Megafon

Kosmas.cz

Podcast ze světa knih

All Episodes

Dvacet let píše o výtvarném umění. Podle vlastních slov se snaží navštívit každou výstavu v České republice – a když se mu to nepodaří, je nespokojený, že mu něco utíká. Zná se s výtvarníky, s kurátory, s galeristy. Kromě knihy k padesátinám Davida Černého připravil i knihu vzpomínek svého dědy, Antonína Vitvara, nejlepšího československého silničního motocyklisty z přelomu 40. a 50. let minulého století. Nedávno mu vyšla kniha Umění, kterému nikdo nerozumí. Snaží se v ní přiblížit svět moderního výtvarného umění, tedy svět, který často lidí dráždí svými formami, provokacemi, fórky a záměrnou konfrontací s předchozí estetikou a společenskými předsudky. Dnešním hostem je Jan.H. Vitvar, šéf kulturní rubriky Respektu.

Nov 12

29 min 35 sec

Původně měla být její kariéra asi malířská, ale okouzlila ji Itálie. Díky tomu se dnes mohou čeští čtenáři těšit z několika desítek překladů, kterými už pár let otevírá do českých knihkupectví dveře tomu nejlepšímu, co italská moderní literatura nabízí. Alesandro Baricco, Antonio Tabucchi, Luigi Pirandello, Roberto Saviano, Antonio Moresco, Paolo Giordano, dvě knihy od Umberta Eca. I Geniální přítelkyni Elleny Ferranty má česky na svědomí. A také prózy filmového režiséra a scénáristy Paola Sorrentina. Za překlad jeho prozaické prvotiny Všichni mají pravdu dostala v roce 2020 prestižní překladatelskou Jungmannovu cenu. V Itálii už byla dvakrát oceněna za šíření a propagaci italské literatury. Hlavně na Sorrentinovy knihy a filmy se dnes budeme ptát překladatelky Alice Flemrové.

Nov 8

33 min 58 sec

V roce 1976 se narodil české matce a nigerijskému otci při jejich studiu v Kyjevě. Později žil s matkou v Bruntále a jako mulat, míšenec, tam byl skutečně viditelnou raritou. Vůbec celý jeho dosavadní život je pěkně dobrodružný, takže jen v bodech – v 15 let poprvé za otcem v Nigerii, tam kadetní škola, po návratu do Čech pobyt na vojenské škole ve Vyškově, první afro-český voják z povolání, kromě vojenské akademie vystudoval i právo, založil Ligu etnických menšin, vrátil se po smrti otce do Nigérie, kde zažil doslova a do písmene akční scény. O tomto pobytu sepsal a v roce 2019 vydal svoji první knihu 7 let v Africe. Dnes žije a podniká ve španělské Malaze. Právě mu vyšla další kniha – rozhovory s Čechy, kteří mají africké kořeny.

Oct 27

31 min 33 sec

Můžeme se sebevíc chlácholit, že takový už je prostě život a že ta s kosou přece k životu patří, ale už jen ze slova smrt zebe a takzvaně civilizovaný člověk ho od sebe usilovně odstrkuje co nejdál. Před časem napadlo mé dnešní hosty oslovit několik osobností, a těch se na téma smrti, umírání, strachu z bolesti, prostě na smrt z hlediska duchovního i praktického poctivě vyptat. Vznikla tak kniha o sedmi stech stranách, zachycují jedinečné výpovědi o podstatném tématu, kterému nikdo z nás neuteče. Hosty ve studiu jsou dnes redaktorka Českého rozhlasu Lucie Vopálenská a šéfredaktor nakladatelství Kalich Michal Plzák a povídat si budeme o jejich knize rozhovorů Pro smrt uděláno.

Oct 20

31 min 49 sec

Je českou spisovatelkou, která se stalo známou hned svoji prvotinou Paměť mojí babičce. Od roku 2002 tedy pravidelně vydává své novely a romány. Ty jsou překládány po celé Evropě, ale také např. do arabštiny. Teď vyšla její první kniha pro děti. Jmenuje se Liščí oči – a je to vlastně fantasy dobrodružství o roce 1968 a o tom, jestli by bylo možné zachránit socialismus s lidskou tváří. Do takového příběhu pro děti se dnes u nás dokáže pustit podle mého jen jedna autorka - hostem ve studiu je tentokrát spisovatelka Petra Hůlová.

Sep 29

29 min 38 sec

První jeho text zhudebnil v roce 1979 jeho bratr Filip. Autorovi bylo tehdy 17 let a ten kus se jmenoval Psí vojáci. Podle jeho slov ho napsal ovlivněný Pavlem Zajíčkem, Ginsbergovým Kvílením, ale také indiánskou a rytířskou romantikou. Přestože se nikdy nevydával za textaře, teď mu v rámci jeho Sebraných spisů vychází v nakladatelství Torst souborná kniha jeho zhudebněné poezie s názvem Udržuj svou ledničku plnou a má něco kolem stovky položek. Hostem Megafonu je tentokrát Jáchym Topol.

Sep 21

24 min 55 sec

Před lety si nechal vypracovat rozbor rukopisu a zaskočilo ho, kolik informací se o sobě dozvěděl. O té doby se stal nejen předsedou České grafologické komory, ale také psychoterapeutem. A také autorem tří knih - Grafologie - víc než diagnostika a nově také Grafologie a všímavost a Všímavost proti snížení stresu. Hostem Megafonu je Jan Jeřábek.

Sep 14

31 min 7 sec

Uspořádat v době hygienických vládních opatření mezinárodní knižní veletrh je rébus, jehož řešení nemají organizátoři pochopitelně zcela ve svých rukách. V roce 2020 byl kompletně připravený veletrh zrušen, letos znovu, ale s náhradním termínem 23. - 26. září 2021. Informace o něm jsme zjišťovali, kde jinde, než u ředitele veletrhu.

Jun 25

32 min 40 sec

Spolu s Jiřím Michkem a svojí ženou Hanou založili v roce 1991 nakladatelství a v roce 1992 vydali první titul - Gustav Meyrink: Anděl západního okna. Na začátku vydávali 20 knih za tři roky. Dnes je to cca 200 knih ročně a počet vydaných titulů se pomalu ale jistě blíží k hranici 5000. O začátcích, několika historických milnících, ale také současnosti se spoluzakladatelem a dnešním výkonným ředitelem nakladatelství Argo Milanem Gelnarem.

Jun 8

29 min 51 sec

Vítejte po týdnu opět mezi novými knihami. Podíváme se například na ruskou katastrofu 1917, na rozhovor s psychologem Zimbardem, na životopisnou prózu o Toyen, na první českou sbírku hororů Thomase Ligottiho a také na Vřeteno, fantaskní dystopii upředenou Jakubem Königem alias Kittchenem.

May 28

14 min 15 sec

Vítejte po týdnu opět mezi novými knihami. Podíváme se celkem na sedm textů - mimo jiné na novinku Leily Slimani, na Kvantechismus nebo na příběh Pravomila Raichla, který zpracoval Petr Stančík a který můžete znát z filmu Staříci. Kniha No Direction Home nám připomene blížící se osmdesátiny Boba Dylana - a v závěru vás čeká opět ukázka z audioknihy – tentokrát Bohumil Hrabal a jeho Slavnosti sněženek.

May 21

17 min 2 sec

Vítejte opět mezi novými knihami. První zpráva je logicky tahle: knihkupectví mají otevřeno. A najdete v nich např. I novinku Zuzany Říhové Cestou špendlíků nebo jehel, další mumínkovský příběh Tove Janssonové, knihu o vlcích, knihu o klášterech, nové vydání knihy Miroslava Nevrlého a audio ukázku z knihy Aleše Palána Nevidím ani tmu.

May 14

14 min 56 sec

Vítejte opět mezi novými knihami. Dozvíte se mimo jiné o českém sci-fi debutu, o textech Leonarda Cohena, o slavných doktorech neurologie nebo o tom, jak se v betonové džungli města dá chránit příroda. A na závěr ukázka z Farmy zvířat, kterou načetl Petr Čtvrtníček.

May 6

13 min 59 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Na přelomu dubna a května vám nabízíme mimo jiné Rozhovor u katedrály nobelistyVargase Llosy, svědectví Ondřeje Kundry o tom, jak umírají Putinovi kritici, komiks Visa transit nebo ukázku z audioknižního zpracování knihy O Pavlovi Dani Horákové.

Apr 29

17 min 34 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Snad se už nejpozději do měsíce a do dne zase sejdeme v knihkupectvích, ale zatím je situace stále stejná, tedy zavřeno a tak si nemůžete na novinky sáhnout, ale budeme se vám jich pár snažit představit alespoň popisem. Třeba kafkovskou grotesku Klíč, pokračování Knihy prachu, text o ateistově rozchodu s Bohem, nebo jednu z knih nominovanou na Cenu Jiřího Ortena.

Apr 22

14 min 58 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. V polovině dubna nabídneme mimo jiné Hardcore historii, novou Helle Helle, román Martina Fendrycha nebo svědectví o vzniku salonu krásy v Afghánistánu.

Apr 15

17 min 14 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Dnes nás čeká mimo jiné Zapadákov Thomase Perryho, Almara Ivana Wernische, Exotova abeceda nebo Loli paradička. Podíváme se na historii rodu Czernínů i do Japonska.

Mar 25

13 min 45 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Dnes nás čeká jediné téma – Velký knižní čtvrtek. Jeho jarní část startuje 18. března. V ten den se najednou před čtenáři objeví 12 novinek. A ten tucet knih nejrůznějších žánrů si dnes představíme. Paměti Woodyho Allena, povídky Bianky Bellové, další rozhovory Aleše Palána, knihu o Bobu Dylanovi, kniho od syna Alana Delona atd.

Mar 18

16 min 4 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Čeká nás pokračování Grimm City s názvem Bestie, nový Borkovec, sarkastický text svérázné katoličky Thomas Ellisové, ale také kniha o liberalismu nebo vzpomínky matky 14. dalajlamy.

Mar 11

14 min 46 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Tentokrát začneme komiksem Drákula a budeme pokračovat třeba poslední Hawkingovou knihou o vesmírných otázkách a třemi knižním rozhovory se zajímavými osobnostmi. V závěru uslyšíte ukázku z audio zpracování legendárního Siddhárty.

Mar 4

17 min 46 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Knižní produkce navzdory teplotám uplynulých dnů nezamrzla, ale má se čile k světu. A tak jsme pro vás vybrali třeba nového Bineta a jeho konkvistu naruby, komplet povídek Teda Chianga, dalšího McEwana a k suchému únoru Ožralou Prahu. Připravuje Kosmas.

Feb 19

13 min 29 sec

Vítejte u dalšího setkání v novinkovém knižním světě. Únor bílý, pole sílí – ale proč si k tomu nevybrat a nepřečíst nějakou knihu. Tentokrát nabízíme mimo jiné humoristický pohled do americké nemocnice, povídky markýze de Sade nebo kanadské nobelistky Alice Munroové, ale také Napoleonovo vzpomínání. Čeká vás i audioukázka z Orwellových esejů.

Feb 4

16 min 40 sec

Na konci ledna 2021 vás chceme upozornit na několik zajímavých titulů, které spatřily světlo světa v posledních dnech. Co vás mimo jiné čeká? Druhý díl Šikmého kostela od Karin Lednické, Desatero smyslů, čili text o zajímavostech lidského a zvířecího poznávání, první díl postapokalyptického románu Bídné roky, nové vydání rozhovoru s filozofkou Annou Hogenovou nebo ukázka z poémy slovesného výtržníka Ropse-Tůmy s poetickým názvem Putin.

Jan 28

16 min 37 sec

V našem výběru najdete tentokrát novinku Juraje Červenáka Anděl v podsvětí, dále příběh, který vypráví vdova, žijící v bytě se svoji lesbickou dcerou a její přítelkyní, text Martina Bubera o tom, co je a co není utopie, zahraniční pohled na tvorbu Patrika Ouředníka, ale také Goetha nebo Thoreaua.

Jan 21

17 min 21 sec

Přijměte na začátku roku 2021 několik informací o knižních novinkách, se kterými se dá zahájit váš další čtenářský rok. Nabídneme vám mimo jiné román o protektorátní statečnosti Tří králů, 99 odhalení o životě Franze Kafky, knihu o revoluci rostlin a dvě ukázky – jednu z nové básnické sbírky Milana Ohniska, druhou z audio podoby knižního rozhovoru mezi Alešem Palánem a biochemikem Janem Konvalinkou.

Jan 14

18 min 28 sec

Poslední letošní informaci o knižních novinkách věnujeme opět několika titulům, na které bychom v záplavě ostatních rádi upozornili. Ten první má nevánoční název Poslední léto ve městě, další se zabývá budoucností kapitalismu a s jednou knihou můžete dokonce nahlédnout do hlubin dark netu. Každopádně bychom vás chtěli hlavně inspirovat k předvánoční návštěvě knihkupectví - a to ať už půjdete za knihou konkrétní, nebo se prostě necháte překvapit až přímo u knihkupeckého pultu.

Dec 2020

15 min 57 sec

Jsme tady s novou várkou předvánočních novinek. Další přeložený Neil Gaiman, tři osudy z konce protektorátu popsané Milošem Doležalem, komiks o skautingu nebo například první český výbor z povídek Ursuly Le Guinové. Sedm našich tipů je pouhým zlomkem toho, co se v současné době na čtenáře z nakladatelství vyvalilo.

Dec 2020

14 min 16 sec

Je tady další knižní servis pro ty z vás, kterým se hodí pár tipů z knižních novinek. Ty se na vás v posledních týdnech valí jedna za druhou, takže by čtenář mohl zpanikařit. Snad vám i podcastem pomůžeme v lepší orientaci. Tentokrát upozorníme například novu knihu autora Tajného života stromů, na povídkovou knihu, kde se sešlo 30 současných českých autorů nebo na grafický román Brloh. A v závěru nabídneme ukázku z Lišky Bystroušky, kterou načetl Arnošt Goldflam.

Dec 2020

14 min 49 sec

Ne ne, listopad neznamená, že knihy pelichají a ze hřbetu se jim uvolňují tiskové archy. Právě naopak – listopad je knižní měsíc par excellence. Knihy se derou z nakladatelství ven a dožadují se vaší pozornosti. Tak jako třeba novinka Petry Soukupové, stejně jako kniha o nemocné Americe od Timothyho Snydera nebo zcela praktická, pro každodenní život sepsaná příručka Jak žít ekologicky. O tom všem v dnešním podcastu uslyšíte – a v závěru jako bonus nabídneme ukázku z čerstvé audioknihy Nabroušených pohádek Miloše Macourka.

Nov 2020

15 min 21 sec

V dalším podcastu o knižních novinkách jsme z těch listopadových vybrali Mexikopedii, rozhovor Palán - Konvalinka, esej Bernarda Henriho Levyho Virus, ze kterého zešílíme a taky třeba poslední díl Prašiny (i s audio ukázkou ) nebo info o knižní podobě divadelního představení a filmu Vlastníci.

Nov 2020

16 min 52 sec

Vánoce se blíží a bohužel není úplně jasné, kdy vláda uvolní hygienická opatření tak, aby se mohly otevřít knihkupectví a čtenáři si v nich mohli prohlédnout novinky, které pro ně nakladatelství přichystala. Doufáme ale, že i podcastové upozornění na knižní novinky pomůže nakonec dát dohromady ty správné čtenáře s těmi správnými knihami.

Nov 2020

13 min 37 sec

Pracoval v diplomatických službách a svoje studia žurnalistiky pravidelně zhodnocuje nejen jako tiskový mluvčí (v současnosti Svazu ledního hokeje), ale také jako autor několika knih. Jako červená nit se jimi táhne spojení nejpopulárnějšího sportu planety s historií a společností. Teď mu v rámci Velkého knižního čtvrtku vyšla téměř sedmisetstránková objevná kniha o kopané na území Protektorátu. Hostem podcastu Zdeněk Zikmund v rozhovoru s Tomášem Weissem.

Nov 2020

19 min 31 sec

Kvůli viru zavřená knihkupectví a přitom stále vycházející knižní tituly, chystané do předvánočního času – to je pro knižní svět obrovsky nepříjemná situace. Jenže zatímco se zavřenými knihkupectvími toho knihkupci a nakladatelé moc nezmůžou, o nových knihách je možné dát čtenářům alespoň částečně vědět. Snad třeba i takové podcastové upozornění pomůže nakonec dát dohromady ty správné čtenáře s těmi správnými knihami.

Nov 2020

15 min 37 sec

V době virové se bohužel dějí nejrůznější nepříjemnosti. Do izolace se dostávají nejen lidé, ale i knihy. Stejně jako na jaře jsou opět zavřena knihkupectví. Nakladatelé ale nachystali na podzim a na Vánoce tituly, které vám budeme v našich výběrech postupně týden co týden představovat. Pokud vás zaujmou, použijte e-shop Kosmasu, který je stále připravený knihy vám obratem dodat domů.

Oct 2020

12 min 56 sec

Rodák z Ústí nad Labem projel hodně zemí světa. Už v roce 1992 spoluzaložil cestovatelský časopis Koktejl. Nejvíc se toho ale prý naučil od domorodců na indonézském ostrově Siberut. Vysmekl se na poslední chvíli démonu alkoholu a užívá si abstinenci jako novou příležitost. Jeho knihy se opakovaně stávají bestsellery. Ta osmá s názvem Kniha o tichu vychází v rámci Velkého knižního čtvrtku - podzim 2020. Víc v rozhovoru s Terezou Vereckou.

Oct 2020

23 min 59 sec

Michaela Hošková přerušila kvůli péči o syna, postiženého poruchou autistického spektra, kariéru. Před časem založili spolu s manželem designovou společnost Maappi, která nabízí oblečení a další výrobky spojené s Matějovými mapami. Jakými mapami? Matěj má fenomenální paměť na trasy městské hromadné dopravy u nás i v zahraničí. Nejraději ze všeho sedí a maluje je. Kniha Matěj maluje mapy vychází v rámci Velkého knižního čtvrtku. Rozhovor moderuje Tereza Verecká.

Oct 2020

27 min 11 sec

Svými knihami a veřejným vystupováním se u nás stal od začátku 21. století jedním z mála hlasů, který byl schopný zaujmout širší veřejnost úvahami o vztahu lidí a krajiny. Jeho tématem je živá a neživá příroda a její vztahy s civilizovaným člověkem. V rámci Velkého knižního čtvrtku 2020 mu vychází kniha Jak překročit řeku. O ní a mnohém dalším v rozhovoru autora s Tomášem Weissem.

Oct 2020

20 min 38 sec

Richard Klíčník v dalším podcastu zpovídal populárního katolického faráře Zbigniewa Czendlika, kterému právě vyšla v Argu další kniha rozhovorů se známými osobnostmi nazvaná Uchem jehly 2. Jak si Czendlik vybírá hosty a co všechno se za deset let natáčení televizního pořadu dozvěděl? To všechno najdete v našem interview. Připravil knižní obchod Kosmas.

Aug 2020

29 min 58 sec

Před 100 lety se narodila legenda moderní světové literatury, autor jen zdánlivě pouze pijácký a explicitně sexuální. Charles Bukowski napsal texty, které vypadají tak přirozeně, že se zdá, že by je mohl napsat každý. Ale když se ohlédnete po posledních padesáti letech literatury, zjistíte, že Bukowski je pořád jen jeden, přestože se mnoho epigonů snažilo a jistě i dál bude snažit mít Bukowského jiskru. S překladatelem a literárním publicistou Josefem Rauvolfem. Uvádí Tomáš Weiss

Aug 2020

24 min 30 sec

Píšíci violoncellistka Zuzana Dostálová vydala svoji čtvrtou knihu. Román Soběstačný je o dospívání uprostřed těžkostí světa. O množství ztrát a občasných nálezech. O těch nejtěžších věcech života, které musí teprve náctiletý nakonec prostě nějak zvládnout. O tom, že život není peříčko, ale někdy pořádná traverza. Rozhovor s autorkou vedla nadšená čtenářka a redaktorka ČT Nora Fridrichová.

Aug 2020

28 min 16 sec

Jak to letos bude s knižními cenami Litera? Jak vznikají a pracují poroty? Jak se vybírají knihy? V čem se liší česká a slovenská Litera? A jak vznikaly Dějiny české detektivky? Co to je detektivka a je ta česká něčím speciální? O tom v rozhovoru s hosty: literárním vědcem a básníkem Michalem Jarešem a redaktorem servru iLiteratura, literárním kritikem a otcem spoluzakladatelem cen Litera Pavlem Mandysem.

Aug 2020

32 min 42 sec

Mohl by základní nepodmíněný příjem mohl skoncovat s chudobou, proměnit povahu práce a přetvořit svět? A co je to vlastně za koncept, kdy všichni lidé ve státě dostanou bez dalších podmínek na začátku měsíce peníze, se kterými si můžou dělat, co chtějí? Víc v knize Dejte lidem peníze od americké autorky Annie Lowreyové. Ta právě v překladu Michala Šašmy vyšla v edici Crossover nakladatelství Argo. Debatují Petr Fischer a Oldřich Vágner. Připravil knižní obchod Kosmas.

Jun 2020

28 min 7 sec

Za oponou války a Rozpojené státy - dvě knihy, které zaujaly. Napsali je reportéři České televize Jakub Szántó a Martin Řezníček. První je o blízkovýchodních zkušenostech, druhá o současných Spojených státetch. Moderuje Richard Klíčník.

Jun 2020

32 min 38 sec

Po 35 letech vydala na podzim 2019 kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová pokračování Příběhu služebnice - The Testaments. Právě vychází český překlad s názvem Svědectví. O knize a autorce s překladatelkou Kateřinou Klabanovou si povídá Tereza Verecká. Připravuje e-shop, knihkupectví a knižní distribuce Kosmas.

May 2020

26 min 54 sec