Jihočeši

Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

All Episodes

Ve věku 83 let zemřel vědec František Sehnal. Od poloviny 80. let působil na jihu Čech. Zabýval se mimo jiné výzkumem hedvábí a jeho užití v medicíně nebo hubením hmyzích škůdců. Patřil mezi zakladatele Jihočeské univerzity, roky stál v čele Biologického centra Akademie věd. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši.

Dec 4

26 min 4 sec

Neobyčejný zážitek z předloňského roku nepřímo vyplynul z příprav natáčení jednoho koncertu staré hudby v kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Zatímco náš rozhlasový štáb instaloval nezbytnou techniku, v jiné části kostela páter Jakub Václav Zentner sloužil převážně v latině v Čechách spíše ojedinělou Tridentskou mši, což je forma bohoslužby tradičního římského ritu.

Nov 27

20 min 24 sec

Hostem Ivany Šimánkové tentokrát bude sportovec, dobrodruh a stavbyvedoucí v Africe Libor Michal.

Nov 20

21 min 12 sec

„Chiropraxe je rovnání všeho možného,“ vysvětluje Milan Jílek. Bývalý přednosta Ústavu tělesné výchovy 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také mistr republiky v běhu na 800 metrů z roku 1961 stále dochází do své ordinace v Jindřichově Hradci, kde pracuje jako chiropraktik.

Nov 6

23 min 40 sec

Stála například u zrodu dokonale krycího krému, který dokáže zamaskovat mateřská znamení na obličeji. První československá vizážistka Olga Knoblochová projela celý svět, ale má jihočeské kořeny. V současné době žije v rodném domě svého tatínka v Kardašově Řečici.

Oct 30

24 min 25 sec

Zdeněk Přívratský z Dolního Třebonína měl ke sportu vždycky blízko. Bývalého učitele tělocviku navíc přitahují extrémní disciplíny. Několikrát se například zúčastnil jednoho z nejtěžších běžeckých závodů, písečného maratonu na Sahaře.

Oct 23

25 min 40 sec

Zdeněk Gawlik je filmový režisér a tvůrce dokumentů. Pochází z jižních Čech. Narodil se roku 1962 v Jindřichově Hradci, vyrůstal v nedaleké obci Lásenice a maturoval na třeboňském gymnáziu.

Oct 18

25 min 20 sec

Katolický kněz Tomáš Rádl se sice narodil v Praze, ale jeho povolání ho v 90. letech přivedlo do Českých Budějovic. Roky působil v komunitě na sídlišti ve čtvrti Čtyři Dvory jako ředitel církevního salesiánského střediska mládeže. Stal se tak jedním z průkopníků terénní sociální práce v okrajových částech města.

Oct 9

25 min 30 sec

David Lafata se narodil 18. září 1981 v Českých Budějovicích. Bývalý profesionální fotbalový útočník a reprezentant v současné době nastupuje na amatérské úrovni v jihočeském krajském přeboru za FK Olešník. Trénuje malé děti, ale také studenty gymnázia.

Sep 25

13 min 33 sec

Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale když mu byl jeden rok, přestěhoval se s rodiči na jih Čech. „Měl jsem krásné dětství a mládí v Českých Budějovicích. Pro mě bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a mohl se volně pohybovat s kamarády,“ vzpomíná.

Sep 20

26 min 4 sec

Tomáš Sivok má za sebou úspěšnou fotbalovou kariéru. Hrál za Spartu, Udinese nebo Besiktas a na kontě má i sedm desítek startů v české reprezentaci. Nyní je novým sportovním manažerem budějovického Dynama a žije v Hluboké nad Vltavou.

Sep 4

14 min 55 sec

Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.

Aug 28

24 min 50 sec

Skeleton je zimní sport podobný bobování. Závodníci sjíždí dráhu na speciálních nízkých saních vleže na břiše hlavou napřed. Mezi naše nejlepší skeletonistky patří Anna Fernstädtová. Dcera české matky a německého otce nejdříve jezdila v německém dresu, dnes závodí za Česko.

Aug 21

19 min 15 sec

Vesnice Velemín leží v severních Čechách, nedaleko Lovosic. Příjmení po ní ale nosí i jihočeský rodák Miloš Velemínský, lékař narozený roku 1936, významný představitel české sociální pediatrie, svého času děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Aug 14

20 min 57 sec

Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.

Aug 7

21 min 15 sec

Trénovat, učit se a stále zdolávat výše postavené mety, to je svět Nadi Kabelové. Jako tanečnice a dramatická umělkyně se prosadila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v současné době své zkušenosti předává dalším milovníkům pohybu.

Jul 31

21 min 17 sec

Je členem národního týmu kuchařů a cukrářů, napsal kuchařku a zahrál si i sám sebe v seriálu. Martin Svatek, rodák z Mladé Vožice, který teď žije v Košicích na Táborsku a šéfuje restauraci Goldie v hotelu Nautilus v Táboře, ale zůstává věrný jižním Čechám.

Jul 24

24 min 56 sec

„V Čechách i v Německu se sociální nůžky rozevírají,“ tvrdí Richard Vlasák. Publicista, politický komentátor, historik a zároveň pedagog a evangelický duchovní žije široce rozkročen ve středoevropském prostoru.

Jul 10

16 min 30 sec

Má rád dobrodružství a láká k němu další podobně založené lidi bez rozdílu věku. Richard Mičan pracuje jako plavčík na českobudějovické plovárně, ale je také instruktorem potápění.

Jul 3

17 min 21 sec

„Když mám námět, tak si pořídím nový blok a hned si do něj shromažďuju poznámky a nápady,“ popisuje spisovatelka Martina Málková svůj obvyklý tvůrčí proces.

Jun 28

24 min 25 sec

Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích, ve čtvrti Čtyři Dvory.

Jun 21

22 min 34 sec

Každý pracovní den Adama Brože začíná pitím piva. Je totiž už více než deset let vrchním sládkem Budějovického Budvaru. Tvrdí, že právě ochutnávání každé várky je důležité jako záruka kvality.

Jun 5

23 min 38 sec

V Českých Budějovicích se 16. března 1982 narodil hokejista Václav Nedorost. Ve městě pod Černou věží udělal také první výraznější sportovní krůčky. V roce 2000 byl draftovaný do NHL Coloradem Avalanche.

May 29

15 min 1 sec

Od počátku 90. let podniká cesty po Evropě. Na kole. Jihočech Jan Helm tak dojel třeba do Skandinávie, Itálie, na Balkán či Pyrenejský poloostrov. Najezdil desetitisíce kilometrů a zážitků má na rozdávání.

May 22

25 min 15 sec

„Tím, že jsem v tom důležitém věku dozrávání mezi 14 a 18 roky studovala v Českých Budějovicích, jsem se silně přimkla k jihu Čech. Navíc jsem byla členkou souboru písní a tanců Úsvit, který mě provedl jihočeskými písničkami a uložil je hluboko do mě. Zpívala jsem je pak dětem a teď už je zpívám vnoučatům.“

May 15

19 min 42 sec

Za svou doménu považuje olejomalbu na plátně. Jejími díly se těší majitelé soukromých sbírek i návštěvníci mnoha galerií u nás i v zahraničí. Malířka Renata Štolbová pochází z Českých Budějovic, nyní žije a tvoří v Holubově pod Kletí.

May 9

21 min 46 sec

Ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš si s ohledem na stavbu nové části knihovny v Českých Budějovicích moc volna za poslední dva roky neužil. Věří ale, že čtenáři ocení současný stav.

May 3

23 min 42 sec

Viry a nákazami, které postihují především zvířata, se celý život zabývá profesor Jan Kopecký. O imunologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve vědecké práci se věnuje především klíšťatům.

Apr 24

24 min 43 sec

Před čtyřiceti lety, v srpnu 1981, nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, František Řihout. Dnes tu působí jako takzvaný lektor dramaturgie.

Apr 19

29 min 3 sec

„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.

Apr 10

21 min 44 sec

Zajímavé a z větší části jihočeské vyprávění pokračovatele slavného rodu, dirigenta Jihočeské filharmonie a vynikajícího houslity Jana Talicha. Připravil Jiří Kasal. Český rozhlas České Budějovice

Apr 6

22 min 31 sec

Ráda se procházím uličkami v centru Českých Budějovic. V každé roční době jsou jiné, ale pokaždé vlídné. Ztlumí uspěchanost, zaženou starosti a člověk najednou jen prostě je, nic neřeší a jen vnímá dotek pomíjivé minulosti. Český rozhlas České Budějovice

Mar 30

23 min 40 sec

Sportovní rybář, vydavatel děl samizdatového autora, vědec na parazitologickém ústavu. Zdánlivě nesourodé oblasti spojuje ve svém životě Karel Křivanec, který byl také vedoucím české reprezentace v muškaření. Filip Černý

Mar 23

22 min 49 sec

Diplomat, bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a v Rusku Petr Kolář, našel svůj druhý domov v jihočeských Dunajovicích. Jiří Kasal

Mar 14

25 min 14 sec

Ve své kolekci má mnoho vzácných exponátů zejména z oblasti vojenské historie, ale nechybí ani kousky spojené s jinými profesemi. Rozhovor natočil Radim Bártů. Český rozhlas České Budějovice

Mar 6

17 min 52 sec

„Na tu cestu jsem se vydal shodou zvláštních náhod,“ vzpomíná cyklista z jihočeské Blatné František Šesták, jak se dostal ke své nejdelší vyjížďce, a to po slavné severoamerické dálnici Route 66. Filip Černý

Mar 2

24 min 52 sec

Jihočecha Františka Šestáka vyzpovídal Filip Černý. Český rozhlas České Budějovice

Feb 27

19 min 38 sec

Jihočeška Věra Hlaváčková vypráví i o mateřství a životě rodilé Moravanky na jihu Čech. Připravila Mirka Nezvalová.

Feb 13

23 min 49 sec

Rozhovor natočil Radim Bártů.

Jan 30

24 min 22 sec

Jiří Vondrák je trumpetista a zpěvák, také jako kapelník vedl několik hudebních seskupení. V Českém rozhlase České Budějovice natočil řadu skladeb, o které si často píší posluchači pořadu Písničky pro radost.

Jan 23

22 min 48 sec

Život v tajných službách je pro leckoho zahalen tajemstvím a mýty, což mohou posilovat i různé špionážní romány a filmy. Realita je však asi dosti jiná, byť práce zpravodajců je dozajista vnímána jako zajímavá.

Jan 16

25 min 14 sec

V cyklu Jihočeši vám zprostředkujeme setkání s Budějovičákem Liborem Michalem, mužem křtěným Vltavou, který prožil svá největší životní dobrodružství, mnohdy i nechtěná, v Demokratické republice Kongo.

Jan 13

21 min 12 sec

Mirka Nezvalová pozvala k rozhlasovému mikrofonu Vratislava Kulhánka. Vratislav Kulhánek je český manažer v automobilovém průmyslu, bývalý předseda Českého svazu ledního hokeje, kandidát na prezidenta a také Jihočech.

Jan 2

24 min 33 sec

Ivana Šimánková si tentokrát pozvala hosta pracovně spjatého s dominantou Českých Budějovic - Černou věží Jana Vančuru.

Dec 2020

21 min 50 sec

Jan Voldřich se narodil na Šumavě a přes roky, které prožil v Českých Budějovicích, ji vlastně nikdy neopustil. Naopak. Lákala ho čím dál víc.

Dec 2020

21 min 6 sec

Spisovatelu a držitelku ceny města Český Krumlov Helenu Braunovou si ji připomeneme rozhovorem, který před nedávnem natočila Ivana Šimánková.

Dec 2020

27 min 8 sec

Cyklus Jihočeši vám přiblíží čtyřnásobného vícemistr světa, stříbrného olympijského medailistu a několikanásobného vítěze Světového poháru, vyníkajícího veslaře a jindřichohradeckého rodáka Václava Chalupu.

Nov 2020

26 min 13 sec

Ve věku nedožitých sta let zemřel teď v listopadu páter Josef Xaver Kobza, který dlouhá léta působil jako duchovní na písecku. Původně vyučený holič vstoupil do kněžského semináře v roce 1941. Připomeňme si jej v cyklu Jihočeši z roku 2013.

Nov 2020

18 min 45 sec

Ve věku 86 let zemřel bývalý českobudějovický obránce a později novinář a publicista Petr Turek. V českobudějovickém A týmu hrál celkem 8 sezon, cca 130 mistrovských zápasů, v nichž vstřelil 15 gólů. Byl členem vítězného pohárového a zároveň postupového týmu v roce 1960. Po skončení kariéry se stal novinářem a byl vůbec prvním autorem knihy o klubové historii. Připomeňme si jej v pořadu Jihočeši.

Nov 2020

28 min 40 sec

Fyzioterapeut Petr Soukup je Jihočech. Potkali jsme se náhodou a začali jsme si povídat. Během pár jeho vět jsem věděla, že se o jeho povídání budu chtít rozdělit.

Oct 2020

22 min 52 sec