Zápisník zahraničních zpravodajů

Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

All Episodes

Hora s kloboukem, tak by se asi nejlépe dal přeložit název vrcholu čnícího nad švýcarským Luzernem. Ale lépe zní Dračí hora, jak je Pilatus také přezdíván. Turisty na vrchol vysoký přes dva tisíce metrů láká úžasný výhled na Luzernské jezero, ale také možnost adrenalinové zábavy. K cestě si můžete vybrat historickou nejstrmější zubačku na světě nebo naopak futuristickou visutou lanovku pojmenovanou Dračí jízda.

Sep 20

4 min

Čtyři malé místnosti nalepené na rodinnou továrnu a půda. Na tento prostor se na více než dva roky omezil život Anny Frankové a dalších sedmi lidí, kteří se během druhé světové války ukrývali v Amsterdamu. 

Sep 20

4 min

Ve Spojeném Království si tento týden připomněli Den bitvy o Británii.

Sep 20

4 min

Tento týden jsme si připomněli 130. výročí narození možná nejznámější autorky detektivek – Agathy Christie.

Sep 20

4 min

Obrovské množství životodárné tekutiny sevřené mezi kopci se stalo předmětem sporu mezi Srbskem a Kosovem. Přehradní nádrž je ale i vyhledávaným místem sportovců a turistů.

Sep 20

4 min

Slavná španělská sušená šunka z iberských prasat jamón je pochoutka uznávaná na celém světě. V minulosti o ní mluvila třeba i naše spolupracovnice ve Španělsku Lubica Zlochová. Ta, coby ostřílený konzument, si myslela, že o jamónu ví už téměř všechno. Pak ale potkala pana Juana Antonia...

Sep 18

4 min

I čeští pracovníci nadnárodních společností znají tak zvané „neformální pátky“, kdy můžou odložit košili a kravatu. Mnozí ale netuší, že tento zvyk má původ na Havaji. Výrobci pestrobarevných košil z Honolulu prosadili v polovině minulého století u zástupců místní vlády uvolněné odívání pod hlavičkou „aloha Fridays“. Havajané tak začali své oblíbené košile nosit doslova všude. A milují je dodnes.

Sep 16

4 min

Co spojuje Václava Hollara, Bedřicha Smetanu, Jana Palacha a Jana Husa? Třeba to, že po těchto čtyřech Češích pojmenovali v Británii ulice. Tento týden k nim přibyl pátý. V anglickém městě Ipswich pojmenovali ulici po českém básníkovi Ivanu Blatném. Proč právě po něm a proč právě tam?

Sep 13

4 min

Belgie je po celém světě proslavená svojí čokoládou. Neméně známá je také svým pivem. Dali byste si ale tyto dvě pochoutky dohromady?

Sep 13

4 min

Uprostřed kopců v přímořském městečku Swansea na jihu Walesu stojí v ulici Cwmdonkin Drive dům číslo 5. Své první básně v něm na malém dřevěném stolku zaplněném knihami a špačky od cigaret sepsal Dylan Thomas. Jeden z nejvlivnějších lyrických básníků minulého století se narodil před 105 lety. 

Sep 13

4 min

Belgie je po celém světě proslavená svojí čokoládou. Neméně známá je také svým pivem. Dali byste si ale tyto dvě pochoutky dohromady? Belgičané ano. A jsou tam tací, kteří se na párování piva s čokoládou a snoubení jejich chutí dokonce specializují.

Sep 13

4 min

Uprostřed kopců v přímořském městečku Swansea na jihu Walesu psal první básně Dylan Thomas. Dnes se v jeho rodném domě pořádají čajové dýchánky.

Sep 13

4 min

Pořádání pikniků má ve světě rozsáhlou historii. Počátky sahají do středověku, kde to namísto romantického posezení v trávě byla takzvaná lovecká přesnídávka se spoustou studeného masa. Poetičtější nádech dostaly pikniky v Anglii, třeba v románech Charlese Dickense, ale své publikum našly až ve Spojených státech. Tam existují k piknikům celé kuchařky a návody. O Uhrách žádná zmínka v této souvislosti není, přesto vám představíme profesionální piknikování v Bratislavě.

Sep 11

4 min

Jednou z nových budov, kterou v polském Gdaňsku určitě nepřehlédnete, je Centrum evropské Solidarity. Vypadá jako obrovská zrezivělá plechová krabice pohozená v areálu bývalých loděnic. Tam, kde se před čtyřiceti lety zrodilo nezávislé odborové hnutí Solidarita.

Sep 9

4 min

Krajem levandule je tradičně jihofrancouzská Provence. Voňavé fialové plantáže se ale rozprostírají i tam, kde by je člověk nečekal: v Anglii. V okolí severoanglického města York najdeme levandulových plantáží překvapivě hned několik. Jednu z nich navštívil zpravodaj ve Spojeném království Jaromír Marek.

Sep 6

4 min

Vypadá trochu jako vznášedlo Hvězdných válek, ale místo vesmíru se prohání po říčních kanálech ve francouzském Calès.

Sep 6

4 min

Slovinsko má sice jen 47 kilometrů pobřeží, ale dají se na něm najít unikátní zákoutí. Až na jihu u hranic s Chorvatskem jsou solné pánve, kde se sůl z mořské vody získává už 12 století. Ne vždy to ale byla sůl čistě bílá. Místní lidé přišli na to, jak zajistit, aby nánosy bahna nedávaly soli šedivý odstín. U solných rybníčků a bazénů ve slovinském Sečovle se o to zajímal reportér Pavel Novák.

Sep 6

4 min

Vypadá trochu jako vznášedlo z Hvězdných válek, ale místo vesmíru se prohání po říčních kanálech ve francouzském městě Calais. Plavidlo jménem Majest'in brázdí tamní vody už šest let. Převáží obyvatele města do práce, ale funguje taky jako školní autobus. Svezl se s ním i reportér Martin Balucha.

Sep 6

4 min

Až na hranicích Chorvatska se Slovinskem jsou solné pánve, kde se sůl z mořské vody získává už dvanáct století.

Sep 6

4 min

Hlavní město Washington vidělo během několika hodin dvě naprosto odlišené verze Spojených států. V té první se prezident Donald Trump za plotem Bílého domu ve své nominační řeči ušklíbl nad tím, že by v Americe existovala společenská nespravedlnost. Druhý den se právě kvůli ní o kus dál sešly tisíce lidí a zaplnily prostranství před Lincolnovým památníkem.

Sep 2

4 min

Japonská léta bývají pořádně horká a vlhká a lidé rádi využijí každou příležitost k tomu, aby se alespoň trochu ochladili. Studená koupel, zmrzlina nebo ledová tříšť, to jsou ještě docela běžné způsoby v porovnání s takzvaným Nagaši sómenem neboli s plovoucími nudlemi. K jejich přípravě je totiž potřeba přinejmenším pořádný dvorek, hodně tekoucí vody a hlavně zručné ruce. Přesvědčila se o tom i reportérka Marie Machytková.

Aug 31

4 min

Alfou i omegou egyptské venkovské módy je jediný kus oblečení – galabíje. Je to dlouhá košile, která přechází v jakýsi volný plášť a sahá až ke kotníkům. V Horním Egyptě ji nosí muži i ženy, muslimové i křesťané, děti i starci. V horkém podnebí prý nic pohodlnějšího není. Městské vrstvy v Káhiře či Alexandrii ohrnují nad galabíjí nos. Tradiční košile přitom můžou být dražší než značkové oblečení a jejich nošení má svá tisíce let stará pravidla.

Aug 31

5 min

Humor léčí a proto je potřeba uspořádat festival, který se přímo humoru věnuje i v tak nelehké době, jakou teď společnost prochází. Tak se rozhodli organizátoři mezinárodního festivalu satiry Kremnické gagy a oslavy vtipu svolali už po čtyřicáté. Kulaté výročí festivalu ale slavit odmítli…

Aug 30

4 min

 Aby někdo uměl vypěstovat, vyrobit a prodat dokonalý čaj, nemusí být z Číny ani z Indie. Může pocházet třeba ze země žita, brambor a borovičky. Roman Haluška našel svou životní lásku na Srí Lance a pomáhá tam vyrábět pravý cejlonský čaj. V čajové továrně u města Akuressa na jihu Srí Lanky pracuje už pět let a čaji opravdu rozumí.   

Aug 30

4 min

Jak se nejlépe ochladit v horkém letním počasí? Japonci na to mají speciální recept - plovoucí nudle. Komu ale chybí zručnost, ten se moc nenají.

Aug 30

4 min

Dlouhá egyptská košile zvaná galabíja má své netušené přednosti. Venkované v Horním Egyptě na ni nedají dopustit a tamní krejčí ani nic jiného ušít neumějí.

Aug 30

5 min

Před osmdesáti lety zuřila nad Spojeným královstvím letecká bitva o Británii. Jedna z největších bojových akcí druhé světové války, která pro nacistické Německo představovala první porážku. Přispěly k ní i desítky československých letců. Jednomu z nich, Josefu Františkovi, se dostalo mimořádné pocty. Historický letoun Hurricane v britském Imperiálním válečném muzeu v Duxfordu nese označení, pod kterým tento český pilot RAF létal.

Aug 28

7 min

Po několikaměsíční pauze znovu otevřelo Muzeum míchaných nápojů v centru New Orleansu. Kde jinde se dozvědět vše o historii drinků než ve městě, které je od svých počátků známé jako jeden z nejvýznamnějších amerických přístavů. Díky spojení s Karibikem i s Evropou se obyvatelům New Orleansu vždy dostávalo bohatých zásob.

Aug 26

4 min

V Barceloně, Tokiu nebo Římě se usídlili exotičtí papoušci alexandři velcí. Podivný skřek ale dost možná zaslechnete i při procházce v Kolíně nad Rýnem. Zpravodaj Václav Jabůrek se vydal pátrat po cestě, kudy se tam dostali.

Aug 23

4 min

Takzvanou tajnou válku vedli Spojené státy se svými spojenci v 60. a 70. letech v oblasti tehdejší francouzské Indočíny. 

Aug 23

4 min

Podle mnohých představuje nález tajemné Oči-Baly jeden z nejvýznamnějších objevů ruských archeologů 20. století. Mumii mladé ženy pocházející asi z 5. století před naším letopočtem objevili před lety v drsné, nehostinné krajině na samých hranicích Ruska s Mongolskem, Čínou a Kazachstánem. Poodkrýt rouškujejího tajemství se vydala zpravodajka v Rusku Ivana Milenkovičová.

Aug 23

4 min

O tajemné Oči-bale se mluví jako o jednom z nejvýznamnějších objevů ruských archeologů 20. století. Oči-balu objevili už před lety na hranicích Ruska s Mongolskem, Čínou a Kazachstánem.

Aug 23

4 min

O takzvané tajné válce, kterou vedly Spojené státy a jejich spojenci v 60. a 70. letech v oblasti někdejší francouzské Indočíny, se mluví mnohem méně než o válce ve Vietnamu. Přitom tajná válka patřila mezi jeden z nejbestiálnějších vojenských konfliktů historie. Byla totiž zaměřena takřka výhradně na civilní obyvatelstvo a zemřely v ní také desetitisíce dětí.

Aug 23

4 min

Německo se z temné kapitoly dějin vymanilo důrazem na svobodu a demokracii. Zásadní roli v tom sehrál první spolkový kancléř Konrad Adenauer. Vysoký muž s vizáží indiánského náčelníka měl jeden velký koníček. Ve volném čase se rád věnoval svým růžím. Jeho zahrada dodnes září všemi barvami.

Aug 21

4 min

Od Tibetu po Pyreneje jsou rozšířeny horské rohy, dechové nástroje, které od nepaměti sloužily především k dorozumívání. První zmínka o tomto nástroji je z roku 1527 – kde jinde než v účetní knize. Dnes patří alpský lesní roh ve Švýcarsku doslova mezi národní symboly. Vladimír Kroc při svých toulkách náhodou narazil na celý soubor Alphornbläser-Vereinigung Luzern.

Aug 19

3 min

Francouzské město Le Havre po druhé světové válce téměř zmizelo z mapy, vydržela jen katedrála a pár budov. Rekonstrukce města na sebe nenechala dlouho čekat...

Aug 16

4 min

Do malého městečka Vimmerby ve Smålandu ročně přijede přes půl milionu turistů ze Švédska i zahraničí. Táhne je tam totiž jedna z nejslavnějších postav tohoto kraje, Astrid Lindgrenová. Jen asi kilometr od rodného domu se nachází pohádkový park.

Aug 16

4 min

Piva s různými příchutěmi už dorazila i k nám. Možná už jste ochutnali dýňové nebo borůvkové pivo. Ale pili jste někdy březové pivo? Vaří ho jeden pivovar v Estonsku.

Aug 16

4 min

Chmel, obilí, kvasnice a voda. Tyhle čtyři suroviny jsou základními ingrediencemi pro výrobu piva. Jeden pivovar v Estonsku k nim ale přidává ještě další přísadu – břízu. Jeho březové pivo se stalo populární nejen v této malé pobaltské republice.

Aug 16

4 min

Rekonstrukce města Le Havre, které zničila druhá světová válka, zařadila město na seznam památek UNESCO. Marie Sýkorová popisuje zdejší architektonické skvosty.

Aug 16

3 min

Bratislavský Hotel Galerie najdete na seznamech nejzajímavějších hotelů světa, ale i těch nejošklivějších a stejně tak nejzábavnějších. Stojí v Bratislavě a v jednom článku o něm napsali, že vypadá, jako by ho stavěl méně talentovaný bratr Antonia Gaudího.

Aug 14

4 min

Slunce už zase pálí jako o život, a tak si možná říkáte, že se před ním uchráníte kloboukem. I největší sluneční žár prý vydrží klobouky z Ekvádoru. Pletení pokrývek hlavy je tam navíc tak zažité, že se před pár lety dostalo na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Jak se tradiční ekvádorské klobouky vyrábějí a proč se jim tak trochu neprávem říká podle jiného státu?

Aug 12

4 min

Není moc náklaďáků, které dokážou projet hlubokým bahnem ve sklonu 45 stupňů. Vůz se oficiálně jmenuje GAZ-66, přezdívá se mu Šešíga a stal se legendárním už v dobách Sovětského svazu. Vozil vojáky v válce v Afghánistánu a armády bývalých republik sovětského impéria ho stále používají. Dnes slouží ale hlavně k dopravě v těžko přístupných oblastech.

Aug 9

4 min

Černá barva je oblíbená například v módě, ve Španělsku na ni ale narazíte i v gastronomii. Pokrm černé barvy a ještě k tomu na černé pánvi asi spíš odradí než přivábí.

Aug 9

4 min

Podobně jako angličtina, i němčina má bezpočet dialektů a příbuzných jazyků. Jedním z nich je takzvaný kölsch, kterým se mluví v Kolíně nad Rýnem. Na lekci tohoto specifického jazyka zašel zpravodaj Radiožurnálu Václav Jabůrek.

Aug 9

4 min

Není moc náklaďáků, které dokáží projet hlubokým bahnem ve sklonu 45 stupňů. V Rusku na Sibiři ale takové auto potřebujete, jinak se nikam nedostane.

Aug 9

4 min

Černá barva není oblíbená jenom v módě, ve Španělsku na ni narazíte i v gastronomii. Pokrm černé barvy a na černé pánvi, vás asi na první pohled nezláká. Ale ochutnat byste ho určitě měli, doporučuje reportérka Lubica Zlochová. Aros negro neboli černá rýže je ve Španělsku skvělou pochoutkou.

Aug 9

7 min

K nejmalebnějším koutům Polska patří podhůří Karpat. Když odbočíte z hlavních cest do Národního parku Babia Góra, ocitnete se rázem v krajině s kouzelným malým skanzenem zdejší lidové architektury Sidzina, který málokdo zná.

Aug 7

4 min

Pláště pro ženy, zouvání a vstup jen mimo modlitby. Takový je nový režim pro turisty, kteří si chtějí prohlédnout světoznámý chrám Boží moudrosti v Istanbulu. Hagia Sofia přestala být muzeem a skoro po devadesáti letech slouží znovu jako mešita. Návštěvníci, kteří se nejdou pomodlit, si tak musí zvykat na nové podmínky pro její prohlídku.

Aug 5

4 min

Za tradicí lvího tance do Tokia

Aug 2

4 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.