Diagnóza:Petřín

M.i.X

Podcastová série rozhovorů s lidmi, kteří prošli Štefánikovou hvězdárnou v Praze na Petříně coby

demonstrátoři a došli mnohem dále.

All Episodes

Jsou ženy úžasné? Dost? Je lepší čistit kanály nebo smlouvy? Víte o křiváku? Jde se připravit na znásilnění? A jak se mu vyhnout? Je to, co vám přijde jako "právnický vtip" vlastně realita? Co je v českém právu zralé na podpálení? Je nejlepší reklama na hvězdárnu soprán a křídlovka? Poví právnička Lucie Hrdá rozená Hurychová.

Nov 9

38 min 26 sec

Vede přímá cesta z hvězdárny do ústavu? I do Ústavu? Musí být ředitel FZÚ vědec? Jaké to je řídit 1000 matfyzáků? K čemu jsou lasery v Břežanech? Bude Nobelova cena? Jedna?

Oct 26

45 min 31 sec

To jde takhle snadno? Co dělat, aby děti nechodily do kostela? Za jak dlouho jde bez počítačů vyrobit pořad? Jsme (stále) letecká velmoc? Jak vypadá výcvik dopravního pilota? A musí mít jeho sedačka povlak? Kdo vyloupil hvězdárnu? Sink rate! Sink rate!

Sep 21

51 min 17 sec

Musí se noty psát do pěti linek? Má elektronická hudba smysl bez drog? K čemu dnes v hudbě slouží producent? A label? Je DJing sport? Důležité je nezapomenout někde boty. Tvrdí na zahrádce klubu Storm producent elektronické hudby Flyp Fermentor.

Sep 7

40 min 46 sec

Co může způsobit nepřijetí na matfyz? Chybí nám academic honesty? Začínal Shell jako prodejce mušliček? Je těžba ropy ekologická zátěž? I na Moravě? Dá se v Surinamu jít do lesa na houby? V říčanském bungalovu mě čajem pohostil a o tom všem se rozpovídal geolog David Rajmon.

Aug 31

52 min 50 sec

Lze na hvězdárnu přijít přes kino? Myslíte, že si v podcastu užijete němý film? Kde leží kino za trest? Pás nebo digitál? Co všechno je nutné absolvovat pro záchranu Eastman Kodak? Je imax mrtvý? A nechcete ho alespoň domů? Ne? Tak to se na Interstellar vůbec nedívejte! Při příležitosti znovuotevření kinosálů jsem se na zahrádce kina Aero sešel se znalcem a milovníkem kinematografie Ondrou Beckem.

Jun 7

47 min 40 sec

Jak se liší biolog od biofyzika? Vypadají mimozemšťani jako fíkusy? Proč nelétat na Mars? Máme štěstí na viry? Co je krásného na Japonsku a co ne? Jak se žije tištěnému časopisu v digitální době? Do seriálu přijal pozvání fyzikální biolog, milovník umění a Asie a dlouholetý šéfredaktor Astropisu Vladimír Kopecký.

May 15

1 hr

Jaký je ideální řád žensko-mužstva? A spějeme k němu? Co nám přinášejí vysokoenergetické částice z vesmíru? A odkud? Je radost pozorovat? A co všechno jde? I Polsko, které leží ladem? Rozhlasem po drátě z Varšavy poví fyzik, cestovatel a pozorovatel všeho živého Honza Ebr.

Apr 14

43 min 23 sec

Jaké to je se k věcem jen tak náhodně přichomýtat? Čím se hlavně liší velké světové dalekohledy? To jste nečekali, že ano? Jak se žije bohatým gringům? Na co si dát pozor na mexické hranici? Z Chile hovoří programátor největších teleskopů světa Petr Kubánek.

Mar 21

37 min 25 sec

Co může potkat cyklistu při jízdě Stromovkou? Chybělo něco první přednášce? A o čem přednáší nerad. Co bychom vzkázali mimozemšťanům? Kdo dokáže odhadnout, kdy se spojí kvantová teorie s obecnou relativitou? Ve své útulné kanceláři v planetáriu prozradil prof. Petr Kulhánek.

Mar 4

44 min 12 sec

Kolik je v kreativitě řemesla? A opačně? Je písmo věda jako každá jiná? A co na to vědci? Dokáže si naběhnout i NASA? A záleží vůbec na tom, ke komu se chodí do kroužku. Ve stínu Žižkovská věže rozpráví a tak trochu i slaví grafický designér Honza Škuta.

Feb 19

53 min 35 sec

Jaká byla hvězdná hodina hvězdárny? A jaká temná? Za co všechno mohou sovětské družice? Jak se žilo v SSM? A co to znamená, když má děvče na sobě plavky nebo snad ani to ne? Ze šumavského podhůří zazní vyprávění jednoho z největších pamětníků - člověka, který hvězdárně věnoval více než půlstoletí svého života.

Jan 27

44 min 42 sec

Proč má Evropa dvě kosmické agentury? Jaké ambice má ČR v kosmu? Daří se českým firmám uplatnit se na poli space-technologíí? A je šance na dalšího českého kosmonauta. Na hvězdárně v Ďáblicích jsem se sešel s Ondrou Švábem, vedoucím Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy.

Jan 20

45 min 8 sec

Mělo smysl jít hlavou proti zdi? Musí člověka politika nutně otrávit? Jak se létalo "za Jirmuse"? Je potřeba odčinit nález meteoritu? A nepotřebuje hvězdárna basu? V klubovně hvězdárny rozpráví letec, regionální politik a nadšený astronom-poloprofesionál Tomáš Holenda.

Jan 13

44 min

Změnila se hvězdárna za posledních 15 let? A záleží na tom vůbec? Věděl Cimrmann, co znamená "studená fronta 049,27,052,20"? Jsou u nás tornáda? A dokázal by MTG zachytit meteor? V klubovně hvězdárny to vše ozřejmil meterolog a dlouholetý vedoucí družicového oddělení ČHMÚ Martin Setvák.

Jan 7

44 min 9 sec

Pletou matfyzáci termíny schůzek? Má Slunce odvrácenou stranu? A měla by se kreslit alespoň ta přivrácená? Kdy se píše kniha snadno a kdy ne? Co negativního se dá říct o hvězdárně? Na půdě MMF v Troji dal na toto všechno odpovědi přední odborník na Slunce, popularizátor a spisovatel Doc. Michal Švanda.

Jan 1

54 min 48 sec

Co se skrývá za bustou jelena? Jak vybrat astronomický dalekohled? Je na něm ještě co vymýšlet? A neprospěl by nám nějaký dohled z hůry? Nejen o svém obchodě se zcela unikátní kombinací sortimentu rozpráví Jan Zahajský.

Dec 2020

35 min 21 sec

Jaké to je být expat? A sednout na kolo a být na pláži? Proč vás tak baví hrát na mobilu? Dá se mluvit "normálně anglicky"? And how does it feel like for the girl in this world? Ze slunné Barcelony hovoří herní designérka Eva Grillová.

Nov 2020

38 min 9 sec

Jezdí traktor stále do hor? Když už čte skladník Vergilia v originále, může kulak sklízet podle satelitu? A jaké to je být vulkanomaniak na Reunionu? Na to vše dá odpověď cestovatel, gurmán a odborník na dálkový průzkum Země - Jan Mišurec.

Nov 2020

31 min 25 sec

Nejvyšším evolučním stadiem demonstrátora je ředitel podniku. Kdy ho napadlo, že bude ředitelem? Nebylo to pozdě? Jaké hvězdárny a planetárium předvede primátorovi Prahy v r. 2035? Jak ho primátor bude oslovovat? A k čemu to všechno vůbec je? V trůním sále planetária hovoří Jakub Rozehnal.

Nov 2020

49 min 30 sec

Kolik lidí opravdu rozumí modelům popisujícím corona-epidemii. A je jim to k něčemu? Je tunel Blanka jen díra do země? A na co si počkat na obloze, abyste neměli pocit života v marnosti? Z obýváku pasivního, ekologického a energeticky udržitelného domu hovoří docent Lukáš Ferkl, ředitel Univerzitního centra energeticky efektivních budov.

Nov 2020

34 min 46 sec

Co obnáší být na hvězdárně jen jako host. Kupuje někdo plynové masky? Jak správně nostit respirátor a proč je to pro mnohé škoda. A co na to volavka? Rozhovor s pádlerem, freeriderem, paragliderem, kiterem, podnikatelem, bonvivánem a odborníkem na protichemickou ochranu, posouvá hranice toho, jak jde natočit podcast.

Nov 2020

39 min 33 sec

O aplikaci e-rouška, o tom jak funguje a zda uspěla či nikoli promluví vedoucí týmu, který ji vyvinul. A pak také o tom, zda je Matfyz technická škola.

Oct 2020

40 min 15 sec