Nočná pyramída - hosť

RTVS

Nočná talkshow Rádia Slovensko ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Naši moderátori do štúdia pozývajú populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy a odkrývajú podrobnosti z ich profesijného i osobného života. Vysiela sa: pondelok až piatok od 22:20 do 24:00

All Episodes

Patrí k ženám, ktoré sa nezlomia. Nepadajú na kolená. Za vonkajšou silou sa však skrýva krehkosť duše. Bývalá letuška, redaktorka Slovenskej televízie aj bývalá viceprimátorka Bratislavy pozná život v rôznych podobách. Dokáže spontánne a otvorene reagovať na každú otázku. Spisovateľku Petru Nagyovú-Džerengovú pozval do Nočnej pyramídy Stano Ščepán. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 30

1 hr 1 min

V Psychiatrickej nemocnici Pezinok si prešla celý reťazec, od zdravotnej sestry až po námestníčku úseku ošetrovateľskej starostlivosti. Zároveň vychováva mladé zdravotné sestry, prednáša, školí i skúša adeptov svojho povolania. Sestra s titulom doktor, pedagogička, a už aj manažérka, Andrea Uhláriková, je nesmierne psychicky odolná, empatická a aj o svoju duševnú rovnováhu sa stará dobrou náladou, turistikou, cvičením jogy, má rada cestovanie, literatúru, alebo tanec. Manželka, matka, manažérka a hlavne skvelá sestra na psychiatrii v Pezinku Andrea Uhláriková, nás navštívi v pondelkovej Nočnej pyramíde, kde sa s ňou porozpráva Ľudovít Jakubove. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 29

1 hr 1 min

Tento rok si pripomíname 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Hovoriť budeme o menej známej časti jeho života. O detstve a jeho dospievaní v bývalom Sovietskom zväze, kam sa s rodinou presťahoval, keď mal štyri roky. Aký to mohlo mať na neho vplyv? Skutočne mu prislúcha nálepka naivný politik? Po 2. svetovej vojne jeho kariéra rýchlo rástla, prišli 60. roky a rýchly pád. V historickej Nočnej pyramíde budeme hovoriť viac o politikovi, ktorý bol nesmierne obľúbený doma aj vo svete. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 26

56 min 55 sec

MUDr. Jaroslava Orosová, uznávaná alergologička a imunologička s vysokým kreditom u pacientov, prezidenta Zväzu ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Absolvovala štúdium na Lekárskej fakulte Université Bordeaux II, Francúzsko a Univerzite Komenského v Bratislave. Po získaní špecializácie v odbore Klinická imunológia a alergológia , pracovala na pľúcnych a imunologických pracoviskách v Univerzitnej nemocnici Bratislava a Royal Free Hospital v Londýne. Aktívne ovláda anglický a francúzsky jazyk. Je držiteľkou slovenskej a britskej lekárskej licencie. Moderuje: Stano Ščepán Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 25

1 hr 1 min

Som človek žijúci na všetky strany naplno – hovorí Dagmar Pupalová - predsedníčka OZ Pupalky, ktoré cvičením a muzikoterapiou podporuje ľudí postihnutých Parkinsonovou chorobou. Aktuálne s nimi skúša divadelné predstavenie, sama si zahrala v TV seriáloch, pracuje ako interiérová dizajnérka, pomáha aj ako právnička. Sandre Vychlopenovej porozpráva aj o špeciálnom cvičení s kruhmi, maľovaní i veciach, ktoré jej dodávajú energiu. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 24

1 hr 4 min

Tentoraz do Nočnej pyramídy príde Monika Paločková, mladá lekárka zo Zvolena, ktorá pracuje v nemocnici v Banskej Bystrici na Covidovom oddelení. Aj keď sa možno jej okoliu spočiatku zdalo, že smeruje k úspešnej modelingovej kariére (keďže vyhrala Miss stredných škôl), rozhodla sa pre medicínu. Pôsobila na misiách v Afrike, kde sa okrem lekárskej praxe, angažovala aj vo vzdelávaní, adopcii detí na diaľku a realizácii projektov, ktorých cieľom je väčšia samostatnosť miestnych. Mnohí iste poznajú jej video z tanca, na slovenskú pesničku 70 sukieň mala, ktorú spievajú a tancujú spolu s ňou Afričanky. Monika Paločková o svojom pôsobení vydala knihu Doktorka z Afriky, ktorá sa objavila začiatkom tohto mesiaca aj na Medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2021. V Nočnej pyramíde nám porozpráva o svojom pôsobení v pozícii modelky, o lekárskej misii, živote v Afrike, kultúrnych šokoch, kurióznych situáciách, ktoré tam zažívala, i o tom, aký bol pre ňu návrat domov. Veď, ako sama tvrdí, „Každý jeden deň v Afrike sa stane nejaký ‚zázrak‘,“. V banskobystrickom rozhlasovom štúdiu ju na diaľku privíta Ľudovít Jakubove. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 23

1 hr 8 min

Je na roztrhanie. Pracovitý, uveriteľný, nepriehľadnuteľný. Otvorený k novým výzvam aj ku starým láskam. Marián Mitaš začínal svoju kariéru pred pätnástimi rokmi ako bábkoherec. Dnes patrí k najvýraznejším filmovým a televíznym hercom strednej generácie. O svojej ceste, sklamaniach aj túžbach viac povie v Nočnej pyramíde, do ktorej ho pozval Stano Ščepán. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 22

1 hr 1 min

Ži a nechaj žiť“ - v živote vyznáva umelkyňa, speváčka, textárka Ewa Sipos. Rodenú Poľku na Slovensko priviedla láska, s láskou sa stará o svoje tri deti, z ktorých jedno má zdravotné znevýhodnenie. Ako zvláda prebdené noci i záchvaty, ako tieto skúsenosti dokáže pretaviť do tvorby textov i piesní, ktorými pomáha i podobne postihnutým rodinám? Aj o tom porozpráva Sandre Vychlopenovej v Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 19

1 hr 4 min

Spisovateľka Soňa Bulbeck (celým menom Soňa Bulbeck Lužinová, narodená v roku 1961 v rodine evanjelického farára Milana Nosála) je čitateľskej verejnosti známa predovšetkým ako autorka kníh z prostredia Saudskej Arábie a ďalších krajín Blízkeho Východu. V roku 2011 nasledovala manžela, anglického architekta, do Rijádu, hlavného mesta Saudskej Arábie, kde žili šesť rokov. Tu začala aj písať a v roku 2013 vyšiel jej prvý román Ženy z Rijádu, inšpirovaný osudmi slovenských a českých žien, žijúcich práve v tomto meste. Román bol mimoriadne úspešný (jeho druhé vydanie vyšlo v roku 2019) a tak nasledovali ďalšie knihy - romány, romány s detektívnou zápletkou, cestopisy, cestovateľské memoáre - zaujímavým spôsobom približujúce práve život v arabských krajinách. Jej román Vyhorená, inšpirovaný skutočným príbehom mladej Slovenky, žijúcej v Londýne, si získal srdcia mnohých čitateľov nielen aktuálnym námetom, ale aj atraktívnym prostredím Blízkeho Východu. Tomu ostala verná aj v novinke z roku 2021 Unesená, ktorý je vzrušujúcim príbehom unesenej kuvajtskej princeznej v reálnom čase koronavírusovej pandémie. Najnovšia kniha Tajomstvo závoja je druhým doplneným vydaním cestopisu z roku 2014 a autorka v nej okrem iného aj radí potencionálnym turistom, čo môžu v tejto krajine očakávať a čoho sa, naopak, vyvarovať. Kniha zároveň vyšla aj v českom preklade a po Deníku saudské manželky je to druhá autorkina kniha v českom jazyku a momentálne sa pripravuje český preklad aj jej románu s detektívnou zápletkou Unesená. Autorka totižto po manželovej smrti opustila Londýn a presťahovala sa v roku 2020 do Brna, kde žije jej starší syn s rodinou a snaží sa tak etablovať aj na českom trhu. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 18

59 min 35 sec

Je priekopníkom zavedenia artroskopickej metódy operovania kĺbov na Slovensku, má za sebou tisíce vykonaných operácií, za svojho pôsobenia vraj zažil 36 hokejových trénerov – Miloslav Klíma – legenda košickej traumatológie a športového lekárstva bude hosťom NP. Sandre Vychlopenovej porozpráva aj o kurióznych operačných zákrokoch, z ciest s hokejovou i basketbalovou reprezentáciou má množstvo zážitkov a vo svojom veku je stále je pracovne aktívny. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 17

1 hr 6 min

Tanec má v génoch, jeho otec, mama, strýko i sestra boli dlhoročnými sólistami v SĽUK-u, otec Milan Ševčík bol aj významným pedagógom a šéfom tanca v tomto súbore. Aj keď s tancom začal až v 15 rokoch, vypracoval sa na všestranného tanečníka, a tancoval v rôznych súboroch – Lúčnica, Bratislavskom divadle tanca, v divadle Nová scéna a v súbore Jána Ďurovčíka. Desať rokov pôsobil ako sólista v Medzinárodnom divadle tanca v Holandsku, kde začínal aj ako choreograf. Už dekádu pôsobí v SĽUK-u ako vedúci tanečného súboru, ako choreograf často spolupracuje s rôznymi slovenskými a českými divadlami. O svojej ceste k tancu, o tvorbe tanečných filmov, práci v SĽUK-u , učení na VŠMU aj o svojej rodine porozpráva v dnešnej Nočnej pyramíde. Moderuje: Zuzana Šebestová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 16

1 hr 5 min

Jeho prednášky nadchýnajú a vzbudzujú zvedavosť a záujem o fyziku. Odpovedá na to, ako fungujú veci okolo nás. Mobilné telefóny, mikrovlnky, Vesmír, žiarenie. Vedu deťom a študentom približuje aj cez hudbu. Hrá na fujaru a ovláda ďalšie hudobné nástroje. Je 22-násobným majstrom Slovenska v lukostreľbe. So svetom sa podelil o vlastnú metódu ako rýchlejšie zamerať šíp. Okrem toho sa podieľa aj na projekte k svetelnému smogu okolo nás. Za svoju prácu bol viackrát ocenený. Získal aj Cenu za vedu a techniku v kategórii Popularizátor vedy 2017. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 15

1 hr 1 min

„Radšej ľutuj to, čo si neurobil, ako to, čo si urobil“ - tvrdí paracyklista, účastník paralympiády v Tokyu Ondrej Strečko. Ako športovec prekonáva sám seba, ako inštruktor výcviku ozbrojených zložiek či hasič pomáha prekonávať nástrahy života. So zdravotným znevýhodnením dokáže žiť plnohodnotný život a viac o tom porozpráva Sandre Vychlopenovej v Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 12

1 hr 3 min

Je rodená Bratislavčanka. Vyštudovala žurnalistiku, ale nikdy nechcela byť novinárkou. Uchvátil ju svet obrazu a dokumentu. Stála pri začiatkoch televíznej žurnalistiky. Roky pôsobila v televíznej produkcii. Ako dieťa hrávala hádzanú. Dnes nachodí tisícky kilometrov. Prečistí si myšlienky a robí niečo pre prírodu a seba. Svoj čas venuje aj záchrane zvierat. S akými svetovými fotografmi spolupracuje? Ktoré témy by fotka mala zachytávať? Aj o tom v Nočnej pyramíde. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 11

46 min 19 sec

Rastislav Pavlišin - nadšený včelár, dosiahol svoje prvé úspechy v chove mestských včiel na terase svojho bytu na bratislavskej Kolibe a rozhodol sa svoje aktivity rozšíriť. Na streche hotela NH Bratislava Gate One bola vytvorená včelnica s 8 rodinami a sa odvtedy môže pýšiť titulom „prvý včelí hotel v Bratislave“. Pri realizácii projektu boli nápomocní aj dlhoroční včelári, manželia Ružičkovcí. Okrem inovátorského prístupu, robí aj prednášky a edukatívne kurzy... Moderuje: Ľudovít Jakubove Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 10

1 hr 3 min

Rastislav Puchala je slovenský spisovateľ, publicista, bývalý diplomat, v súčasnosti pôsobí v súkromnom sektore. Študoval filozofiu, teológiu, medzinárodné vzťahy a diplomaciu i manažment v Bratislave, Banskej Bystrici a v Ženeve. Pôsobil ako kariérny diplomat na Ministerstve zahraničných vecí v Bratislave, aj ako vedúci konzulárneho oddelenia na slovenskom veľvyslanectve v Ottawe, v Kanade. Na Slovensku pracoval aj ako riaditeľ Americkej obchodnej komory a v súčasnosti je riaditeľom veľkej zahraničnej poradenskej spoločnosti pôsobiacej na Slovensku a honorárnym konzulom Fínskej republiky v SR. Vydal niekoľko kníh, jeho dva romány Archa zmluvy a Veža zo slonovej kosti dosiahli veľký úspech u čitateľov i kritiky. O svojich románoch inšpirovaných vlastným životom a osudmi jeho rodiny, o živote v Kanade, o obľúbených filozofoch, spisovateľoch ale aj hudbe a športe porozpráva Zuzane Šebestovej v dnešnej Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 9

1 hr

Celý život sa dotýka smrti. Hľadá jej príčiny, vyhodnocuje súvislosti. Bol primárom patológie vo viacerých nemocniciach. Doktor Ivan Ferák sa venuje svojej profesii aj na prahu osemdesiatky. Otvorenie hovorí o svojich mladíckych depresiách aj o účasti na OH 1964 v Tokiu. Jeho pozoruhodný životný príbeh ponúka v Nočnej pyramíde Stano Ščepán. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 8

58 min 16 sec

„Nepíšem sama, mám pomocníka a tým je život“ - tvrdí spisovateľka Lena Riečanská. Po dlhoročnej práci na úrovni samospráv sa rozhodla naplno venovať svojej životnej láske – písaniu. Dnes má na konte 20 kníh, píše i poéziu, jej tvorba oslovuje všetky vekové generácie. S čitateľmi si rada podebatuje na stretnutiach, na chalupe s rodinou si rada aktívne oddýchne – varenie a pečenie sú jej povinným hobby, voda je jej živlom. Moderuje: Sandra Vychlopenová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 5

1 hr 4 min

Ako žiak vyhral dvakrát olympiádu v botanike. Vyrastal na lazoch v Hrušove. Od mala zbieral rastliny popri pasení kráv. Neskôr vyštudoval Všeobecnú biológiu so zameraním na Cytológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Dlhé roky pôsobil v zahraničí a mal možnosť spolupracovať s najväčšími vedeckými špičkami sveta. Vo svojej vedeckej činnosti som sa venoval rôznorodým aspektom rastlinnej bunkovej a molekulárnej biológie. Má troch synov. Zamieňanie génov, parazitizmus na génovej úrovni, ale aj to, čo ponúka dnešná veda vo svete rastlín - témy dnešnej Nočnej pyramídy. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 4

1 hr 1 min

Dlhoročný pracovník slovenského rozhlasu, držiteľ viacerých ocenení. Len pred pár dňami získal Výročnú cenu Literárneho fondu za dokument Prvá vlna a tretie miesto vo finále súťaže Dráma, ktorú vyhlasuje Divadelný ústav. Momentálne hlas Rádia Regina. Každoročne pripravuje predstavenie Krvavé dejiny, ktoré sa realizuje na Kežmarskom hrade v rámci festivalu Európske ľudové remeslo. 28 rokov vedie súbor ochotníckeho divadla Exteatro. Na Trojke spolu s Katkou Brychtovou moderuje Klub na Trojke. Pochádza z Ľubice, miluje divadlo. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 3

1 hr

Dlhoročná obľúbená tv relácia o varení Tajomstvo mojej kuchyne, množstvo veľkých televíznych prenosov koncertov a programov ako Noc nádejí, Slovenka roka či nedávny Galavečer k 95. výročiu Slovenského rozhlasu a rôznych tv relácií. Za tým všetkým stojí televízna režisérka Katarína Ďurovičová. Vtipná, kreatívna, šarmantná, empatická profesionálka, ktorá má pod palcom desiatky ľudí zo štábu a na ktorej pleciach stojí zodpovednosť za výsledok. Na svojom konte má aj desiatky pesničkových klipov pre rôznych interpretov a skupiny, ktoré začala nakrúcať ešte ako študentka filmovej vedy na VŠMU. Aké je zákulisie príprav veľkých tv programov, aký má vzťah k vareniu, o sile priateľstva a svojej rodine porozpráva Zuzane Šebestovej v dnešnej Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 2

1 hr 4 min

Maľuje svätcov, anjelov, obliekla si aj netradičné trávové šaty. Svätcov zobrazuje rovnako netradične. Vyzerajú ako bežní ľudia. Okrem maľby sa venuje aj fotke a inštaláciám. Jej dielo svätého Jozefa s ľaliou mohli ľudia vidieť aj počas svätej omše s pápežom Františkom. O gýči, ale aj o spiritualite, príbehoch svätých a anjelov sa budeme spolu zhovárať vo sviatočnej Nočnej pyramíde. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Nov 1

1 hr 1 min

Pred 65 rokmi sa v Maďarsku uskutočnilo povstanie, ktoré bolo krvavo potlačené. Maďarsko sa napriek nádeji ocitlo v boji za lepší život osirelé. Hovoriť budeme o požiadavkách na reformy študentov a robotníkov, násilných stretoch, pri ktorých prišli o život demonštranti. Aj o tom, prečo sa západ rozhodol nezasahovať a ako sa k povstaniu postavilo vtedajšie Česko-Slovensko. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 29

54 min 32 sec

Slovák žijúci a podnikajúci v Prahe. Fotograf africkej prírody, ktorý sa usiluje o to, aby sa divočina čierneho kontinentu zachovala aj pre ďalšie generácie. Založil a vedie nadáciu Roman Wild Life Foundation na záchranu veľkých šeliem v Afrike. V Keni sa napríklad snaží zachrániť gepardy a leopardy. V Tanzánii sponzoruje školy, miestnym deťom zabezpečuje stravovací program i školské pomôcky. Ale je to aj milovník renesančného umenia a architektúry, vášnivý golfista a milovník dobrého divadla. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 28

58 min 25 sec

Špičkový vedec a pedagóg, riaditeľ ústavu biochémie a mikrobiológie na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU, Bratislava a dlhoročný pracovník Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky, Centra biovied SAV. Zaoberal sa výskumom látok, ktoré ovládajú srdcový rytmus a v súčasnosti sa zaoberá výskumom nádorových buniek, rezistentných na chemoterapiu. O personalizovanej medicíne, teda liečbe šitej na mieru pacienta, o vede, ktorá má nezameniteľnú úlohu v spoločnosti, o pedagogickej práci, ale aj o tom ako rád spoznáva históriu Európy a ako si dobre oddýchne pri lyžovaní porozpráva v dnešnej Nočnej pyramíde. Moderuje: Zuzana Šebestová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 27

1 hr 4 min

Špecialista na tuberkulózu, dlhoročný lekár z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšných Hágov. Primár oddelenia pneumológie a ftizeológie 1. Pracuje ako expert Svetovej zdravotníckej organizácie na tuberkulózu. Chodí na misie najmä do Ukrajiny, Bieloruska, Turkmenistanu, či Uzbekistanu, ale aj do niektorých krajín ďalekého východu ako Thajsko, či Thaiwan Absolvent LF UK. Prednáša na Katolíckej Univerzite v Ružomberku nielen o boji s touto chorobou , ale zasväcuje budúcich lekárov a sestry do tajov vnútorného a sociálneho lekárstva. Syn dramatika Jána Soloviča, ktorý vyrastal v Slovenskom národnom divadle. Divadlo má dodnes rád a je to aj fanúšik Slovenského rozhlasu. Lyžuje a pláva a vyhľadáva teplo, more a slnko. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 26

56 min 15 sec

Skúma behaviorálnu ekológiu a etológiu vybraných živočíchov, napr. modliviek, pavúkov či hrobárikov. Venoval sa výskumu súvislostí medzi výskytom patogénov a mierou konzervatívnych postojov v daných krajinách, ktorého závery boli publikované vo významnom vedeckom časopise. Pôsobí na Prírodovedeckej fakulte UK Komenského a na Ústave zoológie SAV. Čo je to strach? Ako na nás pôsobia farby? Prečo psa naše pohladenie poteší? Nielen o tom v Nočnej pyramíde. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 25

59 min 7 sec

Absolvent VŠVU v Bratislave. Spolupracuje s viacerými kultúrnymi inštitúciami, napríklad so Slovenským národným múzeom alebo s Múzeom mesta Bratislavy. Reštauruje okrem sôch aj architektonické doplnky jako brány, ploty, mreže, či lustre alebo svietniky. Medzi jeho posledné realizácia patrí socha vojaka na mohyle Slavín. V súčasnosti reštauruje sochu archanjela Michala z Michalskej veže v Bratislave. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 22

59 min 41 sec

Namiesto nôh chodí na kolieskach. Namiesto ľútosti sama rozdáva silu a radosť zo života. V Tokiu štartovala už na siedmej paralympiáde a hoci má po štyridsiatke, získala už piatu medailu. Parastolná tenistka Alena Kánová žije od šestnástich rokov na vozíku. V Nočnej pyramíde sa o jej vôli aj o jej rodinnom šťastí porozpráva Stano Ščepán. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 21

1 hr

prof. MUDr. Ingrid Brucknerová, PhD. - prednostka Neonatologickej kliniky Intenzívnej medicíny LF UK, Národného ústavu Detských chorôb, špecialistka na detskú kardiológiu. Učí neonatológiu na LF UK, dve funkčné obdobia bola prodekanka pre pre výchovno – vzdelávaciu činnosť 4. až 6. ročník. Pochádza z Bratislavy, absolvovala LF UK, 2 roky žila vo Viedni, pracovala na detskej klinike AKH. Má jednu dcéru, študuje medicínu. Jej prvým záujmom sú ľudové tradície, tancovala v súbore Vienok a v Lúčnici, miluje les, prírodu a každý víkend pracuje v záhrade. Chodí na operu i do divadla. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 20

1 hr 2 min

Martin Šperka – vedúci múzea počítačov, nestor kybernetiky a počítačovej grafiky na Slovensku vyštudoval v rokoch 1960-1965 Strednú priemyslovú školu spojovej techniky (Technika po vedeniach), Banská Bystrica, neskôr Fakultu elektrotechniky (Technická kybernetika), ČVUT Praha. Takmer 20 rokov pracoval ako vedecký pracovník, automatizácia návrhu počítačov a integrovaných obvodov, počítačová grafika a v rokoch 1991-1996 bol zakladateľom a prvým vedúcim Katedry vizuálnych médií na Vysokej škole výtvarných umení, Bratislava, výskumným pracovníkom a odborným asistentom v odbore počítačová grafika a elektronické umenie. Moderuje: Zuzana Šebestová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 19

1 hr 2 min

Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 18

56 min 12 sec

Autizmus nie je chyba v programe, je to iba iný operačný systém“ - aj z praxe potvrdí Vedúca špecializovaného zariadenia – úseku diagnostiky a autizmu Centra soc. služieb prof. Karola Matulaya Ivana Kubincová. Kedysi chcela byť vojačkou, aj hrávala divadlo, čo neskôr využila pri práci so zdravotne znevýhodnenými deťmi i dospelými. O náročnej práci, nových spôsoboch diagnostiky, inklúzii, ktorej je stále málo, ale aj o relaxe v podobe obľúbenej turistiky porozpráva Sandre Vychlopenovej v Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 15

1 hr 4 min

Uznávaný advokát, niekoľko rokov bol predsedom Slovenskej advokátskej komory, ktorú po roku 1989 zakladal. Viedol autorský kolektív pri príprave prvého zákona o súkromnom výkone advokátskeho povolania. Ale aj plodný knižný autor, venujúci sa literatúre faktu, ktorý nedávno za svoju tvorbu získal Cenu Vojtecha Zamarovského. (K jeho dielam patria: Osobnosti Kysúc; Pyžamová revolúcia; Nepíš to otec; Rád vám protirečím; Rád sa pýtam, aj počúvam; Manderla a Modrý Maurícius; Sme čakárenská generácia; Ako som zachránil dedičstvo Kennedyovcom.) Pochádza z Kysúc, maturoval na gymnáziu vo Zvolene a absolvoval Právnickú fakultu UK. Je to veľký milovník výtvarného umenia, najmä skupiny Galandovocov, inicioval založenie Kysuckej galérie, ktorej daroval cennú zbierku výtvarných diel. Má rád hudbu rôznych žánrov. Zakladá si na svojej rodine, je otcom dvoch dcér a má už aj pravnúčatá. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 14

59 min 25 sec

Vo filmoch si zahral politikov, v divadle milovníkov a v živote? Pätnásť rokov aj riaditeľa Divadla Andreja Bagara v Nitre. Herec Ján Greššo pozná výhry aj sklamania, no ani rok pred sedemdesiatkou nestráca chuť žiť naplno. V Nočnej pyramíde otvorí svoju dušu v spoločnosti Stana Ščepána. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 13

1 hr 1 min

Afrika ho fascinuje už od detstva, pravidelne navštevuje rôzne časti tohto kontinentu, má tam veľa priateľov a svoj vedecký výskum zameriava na najchudobnejšie časti v regióne Sahel a na obdobie kolonializmu. Je spoluautorom knihy Afrika – neznámy kontinent, ktorá komplexným a atraktívnym spôsobom približuje politiku, históriu, spoločnosť či ekonomiku afrických štátov. Čo sú najväčšie mýty o Afrike? Ako závisí budúcnosť Európy od situácie na tomto kontinente? O svojom výskume, o vzťahu k dejinám a francúzštine, obľúbenom metale či vysokohorských túrach porozpráva Zuzane Šebestovej v dnešnej Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 12

56 min 46 sec

Rodák zo Žiliny študoval literatúry a slovenčinu, pracoval, ako redaktor a na vlastnej koži zažil aj dôsledky politických perzekúcií. V 60. rokoch sa stal spisovateľom v slobodnom povolaní, neskôr redaktorom pôvodnej a prekladovej poézie, či dramaturgom divadla Nová scéna. Vo verejnom živote sa prejavil napr. pri protestoch, proti uväzneniu Václava Havla, či vzniku Verejnosti proti násiliu. Ľubomír Feldek je autorsky nesmierne plodný, ako básnik, prozaik i dramatik. Veľa sa venoval aj prekladom svetových autorov, ako Shakespeare, Majakovskij, Puškin, Goethe a ďalší. Nezabudnuteľná je jeho tvorba pre deti a mládež. Je držiteľom Krištáľového krídla, Puškinovej medaily, či Ceny Ivana Kraska. Len v sobotu oslávil 85 narodeniny. S manželkou Oľgou, tiež spisovateľkou, žije striedavo v Prahe aj v Bratislave. Moderuje: Ľudovít Jakubove Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 11

51 min 9 sec

Čerstvá držiteľka ocenenia Biele srdce v kategórii Sestra a pôrodná asistentka pedagogička - Lucia Dimunová je Prednostkou Ústavu ošetrovateľstva, ktorý na Lekárskej fakulte v Košiciach kedysi pomáhala vybudovať. Učí, venuje sa vedeckej práci, aktívna je aj v ošetrovateľskej praxi. Ak potrebuje načerpať energiu, nájdete ju s rodinou, alebo na túre. Sandre Vychlopenovej v Nočnej pyramíde porozpráva aj o audiencii u pani prezidentky. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 8

47 min

Vo svojich prácach reflektuje problematiku tabuizovaných tém slovenskej literárnej histórie 20. storočia, publikovať mohla až po roku 1989, jej diela vyšli vo viacerých jazykoch. Za vedecké a beletristické diela získala mnohé domáce aj zahraničné ocenenia. Bola nominovaná na Slovenku roka 2021. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 7

59 min 2 sec

Zakladateľ, organizátor a programový riaditeľ festivalu Hory a mesto. Podobný festival organizuje aj v kanadskom Vancouveri a v talianskej Sicílii. Je to však aj skúsený horolezec, v osemdesiatych rokoch patril k lídrom takzvaného voľného lezenia u nás. Má na konte mnoho voľných prvovýstupov, sólo výstupov bez istenia, či zimných výstupov. Študoval elektrotechniku v Bratislave, taliančinu a Komparatívnu literatúru na UBC vo Vancouveri. Je otcom dvoch dcér, žije na striedačku v Kanade a na Slovensku. Má rád filmy všetkých žánrov a je to aj hudobný fanúšik. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 6

1 hr 2 min

Venuje sa oxidačnému stresu vo vzťahu k viacerým ochoreniam, ako je srdcovo-cievne, cukrovka, Crohnova choroba, ADHD či depresívna porucha u detí. Okrem toho aj prednáša na lekárskej fakulte. Je bývalou majsterkou v modernej gymnastike u nás. Vyrastala na Morave. V živote je pre ňu dôležitá rodina aj priateľské vzťahy. Jej témou sú tiež voľné radikály a antioxidanty. Čo nám dokáže v medicíne ponúknuť príroda? Aj o tom v Nočnej pyramíde. Moderuje: Gabriela Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 5

1 hr

Usilujem sa byť človekom, ktorého by si rád stretol v prvé dni, týždne, mesiace, ale aj roky po tvojom úraze“ - myšlienka Rasťa Soviša – hosťa dnešnej Nočnej pyramídy. Po športovom úraze zostal na invalidnom vozíku, dnes ako motivátor pomáha ľuďom s podobným osudom. Ako sa vyrovnať s iným životom, kde zohnať prácu, na čo všetko má ako ŤZP nárok – aj to sú oblasti, v ktorých je nápomocný. Vo voľnom čase sa venuje rodine, organizuje zájazdy pre hendikepovaných a pravidelne ho nájdete aj na tenisových kurtoch. Moderuje: Sandra Vychlopenová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 4

1 hr 6 min

Hoci rodený Prešovčan s hudbou pôvodne začínal len lokálne, na rodnom východe, v poslednom období je ich originálny prejav a nápadité texty žiadaný po celej republike a iste sa po čase izolácie tiež teší z koncertovania naživo. Mimochodom, viete podľa očí akej Heleny sa skupina volá? Martin je okrem hudby aj adrenalínový športovec. Kedysi sa venoval historickému šermu, v súčasnosti naopak, modernému jazdeniu na rôznych doskách. Napíklad kitesurfingu, čo je po slovensky vlečný drak, ktorý vďaka vetru ťahá jazdca po vode. Ale vozí sa aj po snehu a po súši... Kedy a kde sa dá jazdiť, aký náročný je takýto adrenalínový šport a ako sa k nemu Martin dostal? Tiež sa v Nočnej pyramíde porozprávame o súčasnej kultúre, spomienkach na detstvo, i na školu. Samozrejme, aj o rodine! Veď s pôvabnou herečkou Gabikou Marcinkovou sú už dvojnásobní rodičia. Moderuje: Ľudovít Jakubove Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Oct 1

1 hr 2 min

Je ženou s tretím najhlbším ponorom s monoplutvou na svete, jej najhlbší ponor je 95 m, na vzduchu bez dychu vydrží 6 min. Pre Katarínu Linczényi freediving nikdy nebol iba šport. Bol to nástroj ako zlepšiť jej zlý zdravotný stav, nájsť rovnováhu a vnútorný pokoj. Dnes ho vlastnými mentálnymi technikami pomáha získavať nielen športovcom. Venuje sa udržateľnosti, aj spojeniu medzi zdravým ekosystémom a ľudským zdravím. Moderuje: Sandra Vychlopenová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Sep 30

1 hr 3 min

Zaujme vás viac Nepriznaná, Žuvačka za uchom? Alebo Voňavky dievčat, V slovenských dolinách? Napísal stovky textov k pesničkám, získal desiatky ocenení na festivaloch. Textár, básnik, publicista Ľuboš Zeman bude spomínať na splnené túžby aj na hľadanie umenia žiť. V Nočnej pyramíde so Stanom Ščepánom. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Sep 29

1 hr 2 min

Peter Dolinaj, sklár, ktorý tento rok získal Čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby, ktorý každoročne udeľuje ÚĽUV. Vyštudoval Strednú odbornú textilnú školu v Ružomberku, odbor mechanik, opravár. Ku sklu sa dostal náhodou. Vo Valaskej Belej, kde žije, získal znalosti o spracovaní skla vo výrobnom družstve Krištáľ. Po likvidácii tamojšej výroby sa rozhodol, že vo výrobe skla bude pokračovať a založil dodnes fungujúci sklársky skanzen. V ňom verejnosti ukazuje, ako sa aj v skromnejších podmienkach dá tradičným ručným spôsobom vyrobiť funkčné sklo. Tvorí repliky tradičných sklárskych výrobkov zväčša zelenkastej alebo čírej farebnosti, typickej v minulosti pre tradičné vidiecke prostredie. V čase voľna vylepšuje skanzen, je to stará chalúpka. Rád sa venuje aj prácam okolo domu. Venuje sa cyklistike, korčuľuje. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Sep 28

58 min 24 sec

Beata Havelková je uznávanou odborníčkou v revíznom lekárstve. Stála pri zrode a presadzovaní mnohých systémových zmien spojených so skvalitňovaním slovenského zdravotníctva. Aj s jej aktívnou podporou sa podarilo zvýšiť kompetencie všeobecných lekárov a zaviesť viaceré preventívne a liečebné programy. Prečo sa revízne lekárstvo dá prirovnať k detektívke, v čom sú pre ňu inšpiráciou knihy o výrazných osobnostiach histórie a kam vedú jej kroky na turistických chodníkoch? Moderuje: Zuzana Šebestová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Sep 27

1 hr 3 min

avízo. Patológ z Ústavu patologickej anatómie LF UK. Jeho špecializáciou je patologická anatómia, venuje sa histologickej diagnostike. Pôsobil aj v zahraničí, istý čas sa venoval výskumu vo Francúzsku, neskôr vyučoval a pokračoval aj vo vedeckovýskumnej činnosti na univerzite v Alabame v Spojených štátoch amerických. Podpísal sa pod objavy, ktoré posunuli nielen slovenskú, ale aj svetovú patológiu. Absolvent LF UK v Bratislave, v Ústave patologickej anatómie Lekárskej fakulty UK učí. Pochádza z Bratislavy, je jedným z desiatich detí. Jazdí na horskom bicykli, lyžuje, má rád vodné športy. Rád cestuje, najmä do teplých krajín. Má rád hudbu, impresionistov a historické romány. Jeho srdcovou záležitosťou sú jeho vnúčatá. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Sep 24

56 min 14 sec

Skúšal hudbu, skončil pri fyzike. Klimatológ Pavol Nejedlík. Vyrastal v Skalici a doma si občas pečie vlastné trdelníky. 20 rokov pôsobil v Košiciach na Hydrometeorologickom ústave, neskôr v Európskej komisii. Dnes v Ústave vied o Zemi SAV. Jeho témou sú klimatické zmeny, či unikajúci metán na Antarktíde. Niekoľko rokov žil mimo Slovenska. Ako sa dokážeme prispôsobiť klimatickým zmenám a pomôžu nám nové technológie? Pozrie si niekedy katastrofický film? Aj o tom v Nočnej pyramíde. Moderuje: Gabriela Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Sep 23

59 min 15 sec

V Tokiu sa rozplakala od šťastia aj od ľútosti. Olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková. Na strelnici patrí už dlhé roky k najlepším na svete. Aká je však doma? Alebo na tanečnom parkete? Aj málo známe historky z jej života bude dychtivo počúvať v Nočnej pyramíde Stano Ščepán. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1

Sep 22

57 min 31 sec