LKA runā

Latvijas Kultūras akadēmija

Latvijas Kultūras akadēmijas raidieraksts #LKA runā ir platforma studentiem, jaunajiem pētniekiem un māksliniekiem aktuālu tēmu prezentēšanai, formālām un neformālām sarunām, kā arī radošiem eksperimentiem un jaunrades tapšanai tiešsaistē. Klausies, uzzini un radi pats!

All Episodes

Latvijas Kultūras akadēmijas un LKA Zinātniskās pētniecības centra organizētās starptautiskās konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XV” ietvaros klausītājiem tika piedāvāts raidieraksta #LKArunā speciālizlaidums “Sinerģija”, kurā viesojās pētnieki un mākslinieki, apspriežot pētniecības un mākslas mijiedarbību, savstarpējo sadarbību un kopdarbību – sinerģiju. “Sinerģijas” noslēdzošās sarunas viesi ir politiķe, Eiropas Parlamenta deputāte un kultūras līderības pētniece Dace Melbārde un latviešu kino, teātra un operas režisors Viesturs Kairišs. Sarunas ietvaros tiks diskutēts par to, kas ir kultūras līderis, kādas ir līderim piemītošās kompetences un ar ko atšķiras šodienas līderi no līderiem, kas dzīvoja vienā laikā ar Latviešu teātra režisoru un aktieri Eduardu Smiļģi. (Šī gada vasarā pirmizrādi Dailes teātrī pieredzēja Viestura Kairiša režisētais iestudējums “Smiļģis”).

Nov 8

59 min 24 sec

Raidieraksta “Sinerģija” ceturtajā epizodē sarunā tiekas Latvijas Kultūras akadēmijas profesore un prorektore zinātniskajā darbā Anda Laķe un teātra režisors un Latvijas Kultūras akadēmijas asociētais profesors Elmārs Seņkovs.  Sarunas ietvaros tiek diskutēts par pētniecības nozīmi kultūrizglītībā, pētniecību teātrī un tās nozīmi mākslinieciskajā darbībā, kā arī perspektīvu sadarbību starp Latvijas Kultūras akadēmijas apakšprogrammām, lai attīstītu pētniecības un mākslas mijiedarbības procesus.

Oct 29

56 min 11 sec

Raidieraksta “Sinerģija” trešajā epizodē viesojas Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Ieva Zemīte, kura savu pētniecisko interesi saista kultūras uzņēmējdarbību, radošajām industrijām un kultūras ekonomiku, un latviešu kino režisore un rakstniece Kristīne Želve, kura ir jaunās daudzsēriju filmas „Emīlija. Latvijas preses karaliene” viena no režisorēm. Sarunas ietvaros tiks diskutēts par to, kāpēc ir svarīgi pētīt sieviešu – uzņēmēju lomu kultūras un radošo industriju jomā, kādi ir sieviešu galvenie izaicinājumi uzņēmējdarbībā, jaunās daudzsēriju filmas "Emīlija. Latvijas preses karaliene" galvenās varones fenomenu un pētniecības nozīmi mākslas radīšanā.

Oct 22

45 min 5 sec

Otrās “Sinerģijas” epizodes viesi ir Latvijas Kultūras akadēmijas lektore un Zinātniskās pētniecības centra zinātniskā asistente Ance Kristāla, kura savu pētniecisko interesi saista ar visai plašu tēmu loku, vēršot uzmanību arī tādām tēmām kā dzimtes, rases, seksualitātes studijām, sociālo nevienlīdzību un globalizāciju. Kā arī latviešu māksliniece ar pieredzi izrāžu producēšanā un dramaturģijas veidošanā – Katrīna Dūka, kura interesējas par kvīru, līdzdalības, radikālas intimitātes jautājumiem un kā ar tiem strādāt bijušajā padomju okupētajā teritorijā.  Sarunas ietvaros tiks diskutēts par pētniecības nozīmi mākslas radīšanā, pētniecībā balstītas mākslas izglītošanas funkciju un sabiedrības izpratni par LGBTQ.

Oct 15

44 min 18 sec

“Sinerģijas” pirmās sarunas viesi ir runas pedagoģe, Latvijas Kultūras akadēmijas docente, teātra un kino aktrise Zane Daudziņa un Kultūras akadēmijas docente un Zinātniskās pētniecības centra zinātniskā asistente Līga Vinogradova, kuras pētnieciskās intereses saistītas ar emociju socioloģiju, ko apliecina promocijas darba temata izvēle: “Emociju loma Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un pārmantošanā”. Sarunā tiks vērtēta emociju loma mākslā un to vai/kā mainījušās kultūras un mākslas radītās emocijas pandēmijas apstākļos.

Oct 8

50 min 14 sec

Klāt ir raidieraksta jeb podkāsta “LKA runā” speciālizlaidums! 33. epizodē satiekas pirmās sezonas četru tematisko sadaļu vadītāji – Nora Vanaga, Artūrs Apsītis, Zanda Lece un Rēzija Laumane –, lai nokļūtu savu sarunu viesu vietā un paši atbildētu uz noslēpumainajiem jautājumiem, ko sagatavojuši Latvijas Kultūras akadēmijas kolēģi. Artūrs pastāstīs par savām attiecībām ar pētniecību un izaicinājumiem bakalaura darba tapšanā, lai arī mēs zinām, ka vakar viņš to teicami aizstāvēja un jau gatavo uzvalku izlaidumam. Artūra viens no mīļākajiem jautājumiem ir “cik?”, bet vai viņš spēs raksturot, cik dramatiskas ir radošās industrijas? Artūrs uzklausīs ieteikumus, ko “Radošo industriju” studentiem derētu pamācīties no dramaturgiem, un atklās, kādu lomu vēlētos nospēlēt uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves. Kāpēc “Drāmas un tekstu studiju” studējošā Rēzija ir sev lielākais pētnieciskais jautājums dramaturģijā? Kā Artūrs un Zanda tiks galā ar Rēzijas uzdevumu – izspēlēt dialogu “Kurš LKA bibliotēkā paņēma man rezervētu grāmatu?” – un kādus Rēzijas secinājumus šis dialogs raisīs? Jo vairāk cilvēkus tu pazīsti Kultūras akadēmijā un jo vairāk neapmeklē lekcijas, jo dramatiskāka kļūs dzīve šeit, tā Rēzija atbild uz jautājumu “Cik dramatiskas ir studijas Kultūras akadēmijā?”. Kāpēc Rēzija izvairās no bibliotēkas apmeklējuma un kāpēc aicina studentus vērsties pie viņas, ja rodas nepieciešamība pēc filozofijas grāmatām un Annas Brigaderes darbiem? Rēzija uzburs traģisku ainu Kultūras akadēmijas atikā, kur divas sievietes garos, baltos tērpos cīnās par A.Čaka dzejas krājumu, un viena no viņām nokrīt pa kāpnēm, fonā skanot skaistai mūzikai. Ja Norai būtu jāraksta luga, kāds būtu tās galvenais varonis? Nora pastāstīs par to, ar kādām iekšējām drāmām saskaras kora dalībnieki un kāda ir atšķirība starp bakalaura un maģistra studijām. Nora raksturos savu pieredzi, studējot Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā, un to, kāpēc maģistra studijās no studējošā tiek prasīta lielāka atbildība nekā bakalaura studijās. Kāda ir Noras pieredze, apvienojot studijas ar darbu, un vai paliek brīvs laiks hobijiem? Zanda “Kultūras Odisejā” virtuāli apceļoja 12 valstis, bet kuras valsts literatūru pati iecienījusi visvairāk? Artūra sajūsmu raisa Zandas vaļsirdīgā atklāsme, ka “Noziegumu un sodu” var izlasīt 4 dienās. Kāpēc Zanda Raiņa “Uguni un nakti” izvēlētos iestudēt Horvātijā, salā, kur tika filmētas arī populārās “Troņu spēles”? Zanda dalīsies iedarbīgākajos veidos, kā sagatavoties sesijai (kas ir īpaši aktuāli tieši tagad, kad Kultūras akadēmijā notiek sesija!) un kāpēc, gatavojoties eksāmeniem, ir jāklausās rokmūzika un jāstrādā komandā ar kursabiedriem. Pārbagātība, pašanalīze un krāsainība – šādiem trīs atslēgasvārdiem Zanda raksturo savas studijas “Starpkultūras sakaros”.

Jun 10

55 min 6 sec

Tuvojoties izlaidumu laikam, arī podkāsta “Dialogi” pēdējā epizodē viesojas divi topošie Latvijas Kultūras akadēmijas absolventi, Valmieras drāmas teātra aktieru kursa studenti Diāna Krista Stafecka un Krišjānis Strods, lai uz brīdi ļautu mums ieskatīties aktiera ikdienā. Kā Diāna Krista un Krišjānis nonāca līdz aktieru studijām? Kas bijusi viņu pirmā loma uz skatuves un kur jaunie aktieri rod pieredzi emocijām, ko teātra lomas pieprasa izspēlēt? Un galu galā – kā jauniešiem veicās ar diplomdarbu izrādēm? Tāpat uzzināsiet, kāpēc uzaicināju tieši Diānu un Krišjāni un kā valmierieši negaidīti reiz piedalījās LKA Ziemassvētku balles tapšanā.

May 27

33 min 32 sec

Raidieraksta noslēdzošajā epizodē uz sarunu tika aicināta Māra Alksne, kura pastāstīja par savu pieredzi pētniecībā, un par to, kā ir darboties pētniecības kompānijā SKDS. Izrādās, ka  tas patiesībā ir ļoti nopietns un skrupulozs darbs, kas prasa iedziļināšanos un arī nervus. Brīvajā laikā Māra atklāj jaunas tehnoloģijas un izšuj krustdūrienā. Noklausies!

May 25

31 min 28 sec

Kādēļ bagete un berete, svītrains krekliņš (iespējams ar tieši 21 svītru) un vīna glāze rokās ir tipisks stereotips par francūžiem? “Kultūras Odisejas” sarunā Zanda šķetinās šo un citus pieņēmumus kopā ar Antru Kapilinsku un Annu Paulu, kuras studē trešajā kursā “Starpkultūru sakari: Latvija-Francija/Kanāda” un savu Erasmus+ apmaiņas semestri ir pavadījušas Francijā.

May 20

44 min 11 sec

Tematiskās sadaļas “Studenti runā” sezonas noslēgumā Artūram pievienojas divas aktīvas Latvijas Kultūras akadēmijas studējošo pašpārvaldes “Cits Skatu Punkts” biedres: Ance Petrovica (Starpkultūru sakari, specializācijā Latvija – Francija, 1. kurss) un Simona Kaupuža (Radošās industrijas, 2. kurss, “Cits Skatu Punkts” Finanšu un sadarbības virziena vadītāja). Kamēr aiz loga silda saule, Artūru sasilda sarunas par to, kā tad pagājis šis semestris, vēl pēdējo reizi tiek meklētas kultūras definīcijas un pārrunāts, kāpēc tik tiešām ir jāstudē Latvijas Kultūras akadēmijā. Tā kā epizode ir veltīta Studējošo pašpārvaldei, tad šoreiz uzmanības centrā viss, ko tā dara, tās nepieciešamība, kā arī stāsti, kāpēc dalība studējošo pašpārvaldē ir būtiska jebkuram studentam.

May 13

45 min 48 sec

Kāda loma teātrī ir gaismai? Vai gaismotājs ir mākslinieks? Kurš pieņem lēmumus par izrāžu tehniskajām vajadzībām? Podkāsta “Dialogi” 7. epizodē viesosies jaunais režisors Jurģis Lūsis un gaismotājs Niks Cipruss, lai nedaudz (bet tikai nedaudz!) neveiklā gaisotnē pastāstītu par gaismas specifiku teātrī un lietām, kas reizēm skatītājam var šķist pašsaprotamas vai mazsvarīgas. Uzmanību! Konkrētāk un lakoniskāk nav iespējams!

May 11

27 min 10 sec

Šīs raidieraksta #nevarunepētīt epizodes viese Žanete Eglīte stāsta par savu pētniecisko pieredzi un dalību starptautiskās konferencēs. Kā tad īsti ir publiski uzstāties un prezentēt izpētīto? Sarunas gaitā atklāsim dažādus ieteikumus jaunajiem pētniekiem, kā arī uzzināsim, kāds ir Žanetes hobijs. Starp citu, Žanete šogad tika ievēlēta Zinātniskās pētniecības centrā...

May 6

37 min 17 sec

Cik gan reizes ārzemēs nav nācies saskarties ar to, ka Latviju jauc ar Lietuvu, un mums jāsteidz skaidrot, ka tas nav viens un tas pats. Tādēļ nejauksim valstis ar līdzīgiem nosaukumiem arī paši – Slovākija un Slovēnija pat nav kaimiņvalstis! Par Erasmus+ apmaiņas semestri Slovēnijā pastāstīs Evita Vebrasa (Starpkultūru sakari: Latvija – Nīderlande, 4. kurss), bet par studiju pieredzi Slovākijā – Zane Holma (Kultūras un mākslu studijas, 3.kurss), un kopā ar Zandu visas trīs “Kultūras Odisejā” lūkos noskaidrot, kas abām valstīm ir kopīgs un kas – atšķirīgs!

Apr 29

31 min 11 sec

Caur septiņām raidieraksta epizodēm Artūrs beidzot ir nonācis līdz finālam LKA studiju programmu iepazīšanā – šoreiz ar Artūru sarunājas divi Laikmetīgās dejas mākslas 6.paaudzes studenti – Patrīcija Hanna Mūrniece un Vladimirs Goršantovs. Sarunā kā vienmēr tika meklēta kultūras definīcija, raksturots tas, kā notiek uzņemšana un radošais konkurss. Artūrs mēģināja iejusties pasniedzēja lomā un ar abu studentu palīdzību atklāja, kā vērtēt deju, pat ja tajā ir tik plaša vieta interpretācijai. Tika arī noskaidrots, kā izaudzināt skatītāju, lai tas saprastu ne tikai Dziesmu un deju svētku uzvedumus, bet arī laikmetīgās dejas performances, kā arī kopā tika meklētas atbildes uz jautājumu, kāpēc cilvēkam vajadzētu dejot?

Apr 27

38 min 33 sec

Kas ir laikmetīgā deja un vai to var iemācīties? Kā pierakstīt kustību un kāpēc dejotāji nemet salto un netaisa špagatu? Podkāsta “Dialogi” 6. epizodē pirmo reizi pieskarsimies dejas mākslai. Vienā no sirsnīgākajām epizodēm jaunie laikmetīgās dejas studenti Kitija Geidāne un Oskars Moore pastāstīs par kustīgo kustoņu dzīvi studijās un ārpus studijām, dejotāju tuvību un ģimenes sajūtu kā arī nedaudz ieskicēs kādai fiziskajai sagatavotībai jāpiemīt dejotājam. Epizodes beigās piedzīvosim īpašu pirmraidi Kitijas un Oskara improvizētajai audiodejas izrādei.

Apr 22

49 min 22 sec

Jaunākās raidieraksta #nevarunepētīt epizodes centrālā tēma - kultūras mantojums. Sarunā LKA lektore Agnese Pašāne pastāstīs savu pieredzi pētniecībā un to, kā izveidojusi jaunu studiju programmu Latvijas Kultūras akadēmijā! Ar ko atšķiras lietišķā pētniecība no akadēmiskās? Kā ir piedalīties starptautiska mēroga konferencēs?

Apr 20

39 min 56 sec

“Kultūras Odisejas” epizode par Vāciju un Austriju ir pārbagāta ne tikai ar iespaidiem un vērtīgām zināšanām par abām valstīm, bet arī ar iedvesmojošu vielu pārdomām: ikviena cilvēka loma iespaidu un atmiņu veidošanā, Erasmus+ kā personības attīstītājs un skatījums uz pasauli un sevi Starpkultūru sakaru studiju ietekmē. Ar Zandu sarunājas Agija Jirgena, “Starpkultūru sakari: Latvija-Vācija” 3.kursa studente, kuras Erasmus+ pieredze iegūta Austrijā, un Rozīte Katrīna Spīča, šīs pašas programmas absolvente, kura Erasmus+ apmaiņā Vācijā bijusi divreiz.

Apr 15

53 min 29 sec

Pastāv tāds stereotips, ka Latvijas Kultūras akadēmijā var studēt tikai aktiermākslu. Un, protams, kino mākslu, dažkārt kāds piemin arī kultūras teorētiķus Šoreiz Artūram sarunā pievienojas divi radošo studiju pārstāvji: “Dramatiskā teātra aktiera mākslas” 4. kursa students Artis Jančevskis un “Dramatiskā teātra režijas mākslas” topošā absolvente Endīne Bērziņa. Tika pārrunāts gan tas, kā katram gājis iestājeksāmenos, ieskicētas galvenās atšķirības starp aktieriem un režisoriem. Tika arī noskaidrots, kāpēc aktiera darbs brīžiem ir salīdzināms ar kaskadiera darbu. Ja nāksi studēt aktierus vai režisorus – obligāti noklausies, lai dzirdētu arī tips’n’tricks, kas palīdzēs saprast, ka tas patiesi ir tas, ar ko saistīt savu nākotni.

Apr 13

41 min 38 sec

Kā jaunajiem sadzīvot ar jaunajiem? Kā norit mācības audiovizuālās mākslas studentiem neklātienē? Ar kādām ambīcijām LKA Nacionālajā filmu skolā ienāk studenti? Podkāsta “Dialogi” 5. epizodē viesojas audiovizuālās mākslas 1. kursa studentes Līva Lilija Graņica un Elza Viktorija Zorgevica, lai pastāstītu, kā viņas sadzīvo ar vecākajiem kursiem, kāds būs viņu pienesums Latvijas kino un kuru filmu žanru viņas labprāt aizmirstu. Tāpat pārbaudīsim, kā meitenes apguvušas kino terminoloģiju. Ieraksta beigās uzzināsim vairāk par jauno audiovizuāļu topošajām filmām un tiks izteikts kāds īpašs lūgums.

Apr 8

43 min 43 sec

#nevarunepētīt raidieraksta piektajā epizodē Nora Vanaga ciemos aicināja divas bakalaura studiju “Kultūras socioloģija un menedžments” pēdējā kursa studentes – Nadīnu Medni un Ketrisu Petkēviču. Sarunā iezīmējām fake news kā aktuālu tematu, ko, starp citu, pēta LKA Zinātniskās pētniecības centrs. Sarunā uzzināsim, ko pēta pašas sarunas vieses, kā arī noskaidrosim, kādas īpašības piemīt labam pētniekam. Un vispār, ir tik daudz, ko vēl pētīt! To nav iespējams aptvert!

Apr 6

45 min 38 sec

Nav nejaušība, ka tieši 1. aprīlī dodamies “Kultūras Odisejā” uz slaveno salu. Viens no daudzajiem Lielbritāniju raksturojošajiem aspektiem ir britu humors - ironijas bagāts, sarkastisks un cik reizēm sauss, tik citkārt sulīgs. Ar Zandu kopā “ceļo” LKA studente Megija Stankeviča (Starpkultūru sakari: Latvija - Anglofonās valstis, 2. kurss) un absolvente Klinta Gruntmane (Starpkultūru sakari: Latvija – Lielbritānija). Šodien pasmejieties kopā ar mums!

Apr 1

59 min 21 sec

Šajā epizodē Artūru atkal apbur divas burvīgas dāmas, šoreiz gan tādas, kas labi orientējas starp kultūrām: Ieva Velberga (2.kurss, Starpkultūru sakari: Latvija – anglofonās valstis) un Aivita Vashkis (1.kurss, Starpkultūru sakari: Latvija – Francija). Kā vienmēr, Artūrs mēģina caur citiem saprast, kāda ir kultūras definīcija un vai akadēmijā studēt ir grūti. Tika apspriests arī attālinātais mācību process, ERASMUS nepieciešamība, prakses un darba iespējas kultūrā, kā arī nodoti vistiešākie knifiņi, kā veiksmīgāk iemācīties valodu.

Mar 30

37 min 32 sec

Kas par zvēru ir audiovizuālās un skatuves mākslas teorija, un ko tas ēd? Kāpēc kritika ne vienmēr nozīmē kritizēt? Ko darīt, kad tev patīk tas, kas teorijai nepatīk? “Dialogi” 4. epizodē viesojas audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas studentes Janeta Henzele un Anna Līva Lubiane, lai viestu skaidrību par kino un teātra teorijas pamatprincipiem, pastāstītu par to, kāpēc no teorijas studijām nav jābaidās un spriestu par kino teorētiķa zināšanu lielajiem plusiem. Tāpat tiks lauzta kāda urbāna leģenda par studentu, kurš savu zināšanu dēļ nevarēja izbaudīt mākslu.

Mar 25

37 min 35 sec

Pirmie soļi pētniecībā, nu, ir sperti! Sarunā ar bakalaura studiju “Kultūras socioloģija un menedžments” 2. kursa studentēm Annu Mariju Kučinsku un Sabīni Ozolu aplūkojam “drag” kultūru Latvijā. Vai zināji, ka ir ne tikai “drag queen”, bet arī “drag king”? Kā tas ir – iesaistīties lielos pētījumos? Patiesībā tas ir kā būt iemestam aukstā ūdenī! Taču tik patīkama ir sajūta būt daļiņai no kā liela. Kādi ir meiteņu turpmākie plāni pētniecībā un ko pašas pēta savos kursa darbos? Noskaidrosim kopā!

Mar 23

26 min 33 sec

Iecienīts brīvdienu galamērķis Balkānu reģionā ar vasarīgu klimatu ir Horvātija, savukārt, neparastāks un tuvāk polārajam lokam pavadīts atvaļinājums būs tiem, kas dosies uz Islandi. Zanda “Kultūras Odisejā” meklēs kopīgo un atšķirīgo abās valstīs, iztaujājot Asnāti Kalēju (Kultūras socioloģija un menedžments, 4.kurss), kura savu Erasmus+ semestri pavadīja Islandē, un Elvīru Avotu (Kultūras un mākslu studijas, 4.kurss), kura dalīsies ar savu Erasmus+ pieredzi no Horvātijas.

Mar 18

41 min 11 sec

Tas tomēr nav noslēpums, ka Latvijas Kultūras akadēmijā lielu pārsvaru studentu skaita ziņā pārņem daiļā dzimuma pārstāves, toties par mūsu staltajiem čaļiem nekad nedrīkst aizmirst! Šoreiz sarunā Artūram pievienojas Roberts Reikmanis (Kultūras un mākslas studijas, 1.kurss) un Alens Emīls Oknovs (Kultūras socioloģija un menedžments, 2.kurss). Sarunas laikā tika ieskicētas atšķirības starp abu pārstāvētājām apakšprogrammām, ļaujoties spēlēm ar burtiem KMS un KSM, tika aktualizēts vīriešu tualešu trūkums LKA, tika nodoti tips & tricks, kā labāk izdzīvot attālinātajā procesā, un, protams, kā vienmēr, tika pārbaudīta arī abu puišu erudīcija.

Mar 16

40 min 58 sec

Kā atšķirt labu kino no slikta? No kā jāšķiras, lai varētu studēt kino? Kādas filmas bērnībā skatījušies jaunie kino režisori un cik daudz paspējuši sastrādāt šodien? Podkāsta “Dialogi” 3. epizodē kopā ar jaunajiem kino režijas studentiem Emīlu Alpu un Rūtu Znotiņu noskaidrosim, kā režisors skatās uz filmu, lūkosim pēc abu jauniešu daiļrades sākuma un centīsimies raudzīt, kur slēpjas kino burvība. Tāpat atklāsim, ko Latvijas kino var sagaidīt no jaunajiem censoņiem un… kāpēc watafaks?

Mar 11

55 min 53 sec

Šīs sarunas viese ir brīnišķīgā Latvijas Kultūras Akadēmijas pasniedzēja Ance Kristāla. Patīkamā un aizraujošā sarunā Ance pastāsta par savu pieredzi pētniecībā, iepazīstinot ar savu pētāmo lauku, - mākslā balstītu pētniecību. Kopīgi pakavējamies atmiņās par viņas bakalaura studijām LKA un maģistra studijām LU, kur Ance studēja socioloģiju. Sarunas gaitā atklājās, ka Ances hobijs ir ēdienu gatavošana. Ēdiena nozīme sabiedrībā patiesībā ir gana interesants temats, ko Ance labprāt kādreiz arī izpētītu.

Mar 9

32 min 3 sec

Kad “Kultūras socioloģijas un menedžmenta” 4.kursa studente Ieva Marija Rūme dzirdēja blakus runājam cilvēkus itāļu valodā, viņai gribējās smaidīt par spīti drūmajai, pelēkajai dienai, un mirklī kļuva skaidrs, ka Erasmus+ apmaiņas semestrī viņa dosies tieši uz Itāliju. Savukārt Samanta Liepiņa savas studijas “Starpkultūru sakari: Latvija - Ziemeļvalstis” jau ir absolvējusi, taču iegūtās zināšanas, apmaiņas semestra pieredze un zviedru valoda joprojām veido daļu no viņas personības. “Kultūras Odisejas” trešajā epizodē Zanda lūkos salīdzināt dienvidus ar ziemeļiem.

Mar 4

42 min 43 sec

Latvijas Kultūras akadēmijas studiju programmu nosaukumos dažādās formās bieži ir iekļauts vārds "kultūra" (diezgan likumsakarīgi, ne?), tāpēc Artūram šoreiz pievienojas Elza Anastasija Vasermane (Kultūras un mākslu studijas, 2.kurss) un Katrīna Karple (Starpkultūru sakari, specializācija Latvija – Francija, 1.kurss). Artūrs kopā ar sarunas biedrenēm turpina izzināt kultūras definīciju, spriež par to, vai “Duolingo” ir vērtīga aplikācija valodas apguvei, kā arī noskaidro, kāpēc starptautiskā mobilitāte Erasmus+ ir būtiska LKA studiju sastāvdaļa. Noslēgumā Artūrs izaicina Elzu un Katrīnu erudīcijas pārbaudē, mēģinot noskaidrot, kā sauc LKA kultūras un mākslas festivālu un ar kādiem kolektīviem LKA var lepoties.

Mar 2

34 min 45 sec

Kas kopīgs dramaturgam un arhitektam? Kad domāšana ir darbs un kad prokrastinācija? Kāds ir ideāla dialoga noslēpums un vai tāds eksistē? Raidieraksta “Dialogi” 2. epizodē mums pievienosies jaunās dramaturģes Elza Marta Ruža un Linda Šterna, lai dalītos savos amata noslēpumos un pārdomās par dramaturģijas studiju procesu, rakstīšanas mākslas mocībām un dramaturga lomu teātrī, kā arī pastāstītu par to, kādi vēji pašas atpūtuši līdz dramaturģijas plašajiem krastiem. Tāpat dzirdēsim pāris labus ieteikumus tiem, kas tikai vēl ceļā uz rakstīšanu un noskaidrosim, kāpēc jāpieņem, ka arī slikta dramaturģija pastāv.

Feb 25

43 min 44 sec

Raidieraksta #nevarunepētīt otrajā epizodē Nora Vanaga sarunājas ar “Kultūras un mākslu studiju” 3. un 4. kursa studentēm Lauru Ozoliņu un Elvīru Avotu. Sarunas centrālā tēma – radošums un pētniecība. Kopā ar Elvīru un Lauru ieskatāmies Rīgas Cirka arhīva noslēpumainajās lapaspusēs, un iepazīstamies nedaudz tuvāk ar LKA Radošās darbības centru. Sarunas gaitā noskaidrojām arī to, ka pētniecība patiešām var būt radošs process, kā arī iedrošinām studentus pētīt to, kas patiešām interesē!

Feb 23

34 min 53 sec

Joko, ka katram nīderlandietim ir speciāla noliktava velosipēdiem, tāpat runā, ka nīderlandieši uz ielas pasmaidīs un pasveicinās ikvienu pretimnācēju, ja arī to nepazīs. “Kultūras Odisejas” otrajā epizodē Zanda kopā ar Antuaneti Muduli, kura šobrīd studē “Starpkultūru sakari: Latvija-Nīderlande/Vācija” 4. kursā, atklās Nīderlandi un tās kultūru, bet par Erasmus+ nozīmi personības attīstībā dalīsies Laima Kraule, kura par galamērķi savai starptautiskajai mobilitātei izvēlējās Groningenas pilsētu Nīderlandē.

Feb 18

41 min 5 sec

“Kā tas ir – mācīt radošos? Tas ir tāpat, kā rūpēties par rozi: tā čīkst, tad kaut ko prasa, dur tevi, bet tu dari visu, kas ir nepieciešams, lai viņai būtu labi,” tā par radošajiem izteicies Leonards Budņiks, Informācijas tehnoloģiju un biznesa datu analīzes pasniedzējs. Šoreiz Artūram pievienojas domubiedres no dažādiem bakalaura studiju “Radošās industrijas” kursiem: Elīna Pole (3. kurss) un Estere Tauriņa (2. kurss). Visi kopā mēģina noskaidrot, kāds ir risks tam, ka programma ir tik jauna, kāpēc vispār radošās industrijas, kā LKA sadzīvo ar RTU un to, kādus nākotnes plānus kaļ radošie.

Feb 16

39 min 8 sec

Kur meklēt flīģeli? Kā atminēties milzīgus skaitļus? Ko darīt kaķim, kad pele negrib, lai to apēd? Raidieraksta “Dialogi” 1. epizodē ciemojas jaunā teātra režisore Sabīne Ozoliņa un topošā teātra un kino producente, teātra entuziaste Anna Ulberte, lai meklētu atbildes uz jautājumiem par teātra režijas un producēšanas lielajiem izaicinājumiem, ieturētu nekaunību un nozares morālēm, kā arī dalītos savā pieredzē par ceļu uz lielo teātri. Tāpat uzzināsi, kur Latvijā ziemā satikt kamieļus un ko vērtīgu vari palūkot savā brīvajā laikā!

Feb 11

39 min 13 sec

Raidieraksta #nevarunepētīt pirmajā epizodē Nora Vanaga sarunājas ar divām brīnišķīgām jaunajām pētniecēm un LKA Kultūras socioloģijas un menedžmenta 4. kursa studentēm - Lauru Brutāni un Unu Arbidāni. Sarunas gaitā noskaidrojām, kas ir pētniecība, un ko par to domā abas studentes. Ielūkojāmies Zinātniskās pētniecības centra aizkulisēs, kā arī kopīgi pasmējāmies par kādu amizantu atgadījumu...

Feb 9

30 min 2 sec

Goijas, Velaskēzes un Dalī dzimtene, kur ielas piepilda saulainu cilvēku burziņš un tos pavada bezgalīga sirsnība. Kultūra, kurā mājo dzīves svinēšana un lepnums par savu zemi un tradīcijām. Raidieraksta "Kultūras Odiseja" pirmajā epizodē Zanda sarunājas ar divām Paulām par Spāniju, un notiek gandrīz teorijas un prakses salīdzinājums. Paula Cukura dalās savā Erasmus+ apmaiņas semestra pieredzē, ko pavadīja Spānijā, savukārt Anna Paula Veidemane šobrīd studē “Starpkultūru sakari Latvija - Spānija” 2. kursā.

Feb 4

36 min 35 sec

Pirmajā epizodē Artūram Apsītim pievienojas divas burvīgas dāmas: Elza Brauna (Kultūras un mākslas studijas, 3. kurss) un Līga Zunde (Audiovizuālās mākslas studijas, 2. kurss). Šoreiz Artūrs, Elza un Līga kopīgi mēģina raksturot to, kas ir kultūra un kāpēc to ir nepieciešams studēt, kā arī novērtē attālinātā studiju procesa labās un sliktās puses. Epizodē studenti noskaidro LKA dārzā augošo ābeļu skaits, kā arī atklāj mistisko personību, kas ir teikusi, ka, ja regulāri ēdīsi mušmires, tad pienāks tāds dzīves priecīgs, bet tomēr gals.

Feb 2

28 min 13 sec