המרקרים

המרקרים

מגזין סוף השבוע של The-Markerגיא רולניק וענת ג'ורג'י עם מבט מעמיק אל אחורי הקלעים של הנושאים ששולטים במחזור החדשות היומיומי

mwp.podcast.all.episodes

בשנים האחרונות שטף גל של פוליטיקה פופוליסטית מדינות רבות בעולם, ונראה שהוא הגיע לשיא בארה"ב, באירופה ובישראל בחמש השנים האחרונות לאחר היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית. ד"ר נעם גדרון מרצה במחלקה למדע המדינה של האוניברסיטה העברית שחוקר את הנושא כבר שנים ויונתן לוי, דוקטורנט במרכז ללימודים אירופיים ב-London Political and Economics of School Science. סבורים שהפופוליזם החל הרבה קודם לכן. במאמר שחיברו במימון הקרן החדשה לישראל, הם טוענים שהפופוליזם אינו גל חולף, ולא יעלם בעקבות הקורונה כפי שהעריכו אחרים לפניהם. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2

time.minutes.short time.seconds.short

מה בדיוק עשתה משפחת סאקלר ואיך חוללה את מגפת האופיואידים בארצות הברית, איפה היו שומרי הסף - רופאים, מינהל התרופות והמזון, משרד המשפטים, הקונגרס - ואיך הם אפשרו לזה לקרות, מדוע אוניברסיטת תל אביב מסרבת בינתיים להצטרף  לכל מוסדות הציבור הבינלאומיים ולהסיר את האזכור למשפחה שנהפכה לשם נרדף לתאוות בצע? ד"ר איתי בבלי בשיחה על הון, תרומות ובריאות הציבור See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 25

time.minutes.short time.seconds.short

אם אדם סמית' היה חי היום, הוא בוודאי היה מסביר את תיאום המחירים בין הרשתות הגדולות, שבו נחשדים מנהליהם כמהלך טבעי ואפילו מתבקש. אורח המרקרים השבוע, ירון כהן - צמח, דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, שמתמחה בתחומי הניהול, האתיקה והעסקים, התקשורת והרטוריקה, ינסה להסביר למה כל כך הרבה אנשים, גם היום, משתמשים ברעיונות של סמית' כדי לקדם מדיניות כלכלית שלכאורה נשענת עליהם ויספר מה באמת אמר סמית'. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 18

time.minutes.short time.seconds.short

בתקופה האחרונה, כשברקע חגיגות השכר בהיי-טק והעושר הגדול שנצבר שם, מתחולל ויכוח בין הורים ואנשי מקצוע בנוגע לגיל שבו יש לחשוף את הילדים ללימודי תכנות או כתיבת קוד.  הפרופ' מיכל ארמוני, חוקרת במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן וד"ר אורן צוקרמן, מרצה וחוקר בתחום הניו מדיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, מדברים בפודקאסט על היתרונות בלימוד תכנות בגיל הרך לעומת הסכנות וההשלכות שיש לזה. בפודקאסט השתתפה גם שרון סורין, שחיברה ספר ילדים ששמו "איך חושבים מחשבים", ביקשה לגייס בהדסטארט 12 אלף שקל, והצליחה להשיג כמעט רבע מיליון שקלים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 11

time.minutes.short time.seconds.short

מאט סטולר היה עד לפני 5 שנים עוזר פרלמנטרי בסנאט שעסק בנושא שולי: מונופולים וריכוזיות. אבל התנועה הרעיונית למאבק בחברות הענק שסטולר היה אחד ממקימיה, הפכה בשנתיים האחרונות לאחד הכוחות המרכזיים בוושינגטון ואנשיה תופסים את העמדות החשובות ביותר ברגולציה הכלכלית. בראיון לפודקאסט המרקרים מסביר סטולר מדוע התמקדות של הרגולטורים ב״רווחת הצרכן״ הובילה בארבעים השנים האחרונות את ארה״ב בתוואי כלכלי וחברתי הרסני ומה צריך לעשות עכשיו עם המונופולים שהשתלטו על רוב חלקי הכלכלה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 4

time.minutes.short time.seconds.short

כמה קשה לחיות על אונייה? איך מתמודדים עם השעות הארוכות, הגעגוע והשעמום? מניין הגיעו העומסים בתנועת האוניות, ומי מנצל את זה לעליית מחירים?  אלכס גרסון, שהפליג באוניות צי הסוחר במשך 28 שנים מהן 20 שנה בדרגת רב חובל, וכיום משמש עמית מחקר במרכז למחקרי מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה – על החיים בלב ים ועל הסיבות לשיבושים בשרשראות האספקה בעולם See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 28

time.minutes.short time.seconds.short

לאחר 22 שנים ב-yes, הודיעה דנה שטרן, מנהלת yes studios, זרוע הפקה והפצת תוכן של החברה בחו"ל, על כוונתה לעזוב את החברה בסוף השנה. "יש המון הזדמנויות בתחום" היא אומרת בשיחה עם המרקרים, "השוק הבינלאומי פורח. יש המון גורמים שמפיקים ויש צורך גובר בחיבור בינם לבין יצרני התוכן וגופי השידור. אני מרגישה שזה הזמן בשבילי."   שטרן, שנבחרה על ידי מגזין וראייטי לאחת מ- 500 האנשים המשפיעים בעולם בתחום המדיה, מבינה כנראה שהשחקניות המקומיות, כדוגמת הוט ויס, יתקשו לתת מענה לענקיות הבינלאומיות שנכנסו לפה וצוברות כוח וחלקן יתמזגו או אולי ייעלמו. שטרן נמנעת מלהתייחס לכך אך מסכימה שהשוק משתנה. "הפרסום בורח לגוגל וליוטיוב ולגופי התוכן יש פחות הכנסות. התחושה היא שיש המון הזדמנויות בתחום התוכן, וגופי השידור לא יכולים לממן את ההפקה שלהן." See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 21

time.minutes.short time.seconds.short

השנה, השלטון הסיני בהובלת שי ג'ינפינג, מסתער בכל הכוח כדי לרסן את הכלכלה וליתר דיוק את החברות הגדולות והבעלים שלהן. הוא מנהל קמפיין נגד העסקים הפרטיים, משנה חוקים ותקנות ומנסה להגביל את כוחם בכל דרך. בדרך אוסר על שימוש בקריפטו, ומאיים על טייוואן.  ד״ר יורם עברון, חוקר סין מהחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה ויובל וינרב, שמייעץ לחברות וסטארטאפים בנוגע לשוק הסיני, הגיעו לאולפן המרקרים כדי להסביר את המניעים הנסתרים מאחורי הפעולות האלה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 14

time.minutes.short time.seconds.short

"היו לא מעט חוקרים שהטילו בנו ספק, לא האמינו שאלה תוצאות המחקר" אפרת שוס, שחקרה את השלכות הגבלת שכר הבכירים, סיפרה בפודקאסט המרקרים על מה שקרה במהלך ולאחר פרסום המחקר. תוצאות המחקר הפתיעו גם את החוקרים עצמם וקבעו כי למרות האיומים של מנהלי הבנקים וחברות הביטוח שהחוק יפגע בביצועי החברות הפיננסיות, זה לא קרה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 7

time.minutes.short time.seconds.short

התחקיר של הוולסטריט ג'ורנל שחשף מחקרים פנימיים של פייסבוק ולפיהם לאינסטגרם השפעות רעות על בני נוער, מעורר שאלות קשות על הנזקים ארוכי הטווח שיש לרשתות החברתיות על נערים ונערות ועל הדרכים שבהן ניתן לרסן את כוחן. פודקאסט המרקרים, התמקד הפעם בחשיבות השקיפות הציבורית, הרגולציה והפיקוח על הרשתות, ובמקומה של האחריות האישית. בפודקאסט התארחו ד"ר מירן בוניאל נסים, מרצה במיכללת כנרת ובאוניברסיטת חיפה, ומומחית לפסיכולוגיה של הרשתות החברתיות ורפאלה גויכמן, כתבת המדיה של TheMarker  See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 30

time.minutes.short time.seconds.short

כשברקע העלייה החדה והעקבית במחירי השכירות בתל אביב, הגיע לאולפן המרקרים הסאטיריקן, הפובליציסט וחבר מועצת העיר תל אביב, אסף הראל. הראל הסכים שהמחירים הגבוהים עלולים להמשיך ולנסוק, אלא אם יבנו בעיר עשרות אלפי דירות, כמתוכנן. יחד עם זאת טען כי האחריות לכך נמצאת דווקא בירושלים:  "להאשים את עיריית תל אביב במחירי השכירות הגבוהים זה כמו להאשים את ראש העיר ירושלים במה שקורה עם הפלשתינים".  לדבריו רוב הקרקעות בעיר נמצאות בידיים פרטיות והיכולות של העירייה להתערב מוגבלות. לגבי פרויקטים של פינוי בינוי אמר הראל: "עושים מה שניתן. אפילו בבניין שלי זה קשה כי צריך הסכמה של 80% מהדיירים". See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 23

time.minutes.short time.seconds.short

היזם ערן שיר והמשקיע מייקל אייזנברג, מייסד קרן אלף, מנתחים בפודקאסט המרקרים את הגאות בענף ההייטק, את הסיבות לכך, המחירים שהיא גובה ומה שצפוי See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 14

time.minutes.short time.seconds.short

מי היה יזם ההייטק שאמר כבר לפני שנה שביבי סיים את דרכו הפוליטית? איזה יזם ישראלי העריך שאם ביידן יבחר זה יהיה אסון לישראל? איך הרוויחה טסלה מיליארדי דולרים מרכיבה על רגולציה? ולמה הפרופ' לחינוך בטוח שלימודי מתמטיקה הם אסון לתלמידים? המרקרים מסיימים שנה מלאת תהפוכות See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 9

time.minutes.short time.seconds.short

הכנסת חייבת לגבש קוד חדש להתנהלות שלה, בוודאי בכל מה שקשור ליחס שהקואליציה נותנת היום לאופוזיציה", כך אמר ח"כ מטעם מרצ מוסי רז בשיחה עם המרקרים, לדבריו, קשה לו מאוד להיות בקואליציה ולהצביע לעיתים כנד האמונות שלו. "אבל אני זוכר שבזמן שאני מצביע בעד משהו שאני לא אוהב, גם בצד השני עושים זאת". בשיחה התייחס רז להישגים של מרצ עד כה, "יש הרבה, אבל אנחנו עדיין לומדים. אני רגיל להגיש הצעות חוק מהאופוזיציה, ועכשיו זה הכל שונה", לעובדה שהוא נפגש עם לוביסטים, "דלתי פתוחה בפני כל אחד", ולכישלון של מרצ בנושאים שהם בליבה של המפלגה כמו הכיבוש See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 1

time.minutes.short time.seconds.short

"מתמטיקה הוא מקצוע הרסני, לא כולם יכולים ללמוד אותו והוא פוגע בדימוי העצמי של התלמידים", כך אמר פרופ' יורם הרפז בפודקאסט המרקרים.  הרפז התייחס בין היתר לנתונים שהציג פרופ' דן בן דוד ממכון שורש, שמעידים על מצבם הגרוע של תלמידי ישראל בתחומי היסוד ביחס למדינות המפותחות. בפודקאסט דיברו השניים על הבעיות במערכת החינוך והדרכים האפשריות שבהן ניתן לייעל אותה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 25

time.minutes.short time.seconds.short

"הכוח של אריה דרעי טמון במידע שיש לו. הוא ברז מידע מדהים, הוא מקיף את עצמו בעיתונאים, הם אוכלים מכף ידו, והם חייבים לו", כך תאר העיתונאי מוטי גילת, ומי שפירסם סדרת תחקירים על אריה דרעי במהלך שנות התשעים. "לרשות דרעי עמדה מכונת תעמולה משומנת. הם העניקו לו את הלגיטימציה, הם הובילו קמפיין להצדקת משפט חוזר". פודקאסט המרקרים מתמקד השבוע באחים אריה ושלמה דרעי, האחרון משמש כיו"ר עמית בקק"ל, ובמקביל בנה אימפריית נדל"ן שבונה ומתכננת דירות בהיקף של מאות מיליונים – כשאחיו אריה, שלאורך התקופה שימש בתפקידי מפתח בממשלה, מסייע לו ומגבה אותו. הדברים הללו מופיעים בתחקיר שמפרסם בסוף השבוע הזה גור מגידו במוסף Markerweek.  בפעם הראשונה נחשפים רשימת הנכסים והפרויקטים בהיקף של מאות מיליוני שקלים של האח שלמה והקשר ההדוק בין בני המשפחה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 19

time.minutes.short time.seconds.short

"יש פרשיות יותר מושחתות וגדולות מהצוללות שעוד לא התפרסמו. אם תיפתח פה תיבת פנדורה, זה יהיה איום ונורא." את הדברים הללו אמר האלוף במיל יצחק בריק, לשעבר נציב קבילות החיילים.  בריק נחשב לנביא זעם, שיוצא נגד ההתנהלות בצה"ל והמוכנות שלו לאתגרים ולמלחמות הבאות. הוא טוען בין היתר, שקצינים בכירים עסוקים בקידום שלהם וכשהם משתחררים, הם הופכים להיות לוביסטים של חברות בטחוניות, תוך שימוש בקשרים שלהם.  בריק מתייחס גם  למנגנון ההשתקה שמתחיל לטענתו בתקשורת ומגיע גם לגופי המחקר, לכנסת ולמעשה לכל המוסדות הדמוקרטיים וגם על ההשפעות של התרבות הזאת על הדור הצעיר ועל המוכנות של צה"ל. "המצב כאוטי. אם תהיה הסלמה, מצבנו יהיה איום ונורא." See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 12

time.minutes.short time.seconds.short

"אנשים לא מבינים את ההשלכות שיש למס הנמוך שמשלמות החברות הגדולות עליהם, ככל שבעלי ההון והחברות משלמים פחות מס, אנחנו משלמים יותר. זה בא על חשבוננו"  את הדברים הללו אומרת בפודקאסט המרקרים, עורכת הדין מורן הררי. הררי, שמתמחה במיסוי עבדה בעבר במשרד עורכי דין גדול, וכשהבינה שהיא בעצם מסייעת לאנשים עשירים להתעשר עוד יותר בזכות תיחמוני מס, היא החליטה לעבוד צד ומזה שמונה שנים היא משמשת כראש צוות Tax Justice Network, ארגון בינלאומי שמנסה לפורר את מעטה הסודיות מאחורי מקלטי המס בעולם. הררי הסבירה בפודקאסט איך עובד המנגנון שמסייע לעשירים לשלם פחות מס, על הדרך שבה פועלת התעשייה שעוזרת לאלפיון וחברות הענק לא לשלם מס, וגם על מצבה של ישראל לעומת מדינות אחרות כדוגמת ארצות הברית או שוויץ. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Aug 5

time.minutes.short time.seconds.short

בשבוע שעבר הודיעו שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר, על פתיחת שוק הפירות והירקות ליבוא חופשי מרגולציה וממכסים – במטרה לווסת את המחירים הגבוהים. רועי שפלר, ייבואן של פירות כמו תפוחים ואגסים וירקות שמנסה כבר שנים וללא הצלחה לייבא אבוקדו וירון סולומון, שמגדל במטע בעוטף עזה אבוקדו והדרים ופעיל בשורה ארוכה של ארגוני חקלאים בישראל, הגיעו לפודקאסט המרקרים בניסיון להסביר את מטרות הרפורמה, עד כמה היא נחוצה ומה הסיכוי שלה להתממש. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 29

time.minutes.short time.seconds.short

עשר שנים לאחר שעמד בראש הוועדה שקבעה את התמלוגים על תגליות הגז מכריז האיש שעמד בראשה: טעיתי. אני אשם. אולי הייתי צריך להגיד זאת קודם. החוזה של המונופול עם חברת החשמל ומתווה הגז רוקנו את עיקרי ההמלצות של הוועדה בראשה עמדתי. בראיון לפודקאסט לענת ג’ורג’י וגיא רולניק מודה ששינסקי שהתחזיות על הכנסות של מאות מיליארדים מהגז הן מופרכות ומעריך שחלק האזרחים בתגליות הגז יהיה נמוך משמעותית מה-60% שהובטחו לציבור לפני עשור See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 22

time.minutes.short time.seconds.short

שוקי אורן, יו"ר הבנק הדיגיטלי, ולשעבר בכיר במערכת הבנקאות והחשב הכללי באוצר, מותח ביקורת על התנהלות הבנקים: "לא מדברים על העמלות הסמויות, הבנקים פועלים מאחורי מסך עשן", מתייחס לשכר הבכירים, "מרוויח הרבה פחות ומגיע עם תשוקה לעבודה, יש מקום לתמריצים, אבל זה לא מה שחשוב", ומתייחס למחירי הדירות הגואים בישראל: "הריבית האפסית הביאה לעליית מחירים, מעדיף שילדיי ישקיעו את כספם בהשקעות נזילות, יותר מאשר בנדל"ן". על הבנק הדיגילי שעתיד לפעול בקרוב אמר: "היום הבנק פונה אליך כשיש לך חריגה או כשהוא רוצה למכור לך מוצר מיותר, אנחנו נציע משהו אחר לגמרי, לא נעודד לקוחות להיכנס לאוברדראפט". See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 15

time.minutes.short time.seconds.short

ישראל ככור ההיתוך? רחוק מזה. מחקר חדש ומקיף מגלה כי הפערים בהשכלה אקדמית בין אשכנזים למזרחים לא הצטמצמו בקרב ילדי הדור השלישי להורים ממוצא מזרחי, אף שהם והוריהם נולדו בארץ, בהשוואה לבני דור השני, אלא התרחבו מעט. על פי המחקר גם בתחום ההכנסה המצב לא יותר טוב, והפערים ממאנים להיסגר.  פרופ' ינון כהן, מאוניברסיטת קולומביה, סיפר בפודקאסט המרקרים על המחקר המקיף, הפערים בין הנשים המזרחיות לגברים המזרחים, ההבדל בין מוסדות החינוך שאליהם נרשמים אשכנזים (אוניברסיטאות) ומזרחים (מכללות) ועונה על השאלה, האם כל אחד יכול להצליח בישראל ומה בכל זאת צריך לעשות כדי לצמצם את הפער. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jul 6

time.minutes.short time.seconds.short

דמי הניהול הגבוהים אוכלים את הרווחים העודפים ומשאירים את החוסכים בלי כלום, המדינה חייבת להתערב כדי להסדיר את החסכונות ארוכי הטווח שלנו ולא צריכה להסתמך על כספי הפנסיה כדי לממן כבישים ורכבות. פרופ' ישי יפה, שעמד בראש ועדה שנועדה להסדיר את כספי הפנסיה, מתארח בפודקאסט המרקרים ומפוצץ לא מעט מיתוסים נפוצים See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 30

time.minutes.short time.seconds.short

"אני מניח בביטחון כמעט של 100% שבכל שבוע במשרדי מודיעין בטהרן ובביירות ובעזה יושבים ראשי הארגונים הרלוונטיים של אויבנו ואומרים למתרגמים "יאללה, יאללה, תביאו לנו כבר את התרגום של המאמרים בישראל. מכיוון שהחומרים המודיעיניים שמתגלגלים באמצעי התקשורת המודפסת או הויזואלית הם שכאלה שזה פשוט שווה להם זהב". את הדברים הללו אומר יוסי לנגוצקי, גיאולוג, אל"מ במיל', חתן פרס ביטחון ישראל ובעל עיטור מופת, בשיחה עם המרקרים בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י.  לנגוצקי התייחס גם להחלטה לייצא מחצית מעתודות הגז של ישראל ואמר: "מי הם חכמי הדור שיודעים מה יהיה המצב הגיאופוליטי של מדינת ישראל בעוד 20 שנה ומקבלים היום החלטות שיש להן משמעות כבדה מאוד לגבי העתיד. אני חושב שאיש לא יודע מימינו ומשמאלו." See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 24

time.minutes.short time.seconds.short

בעקבות הכתבה שפירסמה רוני לינדר על התעמרויות ברופאים בבתי החולים ("זה לא היה מקרה קיצוני. ככה הדברים מתנהלים - השיטה שלהם היא לרסק אותך לרסיסים"), צללנו יחד עם פרופ' שרון טוקר מהפקולטה לניהול על שם קולר באוניברסיטת תל אביב ועם רוני לינדר לתוך התרבות הארגונית בבתי החולים ואל מוקדי הכוח, כדי להבין מה מזין אותה וכיצד ניתן למגר את הנגע. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 17

time.minutes.short time.seconds.short

30 שנה היא הסתובבה במסדרונות הכנסת, מהם 6 שנים כיו"ר מוצלחת של מרצ. זהבה גלאון, כיום יו"ר זולת, בראיון למרקרים בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י על השמאל בישראל, הלוביסטים בכנסת, הממשלה המתהווה ועל הסיבות שבגינן פרשה ממרצ See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 10

time.minutes.short time.seconds.short

400 עובדי המפעל היהודים שבתו כשהמהנדס הערבי מונה. היום הוא מעסיק 3000 יהודים וערבים. עימאד תלחמי, יזם ערבי נוצרי, מנתח את הסיבות למהומות ומסביר מה צריך לעשות כדי שתהיה פה שותפות אמיתית בין יהודים וערבים See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jun 2

time.minutes.short time.seconds.short

הם זוכים לדלתות פתוחות אצל הרגולטורים, מככבים באולפנים, סוחרים במידע ופועלים באזורים שבהם עוברים מיליארדים מהציבור לידיים פרטיות.  תחקירן המרקר שוקי שדה מתחכך בהם יותר מעשור והוא מגיע לאולפן לדבר על המאעכרים: מאלה שמקמבנים את היתרי הבניה ועד אלה שסוגרים את עיסקת ההפרטה, המיזוג והחקיקה. וגם, מה הרוטב הסודי שיש להם. See omnystudio.com/listener for privacy information.

May 27

time.minutes.short time.seconds.short

סטיב ג'ובס השתנה לרעה, לביל גייטס יש הרבה פנים, המונופולים הדיגיטלים גורמים נזק והסכמי סודיות לא תורמים לחדשנות. המשפטנית פרופ' אורלי לובל מאוניברסיטת סן דייגו, בראיון למרקרים, מנפצת גישות שמרניות. See omnystudio.com/listener for privacy information.

May 20

time.minutes.short time.seconds.short

פרופ' יואל מוקיר, אחד ההסטוריונים המוערכים בעולם, בשיחה עם המרקרים, לא מודאג מאי השיוויון בעולם, וגם לא מכוחם העולה של המונופולים הדיגיטלים. לעומת זאת הוא חושש מנפילתן של טכנולוגיות מתקדמות בידי שליטים אכזריים ומסוכנים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

May 12

time.minutes.short time.seconds.short

האם הכאוס בענף הבנייה, כפי שנראה באסון ורסאי וגם במחדל שהוביל לאסון במירון הוא תוצאה של רשלנות, תרבות הסמוך או מעשה מכוון שנועד לשרת מערכת פוליטית וציבורית שמתבססת על קומבינות ומאעכרים?  וגם מדוע מונה עו"ד א חדד לייצג את ההורגים באסון, אף שאיננו מתמחה בנזיקין? המרקרים, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י, מראיינים את עו"ד וד"ר אסף פוזנר, שייצג את נפגעי ורסאי, ד"ר ענבל בלאו, מומחית לחקר אסונות מהפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו והמהנדס ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות. See omnystudio.com/listener for privacy information.

May 6

time.minutes.short time.seconds.short

עדותו של אילן ישועה, מי שהיה מנכ"ל וואלה ונכנע לכל הדרישות של בני הזוג אלוביץ, נותנת הצצה חד פעמית לאופן שבו מתנהלות מערכות עיתונים שעובדות בשירותיו של בעל הון. אמיר טייג, לשעבר כתב במעריב וכלכליסט ולאחר מכן בדהמרקר ואבנר הופשטיין, ששימש תחקירן בידיעות אחרונות, בערוץ 10 ובגלי צה"ל, מספרים בפודקאסט המרקרים איך הדברים נראים מבפנים, מנקודת מבטו של הכתב הבודד. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Apr 26

time.minutes.short time.seconds.short

מנויי ה״פריים״ של אמזון רגילים למגוון מוצרים הגדול ביותר בעולם ושירות מהיר ונוח. אבל איך מרגישים האנשים בצד השני של הפלטפורמה של ג׳ף בזוס: עובדים שמופעל עליהם לחץ אדיר וסוחרים שפרצו עם הפלטפורמה ובוקר אחד התעוררו ונותקו מצינור החמצן שלהם. 3 מומחים לאמזון, שוק העבודה והתחרות אנחנו באולפן לדבר על העתיד של ענקית הקמעונאות הגדולה בעולם See omnystudio.com/listener for privacy information.

Apr 20

time.minutes.short time.seconds.short

11 שנה לאחר שנגיד הבנק המרכזי לשעבר של ארה"ב, אלן גרינספן, נאלץ להודות שטעה לכל אורך הקריירה שלו באמונתו העיוורת בשווקים - מתחילה בארה"ב התפכחות חסרת תקדים מהאידאולוגיה של מילטון פרידמן והימין הכלכלי. דפנה מאור וגיא רולניק יוצאים למסע בזמן - משנת 2000 ועד 2021 - ושואלים האם נגמר עידן הקפיטליזם במתכונתו האמריקאית. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Apr 13

time.hours.short time.minutes.short

ד״ר מיכאל שראל, כלכלן ימני ועמית בן צור, מומחה למדיניות סוציאל דמוקרט, מגיעים לאולפן המרקרים של ענת ג’ורג’י וגיא רולניק לדון בשאלה איזו מדיניות כלכלית תהיה כאן אחרי הרכבת הממשלה. האם הגיע הזמן להעלות מיסים, להגדיל גרעונות ולהרחיב את מדינת הרווחה או להתכווץ ולשמור על הקופה? איזה מודל כלכלי צריכה ויכולה ישראל לאמץ ביום אחרי הקורונה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Apr 7

time.minutes.short time.seconds.short

עו"ד שחר בן מאיר הוא לוחם מטעם עצמו במוקדי הכוח הגדולים ביותר בהון, בעיתון והשלטון. אין כמעט מוקד כוח אלים בישראל שהוא לא שם בעשור האחרון על הכוונת שלו. מה מניע אותו? See omnystudio.com/listener for privacy information.

Mar 30

time.minutes.short time.seconds.short

רקטור האוניברסיטה העברית, פרופ' ברק מדינה ופרופ' יובל שני, סגן נשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, בשיחה עם המרקרים על זכויות אדם, שומרי הסף והאיומים על הדמוקרטיה הישראלית See omnystudio.com/listener for privacy information.

Mar 25

time.minutes.short time.seconds.short

חמישה ימים לפני הבחירות, גיא רולניק וענת ג’ורג’י מנסים לפצח יחד עם עורך הארץ אלוף בן את האסטרטגיה של הקמפיינר הפוליטי מספר 1 בישראל. ממירב מיכאלי הם מנסים להבין במה תהיה שונה מפלגת העבודה בעידן שלה, מדוע היא חוששת מכוח ומה יהיה הקשר שלה עם המיליארדרים ועם ההסתדרות. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Mar 17

time.minutes.short time.seconds.short

המרקרים השבוע מתמקד באחד הנושאים הכי מפוספסים בישראל. רם עמר, יזם, בוגר תלפיות ורוני ארז, יועצת סביבתית ומנכ"לית משותפת של מרכז השל לקיימות, מדברים על הצעדים הנדרשים למעבר לאנרגיות מתחדשות, חושפים את תעשיית הפייק ניוז סביב התחממות כדור הארץ ואת מערכת האינטרסים מאחוריה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Mar 11

time.minutes.short time.seconds.short

פודקאסט המרקרים, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י, עם ענת סרגוסטי, עיתונאית, משפטנית ופעילה חברתית. על אחורי הקלעים של מהדורות החדשות, ש"הן משעממות וחד-ממדיות", ועל הגזענות שעדיין קיימת בחברה הישראלית. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Mar 3

time.minutes.short time.seconds.short

המרקרים בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י מנתחים ביחד עם ד"ר רמי קפלן, סוציולוג וחוקר ההיסטוריה הכלכלית מאוניברסיטת תל אביב, את מבנה הכוח בחברה, כפי שהגדיר אותם סי רייט מילס, אחד הסוציולוגים הפרועים ופורצי הדרך בארצות הברית. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Feb 24

time.minutes.short time.seconds.short

ד"ר הראל פרימק, ברק גונן ועו"ד נילי אבן חן  - חברי עמותת צדק פיננסי - חשפו שצה"ל משלם מיליארד שקל בשנה עודפים לפורשים - ואילצו את היועץ המשפטי לקבוע שזה לא חוקי. כעת הם מספרים על ההחלטה להפוך ללוחמי צדק ועל המחיר שהיא גובה מהם. "אחד מעורכי הדין הבכירים במשק שלח בשם יצחק תשובה התרעה לדיבה בגלל משהו שכתבנו. התחושה של חוסר הפרופורציה בין התביעה של מי שיש לו הרבה כסף לבינינו היא מאוד מטרידה", אומר ברק. בפודקאסט המרקרים, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י, הם מסבירים מה מניע אנשים מהשורה להקדיש חלק גדול מזמנם, במקרה של הראל וברק בהתנדבות מלאה, לצאת להילחם במוקדי כוח חזקים כמו הבנקים ומערכת הביטחון, לחקור לעומק את הבעיות ולספק מידע וכלים לרגולטור – רק כדי שזה יעשה את עבודתו.  "יש לנו את התאגידים שמגדילים את כוחם, יש את המדינה והרגולטורים שנחלשים ויש לנו קבוצה של פיקסרים שעובדים בשירותם של אותם בעלי כוח כי זה משתלם. זה מביא אותנו לעידן קרח כלכלי חברתי", אומר פרימק. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Feb 17

time.minutes.short time.seconds.short

המרקרים בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י עם ירון זליכה שבטוח בסיכויים שלו לעבור את אחוז החסימה, רוצה להיות שר אוצר, מתחייב לא לשבת תחת נתניהו ש"איבד קשר עם המציאות" -  ומצהיר שלא יהסס להילחם במחוברים ובטייקונים. " אפשר לומר עלי הרבה דברים, בובה אני לא". See omnystudio.com/listener for privacy information.

Feb 10

time.minutes.short time.seconds.short

המרקרים בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י מנתחים ביחד עם עידו באום, הפרשן המשפטי של דהמרקר ואורן פרסיקו כתב העין השביעית, את טיעוני ההגנה של נתניהו לכתב האישום נגדו: התקשורת שמאלנית ברובה, נתניהו רק ביקש לאזן, קשר בין פוליטיקאי ומו"ל הוא לגיטימי, ראש הממשלה לא ביצע שום עבירה .  See omnystudio.com/listener for privacy information.

Feb 4

time.minutes.short time.seconds.short

האם אנחנו חווים משבר אמת? מה ההשפעה של הפייק ניוז, מי מפיץ אותו ומה תפקידן של הרשתות החברתיות בנושא. המרקרים בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י מראיינים את ד"ר ניר גרינברג, חוקר רשתות חברתיות ופייק ניוז מאוניברסיטת בן גוריון ופרופ' ענת בן דוד, חוקרת רשתות חברתיות מהאוניברסיטה הפתוחה על העידן המשוגע שבו אנחנו חיים See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jan 28

time.minutes.short time.seconds.short

אחרי שנים נוחות בעיתונות, ולאחר 8 שנים שבהן התמקם בנוחות כמספר 2 ביש עתיד, עפר שלח שבר את הכלים והחליט להתמודד עם מפלגה עצמאית.  בראיון למרקרים, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י, שנערך כשמפלגת תנופה בראשותו נושקת לתחתית, הוא מדבר על ההחלטה להיפרד מלפיד, "הם הוציאו אותי מהקבוצה", על כתב האישום נגד נתניהו: "אני לא בטוח שהמיקוד בתיק 2000 ו 4000 יעשה טוב לקייס נגדו", על יועץ הסתרים הלל קוברינסקי, "חבר קרוב, הוא לא מה שעשיתם ממנו, אנשים מדברים עם אנשים וזה בסדר גמור. לא הכל נעשה בנאומים בכנסת". שלח, שרואה עצמו מועמד למשרת שר האוצר, טוען שהוא עושה זאת כדי להיות משקל נגד לימין הכלכלי כמו זה שבנט מקדם. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jan 21

time.minutes.short time.seconds.short

"נחשפתי לתחום הדמדומים שבו האינטרס הבטחוני בישראל תופס את תאוות הבצע של המבצעים, וזה גרם לי לרצות לכתוב ספר". דב אלפון הוציא רב מכר ומספר על אחורי הקלעים של תעשיית הספרים, ההשפעה של נטפליקס והקורונה והסיכוי של סופרים צעירים להצליח. "זה עולם מאוד אכזרי". מו"ל הארץ, עמוס שוקן סיפר על שלדון אדלסון שנפטר השבוע: "היה צריך להיזהר ממנו", ועל ההשפעה של העיתון שייסד, "ישראל היום"' על הפוליטיקה והעיתונות: "אי אפשר לומר שבלי אדלסון ישראל היתה יותר ליברלית או יותר שמאלנית. אני לא חושב ש'ישראל היום' הוא עיתון כזה משפיע".  See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jan 14

time.minutes.short time.seconds.short

המרקרים, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י, יתמקד השבוע בקופות החולים ובחלק שלהן בהצלחת החיסונים. איריס גינזבורג, כלכלנית מומחית בתחום הבריאות ולשעבר מנהלת תחום הבריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, ורויטל טופר חבר –טוב, לשעבר סמנכ"לית הבקרה על קופות החולים במשרד הבריאות – יסבירו על המודל הייחודי של הקופות ויביאו סיפורים מאחורי הקלעים על תהליכי קבלת ההחלטות הנוגעים להתנהלותן – לאורך השנים.   See omnystudio.com/listener for privacy information.

Jan 7

time.minutes.short time.seconds.short

הקורונה ששיבשה את העולם בשנה שעברה, ערערה את כל מה שהיכרנו על עבודה וקריירה. בפודקאסט המרקרים השבוע, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י נסכם את השנה המוטרפת שעברה על העולם ונעריך, יחד עם ד"ר איתי שילוני ונירית כהן, שמייעצים לארגונים, מה יישאר איתנו ביום שהקורונה תיעלם. "שום דבר לא יחזור להיות כפי שהיה. ארגונים יצטרכו להשתנות ולהבין שגם העובדים השתנו. גמישות תהיה שם המשחק." See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2020

time.minutes.short time.seconds.short

קרל פולני, הסטוריון כלכלי שפעל באמצע המאה הקודמת, ולא זכה לתהילה שהגיעה לו, הציעה הסתכלות מקורית על הקשר שבין כלכלה וחברה. בפודקאסט המרקרים, בהגשת גיא רולניק וענת ג'ורג'י, מנתח ד"ר עופר סיטבון, עמית בכיר במכון שחרית ובמכון ון-ליר ומעריץ מושבע של פולני, את התאוריה שלו ואת ההבדלים בינה לבין כלכלנים סלבריטאים אחרים כדוגמת מילטון פרידמן, אדם סמית' וקארל מרקס. "אחת השאלות האינסופיות היא למה העניים מצביעים לימין? כי צריך להסתכל על זה בהיבטים חברתיים, של כבוד ויוקרה אבל לא בהיבטים כלכליים" See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2020

time.minutes.short time.seconds.short