Radio Czułość

Joanna Frejus

W świecie, w którym 350 milionów ludzi ma depresję, 9 na 10 matek czuje się emocjonalnie źle, nie potrzebujemy kolejnych złotych rad, których nie da się wprowadzić w życie i które sprawiają, że czujemy się jeszcze gorzej. Nie potrzebujemy się porównywać z awatarami na Insta, ani się nawzajem zawstydzać.

Potrzebujemy zrozumienia, wsparcia i CZUŁOŚCI. Do siebie i siebie nawzajem. I właśnie o tym jest ten podcast.

Zapowiada się czule
Trailer 3 min 5 sec

All Episodes

Czyli o różnych formach lęku w ciąży i macierzyństwie. Tytuł tego odcinka Cię poruszył, zaintrygował? Nic dziwnego. Depresja mam coraz częściej pojawia się w przekazach medialnych i mediach społecznościowych. Ale o lęku w okresie okołoporodowym nadal mówimy za mało. Za mało wiemy o jego formach, o możliwościach pomocy, kiedy jest go za dużo, o profilaktyce zaburzeń lękowych. Jakbyśmy się tego bały. A szkoda, bo badania pokazują, że zaburzenia lękowe są w okresie poporodowym co najmniej tak samo częste, jak depresja. A w ciąży nawet częstsze. Szkoda, bo w 21 wieku mamy też bardzo dużo, naukowo sprawdzonych, opcji wspierania. Z tego odcinka dowiesz się: 💛 jak powszechny jest lęk wśród mam i przyszłych mam (oraz w śród ludzi w ogóle) i dlaczego to nie jest problem 💛 co jest problemem, kiedy chodzi o doświadczanie lęku 💛 jakie są najpopularniejsze formy zaburzeń lękowych, których doświadczają matki i po czym je rozpoznać 💛 jakie są możliwości wspierania osób z zaburzeniami lękowymi w okresie okołoporodowym 💛 o czym jest kampania #CzułeWojowniczki  💛 czy lęku trzeba się bać

Aug 25

43 min 4 sec

Podczas zajęć w szkole rodzenia, kiedy osoba je prowadząca nieopatrznie zadała grupie pytanie „Czy jakiejś wiedzy wam jeszcze brakuje?”, odpowiedziałam naiwnie: „A czy możemy porozmawiać więcej o połogu? Też o emocjach, które mogą się pojawić? Może co z nimi robić?”. Usłyszałam w odpowiedzi, że nie ma tego w programie. Że w połogu się dużo krwawi, więc strategiczne jest przygotowanie podkładów higienicznych i wielu par majtek z siatki. Że nasiadówki są lękiem na całe zło. I że hormony szaleją. I tyle. Myślałam, że może to ja słabo trafiłam, program niepełny, osoba, które miała omówić temat połogu i emocji się rozchorowała. Postanowiłam zapytać. Uruchomiłam ankietę na moim profilu na Instagramie. Ale u Was niestety też bez niespodzianek. Poza pojedynczymi przypadkami, piszecie, że o połogu wiedziałyście bardzo niewiele, bo ten temat z jakiegoś powodu był pomijany przez instytucje, a którymi maiłyście styczność, ale też przez bliskie Wam kobiety. Dlaczego świat ma z tym taki problem? W tym odcinku dowiesz się: 💛 Jakie trzy kłamstewka i półprawdy słyszymy na temat połogu? 💛 Czy połóg faktycznie trwa 6 tygodni? 💛 Jak wyglądał połóg jeszcze kilkadziesiąt lat temu? 💛 Jaki był mój sposób na dobry połóg?

Aug 11

37 min 58 sec

Czyli co ma wspólnego rodzicielstwo z misją Apollo? Kiedy zostajemy rodzicami, wyruszamy na misję. Startujemy w nieznane, nie wiemy, co nas czeka, nie wiemy, jak to będzie. Być może mamy jakieś wyobrażenia, ale powiedzmy sobie szczerze: nie jesteśmy w stanie wiedzieć, jak to jest postawić stopę na powierzchni Księżyca, dopóki faktycznie tam nie wylądujemy. W tym odcinku dowiesz się: 💛 Co mój syn ogląda na Netflixie ;) 💛 Co ma wspólnego małe dziecko z ufoludkiem? 💛 Dlaczego udajemy, że wiemy, jak prowadzić rakietę kosmiczną i jak się chodzi po Księżycu? 💛 I co to wszystko ma wspólnego z rodzicielstwem?!

Aug 4

13 min 35 sec

Czyli dlaczego w porównaniach zawsze wypadamy gorzej? Właśnie skończyłaś wertować Instagram i czujesz się jakby Ci ktoś zrobił przykrość? Wszystkie mamy na około są takie ogarnięte i zadbane, mają czas na kosmetyczkę i jogę, a Ty nie pamiętasz kiedy ostatnio myłaś włosy, Twoje dziecko ogląda bajki i trzeci wieczór z rzędu jecie pizzę na kolację. I to sprawia, że myślisz o sobie źle. Nie jesteś sama! W tym odcinku dowiesz się: 💛 Dlaczego media społecznościowe działają na matki, jak pręgierz? 💛 Jak ja się czułam w pierwszych tygodniach i miesiącach macierzyństwa? 💛 Dlaczego właściwie porównujemy się do innych matek? 💛 Czy można coś z tym zrobić? PS. #InstaMatki są ok! Po prostu nie warto się do nich porównywać ;)

Jul 28

27 min 59 sec

Czyli czy matki rzeczywiście potrzebują spać, jeść i brać prysznic? Pytam, bo w swoim gabinecie bardzo często spotykam osoby, które usilnie próbują mnie przekonać do swojej wizji macierzyństwa, jako drogi, którą kroczy się samotnie, z podniesionym czołem i zaciśniętą szczęką, w blasku glorii i chwały. Kroczy się, a nawet jedzie. Jak czołg. W tym odcinku dowiesz się: 💛 Kim jest Matka Czołgistka? 💛 Czym grozi jazda czołgiem? 💛 Jak z takiego czołgu wysiąść i dlaczego warto to zrobić? Więcej w temacie w nagraniu WEBINARU: https://joannafrejus.pl/produkt/webinar-matki-perfekcjonistki/ 

Jul 21

35 min 7 sec

Czyli jak przetrwać wakacje z małym dzieckiem i się nie umęczyć (a może nawet trochę odpocząć?). Kiedy zostajesz matką, pewne rzeczy przestają być takie, jak były wcześniej. Zmienia się rytm dnia i nocy. Zmienia się twoje menu. Czasami, z dziwnych względów zmienia się liczebność Twojej grupy znajomych. I pojemność pęcherza. I preferencja do korzystania toalety w samotności. Nagle okazuje się też, że można kogoś kochać i nie lubić jednocześnie (ale zostawmy to na inny odcinek). W zasadzie niewiele rzeczy pozostaje bez zmian. Zmienia się też sposób, w jaki spędzamy wolny czas, szczególnie tak zwane "wakacje". W tym odcinku opowiadam: 💛 Jak nam poszedł pierwszy wyjazd z 6-miesięcznym Kosem? 💛 Jak wygląda podróż samolotem z małym dzieckiem? 💛 Co jest naszym największym problemem w podróżowaniu z dzieckiem i dlaczego to sobie robimy? 💛 Jak przetrwać wakacje z małych dzieckiem (w trzech krokach, które nie wymagają kupowania żadnych gadżetów ;) ) 💛 Czy wobec wszystkiego powyższego: wakacyjne wyjazdy z małym dzieckiem mają w ogóle jakiś sens?! Podoba Ci się ten odcinek? Podrzuć go koleżance :)

Jul 14

41 min 20 sec

O tym, czym właściwie jest ta słynna czułość, jak wygląda w praktyce i czy rzeczywiście jej potrzebujemy. Stawiamy przed sobą różne zadania, dążymy do różnych celów. Ale jak byśmy się nie starały, żaden plan, czy to wakacyjny, czy zawodowy, czy pomysł na to, jaką matką chciałabym być, nie obejdzie się bez pomyłek, opóźnień i ślepych uliczek. Może być tak, że te perturbacje spowodują poczucie bycia zawiedzioną, albo zawodzącą. To miejsce, w którym czujemy, że zawodzimy własne oczekiwania i to miejsce, w którym zaczynamy być dla siebie samych bardzo surowe i niemiłe, czasami dzieli tylko jeden mały krok. W tym odcinku usłyszycie między innymi: Jak to się stało, że i ja zaczęłam nagrywać swój podcast? Czym właściwie jest ta słynna czułość? A SAMO-CZUŁOŚĆ? Jak w praktyce wygląda bycie dla siebie czułą (w czterech niezwykle trudnych i pracochłonnych krokach)? Co to znaczy być uważnym / uważną? (tłumaczę, ale przede wszystkim robimy razem ćwiczenie na uważność) Dlaczego ciągle walimy się po głowach i jak przestać?

Jul 6

13 min 29 sec

O czym jest ten podcast? I skąd wiem, że upychanie emocji w piwnicach i na strychach po prostu nie działa.

Jul 5

3 min 5 sec