Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Český rozhlas

Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.

All Episodes

Jak se na povinné očkování proti covidu dívají zaměstnanci v sociálních službách? Budou současné proticovidové vakcíny účinné i proti variantě omikron? Švédský parlament napodruhé schválil první ženu v čele vlády. Má dostatečně silnou pozici? A jak ovlivnil nejen české divadelnictví zakladatel černého divadla Jiří Srnec?

Nov 29

19 min 45 sec

Z jihu Afriky se do světa rychle šíří nová mutace koronaviru označená omikron. Je nebezpečnější než předchozí varianty? Jak rychle se podaří vyvinout účinnou vakcínu? Hostem Vladimíra Kroce je molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky AV Jan Pačes.

Nov 29

23 min 54 sec

Lidi dnes koupí cokoliv za jakoukoliv cenu, řekl mi jeden developer, když nahlas přemýšlel, zda má svůj projekt nabízet za 200 tisíc korun za metr čtvereční, nebo zda má cenu zaokrouhlit na čtvrt milion. Na to, že ceny neodpovídají příjmům a že jsou nadhodnocené v průměru o 25 procent, upozorňuje i centrální banka, která zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Otázka je, zda se jí podaří přibrzdit růst cen bytů, domů a pozemků, se kterým si neporadila ani pandemie.

Nov 29

3 min 40 sec

V Česku se potvrdil výskyt nové varianty koronaviru známé pod označením omikron, která má potenciálně vyšší nakažlivost než v současnosti rozšířená delta. „Dokud nebude imunní dost velká část lidstva, tak ten problém bude asi přetrvávat,“ míní Jan Kulveit z Institutu budoucnosti lidstva na Oxfordské univerzitě.

Nov 29

24 min 23 sec

Petr Fiala – generál bez vojska. Jak dlouho ještě? Zpřísnění hypoték byty nezlevní. Izrael se snaží urovnat vztahy s Polskem. S tureckou lirou padá i obliba turecké vlády. Joséphine Baker v Pantheonu.

Nov 29

25 min 51 sec

Prezident Miloš Zeman jmenoval nového premiéra Petra Fialu (ODS) a chce postupně mluvit s jeho kandidáty na ministry. Termín si sám vytyčil do 13. prosince, podle Michaela Žantovského, šéfa Knihovny Václava Havla, ale potřebujeme novou vládu co nejdřív. „Mohla být jmenována dříve, ale i později. Z hlediska ústavněprávního to není lhůtované. Ani v Německu ještě nemají vládu, i tam mají covid a volby se tam konaly dřív než u nás,“ brání Zemana ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Nov 29

23 min 52 sec

Kandidát na Ministra průmyslu Jozef Síkela. Zájem obyvatel Česka o očkování třetí dávkou proticovidové vakcíny. Jihoafrická republika zasažená variantou koronaviru omikron si stěžuje na neférovou světovou distribuci vakcín. Věřící z farnosti Vodňany prožili adventní mši u ohně pod širým nebem.

Nov 29

19 min 54 sec

Česko má nového premiéra Petra Fialu (ODS). Prezident ho jmenoval při originálním ceremoniálu v Lánech. Ale nový předseda vlády zůstává generálem bez vojska. Protiepidemickou politiku a další provoz státu má stále na starosti kabinet v demisi Andreje Babiše (ANO). Předpokládejme úzkou součinnost obou premiérů, ale situace v zemi je tak výjimečná, že to není vyhovující způsob vládnutí.

Nov 29

3 min 2 sec

Stala se důvěryhodnost po volbách luxusem? Mikuláš Bek chce místo V4 spolupracovat více s Německem. O významu dobra značky Urob si sám. Británie se potýká s migranty, ačkoliv brexit sliboval zastavení migrace. Podivné obchody syna amerického prezidenta. Očkovací kampaň v Rusku. Nebo vzpomínka na Joséphine Baker, která se dočká uložení svých ostatků v pařížském Pantheonu.

Nov 28

25 min 44 sec

Uprchlíci, kterým se přes Bělorusko podařilo dostat do Evropské unie, podávají zprávy o způsobu, jakým je běloruský režim na vnější unijní hranici nalákal. A také o tom, jak dobře organizované jsou na obou stranách hraniční čáry skupiny převaděčů. Například vstupenka do Německa pro celou rodinu může vyjít až na 40 tisíc amerických dolarů, píše německý list Die Welt.

Nov 28

23 min 34 sec