WNOP: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Michał Szafrański

W podcaście przedstawiam konkretne i sprawdzone sposoby pomnażania oszczędności, opowiadam jak rozsądnie wydawać pieniądze i jak odważnie realizować swoje pasje i marzenia. Michał Szafrański z bloga 'Jak oszczędzać pieniądze' - http://jakoszczedzacpieniadze.pl. Oszczędzanie, inwestowanie, finanse osobiste, wolność finansowa i dążenie do bycia dobrym człowiekiem.

All Episodes

Dzisiejszy podcast jest tak naprawdę kontynuacją mini-cyklu artykułów, w których przedstawiałem inwestycyjne alternatywy dla lokat bankowych. Odpowiada także na większość pytań, które zadaliście pod artykułem dotyczącym Promocji Finax dla #KFN i Czytelników bloga. Oczywiście żadna forma inwestowania nie jest tak bezpieczna, jak trzymanie pieniędzy w banku czy „w skarpecie”, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że pieniądze trzymane na lokatach, w czasach bardzo niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji, realnie tracą na wartości. Inwestowanie jest właśnie sposobem na to, aby pokonać inflację i zagonić swoje oszczędności do ciężkiej pracy. Nie ma jednak zysku bez ryzyka, więc trzeba mieć świadomość, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całego kapitału. I to właśnie to ryzyko oraz brak wiedzy powstrzymują wiele osób przed inwestowaniem. Sposobem na ograniczenie ryzyka w swoim portfelu jest inwestowanie w maksymalnie zdywersyfikowany sposób – zamiast kupować konkretne akcje czy obligacje, można – dzięki zastosowaniu tzw. ETF-ów – kupować od razu cały indeks szerokiego rynku, np. odzwierciedlający notowania akcji największych polskich spółek albo… jeszcze lepiej… spółek z USA, Europy lub całego świata (analogicznie można inwestować w obligacje rządów z całego świata zamiast ograniczać się do Polski). Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest inwestowanie jak najniższym kosztem, bo to właśnie stałe koszty mają wpływ na obniżanie stopy zwrotu z naszych inwestycji. Tu także ETF-y świetnie się sprawdzają, bo ich koszty są znacząco niższe od opłat ponoszonych np. w towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Można w ETF-y inwestować samodzielnie – poprzez rachunek maklerski, albo skorzystać z usług tzw. robo-doradcy, który pomaga początkującym inwestorom i automatyzuje zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Dzisiaj rozmawiam z Przemkiem Barankiewiczem z firmy Finax dostarczającej w Polsce usługę takiego robo-doradcy. Miło mi również ogłosić, że to właśnie Przemek został szefem Finaxa w Polsce i jest to absolutnie świetna osoba na tym stanowisku – były redaktor naczelny serwisu internetowego Pulsu Biznesu, dziennikarz, CFA (Chartered Financial Analyst) a przy tym także wiceprezes CFA Society Poland. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.

Oct 2020

1 hr 40 min

Projekt samodzielnego wydania książki “Finansowy ninja” od początku był publicznie relacjonowany. W kilku case study podzieliłem się z Wami kulisami tego – jak się okazało – bardzo udanego self-publishingu. Moja transparentność przyniosła niesamowite rezultaty – na samodzielne wydawanie swoich książek zdecydowało się ponad stu kolejnych autorów (a przynajmniej o tylu wiem). Jednak pomimo całej mojej transparentności nadal nie wiecie wszystkiego o kulisach “Finansowego ninja”. Niektóre wydarzenia były przeze mnie ukrywane – także dlatego, że nie chciałem “wylać dziecka z kąpielą” – zwłaszcza tam, gdzie niewygodne fakty bezpośrednio uderzały w moich kontrahentów. Niemniej dla pełnego obrazu mojego self-publishingu musicie także usłyszeć o tym, czego bezpośrednio zaangażowani nie chcieliby słyszeć. Po przekroczeniu 100.000 sprzedanych egzemplarzy wykładam więc kawę na ławę i dzielę się też wpadkami, fuck-upami i kilkoma gorzkimi przemyśleniami. Jest sporo o problemie z drukiem, o tym dlaczego nie założyłem własnego wydawnictwa, a także o plusach i minusach dzielenia się wiedzą o self-publishingu. Zapraszam do wysłuchania, obejrzenia lub przeczytania tego, czego jeszcze o #FinNinja nie wiedzieliście.

Aug 2020

1 hr 4 min

To wszyscy wiemy, ale niestety mało kto wie, jak - jako firma - efektywnie włączyć kanał YouTube w swoją strategię komunikacyjną i marketingową. Dlatego właśnie zaprosiłem do podcastu Adriana Gorzyckiego, który wspólnie ze swoim partnerem biznesowym - Bartoszem Kolanek - skutecznie rozwija kanał YouTube "Przygody Przedsiębiorców". Kanał ten wystartował w 2017 roku i jest pozytywnym przykładem profesjonalnego podejścia do budowy marki firmy na YouTube i wykorzystywania wideo w działalności biznesowej. "Przygody Przedsiębiorców" to kanał, który jest wzorcowym przykładem budowania od zera obecności na YouTube - zarówno pod względem biznesowych i technicznych aspektów działalności, jak i merytoryki i stylu przeprowadzania wywiadów przez Adriana. Z przyjemnością ich podglądam, bo świetnie opanowali wszystkie te aspekty, które są piętą achillesową mojej obecności na YouTube. Rozmawiamy o kulisach działalności Adriana i Bartka, strategii budowania obecności na YouTube, popełnionych przez nich błędach, a także doświadczeniach związanych z pozyskiwaniem inwestorów. Adrian dzieli się także licznymi wskazówkami dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się, jak wykorzystać YouTube jako kanał pozyskiwania klientów dla swoich firm. Zapraszam gorąco do wysłuchania naszej rozmowy. :)

Jul 2020

2 hr 44 min

Ten odcinek miał się ukazać na „Dzień Dziecka”, ale ostatecznie jego premiera następuje bliżej Dnia Ojca. Odpowiadam w nim na jedne z najczęściej zadawanych mi mailowo pytań dotyczących edukacji finansowej dzieci, czyli “od czego zacząć przekazywanie wiedzy o pieniądzach?”. Co ciekawsze, najczęściej z tym pytaniem piszą osoby, którym właśnie urodził się potomek. Po pierwsze – zalecam nieco poczekać. Ale nie za długo… Dla jasności: nie jestem pedagogiem i nie mam wykształcenia w tym kierunku. To, o czym dzisiaj opowiadam, to taki praktyczny zestaw wskazówek, jak można próbować rozmawiać z dziećmi na tematy finansowe i jak przygotować się do odpowiedzi na najtrudniejsze “proste” pytania: Co to są pieniądze? Skąd się biorą pieniądze? Skąd rodzice mają pieniądze? Skąd dziecko może mieć pieniądze? Na co potrzebujemy pieniędzy? Co można kupić za pieniądze a czego kupić się nie da? Zastanawiałem się, czy nagrać odcinek, który moglibyście puszczać swoim dzieciom, czy może raczej taki instruktażowy dla Was. Zacząłem od tej pierwszej wersji, ale niestety nie potrafiłem przekonać sam siebie, że to będzie OK. Zupełnie inaczej rozmawia się z dzieckiem, gdy się je zna, gdy obserwuje się jego reakcje i reaguje się na jego pytania, a zupełnie inaczej jest, gdy się próbuje nagrać taki uniwersalny “program dla dzieci”. Wyglądało mi to karykaturalnie i sztucznie. Dlatego wybaczcie, ale sami będziecie musieli spróbować przekazać tę wiedzę dzieciom, a ja spróbuję dać Wam jak najwięcej wskazówek na takie pierwsze rozmowy o pieniądzach. Podpowiem, jak można prowadzić rozmowę i odpowiadać na te najprostsze i jednocześnie najtrudniejsze pytania.

Jun 2020

44 min 56 sec

Przez lata prowadzenia bloga dałem się poznać jako osoba transparentna, czyli komunikująca się otwarcie, ujawniająca kulisy działalności i wprost dzieląca się przemyśleniami i szczegółami. Nie raz zdarzało mi się słyszeć, że jest to z jednej strony inspirujące, ale z drugiej - wiele osób ma obawy, że taka otwartość ma swoje ciemne strony. Że takie ujawnianie informacji i kulis działania może się obrócić przeciwko nim, zwłaszcza jeśli nasza otwartość będzie nadużywana przez innych, np. konkurencję. W tym przypadku trudno jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko. Jeśli chcemy cieszyć się z korzyści wynikających z transparentności (np. rosnącego zaufania), to trzeba niestety zaakceptować jej potencjalne, negatywne skutki uboczne. Zapraszam zatem do wysłuchania odcinka, w którym obszernie opowiadam o plusach oraz minusach takiej pełnej otwartości, przedstawiam wnioski po kilku latach właśnie takiego działania, a także podpowiadam, jak określić granice, abyśmy nie stali się niewolnikami transparentności. Być może właśnie teraz - w czasach koronowirusa - nastąpi pewne przewartościowanie i jeszcze więcej osób uzna, że warto komunikować się w duchu pełnej otwartości. Mam nadzieję, że ten podcast pomoże. :)

May 2020

53 min 29 sec

Dzisiaj temat, który powinien pasować absolutnie każdemu. Razem z Marcinem Nowakiem z bloga Wędrowne Motyle (a w zasadzie gdziewyjechac.pl) – rozmawiamy o tym, jak podróżować lepiej. To znaczy jak optymalizować wykorzystanie własnego urlopu i jak wyjeżdżać często – i to pomimo pracy na etacie. Rozmawiamy o tym, ile kosztuje częste wyjeżdżanie, jak oszczędzać na podróżach, lotach i noclegach, oraz jak podróżować mądrze i efektywnie, np. jakie pory roku dobierać w zależności od miejsca docelowego naszej podróży. To nie jest odcinek o najtańszym podróżowaniu, lecz o takim racjonalnym dla średnio-wygodnickich, którzy lubią sami zadbać o to, aby miło spędzać czas na wyjazdach. Ta filozofia podróżowania bardzo mi odpowiada, bo ja lubię spać w hotelach, mieć wszystko “zaklepane” przed wyjazdem i wiedzieć raczej dokładnie co będę robił każdego dnia. Taki plan pozwala mi spędzać wyjazdy totalnie bezstresowo i jednocześnie wypoczywać w dobrych warunkach. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy i pozostaje mi wierzyć, że będzie ona dla Was inspirująca.

Dec 2019

2 hr 10 min

Bez owijania w bawełnę - nawet, jeśli temat na pierwszy rzut oka wyda się Wam mało interesujący, to musicie wysłuchać ten odcinek podcastu. Osobiście myślę, że to najważniejszy wywiad, jaki udało mi się do tej pory przeprowadzić. Mógłbym dać tytuł "Stale odwiedza piekło"albo "Tata wybierał z Nią kamizelkę kuloodporną"albo "Odważna Polka pomaga ofiarom ISIS", ale to jedynie wycinek rzeczywistości, którą żyje Aleksandra K. Wiśniewska. Wspólnie próbujemy rzetelnie przedstawić kulisy trudnej pracy wolontariuszy i pracowników humanitarnych działających w rejonach, gdzie każdego dnia giną ludzie potrzebujący pomocy. Ola to osoba absolutnie wyjątkowa. Nie boję się o niej powiedzieć - bohaterka. Pomimo swojego młodego wieku jest już osobą bardzo doświadczoną w obszarze pomocy humanitarnej. Wyjeżdża i pomaga tam, gdzie zdecydowana większość z nas bałaby się zapuścić. Na początku tego roku znalazła się w gronie zwycięzców konkursu „25 przed 25-tką” magazynu Forbes, którego celem było wyłonienie 25 wybitnych Polaków w wieku poniżej 25. roku życia (źródło: Forbes). Wygrała w kategorii Działalność społeczna. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy i jednocześnie mam do Was wielką prośbę. Jeśli to co usłyszycie się Wam spodoba i podobnie jak ja uznacie, że takie treści warto szerzyć, to udostępnijcie proszę ten odcinek znajomym. To co robi Ola jest dobre, potrzebne, ważne i po prostu ludzkie. Takie przykłady zdecydowanie warto pokazywać. A jeśli jesteście wierzący, to pomódlcie się proszę za Olę. W trakcie nagrywania tego odcinka podcastu - jako świeżo zrekrutowany pracownik Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) - szykowała się do wyjazdu na misję do Jemenu, gdzie rozgrywa się aktualnie olbrzymi dramat humanitarny. Jej misja została na razie opóźniona ze względu na eskalację konfliktu, ale spodziewam się, że prędzej czy później trafi do tego kraju.

Sep 2019

2 hr 33 min

Mówi się, że „od przybytku głowa nie boli”, ale osoba, która wymyśliła to przysłowie chyba nie miała wiele wspólnego z "przybytkiem". Głowa potrafi boleć - zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiamy się, jak zagospodarować nadwyżki finansowe i jak zabezpieczyć przyszłość swoją i dzieci. Dylematów z tym związanych nie mają tylko ci, którzy beztrosko podchodzą do pieniędzy. Osoby rozsądne finansowo mają jednak czasami nie lada orzech do zgryzienia. Niedawny start programu 500+ dla pierwszego dziecka spowodował kolejną falę maili z Waszymi pytaniami dotyczącymi tego jak w optymalny sposób odkładać pieniądze z myślą o przyszłości dziecka. Już kilka lat temu pisałem jak stworzyć własny system systematycznego oszczędzania dla dzieci, ale myślę, że warto odświeżyć ten temat - zwłaszcza, że dzisiaj mam bardziej asekuracyjne podejście. Wynika to w dużej mierze z obserwacji umiejętności inwestycyjnych rodaków (nie oszukujmy się - bardzo niskich). W dzisiejszym odcinku znajdziecie więc kilka strategii oszczędzania z myślą o dzieciach, przy założeniu braku umiejętności inwestycyjnych i z dużym naciskiem na bezpieczeństwo zgromadzonego kapitału. UWAGA:ten odcinek podcastu przeznaczony jest dla osób, które uważają, że NIE POTRAFIĄ inwestować. Jeśli uważasz, że już potrafisz, to po prostu inwestuj na dogodne dla Ciebie sposoby i nie trać czasu na słuchanie tego odcinka. :)

Aug 2019

47 min 4 sec

Niecały miesiąc temu recenzując na moim blogu książkę „Firma, czyli Ty”napisałem, że decyzja o byciu małą firmą wcale nie musi być tylko etapem przejściowym do czegoś większego. Może być celem samym w sobie i długoterminową strategią biznesową. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak wiele firm uznaje, że jedyną ścieżką ich rozwoju jest wzrost? Dlaczego walczą o to, aby kwartał za kwartałem być coraz lepszym pod względem wyników? I czy na pewno zasady, którymi kierują się duże firmy notowane na giełdach, muszą mieć zastosowanie także w przypadku małych firm? Czy nie istnieją przypadkiem inne wartości i cele dużo cenniejsze niż to, czy moja działalność gospodarcza z roku na rok będzie coraz większa? Od lat coś mi nie pasowało w koncepcji "rośnij albo giń". Oczywiście jako inwestorowi kupującymi akcje dużych firm zależy mi na tym, aby ich wyniki się poprawiały, ale już od mojej małej firmy oczekuję czegoś zupełnie innego. Chcę przede wszystkim, aby utrzymywała ona moją rodzinę. Chcę w niej pracować nie za dużo i nie za mało – dokładnie "w sam raz" – bo wiem, że tylko taki tryb pracy pozwala mi nadal czerpać radość z tego co robię. Książka „Firma, czyli Ty”była dla mnie w pewnym sensie uwalniająca. Uwolniła od resztek takiej presji, że być może coś jest ze mną nie tak i to dlatego tak bardzo u mnie rezonuje. Daje niejako przyzwolenie na to, aby prowadzić własną firmę według własnych zasad (uwierz, że wielu przedsiębiorców o tym zapomina), żeby pozostać małym - jeśli chce się być małym i żeby nie zatrudniać ludzi - skoro nie chcemy ich zatrudniać i nie odnajdujemy się w roli szefa. Ale jednocześnie zastanawiało mnie, czy jej autor – Paul Jarvis – mierzył się lub mierzy z podobnymi wątpliwościami jak ja. Na ile ugruntowany jest ten Jego pogląd o tym, że nie ma niczego złego w chęci pozostania małą, jednoosobową firmą. Zastanawiało mnie także, na ile Jego podejście ewoluowało od czasu napisania książki. Posłuchajcie, jak przepytuję go właśnie pod tym kątem.

Jul 2019

54 min 15 sec

2 lipca 2019 r. minęło równo 7 lat prowadzenia mojego bloga. To dobry czas na podsumowania i przemyślenia. Tym razem skupiłem się na plusach i minusach prowadzenia własnej firmy z domu. Pracuję w ten sposób już od sześciu lat i oprócz ewidentnych zalet, widzę także kilka minusów. Dzisiaj skupiam się właśnie na tej ciemniejszej stronie pracowania w domu. Żeby jednak ten odcinek nie był wyłącznie narzekaniem, to od razu daję konkretne podpowiedzi, jak radzić sobie z wyzwaniami. To także próba pokazania "drugiej strony medalu". Pomimo, że jestem olbrzymim zwolennikiem prowadzenia małej firmy, to ten odcinek stoi nieco w opozycji do książki "Firma, czyli Ty" Paula Jarvisa, którą opisywałem niedawno na blogu (tu recenzja książki). Uwypuklam minusy i moje rozterki, bo w kolejnym odcinku o zaletach bycia jednoosobowym przedsiębiorcą opowie Wam sam Paul Jarvis. Mam też coś dla osób zainteresowanych cyferkami. W siódmym roku działalności mój blog przekroczył 10 milionów złotych łącznego przychodu(a w zasadzie zbliżył się do 11 milionów). Szczegółowe wyniki (przychody, koszty i dochód) znajdziecie poniżej. Zapraszam do wysłuchania, obejrzenia lub przeczytania transkryptu (na blogu).

Jul 2019

44 min 57 sec

Statystyki w zakresie świadomego przygotowywania się na wypadek śmierci są dramatyczne. Według danych UNICEF w Polsce testament sporządza ok. 13% osób, podczas gdy za granicą jest to ok. 40%. Jeszcze gorzej wygląda przygotowanie do sukcesji przez przedsiębiorców. 25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Po pół roku jej działania zarządcę sukcesyjnego ustanowiło zaledwie ok. 5000 firm, podczas gdy w Polsce mamy około 2 milionów działalności gospodarczych. Inne dane mówią o tym, że w rękach seniorów - zakładających firmy w latach 80. i 90. - znajduje się około 57% firm. Wszystkie one będą musiały przejść w najbliższych latach proces sukcesji. Wyjątkiem są te, których właściciele naiwnie sądzą, że "jakoś to będzie". Moim gościem jest dzisiaj Rafał Szymkowiakz kancelarii prawnej PragmatIQ. Rozmawiamy o sukcesji w biznesie i trzech scenariuszach zapewnienia ciągłości jej działania - nawet w przypadku śmierci właściciela. Jeśli prowadzisz dzisiaj firmę, to zdecydowanie warto posłuchać o tym, jak w mądry sposób przekazać ją w ręce spadkobierców (lub nabywców). Zapraszam do wysłuchania (lub obejrzenia, lub przeczytania). :)

Jul 2019

2 hr 1 min

Dzisiaj gościem podcastu jest mój najbliższy współpracownik i jednocześnie właściciel firmy, bez której po prostu bym sobie nie poradził. Krzysztof Bartnikz firmy IMKER Logistykaodpowiada za codzienną obsługę całego procesu logistycznego związanego ze sprzedażą oraz wysyłką moich książek. Składa się na to również kontakt z Klientami (w ramach skrzynki emailowej mojego sklepu), rozwiązywanie problemów, nadzorowanie fakturowania oraz przygotowywanie raportów na potrzeby mojej księgowości. Co więcej, dzisiaj moja sprzedaż obsługiwana jest przez sklep internetowy SalesCRM.plopracowany przez firmę Krzysztofa. Zastąpił on wykorzystywaną wcześniej przeze mnie usługę Shoplo. Dzisiaj rozmawiamy o tym jak dobrze przygotować zaplecze do obsługi wysyłek, jakie zadania składają się na cały proces logistyczny, jak zadbać o to, aby Klient czuł się dobrze obsłużony i dlaczego warto współpracować w tym zakresie z wyspecjalizowanymi firmami. Doświadczeń mamy już całkiem sporo -jaw ciągu trzech ostatnich lat zrealizowałem ponad 70.000 wysyłek, a Krzysztof ma ich na koncie już ponad milion! To obowiązkowy odcinek dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się jak zorganizować obsługę wysyłek... i paraliżuje je myśl o samodzielnym pakowaniu i wysyłaniu paczek. Ja od początku wiedziałem, że nie chcę mieć tego problemu i wolałem go za odpowiednią opłatą zdelegować do wyspecjalizowanej firmy (w podcaście podajemy także koszty takiej operacji). Zapraszam serdecznie do wysłuchania naszej rozmowy. No i przy okazji życzę Wam wszystkim spokojnych, pogodnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. :)

Apr 2019

1 hr 36 min

"Podaj mi przepis na szybki sukces finansowy - najlepiej w trzech punktach"- tak mogę streścić większość tych maili, w których pytacie mnie o to jak zarobić duże pieniądze, jak zostać bogatym i jak inwestować z wyższymi stopami zwrotu niż na lokatach. Zazwyczaj, tak po ludzku, opadają mi ręce, bo z maili tych wynika duża naiwność i oczami wyobraźni widzę od razu, jak ich nadawcy wpadają w sidła tych, którzy świetnie zarabiają na sprzedawaniu innym marzeń. Nie ma trzypunktowej recepty na stanie się bogatym. Majątek buduje się stopniowo - najczęściej w procesie, który wymaga podjęcia dużego ryzyka i - niestety - często sprowadza się do "przyjmowania na klatę" wielu porażek. Warto rozumieć, że rzadko komu udaje się zbudować prawdziwy majątek wyłącznie pracą etatową- poprzez sprzedawanie swojego czasu za pieniądze. Nie bez powodu listy bogaczy okupują ludzie, którzy są właścicielami biznesów. Własna firma to znacznie szybszy sposób budowania bogactwa, ale otwarcie trzeba powiedzieć, że ta droga jest trudna i nic na niej nie jest gwarantowane. Wiem, że już sam tytuł tego podcastu brzmi jak marna i wyświechtana obietnica przeróżnych guru od bogacenia się i mówców motywacyjnych, ale dołożyłem starań, by był to kompleksowy i rzetelny materiał. Nafaszerowałem go konkretnymi wskazówkami dla tych osób, które wykazują się pracowitością, cierpliwością, systematycznością i gotowością do doskonalenia swoich umiejętności. Od dzisiaj to właśnie tutaj będę odsyłał wszystkich, którzy chcą być bogaci, zarabiać duże pieniądze i powiększać swój majątek bez konieczności wykonywania pracy, czyli nawet wtedy, gdy śpią. :) Zapraszam do wysłuchania. :)

Apr 2019

1 hr 1 min

Gdy słyszy się pierwszy raz o spełnianiu marzeń w wirtualnej rzeczywistości, to łatwo o szybki wniosek, że to nic poważnego. Że przecież nic nie zastąpi realnego doznania. Perspektywa zmienia się jednak, gdy rzeczywistość wirtualna (VR) okazuje się jedyną możliwością dotknięcia marzenia, np. w sytuacji osoby odizolowanej w procesie leczenia lub czekającej na śmierć w hospicjum. Okazuje się, że taka mądra, pozytywna stymulacja ma pozytywny wpływ na proces walki z chorobą lub pozwala łatwiej zaakceptować to, co nieuniknione. Wirtualna rzeczywistość coraz odważniej wykorzystywana jest w medycynie, rehabilitacji i terapii, a zakres jej zastosowań jest potencjalnie olbrzymi. Niektóre z przykładowych zastosowań VR to tzw. neuro-rehabilitacja, w której rzeczywistość wirtualną wykorzystuje się do oszukiwania mózgu osób sparaliżowanych. Za pomocą filmu VR, w którym widzą, że posiadają pełną kontrolę i poruszają swoim ciałem – budują motywację i wspierają fizjoterapię wizualizowaniem efektu. Co ciekawsze – to działa! Mój dzisiejszy gość – Piotr Łój z fundacji Virtual Dream – robi rzeczy absolutnie wspaniałe, m.in. pomagając spełniać marzenia dzieci w klinikach onkologicznych, hospicjach i domach dziecka. Działa, znajduje praktyczne zastosowania VR i wdraża je w konsultacji z lekarzami – praktycznie z całego świata. Jest pionierem, który z niesamowitym uporem realizuje swoją misję. Dziś rozmawiamy o plusach i zagrożeniach związanych z wirtualną rzeczywistością, i jestem przekonany, że przykłady złapią Was za serce… Ten podcast to także apel o wsparcie dla Virtual Dream. Szczegóły poniżej.

Mar 2019

2 hr 2 min

Od razu zdradzę, że to nie jest łatwa i szybka droga. Mój dzisiejszy gość prowadzi bloga “Busem przez Świat” już od 10 lat. W międzyczasie zdobył wiele nagród, wydał cztery książki, odwiedził kilkadziesiąt krajów pozyskując na swoje wyprawy licznych sponsorów. Rozmawiamy o jakości, o cierpliwości, konsekwencji, pomysłach na zarabianie na treściach podróżniczych i o wielu innych wątkach, które wiążą się z byciem zawodowym podróżnikiem. Ale to przede wszystkim rozmowa o kulisach biznesu, przychodach i kosztach poszczególnych linii produktowych, a także rentowności działań. Nawet jeśli nie interesują Was podróże, to warto posłuchać tego odcinka. Droga Karola Lewandowskiego, to świetny przykład na to, że warto szukać swojej drogi – chociaż nagroda wcale nie musi być tuż na wyciągnięcie ręki.

Nov 2018

1 hr 45 min

Chociaż mogłoby się wydawać, że sytuacja dużych zarobków i jednocześnie krótkiej kariery dotyczy tylko części sportowców, to w praktyce bywa ona typowa dla większej liczby grup zawodowych. Podobnie mają programiści zarabiający dużo dopóki nie znudzi im się kodowanie, dyrektorzy w korporacjach dobrze zarabiający dopóki są dyrektorami i przedsiębiorcy wykręcający dobre wyniki we własnych firmach dopóki noga im się nie powinie albo nie będą mieli dość ciągłego nadzorowania biznesu. Zdarza się także wypalenie czy sytuacje losowe, w wyniku których wysokie zarobki odchodzą w niepamięć. Jednocześnie osoby zarabiające relatywnie dużo wymykają się modelowym scenariuszom podziału środków w budżecie domowym. O ile przy małych i średnich zarobkach sprawdza się zasada, że na bieżące koszty życia przeznaczamy 60% zarobków, to w przypadku zarobków idących w dziesiątki czy setki tysięcy złotych miesięcznie należałoby uznać takie wydatki "na życie" za nadmiernie rozbuchany konsumpcjonizm. Zwłaszcza wtedy, gdy wiadomo, że kariera będzie trwać krótko i w jej trakcie należy także odłożyć pieniądze na przeżycie drugiej połowy życia. Co więc robić? Jak zarządzać pieniędzmi przy dużych zarobkach? Ile odkładać? Czy i jak inwestować oszczędności, aby ich nie utracić (zwłaszcza, gdy nie posiadamy na ten temat żadnej wiedzy)? Zapraszam do wysłuchania 7 wskazówek, które przydadzą się nie tylko tym, którzy zarabiają ponadprzeciętnie dużo i szybko kończą karierę zawodową.

Nov 2018

46 min 10 sec

Było gorąco. Na spotkanie autorskie w Poznaniu przybyło około 500 osób zainteresowanych tematyką inwestowania w nieruchomości. Wejściówki rozeszły się w niecałą dobę i kolejne kilkaset osób musiało czekać na ew. zwolnienie miejsc. To najlepiej pokazuje skalę zainteresowania tematem. W ogóle mnie to nie dziwiło, bo spotkanie prowadzić miał Piotr Hryniewicz - osoba znana już Wam z pierwszych odcinków podcastu i jednocześnie wytrwany inwestor na rynku nieruchomości specjalizujący się w wynajmie mieszkań na pokoje (ale nie tylko). W rozmowie skoncentrowaliśmy się właśnie na tej tematyce. Usłyszycie dzisiaj refleksje dotyczące inwestowania w nieruchomości, odpowiedź na pytanie, ile mieszkań potrzebnych było Piotrowi do osiągnięcia wolności finansowej, a także nasze indywidualne definicje co rozumiemy pod pojęciem „wolności finansowej”. Po raz pierwszy ujawniałem także status projektu „10 mieszkań na wynajem”, który zapowiedziałem jeszcze w 2016 r. :) Najpierw przez godzinę rozmawialiśmy z Piotrem, a przez kolejne półtorej godziny - odpowiadaliśmy na pytania osób, które uczestniczyły w spotkaniu w Poznaniu. Piguła wiedzy. Zapraszam do wysłuchania. :)

Oct 2018

2 hr 33 min

Nie jest sztuką cisnąć papierami, obiecać sobie, że nie wróci się już na etat, założyć działalność gospodarczą… i marnować miesiące na poszukiwanie klientów i modelu biznesowego. Można ten proces przeprowadzić zdecydowanie lepiej. Dzisiaj przedstawiam optymalny moim zdaniem scenariusz przygotowywania się do rozstania z etatem i dotychczasowym pracodawcą. Omawiam, jak można pokojowo przejść przez taki proces jednocześnie samemu wygrywając jego poszczególne etapy. To przewodnik dla wszystkich tych osób, którym chodzi po głowie pomysł rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, a jednocześnie – nie chcą palić za sobą mostów. 9 punktów, które dobrze sprawdziły się w moim procesie żegnania się z etatem. Miłego słuchania!

Sep 2018

47 min 17 sec

Znacie już mój głos z podcastów. Tym razem zmierzyłem się jednak z dużo trudniejszym wyzwaniem. Wcieliłem się w rolę lektora czytającego moją własną książkę. Nie było łatwo i dlatego właśnie zdecydowałem się nagrać ten odcinek, w którym dzielę się zapleczem prac nad audiobookiem. Zakładam, że - podobnie jak ja - lubicie widzieć nie tylko finalne efekty, ale także przyglądać się meandrom dróg powstawania konkretnych produktów. Zaraz usłyszycie jak przymierzaliśmy się wspólnie z Audioteką do nagrań, gdzie je realizowałem, ile czasu mi to zajęło, jakie mieliśmy założenia i które z nich okazały się prawdziwe oraz jak w szczegółach przebiegała praca w studio. Omawiam także, co było dla mnie największym wyzwaniem i jakie błędy popełniałem. Na koniec przedstawiłem także koszty przygotowania audiobooka oraz pokusiłem się o spekulacje dotyczące jego potencjalnej sprzedaży i opłacalności tego przedsięwzięcia. Tym razem - wyjątkowo - odcinek nie będzie miał w ogóle transkryptu. Kluczowe informacje dotyczące samego audiobooka znajdziecie poniżej. I z prawdziwą przyjemnością ogłaszam, że wszystkie osoby, które kupiły na mojej stronie książkę papierową w okresie jej przedsprzedaży - otrzymują 50% zniżkę na zakup audiobooka. Szczegóły poniżej. :)

Aug 2018

52 min 31 sec

Nie mogłem wymarzyć sobie lepszego miejsca niż infoShare na organizację gdańskiej premiery książki "Zaufanie, czyli waluta przyszłości". Dzięki możliwościom tego miejsca i Waszemu olbrzymiemu zainteresowaniu, było to największe z dotychczasowych spotkań autorskich - na sali było kilkaset osób! Nadal nie wiem, czy większość z Was przyszła dla Arleny czy dla mnie. ;-) Wiem jednak, że bardzo dobrym pomysłem było zaproszenie Jej do poprowadzenia tego spotkania - było absolutnie super. :) Jeszcze raz wielkie dzięki Arleno! Dziś w podcaście zapis tego spotkania autorskiego. Pomimo, że część wypowiedzi pokrywa się z tym, co mówiłem w Warszawie, to myślę, że znajdziecie tam także nieco ciekawych fragmentów, np. w odpowiedziach na pytania Arleny oraz uczestników. Życzę miłego słuchania lub oglądania.

Jul 2018

1 hr 29 min

Wstyd się przyznać, ale pomimo, że kupiliście już ponad 60.000 egzemplarzy “Finansowego ninja”, to nie zorganizowałem po premierze tej książki ani jednego spotkania autorskiego. Udało się to dopiero przy okazji premiery kolejnej książki “Zaufanie, czyli waluta przyszłości”. Dzisiaj przedstawiam zapis warszawskiego spotkania premierowego – z 19 maja 2018 r. na stadionie PGE Narodowy. Dzisiaj usłyszycie moje odpowiedzi na pytania Wasze oraz Agnieszki Kalugi, osoby mającej szczególne miejsce w historii mojego blogowania. Przy okazji jeszcze raz bardzo dziękuję tym wszystkim z Was, którym tego dnia chciało się poświęcić nieco czasu i przyjść na spotkanie. Bardzo doceniam. Miło było widzieć zapełnione trybuny, a także porozmawiać z tymi z Was, którzy wpadli na stoisko podczas targów książki. Dzięki! Z góry przepraszam Was za jakość dźwięku w tym odcinku. Niestety sygnał źródłowy był mocno “zaśmiecony” akustycznie. Mam nadzieję, że samo słuchowisko Wam to wynagrodzi.

Jul 2018

59 min 48 sec

Kilka lat temu samodzielny youtuber, a obecnie właściciel firm produkujących wideo w Polsce i Japonii. Dziś mówi o kulisach działania i rozwoju biznesu. Krzysztof Gonciarz najbardziej znany jest obecnie jako kreatywny i szczery youtuber pokazujący we vlogach w dojrzały i jednocześnie zdystansowany sposób swoją codzienność i otaczającą go rzeczywistość. Ma grono wiernych fanów i obserwatorów, które liczy w tej chwili kilkaset tysięcy osób. Jednocześnie jest także coraz sprawniejszym przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, jest współwłaścicielem firmy producenckiej w Japonii i otworzył właśnie firmę świadczącą usługi produkcji wideo dla klientów z Polski. Dzisiaj rozmawiamy właśnie o kulisach jego działalności biznesowej, czyli o tym, czego zazwyczaj nie widać w jego vlogach. Rozwijamy masę wątków biznesowych: zakres świadczonych usług, sposób rekrutacji współpracowników, sposób pracy w rozproszonej geograficznie firmie, kulisy współprac komercyjnych (na YouTube i nie tylko) oraz ich przebieg, zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, błędy popełnione przez Krzysztofa w działalności biznesowej i plany na najbliższe lata. A przy okazji przypominam, że to już nasza druga rozmowa w podcaście. W pierwszej – półtora roku temu – koncentrowaliśmy się na tym, jak osiągnąć sukces na YouTube. Dzisiaj zagłębiamy się w zupełnie inne wątki. Zapraszam do wysłuchania.

May 2018

1 hr 58 min

Michał Sadowski z Brand24, to taki internetowy śmieszek. Niby poważny, ale jak przyjdzie co do czego to wygłupia się na firmowych filmikach. Jednocześnie sprawnie buduje swój wizerunek eksperta w zakresie prowadzenia biznesu opartego na liczbach, otwarcie dzieląc się w mediach społecznościowych wynikami Brand24 i przydatnymi obserwacjami dotyczącymi efektywności prowadzonych działań. Jest także przystępną osobą i na każdym kroku pokazuje, że liczy się dla niego zadowolenie każdego klienta. Dla wielu osób to niedościgniony wzór, jak powinno się robić nowoczesną komunikację firmy z jej klientami – bez korpo-zadęcia i po prostu “z ludzką twarzą”. Ale z drugiej strony mieszanie marki osobistej z wizerunkiem firmy może mieć także negatywne skutki. To jeden z powodów dla których duże firmy tak często wzbraniają się przed taką formą komunikacji. Sęk w tym, że Brand24 też jest już całkiem dużą firmą. Zatrudnia ok. 60 osób, wszedł na giełdę (NewConnect) i wyceniany jest już na 100 milionów złotych. Czy to coś zmienia? Właśnie o tym i o drodze Brand24 rozmawiam z Michałem. Jest też sporo o tym, czy warto wpuszczać inwestorów do firmy na wczesnym etapie, jak rekrutować pracowników i jakie są największe bolączki prezesa Brand24. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.

May 2018

1 hr 53 min

Lubię pokazywać kulisy mojego działania - przede wszystkim dlatego, że sam wiem, jak wartościowe dla mnie jest podglądanie innych osób, które podobnie jak ja chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mastermind to sposób na przeniesienie takiego "podglądania" na wyższy poziom. Zamiast samodzielnie zastanawiać się nad kolejnymi krokami np. w biznesie, można skorzystać z kolektywnej pomocy osób, do których mamy duże zaufanie. Wspólnie dyskutować, zmóżdżać się nad ważnymi dla nas tematami, przepracowywać problemy, szukać najlepszych rozwiązań, brać wiedzę od innych, ale i służyć naszą ekspertyzą i bagażem doświadczeń. W bezpieczny sposób i w pełnym zaufaniu, bo bez niego trudno o szczerość. Właśnie tak działa nasza grupa mastermind, w której znajdują się Bartek Popiel, Marek Jankowski, Michał Śliwiński oraz ja. Pomimo, że rozmawiamy co tydzień od blisko roku, to dopiero w ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się wszyscy po raz pierwszy w jednym pomieszczeniu. Z tej okazji zdecydowaliśmy się opowiedzieć, w jaki sposób zorganizowaliśmy naszą grupę, jak można szukać uczestników do takiej grupy, jakie korzyści daje mastermind i jak prowadzić spotkania, aby utrzymać odpowiedni reżim. To suma naszych doświadczeń. Wierzę, że mogą być one dla Was przydatne. :) Mocno zapraszam do wysłuchania. :)

Apr 2018

1 hr 29 min

Ten odcinek miał mieć zupełnie inny temat. Początkowo chciałem opowiedzieć o tym, jak przygotować się i dobrze przeprowadzić odejście z etatu i przejście do własnej firmy. Uświadomiłem sobie jednak, że sporo osób ma problem z wcześniejszym krokiem, czyli uświadomieniem sobie, jaka jest tak naprawdę ich praca marzeń, co chcieliby robić i co tak naprawdę jest ich pasją. Wydaje mi się, że ja już ten etap mam za sobą, a ze względu na to, że zajął mi wyjątkowo dużo czasu, to próbuję dzisiaj dać kilka podpowiedzi tym osobom, które nadal szukają swojej pasji. Zapraszam serdecznie do wysłuchania 10 wskazówek jak można szukać własnej pasji.

Apr 2018

42 min 27 sec

Tej książki miało nie być. Jako osoba zajmująca się edukacją z zakresu finansów osobistych, rozpisałem sobie kilka tematów kolejnych publikacji, ale nie było wśród nich autobiograficznego case study mojej działalności biznesowej. Pierwsza iskra takiego pomysłu pojawiała się, gdy polska wydawczyni „Will It Fly” Pata Flynna zaprosiła mnie do napisania przedmowy do jego książki. Wymyśliłem, że napiszę krótkie case study jak podpowiedzi Pata zastosowałem w praktyce do zwiększania zasięgu mojego bloga. Szybko jednak okazało się, że ciekawych podpowiedzi, wskazówek, spostrzeżeń i wartościowych doświadczeń z budowy „Jak oszczędzać pieniądze” mam znacznie więcej niż na kilkadziesiąt stron. W efekcie powstało kompendium, które podsumowuje równe pięć lat prowadzenia mojej własnej, blogowej firmy, która w całości oparta jest na zaufaniu – najpierw Gabi i moim we mnie samego, następnie moim do Was i w efekcie Waszym do mnie, co przekłada się na świetne wyniki mojej działalności. Dzisiaj po raz pierwszy opowiadam o czym i dla kogo dokładnie jest moja nowa książka „Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga”. Jej premiera – już w maju – tuż przed Targami Książki w Warszawie. Ujawniam także, ile czasu ją pisałem i dlaczego powstawała w całkowitej tajemnicy. Zachęcam do wysłuchania.

Apr 2018

40 min 3 sec

Gracie w gry? Są tacy, którzy grają i świetnie na tym zarabiają. Współcześni cyfrowi gladiatorzy, których zmagania śledzą fani szczelnie wypełniający hale widowiskowe, oraz dodatkowe miliony par oczu w internecie. Esport przestaje być już niszowym zjawiskiem. Pule nagród w często organizowanych turniejach sięgają już milionów dolarów. I na szczęście fragment tego stale rosnącego tortu od lat jest udziałem Polaków. Dzisiaj rozmawiam z Wiktorem Wojtasem znanym bardziej pod pseudonimem TaZ jako ex-kapitan drużyny Virtus.pro rywalizującej w grze Counter-Strike. W mojej opinii TaZ jest najbardziej charyzmatycznym i utytułowanym graczem CS w Polsce. Dość powiedzieć, że dotychczas poświęcił tej grze aż 19 lat życia, wspólnie z drużyną wygrywał wiele ogólnoświatowych zawodów – w tym olimpiadę esportową World Cyber Games w 2006 r. i w 2011 r. W 2014 r. – jako kapitan drużyny Virtus.pro – triumfował na Intel Extreme Masters w Katowicach. Od lat pozostaje jednym z czołowych światowych zawodników CS, a przy tym najstarszych. I chociaż wielokrotnie podpowiadano mu już przejście na esportową emeryturę On cały czas udowadnia, że jeszcze liczy się w grze. Rozmawiamy o pasji do gry, o jego drodze do pierwszych i kolejnych wygranych, o kulisach esportu, o zapleczu organizacyjnym profesjonalnych drużyn, o olbrzymich pieniądzach, które dostępne są teraz dla najlepszych zawodników i w końcu o plusach i minusach kariery esportowca oraz psychice zawodników. Zapraszam serdecznie do wysłuchania naszej obszernej, ponad 2-godzinnej rozmowy. Warto!

Feb 2018

2 hr 27 min

Dziś moim gościem jest Anna Zdrojewska-Żywiecka, która od 8 lat prowadzi własne wydawnictwo. Najpierw założyła wydawnictwo Mamania publikujące "mądre książki dla mądrych rodziców", a następnie stworzyła Grupę Wydawniczą Relacja, która jest m.in. polskim partnerem TED Books. Przez ten okres wydała ok. 250 książek, które dostępne są we wszystkich kanałach dystrybucji: tradycyjnej dystrybucji, internecie oraz dyskontach takich jak Aros i Biedronka. Rozmawiamy o tym czy prowadzenie własnego wydawnictwa to naprawdę taki trudny biznes? Jak wydawca pozyskuje nowe tytuły? Jakimi kryteriami kieruje się oceniając otrzymywane od autorów propozycje książek? Jak zainteresować wydawcę własną książką? Jaki procent z ceny okładkowej książki może zarobić autor wydający książkę z tradycyjnym wydawnictwem i czy jest w ogóle szansa żeby w tradycyjnym modelu wydawania zarabiał więcej? Podpytuję także Anię o realia współpracy z dużymi dystrybutorami, jej przemyślenia na temat propozycji "jednolitej ceny książki" oraz opinię na temat self-publishingu. Przypominam, że w poprzednim odcinku podcastu opublikowałem rozmowę z self-publisherem, który stworzył wydawnictwo sprzedające książki wyłącznie bezpośrednio. Rozmowa z Anią uzupełnia tematykę wydawania książek o perspektywę tradycyjnego wydawcy - działającego przede wszystkich w oparciu o zewnętrzną dystrybucję. Mam nadzieję, że obie te rozmowy pomogą Wam lepiej zrozumieć realia rynku książki w Polsce. Zachęcam do wysłuchania całej rozmowy. Pod koniec usłyszycie, jaką ciekawą pozycję książkową planuje wydać w najbliższym czasie Ania. :-)

Feb 2018

2 hr 6 min

Gdzie i jak wydać książkę? – te pytania zadaje sobie każdy autor. Zła decyzja może wiele kosztować. Razem z moim gościem analizujemy dzisiaj zalety i wady dwóch modeli wydawniczych. Radosław Kotarski to autor, który ma dosyć unikalny zestaw doświadczeń na rynku wydawniczym. Najpierw przećwiczył współpracę z tradycyjnym wydawcą wprowadzając książkę „Nic bardziej mylnego”, a następnie odniósł niesamowity sukces samodzielnie wydając swoją drugą książkę „Włam się do mózgu” we własnym wydawnictwie Altenberg. Co ciekawsze, nowa książka trzykrotnie przebiła wynik sprzedaży pierwszej – i to zaledwie w ciągu 4-ech miesięcy od premiery! To wywindowało całkowity przychód nowego wydawnictwa do ponad 7 milionów złotych (na trzech wydanych równocześnie książkach)! Czy więc współpraca z tradycyjnym wydawcą ma jakikolwiek sens? Kiedy warto żeby autor poszedł tą ścieżką? A kiedy z kolei lepiej zdecydować się na self-publishing? Jakie problemy można napotkać na drodze samodzielnego wydawania książek? Ile kosztuje wydanie książki? I w końcu – kto nie powinien się za to zabierać? – na te wszystkie pytania odpowiadamy w tym odcinku podcastu. I od razu zapowiadam, że cały luty 2018 r. przeznaczam na uzupełnienie tematyki self-publishingu. W przyszłym tygodniu planuję publikację kolejnej części case study dotyczącego „Finansowego ninja”, a za dwa tygodnie w podcaście wystąpi tradycyjny wydawca, który opowie więcej o realiach rynku wydawniczego w Polsce oraz procesie „rekrutacji” nowych autorów. Miłego słuchania, oglądania lub czytania!

Jan 2018

2 hr 30 min

Dzisiaj kontynuuję pokazywanie „od kuchni” mojego procesu planowania celów. Dwa tygodnie temu przedstawiałem podsumowanie poprzedniego roku, a teraz dzielę się pomysłami na nowe przedsięwzięcia i projekty. Podkreślam, że są to nieuporządkowane pomysły. Dopiero w dalszej kolejności szukam powodów, dla których każdy z nich warto realizować (czasem stwierdzając, że nie warto), określam priorytet i założenia, oraz wybieram te, które zrealizuję – od razu decydując od których zaczynam. Dlaczego robię to teraz publicznie? Z kilku powodów. Po pierwsze, chcę Wam dać podpowiedzi, w którą stronę ma szansę rozwijać się moja blogowa i pozablogowa twórczość. Po drugie, chcę Was poprosić o wyrażenie swojej opinii, co do przedstawionych pomysłów. Każdy z nich wymaga sporego zaangażowania czasowego i bez względu na to jak bardzo mi wydają się fajne, to przede wszystkim mają one trafiać w Wasze oczekiwania. Zapraszam zatem do przesłuchania i wypełnienia ankiety czytelniczej – pierwszej od trzech lat.

Jan 2018

53 min 16 sec

O całym procesie mojego planowania celów mówiłem już szeroko w 17.i 90. odcinku podcastu. Tam przedstawiłem instrukcję (nadal aktualną) a w tym roku zdecydowałem się na publiczne pokazanie jak w praktyce wygląda pierwsza część tego procesu, czyli rozliczenie z przeszłością. Według mnie kluczowe jest to, aby nie tylko przeanalizować to co się wydarzyło, ale także to zaakceptować. Pogodzić się z tym co się stało. Przestać rozpamiętywać, rozdrapywać ewentualne rany i po prostu wyciągnąć wnioski i pójść dalej robić swoje. Zapraszam do wysłuchania mojego podsumowania. W ramach uzupełnienia zamieszczam także poniżej nieco danych dla pasjonatów statystyk. W kolejnym odcinku za dwa tygodnie przedstawię Wam z kolei moje pomysły i plany na rok 2018. Świetnego roku Wam życzę!

Jan 2018

54 min 53 sec

Bez względu na to, czy zarabiamy na etacie najniższą krajową, czy przekraczamy górną granicę pokazywaną przez internetowy kalkulator wynagrodzeń, to prędzej czy później przychodzi czas na rozmowę z szefem o podwyżce. Warto być dobrze przygotowanym do takiej rozmowy. Właśnie o takim przygotowaniu do negocjacji (nawet kilkumiesięcznym), dobrym przygotowaniu gruntu pod rozmowy, właściwym zagajeniu tematu szefowi oraz przeprowadzeniu takiej rozmowy o podwyżce wynagrodzenia rozmawiam z zawodowym negocjatorem Wojtkiem Woźniczką. Poruszamy masę wątków, m.in. czy do podwyżki potrzebny jest awans (i kiedy nie jest wskazany), jak radzić sobie z szefem, który unika rozmowy o podwyżce i jak przełamać strach przed taką rozmową. Solidny przewodnik, który powinien pomóc wskoczyć Wam na nowy poziom zarobków w 2018 roku. :) Dla jasności: koncentrujemy się na temacie negocjowania podwyżki wynagrodzenia w obecnym miejscu pracy. Nie poruszamy dziś tematyki negocjowania w procesie rekrutacji do nowej firmy. Miłego słuchania, oglądania lub czytania transkryptu (znajduje się zawsze na końcu wpisu)! To już ostatni wpis przed Świętami. Moje krótkie życzenia dla Was znajdziecie pod koniec tego odcinka podcastu - w tym roku w formie audio. :)

Dec 2017

1 hr 56 min

Im więcej pieniędzy mamy, tym częściej pojawiają się pytania o to, czy to już ten moment, w którym można poluzować pasa i zacząć realizować kosztowne marzenia. Osoby oszczędne mają z tym szczególny problem. Nie ma tygodnia żebym nie dostawał maili, w których szukacie odpowiedzi na pytanie, gdzie jest ten “złoty środek”. Czy te wszystkie wyrzeczenia na drodze oszczędzania są potrzebne? Z drugiej strony ci, którzy dobrze zarabiają, odczuwają presję otoczenia na podwyższanie swojego standardu życiowego. Czasami to nie my sami potrzebujemy wydawać więcej, lecz po prostu wmawia się nam, że tak wypada. Że skoro nas stać, to powinniśmy mieć lepsze ciuchy, lepsze auto, lepszy dom, więcej wydawać na rozrywki. W obu sytuacjach pomaga zrozumienie samego siebie i swoich potrzeb. Oderwanie się od wyobrażeń innych i szczera odpowiedź na pytania “Po co mi pieniądze? Do czego ich potrzebuję?”. Warto pamiętać, że pieniądze nie są celem samym w sobie – są tylko (i aż) środkiem do realizacji celów. Niektóre cele bywają bardzo kosztowne, a realizacja innych nie wymaga wcale dużego kapitału. Może mamy już wystarczająco dużo, tylko sobie tego nie uświadamiamy? Dzisiaj odkrywam karty i pokazuję moje cele finansowe oraz kryteria decyzyjne, np. w zakresie realizacji kosztownych marzeń. Podkreślam także, że wydawanie olbrzymich kwot na to, co lubimy, nie stoi w sprzeczności z ideą mądrego oszczędzania, o ile tylko zachowujemy zdrowe zasady gospodarowania budżetem domowym. Zdradzam także czy i kiedy kupię sobie drogi samochód, oraz jak wygląda mój “kontrakt z samym sobą” przed realizacją takiego prostego marzenia. ;-) Zapraszam do wysłuchania tego odcinka.

Dec 2017

56 min 47 sec

Arlena Witt znana także jako Wittamina to nauczyciel nowej generacji. Nie boi się nowych mediów. Eksperymentuje. Promowała Vine'a, gdy jeszcze istniał, korzystała ze Snapchata a teraz skutecznie wykorzystuje do nauki angielskiego Instagram. Największy sukces odniosła na YouTube, gdzie na kanale "Po Cudzemu"dzieli się niuansami angielskojęzycznej wymowy. A przy tym udowodniła wielu niedowiarkom, że można skutecznie przejść z bloga do wideo. Skutecznie przełamuje stereotypowe wyobrażenia o nauczycielach. Uczy w atrakcyjny sposób posługując się nowoczesnymi narzędziami. Robi to co lubię najbardziej - skutecznie skaluje swoją działalność docierając do znacznie szerszego grona niż tylko kilkanaście klas szkolnych, z którymi najczęściej mają do czynienia "klasyczni" nauczyciele. Dzisiaj rozmawiamy o edukacji, o tym, jak mając wiedzę, można przenosić się z nauczaniem do internetu. Od czego zacząć? Z jakimi zagrożeniami się to wiąże? Czy i jak walczyć z uszczypliwymi komentarzami i jak robi to Arlena? Sporo mówimy także o tym jak uczyć się angielskiego, zwiększać skuteczność nauki języka i pokonywać lęk przed mówieniem. Dyskutujemy sobie również nieco o problemach szkolnictwa, samodzielnym wydawaniu książek i ogólnej pozytywnej filozofii życiowej Arleny. I mamy dla Was również konkurs, w którym 10 osób może wygrać egzemplarz świetnego podręcznika "Grama to nie drama"do nauki angielskiej gramatyki. Zapraszam do wysłuchania...

Nov 2017

1 hr 58 min

Mój dzisiejszy gość udowadnia, że "wszystko jest dla ludzi". Zaczął od eksperymentów z domowym warzeniem piwa a dzisiaj z powodzeniem prowadzi mały rzemieślniczy browar kontraktowy. Co to znaczy? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku podcastu. Dość powiedzieć, że pod marką "Browar Brodacz" produkuje się obecnie około 150 tys. butelek piwa rocznie a przychody netto firmy wynoszą ok. 700 tys. zł netto - po blisko 3 latach działalności. To nadal mikro-skala, ale ten browar wyjątkowo dobrze radzi sobie z promocją własnych produktów. O tym, o błędach, o sposobie finansowania takiej działalności i o wyzwaniach związanych z procesem produkcji piwa, rozmawiam z Tomaszem Brzostowskim - założycielem i właścicielem Browaru Brodacz. Czy każde hobby można przekuć na biznes? Nie wiem i nie mam pewności, że bezwzględnie warto to robić. Wszak, jeśli hobby jest dla nas odskocznią od codziennych obowiązków, to po prostu może nam obrzydnąć, jeśli będziemy się nim zajmować zawodowo. A z drugiej strony - kto z nas nie marzy o tym, aby żyć z tego co jest naszą pasją i na co gotowi jesteśmy poświęcać długie godziny?

Nov 2017

1 hr 37 min

Praca programisty ma wiele blasków i cieni. Z jednej strony wiele innych grup zawodowych zazdrości programistom wysokich zarobków, wysokiego zapotrzebowania na ich pracę, możliwości zmieniania pracodawców jak rękawiczki a także możliwości wykonywania zawodu z dowolnego miejsca (w tym pracy z Polski dla klientów zza granicy). Z drugiej jednak strony, to zawód, który wymaga otwartej głowy, nieustannego rozwoju, dobrej samoorganizacji i poświęcenia godzin na doskonalenie umiejętności. Łatwo o to za młodu, ale trudniej, gdy programista jest już starszy i utknie w konkretnej technologii. Wtedy nierzadko przychodzi wypalenie i frustracja. Na to nakłada się problem zagrożeń wynikających z wysokich zarobków. Niektórzy programiści zbyt szybko zaczynają wierzyć w swoją szczęśliwą gwiazdę i trwonią fortuny. Wielu niszczy swoje zdrowie przesiadując przed komputerem. Jak wygląda kariera programisty i jej poszczególne etapy? Czy warto i jak zostać programistą? O tym wszystkim rozmawiam z Maciejem Aniserowiczem- autorem bloga devstyle.ploraz świetnej książki "Zawód: Programista"o podtytule "Wszystko, czego potrzebuje świadomy developer". Zachęcam do wysłuchania naszej rozmowy. :)

Oct 2017

1 hr 22 min

Droga Joanny Glogazy to dobry przykład przekuwania hobby w biznes - ze wszystkimi plusami i minusami tego procesu. Z dziewczyny piszącej o zawartości swojej szafy i decyzjach zakupowych, stała się promotorką "odchudzania" garderoby oraz producentką piżam dla Pań. Rozmawiamy właśnie o tym ostatnim etapie, czyli kulisach tworzenia i wprowadzania na rynek jej własnej marki odzieżowej Lunaby. Nasza rozmowa jest wielowątkowa. Jest o błędach, o dobrych pomysłach, o wycenianiu ubrań i o tym, dlaczego warto koncentrować się na konkretnej grupie docelowej. To także obszerne przedstawienie złożoności procesu produkcji ubrań, poszukiwania kontrahentów i sztuce dbania o wysoką jakość produktu końcowego. Ten odcinek to olbrzymia piguła wiedzy. Najlepiej podsumował to Łukasz, którego firma przygotowuje dla mnie transkrypty podcastów: "Obydwoje z Joanną szybko mówicie, więc wyszło zawrotne 35 stron w Wordzie". Dużo słuchania, oglądania lub czytania. Serdecznie zapraszam. :) Także do zadawania pytań w komentarzach. Joanna zadeklarowała, że będzie na nie odpowiadać. A gdyby komuś było mało, to może pogłębić swoją wiedzę w kursie Joanny - "Jak założyć własną markę odzieżową".

Oct 2017

2 hr 22 min

Czy warto nagrywać podcast? Jak to robić? Jak wypromować nowy podcast? - to najczęstsze pytania zadawane mi przez osoby, którym podoba się to medium i które jednocześnie przejawiają potrzebę dzielenia się swoją wiedzą. Dotychczas odsyłałem wszystkich chętnych do darmowych materiałów w Internecie lub płatnego kursu "Podcasting A to Z" amerykańskiego podcastera Cliffa Ravenscrafta. W tym drugim przypadku bariera wejścia była olbrzymia - kurs kosztuje 2000 USD. Na szczęście Marek Jankowski prowadzący świetny podcast "Mała Wielka Firma"ruszył właśnie ze swoim kursem PodcastPro - znacznie tańszym od amerykańskiego odpowiednika. Zanim jednak zainteresowani sięgną po portfele, warto posłuchać dzisiejszego odcinka podcastu. Marek, z którym nieustannie przepychamy się na liście najchętniej słuchanych podcastów w Polsce, dzieli się swoimi ośmioletnimi doświadczeniami z podcastingiem. I nic dziwnego, że zdradza wiele ciekawych szczegółów i wskazówek. Przed podcastem pracował on także w największej polskiej stacji radiowej - RMF FM i jego doświadczenie jest dużo większe od mojego. Bardzo zachęcam do wysłuchania naszej rozmowy wszystkich, którzy poważnie myślą o swoim podcaście lub po prostu chcieliby poznać kulisy pracy Marka i mojej. 2 godziny konkretów. Oczywiście można także przeczytać transkrypt zamieszczony na końcu wpisu. ;-)

Sep 2017

2 hr 13 min

Na początek okresu powakacyjnego mam dla Was temat łatwy, prosty i przyjemny. Dzielę się moimi patentami na to, jak sobie zorganizować powrót z urlopu, aby okres rozleniwienia nie trwał tygodniami. Nie wiem jak u Was, ale mnie takie powakacyjne rozprężenie potrafiło czasami doprowadzić do sporej frustracji. Nie dość, że miałem masę zadań po kilkutygodniowej przerwie, to jeszcze na bieżąco przybywały kolejne, a ja potrafiłem długo tkwić w stanie rozważań że "szkoda, że już po urlopie". Wiem, że dopiero wróciliście / wracacie lub będziecie wracać, więc nie chcę Was zamęczać. Ten odcinek podcastu ma zaledwie 25 minut. Krótko i konkretnie. Podcast podzieliłem na dwie części: najpierw mówię, jak organizowałem sobie powroty, gdy byłem jeszcze biurowym pracownikiem etatowym, a potem zdradzam jak robię to teraz - jako solo-przedsiębiorca (to przyda się także freelancerom). Dość powiedzieć, że te sposoby bardzo pomagają mi do dzisiaj. Nadal przeżywam pourlopowe rozprężenie, ale krótkie i w pełni je akceptuję. :) Oczywiście jest także transkrypt i wideo (prosto z mojej szafy). Szybkich powrotów Wam życzę. :)

Sep 2017

24 min 52 sec

Aktualnie Pajacyk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z dobroczynnością w Polsce i świetnie działającą akcją dożywiania dzieci. Cel jest prosty: każde dziecko w Polsce przynajmniej raz dziennie ma zjeść pełnowartościowy posiłek. Do tego ideału jest niestety daleko. Pomimo, że istnieje rządowy program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", to ze względu na jego kryteria, wiele niedożywionych dzieci jest z niego wykluczonych. To właśnie części z nich pomaga Pajacyk, fundując ponad 300 tys. posiłków rocznie i obejmując kompleksowym dożywianiem około 2000 dzieci rocznie (oraz dodatkowe 1200 dzieci w ramach np. dożywiania w wakacje). Moimi gośćmi są dzisiaj Janina Ochojska- założycielka i szefowa PAH, i Magdalena Szymczak- odpowiadająca za program Pajacyk. Rozmawiamy o historii, tłumaczymy w jaki sposób zgłaszane są dzieci do tego programu, a także jak funkcjonują dodatkowe inicjatywy takie jak "Pajacykowa Sieć Pomocowa" i "Świąteczny Stół Pajacyka". Pretekstem do naszego podcastu było przekroczenie liczby 50 tys. posiłkówufundowanych przez Czytelników bloga i Słuchaczy mojego podcastu - w formie bezpośrednich darowizn, jak również poprzez przekazywanie części przychodów ze sprzedaży książki "Finansowy ninja"(1 książka = 1 posiłek). W ramach podziękowania za Waszą pomoc, staraliśmy się maksymalnie przybliżyć Wam kulisy Pajacyka. Mam nadzieję, że ta rozmowa będzie dla Was interesująca i inspirująca jednocześnie. Miłego słuchania, oglądania lub czytania (transkrypt na końcu wpisu). :)

Aug 2017

1 hr 10 min

Im więcej zarabiamy, tym bardziej opłaca się minimalizować wysokość płaconych podatków. Niektórzy jednak przeginają i budują sztuczne struktury wyłącznie w celu unikania płacenia podatków. Nie brakuje doradców, którzy podpowiadają polskim przedsiębiorcom jak przenieść firmę za granicę w celu minimalizacji obciążeń. Działalnościom gospodarczym proponuje się prowadzenie spółki w Wielkiej Brytanii, Czechach lub na Słowacji, a dużym podmiotom - budowanie struktur firm zahaczających o Luksemburg, Cypr, Maltę i np. Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wszystko po to, aby zminimalizować płacone podatki (czytaj: unikać ich płacenia). Organy podatkowe różnych krajów coraz lepiej radzą sobie jednak ze ściganiem takich działań. Polskie Ministerstwo Finansów także nie pozostaje w tyle. Wydane w czerwcu 2017 r. "Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek zagranicznych z uwagi na przepisy dotyczące tzw. miejsca zarządu"powinno rzucić blady strach na wszystkie osoby prowadzące m.in. spółki w Wielkiej Brytanii, podczas gdy faktycznie rezydują w Polsce. Dzisiaj moim gościem jest ekspert w temacie unikania opodatkowania - Błażej Kuźniacki- doktor prawa (doktorat w Oslo) i badacz naukowy w Akademii Podatkowej na Singapurskim Uniwersytecie Zarządzania. Rozmawiamy o granicach legalnej optymalizacji podatkowej, długofalowych zagrożeniach związanych z wykorzystywaniem luk w prawie międzynarodowym, a także o potencjalnych skutkach wdrażanych właśnie przepisów o wymianie informacji podatkowych pomiędzy kilkudziesięcioma krajami na całym świecie. Podpowiadamy także, jak realizować legalną optymalizację podatkową w Polsce. To obowiązkowy odcinek dla wszystkich właścicieli firm, którzy zastanawiają się nad sensownością, zasadnością i ewentualnym stopniem zaawansowania optymalizacji podatkowej. Życzę Wam, aby Wasze działania nigdy nie zostały sklasyfikowane jako sztuczne i służące unikaniu opodatkowania. Czujcie się ostrzeżeni. :)

Jul 2017

1 hr 26 min

Temat tego podcastu może się wydawać niszowy, bo przecież mało kto chce robić karierę w telewizji. Niemniej jednak kompetencje, które posiadają dobrzy dziennikarze, przydają się także w innych zawodach. Dzisiaj umiejętność dobrego prezentowania się przed kamerą pomaga także robić biznes, znaleźć lepszą pracę i skutecznie mówić to co mamy do zakomunikowania w formie wideo - najprostszej do konsumpcji formie przekazu. Mój dzisiejszy gość - Jarosław Kuźniar- jest w tym absolutnym mistrzem. Przeszedł długą drogą: od regionalnego radia, przez stacje ogólnopolskie, aż do telewizji TVN24 i TVN, aby ostatecznie trafić do telewizji internetowej, gdzie aktualnie realizuje program "Onet Rano". Jest jednocześnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy doskonale rozumieją nowe media. Potrafi bezpośrednio komunikować się z oglądającymi - zarówno sympatykami, jak i tymi, którzy go nie lubią. Dzisiaj rozmawiamy o tym, jak sam zdobywał pracę w telewizji (dosłownie "zdobywał") i co trzeba w sobie przepracować, aby stać się osobowością telewizyjną. Podpytuję też Jarka o kulisy jego przejścia z tradycyjnej telewizji do Internetu – do programu "Onet Rano" i o to, czym tak naprawdę różni się robienie telewizji w obu tych mediach. Rozmawiamy też o tym, jak radzi sobie na innych frontach, np. we własnym biznesie podróżniczym goforworld.com. Dajemy także masę podpowiedzi w zakresie tego jak doskonalić warsztat i lepiej prezentować się przed kamerą. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy. :)

Jul 2017

2 hr 3 min

Bez względu na to czy prezentujemy tylko przed szefem, czy prowadzimy wystąpienie dla tysięcy ludzi, warto zadbać o to, aby nasz komunikat był zrozumiały, wartościowy i przekazany w atrakcyjny sposób. Taki, który wyróżni nas wśród pracowników czy prelegentów danego wydarzenia i spowoduje, że nasz wkład pracy zostanie doceniony. Osobiście uważam, że świetne umiejętności prezentowania pomysłów, idei czy przemyśleń w połączeniu ze świetnym warsztatem, nie tylko zwiększają skuteczność naszego przekazu, ale także dają spore możliwości zwiększania wynagrodzenia. Dotyczy to w takim samym stopniu pracy etatowej, jak i gaży pobieranej za prowadzone szkolenia czy wystąpienia publiczne. Wie o tym doskonale Kamil Koziełz firmy PrezART, który nie tylko pomaga innym doskonalić się w sztuce prowadzenia świetnych prezentacji, ale także systematycznie zdobywa najwyższe oceny za wystąpienia na krajowych konferencjach. Zapraszam na ten podcast - w praktyce dwu i półgodzinny warsztat, który pomoże Wam lepiej zrozumieć, jak przygotowywać i prowadzić dobre prezentacje. :)

Jun 2017

2 hr 35 min

Zadajecie mi czasami pytanie "co spowodowało, że jesteś taki, jaki jesteś?". Nie mam jednej prostej odpowiedzi, ale zdecydowałem zmierzyć się z tym tematem w rocznicowym odcinku podcastu. Przedstawiam kilkanaście różnych wydarzeń z mojego życia i tłumaczę, czego mnie nauczyły oraz jakie piętno odcisnęły na moich kolejnych działaniach. Droga do jubileuszowego, setnego odcinka zajęła mi 4 lata. Gdy zaczynałem nagrywać, to nie miałem najmniejszego wyobrażenia, jak to się potoczy. Po prostu spróbowałem. Dopiero nagrywając poprawiałem swój warsztat, trafiałem na ciekawych rozmówców i zdobywałem słuchalność. Tak samo było z większością zajęć w moim życiu. Próbowałem, uczyłem się w trakcie, wyciągałem wnioski i "skręcałem" tam, gdzie widziałem kolejne możliwości. I przy tej okazji - kolejne WIELKIE DZIĘKUJĘdla Was za chęć do słuchania mojego podcastu. Dziękuję także za wszystkie przesympatyczne spotkania, ciepłe słowa i wsparcie - zwłaszcza w tych momentach, w których poruszam trudne i drażliwe dla mnie tematy. Non-stop podbudowujecie moją wiarę w to, że warto nagrywać dalej. :) Zapraszam do posłuchania o mojej ewolucji i poznania ciekawostek z mojego życia.

Jun 2017

1 hr 8 min

Bartek Popiel jest przedsiębiorcą-blogerem. Jak na blogera - od lat zarabia w dosyć nietypowy sposób - opakowując swoją wiedzę w konkretne produkty: korepetycje, konsultacje indywidualne, tradycyjne szkolenia, książki oraz kursy online. Przez długi czas był bardzo daleko od tzw. głównego nurtu blogosfery oraz popularnego w blogosferze sposobu zarabiania, jakim są współprace komercyjne z firmami. Od początku swojej działalności koncentruje się na komercjalizowaniu własnych produktów i usług. Dzisiaj rozmawiamy o jego drodze i dzielimy się przemyśleniami na temat wad i zalet zarabiania na konkretne sposoby. Ewolucja firmy Bartka jest świetnym przykładem na to, jak stopniowo można przenosić swoją działalność do Internetu i w coraz większym stopniu automatyzować i skalować zarówno liczbę odbiorców naszych treści oraz ilość zarabianych pieniędzy. Zapraszam mocno do wysłuchania! :)

May 2017

1 hr 50 min

"Straszna jest psychika ludzka"- napisał mi Marcin, który podczas montażu przesłuchał ten odcinek podcastu. To prawda. Moja głowa potrafi płatać niezłe figle. Minął właśnie rok od momentu, w którym ukończyłem pisanie "Finansowego ninja" i 10 miesięcy od rozpoczęcia sprzedaży książki. I chociaż przez wiele osób (i także przeze mnie) postrzegana jest ona jako wielki sukces, to ma on także swoją cenę. W powszechnej wokół nas propagandzie sukcesu rzadko kiedy mówi się o jego negatywnych skutkach. O tym, że duży i niespodziewany sukces może odcisnąć piętno na naszej psychice - nie takie, jakiego byśmy sobie życzyli. Doświadczam tej sytuacji od miesięcy, ale dopiero teraz dojrzałem do podzielenia się przemyśleniami. Robię to w przededniu konferencji infoShare, gdzie znowu będę opowiadał o kulisach bardzo udanej promocji "Finansowego ninja". Ten podcast ma stanowić przeciwwagę. Pokazać, że "nie ma róży bez kolców". Zapraszam do wysłuchania.

May 2017

28 min 37 sec

Wiem, jak mocne emocje potrafi wzbudzać nawiązywanie do Biblii. Jednak pomimo tego, że niewątpliwie jest to najpopularniejsza książka na świecie i najważniejszy drogowskaz dla chrześcijan, to w dzisiejszym odcinku nie będę prowadził żadnej indoktrynacji religijnej. Wspólnie z moimi gośćmi – Krzysztofem Czeczotem i Maćkiem Budzichem – rozmawiamy o kulisach powstawania największego polskiego audiobooka, a w zasadzie słuchowiska "BIBLIA AUDIO superprodukcja". Dyskutujemy o biznesowych i organizacyjnych aspektach tego projektu: modelu biznesowym stojącym za tą produkcją, sposobie pozyskiwania funduszy (niebagatelnych!), angażowaniu znanych aktorów, kampanii promocyjnej w mediach społecznościowych - wszystkim co dotyczy szeroko rozumianych kulis realizacji takiego olbrzymiego projektu. Moi goście pokazują drogę od pomysłu do finalnego dzieła, dzielą się przemyśleniami, trudnościami oraz naukami płynącymi z realizacji tego przedsięwzięcia. W trakcie dwóch i pół godziny usłyszycie także krótkie fragmenty tego słuchowiska - w tym jeden z psalmów w niesamowitym wykonaniu zespołu Owca. Zdecydowanie zachęcam do posłuchania.

May 2017

2 hr 33 min

Kupno mieszkania to największa pojedyncza transakcja finansowa w naszym życiu. W podcaście rozmawiałem już wielokrotnie o tym, jak dobrze wziąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Dzisiaj moim gościem jest Wojciech Woźniczka- zawodowy negocjator, który podpowiada jak skutecznie negocjować cenę zakupu mieszkania. Skupiliśmy się na rynku wtórnym, czyli kupowaniu używanych mieszkań od ich właścicieli. To tam - umiejętnie prowadząc negocjacje - można najwięcej wygrać i zaoszczędzić dziesiątki lub nawet setki tysięcy złotych. Co to jest gambit otwierający, na czym polega strategia rosyjskiego frontu, co to jest BATNA i WATNA - o tych i innych technikach negocjacyjnych usłyszycie w tym odcinku. Dowiecie się także dlaczego jak najdłużej nie powinniście składać swojej oferty oraz dlaczego nigdy nie wolno natychmiast akceptować propozycji drugiej strony.

Apr 2017

2 hr 1 min

Chyba każdemu zdarzyło się widzieć olbrzymie, nieotynkowane domy czasami latami stojące puste i bez okien. Inwestor się rozmyślił, albo skończyły mu się pieniądze. Powodem najczęściej jest zbyt optymistyczne podejście do tego trudnego tematu. Dzisiaj moim gościem jest ponownie - już po raz piąty - doradca kredytowy Ronald Szczepankiewicz. Ulegając Waszym prośbom dotykam tematu, na którym osobiście w ogóle się nie znam - czyli kredytowania budowy domu systemem gospodarczym wraz z ewentualnym, wcześniejszym pozyskaniem kredytu na zakup działki budowlanej. Omawiamy całą procedurę oraz zagrożenia, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Zapraszam do wysłuchania. :) A i przy okazji: już wkrótce odcinek 100. Bardzo mocno liczę na Wasze podpowiedzi co specjalnego chcielibyście z tej okazji usłyszeć. Zachęcam do sugestii w komentarzach. :)

Mar 2017

42 min 27 sec

Patronite to polski serwis umożliwiający łączenie twórców z różnych dziedzin z osobami (patronami) zainteresowanymi finansowym wspieraniem twórczości artystów (jego pierwowzorem jest amerykański Patreon). To przede wszystkim dobry sposób poszukiwania zarobków dla tych twórców, którzy nie prowadzą lub nie chcą prowadzić działalności komercyjnej. Wystarczy, że ich audytorium zechce się "zrzucać" na to co robią. W teorii działanie Patronite jest bardzo proste: twórca tworzy swoją "wizytówkę" opisującą to co robi, określa tzw. progi wsparcia - różne poziomy kwot comiesięcznych datków oraz ewentualne korzyści dla osoby decydującej się przekazywać konkretną kwotę. Może także określić cele finansowe, po których przekroczeniu deklaruje wykonanie konkretnych projektów. Gdy takie założenia są gotowe - informuje świat i swoje audytorium o tym, że można go wspierać. Praktyka potrafi zaskakiwać. Niektórzy twórcy zbierają rekordowe finansowanie, a inni mają problem z uzbieraniem kilkuset złotych. Dzisiaj moimi gośćmi są Katarzyna Czajka- jedna z osób o najdłuższym stażu na Patronite, Mirek Burnejko- osoba, która zaczęła raptem miesiąc temu, oraz Krzysztof Gonciarz, który cieszy się rekordowym wsparciem patronów. Wszystkim zadaję podobne pytania próbując dowiedzieć się, jakie były ich pozytywne i negatywne doświadczenia, oraz co dzisiaj zrobiliby inaczej - wiedząc to, czego już się nauczyli. Wyszła nam absolutnie świetna rozmowa - pełna bardzo konkretnych wskazówek dla wszystkich twórców zainteresowanych tym sposobem pozyskiwania pieniędzy. A na koniec dzielę się moimi przemyśleniami dotyczącymi Patronite. Odpowiadam na pytanie dlaczego mnie tam nie ma i dlaczego nie chcę być tam obecny (na chwilę obecną). Zapraszam do wysłuchania. :)

Mar 2017

1 hr 36 min