Türlerin Yaşam Hakkı

Açık Radyo 95.0

Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey. (Hazırlayan ve sunanlar: Işıl Karaelmas - Melike Dirikoç)

All Episodes

Doç. Dr. Cansu Özge Özmen ile "İnsan, Hayvan ve Ötesi - Türkiye'de Hayvan Çalışmaları" kitabında yayınlanan makalesi üzerine konuşuyoruz.

Dec 1

27 min 5 sec

Yaşadığımız global krizlere ve adaletsizliklere karşı eylemsiz kalışımızı bireysel örneklerle psikoloji açısından anlamaya çalışıyoruz. Eyleme geçmek isterken ne gibi bariyerlerle karşılaşıyoruz?

Nov 24

24 min 8 sec

"İnsan, Hayvan ve Ötesi - Türkiye'de Hayvan Çalışmaları" kitabının editörleri Kiraz Özdoğan ve Fatih Tatari ile kitabın nasıl ortaya çıktığını, hayvan meselesini nasıl ele aldığını ve içerdiği makaleleri konuşuyoruz.

Nov 10

21 min 23 sec

Hayvan Özgürlüğü Kolektifi’nden konuklarımız Funda ve Merve ile kolektifin politik duruşunu, bütünleşik mücadele anlayışını, eylemlerini ve aktivitelerini konuşuyoruz.

Nov 3

20 min 36 sec

1 Kasım Dünya Vegan Günü öncesinde veganizmi, veganlığın ne olduğunu, ne gibi dirençlerle karşılaştığını ve veganlığa geçişi konuşuyoruz.

Oct 27

28 min 12 sec

Konuklarımız Tosun Vegan, Medusa ve Özgün ile projeleri "Türkiye'nin ilk vegan ve kapsayıcı dizisi" 1+1 Pandemi'yi konuşuyoruz.

Oct 20

22 min 34 sec

Eko-anksiyeteyi, neden gittikçe daha yaygın hale geldiğini ve bu durumla nasıl başa çıkabileceğimizi konuşuyoruz.

Oct 13

26 min 7 sec

Meav Yayıncılık yayın yönetmeni Sara Adakan ile yayıncılıkta anti-türcülüğü, resimli kitapların görsellik çağındaki yerini ve bir vegan yayıncı olarak tavsiyelerini konuşuyoruz.

Sep 29

23 min 32 sec

İklim aktivistleri Melisa Akkuş ve Zelal Canpolat ile 24 Eylül Küresel İklim Grevini konuşuyoruz.

Sep 22

21 min 12 sec

Post-truth'u Lee McIntyre'ın "Post-Truth" isimli kitabından notlarla, iklim krizi, hayvan sömürüsü gibi konulara yansımalarıyla birlikte konuşuyoruz.

Sep 15

26 min 43 sec

Bade ve Emre Can ile zehirsiz ve vegan kozmetik-bakım ürünlerini ve küçük üretici olmayı konuşuyoruz.

Sep 8

23 min 5 sec

Işıl Karaelmas ve Melike Dirikoç'un bu haftaki konukları İstanbul Vegan Topluluğu üyeleri.

Sep 1

26 min 28 sec

Nil Ormanlı Balpınar ile organik tarımın ne demek olduğunu, sertifika meselesini, organik gıdaya erişimi konuşuyoruz.

Aug 25

22 min 29 sec

Konuğumuz lise 11. sınıf öğrencisi iklim aktivisti ve ICHILD gönüllüsü Melisa Akkuş ile iklim adaleti konusunu ve gençlerin neler yapabileceğini konuşuyoruz.

Aug 18

25 min 17 sec

Veterinerlik öğrencisi vegan aktivist Irmak Alpaslan'la sokak kedilerinde çok sık görülen FIP hastalığını, nedenlerini ve hastalıkla nasıl mücadele edilebileceğini konuşuyoruz.

Aug 11

16 min 19 sec

Bir haftadır aralıksız devam eden ve söndürülemeyen orman yangınlarını ve iklim acil durumunu konuşuyoruz.

Aug 4

28 min 20 sec

Konuğumuz Ceren Özcan Tatar ile plastik meselesini ve atıksız yaşam pratiklerini konuşuyoruz.

Jul 28

22 min 6 sec

Aktivist olmanın ne anlama geldiğini, aktivistlerin yaşadığı zorlukları, şiddet dolu bir dünyada travmayla baş edebilmeyi ve sürdürülebilir aktivizmi konuşacağız.

Jul 14

25 min 8 sec

Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nden Fatma Biltekin ile mecliste görüşülmeye başlanan hayvanları koruma kanunu yasa teklifinin açıklarını, tuzaklarını ve hayvan özgürlüğü aktivistlerinin taleplerini nasıl karşılayamadığını konuşuyoruz...

Jul 7

24 min 47 sec

Doğa Bayraktar ile veganizm, ekofeminizm ve transfeminizm kesişimselliğinde oluşturduğu akademik çalışmaları, sokak-akademi ilişkisini konuşacağız.

Jun 30

21 min 10 sec

Konuklarımız Tosun Vegan'dan Medusa ve Özgün ile queer veganlık, fat-shaming, non-binary konularını konuşuyoruz ve yeni projeleri olan queer vegan diziden bahsediyoruz.

Jun 23

20 min 51 sec

Konuklarımız İstanbul Onur Haftası gönüllü komitesinden Enes ve Doğa ile önümüzdeki hafta (21-27 Haziran) gerçekleşecek olan 29. İstanbul Onur Haftası'nı konuşuyoruz.

Jun 16

18 min 39 sec

Konuğumuz Berat Bebek ile "love is love" sloganı, pink-washing, Hollanda'da LGBTİ+ olarak yaşam ve sosyal medya aktivizmi gibi konuları konuşacağız.

Jun 9

21 min 54 sec

Konuğumuz İyileşme Çizimleri hesabındaki işleriyle tanıdığımız queer vegan çizer Melis Berk.

Jun 2

19 min 53 sec

Konuğumuz Emergency Broadcast grubunun davulcusu Yiğit Ünal Yıldırım. Vegan müzisyen olmayı, müzik alt kültüründe veganlığı konuşuyoruz.

May 26

13 min 59 sec

"21. yüzyıl devrimi". Dr. Steve Best.

May 19

23 min 35 sec

“Sol Neden Hayvan Haklarını Desteklemeli?” adlı çeviri-derleme makaleyi okuyup konuşuyoruz. Birikim Dergisi 195 no’lu Temmuz 2005 tarihli sayısında yayınlanmış olan makalenin yazarları abolisyonist hayvan hakları kuramcıları Anna E. Charlton, Sue Coe, Gary L. Francione ve çeviren Elçin Gen.

May 12

23 min 46 sec

Geçmiş programlara konuk olmuş olan vegan aktivist dostlarımızla sohbet edip geleceğe dair beklentilerini konuştuk. Konuklarımız Melike Dede, Öykü Büyükdere, Onur Tekşen ve Dr. Suat Erus.

May 5

26 min

Konuğumuz uzman diyetisyen Müberra Çil ile, bitkisel beslenme alanındaki mitleri ve en çok sorulan soruları konuşuyoruz.

Apr 28

24 min 48 sec

Deneye Hayır Derneği'nden Yağmur Özgür Güven ve Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu'yla "Save Ralph" kısa filmi üzerinden Türkiye'de kozmetik alanındaki hayvan deneyleri hakkındaki mevzuatı, 119 deney merkezinde devam eden hayvan deneylerinin kapsamını ve bu deney merkezlerindeki "etik kurulları" konuşuyoruz.

Apr 21

25 min 39 sec

Tasarımcı ve blogger Elif Taştekne ile sosyal medya aktivizmini, veganlığa geçişi ve tüketimi azaltmayı konuşuyoruz.

Apr 14

17 min 37 sec

Netflix'in yeni belgeseli Seaspiracy’yi konuşuyoruz.

Apr 7

26 min 7 sec

Beden politikalarına feminist bakışı ve vegan aktivizm ile bitkisel beslenmenin iyileştirici gücünü konuşuyoruz.

Mar 31

24 min 49 sec

Carol J.Adams'ın Etin Cinsel Politikası kitabından vegan feminist kuram ekseninde okumalara devam ediyoruz.

Mar 24

24 min 20 sec

Carol J.Adams'ın "Etin Cinsel Politikası" kitabınıdan vegan feminist kuram ekseninde okumalar yapıyoruz.

Mar 17

20 min 58 sec

Semih Özkarakaş ile trans feminizmi, ayrımcılıklara karşı ortak mücadeleyi ve çizimin politik gücünü konuşuyoruz.

Mar 10

20 min 5 sec

Arkeolog Funda Uğraş ile hem beslenme hem de diğer alanlarda hayvan kullanımıyla ekolojik yıkım arasındaki bağlantıları konuşuyoruz.

Mar 3

17 min 44 sec

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Ekin Roza Aydın'la BUHAY'ı ve rektör atamalarının kampüsteki hayvanlara kadar yansıyan etkilerini konuşuyoruz.

Feb 24

29 min 11 sec

İstanbul Vegan Topluluğu'ndan Funda Gül Özdem ve Pelin Güneş ile projeleri Vegan Okulu’nu konuşuyoruz.

Feb 17

22 min 38 sec

Hayvan hakları yasasını konuşmaya devam ediyoruz. Konuğumuz Yaşam için Yasa İnisiyatifinden Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın.

Feb 10

28 min 9 sec

Burak Yeşilyurt ve Onno Paluyan ile veganlık hikayelerini, bitkisel mutfağı konuşuyoruz.

Feb 3

21 min 55 sec

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi'nden Eray Özgüner ve Onur Tekşen ile yakında çıkması beklenen hayvan hakları yasasını konuştuk.

Jan 27

26 min 21 sec

Agnotoloji, yani cehalet bilimi konusuna dönüş yapıyoruz.

Jan 19

25 min 51 sec

Konuklarımız iklim aktivistleri Duru Barbak ve Alara Civelek ile iklim krizini konuştuk.

Jan 13

22 min 55 sec

2020'nin son bölümünde her yeni yıla girerken gündeme gelen yeni yıl kararlarından bahsedeceğiz. Bizim hayatımızda değiştirmek istediğimiz neler var? Bunları değiştirmek istediğimizde neden hep yeni bir haftayı, yeni bir ayı, yeni bir günü ya da yeni bir yılı bekliyoruz? Değişimi gerçekleştirmek için yeni bir zamana mı yoksa sadece farklı bir düşünme biçimine mi ihtiyacımız var? Ayrıca daha iyi bir dünya için atabileceğimiz 9 adımlık bir liste paylaşıyoruz.

Dec 2020

23 min 37 sec

Dr. Fulya Marmara ile hayvanlar hakkındaki cehaletin dil yoluyla nasıl üretildiğini, çeviriye anti türcü yaklaşımı konuşuyoruz.

Dec 2020

22 min 19 sec

Konumuz agnotoloji, yani cehalet bilimi. Konuya giriş yaparken cehaletin türleri ve sorgulama üzerine konuşuyoruz.

Dec 2020

21 min 38 sec

Uzman psikolog Öykü Büyükdere ile veganlığa geçişte davranış değişikliğini etkileyen faktörlerden ve kolaylaştırıcı önerilerden konuşuyoruz.

Dec 2020

26 min 17 sec

Konuğumuz Uzm. Psikolog Öykü Büyükdere ile veganlığa pozitif psikoloji açısından bakıyoruz.

Dec 2020

23 min 1 sec

Vet. Hek. ve davranış uzmanı Gökhan Durukan'ı yeniden konuk alıyoruz ve hem evlerimizdeki, hem de sokakta yaşamaya çalışan kedi ve köpeklerle etkileşimimizin nasıl olması gerektiğini konuşuyoruz. Ayrıca onları "eğitme" amaçlı yapılan, üzerine su sıkma, burnuna/ kafasına vurma, dikenli/ elektrikli tasma kullanma vb. gibi hatalı davranışların nelere sebep olabileceğinden de bahsediyoruz.

Nov 2020

24 min 11 sec