(Un)common Ground

(Un)common Ground

Podcast by (Un)common Ground

All Episodes

Michała poznaliśmy we wrześniu Sokołowsku. Nie pamiętamy, z kim wtedy grała Chelsea (Michał pamięta na pewno), ale już wtedy chcieliśmy mu zadać wiele pytań, na które zabrakło czasu. W końcu za dwa miesiące do kin miał wejść film, przy którym pracował jako współscenarzysta. Film niebagatelny – „Wszystkie nasze strachy”. Miała być rozmowa o filmie. Jest rozmowa o nadziei. O dobrych rzeczach, o których łatwo zapomnieć mieszkając Polsce. O nadziejach – i realnych szansach –  polskiego kina (zwłaszcza gatunkowe), o roli literatury i pojednawczej mocy sztuki. To jest rozmowa budująca. Z Michałem Zygmuntem – publicystą, pisarzem, dziennikarzem, fanem kina i piłki nożnej, współscenarzystą filmu „Wszystkie nasze strachy” rozmawia Karolina Sulej. fot. Jakub Szafrański, źr.: Krytyka Polityczna

Dec 1

57 min 39 sec

Kiedyś trudno było wyobrazić sobie palmy w Warszawie, dzisiaj nie sposób wyobrazić sobie Warszawę bez Palmy. Jej projekty stają się częścią miast, elementem tożsamości, punktami orientacyjnymi. I czymś więcej. Sama mówi, że „zajmuje się magią przestrzeni”. Ta magia, realizowana w wielopoziomowych partnerstwach, wieloosobowych zespołach i przy niemałych budżetach wymaga określonych cech charakteru. Zorganizowania, kontroli, zdolności planowania i bezwzględnej umiejętności realizowania założonych celów. Chyba, że jesteś Joanną Rajkowską. W tym odcinku (Un)common Ground Podcast z dumą i radością podpytujemy Joannę Rajkowską o tajniki jej pracy, marzenia, galerie, z którymi chciałaby pracować i te, które doprowadziła do upadku. O „Rhizopolis” i „Azyl dla uchodźców w Uhyst”. O „Dotleniacz” i o jajo... znaczy „Pisklę”, na które Warszawa czeka niecierpliwie. Rozmawia jak zawsze: Karolina Sulej.

Oct 7

45 min 19 sec

Technologia musi być sprawcza. Tylko ona może nam pomóc rozwiązać dzisiejsze kryzysy. Świat chłodnych technologii odchodzi w niepamięć, coraz ważniejsze stają się te, które wspierają nas w walce z kryzysem klimatycznym, w lepszym zarządzaniu problemami, czy w procesie twórczym – mówi Aleksandra Przegalińska. Ale to artyści pokażą jej pełny potencjał. Futurolożka, filozofka i badaczka nowych technologii odpowiada, a Karolina Sulej pyta: w jaki sposób sztuka może nawiązać dialog z nowymi technologiami? Czy nowe technologie są dla artystów szansą czy zagrożeniem? I czy transformery będą potrafiły pisać jak Stanisław Lem? ... i czym właściwie jest blockchain?

Aug 24

1 hr

„Niezależność to możliwość pójścia w dowolnym kierunku” – mówi Rafał Grobel. Manager Margaret, autor kampanii promocyjnej „Małomiasteczkowego” Dawida Podsiadły i współkurator (z Wojtkiem Sokołem) elektronicznej części soundtracku do Cyberpunka 2077 opowiada o wolności, którą znalazł w mainstreamie. Czy popularność wyklucza niezależność? Czy dialog między kulturą popularną i niezależną jest możliwy? I gdzie można pozwolić sobie na więcej? O to wszystko – i wiele więcej – w programie, podcaście lub audycji (Un)common Ground Rafała Grobla pyta Karolina Sulej.

Jul 20

55 min 37 sec

„Sztuka niczego nie musi sprzedawać. Jej zadaniem jest pobudzanie wyobraźni” – mówi Wojtek Wieteska w rozmowie z Karoliną Sulej. Jednak – jak podkreśla – art branding jest nieodłączną częścią świata sztuki od samego początku. Jak powinny wyglądać relacje artysty z biznesem? Czy we współpracy z dużymi markami jest miejsce na twórczą wolność? I czego o przyszłości fotografii dowiemy się z Blade Runnera? To wszystko w nowym odcinku (Un)common Ground Podcast.

Jun 30

52 min 21 sec

Marki luksusowe mogą pozwolić sobie na ryzyko, ale nie mogą pozwolić sobie na wizerunkową wybiórczość. Muszą umieć krytycznie spojrzeć na tożsamość budowaną od dekad lub – niekiedy – wieków. Czy każda marka powinna współpracować z artystą lub artystką? Czy każda marka powinna? W tym odcinku (Un)common Ground Podcast Karolina Sulej pyta Magdę Bulerę o to, czy sztuka sprzeda wszystko, jak budować pomost między biznesem a sztuką, i czy sztuka to wybór, czy konieczność.

May 20

1 hr

Czym jest impostor syndrome? Jak go pokonać, zwłaszcza w działalności artystycznej? Jak budować biznesowe współprace w oparciu o wartości? I czego możemy nauczyć się od rycerzy Jedi? W tym odcinku (Un)Common Ground Podcast Karolina Sulej rozmawia z Agą Kozak o tym, jak nauczyć się być artystą i dlaczego kreatywność to dziś najbardziej pożądana cecha. Nie tylko w biznesie.

Apr 22

49 min 15 sec

Sztuka inspiruje, rezonuje, włącza. Również w komunikacji. Jak skutecznie korzystać ze sztuki w działaniach marketingowych? Dlaczego Coca–Cola stawia na poezję? Czy „wymagająca" sztuka może być podstawą szerokich działań PRowych? I dlaczego warto poświęcić 30 minut dziennie na abstrakcyjne myślenie? W (Un)Common Ground Podcast Karolina Sulej rozmawia z Zofią Bugajną–Kasdepke – menedżerką specjalizującą się w komunikacji konsumenckiej i zarządzaniu marką.

Mar 11

1 hr 13 min

Moda jest naturalnym pomostem między sztuką a biznesem. Między tym co atrakcyjne artystycznie i rynkowo; myśleniem przez sztukę i biznesplanem. Jak panować nad procesem twórczym, żeby nie stracić z oczu założeń finansowych? Jak tworzyć biznes w oparciu o twórczą wolność? W (Un)Common Ground Podcast Karolina Sulej rozmawia z Antoniną Samecką, współzałożycielką i CEO Risk Made in Warsaw.

Feb 12

1 hr

Spoglądając przez okienną szybę możemy zobaczyć różne rzeczy – wnętrze cudzego mieszkania, detale witryny czy fragmenty aranżacji sklepu. Widok, jaki zobaczymy, będzie zniekształcony. W szybie odbijać się będzie cały świat, otoczenie w jakim się znajdujemy oraz, oczywiście, my sami. Całość będzie tworzyć bardzo unikalną kompozycję – połączenie wnętrza i zewnętrza, dodatkowo zniekształcone przez szybę i odbijający się w niej świat, przypominać będzie bardziej surrealistyczną kompozycję lub świat innego wymiaru niż realną rzeczywistość zastanej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że widok ten będzie nieprawdziwy. Wręcz przeciwnie: będzie to prawda jednej konkretnej chwili i sytuacji, przefiltrowana przez nasze możliwości poznawcze. https://artystycznapodrozhestii.pl/projektokno/ O Projekcie OKNO opowiadają jego kuratorki: Maja Wolniewska i Anna Palacz–Brzezińska

Jan 24

25 min 27 sec

„Ciekawość to pierwszy stopień do piekła” – powtarzali nasi rodzice i dziadkowie. Stare powiedzenie ostrzega przed nadmierną ciekawością, która może prowadzić… no właśnie, do czego? Z Janem Bajtlikiem rozmawia Maja Wolniewska. fot.: Billboard w Paryskim metrze z grafiką chusty “Cosmographia Universalis”, projekt Jan Bajtlik © Hermès Paris, 2020

Dec 2020

45 min 43 sec

Czy ubranie, strój, może być formą terapii? Manifestacją nie tylko statusu, ale także samopoczucia, emocjonalnej strefy życia? W jaki sposób strój i styl ubierania się odzwierciedla naszą psychikę? Joanna Hawrot stworzyła nowy rodzaj sztuki – wyznawana przez projektantkę filozofia „From fashion to art” łączy w sobie modę, taniec, performans, czy nowe media, tworząc unikalne połączenie, niespotykane w projektach innych artystów. Sztuka dla Hawrot jest nieodłącznym elementem działania; podejmowane przez markę liczne współprace z artystami i artystkami nie ograniczają się jedynie do stworzenia kolejnych elementów garderoby. Każdej kolekcji towarzyszy szereg artystycznych realizacji, często realizowanych we współpracy z instytucjami kultury w całej Polsce. Hawrot nie boi się podejmować tematów trudnych, a współprace realizowane wspólnie z artystkami i artystami są zawsze wielowymiarowe. Najnowsza kolekcja jest wynikiem wzajemnej fascynacji i przyjaźni dwóch niezwykłych kobiet. Stworzone przez Angelikę Markul wzory, pojawiające się na ubraniach, inspirowane są testem Rorschacha – kontrowersyjnego badania używanego do określenia osobowości i ewentualnych zaburzeń psychiki. „Nów” pokazuje więc, że moda może być nie tylko kolejnym trendem, czymś efemerycznym, ale także narzędziem do poznania naszej tożsamości. Cała kolekcja została stworzona przez kobiety, sesja zdjęciowa promująca „Nów” odbyła się w bieszczadzkim Rezerwacie Prządki – u podnóża gór, w miejscu będącym obiektem kultu słowiańskich plemion. Czy fazy Księżyca faktycznie są w stanie wpływać na naszą świadomość? Czy sposób ubierania się może odzwierciedlać zmiany zachodzące w naszej psychice? O sile kobiet, dyskryminacji, psychoanalizie i sile wzajemnej inspiracji rozmawiają Maja Wolniewska, Joanna Hawrot i Angelika Markul.

Nov 2020

56 min 15 sec

Renault to niezwykła firma. Od lat 20 XX wieku marka współpracowała z artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki. Robert Doisneau kiedy rozpoczął współpracę z Renault był początkującym fotografem – jego zadaniem było dokumentowanie życia codziennego fabryki samochodów, oraz stworzenie nowoczesnych reklamowych bilbordów. Jak w tej roli odnalazł się artysta zwany „najbardziej paryskim ze wszystkich fotografów”?

Oct 2020

14 min 58 sec

Sztuka zawsze krytycznie odnosi się do otaczającego nas świata, czy jednak może wprost krytykować swojego mecenasa i zleceniodawcę? Czy współpraca pomiędzy daną marką i artystą może być charakter krytyczny? Na przykładzie Maurizio Cattelana czy Olafura Eliassona omówimy jedne z bardziej krytycznych art brandingowych realizacji.

Oct 2020

22 min 6 sec

Drugiego takiego magazynu próżno było szukać w PRL-owskich kioskach, a i dziś niewiele tytułów dorównuje mu artystycznym poziomem. Miesięcznik „Ty i ja” był prawdziwym fenomenem prasowym w Polsce lat 60. i 70. Współtworzyli go najważniejsi, najbardziej awangardowi graficy i fotografowie, a treści „importowano” prosto z wymarzonego Zachodu.

Oct 2020

16 min 44 sec

Czy artystka, która w swojej sztuce porusza tematy uprzedmiotowienia kobiet czy kulturowej presji kształtowania „idealnych ciał”, może współpracować ze światem mody? Okazuje się, że jak najbardziej – pod warunkiem, że marki otwarte są na nieszablonowe spojrzenie, a niekiedy nawet krytykę swoich działań. Przykłady działań Vanessy Beecroft pokazują, czego branża modowa mocze uczyć się od świata sztuki, ale i vice versa.

Oct 2020

15 min 34 sec

Porcelana kojarzy Wam się wyłącznie z nobliwą babciną zastawą stołową i tradycyjnym wzornictwem? Polscy projektanci doby PRL-u udowodnili, że wyroby porcelanowe mogą być polem nowatorskich eksperymentów oraz nośnikiem awangardowych form i treści – nawet wówczas, gdy powstają w państwowych zakładach. Dziś polski New Look z lat 50. i 60. doceniany jest na całym świecie, a aukcyjne ceny figurek z Ćmielowa z roku na rok szybują w górę.

Oct 2020

19 min 53 sec

Mariny Abramović – matki chrzestnej sztuki performansu – chyba nikomu dziś nie trzeba przedstawiać. Artystyczna celebrytka nieraz nawiązywała współprace z wielkimi koncernami, co często tylko przysparzało wokół niej medialnego szumu i kontrowersji. Sprawdźcie, jaki projekt przygotowała dla marki Adidas i jakie były jego efekty.

Oct 2020

7 min 39 sec