חוץ לארץ

הארץ

פודקאסט חדשות החוץ של "הארץ". בכל שבוע רחל גולדברג מביאה זווית קצת אחרת לסיפור חדשותי מהעולם הגדול.

All Episodes

אריק זמור הוא האיש המדובר ביותר בצרפת בימים אלה. זמור הוא עיתונאי ופובליציסט בעל דעות ימניות קיצוניות, ולאחרונה גם פוליטיקאי. השבוע הוא הכריז על מועמדותו לנשיאות צרפת בבחירות שייערכו באפריל הקרוב. אם לא תהיה הפתעה גדולה, עמנואל מקרון יינצח את הבחירות ויישאר בארמון האליזה, אבל התאוצה שזמור צובר בסקרים, ההצלחה של ספריו ויכולת השכנוע של התיאוריות שלו, מעידות על הלך הרוח העכשווי בצרפת. זמור עוסק בבעיות שמטרידות את הצרפתים באופן שאף אחד אחר לא מעז. הוא מתבטא בבוטות נגד מהגרים, מוסלמים, שחורים, נשים, הומואים וכמובן התקשורת. התבטאויות שבגללן הוא גם הורשע בהסתה לגזענות ונדרש לשלם קנסות גבוהים. הוא מצליח לעשות את זה בזכות הביוגרפיה שלו. זמור בן ה-63. הוא יהודי, בן למשפחה שמוצאה באלג'יריה ושהגיעה לצרפת בשנות ה-50,  הוא קורא "לקחת בחזרה את המדינה מידי המיעוטים", ומצליח לגעת בבעיות הזהות הכי קשות של האומה הצרפתית. בפרק הזה של "חוץ לארץ" נדבר עם פרפסור דניס שרביט על העלייה המטאורית של אריק זמור, ועל השינויים הפוליטיים שעוברת צרפת.  פודקאסטים נוספים מבית "הארץ" 🎧 "הגיע הזמן לעבור לצורה אחרת של חיים, למערכת יותר משוכללת" 🎧 האם המהלך ההיסטורי יצליח למנוע את גניבת טריליוני הדולרים מאזרחי העולם? 🎧 שאלה מספר 7: אז מה עושים עם כל הקנאביס הזה? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2

31 min 59 sec

בחודש שעבר הצליחו מנהיגי העולם לקדם מהלך היסטורי. מדובר בצעד שאולי נשמע כמו שעמום כלכלי, אבל ההשלכות שלו ישפיעו על אזרחי העולם ואולי אפילו על היכולת שלהם להתמודד עם משברים כמו משבר האקלים והקורונה. למעלה מ-130 מדינות הסכימו באוקטובר האחרון לכונן מס חברות מינימלי בגובה 15%. המהלך מנסה להילחם במירוץ העולמי של מדינות שמנסות לפתות אליהן את התאגידים הגדולים. לפי חלק מההערכות, המירוץ הזה גורם למרבית אזרחי העולם להפסיד בכל שנה סכומים דמיוניים. טריליונים על גבי טריליונים של דולרים שהיו יכולים לשמש לבניית בתי חולים, בתי ספר ותשתיות אזרחיות שיטיבו עם האנושות. מעלימות המס הגדולות ביותר בעולם הן חברות טכנולוגיה, תרופות ואנרגיה. אבל  פעילות במקלטי מס היא לא דבר ששמור רק להן. רק בחודש שעבר חשפו מסמכי פנדורה איך רבים ממנהיגי העולם מחזיקים הון באמצעות חברות קש שרשומות במדינות כמו פנמה, בליז, סיישל ואיי הבתולה. לחשיפה של מסמכי פנדורה קדמו מסמכי פנמה ב-2016 שהראו גם הם איך האליטה העולמית מסתירה את ההון שלה ובמקרים רבים מתחמקת מתשלום מס. השבוע בפודקאסט "חוץ לארץ" נדבר עם העיתונאי דניאל דולב, שהיה הנציג הישראלי בפרויקט חשיפת מסמכי פנדורה. ננסה להבין כיצד מקלטי המס משרתים את האליטה העולמית והאם המהלך החדש של מנהיגי העולם ישנה את המציאות הזאת. פודקאסטים נוספים 🎧 האם יש מקום להטיל ספק בכל מה שמספרים לנו על משבר האקלים? 🎧 כשנגמר האפרטהייד הורידו את הגדר החשמלית. מי שהפסיד היו דווקא השחורים 🎧 "השמאל אוהב את האנושות, אבל הוא שונא אנשים. לכן שונאים אותו בישראל" See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 25

26 min 18 sec

בשבוע שעבר מת פרדריק וילם דה קלארק, שהיה נשיאה האחרון של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. דה קלארק היה זה שביחד עם נלסון מנדלה עזר להפוך את דרום אפריקה ממדינה גזענית שמדכאת את תושביה לדמוקרטיה. 27 שנה חלפו מאז החלו השחורים בדרום אפריקה לנהל את מדינתם, ומצבם כיום רחוק מלהיות מזהיר. דרום אפריקה סובלת מאבטלה קשה ומאלימות כרונית. רק לאחרונה נהרגו בה מאות בני אדם במהומות אלימות שפרצו בעקבות מאסרו של הנשיא לשעבר. למרות השנים שחלפו, נראה שההפרדה הגזעית בדרום אפריקה השתמרה, כאשר פעמים רבות הלבנים עדיין נהנים מחיים בטוחים יותר ומרווחה כלכלית ואישית טובה יותר. לכך מצטרפת מתיחות של המקומיים מול מיליוני מהגרים שצברו מעמד חברתי וכלכלי במדינה ונתפסים ככאלו שמנשלים את המקומיים. הי. אני רחל גולדברג ואתם מאזינים לחוץ לארץ, פודקאסט חדשות החוץ של הארץ. בפרק הזה ננסה להבין למה המדינה שהיתה סמל לדיכוי והפכה לסמל של תקווה מתקשה להתייצב, והאם יש לה סיכוי להפוך למדינה שוויונית, שהעבר הכואב שלה לא מכתיב את ההווה. פודקאסטים נוספים של "הארץ" 🎧 איך פספסה ישראל את ההזדמנות להפוך למעצמת קנאביס 🎧 "אני לא ישן בלילה בגלל המתאן של סיביר. ברגע שישתחרר אנחנו בצרות" See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 18

29 min 44 sec

לפני 26 שנים באה לעולם אחת המדינות המשונות ביותר בעולם, בוסניה-הרצגובינה. אחרי שלוש וחצי שנות מלחמה עקובה מדם שגבו את חייהם של מאה אלף איש, נחתם הסכם דייטון ששם קץ לזוועות וחילק את המדינה לשתי אוטונומיות נפרדות: הפדרציה של בוסניה והרצגובינה, בה חיים בעיקר בוסנים-מוסלמים וקרואטים, ורפובליקת סרפסקה, שרוב תושביה סרבים. האיזון בין שתי האוטונומיות האלה ובין שלוש הקבוצות האתניות נשמר באמצעות מערכת שלטונית סבוכה מאוד שמאפשרת לאנשים שנלחמו בחורמה זה בזה לחיות יחד במדינה אחת. אלא שבשבועות האחרונים מנשבות שוב בבוסניה רוחות מהעבר. מילורד דודיק, הצלע הסרבית במוסד הנשיאות המוזר של המדינה, פתח במתקפה נגד מוסדות השלטון. דודיק מאיים כבר 15 שנה בפרישה של האוטונומיה הסרבית מהמדינה הבוסנית, אבל עכשיו נראה שהאיומים שלו הפכו לסכנה ממשית. זה מצב די משונה שנשיא חותר באופן מכוון תחת המדינה שהוא עומד בראשה ומנסה לפרק אותה. והמצב הזה יכול גם להשפיע על מדינות אחרות בבלקן ולעורר שוב את אי היציבות באזור שידע סבל רב שתוצאותיו מורגשות עד היום. היום בפרק של "חוץ לארץ" נארח את העיתונאי איתי אנגל, שבתחילת שנות ה-90 סיקר את המלחמות בבלקן מהשטח. ננסה להבין למה דווקא בבוסניה המלחמה היתה כל כך אלימה והאם ישנה סכנה שהיא תפרוץ שוב. הוא גם יספר לנו מדוע הלוחמים שכל העיתונאים פחדו מהם חיבקו אותו כשגילו שהוא מישראל. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 11

37 min 59 sec

כל העולם עסוק בימים האלו בגלזגו ובוועידת האקלים שמתקיימת בה. בפרק הזה אנחנו רוצים להתמקד לא באקלים, אלא בצד הלא נעים של גלזגו, העיר שלפני פחות מעשרים שנה הוגדרה בירת הרצח של אירופה. כבר 200 שנה שבגלזגו משגשגת תרבות של כנופיות רחוב. בשנים האחרונות היא הצליחה לשקם את עצמה במידת מה, אבל היא עדיין סובלת מהאלימות, ואולי לא תצליח להשתחרר ממנה לגמרי לעולם. בעזרת עודד פוירשטיין, דוקטורנט להיסטוריה ומנחה הפודקאסט "היסטוריה גדולה, בקטנה", ננסה להביא את היסטורית הכנופיות של גלזגו ולהבין איך היא קשורה לעלייה ולנפילה של האימפריה הבריטית. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 4

25 min 2 sec

בראשית השבוע נתפס במעבה הג'ונגל סוחר הסמים המבוקש ביותר בקולומביה. נשיא המדינה תיאר את מעצרו של דאירו אנטוניו אוסוגה כמשמעותי ביותר מאז מעצרו של פבלו אסקובר לפני כשלושים שנה. סיפורו של אוסוגה הוא במידה רבה סיפורה של קולומביה. במשך עשרות שנים הוא היה חבר במליציות צבאיות שפעלו במדינה המסוכסכת, ובהמשך נכנס לעולם הפשע באזורים בהם הממשלה הקולומביאנית כמעט ולא קיימת והנהיג את "קלאן המפרץ" - ארגון עצום שבו 1,200 חמושים. אלא שמומחים רבים מטילים ספק בהשפעה של המעצר על תעשיית הסמים ועל מפלס האלימות במדינה שגורלה כרוך כבר עשרות שנים בסחר בקוקאין. בתקופה בה השימוש, התפוקה ורווחי תעשיית הקוקאין מנפצים שיאים, נדמה ששום מעצר מתוקשר לא ישנה את המציאות. השבוע מחליפה גילי איזיקוביץ' את רחל גולדברג בהגשת הפודקאסט חוץ לארץ. כמדי שבוע, גם הפעם אנחנו צוללים לסיפור חדשותי מהעולם הגדול והפעם ננסה להבין בעזרת פרופסור אריה קצוביץ', מומחה לאמריקה הלטינית מהאוניברסיטה העברית, איך התמכרה קולומביה לקוקאין ולמה כל כך קשה לה להיגמל.  See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 28

20 min 51 sec

בשנה האחרונה מתרחשת באתיופיה זוועה ומיליוני אזרחים משלמים בה מחיר כבד. על התרחשות האסון יש הסכמה די רחבה, אבל פה זה נגמר ומתחילה מלחמת גרסאות בדבר האשמים, הקורבנות והנסיבות.  במוקד של מלחמת האזרחים במדינה נמצא חבל תיגראי שבצפון אתיופיה. הממשלה והצבא נלחמים שם נגד "החזית העממית לשחרור תיגראי" ששולטת בחבל. עד לפני שלוש שנים היא גם הנהיגה את אתיופיה כולה. הדיווחים המעטים שמגיעים מהאזור, שמנותק מרשתות התקשורת והאינטרנט, מדברים על משבר הומניטארי קשה. ישנן עדויות קשות על הרג, אונס והרעבה, בין היתר על ידי חיילים אריתארים שפועלים שם בחופשיות. לאלימות שהתפרצה בשנה האחרונה יש סיבות היסטוריות. היא קשורה ביריבות בין בתי מלוכה וגם בדמות שהפכה לאגדה בעולם האפריקאי והמערבי - היילה סילאסי. היא חלק מהיסטוריה של מדינה יוצאת דופן שעיצבה את גורלה בעצמה, ובניגוד לכל מדינות אפריקה - מעולם לא היתה תחת כיבוש קולוניאלי. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 21

30 min

העולם חווה תקלות קשות בשרשרת האספקה. לסערה המושלמת מצטרפים כעת גם מחסור באנרגיה, עליית מחירים ופאניקה, וההשלכות יכולות להיות הרסניות לאקלים, לפוליטיקה ולכלכלה See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 14

23 min 46 sec

"משחק הדיונון", כמו גם הסרט "פרזיטים" מציגים אי שוויון אלים וקיצוני בדרום קוריאה. עד כמה היצירות המצליחות מספרות את הסיפור שלה, למה כל כך הרבה צעירים מתאבדים בה ולמה המבחן באנגלית גורם להשבתת הטיסות במדינה? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 7

24 min 29 sec

איך סרט דל תקציב התניע את עידן הפייק ניוז המודרני ולמה ארה"ב עדיין מסתירה פרטי חקירה שקושרם את סעודיה למתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 2

30 min 13 sec

לפני עשור קיבלה דרום סודאן עצמאות. מאז פרצה בה מלחמת אזרחים, תושביה סובלים מרעב והיא לא מצליחה להתייצב. מה יכולים ללמוד ממנה עמים שרוצים עצמאות ואיך זה קשור לטוויית חוטים במנצ'סטר? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 26

21 min 3 sec

בשבועות האחרונים נעלמו כל הספקות בדבר ההתחממות הגלובלית. איך מתייחסים למשבר האקלים בסין, שאחראית לשליש מפליטת הפחמן העולמית, והאם השאיפות הגדולות שלה יצילו את העולם?  אורח: פרופ' עודד פוצ'טר מבית הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל אביב See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 19

18 min 32 sec

אחרי 20 שנה, ארה"ב נסוגה כעת מאפגניסטאן. מה בדיוק הם ניסו להשיג שם, למה לא היה להם סיכוי להשיג את מטרותיהם ומה יעלה בגורל המדינה שהטליבאן עומד לכבוש בקרוב פעם נוספת See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 12

26 min 17 sec

ב-6 באוקטובר 2019 עלו תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית של צ'ילה ב-30 פסוס. כ-14 אגורות. איש לא ציפה לכך, אבל מיד לאחר מכן ניצתה במדינה מחאה עזה שבשיאה יצאו מיליון איש לרחובות הבירה סנטיאגו, הצבא נשלח לדכא את המפגינים ו-36 בני אדם נהרגו. ההתפרצות היתה לא צפויה לא רק בגלל הסיבה הזניחה יחסית שגרמה להן, אלא משום שצ'ילה נחשבת לסיפור ההצלחה הכלכלי של דרום אמריקה. היא עשירה במשאבים, יש לה ענפי דיג וחקלאות משגשגים והיא מדורגת במקום הגבוה ביותר במדד הפיתוח של האו"ם. אבל מאחורי הנתונים המרשימים מסתתרת אמת מורכבת. צ'ילה גם מדורגת במקום הגבוה ביותר במדד האי-שוויון מבין מדינות ה-OECD, מחצית מאוכלוסייתה מרוויחה פחות מ-550 דולר לחודש ואחוז מהאוכלוסייה מחזיק ב-33% מהעושר במדינה. המהומות שפרצו לפני כשנתיים הובילו לשרשרת של אירועים פוליטיים יוצאי דופן. בעקבות משאל עם שנערך, בימים אלו מנוסחת בצ'ילה חוקה חדשה שנכתבת לא על ידי פוליטיקאים אלא על ידי האזרחים עצמם. "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדשות החוץ של הארץ בהגשת רחל גולדברג. בכל שבוע נדבר על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. והיום, בעזרת פרופסור חררדו לייבנר ננסה להבין איך מדינה עוברת שינוי פוליטי בצורה שהיא חסרת תקדים וגם איך התערבות אמריקאית, כלכלנים שנויים במחלוקת וחבורה של אקדמאים בשם "נערי שיקגו" הובילו למהומות ולשינוי. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 5

22 min 55 sec

אחד הדברים שתפסו את תשומת ליבם של עיתונאים שהגיעו לטוקיו בשבועות האחרונים כדי לסקר את המשחקים האולימפיים, היה ריבוי מכונות הממכר האוטומטיות. כן, אותן מכונות שאנחנו מכירים בעיקר כמכונות שתייה קלה, משמשות ביפן למכירה של כמעט כל דבר שניתן להעלות על הדעת, מאוכל חם, פיצות ומרקים, דרך חפצים שימושיים כמו מטריות ומצלמות, ועד טבק ואלכוהול. במרכז התקשורת של האולימפיאדה ניצבת שורת מכונות שמציעות לקונים הסקרנים מזכרות ממותגות של התחרויות. ביפן יש כיום מעל ל-5 מיליון מכונות אוטומטיות, השיעור הגבוה ביותר בעולם של מכונות ביחס לגודל האוכלוסיה. יפן היא בערך בגודל של קליפורניה, ויש בה יותר מכונות אוטומטיות מבארה"ב כולה. הן נמצאות בכל פינה ברחובות העמוסים של טוקיו אבל גם מחוץ לערים הגדולות. אפילו על פסגת הר פוג'י אפשר למצוא מכונה שתייה אוטומטית. מספרן הגבוה של המכונות הללו יכול ללמד הרבה על החברה והתרבות היפנית וגם על האתגרים איתם מתמודדת יפן. "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדשות החוץ של הארץ בהגשת רחל גולדברג. בכל שבוע נדבר על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. והיום נבדוק ביחד עם רותם קובנר וענת פרנס איך הפכו מכונות הממכר האוטומטיות לסמל לתרבות הצריכה של יפן, מהם השורשים של העניין היפני באוטומציה, וכיצד כל זה קשור לבעיה הדמוגרפית של המדינה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 28

23 min 21 sec

לפני שבועיים נכנסו חמושים לביתו של נשיא האיטי ז'ובנל מואיז ורצחו אותו. ההתנקשות בחייו של מואיז היא פרק נוסף בהיסטוריה הקשה של המדינה. האיטי היא המדינה הענייה ביותר בחצי הכדור המערבי ובשנים האחרונות היא התמודדה עם אסונות טבע קשים, מגפות ואלימות קשה ברחובותיה. בשל המצב הפוליטי וההומניטרי בהאיטי, ישנו כעת חשש מהתפשטות של כאוס חברתי. האיטי מתקיימת בפועל על סיוע בסך מיליארדי דולרים מהקהילה הבינלאומית. ממשלות זרות נמנעות מהפסקת המימון מחשש שהיא תתמוטט לגמרי. אבל הסיוע הבינלאומי שניתן לה לא הצליח להשיג את מטרותיו. הוא לא בנה תשתיות אזרחיות, מערכת דמוקרטית מתפקדת או יציבות לטווח ארוך. במקום, המוסדות בהאיטי חדלו בהדרגה לתפקד, האלימות ברחובות גברה ונראה שהמדינה רק הידרדרה לתהום עמוקה יותר. "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדשות החוץ של הארץ. בכל שבוע נדבר על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. והיום, ננסה להבין האם המערב אשם במצב של האיטי ולמה כל כך קשה להציל מדינה במצוקה? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 22

22 min 14 sec

בחודש שעבר התפרסמה באיראן תמונתו של המנהיג הרוחני העליון, האייתוללה עלי חמינאי, מקבל את המנה הראשונה של חיסון הקורונה שפותח במדינה. בתמונה, שפורסמה בעמוד הטוויטר של המנהיג, נכתב כי חמינאי "מודה לכל מי שהשתמשו בידע ובניסיון שלהם" על מנת לפתח את החיסון האיראני לקורונה. מאחורי פיתוחו של החיסון האיראני נמצאת חברה השייכת לתאגיד איראני ענק בשם סטאד. זוהי למעשה אימפריה כלכלית שנבנתה באמצעות החרמת רכוש של אזרחים איראנים. מאז הקמתו, סטאד החרים באופן שיטתי דירות, חנויות ואדמות השייכים למתנגדי משטר, מיעוטים דתיים, אסירים פוליטיים ואיראנים שעזבו את המדינה. בשנת 2013 התפרסם בסוכנות הידיעות רויטרס תחקיר רחב היקף שחשף את דרכי הפעולה של הארגון והעריך כי שוויי עומד על לפחות 95 מיליארד דולר. יֵגַנַה טוֹרבַּטִי, שהיתה בצוות העיתונאים שעבד על התחקיר, תתארח בפרק, ותסביר איך מאז התחקיר גבר כוחו של התאגיד וכיצד תזרים המזומנים שלו משאיר את חמינאי בשלטון. בהמשך נדבר גם עם ד"ר תמר עילם גינדין וננסה להבין את מנגנוני הכוח במדינה, כיצד באה לידי ביטוי אחיזתו של חמינאי באותם המנגנונים וגם למה הציבור האיראני לא מצליח למרוד בשלטון. "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדשות החוץ של הארץ. בכל שבוע נדבר על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. והיום, ננסה להבין איך נבנתה האימפריה הכלכלית הסמויה מן העין של חמינאי, ובאילו דרכים היא מעניקה לו עוצמה אדירה שעולה גם על זו של קודמו. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 15

30 min 19 sec

לפרק הקרוב אנחנו מציעים לכם להכין שתייה קרה, ובין אם אתם בבית, במשרד או בנסיעה, לבדוק אם אתם יכולים להעלות במעלה או שתיים את הטמפרטורה של המזגן. כי הפרק הזה יעסוק במזגנים, או יותר נכון, באופן שבו הם אולי מקררים אותנו, אבל בעצם מחממים את העולם. בשבועיים האחרונים מתמודדים תושבי צפון-מערב אמריקה עם גל חום קיצוני. עומס החום גבה את חייהם של מאות בני אדם. הוא נוצר כתוצאה מתופעה המכונה "כיפת חום": הצטברות של שכבת אוויר בלחץ גבוה באטמוספרה, שפועלת כמו מכסה של סיר וגורמת ללכידה של אוויר חם. כדור הארץ מתחמם. במקומות רבים שבהם לא היה בעבר צורך במזגן נאלצים להתחיל ולהשתמש בו כדי להתמודד עם הקיץ ועם אירועים של מזג אוויר קיצוני. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מעריכה שמספר המזגנים בעולם יעלה מ-1.6 מיליארד כיום ל-5.6 מיליארד ב-2050. המשמעות היא שצריכת החשמל ממזגנים בעולם תשתווה לכל צריכת החשמל של סין והודו כיום. "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדש מבית "הארץ". בכל שבוע נדבר בו על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. הפעם, ננסה להבין מה יקרה אם העולם ימשיך לנסות להתקרר באמצעות מזגנים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 8

20 min 16 sec

לפני חודש הבחין יאסר אל-שאדה שמשהו מוזר קורה. הוא שם לב ששומרי הגבול של מרוקו, שמגנים בדרך כלל על הגדרות של סאוטה, טריטוריה ספרדית זעירה בצפון מרוקו, מתרשלים בעבודתם. שאדה החליט לנצל את ההזדמנות ולשחות לעבר סאוטה. הוא חשב שאם רק יצליח לדרוך על אדמת האיחוד האירופי הוא יבטיח לעצמו חיים טובים יותר מאלו שהשאיר בעיירה מוכת העוני פנידק. שאדה ויתר האלפים שניסו להגיע לחים טובים יותר באותו הלילה אולי לא ידעו את זה, אבל הם בעצם היו כלי במשחק בינלאומי. משחק בו מדינות כמו מרוקו, טורקיה ולוב עושות את העבודה שאירופה לא מעוניינת לעשות בתמורה להטבות כלכליות ופוליטיות. "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדש מבית "הארץ". בכל שבוע נדבר בו על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. היום, ננסה להבין את היחסים האפורים בין אירופה לבין המדינות שמגנות על הגבולות שלה והאם היא צריכה להפסיק לפחד ממהגרים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 1

18 min 31 sec

רוסיה עומדת להשלים פרויקט כלכלי ענק, אבל מי ייהנה מהכסף הגדול? איך הפך הטבח של פוטין מגנב קטן לאוליגרך ולמה מתנהל כעת מרדף שלא היה מאז ימי סטלין אחרי האופוזיציה הרוסית? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 22

24 min 34 sec

בגרמניה, מערכות הבחירות מתנהלות כבר שנים רבות על פי תסריט ידוע מראש. שתי המפלגות הגדולות מתחרות אחת בשנייה, אחת מהן מנצחת, ובדרך כלל הן גם מקימות קואליציה משותפת. בספטמבר הקרוב תסיים אנגלה מרקל תקופת כהונה של 16 שנים כקנצלרית גרמניה, ואזרחי המדינה ילכו לקלפיות להכריע מי יירש אותה. הפעם, נראה ששחקנית חדשה נכנסה למרכז הבמה הפוליטית. באפריל הכריזה מפלגת הירוקים על זהות המועמדת שלה לתפקיד הקנצלרית, אנאלנה ברבוק. מאז, שיעורי התמיכה במפלגה נמצאים בשיא חסר תקדים. בחלק מהסקרים היא אפילו עקפה את מפלגת השלטון של מרקל. בחודשים הקרובים תעמוד המפלגה בפני המבחן האמיתי שלה - אם תצליח לסחוף חלקים נוספים בציבור הגרמני, היא תוכל לתרגם את המומנטום בסקרים לניצחון בבחירות - דבר שלא קרה מעולם.  "חוץ לארץ" הוא פודקאסט חדש מבית "הארץ". בכל שבוע נדבר בו על סיפור חדשותי אחר מהעולם הגדול. הפעם ננסה להבין איך מפלגת הירוקים, שנחשבה בעבר למפלגה איזוטרית, הפכה לכוח פוליטי שיכול לשנות את גרמניה וגם את אירופה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 17

24 min 38 sec