Doktorská rada

Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu praktičtí lékaři.

All Episodes

Zánět slepého střeva je nejen bolestivý a nepříjemný, ale při zanedbání může přejít až do života ohrožující zdravotní komplikace. V normálním stavu o tomto střevním výběžku vůbec nevíme. Nachází se ale v pravé části podbřišku, a to je také oblast, kde nejčastěji vnímáme první bolesti.

Dec 1

2 min 59 sec

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.

Nov 24

3 min 2 sec

Nemoc zvanou „anémie“ velmi výstižně vysvětluje její český název, chudokrevnost. Postižený má v krvi nedostatek červených krvinek. Tato nemoc není častá, je ale nepříjemná.

Nov 17

3 min 7 sec

Pokud začnete cítit, že na vás „něco leze“, nejlépe uděláte, pokud místo okamžité návštěvy lékaře, zkusíte s nemocí zabojovat nejdříve sami. Bohužel, právě v čekárně u lékaře můžete totiž získat další virovou infekci. I když vyloučíte COVID, domácí léčba musí být od samotného začátku velmi efektivní a právě první dny léčby byste neměli podcenit.

Nov 10

2 min 57 sec

Pokud máte s klouby potíže, zřejmě vás bolí v každém ročním období. A protože se právě ochladilo, možná jste už také zjistili, že v zimě se bolesti výrazně zvýší. Právě v zimním období jsou klouby nejnáchylnější k nastydnutí a pak o to více bolí. Správnou péči ale můžete kloubům pomoci a bolesti zmírnit.

Nov 3

2 min 59 sec

Klouby bolí v každém ročním období, ale v zimě se bolesti výrazně zvýší, jsou větším problémem a postihují více lidí. Bolesti jsou často z nedostatečné výživy kloubů a z nedostatku pohybu, a příčinou může být i nachlazení nebo virózy. Za bolestí ale mohou být i nemoci. Hlavním problémem kloubů ale může být artróza.

Oct 27

3 min

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává bolest 5–6 týdnů a nelepší se ani po klidovém režimu a běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket – neboli chronický zánět loketního kloubu. Vzniká po dlouhé chronické zátěži, a proto i léčba je bohužel velmi dlouhodobá.

Oct 20

3 min 15 sec

O tom, jestli přes zimu onemocníme, rozhodne naše imunita a měli bychom ji podpořit přirozeným způsobem. A rozhodně to není o tom, že byste ještě dnes běželi do lékárny pro vitamin C nebo jiný podpůrný přípravek. Pokud si s rodinou naplánujete pravidelné podzimní procházky v přírodě, uděláte pro sebe to nejlepší.

Oct 13

3 min 16 sec

Už za několik týdnů nás čeká nevlídné chladné počasí a spolu s ním i období chřipek. Chřipky se pomalu začínají objevovat už nyní a je proto nejvyšší čas připravit naší imunitu. Nejlepším řešením je očkování.

Oct 6

3 min 7 sec

Asi každého, kdo má plochá chodila, nohy občas bolí. Rozhodně se ale nevyplácí tyto problémy podceňovat. Mezi hlavní příčiny vzniku patří především nekvalitní obuv. Investice do obuvi se rozhodně vyplatí. Ploché nohy totiž mohou způsobit nepříjemné sekundární zdravotní problémy. Léčba plochých nohou je celoživotní.

Sep 29

3 min 19 sec

Problém inkontinence je velmi diskrétní, ale trápí stále více lidí. Tyto zdravotní komplikace mohou značně komplikovat společenský i soukromý život. Inkontinenci jsou ale postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži. Problémy přichází plíživě, jsou ale řešitelné. Na výběr je velké množství různých inkontinenčních pomůcek a každý si jistě může vybrat tak, aby ho tyto problémy společensky neomezovaly.

Sep 22

3 min 12 sec

Autonehoda je vždy nepříjemnou situací, i když se může jednat pouze o lehce „pomačkané plechy“. Finanční problémy jsou ale tím nejmenším, co nás může potkat. I menší nehody mohou způsobit šok a závažná pohmoždění. Nejhorší ale bývají poranění krční páteře, která často podceňujeme.

Sep 15

2 min 55 sec

Obezita je dlouhodobý problém a postihuje stále více lidí a zasahuje do všech věkových kategorií, počínaje dětmi. Základy pro obezitu totiž pokládáme už v dětství. Hlavním důvodem je nezdravý způsob života. Příčinou ale mohou být i dědičné dispozice a onemocnění.

Sep 8

3 min 15 sec

Toto onemocnění si v počátečním stadiu vůbec nemusíme uvědomovat. Cukrovka navíc patří mezi dědičné choroby, ale v některých případech se může objevit po těžkém infekčním onemocnění nebo dlouhodobém stresu. Ale i po dlouhodobé konzumaci sladkých pokrmů a přeslazování. Je totiž jednou z nejčastějších civilizačních chorob.

Sep 1

3 min 7 sec

Mozková mrtvice dříve bývala strašákem spíše starších lidí. Dnes je bohužel běžné, že cévní mozkové příhody postihují ženy i muže už kolem věku 50 let, ale stále častěji i mladší ročníky. V případě náhlé mozkové příhody je zcela zásadní co nejrychlejší lékařská léče. Proto je na místě volat rychlou záchrannou službu při sebemenším podezření. V případě zanedbání mohou být trvalé následky.

Aug 25

3 min 19 sec

Pod náporem současného celosvětového infekčního virového onemocnění se často zapomíná na jiné zdravotní nebezpečí. Především v době prázdnin a cestování bychom měli myslet na to, jak se ochránit před hepatitidou – lidově žloutenku. Toto virové infekční nemocnění postihuje játra, a pokud se včas a správně neléčí, může zanechat trvalé následky. Hlavní zásadou prevence je dodržování hygieny.

Aug 18

2 min 49 sec

Problémy se spánkem má mnoho lidí. O to více se v noci trápí na dovolené, kde se v hlučném hotelu snaží zvyknout na novou postel. Rychlé usínání ale můžete docílit i jinak než pouhými prášky na spaní. Ty je sice vhodné mít pro jistotu sebou v cestovní v lékárničce, ale dobrý spánek můžete ovlivnit i jinak. Například tím, co děláte večer před spaním.

Aug 11

2 min 46 sec

Pitný režim musíme hlídat celoročně. Obzvláště důležitý je ale hlavně v létě. Na příjem dostatečného množství tekutin je nutné myslet průběžně po celý den. Hodně totiž vypotíme i vydýcháme. Dostatek tekutin vás i ochladí.

Aug 4

3 min 7 sec

V létě je lepší pozměnit jídelníček tak, abychom snížili riziko infekce a podpořili zažívání. A hlavně, abychom neriskovali, že se daná pochutina, na kterou se těšíme, stačí zkazit, než se ke konzumaci v klidu posadíme. Zásada proto zní – vyhnout se majonézám a jíst jen to, co projde ohněm a varem.

Jul 28

3 min 9 sec

Jednou z nejoblíbenějších destinací na letní dovolenou je Chorvatsko, kam většina lidí jezdí autem. Jedná se o dlouhou cestu, při které je nutné především myslet na dobrou kondici a svěžest řidiče. To vše můžete ovlivnit sami. Vše začíná tím, že se na cestu dobře připravíte. Myslete na pravidelné zastávky a nachystejte si lehká jídla, ovoce i dostatek tekutin.

Jul 21

3 min 6 sec

Žijeme sice ve střední Evropě, ale období, kdy jsou nadprůměrná horka, si užíváme dost často. Někdy není rozdíl mezi tím, jestli jsme ve střední nebo jižní Evropě. Horku přizpůsobte nejen šatník, ale i váš životní styl. Budete se cítit mnohem lépe.

Jul 14

3 min 2 sec

Prázdniny jsou v plném proudu a teplé počasí láká k nejrůznějším aktivitám. Bohužel léto je také obdobím největšího počtu úrazů a mezi ty nejčastější i nejzákeřnější patří úrazy hlavy. Způsobit si je můžete při jakékoliv činnosti – ať už je to oprava zahrady, domu nebo sport.

Jul 7

3 min 5 sec

V létě nám od sluníčka hrozí nejen popáleniny ze slunění. Často se pouze namažeme krémem a zapomínáme na nebezpečí úpalu nebo úžehu.

Jun 30

3 min 29 sec

K nejčastějším domácím úrazům patří opaření nebo popálení. Jako první pomoc je nutné postižené místo co nejdříve zchladit. Led ale nepřikládejte, mohli byste způsobit další komplikace. Opatrně i s nanášením mastí na popáleniny. Je vhodné počkat a nejprve zjistit, do jaké míry je kůže zasažená.

Jun 23

3 min 7 sec

Embolie a trombóza jsou zdravotní komplikace, které většinou přijdou nečekaně. Tyto problémy se ale většinou připravují dlouhodobě a potichu. Pro organismus je to vždy šok.

Jun 16

3 min 11 sec

Příušnice, spalničky, zarděnky, plané neštovice, černý kašel… Tyto nemoci máme spojené s dětmi. Pokud je vaše ratolesti prodělají v dětství, získají celoživotní imunitu. Pokud jste ale nemoc v dětsví neprodělali, můžete se od nich nakazit a bývá komplikovaný. A pak je tu ještě jeden případ – pro ještě neočkovaná miminka mohou být nebezpeční i dospělí.

Jun 9

3 min 4 sec

Blíží se opět doba letních dovolených a cestování a díky rozvolňování i více možností k setkávání většího počtu lidí. Nehrozí nám pouze obávaný „covid“, ale také různé další infekce, před kterými nás ochrání naše dobrá imunita nebo očkování. Jednou z obávaných bakterií je i „streptokokus pneumonie“ - familiárně známá jako „pneumokok“. Infekce je záludná, nejčastěji způsobuje zánět plic a ohrožuje hlavně starší generaci.

Jun 2

3 min

Meningitida – neboli zánět mozkových blan, je velmi nebezpečné a záludné infekční onemocnění. Není-li zahájena včasná léčba, může způsobit velmi vážné dlouhodobé následky či dokonce smrt. Projevuje se vysokou horečkou, světloplachostí, celkovou schváceností, pocením a krutou bolestí hlavy. Některé z těchto problémů ale mohou signalizovat i jiné nemoci, mimo jiné silnou chřipku.

May 26

3 min

Po dlouhých měsících práce v provizorním domácím prostřední mnozí řeší zdravotní komplikace. Málokdo má doma profesionální kancelářskou židli a stůl a ze sezení u počítače pak mohou bolet záda nebo krční páteř. Častým problémem je i tzv. syndrom karpálního tunelu. Bolestivě postihuje oblast zápěstí a nejčastěji vzniká z dlouhého držení počítačové myši.

May 19

3 min 8 sec

Po dlouhé zimě jsme se už všichni těšili na sluníčko, které je v současnosti důležité i kvůli vitamínu D. Bohužel, slunce také přináší nebezpečí. Spojení slunce a rakoviny kůže je stále častější. Právě na jaře při prvním sluníčku je kůže nejnáchylnější. Bez krémů na opalování se neobejdeme. Nejnebezpečnější kožní nádor je melanom.

May 12

2 min 56 sec

Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Často se v počátku jedná pouze o vleklou únavu nebo rychlé změny váhy. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy ale může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Pro zdravou funkci štítné žlázy je potřeba především dostatek jódu v potravě.

May 5

3 min 2 sec

Některé zdravotní problémy mohou být i dědičné. Je proto velmi důležité se rodičů a prarodičů na všechny rodinné zdravotní zátěže dobře vyptat. Podle závažnosti dědičných chorob si v mládí můžeme vybrat vhodnější zaměstnání nebo zavčas nastavit preventivní léčbu.

Apr 28

3 min 14 sec

Srdeční arytmie se projevují velmi individuálně a jejich příčina může být různá. Od stresu, onemocnění štítné žlázy až po mechanický problém srdečního na převodu srdečního vzruchu přímo v srdci. Některé typy arytmií se mohou samy urovnat, jiné je nutné dlouhodobě léčit.

Apr 21

2 min 41 sec

Přichází postupné rozvolnění karanténních opatření a mnoho lidí je doslova natěšeno na procházku ve volné přírodě. S tím ale budou přicházet i první letošní úrazy. Nejčastějším následkem pohybu v přírodě je vyvrtnutý kotník. Je to zranění, které někdy máme tendenci zlehčovat. Jenomže nedoléčením a nedostatečným klidem si můžete způsobit nepříjemné komplikace. První pomoc je klid a chlad.

Apr 14

3 min 2 sec

Infarkt myokardu většinou přichází nečekaně a může se projevit různými způsoby. Postižený nejčastěji pociťuje silnou bolest za hrudní kostí a dušnost. Jako první pomoc můžeme užit kyselinu acetylsalicylovou a postiženému ohlídat volný dech. Největší prevencí je správná životospráva a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

Apr 7

3 min 22 sec

Možná máte nyní díky karanténním opatřením a práci z domova méně pohybu a začínáte mít při dlouhodobém sezení problém s natékáním nohou. Otoky nohou mohou mít více důvodů, ale rozhodně byste při těchto problémech měli zbystřit pozornost. Nejčastějším důvodem totiž bývají záněty žil, které jsou navíc velmi bolestivé i nebezpečné.

Mar 31

3 min 10 sec

Máme za sebou první jarní den a mnozí se už těší na léto a letní dovolené. S tím ale souvisí i očkování, které se doporučuje při pobytu v přírodě nebo cestování. Konec zimy je například ideálním časem pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Za zvážení ovšem stojí i očkování proti pneumokoku, žloutence nebo proti spalničkám. Letos je ale situace jiná, a to nejen díky očkování proti covidu.

Mar 24

3 min

Hemoroidy trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života. Velký vliv má také genetika. Tyto nepříjemné problémy lze zmírnit především vhodnou stravou a častou osobní hygienou. Velkým pomocníkem je také dubová kůra.

Mar 17

3 min 12 sec

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Někdy se klasická demence zaměňuje s Alzheimerovou chorobou.

Mar 10

3 min 6 sec

Nemocnice jsou přetížené a mnoho lidí se kvůli hrozící nákaze koronavirem obává jít k lékaři. Zanedbáním vážných chorob si ale můžeme ublížit ještě více. Především nezapomínejte na onkologickou prevenci. Některá preventivní vyšetření od určitého věku zcela hradí pojišťovna.

Mar 3

3 min 10 sec

Křečové žíly jsou genetickou záležitostí. Často si jich poprvé všimneme na jaře, kdy sundáme teplé punčocháče a vysoké zimní boty. Nevznikají ale přes zimu. Jejich zvětšení se připravuje postupně díky nedostatečné prevenci. Když se jednou objeví, jsou doživotní. Samy od sebe nezmizí, naopak se budou v průběhu času zhoršovat. Pokud už je máme, musíme se svými končetinami zacházet tak, aby se křečové žíly nezhoršovaly.

Feb 24

3 min 3 sec

Vysoký tlak je ze zdravotního hlediska rizikovým faktorem, hlavně pokud o něm nevíme. Oproti tomu nízký tlak sám o sobě není problém, ale lidé s nízkým tlakem se často nemusí cítit dobře. Problémy mohou být hlavně po ránu. Nízký tlak se nedá léčit, ale správným přístupem můžeme snížit negativní pocity na minimum a cítit se svěží.

Feb 17

2 min 48 sec

Zima je zátěžové období pro ledviny a především pro močový měchýř. Pozor na močový měchýř a močové cesty bychom měli dávat i na jaře, kdy se často střídají teploty a můžeme lehce nastydnout. Právě nastydnutí bývá hlavní příčinou problémů. Důležité je proto vhodné oblečení i obuv. Součástí prevence je také dostatečný pitný režim.

Feb 10

3 min 15 sec

Letošní zima je po delší době ukázková – už jsme si užili sníh i mráz. Zimní radovánky ale možná kazí vaše obava z vysokých účtů za topení. Snažíte se proto doma málo větrat a teplo si doma doslova „hýčkáte“, abyste neplýtvali financemi za topení? To je špatný přístup. Časté větrání totiž mimo jiné patří k prevenci nemoci COVID – 19 a zabrání i šíření dalších bacilů a virů.

Feb 3

3 min 12 sec

Viry a bacily trápily lidstvo odjakživa, a v dobách, kdy neexistovaly kvalitní léky na chřipku nebo virózu, si musely naše babičky a prababičky s léčbou poradit samy. Tělo se umí uzdravit samo, když mu dáme prostor, a když ho podpoříme. Některé tzv. „babské rady“ jsou ověřené staletími a mohou být v některých případech prospěšné i dnes.

Jan 27

3 min 17 sec

Brzy to bude již rok, co se roušky staly běžnou součástí našeho života. Jak se nyní ukazuje, jakkoliv mají roušky své příznivce i odpůrce, k praktickým lékařům oproti tomuto období v minulých letech chodí mnohem méně pacientů s běžným nastydnutím, kašlem či rýmou nebo se záněty dutin.

Jan 20

3 min 9 sec

Ubytování i vleky na horách jsou bohužel zavřené. Pokud vyjedete na jeden den na hory alespoň na běžky, můžete se naopak vrátit s velkou rýmou nebo bolestí hlavy. Při jednodenní návštěvě, kdy si nedáte dost času na pozvolnou aklimatizaci a nejste na chladný horský vzduch zvyklí, si totiž můžete zdravotně naopak přitížit. Začínající zánět dutin nejlépe zažehnáte suchým teplem.

Jan 13

3 min 9 sec

V parcích, v přírodě, nebo často i pouze na ulicích měst často potkáváme mnoho lidí, kteří pro svou dobrou zdravotní kondici běhají. Pokud někdo začal s běháním v létě, je už touto dobou takzvaně „zaběhnutý“ a nemá větší problémy. Jenomže právě nyní se do běhu pouští mnoho z těch, kteří si běhání dali za velké novoroční předsevzetí. Hlavní pravidlo pak zní: postupně a pravidelně.

Jan 6

3 min 9 sec

Silvestrovské oslavy si chceme užít všichni, ale většinou zapomínáme, že nám z přílišného zapíjení alkoholem může být špatně. Letos se bohužel kvůli epidemiologickým opatřením s nejlepšími přáteli nebudete moci sejít a hrozí, že si lepší náladu budete chtít zlepšit právě alkoholem. Hodování si můžete užít, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad.

Dec 2020

3 min 12 sec

Letošní Vánoce bude většina rodin slavit mnohem více pospolu. Je proto velmi pravděpodobné, že každý přinese něco dobrého, a hrozí, že nakonec Vánoce prožijeme s žaludeční nevolností nebo podrážděným žlučníkem. Hlavní zásadou je nepřejídat se a jídla nemíchat. A pokud chcete ochutnat více jídel během večera, dopřejte si mezi tím menší pauzu.

Dec 2020

3 min 6 sec