Tak ako to je?

VIA IURIS

Ako ovplyvniť investičné zámery v susedstve? Čo robiť, ak úrady nekonajú ako majú? Ako správne vyjadriť svoj názor petíciou? Čo vlastne robí prokuratúra? Môžeme zlepšiť ovzdušie, ktoré dýchame? Ako prinavrátiť dôveru v justíciu, políciu a prokuratúru? Vymeníme prírodné bohatstvo za hotely, parkoviská alebo vleky? Viac ako štvrť storočie veríme, že je dôležité brániť verejný záujem a Slovensko by malo byť krajinou, kde ľudia nie sú voči moci bezmocní. Právo je pre nás nástrojom spravodlivosti a zákony by mali platiť pre všetkých rovnako. VIA IURIS odteraz už aj v podcaste.

All Episodes

Situácia so vzdelávaním detí počas pandémie bola alarmujúca, školáci zostali doma neadekvátne dlho. V čase, kedy boli otvorené nákupné centrá či lyžiarske strediská a fitnescentrá, školy zostávali stále zatvorené. Ako situáciu riešili okolité štáty? Ako predísť ďalšiemu upieraniu práva na vzdelanie? V podcaste VIA IURIS sa stretli a porozprávali Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas a Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s organizáciou VIA IURIS.Sledujte VIA IURIS na sociálnych sieťachFacebook:https://www.facebook.com/viaiurisTwitter:https://twitter.com/viaiuris

May 17

21 min 4 sec

Petíciu môže vytvoriť alebo podpísať prakticky ktokoľvek. Aby sa ňou orgány verejnej moci zaoberali, musí spĺňať isté náležitosti. Vo VIA IURIS nechceme, aby váš názor či postoj zostal nevypočutý. Právnička Mirka Majerová vám preto povie, na čo si dať pozor pri tvorbe podpisovej akcie.Ak máte pocit, že nastal čas na to, aby ste vytvorili vlastnú petíciu, odborne garantovaný a bezpečný priestor nájdete na www.MojaPeticia.sk.Nový petičný portál prináša:vysokú úroveň ochrany osobných údajov pre organizátorov aj signatárovjednoduchý proces vytvárania podpisových akciívýber demografických dát, ktoré chcete od signatárov zbieraťmožnosť podpisovať alebo vytvárať podpisové akcie aj pre mladších ako 16 rokov, pri dodržaní všetkých pravidiel ochrany osobných údajovprispôsobenie podpisovej stránky svojej vizuálnej identite (vlastné logo, vlastné farby a pod.)export dát signatárov vo formáte .xls aj priamo pre Mailchimppodpisové hárky, ktoré spĺňajú všetky legislatívne požiadavkystep-by-step návody pre vytvorenie podpisových akcií postupy a rady, ako správne pokračovať po úspešnom zbere podpisov

Apr 11

8 min 7 sec

Kočnerove zmenky, Kotlebove šeky či kauza Gorila. Prípady, ktoré dozorovali prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Bývalý šéf tejto inštitúcie je väzobne stíhaný a Slovensko potrebuje nového špeciálneho prokurátora, ktorému môže dôverovať. Proces voľby je v plnom prúde a poslanci by podľa nás mali urobiť maximum pre to, aby dôsledne vybrali najlepšieho kandidáta s vysokými odbornými a morálnymi kvalitami, ktorý odolá tlaku nátlakových skupín, ale aj pokušeniu zapáčiť sa verejnosti.Vypočujte si ďalšiu epizódu podcastu organizácie VIA IURIS.

Jan 12

19 min 37 sec

Sedem uchádzačov na post generálneho prokurátora bolo historicky po prvýkrát verejne vypočutých ústavnoprávnym výborom.  Ako to dopadlo? Čo bude nasledovať? Čo ak poslanci nezvolia žiadneho kandidáta?V druhej epizóde nášho podcastu sme sa o voľbe generálneho prokurátora rozprávali s Kristínou Babiakovou, advokátkou spolupracujúcou s VIA IURIS.

Nov 2020

17 min 53 sec

Vedeli ste, že „Prokurátor je pánom vyšetrovania,“? A kde vlastne v justičnom reťazci stojí táto inštitúcia? „Prokuratúra je mostom medzi policajtom – vyšetrovateľom na jednej strane a súdom na druhej strane,“? Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS ozrejmí základné fakty. Čaká nás voľba generálneho a špeciálneho prokurátora. Navyše prokuratúra ako taká utŕžila v poslednom období sériu škandálov, ktoré vo verejnosti vyvolali zdesenie a znechutenie. Ako dobre poznáte túto inštitúciu? Skôr než sa začneme sústrediť na voľbu dvoch mocných postov v oblasti spravodlivosti, výber generálneho a špeciálneho prokurátora, povedzme si viac o tom ako vyzerá práca prokurátora, kedy môže konať, koho má chrániť a za akých okolností s ňou bežný človek príde do styku. Čaká vás prvá epizóda podcastu VIA IURIS.

Nov 2020

15 min 1 sec