Hej Mama - otwarcie o macierzyństwie

Hej Mama

Rozmawiam w imieniu mam. Nagrywam podcast z ekspertami, twórcami i mamami. Zadaję pytania zarówno oczywiste jak i trudne, bo chcę uporządkować wiedzę i informacje, których jest za dużo, a do tego często są sprzeczne. Podcastu możesz słuchać wykonując wiele innych czynności jak spacer, ćwiczenia na siłowni, gotowanie – oszczędzając przy tym czas, oczy i jednocześnie dostając odpowiedzi na konkretne zagadnienia związane z rodzicielstwem. Zdarza się też, że rozmawiam po prostu o życiu mam. O tym co się zmieniło po urodzeniu dziecka, bo zmienia się wiele.

All Episodes

Tej imprezy nie zapomnę do końca życia! Nie tylko dlatego, że byłam na niej trzeźwa, ale przede wszystkim dlatego, że ona miała mega wartość, znaczenie, wydźwięk i moc. W trakcie Mother Shower stawia się Matkę w centrum i celebruje drogę do macierzyństwa. Posłuchajcie jak taką imprezę organizują Helena i Aneta.

Sep 21

36 min 8 sec

W internecie znajdziecie dużo porad o tym jaką pastą i szczoteczką, w jaki sposób, od kiedy i jak długo i często myć zęby naszym dzieciom. Jednak prawdziwy problem w tym temacie dotyczy nie tych technicznych zagadnień, a tego, że wiele dzieci absolutnie i w ogóle o myciu zębów nie chce słyszeć. Pojawia się wtedy wiele dylematów: czy myć zęby na siłę? odpuścić? przekupić czymś? może przy bajce? może na śpiocha? Strategii jest tyle, co rodzin - jaka jest Wasza? Znasz ten problem? .Do nagrania tego odcinka zaprosiłam Kasię Kalinowską (@przystanek.relacja), bo jak nikt inny potrafi zrzucać z barków rodziców kilogramy napięć. Z Kasią omówiłyśmy różne strategie starając się przy tym o sporą dawkę odpuszczenia, wyrozumiałości i dystansu, żebyście mogli/mogły poczuć ulgę. Odcinek jest sponsorowany przez markę Jordan. Decyzja o współpracy była dla mnie prosta, bo już wcześniej korzystaliśmy z produktów Jordan. .O firmie:Dla marki Jordan, jedną z podstawowych wartości jest troska oraz opiekuńczość. Zapewnienie zdrowego uśmiech w każdym wieku to duże wyzwanie oraz ogromna odpowiedzialność, jaką stawia przed sobą marka. Tak jak każdy z nas jest różny, tak różne są nasze potrzeby oraz preferencje w zakresie higieny jamy ustnej. W szczególności różnice w potrzebach widać u dzieci, które w latach swojego dzieciństwa poznają świat i się go uczą. Ich potrzeby oraz uwarunkowania motoryczne potrafią zmieniać się z roku na rok. Dlatego marka Jordan przygotowała specjalną linie szczoteczek Step, która zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Pokazując w ten sposób, że troszczy się nie tylko o zęby mleczne czy pierwsze zęby stałe, ale dba również o dziąsła od pierwszych miesięcy życia. Szczoteczka Step 1 (0-2 lata), to połączenie szczoteczki z małą główką i bardzo delikatnym włosiem oraz gryzka, który pozwala delikatnie masować dziąsła. Rozmiar oraz kształt szczoteczki pozwala na komfortowe operowanie produktem przez rodzica, ale też uczenie dziecka podstawowych ruchów przy udziale opiekuna. Szczoteczki Step 2 (3-5 lat) oraz Step 3 (6-9 lat) swoimi kształtami dopasowane są do drobnych dłoni małych dzieci, a małe rozmiary szczoteczek z miękkim włosiem pozwalają szczotkować zęby bez podrażnień czy urażania błony śluzowej jamy ustnej. Co ważne, każda ze szczoteczek z linii Step posiada różnokolorowe włosie, które jest wskaźnikiem poprawnej ilości pasty, jaką należy nałożyć. Niestety, rodzice nagminnie przesadzają z ilością pasty. Marka posiada swojej ofercie również pasty do zębów dla dzieci, o owocowych smakach, od 0 do 5. roku życia oraz 6 – 12 lat. Jordan, z myślą o zdrowym uśmiechu i naszej planecie.

Sep 5

1 hr 25 min

Czy porozumienie bez przemocy to kwestia wyuczonej formy komunikacji, czy raczej autentycznej empatii i ciekawości? Jak doprowadzić do sytuacji "win - win", kiedy nasze potrzeby tak bardzo się różnią? O co chodzi z tymi potrzebami i jak się mają do emocji? Co pozytywnego może przynieść to, że oceniamy innych? Tyle i jeszcze więcej w rozmowie z Emilią Kulpą - Nowak, która specjalizuje się w budowaniu świadomych relacji dzięki pracy na emocjach i potrzebach zgodnie z metodą Rosenberga.

May 31

1 hr 13 min

Zapraszam do wysłuchania drugiego odcinka z cyklu #MuzycznieORodzicielstwieNatalia Grosiak z zespołu Mikromusic opowiedziała o tym jak macierzyństwo wpłynęło na jej życie, jak łączyła rolę mamy z koncertowaniem i nagrywaniem nowych płyt oraz opowiedziała o utworach "Tak mi się nie chce", "Kostucha" i "Synu". W rozmowie poruszyłyśmy również wątki związane z feminizmem, ekologią i pandemią. Jak zwykle czekam na Wasze wiadomości z przemyśleniami po odsłuchu oraz zachęcam do wsparcia mojej działalności na stronie www.patronite.pl/hejmamaW tym odcinku dzielę się z Wami 20% rabatem na zakupy kosmetyków na stronie www.clochee.plW nagraniu wykorzystałam fragmenty utworów za zgodą autorki.

Mar 6

47 min 12 sec

Z Gosią Jackowską poruszyłyśmy temat zaleceń, prawa i marketingu stosowanego w obszarze żywności dla niemowląt. Rozmawiałyśmy o mleku modyfikowanym, słoiczkach, herbatkach oraz o tym, kiedy i dlaczego wtedy rozszerzać dietę. Jest konkretnie i bez dyplomacji. Zapraszam!

Feb 17

55 min 42 sec

Zapraszam Cię do mojego intymnego świata. Opowiadam o moim porodzie. Porównuję go z pierwszym. Opisuję co czułam, jakie pozycje mi służyły, kto mi towarzyszył, co mnie wzruszało, co wzmacniało, a co było trudne. Publikując takie treści kieruję się chęcią normalizowania pewnych tematów. Dzięki grupie o porodach domowych (Poród Domowy Polska) oraz filmom na profilach na insta i youtubie dowiedziałam się więcej o porodzie niż z jakiegokolwiek innego źródła. Gdyby nie to, że kobiety wrzucają swoje foty i filmy z porodów nie oswoiłabym się tak z myślą o kolejnym porodzie. Widzę w tym moc wsparcia i chcę dołożyć do tego swoją cegiełkę. Robię to z pozycji mocy, miłości i wdzięczności. Jeśli chcesz wziąć z tego coś dla siebie - częstuj się :).Jeśli masz chęć podzielić się ze mną swoją historią to pisz śmiało, albo nagraj się i wyślij mi wiadomość głosową. Masz u mnie przestrzeń do wygadania.

Feb 9

54 min 52 sec

Hasło "Fotografia bez przemocy" mocno mnie zatrzymuje - bo czy można przemocowo robić zdjęcia? Okazuje się, że tak... a jak to robić bez przemocy? Posłuchajcie :)

Jan 31

1 hr 6 min

Jeśli lubisz znać tło, interpretację i przekaz utworów muzycznych ten odcinek jest dla Ciebie. Radek opowiada o utworach dla syna i dzieli się swoimi przemyśleniami odnośnie bycia rodzicem. W odcinku wykorzystano utwory "Kołysanka" oraz "Ojciec i syn" - za zgodą Skubasa i wytwórni Kayax.

Jan 24

43 min 59 sec

To druga rozmowa przy współpracy z marką kosmetyków naturalnych Clochee. Z Martą Ryszewską rozmawiałam o kosmetykach dla dzieci. Z tego odcinka dowiesz się:- co to znaczy, że kosmetyki są wegańskie- co to znaczy, że kosmetyki mają w składzie 95% składników naturalnych- jak prawidłowo i od kiedy stosować kosmetyki dla dzieci- na czym polega praca kosmetolożkiZapraszam do wysłuchania naszej rozmowy :)

Jan 18

42 min 30 sec

Antynatalizm to stanowisko filozoficzne uznające prokreację za czyn niemoralny. W rozmowie z Anią Bartosiewicz filozofujemy o tym jakie argumenty stoją za tym, aby się nie rozmnażać. Poruszamy kwestie moralne oraz ekologiczne. Mówimy o braku długu dzieci wobec rodziców. Staramy się również pokazać, że można rozmawiać o trudnych tematach w kulturalny sposób. Czy to dobry pomysł, żeby w podkaście dla rodziców mówić o tym, że posiadanie dzieci jest niemoralne? Nie wiem :) ale chcę poruszać również te trudne tematy i pokazywać świat z róźnych perspektyw. Dajcie znać, co myślicie o naszej rozmowie.Miłego słuchania.

Jan 14

1 hr 1 min

Wyobraź sobie, że Twoje przekonania na temat świata, drugiej osoby i Ciebie pudełko, w którym żyjesz. Czasem jest Ci w nim za ciasno i walisz głową w ścianę. Czasem rozkładasz się wygodnie, przykrywasz kocem i kokosisz w najlepsze. Nie ma idealnych pudełek. Są za to takie, które nas wspierają lub spinają. Jak się zorientować co nam robią nasze przekonania? O czym one mówią? Co możemy zrobić? Jakimi narzędziami? Na te pytania odpowiedziała Sylwia Włodarska znana jako Pani swojego szczęścia. Zapraszam do wysłuchania naszej filozoficznej rozmowy :)

Jan 7

1 hr 10 min

Daria Prochenka jest prezeską i współzałożycielką marki kosmetyków naturalnych Clochee. W tym odcinku rozmawiałyśmy o tym jak łączy macierzyństwo z zarządzaniem firmą, jakich narzędzi używa na codzień i jakie strategie ją wspierają. Daria opowiedziała o tym jakie kroki podjęła, aby móc nazywać kosmetyki Clochee naturalnymi i ekologicznymi. Na końcu odcinka znajdziesz informację o tym, co zrobić, aby wziąć udział w rozdaniu kosmetyków. Ten odcinek jest efektem współpracy i w najbliższym czasie pojawią się kolejne :)

Dec 2020

59 min 25 sec

Doświadczyłam poronienia. Znam wiele kobiet, które doświadczyły poronienia. Ten podcast nagrałyśmy z Joasią po to, aby trochę ułatwić rozmowy o poronieniu zarówno od strony kobiety, która jej doświadcza jak i jej partnera/partnerki jak również osób, które się o tym poronieniu dowiadują i chciałyby jakoś wesprzeć, a nie wiedzą jak. Myślę, że w rozmowie uwzględniłyśmy wiele opcji na przeżywanie takiej sytuacji. Powiedziałyśmy też kilka słów o prawach jakie przysługują rodzicom po stracie. Publikuję ten odcinek przed świętami nie bez powodu... zanim zapytacie się kogoś o to, kiedy dziecko, kiedy kolejne, albo będziecie życzyć komuś potomstwa przy wigilijnym stole to ugryźcie się w język ,a potem zapytajcie "co u Ciebie słychać?" to pytanie otwiera wiele możliwości na rozmowę, te poprzednie mogą je zamknąć na długo. Dedykuję ten odcinek wszystkim rodzinom po stracie.

Dec 2020

1 hr 15 min

Mam silną potrzebę normalizowania pewnych tematów. W związku z tym o mojej pierwszej wizycie u Gabrysi opowiadałam po prostu wszystkim. Byłam w totalnym szoku. Niby jestem ogarnięta, ale serio nie wiedziałam, że istnieje fizjoterapia, która polega na uciskaniu punktów, które mnie bolą w kroczu. I wiecie co? I w dodatku to działa. Jednak jak o tym opowiadałam to na twarzach wielu osób pojawiał się grymas zaskoczenia i takiego jakby zawstydzenia...Przez trzy lata po porodzie borykałam się z problemem nietrzymania moczu. W kolejnej ciąży bardzo szybko zaczęło mnie wszystko boleć między nogami, a problem nietrzymania znacząco się nasilił. Udałam się do pierwszego gabinetu w Warszawie, który odpowiedział na moje zapytanie i miał najszybszy termin wizyty. Tak trafiłam do Gabrysi i gabinetu FizjoMAMA. Byłam zaskoczona przebiegiem wizyty jak i jego rezultatem i poczułam, że po prostu musze o tym nagrać podcast, żebyście się wszystkie i wszyscy dowiedziały/dowiedzieli, że takie cudowne usługi są dostępne i że warto z nich korzystać. Posłuchajcie naszej rozmowy, żeby zrozumieć czym jest fizjoterapia uroginekologiczna, komu i na co pomoże i dlaczego warto. Wyślijcie ten odcinek koleżankom. Rozmawiajcie o tym z mężczyznami. Przestańmy się wstydzić tego co normalne. Miłego słuchania!

Nov 2020

41 min 37 sec

Mam poczucie, że hasło "powrót do formy po ciąży i porodzie" ma wiele wymiarów i to takich niekoniecznie pozytywnych. Ten tekst może powodować presję związaną z wyglądem, może mówić o porównywaniu się z formą innych osób, może nam dokładać do i tak intensywnego czasu w nowej roli. O tym, co często rozumiemy pod tym hasłem oraz o co powinnyśmy zadbać w związku z tym jak ciąża i poród zmieniła nasze ciało rozmawiałam z Helą Ignatowską. Hela motywuje mamy do działania z ciałem, ale nie po to, żeby kilka tygodniu po porodzie mieć kaloryfer i biegać maratony, a raczej po to, żeby do sprawności wróciły pewne mięśnie, które mocno dostały w kość przez ostatnie 9 miesięcy i poród. Myślę, że ta rozmowa jest dobrym początkiem do dalszych odcinków o tym jak my właściwie traktujemy nasze ciała, co o sobie myślimy, jakie jesteśmy, jakie chcemy być i dlaczego. Życzę Wam miłego słuchania!

Nov 2020

34 min 57 sec

To nasza druga rozmowa z Joasią. W pierwszej mówiłyśmy o prawie przyciągania. W tej skupiłyśmy się na właściwościach olejków eterycznych. Czy można stosować olejki będąc w ciąży? Czy olejki w pokoju małego dziecka są bezpieczne? Jak ich używać? Tylko w dyfuzorze? Jakie zapachy wpływają na nas w sposób relaksacyjny, a jakie nas pobudzają? Czy olejki mogą nas wspierać w walce z komarami? Na te i wiele innych pytań usłyszycie odpowiedzi w 57 odcinku podcastu. Joasi dziękuję za podzielenie się wiedzą!Miłego słuchania

Oct 2020

49 min 22 sec

W trakcie akcji #zostanwdomu social media zalały się treściami o tym jak kreatywnie można wykorzystać ten czas spędzony z dziećmi. Filmiki ze wspólnego tworzenia z plasteliny, farb i wielu innych wyrastały jak grzyby po deszczu. Przez chwilę mnie to kręciło. Szukałam w tym inspiracji i próbowałam robić to samo w domu. Za chwilę poczułam, że to jednak nie moje. Odczuwałam presję, że powinnam być kreatywna, umieć wszystko ulepić i generalnie cieszyć się, że możemy być razem. To nie jest tak, że się nie cieszyłam, bo w jakiś sposób faktycznie dużo mi dał ten wspólny czas i mam poczucie, że się rodzinnie do siebie zbliżyliśmy. Jednak odczułam w tamtym okresie ogromny kryzys. Ciągle razem na małej powierzchni, ja w ciąży, my w pracy - próbowaliśmy planować rozmowy telefoniczne i czas na pracę w kalendarzu tak, żeby było jasne kto kiedy ogarnia dziecko, a kto ma wtedy czas "dla siebie". Pewnego dnia poczułam, ze zwariuję... i wtedy pojawiła się ona... Kasia Kalinowska, która napisała u siebie o tym, że nie musimy być kreatywne i że jesteśmy okej takie jakie jesteśmy i może nam być trudno w jednym mieszkaniu, w tyle osób, tak długo. Zdjęła ze mnie jakiś ciężar. Przyszło odpuszczenie. I o tym odpuszczeniu właśnie przegadałyśmy cały odcinek. Kasia tworzy cudowne miejsce w Internecie - www.przystanekrelacja.pl i współpracuje też z Zieloną Wieżą. Cieszę się, że miałam okazję nagrać z Kasią naszą drugą rozmowę oraz, że moje dziecko uczęszcza do przedszkola współtworzonego przez takie osoby :)Miłego słuchania!

Oct 2020

54 min 53 sec

Zakochałam się i totalnie zwariowałam na punkcie jogi. To nie jest moje pierwsze spotkanie z jogą. Próbowałam już kilka lat temu, ale po jakimś czasie po prostu przestałam. Widocznie to nie był ten moment. Widocznie teraz jest totalnie ten moment. Zaczęłam w styczniu 2020 i chwilę później dowiedziałam się o ciąży. Dwa miesiące później covid zmusił mnie do praktykowania z youtubem. Nie zniechęciło mnie to. Jestem zachwycona tym jak joga na mnie wpływa, a konkretnie: na ciało - mam inną postawę, jestem bardziej świadoma ciała, mam podwyższone libido, nie bolą mnie plecy mimo zaawansowanej ciąży; na samopoczucie - joga mnie uspokaja, napełnia mój kubek, odpręża i uszczęśliwia.Nagrałam dla Was dłuuuugi odcinek, który jest zbiorem rozmów z fantastycznymi nauczycielkami i nauczycielem jogi o wszystkim, co może być ważne dla osoby początkującej w tym dla kobiet w ciąży, po porodzie, rodziców małych dzieci i seniorów! Dowiesz się również o ewentualnych przeciwskazaniach i o tym, że można praktykować jogę nie dotykając podłogi... :)O jodze rozmawiałam z:-> Allicją Suchicką (www.nieboskłon.com) - o tym czy lepiej praktykować w szkole jogi, w klubie fitness, a może z youtubem? (00:03:25)-> Magdaleną Widłak-Langer (www.psychetee.pl) - o rodzajach jogi (00:44:00)-> Sophie Kobus - o tym czy w ogóle musimy, a jeśli tak to kiedy kupić matę i inne pomoce (01:18:00)-> Agnieszką Berą (www.portalciazy.pl) - o jodze dla kobiet w ciąży (01:47:00)-> Karolina Piotrowska (www.mamaseksuolog.pl) - o terapii jogą - (02:10:00)-> Krzysztofem Markiewiczem - o jodze dla dzieci (02:32:00)Dziękuję moim rozmówcom za poświęcony czas i podzielenie się ogromem wiedzy!Mam nadzieję, że rozłożycie sobie słuchanie odpowiednio w czasie i weźmiecie z tego odcinka wszystko, co dla Was najlepsze.

Sep 2020

2 hr 54 min

Karolina Piotrowska - psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka - którą możecie znać z sieci jako @MamaSeksuolog i @CudNarodzin stworzyła nowy projekt! #OMatkoŚwięta to książka, program rozwojowy, camp dla mam i akcja społeczna. Karolina pisała książkę trzy lata i znajdziecie w niej wiele wsparcia oraz dobrego humoru. Według mnie każda mama znajdzie w historii głównej bohaterki część siebie. Ta książka daje ulgę i poczucie, że nie jesteśmy same w naszych macierzyńskich trudnościach. Bawi, ale przede wszystkim wspiera. Pozwala nam również poznać pracę psychoterapeutki, co wydaje mi się bardzo ciekawym dodatkiem i rzadko omawianym tematem. Znajdziecie w niej również wątek erotyczny. Z książki wynoszę ważne przesłanie - nie oceniaj - które idealnie pasuje do tego, co często powtarzam Wam w podcaście i postach czyli -> bądźmy dla siebie dobre! W podcaście rozmawiamy też o campie i programie rozwojowym. Wpadajcie na stronę i wybierzcie to, co najlepiej Was wesprze -> http://omatkoswieta.pl

Sep 2020

41 min 59 sec

Przygotowując się do drugiego porodu obejrzałam niezliczoną ilość zdjęć i filmów, którymi dzielą się rodziny z całego świata. Jestem im za to wdzięczna. Oglądanie tych historii pomogło mi oswoić moją głowę, zmienić obraz porodu z takiego, którego nie chcę więcej oglądać na taki, którego znów pragnę. Przygotowujemy się do porodu domowego i zdjęcia z takich porodów przykuwały moją szczególną uwagę. Na jednej z grup wsparcia w zakresie porodów domowych poruszony został wątek fotografii porodowej i tak w moim życiu pojawiła się Agnieszka Mocarska. Aga jest mamą czwórki dzieci i poza tym, że wspaniale pisze robi też wyjątkowe reportaże rodzinne i porodowe. Spotkałyśmy się, nagrałyśmy ten odcinek podcastu i... jak wszystko dobrze pójdzie spotkamy się w trakcie mojego drugiego porodu :) W tym odcinku posłuchacie m. in. o tym:- dlaczego Agnieszka zdecydowała się na fotografowanie porodów- czy mężczyźni też fotografują porody- kto częściej ma obawy co do obecności fotografa/ki przy porodzie- dlaczego warto skorzystać z takiej usługi- jak Agnieszka organizuje życie rodziny w okresie, w którym jej klientka ma termin poroduJeśli zastanawiasz się nad zdjęciami z porodu lub po prostu chcesz posłuchać jak ktoś opowiada o swojej pasji -> ten odcinek jest dla Ciebie :)

Aug 2020

41 min 25 sec

Mam wrażenie, że kiedy porównujemy nasze dziecko z innymi to stoi za tym potrzeba sprawdzenia, czy wszystko jest okej, czy nasze dziecko jest na właściwym dla wieku etapie rozwojowym. Chciałabym Was zachęcić do tego, żeby jednak częściej patrzeć na dziecko z ciekawością i otwartością. Wszyscy się różnimy. Dzieci mają fazy rozwojowe, w których są podobne, ale jednak są po prostu zupełnie innymi ludźmi. Magda Zachodny jest mamą bliźniąt oraz nauczycielką w przedszkolu Zielona Wieża na Bielanach w Warszawie. W rozmowie opowiada o tym jak bardzo różniły się jej dzieci między sobą oraz jak te różnice widać w przedszkolu. Mam cichą nadzieję, że ta rozmowa będzie dla Was spierająca pod kątem odpuszczenia i pójścia w stronę ciekawości i akceptacji.Miłego słuchania!Natalia

Aug 2020

1 hr 15 min

To moja druga rozmowa z Karoliną. Tym razem jest to intymna podróż w jej prywatną strefę. Karolina została mamą, kiedy była jeszcze nastolatką i zgodziła się podzielić ze mną i z Wami swoją historią. W tym odcinku posłuchacie o tym co Karolina czuła i myślała, kiedy zobaczyła dwie kreski na teście, jak przeszła ciążę i macierzyństwo i jak na swoją historię patrzy dziś. Nagrywałam ten odcinek będąc w ciąży i w trakcie rozmowy poczułam, że to może być naprawdę trudne, kiedy kobieta w ciąży nie ma z kim dzielić radości z odczuwanych ruchów dziecka, kiedy zamiast radości odczuwa samotność, lęk, stres, a często też wstyd. Pomyślałam, że tego odcinka mogą słuchać nastolatki, które obecnie są w ciąży, ich mamy oraz kobiety, które urodziły jako nastolatki i w związku z tym chciałabym, żeby w tym odcinku znalazły się słowa wsparcia dla wszystkich tych grup. Dlatego poprosiłam Karolinę Piotrowską (@MamaSeksuolog) o słowo komentarza i wsparcia. Bądźmy dla siebie dobre.Miłego słuchania.

Jul 2020

1 hr 15 min

Ten odcinek jest wyjątkowy, bo stworzony przez Was i dla Was drogie mamy.Posłuchaj 25 minut życzeń od mam dla mam. To nagranie daje poczucie, że nie jesteś sama. Poczucie wioski, energii i siły kobiet i mam. Mam z różnymi historiami i przeżyciami. Mam, które życzą dobrze innym mamom. Wspierajmy się. Bądźmy dla siebie dobre.Usiądź wygodnie i połącz się z wirtualną wioską. Czerp i puszczaj sobie to nagranie, kiedy tylko będziesz potrzebowała połączenia z innymi mamami. Zrób sobie Dzień Matki dzisiaj!Dziękuję wszystkim mamom, które zdecydowały się wziąć udział w nagraniu wysyłając tekst do przeczytania lub nagranie. To wspaniałe uczucie otaczać się tak cudownymi kobietami. Jestem wdzięczna każdej z Was. Jestem wdzięczna za wirtualną i rzeczywistą wioskę, w której żyję i odkrywam siebie w roli mamy. Dziękuję!Życzenia złożyły: Anna Dąbrowska, Zalatana Podcast, Małgorzata Jackowska, Anna Godlewska, Ana Krysiewicz – Matka Aptekarka, Manuela Warzybok, Iwona Kossowska, Agnieszka z Oplotki.pl, Angelika Talaga – Godmother, Nic mi nie wisi, Katarzyna Melon, Małgorzata Bonar, Marie Kato-Kmieć – Thiird Culture Mum, Hela Ignatowska – Naładuj Baterie, Magdalena Marchlewska – Bebissimo, Asia Michnicka – Mama na roślinach, Magdalena Boćko Mysiorska, Gosia Stańczyk, Beata Sadowska, Katarzyna Kalinowska – Przystanek Relacja, Asia Nowak – Somos Dos, Sonia Sadłek, Karolina Piotrowska – Mama Seksuolog, Natalia Łuczak – Hej Mama.Miłego słuchania!

Jun 2020

25 min 22 sec

Z Joanną Łożyńską rozmawiałyśmy o prawie przyciągania i jego wykorzystanie w rodzicielstwie. Omówiłyśmy też bardzo dokładnie narzędzie zwane strumieniem świadomości. Miłego słuchania!Przyciągajcie do siebie to co dla Was dobre :)

May 2020

59 min 24 sec

Rozmawiamy o tym jak budować zdrowe relacje z jedzeniem poruszając zagadnienia:- powodów, dla których chcemy schudnąć- błędów przy próbie odchudzania- kompulsywnego jedzenia- powodów, dla których możemy mieć problemy z odżywianiemkoniecznie wpadajcie do Natalii po więcej informacji o psychodietetyce - www.runwithmum.pl

May 2020

1 hr 3 min

Druga część rozmowy z Asią i Gają, w której zadałam dziewczynom Wasze pytania.Rozmawiałyśmy o:- powrocie do Polski z powodu epidemii koronawirusa- obowiązku szkolnego w trakcie podróży po świecie- podejściu Gajeczki do ciągłej zmiany otoczenia- różnych przygodach m.in.. kradzieżach, pobytach w szpitalu - ubezpieczeniu w trakcie podróży- diecie w ubogich krajach- nawiązywaniu relacji z hostami i o tym jak dziewczyny szukają miejsc noclegowych- emocjach związanych ze spotkaniem z rodziną po 6 latach rozłąkiMogłabym rozmawiać z dziewczynami godzinami, dlatego ten odcinek jest tak wyjątkowo długi, ale warto... Miłego słuchania!

Apr 2020

1 hr 58 min

Kolejna rozmowa o podejściu psychologicznym do zagadnień rodzicielskich. Tym razem rozmawiałyśmy o "buncie dwulatka". Jeśli chcecie dowiedzieć się co dzieje się z dwulatkiem z punktu widzenia rozwoju mózgu, jego kompetencji i możliwości to ten odcinek jest dla Was.Po wysłuchaniu możecie mieć poczucie ulgi, bo dowiecie się, że dzieci się nie buntują tylko się autonomizują :)

Apr 2020

1 hr

Zapraszam do wysłuchania kolejnego, solowego podcastu.Opowiadam o tym jak zakończyła się nasza mleczna droga, co w związku z tym czułam i czym jest samoodstawienie. W tym odcinku dzielę się też z Wami ważną dla mnie nowiną :)

Mar 2020

19 min 40 sec

Jeśli karmisz piersią i zastanawiasz się nad tym, czy:- powinnaś odstawić dziecko?- powinnaś odciągać i zostawiać swoje mleko?- powinnaś przyjeżdżać i karmić dziecko w ciągu dnia?- opiekunki poradzą sobie z usypianiem dziecka, który zasypia tylko przy piersi?- Twoje dziecko uspokoi się w inny sposób niż przy piersi?koniecznie wysłuchaj tego odcinka!Agnieszka Ostaszewska - opiekunka w żłobku Zielona Wieża na Bielanach obala mity i tłumaczy, dlaczego karmienie piersią może być pomocne przy adaptacji dziecka w pierwszych dniach w żłobku.Mamy, które karmią KPI lub mlekiem modyfikowanym również znajdą tu coś dla siebie :)

Mar 2020

25 min 20 sec

W tym odcinku rozmawiam z Magdaleną Boćko - Mysiorską. Magda jest pedagogiem i psychopedagogiem, coachem, trenerem, metodykiem, tłumaczem, wykładowcą i lektorem języka niemieckiego. Autorką i współautorką podręczników, testów, programów nauczania i artykułów. Promotorką Rodzicielstwa Bliskości (RB), Porozumienia bez Przemocy (NVC), Self-Reg, neuropsychologii i neurodydaktyki. Od niedawna także „mikrobadaczem”. Na co dzień wspiera rodziców w obszarze całościowego i naturalnego rozwoju ich pociech. Rozmawiałyśmy o porozumieniu bez przemocy w praktyce. Magda obaliła kilka mitów, rozwiała wątpliwości i odpowiedziała na pytania słuchaczy. Jeśli chcesz zainspirować się sposobem komunikacji opartym an szacunku, empatii i miłości to ten odcinek jest dla Ciebie!Miłego słuchania

Feb 2020

1 hr 25 min

Dużo mówi się o filozofii rodzicielstwa bliskości w kontekście rodziców i dzieci. Z Karoliną rozmawiałyśmy o tym jak założenia rb mogą być praktykowane w żłobkach i przedszkolach. Czy możliwe jest zachowanie bliskości i uważności przy licznej grupie dzieci? Jak usypiają dzieci, które w domu zasypiają tylko przy piersi? Czy opiekunki noszą dzieci w chustach? Czy można być blisko z każdym dzieckiem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku. Miłego słuchania!

Jan 2020

45 min 19 sec

W tym odcinku rozmawiam z Basią Kądzielą, która jest współwłaścicielką marki GranatOVO. Basia opowiada o tym jak powstała firma, gdzie powstają ubrania i kto je projektuje oraz i przede wszystkim:- w czym rodzić i dlaczego to ma znaczenie- w czym karmić komfortowo i wygodnie - o współpracy z fundacją Rodzić po ludzkuTen odcinek był już dostępny na moim drugim kanale "Mamy styl", ale umieszczam go również tutaj, ponieważ porusza bardzo ważne tematy związane z porodem.

Jan 2020

1 hr

Jeśli słuchasz tego w styczniu to masz szansę na skorzystanie z prezentu -> szczegóły na końcu podcastu.Na ten odcinek sama długo czekałam. Nie ukrywam, że staramy się o drugie dziecko, a to obudziło we mnie pewną ciekawość. Ciekawość związaną z przygotowaniem pierwszego dziecka na pojawienie się kolejnego oraz wiele pytań o przywództwo w rodzinie, w której jest więcej niż jedno dziecko, o gospodarowanie czasem i miłością, o konflikty. Wtedy w moje ręce wpadła książka "Rodzeństwo" i odleciałam :). Autorka ksiązki Gosia Stańczyk zgodziła się na rozmowę i mogłam zadać pojawiające się we mnie pytania oraz te, które do mnie wysłaliście:- czy warto kupować książki o relacji rodzeństwa i o tym skąd się biorą dzieci?- jak reagować, kiedy dzieci się kłócą?- jak reagować, kiedy dzieci się biją?- jak przygotować rodzinę na pojawienie się dziecka pod kątem logistycznym?- czy jest najlepszy moment na decyzję o kolejnym dziecku?- czy w rodzeństwie powinno być wszystkiego po równo? Czym jest sprawiedliwość?Jeśli posiadacie więcej niż jedno dziecko lub planujecie kolejne potomstwo, to koniecznie przeczytajcie książkę Gosi "Rodzeństwo" i posłuchajcie naszej rozmowy!

Jan 2020

40 min 22 sec

Kolejna rozmowa przybliżająca Zieloną Wieżę - demokratyczny żłobek i przedszkole, które w swoim podejściu inspiruje się rodzicielstwem bliskości, NVC, edukacją demokratyczną, pedagogiką Montessori oraz wartościami promowanymi przez Jespera Juula. Tym razem rozmawiamy o tym jak się żegnać i witać z dzieckiem w żłobku, a konkretnie:- czy to ok, że zostawiamy płaczące dzieci?- czy jest jedna, uniwersalna, właściwa metoda pożegnań?- czy rodzic powinien przebywać w strefie dla dzieci?- co robić, kiedy dziecko nie chce wyjść ze żłobka?Poznacie też Kasię i jej historię, która mnie fascynuje. Kasia zrezygnowała z kariery w korporacji i po długich poszukiwaniach postanowiła pracować z dziećmi.

Dec 2019

45 min 27 sec

8 na 10 kobiet doświadcza baby blues'a. Ile z tych kobiet dostaje w tym czasie odpowiednie wsparcie? Nie wiem. Bardzo bym chciała, żeby każda kobieta była świadoma tego co może się dziać po porodzie, żeby mogła się na to odpowiednio przygotować i przede wszystkim, aby mogła liczyć na wsparcie najbliższych. Aby to się stało temat baby blues'a powinien być częściej omawiany i normalizowany. Działając w mojej strefie wpływu postanowiłam nagrać podcast poruszający to zagadnienie. Nie mogłam wymarzyć sobie lepszej osoby do poruszenia tego zagadnienia. Joanna Frejus jest psycholożką zajmującą się tematem depresji. Pisze o dobrym życiu z depresją. Założyła fundację i prowadzi grupowe wsparcie dla kobiet w ciąży i młodych mam pod nazwą Czułe Wojowniczki. W rozmowie poruszyłyśmy zagadnienia:- baby blues - czym jest i jak wesprzeć siebie oraz osobę, która go doświadcza- jak odróżnić baby blues'a od depresji- kiedy udać się do specjalisty- czym są testy do pomiaru depresji- profilaktyka - jak dbać o zdrowie psychiczne- komu polecamy psychoterapięZapraszam do słuchania.Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie!

Dec 2019

50 min 21 sec

Natalię usłyszałam w podcaście Dominika Juszczyka i się po prostu zakochałam. Jest moją inspiracją do biegania. Tworzy miejsce w sieci, w którym czuję się bezpieczeni z moim macierzyństwem. Jest autentyczna i wciągająca :) Mama trójki, która obecnie mieszka w Colorado. Za chwilę pojawi się jej ebook dotyczący emocjonalnego jedzenia. Zaprosiłam Natalię do rozmowy o różnicach w prowadzeniu ciąży, podejściu do porodu, karmienia piersią, urlopu macierzyńskiego i innych aspektów rodzicielstwa, między Polską a USA. Jeśli ciekawi Cię: - czy Amerykanie przepuszczają ciężarne w kolejce?- jak długo (albo czy w ogóle...) trwa urlop macierzyński?- ile kosztuje poród w Colorado?to koniecznie posłuchaj tego odcinka!

Dec 2019

1 hr 19 min

The Beejoy to kolejna firma, która powstała dzięki wspaniałej kobiecie, która została mamą. Poznajcie historię Basi Jankowskiej Wąsowicz, która tworzy panele sensoryczne dla dzieci. Tak Basia pisze o sobie: "Tworząc naturalne pomoce sensoryczne, za główny cel postawiłam sobie wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i niemowląt, poprzez stymulację najważniejszego zmysłu w pierwszych latach dziecka – zmysłu dotyku. Misją natomiast jest zaszczepienie w tych małych odkrywcach miłości i szacunku do otaczającego nas świata, uwrażliwienie ich na piękno i hojność natury, a także ukazanie, jak niewiele potrzeba, aby stać się prawdziwie szczęśliwym. Do współpracy zaprosiłam Matkę Naturę, a z naszych działań wyszły istne senso-cudeńka, wytworzone tylko i wyłącznie z naturalnych surowców." Pozostaje mi potwierdzić, że Basia naprawdę zaraża miłością do natury, a to co tworzy jest przepiękne. Specjalnie dla słuchaczy i słuchaczek podcastu Basia przygotowała 10% zniżki na hasło "hejmama" na zakupy na stronie www.thebeejoy.pl. Kod rabatowy jest ważny do 15-ego listopada.Miłego słuchania!

Oct 2019

56 min 58 sec

Baby planning - czym jest?Magda Marchlewska jako pierwsza oferuje usługę baby planningu w Polsce.Z tej rozmowy dowiesz się czym jest baby planning i jak może pomóc Ci na Twojej nowej, macierzyńskiej drodze życia!

Oct 2019

49 min 2 sec

Wybór żłobka to nie jest taka prosta sprawa. Warto pomyśleć o tym co jest dla nas ważne dużo wcześniej i wybrać miejsce dobre dla dziecka, ale również dla rodziców. My zmieniliśmy żłobek i nasz drugi wybór padł na Zieloną Wieżę. Ważne było dla nas, aby znaleźć miejsce wspierające m.in. rodzicielstwo bliskości. Z tego podcastu dowiesz się co nas przyciągnęło do Zielonej Wieży oraz jak powinna przebiegać adaptacja. Do rozmowy zaprosiłam Kasię Kalinowską, która jest metodykiem w Zielonej Wieży oraz psychologiem i trenerką Family Lab. Kasia tworzy również projekt Przystanek Relacja, do którego Was serdecznie zapraszam po inspiracje i ogrom wiedzy.

Sep 2019

57 min 14 sec

Karinę poznałam w trakcie wykonywania usługi stylistycznej polegającej na przeglądzie szafy. Taka usługa trwa kilka godzin i jest idealnym momentem na rozmowy o życiu. Okazało się, że Karina idealnie pasuje do cyklu rozmów z mamami, które otworzyły własne biznesy na macierzyńskim. Szczególnie, że postanowiła pójść we franczyzę, a o tej formie działalności nie miałam jeszcze przyjemności rozmawiać z żadną z mam.Słuchając tego odcinka dowiesz się:- o plusach i minusach wynikających z franczyzy- jak otworzyć własną szkołę Early Stage- jak Early Stage wspiera młode mamy- o nauce języków dla najmłodszychKarina bardzo chciała pozdrowić swoją mamę, ale nie złapało się to na montaż więc pozdrawiamy mamę w opisie :)

Sep 2019

38 min 56 sec

Zapraszam do wysłuchania rozmowy, w której znajdziesz wiele inspiracji. Anna Kasprzycka jest certyfikowanym trenerem międzynarodowego stowarzyszenia FamilyLab Association zajmującego się wspieraniem rodziców w budowaniu dobrych relacji z dziećmi, wychowaniu w atmosferze wzajemnego szacunku, poszanowania integralności dzieci oraz odpowiedzialności. Z Anią rozmawiałyśmy o Jesperze Juulu i jego dorobku oraz podejściu, którym jestem zafascynowana. Z naszej rozmowy dowiecie się też czym jest FamilyLab, czego możecie się nauczyć podczas warsztatów, które są organizowane przez trenerów oraz jak zostać trenerem. Poruszyłyśmy również temat autentyczności w relacjach z dziećmi. Wątek ten nie dawał mi spokoju i postanowiłam go skomentować na końcu odcinka. Ania odniosła się do mojego komentarza i doszłyśmy do wniosku, że ten temat warto rozwinąć w osobnym podcaście, co mam nadzieję już niebawem uczynimy. Dowiecie się również o październikowej konferencji Relacja w edukacji, na którą w imieniu Ani serdecznie Was zapraszam.

Sep 2019

1 hr 14 min

Fascynuje mnie to jak mamy otwierają nowe biznesy będąc totalnie w nowej roli.W tym odcinku posłuchasz jak Agnieszka Gaczkowska stworzyła Oplotki. Agnieszka zajmuje się rękodziełem dla wnętrz i w szczerej rozmowie wyznała jakie błędy popełniła na początku, co się u niej sprawdza, a co kompletnie nie oraz skąd czerpie wiedzę i inspiracje.Ostrzegam, że ta rozmowa może zmotywować Cię do działania :)Więcej o Agnieszce na www.oplotki.pl

Aug 2019

52 min 43 sec

Hej Mama poleca - 4 książki polskich autorów, które musisz przeczytać!Są takie książki, które powodują zwarcie na neuronach i zmuszają do przemyślenia pewnych spraw, zmiany schematów myślenia i przyjrzeniu się sobie. W tym odcinku posłuchacie mojej recenzji czterech książek, które zostały napisane przez Polki - Agnieszkę Stein, Karolinę Piotrowską i Marię Tymańską.

Aug 2019

21 min 50 sec

Rozmowa z Wojtkiem Strózikiem - twórcą podcastu Rozwój osobisty dla każdego oraz bloga Poradnikowo. Wojtek postanowił poszerzyć swoją pozazawodową działalności i nagrać kolejny podcast, tym razem dla dzieci. Tak powstał bajkowy podcast, którego możecie słuchać z dziećmi np. w trakcie podróży samochodem. Wojtek ma niesamowity głos i do tego zachęca młodego słuchacza do interakcji i refleksji. O kulisach powstania bajkowego podcastu dowiecie się z naszej rozmowy. Zachęcam do słuchania!

Aug 2019

42 min 46 sec

Drugi odcinek z cyklu "Co na to psychologia", który nagrywam z psychologiem Anną Zalewską. Tym razem poruszyłyśmy temat regulacji emocji. Z odcinka dowiesz się:- czym są emocje i czym różnią się od uczuć- czy wszystkie emocje są w porządku- czy z emocjami trzeba sobie radzić- jak można sobie radzić - co się może stać kiedy będziemy podważać emocje dziecka- jak radzić sobie z napięciem- jak rozmawiać o emocjachZachęcam do słuchania wszystkich odcinków z cyklu nagranego z Anią. Jest to dla mnie studnia wiedzy odnośnie psychologii. O cyklu "Co na to psychologia?":Internet jest pełen "dobrych rad” odnośnie wychowania dzieci. Można wśród nich znaleźć dużo przyzwoitych, opartych na literaturze oraz doświadczeniu artykułów. Niestety, można natknąć się też na sporo sprzecznych informacji, krzywdzących opinii i zbyt subiektywnych wrażeń, które nijak mają się do naszej sytuacji. Poszukując wiedzy chciałabym mieć pewność, że to o czym czytam i później wdrażam w życie ma jakieś oparcie w nauce. W kwestiach rodzicielskich ocieramy się o naukę w wielu obszarach. Są to m. in. medycyna, dietetyka, fizjoterapia oraz psychologia. W tej serii zajmiemy się psychologią. Kto? Ja, Natalia Łuczak - po kierunkach pedagogicznym i psychologicznym. Zagadnienia psychologiczne są jedną z moich pasji. Czytam w tym temacie sporo książek, wdrażam to co przeczytam w życie, dzięki czemu czuję, że się rozwijam. Godzinami mogłabym rozmawiać o tym jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie, albo jak słowa kreują rzeczywistość. Mam to szczęścia, że mam w tym temacie doskonałego partnera do rozmowy. Osobę, od której mogę się wiele nauczyć i rozmawiać o wszystkim bez poczucia, że będzie mnie oceniać. Dodatkowo jest to moja przyjaciółka: Anna Zalewska - zdobyła dwa tytuły magistra z Zarządzania specjalizacja Psychologia w Zarządzaniu oraz Psychologii Klinicznej. Pasjonatka psychologii oraz kryminologii. Potrafi przekształcać wiedzę naukowa w konkretne wskazówki w sposób niezwykle delikatny i nienachalny.

Jul 2019

1 hr 37 min

Mam takie silne przeświadczenie, że powinniśmy się wszyscy wspierać w tym co robimy.Wiadomo, że nie da się wspierać wszystkiego, ale w takim razie wybierzmy coś co jest nam bliskie, w co wierzymy i co nas napędza.Mnie napędza siła kobiet, a szczególnie mam. Jak wiecie, bardzo interesują mnie historie tych mam, które po porodzie otworzyły własne biznesy.Postanowiłam więc bliżej się im przyjrzeć i na jednej z grup na facebooku, która ma na celu wspieranie kobiecych biznesów, zaprosiłam chętne mamy do podzielenia się swoimi historiami w trzyminutowych wypowiedziach przy użyciu mikrofonu w telefonie. Efekt tych nagrań możecie usłyszeć w dzisiejszym odcinku.Wszystkim mamom, które nagrały swoją historię bardzo dziękuję. Was, drogie słuchaczki, zachęcam do zapoznania się z historiami powstania tych firm. Jeśli czujecie, że chciałybyście coś zmienić na swojej drodze zawodowej - być może to Was zainspiruje i zmotywuje.Jeśli nie chcecie nic zmieniać, to po prostu poznajcie fajne, polskie projekty prowadzone przez wspaniałe mamy - może będziecie chciały skorzystać z ich usług?Poniżej linki bezpośrednie do stron marek przedstawionych w podcaście:Milk and Lovehttps://www.facebook.com/milkandlovepl/https://milkandlove.plBebissimo Baby Planninghttps://m.facebook.com/bebissimobabyplanningPL/?locale2=pl_PLUtuleni www.utuleni.plhttps://www.facebook.com/Utuleni1/KP Designwww.kpdesign.mehttps://www.facebook.com/kasiazkpdesign/JTStudiohttps://juliaturczynska.wixsite.com/jtstudiohttps://www.facebook.com/jtstudiojulatust/EncePencehttp://encepenceanimacja.plhttps://www.facebook.com/encepenceanimacja/Macie swoje ulubione, polskie marki? Podzielcie się szczególnie tymi, które założyły mamy :)

Jul 2019

24 min 26 sec

Zastanawiałaś się kiedyś kto projektuje plac zabaw? Czy można wchodzić po zjeżdżalni zamiast po drabince?Czy Twoje dziecko może wchodzić na dach domku?Dlaczego na jednym placu zabaw jest trawa, a na innym miękka mata?Czy można wywalczyć lepsze miejsca do zabaw dla naszych dzieci w miejscu zamieszkania?Czym są naturalne place zabaw?Czy dziecko lepiej bawi się na placu zabaw, czy może w lesie?Czy place zabaw mogę być miejscem przyjaznym również dorosłym?O tym i o wielu innych zagadnieniach związanych z miejscami do zabaw z dziećmi i dla dzieci dowiesz się z 26-ego odcinka podcastu.Rozmowę na ten temat poprowadziłam z Anną Komorowską (https://www.facebook.com/anna.komorowska.7737). Ania jest mamą Franka i Antka, architektem i wraz ze swoim partnerem prowadzi projekt Pracownia K., w którym projektują ogrody i instalacje do zabawy. Dodatkowo Ania nagrywa podcast oraz prowadzi bloga i grupę na facebook’u. Jet również współautorką książek „Kuchnia błotna” oraz „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw”.

Jun 2019

45 min 14 sec

Fundamenty - nawiązywanie więzi.Wpływ uczuć na rozwój mózgu.W tym odcinku przyglądamy się temu jak uczucia, relacje i więzi z rodzicami wpływają na rozwój i postrzeganie świata przez dziecko. Dowiecie się jakie są style przywiązania, dlaczego są ważne i jak wpływają na rozwój mózgu oraz jak budować więzi.

Jun 2019

51 min 43 sec

Jak dbać o higienę jamy ustnej od pierwszych dni życia?Która mama nie chciałaby, aby jej dziecko miało zdrowe zęby?Która mama jest pewna na 100% jak to robić?Jak w wielu innych tak i w tym temacie możecie znaleźć sporo sprzecznych informacji, dlatego zaprosiłam do rozmowy Karolinę Janowską-Korner znaną jako Matka Dentystka i zapytałam o wszystkie nurtujące mnie kwestie. Z tego odcinka dowiecie się:czym jest „higiena jamy ustnej”?od kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej?jak to robić kiedy dziecko nie ma jeszcze zębów?jak dbać o jamę ustną kiedy pojawi się pierwszy ząb?czym myć pierwsze zęby? Fluor czy ksylitol? Co jest lepsze? Co szkodzi?Co z nocnym karmieniem? Czy powinno się myć zęby w nocy?kiedy pierwsza wizyta u dentysty? i czy każdy dentysta przyjmuje dzieci czy należy się umówić do specjalnego stomatologa?Czy w kwestii mycia zębów można sobie „odpuszczać”? Do czego może doprowadzić nie mycie zębów?Czy dieta ma znaczenie i jeśli tak to co jest ważne z punktu widzenia stomatologicznego?Czy można mycie oddać dziecku, czy należy po nim poprawiać?

May 2019

41 min 58 sec