FOCUS ON

FOCUS ON

Rozhovory na téma robotizace, digitalizace, byznysu a ekologie s důrazem na moderní technologie

All Episodes

Nemoci mezi včelami řádí, zvyšuje se spotřeba pesticidů a zhoršuje se životní prostředí. Včel proto výrazně ubývá a s nimi i včelařů, jelikož včelaření se věnují spíše starší generace a u mladých tento koníček příliš rozšířený není. Poptávka po včelích produktech se však zvyšuje, říká Marek Novotný z firmy Purus Meda.

Dec 1

11 min 30 sec

V ekonomice souvisí všechno se vším. Člověk by si řekl, že v krizi půjde do charity méně peněz. Nynější situace je však úplně jiná a nám se tak ukázal pravý opak. Pro UNICEF byl předešlý rok rekordní, říká výkonná ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. Poslechněte si rozhovor s předstihem ve formě podcastu.

Nov 29

20 min 4 sec

Současná ekonomická situace je výrazně horší, než se v létě předpokládalo. Pandemie zanechala zdraví ekonomiky ve špatném stavu, a i když se dá předpokládat, že díky proočkovanosti nebude třetí vlna tak zdrcující, v návaznosti na pandemii přichází další nepřehlédnutelné problémy, tvrdí ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank a zároveň člen Národní ekonomické rady vlády. 

Nov 22

25 min 23 sec

Vojtěch Adam byl zvolený novým rektorem Mendelovy univerzity a má velké plány. Zemědělství se vrací do hry, ale v moderní podobě s použitím vědeckých poznatků. Největší revoluce se odehrají v laboratořích. A jak mohou přispět obyčejné řasy v boji s klimatickými změnami?

Nov 16

17 min 21 sec

Projekt viaGood je mezinárodní platforma, která využívá výhody sociální sítě. Tento „Facebook dobra“ vznikl na popud nespokojenosti s chodem věcí na světě a snaží se o propojení milionů lidí se stejným zájmem. Stačí se pouze zaregistrovat a v pár krocích může světu pomoci každý.

Nov 9

13 min 42 sec

Digitální asistentka Kate, která za vás zaplatí nebo vám zařídí pojištění bez zdlouhavého vyplňování formulářů a platebních příkazů. Pouze pomocí hlasu. To není námět sci-fi filmu, ale inovace, říká Michaela Lhotková, členka představenstva ČSOB.

Nov 4

14 min 43 sec

Dnešní vrcholový fotbal je úzce, dá se říct, až nedělitelně, spjat s byznysem. Důležitou roli v této otázce hraje hlavně země a úroveň, od které se sport odvíjí. Co se týče České republiky, fotbal je u nás nejpopulárnějším sportem. Jsme v něm však podle Pavla Kuky, bývalého reprezentanta a fotbalového agenta, z ekonomického hlediska úspěšní?

Nov 2

11 min 27 sec

Moderátor, podnikatel a známý “autíčkář” Míra Hejda v rozhovoru prozradil, jak úspěšně propojit svět médií a podnikání, jak se naučit investovat nejen do nemovitostí a jakou budoucnost mohou mít třeba kryptoměny.

Oct 26

15 min 17 sec

Boj s alzheimerem, rozpoznání virových, bakteriálních a respiračních onemocnění skrze fotografií nebo monitoring vzdálené péče budoucím maminkám. Jak mohou IT technologie účinně pomáhat, vysvětluje Ladislav Müller ze společnosti Principal engineering.

Oct 23

15 min 45 sec

Za 12 let, co jsem v módě, se toho hodně změnilo, hlavně ve výši odměn. Dříve byli lidé hladovější po reklamách, dnes je trh přesycený. Pokud jsou modelky či modelové úspěšní, vydělají si částky v řádech statisíců ročně. Rozpočty se přesouvají mezi influencery na sociální sítě. Ti úspěšní si vydělají v řádech milionů ročně. Jak funguje modelingový byznys v praxi a zda je i trh s influencery přesycený, popisuje Roman Holárek, majitel PURE MODEL Management.

Oct 19

8 min 36 sec

Jak a kdy se v Česku rozjel internet, co tomuto fenoménu předcházelo a proč je pro velkou část populace synonymem internetu Seznam, popisuje jeden z jeho zakladatelů Jan Gruntorád.

Oct 17

16 min 3 sec

Chování mezi 20 a 30 rokem života ovlivňuje, jak rychle budete finančně nezávislí. Proč a jak je důležité investovat? Rozumí vůbec mladí lidé investování? Odpovídá Filip Stropek, youtuber a burzovní makléř ze společnosti Cyrrus.

Oct 12

15 min 40 sec

Proč Česko postihne energetická krize, jaký je důvod zvyšování cen energií a na kolik tento skok vyjde běžnou rodinu? To v dnešním díle vysvětlí Ondřej Doležal, zakladatel energetické firmy Sforp.

Oct 7

18 min 31 sec

Jednorožci jsou firmy, které mají hodnotu přes jednu miliardu dolarů ještě před vstupem na burzu. Nejen o takových firmách jsme si promluvili s angel investorem Petrem Šímou z Depo Ventures.

Oct 5

14 min 29 sec

U manažerské pozice je lidský aspekt a vliv člověka jako takového dosti výrazný a nelze jej nahradit, tvrdí o případné robotizaci oblasti lidských zdrojů Markéta Šveda, headhunterka ze společnosti Recruit CZ.

Sep 29

13 min 45 sec

Jak se vrcholoví sportovci starají o své peníze, jak jim ve finanční gramotnosti pomáhají kluby a asociace a jak se z enormních výdělků na nejvyšší hokejové úrovni nezbláznit? O tom promluvil “zlatý hoch z Nagana”, bývalý profesionální hokejista Josef Beránek. Poslechněte si zítřejší rozhovor už dnes ve formě podcastu.

Sep 21

13 min 9 sec

Jak probíhá největší kuchařská soutěž MasterChef, jak funguje gastromarketing, a dá se uživit na Instagramu? O tom promluvila Kristína Nemčková, vítězka soutěže MasterChef Česko 2019.

Sep 14

10 min 46 sec

Digitální zemědělství je v České republice pořád ještě v plenkách. Co si pod tímto pojmem představit a jaký je důvod stále malého podílu moderních farem vysvětluje Tomáš Hrůša, spolumajitel firmy AGRO-partner.

Sep 8

13 min 23 sec

V horizontu několika let jsou ceny za kryptoměny stále na začátku. Česká vláda zatím kryptoměny nijak neřeší a ministryně financí vůbec netuší, o co jde. Banky jsou k Bitcoinu nebo Ethereum velmi opatrné, stačil by nám přístup jako ve Švýcarsku. Jak začít s kryptoměnami a které z nich nepřežijí? Odpovídá Petr Lukáč, redaktor Hospodářských novin a autor podcastu Krypto Insider.

Sep 3

14 min 57 sec

Podniky i státy napříč světem přesouvají svou dokumentaci do digitální prostředí. Kdy se Evropa dočká „bezpapírového“ světa, a o tom, jak technologie funguje hovoří David Nekvasil, manažer programu IDP ze společnosti Kendaxa.

Sep 1

13 min 38 sec

Uměla inteligence není vševědoucí. A ještě nějakou chvíli nebude. Proč tomu tak je a jaký koncept je futuristickému obrazu nejblíže, popisuje Ivan Sivák, zakladatel AI startupu BotX.

Aug 24

10 min 26 sec

Jakou roli zastávají roboty a umělá inteligence ve světě financí a obejdou se bez lidského zásahu? O tom i jejich roli detektiva mluví v rozhovoru Jitka Haubová, členka představenstva Komerční banky zodpovědná za provoz.

Aug 19

9 min 25 sec

Potřebujeme opravdu digitalizaci, jak navrhovat aplikace bez znalosti kódu a jak si v tomto ohledu vedou tuzemské společnosti? Na to odpovídá Gianluca Turturro ze společnosti ACTUM Digital.

Aug 17

19 min 52 sec

Jak se změnil svět modelingu, kdo se stará o finanční vzdělávání modelek, a jsou soutěže krásy kvůli sociálním sítím přežitek? Odpovídala Eva Čerešňáková, bývalá modelka a současná ředitelka komunikace v Trinity Bank.

Aug 13

11 min 12 sec

Stejně jako největší objev devatenáctého století - elektřina - má vynález umělé inteligence ambice změnit fungování společnosti od nejhlubších kořenů. Jak nás AI v budoucnu ovlivní, proč se bez ní neobejdeme a jaký vliv bude mít na pracovní trh? Odpovídala Lenka Kučerová, ředitelka spolku prg.ai.

Aug 10

22 min 46 sec

O herním průmyslu, českém jednorožci – Beat Saberu a dalších zajímavostech z oboru jsme si jsme si povídali s Vladimírem Geršlem, spolumajitelem herního studia GoldKnights.

Aug 6

20 min 44 sec

Děti od pěti let se učí programovat. Jak? Třeba právě pomocí populárních her. Budoucí experti na informační technologie se tak možná rodí i díky společnosti make IT today, kterou vlastní Jana Vyhlídalová.

Aug 3

12 min 3 sec

O využití miniaturních robotů, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké je jejich místo v medicíně, popisuje František Mach, vedoucí výzkumné skupiny CIMRA ze Západočeské univerzity v Plzni.

Jul 27

17 min 15 sec

O využití kolaborativních robotů v průmyslu, jejich propojení s moderními technologiemi i zastoupení v medicíně mluví Jan Koplík, obchodní manažer pro český i slovenský trh ze společnosti Stäubli.

Jul 20

15 min 45 sec

Firmy zjistily, že mnohem snazší je najít si robota, než si najít pracovní sílu na trhu. Robota naučíme vidět, uchopovat, pohybovat se, ale nahradit kreativitu člověka zatím nikdo nedokázal. O kolaborativní robotice promluvil Josef Ponikelský, projektový manažer z firmy Hennlich. Poslechněte si zítřejší rozhovor už dnes ve formě podcastu.

Jul 13

10 min 20 sec

Naprostá většina firem si uvědomuje, že je nutné diverzifikovat výrobu. Všeobecně rostou náklady, firmy se snaží zvyšovat ceny, ale ne vždy se to daří, protože mají dlouhodobé kontrakty na několik let. Rodinné firmy bojují, snaží se investovat a inovovat. Robotizace výroby je tu od druhé světové války, pointa průmyslu 4.0 je v něčem jiném. O strojovém učením, digitálním dvojčeti a zlatě českého průmyslu promluvila Alena Burešová z Národního centra průmyslu 4.0.

Jul 6

20 min 36 sec

Co je to cirkulární ekonomika, proč je důležitá a jakou roli v ní hrají moderní technologie? To vše vysvětluje v rozhovoru Petr Novotný, programový manažer z Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).

Jun 30

21 min 4 sec

Proč se v posledních letech rozmohla kybernetická kriminalita, co za praktiky hackeři využívají nebo jak si Česká republika vede ve světě kybernetické bezpečnosti, popisuje v rozhovoru Pavel Matějíček, bezpečností expert ze společnosti Eset.

Jun 22

11 min 43 sec

Studentů technických oborů stále ubývá, tento problém je ale nutné řešit. Bez techniků, inženýrů a inovátorů všech druhů by pandemie dopadla značně hůř. Minimálně to si myslí Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Jun 15

14 min 57 sec

Automatizace má v průmyslu mnoho tváří. Kromě téměř všední výrobní linky lze automatizovat například i kontrola kvality. Jak to funguje v praxi, vysvětluje Pavel Šťastný ze společnosti Kendaxa.

Jun 8

11 min 25 sec

O digitálním řemeslu, mindsetu českých vynálezců a důležitosti technického vzdělávání pohovořil Tomáš Mejzlík, manažer digitální dílny FabLab.

Jun 1

12 min 33 sec

Projekt Corrency přišel se zajímavým nápadem podpory lokální ekonomiky v podobě unikátní měny ne nepodobné kryptoměnám. Nový bitcoin to ale není... Jak projekt, který je pilotně spuštěn v Kyjově, funguje a jaké má měna využití, vysvětluje mluvčí projektu Barbora Vaculíková.

May 25

10 min 34 sec

Až milion Čechů pečuje o své blízké. Sociální služby a opatrovnictví je tak důležité společenské téma. Jak automatizace, robotizace a moderní technologie zasahují právě do této problematiky? O tom promluvil Ivo Mareš, projektový manažer Diakonie.

May 18

12 min 58 sec

Pandemie může výrazně proměnit mnoho průmyslových odvětví – například i těžce zasažený automobilový průmysl. Za rekonvalescenci právě tohoto odvětví mohou být výrobci vděční 3D tisku, alespoň to si myslí Josef Doleček, ředitel společnosti Fillamentum.

May 11

17 min 43 sec

O tom, co je vlastně nanorobot, jak ho můžeme využít a proč, promluvil univerzitní profesor a vedoucí výzkumu nanorobotů Martin Pumera.

May 4

16 min 18 sec

Hranice klasické strojařiny se s nástupem moderních technologií mění a i školství by na tento technologický postup mělo reagovat, tvrdí Petr Šimáček, ředitel Yamazaki Mazak pro česko-slovenský trh.

Apr 28

17 min 30 sec

Svět startupů je velmi soutěživý. Minimálně počátek jejich fungování přirovnává venture investor a organizátor SWC Summitu Václav Pavlečka k jatkám. Jak to myslí?

Apr 26

16 min 53 sec

Magická přípona „na klíč“ už se dostala téměř do každého aspektu podnikání. Webové stránky? Na klíč. Marketingová strategie? Na klíč. A dokonce už i robotická linka. O tom, jak to funguje v praxi, mluví Petr Brynda ze společnosti HAHN Automation.

Apr 20

12 min 36 sec

Předpokládá se, že oblast vojenské robotiky bude bilionový byznys, a samozřejmě si ho nikdo nechce nechat ujít, komentuje vývoj oboru plukovník Jan Mazal, vedoucí Katedry vojenské robotiky na Univerzitě obrany.

Apr 13

18 min 2 sec

Skladníci mají tu nejlepší zkušenost, jak konkrétně a přesně pracovat s manipulační technikou, a díky svému know-how dokážou dávat reálné a faktické připomínky, jak se má nová technologie používat. A z těchto lidí se většinou rekrutují nejlepší operátoři těchto zařízení, říká Roman Žák, předseda představenstva společnosti Aimtec, která vytváří podnikové softwary a pomáhá s digitalizací.

Apr 6

23 min 54 sec

V našem vývoji se teď můžeme vydat směrem, že obohatíme naše tělo o mechanické části, a tomu říkáme android. Nebo začneme naše části nějakým způsobem biologicky vylepšovat a vznikne skutečný nadčlověk, říká Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně.

Mar 30

14 min

Když se bavíme se zákazníky o dopadu koronaviru na byznys, jejich předpoklad je, že by v příštích letech mělo dojít k větší automatizaci fabrik včetně diagnostik. K budoucnosti proto hledíme s větším optimismem, říká Pavel Konečný, zakladatel firmy Neuron Soundware.

Mar 23

13 min 10 sec

Je to podobné jako za první republiky, ke které se rádi obracíme. Československu se tehdy dařilo, ale málokdo si uvědomuje, že stejně jako dnes drtivá většina výroby byla pod zahraničním kapitálem, tvrdí Ivo Procházka, specialista na informační systémy ze společnosti Ness.

Mar 16

13 min 56 sec

Já osobně konkurenci vítám, každé konkurenční prostředí vytváří nové příležitosti a nové nápady, říká o trhu s ERP systémy Jiří Brych, produktový manažer společnosti Asseco Solutions.

Mar 11

15 min

V čem dělají české firmy největší chyby z hlediska přijímání nových technologií? Dodavatelů jsou mraky, zapotřebí je střízlivý pohled a zhodnotit možnosti, říká Milan Tesař, obchodní ředitel společnosti Info Consulting, která se zabývá podnikovými informačními systémy.

Mar 9

22 min 16 sec