Zahraničná politika

Slovak Foreign Policy Association [SFPA]

Vypočujte si záznamy rozhovorov portálu Zahraničná politika na rôzne témy. Moderuje Eva Mihočková. Podcast vydáva Slovenská spoočnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).

All Episodes

Nemecký regulátor pozastavil certifikáciu nového plynovodu Nord Stream 2 a ceny plynu vyleteli prudko hore. V Európe sa vynárajú obavy z možnej energetickej krízy. Spor s Gazpromom však môže mať aj dlhodobejšie následky vrátane dopadov na bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Vypočujte si záznam online diskusie na tému Energetickej budúcnosti EÚ s energetickým expertom SFPA Karlom 𝙃𝙄𝙍𝙈𝘼𝙉𝙊𝙈. Rozoberať budeme nielen aktuálne otázky v súvislosti so spustením Nord Stream 2, ale aj vplyv zelenej transformácie európskej ekonomiky na ceny energií a úlohu jadra v energetickom mixe budúcnosti. Diskusiu bude viesť šéfredaktorka portálu zahranicnapolitika.sk Eva MIHOČKOVÁ.

Nov 24

32 min 32 sec

Poľsko sa čoraz viac dostáva do vážneho sporu s EÚ, hoci práve teraz veľmi potrebuje európsku pomoc. Kameňom sporu je rozhodnutie poľského ústavného súdu, že niektoré časti Zmluvy o EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou. Ako treba chápať nadradenosť európskeho práva nad ústavami členských štátov? Ide o prejav dominancie alebo nevyhnutnosti? Aké sú ďalšie možnosti vývoja poľsko-európskeho sporu a môžeme v EÚ očakávať dominový efekt podobných problémov. Na tieto otázky bude odpovedať europoslanec za Progresívne Slovensko Michal ŠIMEČKA v rozhovore so šéfredaktorkou portálu zahranicnapolitika.sk Evou Mihočkovou.

Nov 11

35 min 28 sec

Európska komisia prijala nové ciele v oblasti sociálnej politiky na dosiahnutie lepších životných a pracovných podmienok obyvateľov členských krajín. Ako prostredníctvom nich rieši Európa sociálne následky koronakrízy a zdražovania energií?Čo znamená európska minimálna mzda a ako bude vyzerať právo odpojiť sa od práce? Čo by mali zmeniť nové podmienky fungovania pracovníkov digitálnych platforiem? Vypočujte si podcast z podujatia, kde sme zhodnotili nové sociálne politiky EÚ a ich dopad na členské štáty. Svoj pohľad ponúkne europoslankyňa Monika BEŇOVÁ, s ktorou bude viesť diskusiu šéfredaktorka portálu zahraničnápolitka.sk Eva MIHOČKOVÁ

Nov 5

34 min 44 sec

Aký reálny je #Czexit a ako nová politická mapa v Prahe ovplyvní dianie v regióne #V4? Bude českým premiérom polepšený rebel, alebo kontroverzný miliardár? Svoj expertný pohľad ponúka riaditeľ a analytik #SFPA Tomáš STRÁŽAY. Moderuje šéfredaktorka portálu zahraničnápolitka.sk, Eva MIHOČKOVÁ.

Oct 14

26 min 14 sec

Šefredaktorka Eva Mihočková diskutovala s riaditeľom Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Jánom Orlovským o novej možnej migračnej vlne z Afganistanu po (znovu)prevzatí moci zo strany Talibanu.

Oct 8

27 min 3 sec

Eva Mihočková diskutuje s generálnym riaditeľom sekcie európskych záležitostí MZVaEZ SR Tomášom Kozákom.

Oct 8

18 min 29 sec