שוויה שוויה | שיחות על קיימות ומינימליזם

SHWAYE Podcast

נעים מאוד, אנחנו אנה ואפרת. אנה, AKA אנושקה – אמא, כותבת, מינימליסטית, טבעונית ומחוברת נפשית לפנטזיות דיסטופיות. אפרת, AKA אביגיל – צלמת, כותבת, שואפת למינימליזם וטבעונות וחולמת על הרצאת TED שנקראת “איך התפרנסתי מפרסום בלי לעודד את תרבות הצריכה”. באנו לדבר על מה שחשוב לנו, ואולי על הדרך – לשנות קצת את העולם. אז קחו רגע, ובואו נדבר על זה; על קיימות ואיכות הסביבה, על מינימליזם ותרבות הצריכה, על ההשפעה של כל זה על הכדור שלנו ועלינו – וגם על מה אנחנו יכולות ויכולים לעשות כדי שיהיה טוב יותר.

אנחנו מאמינות שגם למעשים קטנים יש את הכח לעשות שינוי גדול, והפודקאסט הזה הוא המעשה הקטן שלנו.

All Episodes

בשנת 2016 אפרת יצאה לאתגר של שנה ללא קניות. במשך שנה שלמה, היה אסור לה לקנות בגדים או נעליים. החוקים התייחסו רק לבגדים ונעליים, מכיוון שהיא הרגישה ששם החולשה שלה ושהיא קונה הרבה יותר מידיי, אבל לא חשה את אותו הדבר לגבי תחומים נוספים כמו בילויים בחוץ, קוסמטיקה וכדו'. חוק נוסף שלה היה שבחו"ל מותר לה לקנות, אבל זה רק בגלל שעד אותה שנה היא לא טסה לחו"ל אף פעם. בזכות הכסף שהצליחה לחסוך בלי לקנות בגדים  או נעליים, היא הצליחה לטוס באותה שנה פעמיים! שלוש שנים אחרי, אפרת חוזרת לדבר על האתגר ולספר: מה הוביל אותה לצאת אליו, איך הייתה ההתמודדות, איזה בלת"מים קרו בדרך - ובעיקר, איך זה  השפיע על הרגלי הקניות שלה אחרי שהאתגר הסתיים. פרק מונולוג מיוחד לסיום העונה.

Dec 2019

38 min 35 sec

לירון ואמיר רוזן הם זוג יוצרי תוכן שמתפרנסים מיוטיוב. בחודש נובמבר הם יצאו לאתגר של חודש ללא קניות - וכן, דווקא בחודש נובמבר, הידוע כחודש המבצעים וטירוף הקניות. ללירון ואמיר יש שלושה ערוצי יוטיוב שונים, שנפתחו החל מ-2013 ועד היום. בשלושת הערוצים יחד יש להם יותר מ-200 אלף עוקבים, ושלושת הערוצים התפתחו מאוד עם השנים - באופן טבעי, ביחד איתם. השבוע ישבנו איתם לשיחה על האתגר: מה הביא אותם לעשות אותו? איך היה להתמודד עם כל הפיתויים מסביב בחודש כל כך רווי פרסומים? מה המסקנות שלהם מהאתגר הזה ואיך הם מתכננים שנה מבחינה פיננסית כזוג עצמאים? התחלנו את השיחה מדיבור על האתגר, אבל בפועל דיברנו בכלל על צרכנות נבונה. על מה מתפשרים ועל מה לא כשמחליטים לצמצם בהוצאות? איך מחשבים כמה זה בסדר להוציא במסגרת העסק? וגם איך הדברים מתנהלים מאחורי הקלעים אל מול איך שהם מצטיירים לקהל שצופה וצורך את התוכן שלהם? מקוות שהשיחה תהיה מעניינת לכם כמו שהייתה לנו, אנה ואפרת לסרטון המסכם על האתגר: https://www.youtube.com/watch?v=CqGMgBqXPp8 לערוץ של לירון: https://www.youtube.com/user/MissReineT לערוץ הולוגים של לירון ואמיר: https://www.youtube.com/channel/UCrIe1BCTroNudvjjD_MLhUQ לערוץ הטיולים שלהם: https://www.youtube.com/channel/UC7BQhcLr1KVdf6lGLeiFivw לאינסטגרם של לירון: https://www.instagram.com/lironimm/ לאינסטגרם של אמיר: https://www.instagram.com/amir.rosen/

Dec 2019

1 hr 6 min

מספרים לנו שלמחזר זה חשוב. פרסומות שלמות שמעודדות אותנו לזרוק את בקבוקי הפלסטיק הישנים למיחזורית, פחים בכל מיני צבעים מוצבים בכל מיני נקודות אסטרטגיות ובגדול גורמים לנו להאמין שאם נמחזר- נציל את כדור הארץ. אבל האם זה באמת נכון? בפרק מס' 7 נדבר על מיחזור: על המיקום שלו בפירמידת ההמעשים שאנחנו יכולים לעשות כדי לקדם אורח חיים מקיים, על ההשלכות של המיחזור וגם על מה שמספרים לנו אל מול האמת. מה העלויות וההשלכות הסביבתיות של מיחזור פלסטיק? למה כל כך מסובך למחזר זכוכית? והאם מיחזור נייר הוא משתלם כלכלית?  בפרק זה נסקור את כל החומרים הנפוצים למיחזור, ננסה לתת כמה שיותר מידע על מאחורי הקלעים של תהליכי המיחזור וגם ננסה להציע פתרונות. מקוות שבפרק הזה נצליח להסביר למה מיחזור הוא לא הפתרון הנכון ומה דווקא כן. האזנה נעימה!

Dec 2019

1 hr 28 min

אנה היא אמא ומינימליסטית, ובשל כך הנושא של הורות מקיימת קרוב מאוד לליבה. אפרת אמנם עדיין לא אמא, אבל נושא הקיימות בוער בה והיא מוקפת בהורים לילדים קטנים ונחשפת להרבה מהדילמות שהם מתמודדים איתן. בפרק זה ישבנו לשיחה בנושא הורות מינימליסטית ומקיימת: על ההבדל בין צורך לנוחות, ההפרדה בין מה אמרו לנו לבין מה שאנחנו באמת צריכים, על פינוק לעומת נוכחות הורית ואהבה. השיחה גלשה גם מנושא האם לנושאים נוספים כמו איך מפתחים אינסטינקט הורי, איך מחנכים לקיימות, על המסרים והערכים שהילד מקבל מקבלת ונתינת מתנות, על ההשפעה של דמי כיס על התפיסה הכלכלית של הילדים ועל העיקרון המנחה של אנה: השתמשו בחפצים, תאהבו בני אדם - ולא להיפך. האזנה נעימה!

Nov 2019

1 hr 7 min

איך סוד הקסם היפני קשור למינימליזם ?  האם באמת יש חשיבות לקיפול קונמארי? איך סדר בבית עושה סדר בחיים? כל זאת ועוד, בפודקאסט. 

Nov 2019

55 min 23 sec

אפס פסולת אולי נשמע כמו ביטוי מאיים, אבל הוא בסך הכל משקף גישה שאומרת שעלינו לייצר כמה שפחות פסולת שמגיעה למזבלות או למשרפות, כאשר השאיפה היא לעשות שימוש חוזר בכמה שיותר מהמוצרים שבהם אנחנו משתמשים. בפרק הרביעי של שוויה שוויה נדבר על מה זה בעצם אפס פסולת, מהי פסולת אורגנית, והאם מציאותי לחיות במציאות של היום מבלי לייצר פסולת כלל?

Nov 2019

44 min 51 sec

יש לא מעט מיתוסים בתוך נישת המינימליזם ויותר רשימות טו-דו מצנצנות זכוכית במזווה. כמו כל סגנון חיים שהוא אחר, גם פה כולםל מנסים לעשות סדר בדברים - אבל לפעמים זה קצת יוצא משליטה והופך למזיק. בפרק השלישי נפרק את ההמלצות בנושא קיימות שרצות במדיה החברתית וננסה להבין מה קורה כשמנסים ליצור אשליה על מנת לעמוד בציפיות ולקבל תו תקן מינימל פרנדלי. נפתח את הנושא של מגמות ירוקות, אושיות מינימליזם בארץ ובחו"ל, על סטארבקס ואיקאה ועל הנושא שבגללו החלטנו להקליט את הפרק הזה - גרינוואש. *גרינוואש - טיוח ירוק. פעילות של מתן תדמית ציבורית חיובית להתנהלות הנתפסת כבלתי סביבתית. האזנה נעימה!

E

Oct 2019

58 min 15 sec

מה זה בית? מה המשמעות הרוחנית של בית ומה הפרשנות הפיזית? בפרק מספר 2 של שוויה שוויה אנחנו מדברות על הפירוש האישי שלנו לבית, ועל כל האלטרנטיבות שיש לעולם היום להציע. ספוילר: בית לא חייב להיות עשוי בהכרח מבטון ולבנים, הוא לא חייב להיות מקורקע לאדמה, והוא אפילו לא חייב להיות כל כך יקר. אם רק נפתח את הראש, נוכל למצוא שלל אופציות חלופיות ומעניינות, שיקרבו אותנו - אולי - לחלום הישראלי הזה שנקרא בית. כרגיל, נשמח לשמוע את המחשבות שלכם בנושא.

Oct 2019

57 min 32 sec

האם כל המינימליסטים הם קמצנים וחסכנים?  מה זה בכלל מינימליזם ואיך הוא קשור לשלוות נפש? בפרק הזה נדבר על צרכנות ופסיכולוגיה שיווקית, על איך מינימליזם נראה מבחוץ לאחרים, על הדילמות של שתי מינימליסטיות שעדיין חיות בתוך תוכה של תרבות הצריכה וגם כמה טיפים למינימליסט המתחיל.

Oct 2019

53 min 36 sec

יערות הגשם נמצאים במצב חירום ולעולם לקחו שלושה שבועות להבין את חומרת המצב. השריפות באמזונס הן אסון טבע עצום והיה חשוב לנו לדבר על זה כדי שכולם ידעו. החלטנו להקדיש את הפיילוט לנושא החשוב הזה, שהוא חלק מנושאי המטריה בפודקאסט הזה בנושאי קיימות, אקולוגיה ומינימליזם. האזנה נעימה, אנה ואפרת

Aug 2019

45 min 5 sec