Prolomit vlny

Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

All Episodes

Home office bývalo takové mytické uspořádání. Všichni o něm slyšeli, skoro nikdo ho neměl, poptávka násobně překračovala nabídku. Tento „benefit“ měl vyřešit všechny obtíže slaďování soukromého a profesního života, zlepšit kariérní vyhlídky matek a kdo ví co ještě. Byly i obavy, že doma nikdo pracovat nebude, vezme si jen volno a místo tabulek bude v županu pít kafe. Během letošního roku se ale v našich životech změnilo téměř vše. Platí to i o náhledu na práci z domova?

Sep 16

5 min

V duchu hesla „Když nemůžeš, přiber“ jsem s potěšením ukončila plavkovou sezonu. Můj výběr stahovacího plavacího prádla byl letos mimořádně šťastný a v průběhu srpna jsem se dokonce trochu líbila jednomu cizímu muži.

Sep 3

4 min

Ve Španělsku vyvolalo rozruch několik soudních rozhodnutí, která zneplatnila výpovědi dané zaměstnancům, jejichž práce byla zautomatizovaná. Důvody, pro které tak soudy rozhodly, byly spíše socioekonomické než čistě právní – převážil zájem na ochraně práv zaměstnanců a zachování zaměstnanosti nad volností zaměstnavatelů racionalizovat si pracovní sílu. Jak by se asi podobné spory řešily u nás? A je právní úprava připravena na postupující automatizaci a digitalizaci?

Aug 31

5 min

Už deset let žiju v Praze. Ale původně jsem z Moravy a blíží se situace, která už tu párkrát byla. Musím se přestěhovat. Po dvou letech bydlení v pokoji o rozměrech 25 metrů čtverečních, s balkonem, v bytě 3+1 na úpatí Branických skal, nastal čas vzhledem k přirozeným životním změnám majitelů svůj ráj za 6 000 Kč měsíčně vyměnit za nějaký jiný. Ale jaký a kde? Poslední měsíc pátrání napovídá, že o důstojném bydlení si můžu, jako spousta jiných lidí kolem mě, nechat jen zdát.

Aug 28

5 min

Úplně se nám s kritikem nevyplatila strategie „v červenci budeme makat jak prdlí a v srpnu si vyjedeme“, neboť všechny země, o kterých jsme v uplynulém půlroce nějak vážně uvažovali, se topí v covidu nebo politické nestabilitě, případně v obojím. Postupně jsme takhle namátkou odrovnali Srbsko, Slovinsko, Polsko (tam chtěl jen kritik) i Jihlavu.

Aug 3

4 min

O rasismu v USA teď mluví celý svět, Afroameričané se v ulicích dovolávají svých práv. V Česku ale rasismem trpíme také. Na rozdíl od USA ale není součástí veřejné debaty. Je skrytý, dlouhodobý a veřejnost ho má pod kůží tak hluboko, že se ho často ani nepokouší skrývat. Týká se především Romů a Romek.

Jun 9

6 min

Urychlila emancipaci a osvobodila ženy, dovolila jim držet v rukou svou budoucnost, nebo naopak zbavila muže zodpovědnosti? Hormonální antikoncepce je dostupná šedesát let, užívá ji celosvětově okolo 100 milionu žen a stále budí kontroverze. Měla by být hrazena ze zdravotního pojištění, nebo je to naopak zdraví i přírodu huntující farmaceutický preparát, který bychom měli zavrhnout?

May 11

6 min

Ženská práva jsou lidská práva. Když se omezuje demokracie, vlády ženská práva osekávají jako jedny z prvních. Děje se to za menšího zájmu veřejnosti. Často totiž veřejnost ženská práva považuje za věc názoru, nikoli za právo. Nejčastěji atakovaná jsou pak práva sexuální a reprodukční. A jak si právě ta stojí v době pandemie?

Apr 24

6 min

V zákulisí pandemie a s ní spojených krizových opatření probíhají nejrůznější boje o moc a nové uspořádání světa a výjimkou není ani technologický sektor. V rámci boje s koronavirem přichází internetoví giganti s různými nápady na sledovací aplikace a další technická řešení kontroly šíření nákazy. Ta mohou být sama o sobě dobře míněná a někdy i účinná, ale svým tvůrcům mohou sloužit k uchvácení ještě větší a nekontrolované moci.

Apr 16

4 min

Joe Biden, jeden z uchazečů o post kandidáta na prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu, byl v uplynulých měsících několikrát obviněn ze sexuálního obtěžování. Obdobné skandály veřejnost tvrdě kritizovala v případě konzervativní strany. U demokratů jsou však přehlíženy. Jsme v případě, kdy je nařčen někdo z naší party, ochotni přimhouřit oko?

Apr 8

5 min

Chtěla jsem to rychle skončit, tak jsem postavila dětem opičí dráhu a v rámci ní jsem po třiceti letech udělala tři kotrmelce. Nestalo se ale bohužel nic, jen jsem zůstala ležet na zádech na zemi lapajíc po dechu. Děti byly nadšené a kritik opět porušil zákaz vycházení.

Mar 26

5 min

Karanténa je v době koronaviru potřeba. Slýcháme průpovídky o tom, že naši prarodiče byli k záchraně světa povoláni do války, a po nás se jen chce, abychom zůstali doma, seděli na zadku u knížky a Netflixu. To bychom snad měli zvládnout. Automaticky se počítá s tím, že domácí karanténa je bezpečné místo. Jenže být v ní s násilníkem není úplně ono.

Mar 20

5 min

Navzdory tomu, že jsem osvícená uživatelka internetového bankovnictví, bambusových šťourátek do uší i výchovy dětí bez užívání násilí, stále ještě nemám menstruační kalíšek.

Mar 16

5 min

Filmový producent Harvey Weinstein, obviněný téměř stovkou žen ze znásilnění, půjde do vězení. V pondělí nad ním porota vynesla verdikt a shodla se, že je vinný ze znásilnění a vynuceného orálního sexu. Dalších dvou těžších obvinění ho zprostila. Znamená to něco pro debatu o sexuálním násilí v Česku?

Feb 26

5 min

V liberálních kruzích se po zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem objevila řada emocionálních a šokovaných reakcí spojených s obavami o stav české demokracie. Křečkova volba je sice na rovině individuálních osudů tragédií pro zranitelné skupiny občanů ochraňované jeho předchůdkyní Šabatovou, ale k pádu liberálního polistopadového řádu už moc přispívat nemusí. Ten je totiž v kómatu už léta a politici Křečkova typu u nás už dávno nejsou šokující výjimkou, ale smutnou normou.

Feb 17

4 min

Udílení Cen české filmové kritiky je jeden z největších kulturních seremoniálů, které člověka můžou v českém prostředí potkat. Stalo se to teď nedávno, i s důležitými hosty, róbami a přímým přenosem na ČT Umění. Sekala jsem latinu a v uplynulém roce jsem neporodila žádné dítě, čili mě kritik vzal na tu slávu s sebou. Tak jsem se sebrala a šla zase někam jednou vystavit svoje tělo.

Feb 7

5 min

Když nedávno televizní obrazovky zaplnily záběry ničivých lesních požárů v Austrálii, kromě katastrofických obrazů byly pozoruhodné projevy kolektivní solidarity a vzájemné pomoci Australanů. Z tamního kolapsu přírody i veřejné správy plyne velké ponaučení i pro naši podobně individualistickou společnost – s kolektivní akcí a solidaritou je dobré začít dřív, než si to nevyhnutelně vynutí okolnosti.

Jan 30

5 min

Už pár tisíc let se rozmáhá takový nešvar. Tu a tam muži bez vyžádání radí ženám, jak používat své tělo tak, aby bylo co nejužitečnější všem okolo. Se vzrůstajícím počtem neplodných párů roste i počet rozumbradů, kterým nestačí tradiční mansplaining týkající se „jen“ ideálního ženského těla a chování, ale pouští se i do výsostně soukromé oblasti početí dítěte.

Jan 27

6 min

Nikdy nikomu neposílej své nahé fotky, nikdy s nikým netoč domácí porno. Nikdy nevíš, co by s tím ten druhý mohl udělat. To je jedna z pouček, které se dnes učí děti během preventivních programů o kyberšikaně a slyšeli jsme ji snad všichni. Jenže k čemu nám to je, když je možné za pomoci umělé inteligence zkonstruovat realistické deepfake video, na němž může být kdokoliv z nás účastníkem bukkake party, aniž bychom kdy něco takového provozovali?

Jan 7

5 min

Česko je jednou z posledních čtyř zemí v EU, kde je povoleno v rodině fyzicky trestat děti. Poslední návrh ombudsmanky na postavení fyzických trestů mimo zákon se setkal s řadou negativních ohlasů z řad veřejnosti. Tři čtvrtiny Čechů takový nápad neschvalují. Snad čekáme na to, abychom si mohli zapsat pohlavky, facky, plácnutí a tanec vařečky na zadku jako kulturní dědictví UNESCO. Anebo ve fyzické svévoli vůči dětem vidíme poslední zbytky svobody.

Dec 2019

5 min

Pražská policie požádala magistrát, aby umožnil instalaci kamerové technologie rozpoznávání obličejů na šesti místech metropole. Nejdřív zaznělo, že půjde jen o testování technologie. Posléze ministr vnitra Hamáček záměr zjemnil prohlášením, že se jedná o snahu otevřít společenskou debatu na téma automatizovaného sledování společnosti. Už tento postup dobře ilustruje, proč je třeba technologie policejního státu odmítat.

Nov 2019

4 min

Podle studie OECD, která zkoumala finanční gramotnost v evropských zemích, dosáhli Češi ve finančních znalostech typu bankovního názvosloví jen 52 % a ve finančním chování dokonce jen 42 % optimálního stavu. V souvislosti s nedostatečnou finanční gramotností pak často slyšíme nadávání na nezodpovědné Čechy žijící na dluh, ale vzhledem k reálným podmínkám života v pozdním kapitalismu je otázkou, k čemu ta finanční gramotnost zejména mladým generacím je.

Nov 2019

6 min

Britský deník Guardian spustil malou revoluci. Začal otevřeně komunikovat to, co, proč a jak bude dělat. Čtenáře přímočaře zasvětil do toho, že redakčním tématem číslo jedna bude klimatická krize. V rychlém sledu otevřeně deklaroval svých několik nových cílů, způsob jejich naplňování a vysvětlil důvody svých rozhodnutí. Redakce zároveň popisuje, jakým způsobem bude měnit jazyk, kterým hovoří o klimatické krizi. Vzít čtenáře do hry může být budoucností médií.

Nov 2019

5 min

Polská vláda usiluje o prosazení zákona, který by měl kriminalizovat propagaci a schvalování sexu nezletilých. Odpůrci novely mají obavy, že zákon dopadne na všechny vyučující sexuální výchovy. Konzervativní náboženská lobby zasahuje do vzdělávání o sexu a sexualitě nejen v Polsku, ale i u nás.

Oct 2019

6 min

Univerzita Karlova v nápadné tichosti uzavřela partnerství se společností Home Credit, spadající do portfolia PPF. Prestižní veřejná instituce se s touto informaci zatím moc nechlubí, zmínka se nejdřív objevila na twitteru samotné PPF. Nejedná se přitom o zanedbatelnou věc. Home Credit si smluvně vymínil status hlavního partnera UK, protože spolupráce dle smlouvy „převyšuje obvyklou úroveň partnerství“.

Oct 2019

5 min

Polovojenská uskupení jsou problémem každého státu. Jejich členové by zákon, profesionální armádu a politické vyjednávání nejradši nahradili sami sebou. Jejich touhou je jednat bez ohledu na pravidla, která ještě ke všemu určují ti druzí. I u nás už tyhle bojůvky verbují mladé lidi, dokonce děti. Pod příslibem smysluplné a občanské a volnočasové aktivity. Nemělo by nám to být jedno a je načase, aby se jimi stát začal zabývat.

Sep 2019

5 min

Produkční společnost herce Roberta De Nira podala žalobu na svého bývalého zaměstnance, který byl obviněn z toho, že v práci během čtyř dní zkouknul 55 epizod seriálu Přátelé. Bizarní soudní spor nechme stranou, jeho příčina je ale zajímavá. Jak může dojít k tomu, že někdo polovinu pracovního dne sjíždí dávno viděné seriály, které nemají ambici vás obohatit, ale spíš ukonejšit? Já tomu říkám túra do hlubin zapomnění.

Sep 2019

5 min

Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh novely upravující rozvodová řízení. Ta by měla zjednodušit rozvody manželských párů, které se shodnou na rozdělení péče o děti i na výši výživného. Naopak těžší a hlavně dražší by měl být rozvod pro pár, který se o nastavení pře.

Sep 2019

4 min

V debatách nad posledním snímkem Quentina Tarantina se zase objevují pochybnosti, zda jsou jeho filmové hrdinky silné a rovné mužům, nebo spíše zneužívané a pasivní objekty. Napomáhá tomu i atmosféra po kauze #MeToo a kauzy z natáčení, které nevypovídají o příkladném zacházení s herečkami. Číst jeho filmy jako čistě umělecké dílo bez dalšího informačního nánosu by bylo hezké, v době sociálních médií ale téměř nemožné. Můžeme je ale vykládat skrze osobní život režiséra?

Aug 2019

5 min

V Česku Vojtěch Filip veřejně truchlí nad nedostatkem vepřového masa, v Británii naopak londýnská univerzita Goldsmith v rámci odpovědnosti vůči životnímu prostředí škrtá z menu v jídelně hovězí maso. Dobrovolné omezení spotřeby masa je zárodek institucionálního trendu, který postupně spustili sami spotřebitelé. A zájem občanů o důsledky vlastní spotřeby lze vidět bez ohledu na nezájem státu i u nás. Není to tedy zelená diktatura, ale trh.

Aug 2019

5 min

Hnutí pro život slaví úspěch. Na stranu spolku, který se dlouhodobě snaží omezit potraty, se postavil premiér Andrej Babiš. Po konzultaci s Hnutím zadal Ministerstvu pro místní rozvoj, aby zjistilo, zda by se z Evropských fondů dala hradit jednorázová finanční podpora pro vícečetné rodiny.

Aug 2019

6 min

Máme moc gymnázií, máme příliš humanitně orientovaných oborů na vysokých školách. Tak zní argument kapitánů průmyslu, kterým i o prázdninách kazí spaní nedostatek řemeslníků. Klesající zájem mladých lidí o vyučení přitom má řešení. Ale úplně jiná než bájný státní zásah do počtu gymnázií či humanitních oborů na univerzitách, které průmyslníkům už tradičně leží v žaludku. Znamená to ale hodně práce a je otázka, zda náš průmysl skutečně kvalitní absolventy škol vůbec chce.

Jul 2019

5 min

Palcové titulky před pár dny vyhlásily, že novým agentem 007 bude žena a ještě k tomu černoška. Zatímco v zahraničí se objevila spousta pozitivních reakcí, na českém facebooku se strhla klasická vlna odporu a urážek. Půvabnou herečku Lashanu Lynch někteří označili za babochlapa a celé obsazení je prý zvrácená multikultigender propaganda a důkaz, že svět se už úplně zbláznil. Zazněly i rádoby vtipné spekulace, jestli Xenu příště bude hrát Jiří Bartoška nebo syrský uprchlík.

Jul 2019

4 min

Když nedávno ve Chvaleticích v rámci Klimakempu probíhala blokáda elektrárny, dorazila tam i paní Olga z Pardubic, která protest podpořila sousedským gestem. Blokádníkům přivezla pekáč domácích buchet. Zařadila se tak mezi ty, které média označují téměř bezvýhradně jako protestující „ekology a aktivisty“. Na jejím činu jde vidět, jak je toto označování mylné a škodlivé. Vyčleňuje totiž klasické občanské jednání kamsi do sféry radikálna a domněle protispolečenských proudů.

Jul 2019

5 min

Ani v mediálním mainstreamu už díky bohu není tajemstvím, že se ženy od útlého věku potýkají s nerealistickým ideálem krásy.  Buď hubená, měj řasy otočené nahoru, hrudník, pas a boky 90–60–90... A zde by bylo možné dlouho pokračovat. Zvlášť u nás se však málokdy mluví o tom, že i muži často zažívají frustraci a negativní pocity spojené s nároky okolí na jejich těla.

Jul 2019

5 min

Počátkem června byl v německé obci Istha zastřelen regionální politik Walter Lübcke z vládní strany CDU. Takováto ideologicky motivovaná vražda politika se v Německu odehrála poprvé od 70. let. Jedná se o událost, která je alarmující i mimo německé hranice. Vyšetřování odkrývá, jak se terorismus a pravicový extremismus propracovaly do samotného srdce státu. Ten tak není schopen chránit politiky prosazující vládní agendu před radikály. Nemusí to být jen německý příběh.

Jul 2019

5 min

Žadatel o azyl vyhoštěný z Německa nedávno na Litoměřicku znásilnil a okradl sedmnáctiletou dívku a ke kauze se upřela mediální pozornost. Znásilnění je považováno za jeden z nejzávažnějších trestných činů, a u lidí tak případ pochopitelně vzbuzuje strach a vztek. Přesto můžeme na takových případech pozorovat, jak společnost stále trpí rasismem.

Jun 2019

6 min

České sociální sítě se baví případem Jana Paličky, který vyrazil za dobrodružstvím do Švédska. Služební cestu si vysloužil poté, co jako redaktor serveru Info.cz napsal článek o institucionalizované šikaně vůči švédské dívce, která se odmítá účastnit klimatických protestů. Případ nejmenované školačky v nejmenovaném městě by byl skandál, kdyby to byla pravda. Místo toho je skandál z toho, jak se v médiu vlastněném energetickým magnátem Křetínským zachází s fakty.

Jun 2019

5 min

Osm amerických států v posledních měsících zásadně omezilo přístup žen k legálním potratům. Nejpřísnější zákon zavedla Alabama, kde interrupci úplně zakázali pod hrozbou vysokých trestů. Odpůrci zákona se obrátili na Nejvyšší soud a doufají v jeho zneplatnění. Asi není třeba vysvětlovat, proč je právo na potrat jedním ze základních lidských práv a proč je jakýkoliv zákaz potratů nebezpečný a špatný. Můžeme ale tyto snahy ignorovat jako zámořský výstřelek, který se nás netýká?

May 2019

5 min

Černobyl sloužil desítky let jako memento neschopnosti komunistů, cynismu totalitárního zřízení, sovětského šlendriánu a hlavně zadržování informací, které tradičně provází jak jaderný průmysl, tak nedemokratické režimy. Nová, oceňovaná minisérie HBO teď ale prostřednictvím černobylské tragédie sžíravě a kriticky komentuje zejména naši současnost. Ne tu jadernou, ale klimatickou.

May 2019

5 min

Dvě události v poslední době ukázaly, jak málo vážně bere český premiér a vláda klimatickou krizi. Miliardy určené na boj se suchem mají jít hlavně na propojování vodárenských soustav a obnovu vodovodů a ochrana klimatu nesmí podle slov Andreje Babiše ničit český průmysl. Začneme i u nás řešit příčiny environmentálního kolapsu, nebo se dočkáme jen dalšího krátkozrakého odsouvání problémů do budoucna?

May 2019

5 min

Na sociálních sítích vládnou zmínky o závěrečných Avengers a poslední řadě Hry o trůny. I když se většina lidí pouští do opěvování těchto popkulturních fenoménů, zvedá se i menší, ale pořád výrazná vlna tvořená odmítači, respektive demonstrativními abstinenty. Ti se definují především tím, co nedělají, neposlouchají a nejedí, ale zároveň to dávají patřičně na odiv.

May 2019

5 min

Česká republika má oproti jiným státům poměrně liberální osnovy k sexuální výchově. Učitelům však podle jejich vlastních slov chybí nástroje a znalosti na to, jak sexuální výchovu a s ní spojená témata dětem předat. Současná sexuální výchova se proto ani zdaleka neblíží podobě, v jaké by za ideálních okolností měla být vyučována.

Apr 2019

5 min

Na jedné straně historický objev, na straně druhé další sexistická kampaň vůči ženě, která se v očích šovinistů „provinila“ tím nejhorším možným hříchem: viditelným úspěchem v rámci oboru, kde po desítky let dominují muži. Tak jde ve stručnosti shrnout bouřlivou debatu, která se na sociálních sítích rozjela po zveřejnění zásluh vědkyně Katie Bouman na publikaci prvního snímku černé díry.

Apr 2019

4 min

Debata na českých sociálních sítích se poslední týden vydala na mléčnou dráhu. Tak velké téma se stalo z kojení na veřejnosti. Rozbuškou se stal incident v pražské Raiffeisenbank, kdy žena kojící své dítě opustila budovu poté, co po ní ochranka nevybíravě a nahlas požadovala zahalit se a „neexhibovat“. Tuto příhodu popsala na stránkách podpůrné skupiny Laktační liga a i výměna ministrů proti tomu zbledla barvou mateřského mléka.

Apr 2019

5 min

Svět nedávno obletěla zpráva, že často používaný herbicid Roundup může způsobovat rakovinu. Spletité kauzy spojené se zákazem a opětovným povolením přípravků obsahujících rizikovou látku glyfosát probíhají i v Česku. Ivo Bystřičan se ve svém komentáři zamýšlí, proč u nás k zastavení nadměrného používání herbicidů chybí politická vůle.

Apr 2019

4 min

Naši společnost konečně rozděluje zase někdo jiný než Miloš Zeman, uprchlíci nebo očkování. Češi konečně začínají vnímat téma klimatické změny. Po všech nudných varováních vědců zájem vyprovokovaly až ženy otázkou, zda počínat v této klimatické éře děti. Hroutí se dekády pěstovaný a reprodukovaný domácí mýtus, že smyslem života je přivádět děti na svět. To vypadá dokonce jako ještě větší katastrofa, než když chtějí ženy dostat přidáno ke svým podměrečným platům.

Mar 2019

5 min

Už v roce 1930 předpovídal John Maynard Keynes ve svém eseji Ekonomické možnosti pro naše vnoučata, že 21. století přinese patnáctihodinový pracovní týden a pět dnů volna. Tak daleko sice nejsme, ale v posledních letech se kromě minimálního nepodmíněného příjmu jako reálné přetřásá i téma třídenního víkendu, který by do firem měl přinést více výkonnosti a osobní spokojenosti. Realizace této zdánlivé utopie je na dosah, pokud se ovšem nezeptáte Cyrila Höschla...

Mar 2019

5 min

Pirátská strana přichází s návrhem zákona, který má regulovat prostituci. Jeho cílem je prostituci dostat z šedé ekonomiky, omezit trestnou činnost a zdravotní rizika a zlepšit situaci prostitutek a prostitutů. Oproti předchozím návrhům v této oblasti se jedná o pokrokový přístup, který neodráží jen zájmy zákazníků, ale soustředí se i na situaci žen a mužů v prostituci.

Feb 2019

5 min

Čeští politici a byznysmeni opět začínají debatovat o tom, že je údajně potřeba více absolventů učňovských oborů. Zdá se ale, že místo komplexní reformy učňovského školství chtějí hlavně rychle vytvořit levnou pracovní sílu do montoven. Proč je krátkozraké nahánět mladé lidi na učňáky silou a za trest?

Feb 2019

5 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.