Ostry Dyżur Literacki

Fundacja Czas Dzieci

Ostry Dyżur Literacki od lat pomaga dzieciom dotkniętym przez alergie czytelnicze. Eksperci w kitlach lekarskich z plikiem recept i głowami pełnymi rekomendacji podróżują i leczą nietolerancje. Sprawią, że dzieci odnajdują przyjemność w czytaniu, a czasami wręcz wpadają w uzależnienie od lektury ;)

Podkast OSTRY DYŻUR LITERACKI to okazja, by dotrzeć do jeszcze większej ilości dzieci!

All Episodes

Jak dotrzeć do dzieci, które jeszcze nie czytają? Jakie książki podsuwać im do „rozczytania” i co to jest „wewnętrzny projektor”.  O tym wszystkim rozmawiamy z panią Katarzyną Jacobson, która jak sama przyznaje nigdy nie przestała czytać książek dla dzieci, bo sprawia jej to ogromna przyjemność i w swojej księgarni zna je prawie wszystkie. Jak sprawić by taką samą przyjemność z czytania poczuły dzieci?  Posłuchajcie podkastu! Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 8

39 min 13 sec

W tak specjalnym dniu jakim są Mikołajki nie pozostaje nic innego jak zaprosić Was do wysłuchania odcinka specjalnego naszego podcastu! Zastanawialiście się kiedyś jak silna jest moc i czar Mikołaja? Czy jego legenda jest już tak ogromna, że można tworzyć własne historie prawdzie? O te i inne mikołajkowe sprawy zapytaliśmy autorkę książki „Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” – Joannę Jagiełło. Posłuchajcie czy tradycje świąteczne to rzeczywiście prezenty i choinka oraz jak to naprawdę było z tym Mikołajem. Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Słowne.

Dec 6

23 min 12 sec

W dzisiejszym odcinku naszego podkastu odpowiemy sobie na pytania: Kiedy książka jest wyczekana, a kiedy prezentem drugiej kategorii? Czy ma szansę zwrócić uwagę dziecka, gdy wokół są zabawki? Oraz czym kierować się wybierając literackie prezenty i w czym może pomóc nam księgarz, z czego nie zdajemy sobie sprawy... O tym i wielu innych kwestiach porozmawiamy z Panią Marią Ostrowską-Jaskulską z Księgarni Trzy Jeże w Warszawie. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 5

33 min 10 sec

Dziś zabierzemy Was do kolejnego niezwykłego miejsca – rodzinnej księgarni Gdańscy we Włocławku, gdzie porozmawiamy z właścicielką – Panią Alicją Gdańską. Pani Alicja opowie nam jak książki mogą zmienić nasze życie. Porozmawiamy także o roli pięknych ilustracji, różnych gustach czytelników oraz o tym, że stereotypy mogą mylić.  Przygotujcie notatniki – czekają na Was kolejne rekomendacje książkowe, które idealnie sprawdzą się pod choinką… Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 1

49 min 47 sec

Co znajduje się między słowami? Niezwykła atmosfera, moc uczuć, pasja do czytania, a może drugi człowiek? W niezwykłej lubelskiej księgarni „Między Słowami”, razem z panią Karoliną Pikułą postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. Zastanowimy się również czy książki zawsze dobieramy do wieku dziecka czy czasami lepiej nagiąć reguły i dopasować książkę do preferencji czytelnika? I jak przekonać do książek tych nie do końca przekonanych…? Znajdzie się tu również kilka rekomendacji książkowych dla Mikołaja 😊 Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 25

19 min 41 sec

Jak selekcjonowane są książki, aby na półkach wrocławskiej księgarni Cocofli móc znaleźć te najpiękniejsze, najprawdziwsze i najbardziej oryginalne? Czego ciągle brakuje w polskich księgarniach i czym zachwycają nas książki zagraniczne? Na ten i wiele innych tematów porozmawiamy dziś z Dorotą Hartwich - publicystką, krytyczką sztuki, tłumaczką, redaktorką, wydawczynią. Skorzystamy także z okazji, aby zapytać jak wygląda praca wydawcy i tłumacza. Nie zabraknie również wielu wartościowych rekomendacji książkowych, które pomogą złapać oddech w zabieganym świecie. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 23

24 min

Jak uchwycić piękno książki w słowach i w jaki sposób na nas działa? Co takiego jest w klasykach, że nie tracą na aktualności i są czytane przez kolejne pokolenia? Na te i inne pytania odpowie Pan Rafał Rutkowski z księgarni Dosłowna w Lublinie. Porozmawiamy także o szukaniu poezji w pięknie i uniwersalnym charakterze picturebooków. Pan Rafał opowie nam także o magicznej atmosferze, jaką posiada sama księgarnia. Czy wpływa na nią wystrój, czy selekcja książek? My nie mamy wątpliwości, że to ludzie, którzy w niej pracują. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 19

20 min 40 sec

Czy słucha nas ktoś, kto nie lubi podróżować i zwiedzać? Podejrzewamy, że nie 😊 Niestety nie zawsze jest możliwość, żeby wyjechać do wymarzonej destynacji. Ale od czego są książki? To one mogą zabrać nas w najpiękniejsze miejsca i przedstawić nam nowe, fascynujące kultury. To one mogą nam opisać kolory, zapachy i smaki nowych miejsc, tak abyśmy zapomnieli że siedzimy we własnym fotelu, a za oknem pada deszcz. O tych i innych zaletach książek opowie Pani Paulina Bandura z Księgarni Pod Globusem. Przygotujcie się na pyszne inspiracje książkowe! Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 15

17 min 16 sec

Czy współczesna literatura dla dzieci ma płeć? Czy książki dla dziewczynek i chłopców różnią się od siebie? Czy każda dziewczynka chce być księżniczką, a jeśli już o księżniczkach mowa, to czy każda księżniczka jest taka sama? Na te i inne bardzo trudne pytania odpowie Pani Barbara Balmas - w-ce dyrektor Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie. W tym odcinku także wiele rekomendacji i inspiracji, które warto podszepnąć Mikołajowi ;) Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 12

22 min 8 sec

W Księgarni Dwie Siostry rozmawiamy o tym jaka powinna być dobra książka i czy każdy księgarz ma swoje ulubione tytuły które poleca z błyskiem w oku? O książkach inspirujących do rozwijania pasji i zainteresowań młodego czytelnika oraz o tych które bawią opowiada Pani Zuzanna Brzozowska. Pssst... będzie też dużo inspiracji dla miłośników dinozaurów :D   Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 10

29 min 13 sec

W tym odcinku Pani Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz poleci kilka literackich grubasów - takich książek, na które czasami obawiamy się, że nie wystarczy nam czasu. Dlaczego? Otóż dwa długie listopadowe weekendy przed nami! Ponadto zapytamy czy młodzi czytelnicy sprawdzają przed zakupem ile książka ma stron i czy zawsze trzeba czytać książkę od początku do końca. Na koniec zdradzimy, że w Książkotece do czytania zachęca czworonożny przyjaciel i wielki słój żelków. Nie sposób się oprzeć :) Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oct 29

25 min 9 sec

Co czytać jesienią, by smutek przemijającego lata zamienić w fascynację przyrodą? Z jaką książka wybrać się na spacer, a z jaką zakopać się pod ciepłym kocem? Czy warto rozmawiać z dziećmi o przemijaniu i czy musi to być trudna rozmowa? Te i inne podpowiedzi prosto od Pani Basi Cichy z krakowskiej księgarni Karakter. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oct 27

24 min 7 sec

Co znajdziemy w księgarni Bullerbyn, która ma w nazwie zapowiedź szczęśliwego dzieciństwa? Jak w szczęśliwe dzieciństwo wpisać książki o wirusach, chorobach, żałobie oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat? A może wcale nie trzeba? Pan Grzegorz Krasnodębski podpowiada, że najlepiej podążać za dziećmi. Co to znaczy? Przekonajcie się sami! Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oct 25

18 min 40 sec

W tym odcinku mamy dla Was coś absolutnie niesamowitego. Opowiemy o książce, która jest w stanie przekonać do czytania wszystkich tych, którym zdecydowanie bliżej do świata gier komputerowych, którym wydaje się, że czytanie to nuda… Książka „Jaga i dom na orlich nogach” dostarcza takich emocji od którym może zakręcić się w głowie. Nasze zaproszenie przyjął autor książki - Maciej Rożen. Posłuchajcie sami jak opowiada o swojej pracy. Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Oct 20

24 min 44 sec

W ostatnim odcinku tego roku powracamy do Krakowa, aby odwiedzić miejsce, które spodoba się wszystkim poszukiwaczom skarbów – księgarnia-antykwariat Szafa Pełna Książek. Tam z Panią Joanną Zapiór rozmawiamy o tym, że w księgarniach niezależnych czas inaczej płynie, że można w nich rozmawiać, dzielić się opiniami, wrażeniami… Możemy też na moment schować się w nich przed światem, a nawet znaleźć prawdziwe skarby - takie których poszukiwaliśmy od dłuższego czasu, które nas zaskoczą lub sprawią że łza wzruszenia zakręci nam się w oku. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

14 min 12 sec

W tym odcinku odwiedzamy niezwykłe miejsce i niezwykłą osobę. Pani Krystyna Adamczak z Księgarni z Bajki w Poznaniu – wielokrotnie nagradzana za działania na rzecz dzieci i popularyzacji czytelnictwa – opowiada nam o tym jak to wszystko się zaczęło i dlaczego tak ważne jest, aby zarażać dzieci pasją do czytania. Rozmawiamy także o tym, że księgarnie kameralne to miejsca gdzie nie są istotne jedynie nowości, a właśnie te ponadczasowe i międzypokoleniowe pozycje, które niosą ze sobą ważne przesłania. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

41 min 31 sec

Kolejne miejsce, do którego Was zabieramy mogłoby być tematem pięknego filmu. Od 1962 r. w Koluszkach nieprzerwanie działa księgarnia, od 25 lat jest w rękach jednej rodziny księgarzy – pasjonatów, a na dodatek wielbicieli komiksów. Agnieszka Kuc z księgarni Skład Główny zaprasza do świata literatury, ale przede wszystkim komiksów. Prezentuje te, które można wprowadzać już z pierwszymi książeczkami dzieciom, ale także te, które są kolekcjonerskimi dziełami sztuki. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

25 min 54 sec

W kolejnym odcinku odwiedzamy miejsce zupełnie nowe , łódzką księgarnia Do Dzieła,  którą stworzyła Pani Paulina Frankiewicz - łodzianka z urodzenia i z wyboru, blogerka, dziennikarka literacka, która uwielbia dzielić się swoimi rekomendacjami. Pani Paulina zwraca naszą uwagę na formę współczesnych książek dla najmłodszych, ale także na aspekt uniwersalny, który decyduje o tym, że dobra książka dla dzieci jest książką interesującą także dla dorosłych. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

26 min 11 sec

O dzieleniu się zachwytami i skutecznych rekomendacjach rozmawiamy z Panem Jakubem Bułatem i Panią Mariolą Mindak z księgarni Tarabuk. Wspólnie zastanawiamy się co czyni z księgarni niezależnych rezerwaty przyjemności, w których czas płynie wolniej, a rozmowy spływają na tematy zupełnie zaskakujące. W Tarabuku spotykamy dzieci, które lubią rozsiąść się w fotelu i posmakować książki. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

18 min 45 sec

Jeszcze przed świętami zapraszamy Was do miejsca, które „przycupnęło w samym sercu wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, jakby jego misję napisał sam los. Bo bliskie i nieobojętne są im wielokulturowość, są otwarci na różnorodność treści, tęsknot i dążeń. Miejsce powstało jako inkubator, miejsce inspiracji, spotkań, wystaw i kameralnych koncertów. Jakby było mało, zza baru dostaniecie obłędne ciasta!” - Tak piszą sami o sobie, a my podpisujemy się pod tym. Rozmawiając z panią Dorotą Hartwich przekonujemy się po raz kolejny, że kreatywność to drugie imię Cocoffli. To w jaki sposób radzą sobie z niełatwą pandemiczną sytuacją może być przykładem dla wielu. Zróbcie sobie Cocofli w domu! Jak? Posłuchajcie! Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

21 min 45 sec

Właściciele księgarni „Trzy jeże” - Pani Maria Ostrowska- Jaskulska i Pan Konrad Jaskulski - przekonują, że dobór książek powinien być dopasowany do dziecka, ale też do temperamentu, zdolności i potrzeb rodziców, aby czas z książką był wspólną przyjemnością. Opowiadają o książkach na start, kontrastowych, okienkowych oraz pięknych „wyszukiwankach” i uspokajają, że nawet jeśli dziecko nie jest w stanie się skupić na tekście, warto by książki były blisko dziecka. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

26 min 46 sec

Wraz z panią Sławą Jędrzyńską-Chudzińską z księgarni Hobbit w Toruniu rozmawiamy o pokusach pachnących przyprawami i tych literackich, a przede wszystkim o literaturze z wysokiej półki, która jednak jest dostępna dla małych czytelników. Spotykamy się w księgarni, która wychowała pokolenia i wspominamy pozycje, które się nie starzeją, mogą być mostami międzypokoleniowymi, budzić wspomnienia i emocje. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

20 min 51 sec

Po raz kolejny zapraszamy Was nad morze, tym razem do gdańskiej księgarni Firmin, gdzie Pani Wiola Wojda podpowiada co wybrać dla dzieci, które jeszcze nie czytają i przypomina, że maluchom można czytać jeszcze przed urodzeniem. Zdradza też tytuły, które są w stanie pomóc w nauce czytania lub przekonać tych, których książki nudzą. Przekonajcie się sami, że potrafi godzinami rekomendować znakomite pozycje, ale jej wybory nie są bezkrytyczne, nie boi się przyznać, że czasami nawet nagradzane książki nie spotykają się z jej uznaniem. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

37 min 26 sec

W piękny zaśnieżony dzień zabieramy was do księgarni Cafe NOWA w sercu krakowskiej Nowej Huty, która kusi nie tylko znakomitą selekcją książek (w tym największym wyborem książek o Nowej Hucie), ale także świetną kawą i rozkosznymi łakociami. Razem z Jackiem Dargiewiczem polecamy książki na mroźne, śnieżne dni oraz rozmawiamy o roli atmosfery księgarni niezależnych. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

19 min 45 sec

Tym razem pytamy Pana Piotra Kiktę z księgarni Skrzynka na Bajki w Bydgoszczy co oznacza „dobra książka dla dziecka”. Rozmawiamy o tych, które  trudne tematy traktują serio, pamiętając o delikatności i pozwalając zmierzyć się z pewnymi sytuacjami, zanim jeszcze one nastąpią. Zastanawiamy się też dlaczego dzieci uwielbiają serie i … książki małe. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

33 min 59 sec

Tym razem zapraszamy Was do Biksy czyli puszki z literackimi skarbami. Pan Wojciech Ryszka opowie o książkach ze znakomitą ilustracją i kapitalną fabułą. O swoich fascynacjach i wyborach. Zdradzi też tajemnicę miejsca, w którym można naprawdę stracić poczucie czasu. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

30 min 44 sec

W tym odcinku naszego podkastu, Pani Anna Szymańska z Księgarni Rodzinna Szymelka wyjaśnia jak książki mogą pomóc w wychowaniu i rozwijaniu dziecka. W jakich sytuacjach ich rola jest niezrównana, a kiedy potrzebny jest dorosły przewodnik, który jest gotów do rozmowy. Prześledzimy jak wygląda droga od książki z morałem do mądrej, pięknej i angażującej. Czego w książkach szukają dzieci, a czego dorośli i czy książki zawsze są bezpieczne? Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

25 min 38 sec

Dziś o książkach non-fiction , które rozwijają pasję i chęć zdobywania wiedzy, rozmawiamy z Panią Mileną Gumienny i Alicją Pietrzyk z księgarni De Revolutionibus.  Mamy dla Was także dużo ciekawych rekomendacji. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

22 min 2 sec

W tym odcinku odwiedzamy Księgarnię Dwie Siostry, gdzie Zuzanna Brzozowska i Martyna Wysokińska na naszą prośbę rekomendują książki, które mówią o emocjach dla dzieci w każdym wieku. Pomagają sobie radzić z trudnymi sytuacjami i zaakceptować to co czujemy, nawet jeśli nie jest to do końca przyjemne. Nie zabraknie też rekomendacji świątecznych, które absolutnie powinny znaleźć się w worku świętego Mikołaja. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dec 2020

22 min 3 sec

Aby wybrać literaturę bliską dziecku niezbędne są czasami długie spacery miedzy półkami... Na taki spacer zabiera Was wirtualnie pani Anna Musialik z Kluboksięgarni Dziecięcej Badet w Warszawie. Posłuchajcie o literaturze, która traktuje dziecko serio, oraz o książkach, które zachwycają! Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

29 min 40 sec

O książkach w których dzieci i ich problemy są traktowane bardzo serio rozmawiamy z Moniką Wójtowicz - wielbicielką Pippi i prozy skandynawskich twórców. W księgarni Bookowski na Zamku w Poznaniu pilnuje, by dzieci nie ominęły żadnej wartościowej nowości wydawniczej, bo to mogło by oznaczać ze ominie je wielka przygoda. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

25 min 13 sec

O podróżach w czasie, w przestrzeni geograficznej, a czasem w głąb siebie, rozmawiamy z panią Weroniką Ignas-Madej w niesamowitych wnętrzach Księgarni Podróżniczej Bonobo. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

15 min 12 sec

Z Panią Kamilą Kowerską, kierowniczką księgarni MOCAK Bookstore obalamy mity dotyczące komiksów. Nie są domeną chłopców, ani wyłącznie rozrywką. Komiksy mogą stanowić doskonałe przejście między książkami jeszcze obrazkowymi, a już doroślejszą literaturą. Mogą także - pełne symbolicznych odniesień i poetyckich znaczeń - być biżuterią intelektualną, pobudzając wrażliwość odbiorcy w każdym wieku. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

27 min 33 sec

O współczesnych książkach, w których granica wieku zaciera się i równie poruszeni są nimi dorośli co dzieci, rozmawia z nami Grzegorz Krasnodębski z księgarni Bullerbyn, który przekonuje że "Dobre książki dla dzieci to nie tylko książki dla dzieci, ale po prostu dla ludzi wrażliwych”... Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

25 min 35 sec

Jak stworzyć miejsce z książkami dla każdego, a jednocześnie kształtować gusty czytelników? O tym o i innych zawiłościach zawodu księgarza rozmawiamy z Kingą Borowiecką-Woźniakiewicz, właścicielką Książkoteki - krakowskiej, niezależnej księgarni dla dzieci. Mamy dla Was również garść rekomendacji książkowych :) Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

22 min 33 sec

Z pasjonatką literatury dziecięcej, uwielbiającą picturebooki, książki pełne mądrości, które pozwalają na chwile zadumy - Barbarą Cichy  - rozmawiamy o charakterze Karakteru, niezależnej krakowskiej księgarni. Pani Basia podpowiada ciekawe pozycje na prezent, ale także wskazuje wartościowe nowości. Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nov 2020

18 min 23 sec

W tym odcinku rozmawiamy z Małgorzatą Swędrowską (autorka i mama) o postaciach rodziców i dziadków w literaturze dziecięcej i istocie bliskich relacji. Opowiada nam również o swoich niezwykłych książkach... Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

12 min 17 sec

W tym odcinku Grzegorz Woźniak (kierownik Biblio w Lublinie) udowadnia, że chłopcy czytają książki, a dobra rekomendacja nie jest prostą sprawą. Zachęca też do szukania własnej czytelniczej drogi.   Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

22 min 54 sec

W tym odcinku rozmawiamy z Małgorzatą Swędrowską (mamą, autorką oraz popularyzatorką książek dla dzieci) o tym co zrobić, aby nasze pociechy pokochały książki a przede wszystkim przy czytaniu się nie nudziły.  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

12 min 52 sec

W tym odcinku rozmawiamy z Grzegorzem Woźniakiem, kierownikiem Biblio w Lublinie o komiksie, który łączy w sobie świetną ilustrację, wielką przygodę i bohaterów z którymi łatwo się utożsamić. Na dodatek może śmiało konkurować z tradycyjną powieścią o uwagę młodego czytelnika. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

21 min 46 sec

W tym odcinku dr Krystyna Rybicka opowie o ratowaniu starych książek i o niezwykłej kolekcji perełek literatury dziecięcej, jaką posiada. Porozmawiamy również o tym jak dobierać wartościowe książki dla dzieci.  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

14 min 14 sec

W tym odcinku porozmawiamy o tym, czy współczesne dzieciństwo różni się od naszego lub naszych rodziców? A dzieci? Czy dzieci też się różnią? No i dlaczego dzieci tak bardzo lubią książki o dzieciach? Na te i inne trudne pytania pomoże odpowiedzieć nasz gość - Barbara Gawryluk. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

29 min 1 sec

W tym odcinku dr Oliwia Brzeźniak-Pałgan rekomenduje książki, które pokazują, że kobiety i dziewczynki potrafią być silne i zaradne oraz mogą osiągać niezwykłe cele i zmieniać świat o własnych siłach!  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

20 min 28 sec

W tym odcinku Barbara Gawryluk, autorka, tłumaczka i promotorka książek dla dzieci opowiada o nurtach w literaturze zwierzęcej. Poleca książki zabawne, mądre i wzruszające, które przede wszystkim pomagają zrozumieć świat zwierząt. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

20 min 28 sec

W tym odcinku kotki i pieski, czyli ulubieni bohaterowie książek dla dzieci ustąpią miejsca innym przedstawicielom fauny. Anna Szymańska poleca książki o gęsiach, niedźwiedziach, żabach, pająkach, krowach i krokodylach! Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

18 min 53 sec

W tym (strasznym) odcinku rozmawiamy z Aleksandrą Barczyk o tym czy książki na prawdę mogą wystraszyć oraz jakie książki polecić młodym czytelnikom którzy potrzebują mocnych wrażeń... Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

19 min 53 sec

W tym odcinku rozmawiamy z Moniką Chrabąszcz-Tarkowską o książkach międzypokoleniowych, próbując odkryć co sprawia, że książki się nie starzeją.  Podpowiadamy też jak szukać wartościowych nowości w gąszczu premier.  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Sep 2020

26 min 21 sec

W tym odcinku Ania Szymańska podpowie nam jakimi książkami zaspokoić ciekawość młodych wielbicieli dinozaurów! Zastanowimy się również nad różnicami pomiędzy smokami a dinozaurami i tym jak one wpływają na zainteresowania młodych czytelników. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Aug 2020

12 min 32 sec

W tym odcinku Monika Chrabąszcz Tarkowska zdradzi jakie książki rozwijają wrażliwość estetyczną dzieci, jak rozpoznać dobrze zaprojektowaną książkę i udowodni, że róż nie jedno ma imię. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Aug 2020

25 min 48 sec

W tym odcinku doktor Aleksandra Barczyk powie nam jak to jest z literaturą fantasy - uczula czy uzależnia? Poda nam również bardzo długą listę tytułów, które na jakiś czas zaspokoją potrzeby miłośników książek "z magią". Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Aug 2020

11 min 21 sec