnosti zdravotných poisťovní.

Nov 23

48 min 7 sec

Uvažujete nad kúpou bytu v Bratislave alebo vás zaujímajú novinky zo sveta rezidenčného developmentu? V najnovšom Penta Podcaste vás predajným procesom prevedie Alexandra Grič - Head of sales v Penta Real Estate.  V podcaste sa dozviete viac o projektoch SKY PARK by Zaha Hadid a Bory Bývanie, ktoré sú aktuálne v predaji. Oba sú charakteristické niečím iným a líšia sa pri nich aj požiadavky a očakávania klientov. Projekt Bory Bývanie oslovuje vďaka svojej cene najmä mladých, ktorí hľadajú štartovací byt, ale aj mladé rodiny, ktoré uprednostňujú pokojné bývanie v príjemnom prostredí Karpát. Naopak SKY PARK oslovuje klientov, ktorí chcú bývať v bezprostrednej blízkosti centra mesta a nevadí im ruch veľkomesta. V rozhovore sme sa pýtali nielen na jednotlivé projekty, ale aj na požiadavky klientov, či na to, ako prebieha celý proces predaja a ako postupovať, keď máte záujem o kúpu bytu v našich projektoch. Sandra vám prezradí aj to, v čom je práca predajcu kľúčová, na aké novinky či nové projekty sa klienti môžu tešiť, aké vychytávky a technologické inovácie priniesol projekt SKY PARK či prečo klienti najprv skontrolujú bratislavský hrad, až potom svoj byt.

Nov 9

37 min 23 sec

Sieť nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare vznikla v roku 2011 akvizíciou prvých desiatich nemocníc v Košickom a Prešovskom kraji. Odvtedy ubehlo už 10 rokov počas ktorých sa podarilo urobiť neuveriteľné množstvo práce s cieľom neustále zlepšovať slovenské zdravotníctvo a posúvať ho vpred. Ak nepoznáte príbeh siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare, nevadí. V najnovšom Penta Podcaste vám ho rozpovie Tomáš Kráľ – komunikačný a marketingový manažér a hovorca, ktorý pre sieť pracuje už osem rokov. Tomáš je komunikátor s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti PR a marketingu a my sme sa s ním rozprávali o jeho práci, o tom, kam sa za posledné roky posunula sieť Svet zdravia a ProCare, ale aj o tom, aké boli jeho začiatky v teréne - v nemocniciach na východe Slovenska. Okrem toho sa dozviete, akým náročným obdobím si prešli zdravotníci počas pandémie, prečo bolo pre Tomáša práve covidové obdobie tým najzaujímavejším v jeho kariére či ako naši zdravotníci vnímajú množstvo zaujímavých komunikačných kampaní, ktorých cieľom je nielen edukovať, ale najmä pomáhať.

Oct 25

44 min 54 sec

Najnovší Penta Podcast s našim kolegom Peťom Čižmárom je rozhodne najvtipnejší podcast, ktorý sa nám doteraz podarilo nahrať. Peťo začal pracovať v Penta Real Estate ešte ako študent vysokej školy. Svoje pracovné miesto si vysúťažil v študentskej súťaži Smart Deal a dnes pracuje na pozícii Business Development konzultanta. Ak ste chvíľu premýšľali, čo taký Business Development konzultant robí a neprišli ste na to, nezúfajte, Peťo vám to všetko vysvetlí. Business Development oddelenie v Penta Real Estate má na starosti každý jeden realitný projekt od jeho úplného začiatku – od kúpy pozemkov, cez prípravu podkladov pre financujúce banky, nastavovanie predaja bytov, až po úspešné dokončenie projektu a odovzdanie nehnuteľnosti novým majiteľom. V podcaste sa dozviete aj to, aká strastiplná môže byť cesta za hľadaním majiteľa pozemku, ktorý chcete kúpiť, čo je to finančné memorandum, aká je momentálna situácia na realitnom trhu v Bratislave, či ako by mali mladí ľudia uvažovať pri kúpe svojej prvej nehnuteľnosti. - www.pentainvestments.com

Oct 11

40 min 33 sec

Výstavba nemocnice patrí medzi najkomplikovanejšie civilné stavby vôbec, s výnimkou jadrovej elektrárne. Urobiť rozhodnutie postaviť veľkú koncovú nemocnicu pre našu nemocničnú sieť Svet zdravia nebolo jednoduché, no bola to zároveň obrovská výzva. Penta v rámci svojej dlhoročnej stratégie zlepšovať slovenské zdravotníctvo toto rozhodnutie nakoniec urobila a koncom roka 2018 začala s výstavbou Nemocnice novej generácie Bory – vôbec prvou koncovou nemocnicou svojho druhu postavenou na Slovensku po viac ako 20-tich rokoch. O projekte novej nemocnice sme sa tentokrát rozprávali s našim kolegom zo siete nemocníc a polikliník Svet zdravia & ProCare, senior projektovým manažérom Vladimírom Kumičákom, ktorý patrí medzi veľmi malú skupinku ľudí, ktorí o sebe môžu povedať, že sa podieľali na výstavbe dokonca dvoch nových nemocníc na Slovensku. Vladko nadobudol skúsenosti najskôr na projekte našej nemocnice v Michalovciach a aktuálne sa podieľa na projekte najmodernejšej nemocnice na Slovensku. V podcaste sa dozviete, okrem iného, aj to, ako napreduje výstavba, ako vôbec projekt nemocnice vznikol, čo je to crash room, lapač sadry, koľko kusov nábytku sa v nemocnici bude nachádzať, ako bude nemocnica pripravená na pandémiu, prečo bude v nemocnici len 8 výťahov, či prečo by bolo ideálne, ak by mala nemocnica tvar gule. #ZlepšujemeZdravotníctvo

Sep 27

48 min 43 sec

Národná kultúrna pamiatka - Jurkovičova Tepláreň je srdcom projektu SKY PARK by Zaha Hadid a je jedným z posledných odkazov na priemyselnú históriu lokality. Jurkovičova Tepláreň bola čiastočne zasiahnutá počas bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944. Roky po ukončení svojej prevádzky chátrala, no nám v Penta Real Estate sa podarilo túto pamiatku zrekonštruovať a dať jej nový význam. K rekonštrukcii Jurkovičovej Teplárne, ktorá si vyžiadala investíciu viac ako 13 miliónov eur, sme pristupovali od začiatku s úctou a veľkou zodpovednosťou. Po rokoch náročnej rekonštrukcie sme tepláreň toto leto otvorili  a dnes je prístupná aj verejnosti. Nachádza sa tu kaviareň s galériou moderného umenia DOT Gallery, prednášková sála a čoskoro tu svoje brány otvorí aj reštaurácia. Na nadzemných podlažiach teplárne sa nachádzajú flexibilné kancelárie BASE, ktoré v kombinácií s industriálnym priestorom vytvárajú unikátne pracovné prostredie. V Penta Podcaste sme sa o priebehu rekonštrukcie a obnovy Jurkovičovej Teplárne porozprávali s našim kolegom Viktorom Korbom, Construction Consultantom v Penta Real Estate, ktorý na projekte teplárne pracoval tri roky.  V podcaste sa dozviete veľa zaujímavostí o samotnom projekte, o náročnosti rekonštrukcie či to, aké pôvodné prvky boli v teplárni zachované a aké architektonické štúdiá sa na tomto významnom projekte spolupodieľali.

Sep 13

26 min 4 sec

Tešíte sa na novú nemocnicu Bory, ktorú staviame v Bratislave? My áno! A otvoríme ju už onedlho – v priebehu roka 2023.  Nová nemocnica je naša vlajková loď v zdravotníctve, na jej projekte, výstavbe a vzniku pracujú stovky ľudí nielen z Penty a spoločnosti Svet zdravia, ale aj z dodávateľských firiem. Spoločne tak budujeme prvú koncovú nemocnicu, ktorá vznikne na Slovensku po 30-tich rokoch. Bude unikátna nielen svojou architektúrou, ale aj vnútornými procesmi, technologickým vybavením a  špičkovými odborníkmi, ktorí v nej budú pracovať.  A čo je najlepšie, bude dostupná pre všetkých bezplatne a bez rozdielu, pretože zdravotná starostlivosť tu bude hradená z verejného zdravotného poistenia. Okrem toho sa v nej hospitalizovaní pacienti budú cítiť ako v hoteli. Na všetky najčastejšie otázky o novej nemocnici Bory odpovedali Nicole Nevolníková a Lenka Vargová v tomto podcaste.

Aug 30

23 min 25 sec

Slovalco – hlinikáreň v Žiari and Hronom sa stala súčasťou skupiny Penta v roku 2002. Spoluvlastníme ju so zahraničným partnerom z Nórska – Norsk Hydro, ktorý je svetovým lídrom v inováciách na trhu s hliníkom. Spoločne sa nám počas niekoľkých rokov podarilo minimalizovať negatívny dopad výroby na životné prostredie a znižovať našu uhlíkovú stopu. Aj preto patrí Slovalco medzi najekologickejších výrobcov hliníka na svete. V žiarskom regióne, kde má výroba hliníka svoju dlhoročnú tradíciu, je Slovalco zároveň jeden z najväčších zamestnávateľov. Hlinikáreň má však celonárodný význam a je strategickou súčasťou slovenskej ekonomiky. Ak ste si mysleli, že v Pente majú investíciu v Slovalcu na starosti iba manažéri s 30-ročnými skúsenosťami, mýlili ste sa. Martin Krchňavý má 28 rokov, v Pente pracuje na analytickom oddelení a Slovalcu sa venuje piaty rok, po novom už aj ako člen predstavenstva.  S Maťom sme sa rozprávali o výrobe hliníka, o tom, ako Slovalco funguje, ako v hlinikárni pristupujú k ochrane životného prostredia a bezpečnosti pri práci. Dozviete sa aj, akým výzvam musí momentálne hlinikáreň čeliť v súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami elektrickej energie či prečo je pre Slovalco konkurenciou neekologicky vyrobený hliník z Ázie.

Aug 16

25 min 10 sec

Aká je vízia nášho podnikania? Ako pristupujeme k našim realitným projektom? Ako zlepšujeme zdravotníctvo a ako sa nám v Pente pracuje? Lenka Vargová a Nicole Nevolníková Vám spolu so svojimi hosťami predstavia Pentu tak, ako ju nepoznáte.

Aug 2

26 sec

Dve kolegyne, ktoré pracujú na PR a Marketing oddelení Penty, vám v uvoľnenej debate porozprávajú o svojich začiatkoch v Pente, o tom, čo všetko je ich náplňou práce, či ako Penta buduje svoj imidž. Nika začínala na marketingovom oddelení Penta Real Estate, ale vyskúšala si aj predaj bytov či prácu na asset oddelení. Dnes sa venuje marketingu v Penta Investments, kde má pod palcom marketingovú stratégiu Penty a komunikáciu aktivít Penty v zdravotníctve. Lenka začínala v Pente ako tímová asistentka v Penta Real Estate, kde popri svojej práci pomáhala na PR oddelení, ktorého sa neskôr stala súčasťou. Dnes pracuje ako hovorkyňa a okrem toho má v Pente na starosti CSR projekty Nadácie Penta či internú komunikáciu.

Jul 30

43 min 12 sec

Projekt SKY PARK by Zaha Hadid patrí k jedným z najvýraznejších developerských projektov posledných rokov v Bratislave. Zaujal nielen nadšencov architektúry, ale aj širokú verejnosť.  Do hlavného mesta priniesol svetovú architektúru a je ukážkou zodpovedného developmentu. O SKY PARKu sa už toho veľa povedalo a ešte viac napísalo, no veľa zaujímavostí ostalo nevypovedaných. V historicky prvom diely PENTA podcastu sa budeme rozprávať s našim kolegom a výkonným riaditeľom Penta Real Estate Slovensko, Jurajom Nevolníkom, o zákulisí tohto ikonického projektu, o tom ako sa robí realitný development v Bratislave, ale aj o iných projektoch z portfólia Penta Real Estate.

Jul 16

52 min 23 sec