Jihočeské kroniky

Český rozhlas

Setkání Petra Kroniky s kronikářkami a kronikáři vesnic a měst našeho kraje.

All Episodes

Ta nám také v cyklu Jihočeské kroniky představí i kroniky místních částí, vesnic, Sedla a Pašinovic a ještě dvě knihy, do kterých zapisoval její praděda František Pavel. 

Sep 19

11 min

Převažovaly tu dřevěné statky, ohrožované požárem. „I u nás několikrát vyhořely. A proto v 19. století lidé začali budovat statky zděné kolem návsi s kostelíčkem a rybníčkem. Vystavěli i kovárny a požární zbrojnici. Štíty vyzdobili volutami, šambránami a dalšími prvky. Každý statek měl jinou barvu," se zaujetím vykresluje Marie Bočková, která se kroniky Záboří chopila před 13 lety.

Sep 16

11 min

Podíváme se do kronik dvou obcí na Českobudějovicku: Habří a Vidova. Podle záznamů v nich vyprávět budou haberská kronikářka Milena Nohynková a vidovský kronikář Petr Lexa.

Sep 8

11 min

Další díl Jihočeských kronik přináší vycházku do minulosti s Miluší Malinovou z Nové Bystřice a ukázku toho, jak šel život za nového koronaviru s Danielou Wimmerovou z Kaplice.

Sep 3

11 min

K psaní kroniky se prý dostala jako slepá k houslím. Částečně za to může manžel, který je radním. Když jí předchozí dlouholetá kronikářka paní Randáková ukázala všechno, co je třeba vést, tak Iva Kučerová vyhodnotila, že se kroniky může ujmout.

Aug 22

10 min

Významnou osobností ve světě knihovnictví je Daniela Wimmerová z Kaplice na Českokrumlovsku. Vypovídají o tom různé články i její knihovnická cena. V posledních letech je ale také kronikářkou města.

Aug 1

10 min

Od roku 2009 píše kroniku obce Vrábče na Českobudějovicku Ludmila Hálová. K tomu navíc vede pamětní knihu vítání občánků a přispívá do místních listů zajímavostmi z historických zápisů.

Jul 25

10 min

Rodinným dědictvím je v současné době kronika obce Vrábče na Českobudějovicku. Kronikářka Ludmila Hálová totiž úkol zapisovat aktuální události převzala po svém otci, který před deseti lety zemřel.

Jul 18

11 min

Celkem 258 stránek má kniha o obci Vidov na Českobudějovicku, kterou napsali Petr Lexa a Monika Waldová, a vlastně tak nahradili zdejší kroniku. Shromáždili řadu dokumentů a fotografií, zaznamenali historii jednotlivých spolků nebo třeba mlýna.

Jul 11

9 min

„Není to kronika a je to kronika,“ říká nad knihou, v níž je zaznamenána historie Vidova na Českobudějovicku Petr Lexa. V obci totiž dlouhodobě chybí kronikář a informace zpětně doplnili místní nadšenci.

Jul 4

10 min

Jednou z obcí na Českobudějovicku je Habří. Její název je pravděpodobně skutečně odvozen od stromů, habry zde četně rostly. Uvádí to místní kronika, o kterou se v současnosti stará Milena Nohynková.

Jun 27

11 min

Zápisy z historie obce už z 19. století mají v Habří na Českobudějovicku. První pamětní knihu daroval zdejší revírník a o zápisy se staralo několik obyvatel. Současnou kronikářkou je Milena Nohynková

Jun 20

11 min

Pročítání starých i novějších jihočeských kronik může přinést i nápad, kam vyrazit na výlet nebo za kulturou. Při svých návštěvách Slavonic, Kamenné a Dynína se o tom přesvědčil autor rozhlasového pořadu Jihočeské kroniky Petr Kronika.

Jun 13

13 min

„Já se ani neloučím, de facto.“ To jsou závěrečná slova z loňského rozhovoru s kronikářem Řípce Jaroslavem Fišerem, který na začátku května 2020 zemřel. Jako vzpomínku nabízíme povídání s ním natočené pro rubriku Jihočeské kroniky.

Jun 6

11 min

Diplom za vzorné vedení kroniky v jihočeském kole soutěže Vesnice roku v roce 2019 získala obec Slavče nedaleko Trhových Svinů na Českobudějovicku. Události tu v současné době zapisuje Hana Brůhová, ale velký podíl na úspěchu má i její předchůdce Jan Tripes.

May 30

10 min

Velkou stopu zanechal v kronice obce Slavče, která leží poblíž Trhových Svinů na Českobudějovicku, Jan Tripes. Už od roku 1975 pomáhal se zapisováním událostí v kolektivu autorů, v roce 1989 se stal kronikářem na plný úvazek.

May 23

10 min

Proč by strojní zámečník nemohl umět dobře česky a zvládat sloh? Tak reaguje Jan Kolář, když se někdo podivuje nad tím, že je coby vyučený mechanik také kronikářem obce Mezná na Táborsku.

May 16

11 min

Už dvacet let píše kroniku ve Větřní Marie Kalistová. Do města na Českokrumlovsku přišla jako učitelka, v roce 1998 se stala zdejší knihovnicí a o rok později i kronikářkou.

May 9

10 min

František Stach ze Sudoměřic u Bechyně na Táborsku je nejen místním patriotem a kronikářem, ale také talentovaným výtvarníkem. Projevuje se to právě v pamětní knize obce, o kterou se stará už 45 let. Své zápisy doplňuje barevnými malbami

May 2

10 min

Sudoměřice u Bechyně na Táborsku mají ručně psanou a také osobitě malovanou kroniku. Už desítky let do ní události poctivě zaznamenává místní rodák a patriot František Stach.

Apr 25

10 min

Rokem 2009 začínají zápisy, které do kroniky šumavské obce Kvilda zaznamenává Dana Zývalová. Úkol převzala po své sousedce, které také věnovala úplně první poznámku.

Apr 18

10 min

Šumavská obec Kvilda bývá na počátku nového roku zasypaná sněhem. Právě počasí patří k tématům, která se pravidelně objevují v místní kronice. Tu v posledních letech píše Dana Zývalová.

Apr 11

10 min

Chlumec na Jindřichohradecku, Nové Hrady a Kamenná na Českobudějovicku. V těchto třech obcích už jsme sice s rubrikou Jihočeské kroniky byli, ale ne na všechno povídání zdejších kronikářek se dostalo.

Apr 4

12 min

Jednu z nejstarších obecních kronik v okrese mají Hůrky, místní část města Lišov na Českobudějovicku. První zápisy sahají do roku 1849, ty nové pak doplňuje kronikář Aleš František Plávek.

Mar 28

11 min

Od útlého dětství jezdil na prázdniny k babičce do Hůrek, v roce 2006 se sem přestěhoval. V současné době je Aleš František Plávek kronikářem této místní části Lišova na Českobudějovicku.

Mar 21

11 min

Už od roku 1994 je kronikářkou města Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska Eva Karásková. Pokračuje tak v dlouholeté tradici, ale před rukopisem už dává přednost zápisům na počítači, které pak vytiskne a sváže.

Mar 14

11 min

V muzeu v Nových Hradech na Českobudějovicku pracuje Jitka Šáchová, která je zároveň místní kronikářkou. Funkci převzala v roce 2018 a zatím má pouze poznámky v počítači, do knihy ještě psát nezačala.

Mar 7

11 min

Už zhruba šestnáct let je kronikářkou města Nová Bystřice na Jindřichohradecku Miluše Malinová. „Začátky byly opravdu zábavné, nevěděla jsem, do čeho jdu, a nedokázala jsem si vůbec představit, co všechno taková práce obnáší,“ říká.

Feb 29

10 min

Obrovskou knihu opatruje Lenka Melmerová z Jankova na Českobudějovicku. Jedná se o pamětní knihu obce, do které coby další z řady kronikářů zaznamenává události ze života místních lidí.

Feb 22

10 min

Když kronikář dopíše poslední stránku kroniky obce, musí se se svým dílem rozloučit. „Zákon stanovuje, že deset let po dopsání by kronika měla být uložena v okresním archivu. Platí to pro všechny obce,“ vysvětluje Jiří Cukr, kronikář Ledenic na Českobudějovicku a také zaměstnanec Státního okresního archivu v Českých Budějovicích.

Feb 15

11 min

Vesnice Chlumec spadá pod samosprávu Dačic na Jindřichohradecku. Má ale vlastní kroniku, kterou píše Drahomíra Janáková. Ta se pak jednou ročně schází s kronikáři dalších obecních částí a společně předčítají zápisy z uplynulého roku.

Feb 8

11 min

Jen málo zápisů z vlastní historie má k dispozici obec Kamenná u Trhových Svinů. Vesnice byla totiž původně německá a německé kroniky se nedochovaly. Poslední dění se teď snaží zachycovat kronikářka Marie Poláková.

Feb 1

9 min

Dřív obec vedla, teď stále sleduje, co se tu děje, a důležité události zapisuje. Kronikářkou obce Srubec u Českých Budějovic je totiž bývalá starostka Zuzana Vyhnálková.

Jan 25

11 min

Pátým obecním kronikářem v Hosíně na Českobudějovicku je Zdeněk Tibitanzl. V současné době zapisuje do druhé knihy, která zachycuje události od roku 1989. První kronika obce pochází z roku 1922 a dlouhá desetiletí vystačili místní kronikáři jen s tímto prvním svazkem.

Jan 18

11 min

Píše knížky pro děti, je učitelem, muzikantem a také fotografem. K tomu všemu si navíc Zdeněk Palkoska přibral úlohu kronikáře obce Dynín na Českobudějovicku. Při zachycování událostí využívá i své fotografické umění.

Jan 11

11 min

Seriál Jihočeské kroniky má za sebou první rok. Autor Petr Kronika se setkal s desítkami kronikářek a kronikářů vesnic a měst kraje. Na úvod dalšího ročníku přináší mozaiku vyprávění a čtení zápisů, která loni mikrofon zaznamenal, ale do vysílání se nedostala.

Jan 4

13 min

Zápisy zachycující události spojené s předvánočním a vánočním obdobím nalistovalo několik jihočeských kronikářů pro speciální díl pořadu Jihočeské kroniky.

Dec 2019

8 min

Střídání kronikářů zažilo letos město Borovany na Českobudějovicku. Josef Malík předal po jedenácti letech zápisky Jaroslavu Michalovi. Ten chce podle svých slov udržet vysoko nastavenou laťku.

Dec 2019

11 min

Šestou kronikářkou Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku je Jana Tetíková. Město a jeho obyvatele dobře zná, protože pochází z jedné místní části a dlouhá léta pracovala na radnici.

Dec 2019

11 min

Třicátým rokem píše kroniku Kestřan na Písecku Jaroslav Kulanda. Obec zná velmi dobře. Narodil se ve vedlejší Lhotě, která je místní částí, a od roku 1974 žije přímo v Kestřanech.

Nov 2019

11 min

Sametová revoluce roku 1989 je ve svých prvních dnech spjata s děním v Praze, ale postupně se dostávala i do dalších měst a také na venkov. Dokazují to zápisy v některých kronikách jihočeských obcí.

Nov 2019

11 min

Spisovatelkou, nakladatelkou a také kronikářkou obce Putim na Písecku je Jaroslava Pixová. „Nikdy jsem si nemyslela, že budu psát, ale vždycky jsem se zajímala o historii, dělala rodokmeny a snažila se co nejvíc dozvědět, tak to padlo na mě, když se hledal nový kronikář,“ říká.

Nov 2019

11 min

Obyvatelé Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku mají téměř dokonalý přehled o nedávné minulosti své obce, ale i historii sahající až do 13. století. To vše díky práci kronikáře Františka Záhory.

Nov 2019

10 min

Vysokoškolák a učitel, vyučený řezník a teď navíc kronikář. Zajímavé životní role spojil Václav Šedivý z Tábora. Jako kronikář je navíc velmi pečlivý a zachycuje každodenní události.

Oct 2019

11 min

Z druhého konce republiky přišel do obce Mišovice na Písecku kronikář Pavel Suček. Pochází z Ostravy, kde pracoval jako důlní inženýr. Zhruba před třiceti lety ale koupil s manželkou chalupu v jižních Čechách, na místě, které se mu zkrátka líbilo.

Oct 2019

10 min

Slavná vesnice Holašovice na Českobudějovicku má vlastní kroniku, i když spadá pod obec Jankov. Události tu v posledních letech zapisovala Jiřina Halmlová, která už ale nyní žije jinde.

Oct 2019

11 min

Mnoho stran popsali v kronice obce Svatý Jan nad Malší manželé Bláhovi. Jan Bláha zapisoval události v 80. letech minulého století do velké knihy v kožené vazbě, Anna Bláhová psala po roce 2011 do menší knihy v textilní vazbě.

Sep 2019

11 min

Desátou kronikářkou v historii obce Košice u Soběslavi je Alena Procházková. Místní události zaznamenává od roku 2011 a ráda si prohlíží i zápisy svých předchůdců.

Sep 2019

11 min

Sedm místních částí má obec Čížová na Písecku. Do poloviny minulého století se tu proto vedlo několik kronik a události zapisovala řada kronikářů. Současnou kronikářkou je Jana Suková.

Sep 2019

10 min

Pátého kronikáře v historii má v současné době obec Horosedly na Písecku. Ve skutečnosti jsou tu ale kronikáři dva. Ludmile Křiváčkové totiž se zapisováním událostí pomáhá její manžel Miroslav.

Sep 2019

10 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.