Online Plus

Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

All Episodes

Aplikace Tečka i čTečka se tento týden potýkaly s problémy. A to bohužel v době, kdy je lidé nejvíce potřebovali. Jak je to možné? Dokáže Apple vytvořit autonomní auto do roku 2025? Nebo blokování internetových stránek se škodlivým obsahem. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Nov 27

23 min 53 sec

Jak je to s únikem dat zákazníků e-shopů. Kroky Googlu, kterými se snaží vyhovět autorským zákonům v Evropě. Apple uživatelům povolil opravovat vlastní telefony. S redaktorem pro vědu Deníku N o tom všem mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Nov 20

23 min

Google definitivně prohrál spor s Evropskou unií o zneužívání svého postavení na trhu. Jak jsou v Česku pokryté mobilní sítí dálnice a železnice? Videím na Youtube už nebude možné dát palec dolů. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek

Nov 13

23 min 30 sec

Facebook vypne systém na rozpoznávání obličejů na sociálních sítích a smaže související data. Aplikace eRouška skončila. Google News se po sedmi letech vrací do Španělska. S vědeckým reportérem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Nov 6

23 min 59 sec

Na sociální síť Facebook se v posledních týdnech valí jedno obvinění za druhým. Mark Zuckerberg ale oznámil i budování virtuálního světa. Google bude mazat fotky dětí z vyhledávání. Dvacetileté výročí oslavil iPod, hudební přehrávač, který změnil svět. S vědeckým reportérem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Oct 30

23 min 50 sec

Sociální síť LinkedIn odchází z čínského trhu. Česká AI firma Rossum získala obří investici. Seznam dal veřejně k dispozici svého Smolíčka. Dění ve světě technologií komentuje redaktor Deníku N Petr Koubský a autor pořadu David Slížek.

Oct 23

23 min 18 sec

Čeští vydavatelé zkoušejí, čím nahradit takzvané cookies. Velké digitální firmy mají platit větší daně. Facebook chce chránit před šikanou novináře a aktivisty v oblasti lidských práv. S Petrem Koubským, vědeckým redaktorem Deníku N, o tom debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Oct 16

23 min 48 sec

I to zazní v dnešním magazínu Online Plus, který analyzuje problémy Facebooku z posledních dní. Sociální síť totiž řešila nejen obří několikahodinový výpadek, ale také obvinění, že upřednostňoval zisk před bezpečností svých produktů.

Oct 9

23 min 59 sec

Zamyslí se, jestli by opravdu měl existovat jen jeden typ nabíječek. Přinese analýzu cen mobilních dat v České republice, které patří k nejdražším v Evropě. A popíše i důsledky střetu dronu s havranem v Austrálii. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským to všechno rozebral šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Oct 2

23 min 53 sec

Co vadí Litevsku na čínských telefonech jednoho z největších výrobců mobilních telefonů na světě? Zatímco řešíme dostupnost 5G sítí, pomalu se ohlašuje nástup 6G. Jaký byl život sira Sinclaira, vynálezce kalkulačky a počítače ZX Spectrum. Dění ve světě technologií okomentují redaktor Deníku N Petr Koubský a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Sep 25

23 min 22 sec

Co stojí za světovým nedostatkem počítačových čipů? Vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský připomene robota Karla a pokusí se odhadnout budoucnost chytrých brýlí.

Sep 18

23 min 30 sec

V Austrálii jsou média zodpovědná za komentáře na sociálních sítích. V Salvadoru je bitcoin oficiální platidlo. Varování před solární bouří, která by mohla ohrozit fungování internetu. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Sep 11

23 min 57 sec

K čemu bude v České republice kvantová síť? Jak uživatelé sociálních sítích reagují na politiku? Co jsou to clikbaitingové titulky a jak se proti nim dá bojovat? S vědeckým redaktorem serveru Deník N o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek

Sep 4

23 min 56 sec

Samsung dokáže na dálku zablokovat kradený chytrý televizor, v Česku vznikly servery parazitující na klasických médiích a Facebook se chystá na tuzemské volby. Připravil David Slížek.

Aug 28

23 min 44 sec

Historické začátky webových stránek, vývoj největší krádeže kryptoměn a únik dat zákazníků amerického T-Mobilu okomentuje redaktor Deníku N Petr Koubský. Moderuje David Slížek.

Aug 21

23 min 54 sec

Společnost Apple chystá opatření proti šíření dětské pornografie. Záměr kontrolovat cloudová úložiště mobilních telefonů ale vzbudil kontroverzi. Apple proto zvažuje využití technologii strojového učení. Bude to stačit? To spolu rozeberou internetový analytik ze serveru Pooh.cz Daniel Dočekal a redaktor Deníku N Petr Koubský. Moderuje David Slížek.

Aug 14

23 min 58 sec

WhatsApp dostává funkci jednorázového zobrazení fotek a videí. Nová hra Svoboda 1945 z česko-německého pohraničí. Problémy s doručováním pomocí dronů. Nejen o tom debatují redaktor Deníku N Petr Koubský a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Aug 7

22 min 49 sec

Poradíme vám, jak jednoduše chránit svůj chytrý telefon. Dozvíte se, kdo z dezinformátorů o 5G sítích dostal anticenu Bludný balvan. A podíváme se na Facebook budoucnosti.

Jul 31

23 min 21 sec

Aféra se softwarem Pegasus, který umožnil vládám mnoha zemí světa sledovat nepohodlné lidi. Komunikační aplikaci Telegram stále častěji využívají extremisté a konspirátoři. Soudní rozhodnutí umožňuje fungování výdejen e-shopů o svátcích. Připravil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jul 24

23 min 17 sec

Schyluje se k jednomu z největších nákupů IT firem u nás? Jak by mohly vypadat tresty za slovní napadání na sociálních sítích. Společnost Google dostala ve Francii pokutu. Příjem mobilního signálu ve vlacích Českých drah by se měl zlepšit. Hostem Davida Slížka je redaktor Deníku N Petr Koubský.

Jul 17

23 min 34 sec

O nové podcastové službě serveru Seznam.cz a o další velké antimonopolní žalobě na Google. Připravil David Slížek a Petr Koubský

Jul 10

24 min 1 sec

Ostravská Karolina je 70. nejvýkonnější superpočítač na světě. Možnost platby poplatků vydavatelským firmám za zveřejňování jejich textů na internetu. Nový vyhledávač pro uživatele ve Spojených státech. S redaktorem Deníku N Petrem Koubským debatoval šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jul 3

23 min 58 sec

Tvůrce World Wide Web prodává v aukci část originálního zdrojového kódu v podobě kontroverzního NFT. Facebook začal více podporovat audioformáty. Jak se daří českému vidohernímu průmyslu? S redaktorem pro vědu z Deníku N Petrem Koubským hovoří šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jun 26

23 min 51 sec

cz, který chce 10 miliard korun jako náhradu škody od Googlu. Vysvětlí, jak budou fungovat nové bezkontaktní eObčanky. Informuje o žalobě na český stát kvůli sběru dat o komunikaci všech občanů a jejich půlročnímu uchovávání. A řeč bude také o nedávné módě virtuálních diskusních služeb podobných Clubhousu. Aktuální témata z online světa rozebere s vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jun 19

23 min 51 sec

Salvador je první zemí na světě, která přijala bitcoin. Facebook ohlásil, že končí se zvýhodňováním politiků. Evropská komise zkoumá roli chytrých hlasových asistentů a dominanci jejich výrobců na trhu. S Petrem Koubským z deníku N debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jun 12

23 min 57 sec

Zastaví se také u přístupnosti databáze Katastrálního úřadu a také u chystaného projektu mobilní digitální peněženky Evropské unie. A okomentuje využití dronů při vojenských operacích. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jun 5

23 min 58 sec

Rozebereme postoj Facebooku, který už nebude mazat příspěvky o umělém původu koronaviru. Vysvětlíme, co má Amazon z toho, že koupí filmový gigant MGM. A popíšeme autonomní tramvaj, která by měla jezdit v Plzni. Moderuje David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa. cz.

May 29

24 min 1 sec

Kybernetický útok na zdravotnická zařízení v Irsku. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo prvního robotického zaměstnance. Může strojové ořezávání fotografií na sociálních sítích vycházet z rasistického algoritmu? S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

May 22

23 min 59 sec

Zabrání šíření epidemie koronaviru zákaz Wi-Fi na zahrádkách restaurací? WhatsApp narazil s plánem sdílet osobní data uživatelů s Facebookem. Může umělá inteligence rozpoznat sarkasmus? S vědeckým redaktorem Deníku N o tom všem debatuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

May 15

23 min 21 sec

Česko připravuje zákon o postihu mazání některých příspěvků ze sociálních sítí a webových stránek. Podle Evropské komise firma Apple zneužívá své dominantní postavení. S redaktorem pro vědu Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

May 8

23 min 39 sec

Možnosti šíření podcastů a britská samořídící auta. Hromadná žaloba ve Spojených státech amerických kvůli vlastnictví digitálního obsahu. Hostem pořadu je redaktor Deníku N Petr Koubský. Online Plus připravil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

May 1

23 min 44 sec

Evropská komise chce zakázat používání kamer z rozpoznáváním obličejů. Digitalizace českých úřadů. Amazon v USA rozšiřuje placení pomocí dlaně. S redaktorem pro vědu Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví David Slížek ze serveru Lupa.cz.

Apr 24

23 min 58 sec

Zaměří se na digitalizaci zdravotnictví. Popíše problémy platformy WhatsApp v Německu. A pokusí se vysvětlit, proč chce Evropská unie regulovat umělou inteligenci. Petra Koubského z Deníku N se bude ptát šéfredaktor serveru Lupa. cz David Slížek.

Apr 17

23 min 40 sec

Digitalizace zdravotnictví. Problémy platformy WhatsApp v Německu. Proč chce Evropská unie regulovat umělou inteligenci. Petra Koubského z Deníku N se ptá šéfredaktor serveru Lupa. cz David Slížek.

Apr 17

23 min 40 sec

První státní aukce kryptoměn v České republice. Komentuje Petr Koubský z Deníku N, připravil a moderuje David Slížek.

Apr 10

23 min 23 sec

Státní správa spustila koncem března další informační systém. Podobně jako v minulosti, ani mu se nevyhly problémy. Jaké další projekty v rámci digitalizace státu se musely potýkat s výpadky a nedostupností služeb? Potíže českého eGovernmentu rozebere Petr Koubský. David Slížek

Apr 3

23 min 10 sec

Do pražských divadel ve virtuální realitě. Hudební streaming si předplácí už milion českých uživatelů. Zakladatel Twitteru vydražil svůj první tweet za skoro 3 miliony dolarů. Připravil a moderuje David Slížek. David Slížek

Mar 27

22 min 41 sec

Proč tolik školáků nemá technické vybavení na online výuku. Jaké tresty hrozí za schvalování terorismu na internetu. Nebo dohova mezi mezi Facebookem a Rupertem Murdochem. David Slížek

Mar 20

24 min

Další témata: Zpomalování přístupu na Twitter v Rusku. Jakou budoucnost mají brýle z rozšířenou realitou? Malí roboti v domácnostech. S Petrem Koubským z Deníku N mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. David Slížek

Mar 13

23 min 52 sec

O plánu na vznik nového vyhledávače a o konci brýlí pro virtuální realitu. Komentuje reportér Deníku N Petr Koubský, moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek David Slížek

Mar 6

23 min 36 sec

Svůj podcast má už téměř každé médium, vydává je řada firem i nezávislých tvůrců. Všechno, co potřebujete vědět o fenoménu podcastů. Připravil a moderuje David Slížek, v premiéře jste pořad mohli slyšet 6. února. David Slížek

Feb 27

22 min 51 sec

Mají vydavatelé dostávat od digitálních gigantů licenční poplatky za úryvky ze zpravodajských článků? S hostem Petrem Koubským z Deníku N hovoří šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Feb 20

23 min 58 sec

Měl by Google platit vydavatelům za vyhledávání jejich článků? Do ústraní míří pan Amazon a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos. Co udělal pro kryptoměny miliardář Elon Musk? S Petrem Koubským z deníku N o tom mluví šéfredaktor Lupa.cz David Slížek

Feb 13

22 min 54 sec

Na konkrétních příkladech problém posuzování jednotlivých příspěvků na sociální síti rozeberou Petr Koubský z Deníku N a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jan 30

23 min 51 sec

Jaký dopad bude mít aktuální rozsudek na fungování serveru Ulozto.cz? Francouzští vydavatelé se dohodli s Googlem na podmínkách pro užití svého autorského obsahu.

Jan 23

23 min 46 sec

Na Sibiři se těží kryptoměny. Konkurenti společnosti Whatsapp hlásí příliv nových uživatelů. Aktuální situace sociální sítě Parler. Připravil a moderuje David Slížek.

Jan 16

22 min 40 sec

V České republice začíná fungovat bankovní identita. To jsou některá z témat magazínu Online Plus, který přináší novinky ze světa nových médií. K poslechu zve autor pořadu David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz.

Jan 9

23 min 59 sec

Připomene, že se musí registrovat drony. Mohou být satelity ze dřeva, a proč se roboti učí tančit? Moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Jan 2

23 min 31 sec

Jaké podmínky musí korporace dodržet, když chtějí koupit menší firmu. Kdy nás čeká doručování zásilek pomocí dronů. A jak daleko je Apple s přípravou vlastního automobilu.

Dec 2020

22 min 45 sec

Útok hackerů na americké vládní úřady. Vyhledavač Seznam.cz začal upozorňovat na dezinformační weby. Jaká data sbírají mobilní aplikace o svých uživatelích? Povídky pro Český rozhlas napsala umělá inteligence. Připravil a moderuje David Slížek.

Dec 2020

23 min 25 sec