medytacje i podcast emocje

emocje.pro

Opowiadamy o zaburzeniach osobowości i innych problemach psychicznych, edukujemy o emocjach i związkach. Nagrywamy ćwiczenia redukujące stres i rozwijające uważność/mindfulness. Podpowiadamy jak zbudować życie warte przeżycia, które opiera się zarówno na zmianach jak i akceptacji siebie i otaczającej nas rzeczywistości. Jesteśmy psychologami, którzy w swojej praktyce stosują DBT czyli terapię dialektyczno-behawioralną której skuteczność w leczeniu borderline i problemach z emocjami potwierdzono w licznych badaniach naukowych.

All Episodes

Termin “uzależnienie” jest znany chyba każdemu z nas. Kiedy zaczynamy zastanawiać się nad tym, co faktycznie on oznacza, prawdopodobnie przed oczami staje nam osoba uzależniona od alkoholu czy narkotyków. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych doczekało się ściśle określonych kryteriów diagnostycznych oraz poświęcono mu wiele uwagi zarówno w kontekście terapii, jak i naukowym. W 2013 r. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne włączyło zaburzenie uprawiania hazardu do kategorii zaburzeń i nałogów, w ten sposób oficjalnie potwierdzając istnienie uzależnień behawioralnych.

Oct 5

20 min 51 sec

Nazwa tego zaburzenia osobowości pochodzi od łacińskiego słowa histrio (aktor) i ma to sens (dlaczego dowiecie się z podcastu). Czym charakteryzują się osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości? Kiedy możemy mówić o zaburzeniu osobowości? Jak powstaje histrioniczne zaburzenie osobowości? Jakie podtypy histrioniczności wyróżnia Theodore Millon?

Sep 27

24 min 13 sec

Złość niejednokrotnie jest tylko przykrywką, na inne, trudne emocje. Często jest to wstyd. Tylko jak to dokładnie działa? ps. artykuł troszkę różni się od nagrania

Sep 3

17 min 30 sec

czy perfekcjonizm może być dla nas dobry? Istnieje coś takiego jak korzystna strona perfekcjonizmu? Okazuje się że jednak nie, że każdy rodzaj perfekcjonizmu jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego. argumenty naukowe, ale też dużo ćwiczeń i metod radzenia sobie z perfekcjonizmem

Jul 8

1 hr 8 min

BPD jest uważane za jedno z najbardziej stygmatyzowanych zaburzeń psychicznych. Klinicyści postrzegają tą grupę pacjentów jako manipulujących i trudnych. Są oni opisywani przez nich jako „nieuleczalni” lub „udający chorych”. Badania naukowe natomiast wskazują na coś zupełnie przeciwnego – jeśli pacjenci ci mają dostęp i korzystają z terapii opartych na dowodach naukowych takich jak na przykład terapia Dialektyczno-Behawioralna (DBT), mają bardzo duże szanse na wyzdrowienie. Co więcej, rokowanie w przypadku BPD jest lepsze niż w przypadku większości zaburzeń osobowości, schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej.

Jun 18

12 min 52 sec

Kasia Czarnecka dzisiaj opowiada o antyspołecznym zaburzeniu osobowości, Dla mnie osobiście najbardziej egzotyczne zaburzenie osobowości (ponieważ najtrudniej mi je zrozumieć, a już zupełnie nie potrafię się z nim utożsamić). Musimy jednak pamiętać, że występuje w wielu odmianach i odcieniach, sytuację utrudnia bałagan terminologiczny: mamy osoby antyspołeczne, psychopatię oraz socjopatię. Rozprawmy się więc z tymi terminami, uporządkujmy i dowiedzmy się, jak to z tymi osobami naprawdę jest.

Jun 15

40 min 49 sec

Kinga nagrała dla Was kolejną super medytację: To ćwiczenie jest szczególnie przydatne, gdy czujesz się przytłoczony emocjami i nie jesteś w stanie nazwać i opisać tego, co się dzieje. Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować długopisu i kartki papieru lub dziennika. Przeznacz 10 minut na tę praktykę. Możesz stosować ją o każdej porze dnia, ale jest ona szczególnie przydatna, gdy zauważysz silną emocję.

Jun 1

10 min 12 sec

Pola Jaroszewska opowiada o naturalnych sposobach na walkę z trudnościami psychicznymi oraz zapobieganiu im poprzez dbanie o swoje ciało, dietę i suplementację, czyli co oferuje nam natura na lęk, depresję, ADHD, problemy z koncentracją.

May 12

16 min 50 sec

Ruminowanie jest potężną formą złudnego myślenia. Myślisz obsesyjnie o przeszłości, mimo że nie możesz zmienić tego, co się stało. Dusisz swoje urazy, powtarzasz rozmowy, bijesz się z myślami i wciąż raz za razem odtwarzasz jakieś wydarzenie. To zdarza się każdemu z nas i może być bardzo bolesne. Ta praktyka uważności pomoże ci wyraźniej widzieć te wzorce myślenia, kiedy się pojawią, reagować na nie z cierpliwym zrozumieniem i zmniejszać ich wpływ na Twoje samopoczucie.

Mar 30

9 min 8 sec

Dzisiaj o tym jak pewna bardzo zagubiona dziewczynka z unieważniającego domu trafiła do szpitala i przesiedziała tam 2 lata (głównie w izolatce) by potem rozkwitnąć i stać się gwiazdą rocka. Pogadamy też o przemocy emocjonalnej i zaburzeniu osobowości z pogranicza = borderline

Mar 26

21 min 23 sec

efektywność w życiu, jedna z umiejętności uważności w DBT, ale jak zwiększyć efektywność? jak postępować skutecznie i mądrze?Czym właściwie jest efektywność? Efektywność jest obecnie bardzo modna. Mówimy często o efektywności w pracy czy na uczelni, rozmawiamy o efektywnych dietach i efektywnej komunikacji. Efektywność to jedna z umiejętności DBT Efektywność jest jedną z umiejętności uważności DBT. To nic innego jak skuteczność w swoim działaniu, zachowaniu i postawie. To świadome działanie lub jego brak w celu osiągnięcia zamierzonego, konkretnego celu. To robienie tego co konieczne w danej sytuacji i w danym czasie, choć nie zawsze jest to zgodne z naszymi emocjami. Efektywność to koncentrowanie się na tym co chcemy zrobić i na tym co doprowadzi nas do celu a nie na tym co nie działa i oddala nas od realizacji celu. Efektywność to umiejętne, świadome i uważne działanie. Synonimami efektywności są: skuteczność, produktywność i pożyteczność.

Mar 23

15 min 46 sec

Usiądź wygodnie. Zamknij oczy lub przymknij je, pozostawiając delikatnie otwarte. Jeśli nie chcesz zamykać oczu, możesz też skupić wzrok na jednym punkcie. Wyprostuj plecy, a stopom pozwól osadzić cały ich ciężar na podłodze. Skup się na swoim oddechu. Pozwól sobie teraz na porzucenie wszystkich ważnych i mniej ważnych spraw - tylko na tą jedną chwilę. Wszystkich pilnych rzeczy, które masz do zrobienia. Swoich planów, wspomnień i marzeń. Swoich fantazji i obaw. Tylko na ten jeden moment. Za chwilę będziesz mógł, będziesz mogła do nich wrócić, jeśli zechcesz. One nie uciekną. Pozwól sobie teraz na uznanie ważności własnego oddechu. Zaobserwuj swój oddech. Jakie to uczucie - wdech? Jak twoje ciało odczuwa wdech? Jakie to uczucie - wydech? Jak twoje ciało odczuwa wydech? Jakie to uczucie - pauza pomiędzy wydechem a wdechem? Jak twoje ciało odczuwa tą pauzę? Gdzie zaczyna się twój oddech i gdzie się kończy? Spróbuj umiejscowić w ciele szczyt swojego oddechu, a następnie jego dno. Odczuj przepływ powietrza. Oddech towarzyszy ci od pierwszego dnia życia. Oddech sprawia, że jesteś żywy, że jesteś żywa. Dopóki oddychasz, żyjesz. Czy potrafisz docenić swój oddech?

Feb 23

12 min 33 sec

"Przebudź swój współczujący umysł i wszystkie doznania sensoryczne, które temu towarzyszą…… przyjmij rolę głęboko współczującej osoby…… albo wywołaj w sobie współczucie poprzez wspomnienie…… " Mary Welford BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE Podejście skoncentrowane na współczuciu (The Power of Selfcompassion) Choć Kinga robi tę medytację trochę inaczej idea jest podobna, tworzenie współczującej istoty która będzie nam pomagać w trudnych sytuacjach i emocjach, mówić do nas miłym i wspierającym tonem.

Feb 23

9 min 12 sec

Zazdrość i zaborczość jak sobie radzić? Zazdrość, zaborczość, trudne, wręcz często wstydliwe emocje. Skąd się biorą? Dlaczego istnieją? Jak sobie z nimi radzić? Zazdrość i zaborczość jak sobie radzić (polecamy też świetną książkę na ten temat, Robert Leahy "Lekarstwo na Zazdrość" wydawnictwa Rebis)

Feb 23

23 min 26 sec

Jeśli jesteś przytłoczony ciężkimi myślami i zalany trudnymi emocjami być może czujesz się teraz jak w środku burzy czy sztormu. Być może szybko szukasz jakiegoś rozwiązania aby cała burza nieprzyjemnych emocji i myśli zniknęła. W chaosie myśli i emocji zamiast impulsywnie szukać rozwiązania i automatycznie działać teraz będziemy odnajdywać przestrzeń i ugruntowanie w tej burzy. Proszę usiądź w miejscu gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Sprawdź czy siedzisz komfortowo i jednocześnie uważnie ….nie krzyżuj nóg, oprzyj ręce na kolanach grzbietami do dołu. Weź kilka swobodnych oddechów i …poczuj swoje ciało. Poczuj ciężar swoich stóp, które dotykają do podłogi, poczuj ciężar swojego ciała…jeśli możesz zamknij oczy…jeśli wolisz mieć otwarte to patrz w jeden punkt tak aby Twój wzrok się nie rozpraszał…i weź jeszcze dwa oddechy, być może trochę głębsze i wolniejsze…. Teraz wspólnie przejdziemy przez 4 proste kroki praktyki uważności, które pomogą Ci inaczej przyjąć do co właśnie odczuwasz i co dzieje się wokół Ciebie i w Tobie. Praktyka nazywa się RAIN czyli deszcz.

Feb 23

14 min 37 sec

Dzisiaj o tym jak skrypty męskości wpływają na życie mężczyzn i dlaczego tak źle. Temat jak zwykle okazał się szerszy i bardziej fascynujący niż sądziłam. Co gorsze dość przerażający, okrasiłam go więc szczyptą czarnego humoru. Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe.

Feb 22

32 min 52 sec

Ćwiczenie rozwijające współczucie, pomaga na złość, żal, trudne emocje w relacjach z innymi. Historia z książki ACT on Life not on Anger, the New Acceptance and Commitment Therapy: Eifert, Mc.Kay, Forsyth s. 102 . Ponieważ dla wielu osób intonacja, barwa głosu ma wielkie znaczenie, czasami nagrywamy te same medytacje, tym razem Michał Sadowski nasz psycholog zakasał rękawy i ponagrywał medytacje, swoim pięknym, męskim głosem :) ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Feb 22

7 min 42 sec

To właściwie nie jest do końca medytacja, choć są w niej takie elementy, będziemy nie tylko oddychać, ale też zobaczymy czym różni się akceptowanie naszych emocji i doświadczeń wewnętrznych vs opieranie się im. Uwaga! w ćwiczeniu należy sobie wyobrazić oraz wczuć się w trudną sytuacją, bardzo proszę- niech nie będzie to- najtrudniejsza sytuacja w Waszym życiu!!! Bo wtedy naprawdę może to być ciężkie ćwiczenie- nie chodzi o to, by Was rozwaliło w drobny mak! tylko pokazało różnicę- a więc trudność wyobrażonej sytuacji max na 7 (w skali do 10) Ponieważ dla wielu osób intonacja, barwa głosu ma wielkie znaczenie, czasami nagrywamy te same medytacje, tym razem Michał Sadowski nasz psycholog zakasał rękawy i ponagrywał medytacje, swoim pięknym, męskim głosem :) ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Feb 22

7 min 57 sec

Ponieważ dla wielu osób intonacja, barwa głosu ma wielkie znaczenie, czasami nagrywamy te same medytacje, tym razem Michał Sadowski nasz psycholog zakasał rękawy i ponagrywał medytacje, swoim pięknym, męskim głosem :) ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Feb 22

3 min 50 sec

W tym ćwiczeniu rzecz jasna chodzi o zrelaksowanie się, ALE pamiętajcie, że czasami trzeba takie ćwiczenie powtarzać wielokrotnie, by uzyskać potrzebny stan (a czasami wcale się to nie uda Ponieważ dla wielu osób intonacja, barwa głosu ma wielkie znaczenie nagrywamy medytacje różnymi głosami, tym razem Michał Sadowski nasz psycholog zakasał rękawy i ponagrywał medytacje, swoim pięknym, męskim głosem :) ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Jan 30

9 min 51 sec

medytacja rozwijająca współczucie do siebie i innych. Ponieważ dla wielu osób intonacja, barwa głosu ma wielkie znaczenie, czasami nagrywamy te same medytacje, tym razem Michał Sadowski nasz psycholog zakasał rękawy i ponagrywał medytacje, swoim pięknym, męskim głosem :) ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Jan 29

10 min 47 sec

Samobójstwo, jak pomóc, jak rozmawiać, mity na temat samobójstw, zagrożenia, czynniki ryzyka, znaki ostrzegawcze, plan bezpieczeństwa! Zwykle osoby, które próbują się zabić, robią to, by zakończyć swój ból. Nie chcą umierać. Dlatego pomoc jest możliwa, nie chodzi tutaj o zniknięcie ze świata dla samego zniknięcia, chodzi o zakończenie cierpienia, bólu, czasami samotności, czy innych problemów. Prewencja samobójstwa zaczyna się od zwracania uwagi na sygnały ostrzegawcze. Nie wolno ich ignorować, czy bagatelizować. Nigdy nie wiemy kto popełni samobójstwo, a kto go nie popełni. Dlatego: Nie zamiataj tematu pod dywan, otwarta rozmowa może uratować życie!

Jan 29

28 min 42 sec

Bądź obecny w tej chwili….w tym ciele…w tym oddechu… Pozwól sobie na odczucie spokoju. Zauważ że w tej chwili masz się zasadniczo dobrze, że masz wystarczająco powietrza, by oddychać, że wszystko jest z Tobą w porządku…Pozwól sobie poczuć, że jesteś tak bezpieczny jak naprawdę jesteś…..Wiedz, że możesz uświadomić sobie potencjalne zagrożenia, pozostając jednocześnie w poczuciu opanowanej siły i spokoju…..Puszczając niepokój, zmartwienia…czując się bardziej opanowany….puszczając chronienie się, postawę obronną, napięcie….podchodząc z uważnością do wszelkiej żądzy związanej z odchodzącym poczuciem bezpieczeństwa….otwierając się na poczucie spokoju….

Jan 20

10 min 3 sec

Dzisiaj Kasia przedstawia kolejny odcinek z serii Encyklopedii emocji, tym razem o miłości. Jest trochę o teorii Sternberga, trochę Mickiewicza, jednakże najwięcej o tym jaką perspektywę przyjmuje terapia dialektyczno-behawioralna.

Jan 19

14 min 49 sec

Medytacja z książki Rezyliencja. jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia Rick Hanson , Forrest Hanson, oczywiścię wydawnictwa GWP. W wyznaczaniu i utrzymywaniu celów np. noworocznych pomocne są pozytywne wzmocnienia w postaci poczucia satysfakcji i zadowolenia z siebie. Często jest tak, że zapominamy o tym aby obserwować swoje postępy na bieżąco na drodze do większego celu i doceniać się za nie, czuć sukces z każdego kroku wykonanego w kierunku realizacji celu. Doświadczenie osiągnięcia celu budzi dobre uczucia, obniża stres i buduje pozytywną motywację. Daje pewność że robisz postępy. Zauważ że każdy dzień jest wypełniony mikro celami co jednocześnie daje okazję do doświadczenia sukcesu po ich realizacji. Poczucie sukcesu daje nam więcej sprawczości, zmniejsza nasz samokrytycyzm, mniej uzależnia nas od opinii innych a buduje nasza własną wewnętrzną pewność. Nie zawsze jednak odczuwamy satysfakcje i sukces. Często nie zauważamy nawet że osiągamy cele, każdego dnia, nie doceniamy siebie.. ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Jan 18

6 min 31 sec

To medytacja i wizualizacja, która ma nam pomóc w ekstremalnym cierpieniu, kiedy serce nam krwawi, świat rozpada się na kawałki a my razem z nim. W tym ćwiczeniu wzywamy na pomoc współczującą obecność i jeszcze więcej współczujących obecności, by mogły nas wesprzeć, wtedy gdy nie da się bólu zabrać, można go tylko akceptować i czekać aż czas zaleczy rany

Jan 11

40 min 14 sec

Opowiada Wioletta Borowiec: druga część aktywizacji behawioralnej, czyli skutecznego protokołu stosowanego w depresji dotyczy monitorowania nastroju i naszych aktywności, to jedna z podstaw jakiejkolwiek zmiany: musimy wiedzieć co tak naprawdę się dzieje, by móc wprowadzać zmiany. Dlaczego monitorujemy nastrój i zachowanie w depresji? Nastrój i zachowanie monitorujemy po to, aby lepiej zrozumieć, jak różne aspekty naszego życia przyczyniają się do depresji. Poszukujemy też wskazówek jakie zmiany warto wprowadzić, by nasze samopoczucie się poprawiło.

Jan 11

16 min 8 sec

Magda Wiśniewska zaprasza dzisiaj do wysłuchania naszego bardzo popularnego artykułu o przywiązaniu, czyli o naszych związkach romantycznych. Poczucie opuszczenia, chuśtawki emocjonalne, efekt rollercoastera. Znikający partnerzy? Partnerzy którzy budują dystans? A może tacy którzy mocno przywierają, bo tak bardzo się boją, że zostaną sami? o co tutaj chodzi? dlaczego niektórym z nas tak strasznie ciężko zbudować stabilną relację?

Jan 8

19 min 33 sec

Tradycyjnie przygotowaliśmy dla was świąteczny artykuł i przypominamy jak umiejętności DBT mogą pomóc nam w czasie magicznych lub trudnych świąt. Jeśli wolicie posłuchać to właśnie w tym odcinku Kasia i Marysia opowiadają o tym jak sprawić, by święta stały się fajniejsze.

Dec 2020

20 min 24 sec

Kasia Czarnecka o skuteczności DBT. Czym jest terapia dialektyczno behawioralna? Jak działa? Na czym polega? Czy jest skuteczna? Czym różni się od CBT? To odcinek, w którym staramy się odpowiedzieć na te pytania. jeśli wolicie czytać: https://emocje.pro/skutecznosc-terapii-dialektyczno-behawioralnej-psychoterapia-dbt/

Dec 2020

19 min 17 sec

Marysia Czarnecka nagrała tę medytację na podstawie ćwiczenia: akceptacja przez krzesło - Marsha Linehan podręcznik DBT Znajdź miejsce i czas w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał, proszę usiądź na krześle lub fotelu, sprawdź czy jest Ci wygodnie, nie krzyżuj nóg, ręce oprzyj na kolanach, zamknij lub przymknij oczy, przywołaj na swoją twarz delikatny zrelaksowany półuśmiech… Oddychaj, łatwo, naturalnie, Teraz skup swoją uwagę na ciele przylegającym do krzesła, na którym siedzisz… Pomyśl, że krzesło akceptuje Ciebie całkowicie, podtrzymuje Ciebie, podpiera Twoje plecy i chroni Ciebie od upadku na podłogę… Zwróć uwagę, że krzesło nie odrzuca Ciebie mówiąc że jesteś zbyt gruba lub zbyt chuda albo że po prostu do niego nie pasujesz…..Zwróć uwagę jak bardzo krzesło Ciebie akceptuje….. Skoncentruj się teraz na podłodze podtrzymującej krzesło….Pomyśl nad dobrocią podtrzymującej Ciebie podłogi i chroniącej Twoje nogi przed brudem…. Zwróć uwagę na ściany zamykające Ciebie w pomieszczeniu, tak że osoby przechodzące obok nie słyszą wszystkiego co mówisz…pomyśl o dobroci ścian…. Zwróć uwagę na sufit chroniący Ciebie przed deszczem, zimowym chłodem i letnią spiekotą….Pomyśl o dobroci sufitu…. Pozwól aby krzesło i podłoga dawały Ci oparcie…a ściany i sufit zapewniały ochronę…zwróć uwagę na ich dobroć… Wraz z końcem praktyki pozwól sobie na kilka głębszych wdechów i dłuższych wydechów i wraz z końcem praktyki otwórz oczy

Nov 2020

3 min 28 sec

Kasia Czarnecka wyjaśnia czym jest poczucie winy. Pierwszy odcinek z serii Encyklopedia emocji, który został poświęcony poczuciu winy. Wiele osób nie może się oderwać się od myśli o byciu odpowiedzialnym za wszelkie trudności i przeszkody, które są częścią naszego życia. Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć naturę, mechanizmy i funkcje poczucia winy ten podcast jest dla Ciebie. wolisz poczytać?

Nov 2020

18 min 2 sec

Marysia Czarnecka również nagrała życzliwe skanowanie ciała, super! fajnie jest mieć wybór, poza tym tutaj jest trochę inna instrukcja, udanych medytacji! medytacja z Uważne Współczucie, Paul Gilbert wydaną przez GWP

Nov 2020

11 min 18 sec

Jak akceptować własne emocje, myśli, to czego doświadczamy- uczy nas Paul Gilbert w książce Uważne Współczucie (Wydawnictwo GWP). Przed tym ćwiczeniem warto wykonać bazę, czyli "podstawowe ćwiczenia samowspółczucia" Natomiast jeśli to dla Was zbyt duże wyzwanie, albo nie macie czasu wystarczy też sam kojący oddech - nagrany też wcześniej przez nas (playlista współczucie Medytacja - Kojącego - Oddechu) "Akceptacja doświadczania" s. 268

Nov 2020

18 min 38 sec

To nagranie jest bazą do wielu innych ćwiczeń Paula Gilberta z książki Uważne Współczucie (Wydawnictwo GWP). Natomiast jeśli to dla Was zbyt duże wyzwanie, albo nie macie czasu wystarczy też sam kojący oddech - nagrany też wcześniej przez nas (playlista współczucie Medytacja - Kojącego - Oddechu) w tym nagraniu mamy: kojące oddychanie, ugruntowanie, pozostawanie w spoczynku i wsparcie w oddechu. "Siedząca praktyka uważności" s. 250

Nov 2020

19 min 24 sec

"Opisana praktyka stanowi podstawę treningu uważnego współczucia, ponie- waż uczymy się w jej trakcie utrzymywać w polu świadomości swoje doświad- czenie. Na pewnym poziomie skanowanie ciała polega na stopniowym przenoszeniu uwagi przez całe ciało i na dostrzeganiu wrażeń, które powstają i przemijają, gdy uwaga jest skoncentrowana – jest to element uważności. Na innym poziomie jednak praktyka ma pomóc w rozwijaniu umiejętności trwania z trudnymi uczuciami w ciepły i akceptujący sposób, a nie odsuwania się od tego, co dla nas niewygodne lub bolesne – jest to z kolei element współ- czucia. Okazuje się to ważne dla rozwinięcia zdolności współczucia, czyli zdol- ności pomieszczania własnego wewnętrznego świata emocjonalnego, co stanowi podstawę umiejętności odnoszenia się do niego z życzliwością." - GWP Uważne Współczucie, Paul Gilbert

Nov 2020

16 min 41 sec

Aborcja: Fakty i Nauka vs Przekonania i Mity Autorami tekstu są: Kinga Wytrychiewicz oraz Daniel Pankowski Aborcja - temat kontrowersyjny, wywołujący wiele skrajnych emocji. Temat, wokół którego wyrosło bardzo dużo mitów i pseudonaukowych teorii, również w naszym kraju. Polska była od wielu lat jednym z krajów o najostrzejszych przepisach aborcyjnych. Dnia 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny złamał jeden z najbardziej kruchych kompromisów dotyczących aborcji, doprowadzając do niemal całkowitego zakazu wykonywania tego zabiegu. W dalszej części tekstu postaramy się spojrzeć trochę szerzej na tą sytuację – na tyle, na ile będzie to możliwe, będziemy starali się opisać konsekwencje tej decyzji w wymiarze nie tylko psychologicznym, ale również medycznym, opierając się na dostępnej wiedzy naukowej.

Nov 2020

41 min 6 sec

to podcast emocje.pro który towarzyszy naszym artykułom, ten akurat powstał na podstawie: Terapia Współczucia: Stary Mózg-Nowy Mózg. A więc dzisiaj pogadamy o CFT a także spróbujemy zastanowić się nad tym dlaczego tak trudno nam z naszymi własnymi myślami, emocjami, naszym własnym Umysłem i jak może nam pomóc wspólczucie? Uważne Współczucie, GWP Warto przeczytać książkę na temat współczucia. Szczególnie, że właśnie ukazała się taka nakładem wydawnictwa GWP: Uważne Współczucie -Paula Gilberta, który stworzył to podejście. Zdecydowanie polecam kupno tej książki każdemu kto chce pracować nad sobą; w dodatku to nasze najukochańsze wydawnictwo- to dzięki ich hojności możemy dodawać ćwiczenia, długie cytaty, zapoznawać Was z książkami – warto ich wspierać!

Nov 2020

18 min 25 sec

Dzisiaj pogadamy o tym czym są schematy poznawcze, które utrudniają bycie asertywnym, jak zmienić te mity wewnętrzne na temat asertywności i co do tego ma płeć? Ale zacznijmy od początku, a więc czym są te mity?

Nov 2020

20 min 5 sec

Jak to jest? najpierw pojawiają się emocje? czy myśli i interpretacje? Po co nam takie silne, automatyczne emocje? W DBT mówimy, że emocje to złożone, ogólnosystemowe reakcje. Złożoność ta wynika między innymi z zależności pomiędzy emocjami a myślami. Często zdarza nam się, że silne emocje zaburzają nam zdroworozsądkowy sąd, a innym razem znów nawracające uporczywe myśli sprawiają, że czujemy się źle. Co tak naprawdę jest pierwsze i zapoczątkowuje te reakcje - emocje czy myśli? Dziś przyjrzymy się temu ciekawemu zagadnieniu. Podcast na podstawie art z emocje.pro który napisała Wiola Borowiec

Oct 2020

25 min 26 sec

Dzisiaj staniemy się drzewem, które pewnie stoi na ziemi, zapuszczając swoje korzenie bardzo głęboko, byśmy odczuli stabilność; za to głowę będziemy mieć w chmurach-myślach :) zresztą to trzeba spróbować by się przekonać że właśnie to ćwiczenie pasuje do nas w tej właśnie chwili

Oct 2020

20 min 40 sec

Jak być szczęśliwym, to pytanie które zadajemy sobie bardzo często. Co podpowiada nam o tym nauka? Co faktycznie nas uszczęśliwia? Czym jest szczęście? jak możemy je osiągnąć? Co mamy robić, by być bardziej szczęśliwymi? Co do tego ma seks i uważność?

Oct 2020

42 min 28 sec

W tym odcinku Kasia opowiada o tym, czy warto praktykować uważność oraz na co warto zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy stawiać pierwsze kroki w tej dziedzinie. Praktyka uważności jest filarem terapii dialektyczno-behawioralnej i wyjątkową umiejętnością, która pozwala nam być bardziej obecnymi w naszym życiu. Podcast powstał na bazie artykułu ze strony emocje.pro pt "Po co nam medytacja?"

Oct 2020

19 min 29 sec

Jak kochają osoby z borderline? Normalnie, bo to tacy sami ludzie jak my. Jednak jeśli nie pracują nad sobą to faktycznie są pewne zachowania, które możemy zauważyć u takich osób. Zapraszam do słuchania (na podstawie artykułu: Jak kochają osoby z borderline? z emocje.pro)

Oct 2020

23 min 37 sec

to wspaniałe ćwiczenie pomoże zobaczyć ci jak powstają emocje a także jak możemy je regulować To ćwiczenie z książki Wydawnictwa GWP (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne) Uważne Współczucie -Paul Gilbert, bardzo polecamy!

Oct 2020

5 min 41 sec

“W tym ćwiczeniu poprowadzę cię, abyś stworzył wyobrażenie twojego wewnętrznego, współczującego towarzysza. To ćwiczenie zajmie około 7 minut. Przyjmij uważną pozycję. Usiądź, prostując kręgosłup, ale upewnij się, że jest ci wygodnie. Ułóż ręce lekko na udach. Pomocne będzie zamknięcie oczu na czas tego ćwiczenia. Unieś kąciki ust w lekkim uśmiechu, niezauważalnym dla innych. Powitaj siebie wewnętrznie, przyjacielskim, ciepłym głosem. Pozwól by twój oddech stał się trochę wolniejszy i głębszy. Łagodnie weź oddech i zatrzymaj się chwilę przed powolnym wydechem. Znajdź rytm, który jest dla ciebie wygodny, uspokajający i opanowany. Zobacz jakie obrazy wyłaniają się w tobie, gdy myślisz o kimś, kto cię wspiera. O kimś, kto jest miły, ciepły, łagodny i troszczy się o ciebie. To może być człowiek, ale także zwierzę czy istota duchowa. Ktoś, kto pozwala ci doświadczyć współczucia, uczuciowości, ciepła, życzliwości, łagodności, troski i zrozumienia. Nazwijmy tę istotę twoim współczującym towarzyszem. Ten współczujący towarzysz jest głęboko do ciebie przywiązany. Docenia i akceptuje cię takim, jakim jesteś. Twój współczujący towarzysz ucieleśnia wszystko, czego sobie życzysz, co jest dla ciebie dobre. W tym samym czasie jest bardzo ludzki - rozumie trudności i cierpienie, ponieważ sam doświadczył trudności i bólu. Rozumie zmaganie się, że czasami walczysz ze sobą, z nieprzyjemnymi uczuciami, które ci przeszkadzają. Twój współczujący towarzysz będzie cię wspierał i będzie zawsze po twojej stronie Teraz wyobraź sobie jak twój współczujący towarzysz wygląda. Jest młody czy stary? Mężczyzna czy kobieta? Wysoki czy niski? Jaki ma wyraz twarzy? Co ubiera? Czy ma jakiś kolor, dźwięk, lub zapach wyrażający współczucie? To niekoniecznie musi być bardzo wyraźna myśl. Po prostu obserwuj, co przychodzi ci na myśl i trzymaj się tego - ten współczujący towarzysz będzie dobry w każdym wydaniu Wyobraź sobie spotkanie ze swoim współczującym towarzyszem. Co zrobiłby, żebyś poczuł się bezpiecznie, pocieszany, zaakceptowany i wspierany? Jak odnosiłby się do ciebie? Co by powiedział? Poczuj jak przyjemnie jest być ze swoim współczującym towarzyszem. Być podtrzymanym, pocieszanym, akceptowanym, wspieranym Teraz wyobraź sobie, że twój współczujący towarzysz mówi ciepłym głosem: “Możesz poczuć się szczęśliwy. Możesz poczuć się bezpiecznie. Możesz być miły dla siebie” Pozwól by wyobrażenie współczującego towarzysza powoli zaniknęło. Daj sobie czas by zakończyć to ćwiczenie i powrócić uwagą do miejsca, gdzie się teraz znajdujesz ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Sep 2020

9 min 12 sec

Czytanie w Myślach! Czy możliwe? Badacze próbowali to sprawdzić. To zniekształcenie poznawcze generuje też wiele kłopotów- zobaczcie jakie! (nagranie artykułu z emocje.pro o tym samym tytule)

Sep 2020

22 min 32 sec

Dzisiaj będzie o działaniu w kryzysie. Terapia dialektyczno-behawioralna skupia się na uczeniu korzystania z umiejętności, które pozwalają poradzić sobie z intensywnymi emocjami i uczuciem przytłoczenia. Znajdziecie tu szeroki wachlarz narzędzi DBT, które mam nadzieję pomogą Wam przetrwać trudne momenty i niejedną emocjonalną burzę. Podcast powstał na podstawie artykułu ze strony emocje.pro

Sep 2020

38 min 14 sec

Kiedy podczas pracy czy wykonywania codziennych obowiązków ogarnia Cię nuda i totalne zmęczenie; kiedy nie masz siły i energii na dalsza prace, a Twój umysł pracuje coraz wolniej i wolniej oznacza to, że potrzebna Ci motywacja abyś mógł/ mogła zrobić rzeczy, które musisz/chcesz zrobić. Motywacja pomaga aby zrobić rzeczy które trzeba po prostu wykonać, podnosi efektywność i pozwala zebrać siły i energię do dalszej roboty. Więc jeśli czujesz, że nie masz obecnie motywacji to zostań ze mną i razem spróbujmy ją znaleźć 😊 ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Aug 2020

8 min 52 sec

Poświęć te parę chwil, by poszukać przyjemnych doznań tu i teraz, przez tylko 5 minut! ps. pamiętajmy że celem medytacji nie jest poprawa nastroju, tylko nauczenie się bycie z tym co jest i nieocenianie tego :) oraz większa świadomość naszego umysłu i myśli- jako tylko myśli i emocji jako tylko emocji (oczywiście wymaga to ćwiczeń) choć częstym efektem ubocznym medytacji jest większy spokój to oczekiwanie takiego rezultatu raczej zmniejszy nasze szanse na to :(

Jul 2020

4 min 46 sec