Bez/Schematu || Inaczej o popkulturze i mediach

BFM

Szukam esencji i idei w popkulturze. Tutaj zbieram dla Ciebie to, co najważniejsze, aby pomóc Ci patrzeć szerzej, myśleć więcej i tworzyć lepiej.

All Episodes

Serial "Arcane" na Netflix, osadzony w świecie "League of Legends", pokazuje innym filmowym adaptacjom gier jak zwyciężać. To fenomenalna produkcja z głębią i dickensowskimi motywami, o której będzie rozmawiać przez lata.

Nov 26

53 min 45 sec

1. Gra "Deathloop" 2. Serial "Narcos: Mexico"3. Książka "#Love: Jak kochać w XXI wieku?" / Olga Kamińska4. Album Mastodon "Hushed and Grim"

Nov 10

20 min 44 sec

Spektakl. Immersyjne widowisko. Epopeja. Audiowizualny orgazm. Każde z tych słów dobrze opisuje pierwszy rozdział "Diuny" od Dennisa Villeneuve'a. Ale czy możemy mówić o arcydziele, na które wszyscy czekaliśmy? Bez spoilerów odpowiadam z Krzysztofem M. Majem.

Oct 27

42 min

Pierwszy sezon "What if...?" od Marvel Studios jest mocno nierówny. Koncept był świetny, ale potencjał niewykorzystany. Dlatego poza recenzją i analizą odcinek po odcinku ja i Krzysztof uruchomiliśmy wyobraźnię: a co gdyby... ta seria była odważniejsza?

Oct 12

1 hr 4 min

Na taką produkcję czekałem. Wreszcie mamy dzieło, które naprawdę ciekawie rozprawia ustami bohaterów o Bogu, kościele i wierze. I to wszystko w konwencji dramatu psychologicznego i klasycznego horroru.

Oct 5

9 min 18 sec

Myślałem, jak sprzedać Wam jedną z najlepszych w tej chwili serialowych produkcji. Więc zebrałem dream team. I wyszła nam jedna z najlepszych rozmów w historii B/S, która pozwoli Wam spojrzeć na "Squid Game" jak najszerzej i jak najgłębiej. Gościnnie: Grzegorz Wątroba i Krzysztof M. Maj.

Sep 30

1 hr 27 min

Dla leniwych:1. Serial "Sex Education"2. Gra "Death's Door"3. Film "Stillwater"4. Album "If I Can't Have Love, I Want Power" Halsey

Sep 21

17 min 14 sec

"Shang-Chi" to film Marvela, który równie dobrze mógłby być wspaniałą bajką Disneya. Właściwie proporcje, przystępna formuła. Sceny tańca, które zasługują na miano SZTUKI, a nie tylko walki. I cudowne postaci, z którymi chciałoby się wyskoczyć wieczorem na karaoke.

Sep 7

14 min 18 sec

Dla leniwych:1. Film "The Suicide Squad" 2. Gra "Borderlands 3" + DLC 3. Zespół Days of the New4. Benefis Alice in Chains MoPoP Founders Award 2020

Aug 10

22 min 52 sec

“Green Knight” Davida Lowery’ego jest audiowizualnym zachwytem i intelektualnym wyzwaniem. Wymaga od widza wiele, a jego niejednoznaczność pewnie rozczaruje wiele osób.

Aug 3

9 min 23 sec

Na tle dwóch pozostałych seriali od Marvel Studios LOKI wypada najlepiej. Jest wyrazisty, odrębny, a zarazem znacząco przekłada się na cały filmowy świat Marvela. Opowiadamy z Krzysztofem czym właściwie LOKI tak nas oczarował i prognozujemy jaka przyszłość czeka Marvel Cinematic... Multiverse ;)

Jul 20

1 hr

Duński film, w którym Mads Mikkelsen gra badassa w stylu Johna Wicka i szuka sprawiedliwości ze wsparciem trzech dziwnych kumpli, którzy fundują mu egzotyczną psychoterapię w wersji drive thru? Wszystko się zgadza. Oto "Jeźdźcy Sprawiedliwości".

Jul 13

7 min 7 sec

4. sezon "The Handmaid's Tale" zaskakuje – najpierw negatywnie, potem stopniowo odrywa się od ziemi bawiąc własnymi scenariuszowymi schematami, aż w końcu wyciąga ciężkie działa, zmienia reguły gry i... daje tej serii drugie życie.

Jul 1

54 min 14 sec

1. Film "A Quiet Place: Part II"2. Książka "21 lekcji na XXI wiek"3. Serial "Mare z Easttown"4. Gra "Resident Evil 7"

Jun 8

18 min 27 sec

Druga część naszej pogaduchy i kolejne 9 najciekawiej zaprojektowanych i zaprezentowanych światów w grach wideo.

Jun 1

1 hr 22 min

Światy przedstawione, czyli nieoczywisty bohater tak wielu wspaniałych gier, filmów, seriali i książek. Ja, Krzysztof i Radek startujemy z nową serią, w której dyskutujemy o najciekawszych fikcyjnych rzeczywistościach, próbując zajrzeć głębiej w sztukę światotwórstwa. Zaczynamy od cz. 1 dot. gier wideo – z dedykacją dla wszystkich game designerów, pisarzy i projektantów światów.

May 26

1 hr 26 min

Ja: LD+R został odarty z magii. A może nawet nigdy jej nie było.Krzysztof M. Maj: Drugi sezon daje radę, jeśli jesteś hedonistą.Konkluzja...? Obejrzyjcie. Analizujemy drugi sezon "Love, Death + Robots" od Netflix odcinek po odcinku.

May 18

1 hr 12 min

1. Serial "Vikings"2. Album "The Future Bites" Stevena Wilsona3. Miniserial "The Long Way Up"4. Film "News of the World"

Feb 9

16 min 46 sec

Motyw dwustronności jest podstawą warstwy narracyjnej “The Medium” i samej rozgrywki. Ale dla mnie sama gra Bloobera idealnie wyważoną dualnością. Jest jak kino Nolana – autorskie i oryginalne, ale podane w sposób mainstreamowy.

Jan 28

12 min 32 sec

Usiadłem do dyskusji z kreatywnym trio odpowiedzialnym za gry "The Medium" i "Observer", czyli z Wojciechem Piejko (Lead Designer), Andrzejem Mądrzakiem (Lead Writer) i Mateuszem Lenartem (Creative/Art Director) z Bloober Team.Rozmawiamy o tym, jak budują wciągające doświadczenia growe – o inspiracjach, gatunkach, wizji, reżyserii i... polskości.

Jan 26

1 hr 10 min

"Sound of Metal" to w moim osobistym rankingu najlepszy film 2020 roku. A mój kumpel, Artur Kurasiński, przyznał temu obrazowi rzadkie w jego przypadku 10/10. Rozmawiamy o tym, dlaczego debiut reżyserski Dariusa Mardera jest tak udany, a przy tym przełomowy w sposobie zaprezentowania społeczności i perspektywy osób Głuchych.

Jan 12

45 min 13 sec

Przed Wami moje zestawienie najlepszych filmów / seriali / gier / albumów muzycznych, jakie przyniósł nam ten pechowy rok 2020. 

Dec 2020

14 min 33 sec

Jest o czym rozmawiać. 3 odmienne oceny "Cyberpunka 2077" od CD Projekt RED, ale wiele punktów zbieżnych. Rozmawiamy o tym jak jest, jak być powinno i może być.

Dec 2020

55 min 47 sec

"The Observer" od Bloober Team to więcej niż cyberpunk – to cyberPOSTpunk. Doskonale wyreżyserowana interaktywna opowieść, która naciąga granice gatunku horroru, noir, przygodówki i walking simulatora.

Dec 2020

16 min 39 sec

Tu znajdziecie stronę Boxless: http://boxless.plA dla niecierpliwych, w odcinku polecam:1. Książka: Trylogia "Wspomnienia o przeszłości Ziemi" Liu Cixina2. Płyta: En Minor (tytuł za długi :D)3. Gra: Observer: System Redux4. Serial: Aunty Donna na Netflix

Nov 2020

13 min 53 sec

"Borat 2" jest satyrą na Amerykę, która w ofierze składa Kazachów przedstawionych przez Sachę Barona-Cohena jako prymitywnych, zacofanych antysemitów i mizoginów. Media, tak wyczulone na rasizm i ksenofobię, jakoś nie mają z tym problemu. Dlaczego? O tym rozmawiam z moim przyjacielem Marcinem Giełzakiem.

Nov 2020

23 min 27 sec

Drugi sezon "The Boys" to przepyszna i bezlitosna satyra – na ducha amerykańskiego narodu w czasach Trumpa... i na niego samego. A przy tym znakomity serial, który stał się jeszcze lepszy.

Oct 2020

8 min 34 sec

TENET, wyczekiwany film Christophera Nolana, jest o paradoksach i sam jest paradoksem. Prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w stylu tego reżysera. Fabularnie jest jednocześnie błyskotliwy i idiotyczny.

Aug 2020

14 min 55 sec

Netfliksowy mini-serial dokumentalny „High Score” o złotej erze w historii gier wideo zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Ale 4 rzeczy ukazuje szczególnie dobrze.

Aug 2020

8 min 16 sec

Zimnowojenny thriller szpiegowski z elementami polityki zamknięty w konwencji low sci-fi. "Counterpart" to jedna z najciekawszych hybryd gatunkowych, jakie możecie znaleźć w świecie seriali. Gościnnie: Grzegorz Wątroba

Aug 2020

38 min 51 sec

"Ghost of Tsushima" zaskakuje wspaniale opowiedzianą historią poboczną, którą może przeoczyć wielu graczy.

Aug 2020

9 min 41 sec

Znajomi wrzucają na Facebooka filmiki, na których robią pompki, dodają do tego generyczny opis i uważają, że zrobili coś dobrego. A może by tak rzeczywiście zrobić coś dobrego?

Jul 2020

8 min 13 sec

O skrajnych emocjach. O egzystencjalizmie. O spirali przemocy, PTSD i LGBT. O grze, która stała się częścią mnie i niech tak pozostanie.

Jul 2020

21 min 16 sec

Gdzie, jeśli nie na Bez/Schematu, znajdziecie poradnik ojcostwa od faceta, który co prawda tatą nie jest, za to ograł masę dobrych gier wideo. I na Dzień Ojca wydestylował z nich to co najważniejsze, żeby regularnie dostawać najlepsze laurki od swojego dziecka.

Jun 2020

5 min 53 sec

"The Last of Us" to dla mnie wzór do którego porównuję inne dzieła popkultury – nie tylko gry. A to mój list miłosny, którym się z Wami dzielę. O wszystkim tym, co zachwyciło i nadal zachwyca mnie w arcydziele od studia Naughty Dog.

Jun 2020

29 min 38 sec

"Mr Robot" to serial nowatorski na tak wielu poziomach. Eksperymentalny w formie, fabularnie przewrotny, dzisiejszy i cholernie odważny. Rozmawiam o nim BEZ SPOILERÓW z Grzegorzem Wątrobą, żeby przekonać Was do seansu.

Jun 2020

44 min 27 sec

Co jest najważniejsze w zawodzie kompozytora? Czym różni się muzyka filmowa od growej? I z jakich etapów składa się produkcja ścieżki muzycznej do gry? O tym rozmawiam z kompozytorami Patrykiem Sceliną i Arkiem Reikowskim

Jun 2020

56 min 20 sec

3 sezon "Westworld" to jedna z gorszych rzeczy jakie widziałem wśród seriali od czasu "Euforii". Napisany fatalnie, bezduszny i bezcelowy. Postanowiłem się w tej kwestii pospierać z moim kolegą Arturem Kurasińskim.

May 2020

35 min 43 sec

Oto najlepsze seriale jakie oglądałem i które każdy powinien obejrzeć – uznane przez krytyków, pokochane przez miliony widzów.1. Twin Peaks2. The Wire3. Deadwood4. Mad Men5. Masters of Sex6. Halt and Catch Fire7. The Americans8. Leftovers9. Bez Tajemnic10. BoJack Horseman11. Breaking Bad12. Mindhunter13. Mr Robot14. The Handmaid’s Tale15. Better Call Saul

May 2020

21 min 35 sec

Twórcy z Id Software nigdy nie ukrywali inspiracji metalową stylistyką, a okładki albumów Slayera, ich liryki i sama nazwa ukształtowały DOOMa. Ale ten tytuł więcej ma wspólnego z death metalem i zespołem Cannibal Corpse.---💸wspieraj moją twórczość: https://patronite.pl/BezSchematu⭐sprawdź bloga: http://bez-schematu.pl📧chcesz ze mną współpracować? bfm@bez-schematu.pl

Mar 2020

11 min 14 sec

"Boże Ciało" Jana Komasy było opowieścią o łączeniu i leczeniu – "Hejter" jest opowieścią o dzieleniu i krzywdzeniu. Przerażająco aktualny, autentyczny, mający więcej wspólnego z “Jokerem” i “Nightcrawlerem” niż poprzednią "Salą Samobójców".

Mar 2020

5 min 38 sec

Guy Ritchie obrazem “The Gentlemen” powraca stylem i kunsztem do swoich dwóch najlepszych filmów. To kawał dobrej komediowo-gangsterskiej zabawy, utrzymanej w lekkim klimacie i w tweedowej marynarce.

Feb 2020

7 min 26 sec

Lipiec 2002. Gorące lato. Po kilkunastu miesiącach wyczekiwań w moje dłonie trafia ślicznie oprawione pudełko z paskudnym licem orka na okładce. Wkładam CD do portu. Instaluję. Odpalam. Orgazm... oto stylowy felieton w smooth jazzowym klimacie o kilku pięknych wspomnieniach.---💸wspieraj moją twórczość: https://patronite.pl/BezSchematu⭐sprawdź bloga: http://bez-schematu.pl📧chcesz ze mną współpracować? bfm@bez-schematu.pl   

Feb 2020

15 min 48 sec

“1917” w reżyserii Sama Mendesa to pierwszy film, który obejrzałem w kinie w 2020 r. i lepszy od wszystkich, które zrecenzowałem na swoim vlogu w 2019. W moim przekonaniu to również najlepiej nakręcony film akcji w historii.---💸wspieraj moją twórczość: https://patronite.pl/BezSchematu⭐sprawdź bloga: http://bez-schematu.pl📧chcesz ze mną współpracować? bfm@bez-schematu.pl   

Jan 2020

10 min 16 sec

Zamiast spóźnionego podsumowania popkulturowego 2019: lista albumów muzycznych, filmów, seriali i gier, które NIE pojawiły się wcześniej na Bez/Schematu. A które zachwycają nadal w 2020 roku ;)

Jan 2020

9 min 5 sec

Netflix dał nam “Wiedźmina”, który chciałby być jak Mandalorianin, ale utknął gdzieś pomiędzy “Herkulesem” a finałowym sezonem “Gry o Tron”. Nie wykorzystał potencjału książek i świata przedstawionego, zawalił scenariuszowo i dał się skroić pod format telewizji kablowej. ---💸wspieraj moją twórczość: https://patronite.pl/BezSchematu⭐sprawdź bloga: http://bez-schematu.pl📧chcesz ze mną współpracować? bfm@bez-schematu.pl   ---

Dec 2019

7 min 14 sec

"Watchmen" od HBO to "remiks" oryginału. Wykorzystuje znane motywy i postacie, uwspółcześniając historię. Rozlicza Amerykę z jej lękami i traumami. I zasługuje na tytuł serialu roku.---💸wspieraj moją twórczość: https://patronite.pl/BezSchematu⭐sprawdź bloga: http://bez-schematu.pl📧chcesz ze mną współpracować? bfm@bez-schematu.pl   

Dec 2019

7 min 46 sec