Vertikála

Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

All Episodes

Zkušenost plzeňského biskupa Tomáše Holuba s nemocí covid 19. Pražská arcidiecézní charita vyhlašuje sbírku na pomoc Bělorusku. V debatě o zkušenostech ze soužití věřícího partnera s ateistou povídají mladý pár a žena v třicetiletém manželství. Připravili Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Sep 20

50 min

Léčit homosexualitu, transsexualitu a další projevy sexuální orientace by rádi polští katoličtí biskupové. Tvrdí to alespoň v nedávno přijatém usnesení, podle kterého by v Polsku měly vzniknout kliniky aplikující takzvanou konverzní terapii, o které experti tvrdí, že je nevědecká a škodlivá. „Věřím, že to myslí dobře,“ oponuje v pořadu Vertikála na Plusu Jana Jochová z Aliance pro rodinu.

Sep 19

34 min

Kam pojede papež František na první cestu od vyhlášení mimořádných opatření v Itálii v první polovině roku. Židovský nový rok. Nově registrované Společenství buddhismu. Polská církev chce zřídit léčebná centra pro homosexuály. O konverzních terapiích mluví Michal Pitoňák z Národního ústavu duševního zdraví.

Sep 13

50 min

Sicilští kněží proti antiimigrační politice. Kdo je novým provinciálem salesiánů? Bělorusko perspektivou náboženství a charity. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková

Sep 6

50 min

Papež František mluví o respektování práva a nastolení dialogu v Bělorusku. Kdy je křest neplatný? A jak souvisí poválečný vzestup pravoslavné církve v Česku s příchodem obyvatel Volyně? O tom, co znamená biblický výrok, že si má člověk podmanit zemi, debatují Magdalena Šipka, evangelická teoložka, a Jan Jandourek, starokatolický kněz. Moderuje Eva Hůlková.

Aug 30

50 min

Jihem Filipín otřásly sebevražedné útoky. Podezřelí jsou radikální islamisté. Debata připomene blížící se začátek školního roku a osobnost Jana Amose Komenského. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Aug 30

50 min

Proč byl z ruského vězení propuštěn jehovista Špakovský? Kardinál Duka požehnal znovuvztyčený Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Židovské muzeum uspořádalo příměstský tábor o legendách judaismu. A debata o dětech z dětských domovů či jiné náhradní péče. Diskutují Vlastimil Kříž, emeritní ředitel věznice Rýnovice a Kynšperk nad Ohří a Jan Bárta, emeritní ředitel humanitární organizace ADRA. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Aug 16

50 min

Proč byl náhle z ruského vězení propuštěn jehovista Gennadij Špakovský? Jak je to s náboženskou svobodou v Rusku a Bělorusku. Kardinál Duka požehnal obnovenému Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí. A Židovské muzeum uspořádalo přímeštský tábor o legendách judaismu. Tátu a mámu mají ve vězení, jsou v dětských domovech nebo v náhradní péči. Potýkají se s předsudky a stereotypy. Jak takovým dětem pomoci? Debatu moderuje Eva Hůlková.

Aug 16

50 min

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Jak je na tom církevní cestovní ruch? Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem v Libanonu.  A debata o křesťanských církvích. Hosty jsou farářka Církve československé husitské Sandra Silná a teolog, dominikán a kněz Benedikt Mohelník. Moderují Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková.

Aug 9

50 min

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Sbírka pro Libanon. Debata: Jak můžou křesťanské církve v současné době obstát? Hosté: Sandra Silná a Benedikt Mohelník. 

Aug 9

50 min

Svůj život zasvětil pomoci lidem, které zneužili kněží. Kněz, dominikán, církevní soudce, vojenský kaplan a dnes aktivní důchodce Thomas Doyle říká, že církev se musí kvůli sexuálnímu násilí na věřících výrazně proměnit.

Aug 9

12 min

Kdo má víc fanoušků v nebi a kdo v pekle? I o to se v debatě Vertikály přou dvojice evangelických youtuberů Pastoral Brothers s autory satirického webu Tisíckráte, cílícího na katolíky.

Aug 2

50 min

V istanbulském chrámu Boží Moudrosti se po téměř 90 letech konala velká muslimská modlitba.

Jul 26

50 min

Americký kněz Thomas Doyle jako jeden z prvních už v polovině 80. let volal po adekvátní reakci církve na sexuální zneužívání. Co se za těch čtyřicet let změnilo? Co znamenalo vyhlášení dogmatu o papežské neomylnosti před sto padesáti lety? A debata o Festivalu Meeting Brno, smíření se s minulostí, multikulturním a ekumenickém dialogu a odvaze vystoupit z řady.

Jul 19

50 min

Kauza loketského faráře, který byl postaven mimo službu pro podezření ze zneužívání. Jaké jsou důvody rekordního poklesu věřících v Německu? Debata je o letních táborech. Odpovídat budou předseda Pionýra Martin Bělohlávek a salesián Pavel Ženíšek. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Jul 12

50 min

Dnešní Vertikála připomene odkaz svatých Cyrila a Metoděje i to, že jejich působiště Velehrad před třiceti lety navštívil papež Jan Pavel II. Pondělí patří památce mistra Jana Husa. O něm budem mluvit s Tomášem Buttou, patriarchou církve Československé husitské. Ta letos slaví sto let od založení. Sváteční speciál Vertikály moderuje Naděžda Hávová.

Jul 5

50 min

Jak náboženství ovlivnilo vnímání rasy a rasismus. Mluvit budeme i o polských prezidentských volbách a představíme nový dokument o původní hinduistické a buddhistické tantře. V debatě se zastavíme nad Výroční zprávou o projevech antisemitismu v České republice, kterou nedávno zveřejnila Federace židovských obcí. Hosty jsou Jan Charvát a Tomáš Kraus. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Jun 28

49 min

Hosty debaty jsou místopředsedkyně poutnického spolku Ultreia Lucie Luňáčková a teologem a kněz Pavel Kopeček. Moderují Naděžda Hávová a Martina Pouchlá.

Jun 21

50 min

Reakce Ekumenické rady církví na výrok předsedy komunistů Vojtěcha Filipa o tom, že církev nepomáhala v době nouzového stavu při řešení krize domácností. Proč varuje před jógou Svatý synod řecké pravoslavné církve? Debata o tom, jaké skupiny jsou po koronavirové krizi stále zranitelné. Diskutují zástupci  Diakonie Českobratrské církve evangelické a Charity. Moderují Naděžda Hávová Martina Pouchlá.

Jun 14

50 min

Pandemie koronaviru zasáhla v minulých týdnech i zavedenou náboženskou praxi. Lidé, kteří nemohli do kostela, museli hledat jiné způsoby duchovního života. Hosté debaty jsou jezuita a specialista na duchovních cvičení Petr Vacík a farář Českobratrské církve evangelické a členem Pastoral brothers Karel Müller. Moderuje Veronika Sedláčková.

Jun 7

50 min

Proč pražské arcibiskupství odvolalo v době nouzového stavu ředitele třetího nejúspěšnějšího gymnázia v zemi? Centrum pravoslavného mnišství se virtuálně otevírá veřejnosti. Česko-německý fond budoucnosti pomohl českým přeživším holocaustu a nacismu, kteří jsou ohroženi pandemií. Jak se vyrovnávali s koronavirovou krizí kněz a filosof Tomáš Halík a Pavel Hošek, kazatel a pedagog na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy? Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

May 31

50 min

Jaké zkušenosti tito pracovníci získali v čase stavu nouze? Co se dozvěděli také o sobě a o schopnosti svých kolegů postavit se nenadálé situaci? V debatě diskutují Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních služeb Charity a Luboš Hošek, ředitel Dívčí střední školy s Křižovnickou pečovatelskou službou a Chráněnou dílnou Inspirace. Moderuje Eva Hůlková.

May 24

50 min

Uslyšíte, jak vypadala v uplynulých týdnech služba nemocničních kaplanů. A debata Vertikály připomene sto let od narození Jana Pavla II. Hosty jsou historik Jaroslav Šebek a dlouholetý spolupracovník kardinála Vlka Daniel Herman. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

May 17

50 min

Proč ženy opouštějí církev v Rakousku? A jak by měla vypadat moderní sakrální stavba? Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

May 10

50 min

Blíží se 75. výročí Pražského povstání. Český rozhlas tehdy našel útočiště ve sboru husitské církve. Jak k budování láskyplného partnerství může přispět víra? Hosté: lektorka předmanželských příprav Markéta Klangová a trvalý jáhen Jan Špilar. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

May 3

51 min

Nabídneme také reprízu debaty o pálení čarodějnic. Svědčí držení této tradice o potřebách současného člověka? Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Apr 26

50 min

Představíme také kněze, který možná právě vás svezl po Praze autobusem. A uvedeme reprízu debaty na téma samota. Moderní společnost pociťuje stále silněji následky fenoménu osamělosti, které podléhají nejen senioři, ale v poslední době čím dál častěji i mladí lidé. Hosty jsou psycholožka a socioložka Markéta Šetinová a dominikán a teolog Benedikt Mohelník. Moderují Adam Šindelář a Veronika Sedláčková.

Apr 19

50 min

Největší křesťanské svátky v roce teď budou jiné. Katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík je tak doporučuje využít k objevení samotného smyslu těchto svátků.

Apr 12

50 min

O dopadu epidemie na duchovní život. Katoličtí kněží mohou v době krize udělovat hromadná rozhřešení bez zpovědi. Týká se to například Itálie. Cyrilometodějská teologická fakulta a olomoucké arcibiskupství nabízejí duchovní a psychoterapeutickou pomoc na telefonu. Jak by měli věřící komunikovat svou víru nevěřícím? Hosty jsou lektor kurzů Alfa Jan Keprt a konvertita Adama Ach-Hübner. Moderují Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Mar 29

50 min

Nemocniční kaplan prozradí, jak složitá je dnes péče o nemocné. Hosty debaty Vertikály jsou dvě ženy, které koordinují práci týmů terénních pracovníků v Charitě ČR a z Diakonie ČCE. Moderují Adam Šindelář Eva Hůlková.

Mar 22

51 min

Opatření proti šíření koronaviru ochromila i náboženský život. Debata si všímá, jak si církve poradily s restitucemi zemědělských pozemků. Moderují Naděžda Hávová a Martina Pouchlá.

Mar 15

51 min

Už sedm let je v čele katolické církve papež František. Připomeneme nikaragujského kněze, kterému Jan Pavel II. zakázal kněžské působení kvůli účasti v marxistické vládě. A v debatě rozebereme, co mohou odhalit nově otevřené vatikánské archivy z doby druhé světové války. Diskutovat budou historik Jaroslav Šebek a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Připravli Naděžda Hávová, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Mar 8

50 min

Jak šíření koronaviru ovlivnilo náboženský život v Itálii? Připomeneme, že už v pondělí se pro badatele otevřou vatikánské archivy z doby pontifikátu Pia XII. Jak se komunita Archa vyrovnává s tím, že její zakladatel Jean Vanier zneužil několik žen? Debata bude o půstu, který tento týden začal pro věřící z římskokatolické církve a znamená přípravu na velikonoční svátky. Připravili Naděžda Hávová, Adam Šindelář a Veronika Sedláčková.

Mar 1

50 min

Jak církve na Slovensku zasahují do předvolební kampaně. Dokument papeže Františka, podle kterého nebude možné světit na kněze ženaté muže v Amazonii. Tragický osud faráře Josefa Toufara zavražděného komunistickým režimem. O tom, proč jsou v českých obchodech k dostání předměty nacistické propagandy nebo antisemitské knihy, debatují ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a publicista a starokatolický kněz Jan Jandourek. Připravili Aneta Černá, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Feb 23

50 min

Debatují psychiatrička Tamara Tošnerová a sportovní pilot Karel Sedláček, věřící aktivní důchodce. Připravili Aneta Černá, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Feb 16

50 min

O volbě do Rady České televize a sporech mezi křesťany, které vyvolala nominace České biskupské konference. V tradičně katolickém Polsku klesá důvěra v církev. A debata o tom, že stále méně žen volí cestu života v řeholní komunitě. Připravili Naděžda Hávová, Veronika Sedláčková a Adam Šindelář.

Feb 9

50 min

Pravoslavná církev svatořečí hrdiny, kteří po atentátu na Heydricha ukrývali české parašutisty. Mluvit budeme i o pozadí sporu o mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Debata se bude ptát, do jaké míry je poslání duchovního slučitelné s rodinným životem. Diskutují kazatel Církve bratrské Daniel Kvasnička a manželka husitského faráře Markéta Šanderová. Připravili Naděžda Hávová, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Feb 2

50 min

Česká katolická církev kvůli nedostatku mužů uvažuje o sloučení kněžských seminářů. Soud v americkém Oregonu bude rozhodovat o ceně zpovědního tajemství. Na předního českého biblistu Petra Pokorného zavzpomínáme s jeho žáky. Debata připomene nadcházející Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti s rabínem Davidem Maxou a psychologem Martinem Mahlerem z Rafael Institutu. Připravili Aneta Černá, Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Jan 26

50 min

Ke štěpení české společnosti přispívají mimo jiné diskuse o Mariánském sloupu. Pro křesťanské církve v naší zemi je to i v současné době rozdělující téma. Hloubku rozporu zřetelně ukázal průběh debaty v pořadu Vertikála, ze které po určité době rozčíleně odešel jeden z hostů, kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Jan 19

50 min

Může s řešením současné íránské krize pomoci vatikánská diplomacie? Katolická církev nemá spočítané své svaté. V Brazílii roste nábožensky motivované násilí. Debata bude o pastýřských listech, které věřícím začátkem roku tradičně adresují biskupové. Plní zmíněný druh komunikace svůj účel nebo se míjí účinkem, protože současná doba si žádá jiné formy sdílení? Připravili Naděžda Hávová, Veronika Sedláčková a Adam Šindelář.

Jan 12

50 min

Výnosy tříkrálové sbírky 20 let od prvního ročníku stále stoupají. Zítra vrcholí pravoslavné Vánoce. Proč v USA roste počet antisemitských útoků? Církev československá husitská slaví 100 let existence. Co pro ni toto výročí znamená a jak vnímá svou roli v současné společnosti? Diskutují patriarcha Tomáš Butta a farářka Martina Viktorie Kopecká. Připravili Naděžda Hávová, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Jan 5

51 min

Připomeneme probíhající židovský svátek Chanuka a přineseme rozhovor s novinářkou Danae Vilchez. Po pádu komunismu v Albánii nedošlo k návratu církevního majetku – pravoslavní si ale postavili kostely nové. Debata si všimne, že náboženství je v současném světě čím dál důležitější a stejně tak otázka náboženské svobody. Diskutují Robert Řehák a Zdeněk Vojtíšek. Moderují Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Dec 2019

50 min

Jak slaví Vánoce husitský kněz s rodinou? A proč mají v americkém Claremontu zamřížovaný betlém? Pozveme vás na výstavu betlémů a prozradíme, kde najdete nejvíc ikon pohromadě. Debata se bude zajímat o to, jak vnímá blížící se křesťanské svátky neobvyklý pár – Eva je po matce židovkou, Murat vyznává islám. Jak se jejich multikulturní rodině daří udržet si tradice? A kde v nich mají místo Vánoce? Připravili Aneta Černá, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Dec 2019

50 min

Bude nástupce papeže Františka z Filipín? Připomeneme 70. výročí zázraku v Číhošti, po kterém komunisté umučili pátera Josefa Toufara. Připomeneme tradici betlémského světla a rozebereme postoj pravoslavné církve k domácímu násilí v Rusku. V debatě se hosté zamyslí nad tím, proč lidé hledají Boha, nebo různé idoly a ikony. Připravili Naděžda Hávová, Eva Hůlková a Adam Šindelář.

Dec 2019

50 min

Římskokatolická církev řeší, jak bojovat proti sexuálnímu zneužívání ve vlastních řadách. Jakou pomoc potřebují oběti sexuálního zneužívání? A nabízí jim církev bezpečné zázemí, kam by se mohly v případě potřeby obrátit? Diskutují právnička Centra pro oběti domácího a sexuálního násilí ProFem Veronika Ježková a farář farnosti u katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě Jan Balík. Připravili Aneta Černá, Veronika Sedláčková a Adam Šindelář.

Dec 2019

50 min

Jak zneužitelné je obvinění ze sexuálního obtěžování? Je čas na další Vatikánský koncil? Nový film Dva papežové s Anthony Hopkinsem v roli Benedikta XVI. O prožívání Adventu budou v debatě diskutovat psycholog Jeroným Klimeš a Jan Bárta, ředitel Letního domu, který pomáhá dětem a mladým lidem z dětských domovů. Připravili Naděžda Hávová, Eva Hůlková a Adam Šindelář.

Dec 2019

50 min

Názory právníků na případy sexuálního zneužívání v katolické církvi a na způsob, jak ho chce Arcibiskupství pražské řešit. Popíšeme atmosféru při návštěvě papeže Františka v jihovýchodní Asii. A prozradíme, jak křesťané vnímají americký svátek Den díkůvzdání. Debata je o tom, jestli je nicnedělání skutečně bohulibé. Připravili Naděžda Hávová, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Nov 2019

50 min

Ohlédneme se za sto lety Evangelické teologické fakulty v Praze a a rozebereme její přítomnost. Připomene 30 let od legendární poutě českých věřících do Vatikánu na kanonizaci Anežky České. Hosté debaty se zamyslí nad šířením antisemitismu v Evropě. Připravili Naděžda Hávová, Eva Hůlková a Adam Šindelář.

Nov 2019

50 min

S jakou úctou se chováme ke svým zemřelým? Zaznamenáme závěry Synody o Amazoni. Co by mohlo znamenat svěcení ženatých mužů? A nabídne rozhovor s knězem a humanitárním pracovníkem o tom, jak velmoci zneužívají Středoafrickou republiku. V debatě se vrátíme k tématu Dušiček – smrti, truchlení i vzpomínání. Diskutují nemocniční kaplanka Františka Jana Majerčíková a husitský farář Petr Šandera. Připravili Naděžda Hávová, Martina Pouchlá a Adam Šindelář.

Nov 2019

49 min

Jak se změnilo postavení církví po vzniku Československa? Co je to „Pakt z katakomb"? Mezi pravoslavnými na Ukrajině se prohlubuje rozkol. Vatikán přichází s novou aplikací a elektronickým růžencem, který má mladým usnadnit modlitby. Debata se věnuje nadcházejícímu státnímu svátku. Hosty jsou katolický intelektuál a filosof Jan Sokol a evangelický farář a dlouholetý vojenský kaplan Pavel Ruml. Připravili Naděžda Hávová, Eva Hůlková a Adam Šindelář.

Oct 2019

50 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.