Ekofil Yayınları

Ekofil Yayınları

Ekofil Topluluğu üyeleri deneyimlerini paylaşıyor!

All Episodes

"Saklı Orman - Bir Biyoloğun Doğa Güncesi" İkinci kitabımız Saklı Orman'ın destek süreci devam ediyor. Heyecanımızı sizlerle paylaşmak üzere, mutfak ekibimiz ve tüm emeği geçenler adına kitabın çevirmeni İlknur Kelso ve editörü Hira Doğrul, Saklı Orman üzerine minik bir sohbet gerçekleştirdi. Canlı yayında kitapla, hazırlık süreçleriyle, ayrıca Ekofil'le ve topluluk destekli yayıncılık modelimizle ilgili bilgiler verip sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. İyi seyirler... ve emeği geçenlere bir kez daha teşekkürler.

Aug 2020

52 min 33 sec

Korona Hafızası canlı yayınlarımızla “yeni normal”e ilham olmasını  umduğumuz deneyimleri paylaşmaya devam ediyoruz. Murat Demirtaş ile  birlikte olacağız. Fırınımdan Ekmekler’in kurucusu Murat Demirtaş  “Yediğimiz ekmeğin içinde ne var?” sorusuyla yola çıktı ve buğdayından  mayasına suyundan havasına tüm unsurlarına özen göstererek evinde  pişirdiği ekmekleri İstanbul içinde sadece toplu taşımayla ve yüreyerek  ulaşabildiği mesafede dağıtmaya başladı. Ekofil Korona Hafızası’nın  beşinci canlı yayınında Fırınımdan Ekmekler’in kurucusu Murat Demirtaş  ile ekşi maya, atalık tohumlar ve şehirde sağlıklı gıdaya erişim  üzerine sohbet ettik.

Jul 2020

56 min 57 sec

7 Haziran Pazar günü saat 12.00’da Instagram canlı yayınında,  Ekofil Mutfak ekibinden Burcu Ovacık ile topluluk üyelerimizden  psikolog Gökçe Topuz, ekopsikoloji üzerine sohbet etti. Ekopsikoloji  nedir, hangi bakış açısını merkeze alır, ekoterapi nedir, ekofobi nedir,  neden doğada olmalıyız, çocukların doğayla ilişkisi nasıl olmalı gibi  sorulardan hareketle ilerleyen söyleşide, Gökçe’nin doğada deneyimlediği  aile-çocuk atölyeleriyle ilgili paylaşımları da yer alıyor.

Jun 2020

43 min 25 sec

Canlı yayın serimizin 3.sünü Pazar günü 12.00’da Gediz Gıda Topluluğu  koordinatörlerinden Esin Pamuk ile Instagram canlı yayını olarak  yapıyoruz. Esin Pamuk İzmir’deki gıda topluluklarının oluşumunda başından beri  aktif bir isim; BİTOT’un (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım Grubu)  şekillenmesinde çalıştıktan sonra, şimdilerde BİTOT bünyesinden çıkan  Gediz Gıda Topluluğu ile uğraşıyor. Kendisiyle Gıda Toplulukları nasıl çalışır, üreticilerle nasıl  organize olur, tüketicileri nasıl birer “türetici”ye dönüştürür gibi  konularda konuştuk. Sohbette gönüllülük, güven ilişkisi, dayanışma ruhu,  risk paylaşımı, temiz gıda, aracısızlık, birlikte eğlenmek gibi  kavramları uygulamaya dayalı deneyimlerle olabildiğince açmaya çalıştık.

May 2020

47 min 26 sec

Eski akademisyen yeni çiftçi adayı Bediz Yılmaz’la 1973 yılında  Fransa’da kurulan Longo Maï komününü ziyaretindeki izlenimlerden,  komünün ve parçası olduğu kooperatifler ağının salgınla birlikte  yaptıkları yeni düzenlemelerden bahsedeceğiz. 68 kuşağının dayanışmacı,  barışçıl ve demokratik bir Avrupa kurma hayallerinin gerçek hayata  yansımalarını merak edenleri bekleriz.

May 2020

58 min 22 sec

Salgından sonrasını hayal etmeye başlayabildiğimiz ve pek çoğumuzun  hayatımızda bazı değişiklikler yapmayı umut ettiğimiz bu günlerde, Şamil  Tunçay Beştoy’un Zorunluluk Yaratmak yazısı ile başladığımız Korona  Hafızası serimize Ekofil topluluğu üyelerinden size ilham olmasını  dilediğimiz söyleşilerle devam ediyoruz. İlk canlı yayın konuğumuz  Avustralya’da dünyanın permakültür ilkeleriyle tasarlanmış ilk  ekoköyünde yaşayan Ayça Gülgeç. Ekofil Mutfak ekibinden İlknur Urkun  Kelso’nun moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşiye permakültürü ve  ekoköyleri merak eden herkesi bekliyoruz.

May 2020

56 min 5 sec