Literacka Środa dla maturzystów

Wielka Powtórka Maturalna

Literacka Środa to podcast dla maturzystów, w którym omawiamy zagadnienia niezbędne na maturze z języka polskiego. Nowe odcinki w każdą środę o godzinie 19:00. Projekt wspierany przez Wielką Powtórkę Maturalną.

All Episodes

Apr 14

20 min 18 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam na spotkanie w ramach projektu Literacka Środa. Dzisiaj powiemy sobie o Tomaszu Judymie bohaterze Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego.

Apr 7

16 min 50 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i witam Was na kolejnym spotkaniu z cyklu Literacka Środa. Jesteśmy w literaturze XX wieku i dzisiaj powiemy sobie o tym jak Julian Przyboś realizował teoretyczne założenia Awangardy Krakowskiej.

Mar 31

18 min 17 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam Was na kolejny podcast w ramach Literackiej Środy. Chciałam wszystkim przypomnieć, że do matury zostało 40 dni. Jeżeli jeszcze ktoś nie pochylił się nad książką, to zachęcam, aby to zrobić, bo czasu jest naprawdę niewiele. Zapraszam do wysłuchania tych podcastów, które umieszczone są już w sieci. Natomiast dzisiaj porozmawiamy sobie o „Pannach z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza, jako opowieści o czasie, przemijaniu i roli pamięci w ludzkiej psychice.

Mar 24

13 min 59 sec

Leśmian był nazywany poetą osobnym. Skąd ta nazwa? W XX- leciu międzywojenny mieliśmy kilka grup poetyckich np. Awangardę Krakowską, Kwadryga, Żagary. Natomiast Leśmian nie należał do żadnej z tych grup poetyckich i tworzył osobno. W swojej poezji kreował światy magiczne oraz niezwykłe.

Mar 17

18 min 3 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam Was dzisiaj na wycieczkę w świat wybitnych jednostek, które pojawiają się w poezji Cypriana Kamila Norwida. Norwida nazywamy pogrobowcem romantyzmu tzn. takim poetą, którego twórczość w najbardziej wyrazisty sposób dotarła do odbiorców. Dotarła wtedy, kiedy romantyzm już dawno w Polsce przeminął, kiedy mieliśmy zupełnie nowe idee i wtedy, kiedy minęła już doba pozytywistyczna. Tomik poezji Norwida został niemalże zupełnie przypadkiem odkryty w paryskim antykwariacie przez polskiego dziennikarza i publicystę Zenona Przesmyckiego. To właśnie on przywrócił Norwida Polakom i całemu światu.

Mar 3

15 min 44 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar. Dzisiaj wprowadzę Was w kolejne tajniki literatury romantycznej. Tydzień temu mówiliśmy o romantycznym pejzażu, który obecny jest w całej twórczości Adama Mickiewicza. Dzisiaj powiemy sobie o tym, co w literaturze romantycznej jest patriotycznego, wielkiego, narodowego i dlaczego tak się stało, że właśnie takie wątki ze szczególną mocą doszły do głosu w literaturze romantycznej.

Feb 24

16 min 32 sec

Dzisiaj zapraszam was na wycieczkę po romantycznych pejzażach przyrody w utworach Adama Mickiewicza.

Feb 17

16 min 39 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar. Tydzień temu byliśmy w mrocznej, dziwnej i irracjonalnej epoce romantyzmu, która sięgała do dramatów Szekspira. Dzisiaj powiemy sobie o czasach niepoetyckich i o poetach w czasach niepoetyckich, czyli o poetach pozytywizmu.

Feb 10

19 min 12 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar. Tydzień temu mówiliśmy o niezwykłości dramatów Szekspira, a dzisiaj powiemy o tym, dlaczego romantycy uwielbiali Szekspira. Musicie wiedzieć, że w literaturze romantycznej pojawia się zjawisko zwane szekspiryzmem.

Feb 3

17 min 6 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i dzisiaj zapraszam Was w mroczny świat dramatów Szekspira. Szekspir uznawany jest za jednego z najinteligentniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych twórców wszech czasów.

Jan 27

14 min 13 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar zapraszam na kolejne spotkanie z literaturą nowożytną. Dzisiaj powiemy sobie o trenach Jana Kochanowskiego. Treny Jana Kochanowskiego są lekturą obowiązkową. Postaram się Wam wytłumaczyć, co sprawia, że treny są cyklem literackim oraz powiemy sobie o tym, na czym polega oryginalność trenów Kochanowskiego

Jan 20

15 min 20 sec

Dzień dobry. Witam Was na naszym jedenastym spotkaniu i zapraszam na wycieczkę przez epoki literackie. Na poprzednim spotkaniu mówiliśmy o tym, jak zmieniał się dramat i teatr na przestrzeni wieków. Dzisiaj powiemy o tym, w jaki sposób Biblia i kultura antyczna miały wpływ na kulturę i literaturę następnych epok. Postaram się przybliżyć Wam najważniejsze teksty, o których warto pamiętać, przygotowując się do matury.

Jan 13

19 min 7 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i witam Was już w Nowym Roku 2021 na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu Literacka Środa. Życząc Wam, aby ten rok był jak najlepszy i jak najpomyślniejszy a równocześnie chcąc ostudzić trochę Wasze rozpalone głowy szaleństwami sylwestrowymi, dzisiaj opowiem Wam parę słów o dramacie.

Jan 6

17 min 19 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam na spotkanie w ramach projektu „Literaka Środa”. Dzisiaj powiemy sobie o literaturze współczesnej.

Dec 2020

18 min 28 sec

Dzień dobry. Nazywam się Justyna Nazar i zapraszam Was na kolejne spotkanie z serii Literacka Środa. Dzisiaj będziemy już w XX wieku, czyli omówimy sobie epokę nazywaną 20-leciem międzywojennym.

Dec 2020

19 min 30 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i jak co środę zabieram Was w literacką podróż. Dzisiaj, podobnie jak tydzień temu, zostaniemy jeszcze w klimatach XIX wiecznych, ale z pozytywizmu przeniesiemy się już do literatury modernizmu.

Dec 2020

18 min 4 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i dzisiaj zapraszam Was na 6 odcinek z cyklu spotkań w ramach Literackiej Środy dla maturzystów. Dzisiaj zabieram Was w drugą połowę XIX wieku, czyli do epoki literatury wielkiego realizmu. Ta epoka znana Wam jest przede wszystkim pod nazwą pozytywizm.

Dec 2020

18 min 52 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam Was na #5 odcinek z cyklu Literacka Środa dla maturzystów. Dzisiaj porozmawiamy o literaturze romantycznej.

Dec 2020

21 min 37 sec

Zapraszamy na wykłady dla maturzystów Ogarnij Maturę - www.WielkaPowtorkaMaturalna.pl - - - Dzisiaj oświecenie, czyli epoka, która wiąże się ze świadomością żyjących w niej światłych ludzi. Ta świadomość ma dotyczyć przede wszystkim odrębności kulturowej i światopoglądowej. W Anglii nazywano tę epokę wiekiem rozumu, we Francji określano ją wiekiem filozofów, a ostatecznie przyjęto nazwę rodem z Niemiec, czyli wiek oświecony albo wiek świateł.

Nov 2020

16 min 50 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam Was na trzecie już spotkanie z Literacką Środą.Tydzień temu mówiliśmy o kulturze renesansu, a dzisiaj powiemy parę słów o kulturze baroku. Zapraszam wszystkich maturzystów na moje wykłady👇🏻👇🏻👇🏻 https://wielkapowtorkamaturalna.pl/ogarnij/

Nov 2020

19 min 12 sec

Dzień dobry, nazywam się Justyna Nazar i zapraszam Was na drugą z kolei „Literacką Środę”. Podczas naszych kilkunastominutowych spotkań przybliżamy sobie kolejne epoki literackie i mówimy o tym, co w tych epokach było kluczowe, najważniejsze dla tworzenia różnych tekstów kultury. Ostatnio mówiliśmy o średniowieczu, więc dzisiaj parę słów o renesansie.

Nov 2020

20 min 32 sec

Cześć, nazywam się Justyna Nazar. Witam Was na pierwszym z cyklu spotkań zatytułowanych „Literacka Środa”. Zapraszam do słuchania szczególnie tych, którzy w tym roku przystępują do egzaminu maturalnego. Na naszym pierwszym spotkaniu przybliżę Wam charakter jednej z najdłuższych literackich epok, a mianowicie średniowiecza.

Nov 2020

18 min 21 sec