האינטרסנטים

TheMarker

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker

סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

All Episodes

בשנים האחרונות שטף גל של פוליטיקה פופוליסטית מדינות רבות בעולם, ונראה שהוא הגיע לשיא בארה"ב, באירופה ובישראל בחמש השנים האחרונות לאחר היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית. ד"ר נעם גדרון מרצה במחלקה למדע המדינה של האוניברסיטה העברית שחוקר את הנושא כבר שנים ויונתן לוי, דוקטורנט במרכז ללימודים אירופיים ב-London Political and Economics of School Science. סבורים שהפופוליזם החל הרבה קודם לכן. במאמר שחיברו במימון הקרן החדשה לישראל, הם טוענים שהפופוליזם אינו גל חולף, ולא יעלם בעקבות הקורונה כפי שהעריכו אחרים לפניהם. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 2

32 min 3 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של  TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  סמי, הידעת שאנחנו יושבים כרגע בעיר היקרה ביותר בעולם? אחת הסיבות שתל אביב היא העיר היקרה בעולם, כמובן, היא הגאות בענף ההיי-טק שמזרימה כסף ליזמים ולעובדים, והם מצידם מעלים את מחירי הדירות, את מחירי השכירות, ואולי גם את מחירי השירותים והמסעדות. אבל מה שמוזר הוא שלמרות הגאות הזו, אנשי ההיי-טק ממשיכים לקבל עוד ועוד הטבות כלכליות - ועכשיו יש לממשלה רעיון חדש: להעניק פטור ממס להייטקיסטים שחוזרים מחו"ל, למשל הנחות מס על מימוש האופציות שלהם. למה דווקא הם? אנחנו נדבר עם עמרי זרחוביץ', כתב ההיי-טק, שיפרט לנו את ההטבה החדשה, ויסביר מדוע היא צורמת.  אחד הענפים הפחות תחרותיים בישראל הוא תחום יבוא הרכב, שבו כל אחד מהיבואנים הבלעדיים הוא למעשה מונופול, וכך אזרחי המדינה משלמים מחירים גבוהים על הרכבים ומחירים גבוהים עוד יותר על החלפים המקוריים. בעבר הוקמו ועדות וצוותים כדי לעודד תחרות וירידת מחירים, לרבות ועדה אחת בראשותו של הכלכלן-פוליטיקאי ירון זליכה, אבל אף אחת מהן לא הצליחה לשנות את המציאות. עכשיו נעשה ניסיון נוסף, הפעם של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, והוא בודק את המכירה של מכוניות חדשות, היבוא המקביל, הליסינג, שוק המכוניות המשומשות, החלפים והמוסכים. האם בדיקה כזו יכולה לעשות את מה שאחרים לא הצליחו? אנחנו נדבר עם דניאל שמיל, כתב הרכב.  מכירים את הפרסומת למחזור עם החתול הג'ינג'י שעומד על הפח הכתום? אז הוא אולי חמוד, אבל הוא גם מסמל את הכשלון של ישראל במאבק בטיפול בפסולת. למה? בישראל קיים תאגיד מיחזור אחד לאריזות, חברת תמיר, שגובה מהיבואנים והיצרנים כסף על הטיפול בפסולת אריזות – אבל למרות זאת חלק גדול מהפלסטיק אינו ממוחזר. במשרד להגנת הסביבה מבטיחים כבר שנים שתהיה לתמיר תחרות, אבל הם לא עומדים במילתם. וזה לא קורה. ישראל פישר כתב התשתיות יסביר מדוע. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Dec 1

28 min 53 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. האם שמעתם על הקרב הגדול שמתנהל בירושלים? או ליתר דיוק בוועדת הכלכלה של הכנסת? מדובר בהחלטת משרד האוצר למסות את המשקאות הקלים עתירי הסוכר, ומי שמוצאת עצמה נפגעת מרכזית בסיפור הזהה היא החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, הידועה גם כחברת קוקה קולה. החברה מנהלת קרב בלימה כדי למנוע, לעכב או למזער את הנזקים הצפויים לה מהטלת המס. כתבת הבריאות רוני לינדר עוקבת ותדווח על קרב המשקאות הממותקים. בשבועיים האחרונים דיברנו הרבה על אלפרד אקירוב שרוצה לרכוש את השליטה בחברת כלל ביטוח. הדו"חות הכספיים של חברות הביטוח שפורסמו השבוע מלמדים למה מדובר בעסק כזה אטרקטיבי. החברות רשמו זינוק חד ברווחיות שלהם ואסא ששון יספר לנו איך הן עשו את זה. העלאת מס הרכישה על משקיעים בדירות נועדה לבלום קצת את עליית המחירים ולהרחיק את המשקיעים מהשוק, אך בדיונים שנערכים בכנסת מתגבשת פשרה שתגדיל את תקרת הפטור ממס ברכישת דירה ראשונה ל-2 מיליון שקל. המשמעות: שני שלישים מהדירות יימכרו בפטור ממס רכישה. את מי זה ישרת? מירב ארלוזורוב קובעת: בעיקר תל אביבים ממעמד גבוה. היא תהיה כאן כדי להסביר. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 30

35 min 9 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. למרות ובניגוד לפאניקה שהממשלה ואולי גם התקשורת שידרו בסוף השבוע סביב מוטצית האומיקרון של וירוס הקורונה, השווקים וגם רבים בציבור החליטו שהשד בכלל לא נורא, והודיעו 'חזל"ש": חוזרים לשגרה. הבורסה בתל אביב עולה, והחוזים בוול סטריט מצביעים על עליות בארה"ב. אבל האם צפירת ההרגעה הכל כך המהירה הזו מוצדקת בניתוח הרפואי והמדעי? ובסוג של הפוך-על-הפוך, האם לא נוצרת כאן דינמיקה של הקטנת נרטיב הסיכונים והגברת התחושה לפיה כל המגפה הזו כמעט מאחורינו? אנחנו נדבר עם פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בקופת החולים הכללית וראש קבינט המומחים המייעץ למגן ישראל. למרות ההחלטה של ועדת המינויים הממשלתית לפסול את השר לשעבר עמיר פרץ מלהתמנות לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית, ממשלת ישראל עקפה אתמול את הועדה ואישרה את פרץ – מבלי שאפילו שר אחד התנגד. שר האוצר אביגדור ליברמן הגדיל לעשות ותקף את הועדה וקרא לחבריה להתפטר לאתר. האם בכך הממשלה מכשירה צונאמי עתידי של מינויים פוליטיים עוקפי-ועדות ממשלתיות? האם הממשלה הזו, שמנסה למתג את עצמה כ"ממשלת שינוי", עומדת להיות יותר מושחתת ומוכת נפוטיזם מקודמותיה? אנחנו נדבר עם הפרשן והכתב הפוליטי שלנו, אבי בר אלי.  בעקבות הגעתו לישראל של האומיקרון ושורת ההגבלות שהטילה הממשלה על הנוסעים לחו"ל ועל התקהלויות בישראל, נרשם אתמול גל גדול של ביטולים בתחומי התיירות והבידור - ואנשים גם שואלים מי יפצה אותם על כספים שכבר שולמו. אנחנו נדבר עם כתבת התיירות שלנו, הדר קנה, כדי להבין מי מרוויח ומי מפסיד  - והאם צפירת ההרגעה בבורסה תחזיר גם את הישראלים כדי לבטל את הביטול של הנסיעות והמופעים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 29

36 min 51 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. למי שחזר עכשיו מהירח, נא להכיר: אומיקרון. או כפי שמנכ"ל משרד הבריאות קורא לו: הווריאנט הכי מדאיג של הקורונה עד כה. הוא מגיע מדרום אפריקה וקצב ההתפשטות שלו מהיר במיוחד. כמה מהיר? ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה היום כי מתוך 600 נוסעים בטיסה מדרום אפריקה להולנד נדבקו 64 נוסעים. קבינט הקורונה התכנס אתמול כדי להחליט על מגבלות קשוחות כדי למנוע את התפשטות הנגיף, והעובדה שהוא מגיע מאפריקה מעוררת שאלה אם העולם המערבי שהתעלם עד כה מבעיות המדינות העניות - משלם עכשיו מחיר גבוה על כך.  לפרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור וחוקר באוניברסיטה העברית ובית חולים הדסה, יש עמדה מאוד ברורה - והוא יציג אותה כאן.  שוקי המניות יורדים, הדולר התחזק מול השקל בשבוע שעבר, אי הודאות גבוהה ואיש לא מוכן להמר עתה על כיוון ברור בזירות המסחר הפיננסיות.  מודי שפריר, האסטרטגי הראשי של מזרחי-טפחות, שב מפגישות עם בנקים זרים וקרנות גידור בלונדון והוא יביא כאן תחזיות לגבי הדולר והאינפלציה בישראל - וגם נשאל אותו אם הן בכלל רלבנטיות בעידן האומיקרון.   האם הטייקונים חוזרים? חמש שנים לאחר ירידתם מהבמה של דור הטייקונים שכלל את נוחי דנקנר, אליעזר פישמן, שאול אלוביץ', לב לבייב ואחרים, יש טייקון שמחמם מנועים ומבקש להשתלט על חברת כלל ביטוח. איש העסקים אלפרד אקירוב מגיע עם כל מה שמאפיין את אותו דור טייקונים: שליטה בתאגידים ריאליים ופיננסים, תרומות וקשרים הדוקים עם פוליטיקאים, עסקאות בעלי עניין בעייתיות  ושליטה עם הון עצמי קטן בכסף ציבורי גדול. האם מישהו יידע לעצור אותו בזמן? נברר את זה כאן. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 28

34 min 26 sec

מה בדיוק עשתה משפחת סאקלר ואיך חוללה את מגפת האופיואידים בארצות הברית, איפה היו שומרי הסף - רופאים, מינהל התרופות והמזון, משרד המשפטים, הקונגרס - ואיך הם אפשרו לזה לקרות, מדוע אוניברסיטת תל אביב מסרבת בינתיים להצטרף  לכל מוסדות הציבור הבינלאומיים ולהסיר את האזכור למשפחה שנהפכה לשם נרדף לתאוות בצע? ד"ר איתי בבלי בשיחה על הון, תרומות ובריאות הציבור See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 25

40 min 10 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. עוד שבוע ממש לא טוב עבר על NSO, החברה הישראלית מהרצליה שמפתחת ומשווקת את תוכנת פגסוס, שעמה ניתן להשתלט על טלפונים סלולריים. לאחר שהאמריקאים הציבו את החברה ברשימה שחורה שאסור לאזרחי ארה"ב לעבוד עמן, שלשום נודע שחברת הדירוג מודי'ס מזהירה מפני חשש לחדלות פירעון על איגרות חוב בהיקף של 500 מיליון דולר שהחברה הנפיקה, ואילו אתמול - חברת אפל הגישה תביעה נגד NSO  יחד עם צו מניעה האוסר על NSO  כל שימוש בתוכנה, במכשירים ובשירותים של אפל. בחברה מסרבים להתייחס לדברים הללו, ולכן אנחנו נדבר עליהם.  חברת אלרוב נדל"ן ומלונאות, הנשלטת על ידי משפחת אקירוב, הודיעה אתמול על מינוי דירקטורים חדשים בחברה. הראשון הוא ג'ורג'י אקירוב, בנו של בעל השליטה אלפרד אקירוב, והשני הוא ציון קינן – לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים. בכך השניים מצטרפים לדירקטוריון עם שמות ידועים, לרבות שר האוצר לשעבר רוני בר און, יו"ר הרשות לני"ע לשעבר, שמואל האוזר, והמנהלת של חברת בלקרוק בישראל, ענת לוין. אלו מינויים מעניינים דווקא עכשיו כי אקירוב ואלרוב מבקשים להשלים השתלטות על חברת כלל ביטוח - ולכן תהיה אתנו שרון שפורר, עיתונאית "המקום הכי חם בגיהנום", שתספר על הדירקטור החדש.   ועידת COP 26 שהתקיימה בתחילת החודש בגלאזגו, הוועידה שמותגה כ"הזדמנות האחרונה להציל את כדור הארץ", באה וגם הסתיימה - ובכלל לא ברור מה השיגה. האם היא היתה כישלון מוחלט? האם גורלו של כדור הארץ נחרץ? מי ניצח ומי הפסיד, מבין אלפי בעלי האינטרסים שהשתתפו בוועידה? כתבת האקלים של "הארץ", לי ירון, ששהתה שבועיים בסקוטלנד ועתה שבה לארץ, תנסה לסכם עבורנו את הכישלונות ואת ההישגים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 24

38 min 49 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של  TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. מסתבר שתרעומת ציבורית וביקורת ציבורית, לעיתים עובדות  - וגורמות לממשלה לתיקון עיוותים ואי צדק. במשך שבועות ארוכים כתבנו ואמרנו, גם כאן וגם בעיתון ובאתר, שאישור בחוק לתוספת הרמטכ"ל לקציני הקבע שפורשים לפנסיה בעלות של יותר ממיליארד שקלים לשנה היא שחיתות ושערורייה – בעיקר לאור העובדה שחיילי החובה לא מקבלים. והנה היום, משרדי האוצר והביטחון מודיעים שהם מתקנים חצי מהבעיה – ומתכננים להעלות את שכר חיילי הסדיר בלא פחות מ-50%. זו כמובן מהפכה צבאית של ממש, ואבי בר-אלי יהיה אתנו כדי לבחון אותה.  גם לאחר התקציב וחוק ההסדרים, משלת ישראל ממשיכה לפעול במרץ  להעברת חוקים, ואחד מהם כולל מתן שורה של הטבות חדשות למשקיעים בהיי-טק - החל מחברות סטארט-אפ צעירות ועד לחברות יותר בשלות. השאלה, כמובן, היא מדוע דחוף לממשלה לעזור עוד יותר למשקיעים בהיי-טק, בדיוק בזמן שהענף נהנה מהפריחה הגדולה אי פעם, רבים מהמשקיעים הללו ממש התעשרו בשנה האחרונה ואין סיבה לחשוש ממיתון עתידי בענף הזה. אנחנו נדבר על כך עם יאיר שניר, שותף מנהל בקרן ההשקעות הטכנולוגיות של קבוצת המחשבים האמריקאית DELL. בנק ישראל הודיע אתמול שגם בחודשיים הקרובים הוא ישאיר את הריבית השקלית על 0.1%, כלומר קרוב מאוד לאפס, ובאותה הזדמנות גם ענה לביקורת הנשמעת נגדו  - וטען שעליית השקל מול הדולר היא תוצאה של השיאים בבורסת המניות בוול סטריט, ושהעליות הללו לא יימשכו לנצח. האמנם? אנחנו נדבר על כך עם נתי טוקר, כתב המאקרו שלנו, שריאיין אתמול את אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל  והאחראי לפעולות הבנק בשוק המט"ח. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 23

35 min 5 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של  TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. בבית המשפט המחוזי בירושלים החלה היום עדותו של עד המדינה ניר חפץ שמתאר את האובססיה של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, לשליטה בתיק התקשורת. לדברי העד, נתניהו הקדיש מזמנו לענייני תקשורת לפחות את הזמן שהקדיש לענייני ביטחון. זו אמירה משמעותית משום שכתב האישום מבוסס במידה רבה על כך שנתניהו ראה בסיקור תקשורתי גורם מפתח בניהול הקריירה הפוליטית שלו. מה עוד למדנו מהעדות הזו? ד"ר עידו באום הפרשן המשפטי יהיה אתנו. שר הביטחון בני גנץ לא נכנע לוועדת המינויים בשירות הציבורי שפסלה את מועמדותו של שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית והוא מתכוון להביא את המינוי לאישור הממשלה. אבל רגע אחד, לא אמרו לנו שזו ממשלת שינוי, שיש לה יותר כבוד לשומרי סף ולסדרי ממשל תקינים? מהי המשמעות של עקיפת אותה ועדת מינוים ואיך זה ישליך על מינויים בכירים מעתה ואילך? נדבר על כך עם אבי בר-אלי. שוק הדירות רותח הודות לריבית נמוכה, הטבות למשקיעים ופשוט היצע נמוך מדי של קרקעות ביחס לביקושים. זה גורם לכך שרבים סבורים ש"מחירי הדירות יכולים רק לעלות" ולכן קונים דירות במחירים גבוהים וסומכים על הממשלה שהיא לא יודעת או לא רוצה להוריד את המחירים. האם זו הסתכלות נכונה? האם זה באמת שוק שיכול רק לעלות? מירב ארלוזורוב תהיה כאן  כדי להגיד  - היזהרו לכם. בשוק  - מחירים עולים, אך יכולים גם לרדת. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 22

38 min 19 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. לאחר שנים ארוכות שבהן הסתובבו שמועות, חקירות, תביעות אזרחיות וסימני שאלה, משטרת ישראל עצרה בשבוע שעבר את איש הקריפטו משה חוגג, הבעלים של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, יחד עם שורה של מנהלים. חוגג חשוד בהונאות עסקיות, הטרדות ועבירות מין, והוא גם אולי לא עשיר כמו שחושבים - כי יש לו צווים והערות אזהרה על חוב למס הכנסה בהיקף של לא פחות מ-270 מיליון שקלים. שוק שדה, תחקירן TheMarker, שכתב עליו כבר שורה של תחקירים, יהיה אתנו כדי לעשות סדר בפרשה הזו - שלא הפתיעה אף אחד.  כמות המכוניות החשמליות שעולה על הכבישים מטפסת במהירות. אי אפשר גם לא לראות מכוניות טסלה בגוש דן, וזה מצויין להפחתת זיהום האוויר במרכזי האוכלוסייה. אלא שיש מי שמודאג: מכונית חשמלית הרי לא צורכת דלק, לכן הנהג שלה אינו משלם את המס על הדלק, והתוצאה היא אבדן הכנסות למדינה בגין ה"בלו" על הדלקים. אז מה עושים? אחד הרעיונות שעלו באוצר הוא להטיל מס על ה"נסועה" עבור רכבים חשמליים, כדי לגבות מחדש את הכסף שהאוצר לא מקבל מהדלק. הזוי? מנוגד לכל העיקרון של מעבר לרכבים שאינם מזהמים? דניאל שמיל, כתב הרכב, יהיה איתנו. מנכ"ל סלקום אבי גבאי הודיע הבוקר, בהפתעה, על התפטרות מתפקידו - ולא פירט מדוע. גבאי, לשעבר מנכ"ל בזק וגם יו"ר מפלגת העבודה שפרץ לפוליטיקה ונעלם כמעט באותה מהירות,  כיהן בסלקום כשנתיים, בהן הוא הציג הצלחה עסקית, רכש את גולן טלקום, וגם נהנה משכר נאה מאוד. אז מהי הסיבה להתפטרות? על פי הערכות בשוק, ייתכן שגבאי מבקש לעבור מתפקיד של מנכ"ל שכיר למעמד של בעלים, ולהצטרף לאנשי העסקים מורי ארקין ושלמה רודב בניסיון להשתלט על חברת סלולר אחרת - פרטנר. רפאלה גויכמן, כתבת התקשורת, תדווח. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 21

31 min 2 sec

אם אדם סמית' היה חי היום, הוא בוודאי היה מסביר את תיאום המחירים בין הרשתות הגדולות, שבו נחשדים מנהליהם כמהלך טבעי ואפילו מתבקש. אורח המרקרים השבוע, ירון כהן - צמח, דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, שמתמחה בתחומי הניהול, האתיקה והעסקים, התקשורת והרטוריקה, ינסה להסביר למה כל כך הרבה אנשים, גם היום, משתמשים ברעיונות של סמית' כדי לקדם מדיניות כלכלית שלכאורה נשענת עליהם ויספר מה באמת אמר סמית'. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 18

47 min 46 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי ההיומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. איש העסקים ויזם הנדל"ן אלפרד אקירוב הודיע אתמול שרכש חבילת מניות משמעותית בחברת כלל ביטוח, ושהוא מעוניין להגיע לאחזקה של 30% - מה שיעניק לו שליטה מוחלטת בחברת הביטוח, שמנהלת פנסיות של הציבור בהיקף של רבע טריליון שקלים. אקירוב, שבקיץ האחרון חגג יום הולדת 80, גם גילה שהוא מעוניין בחברה עבור בנו, ג'ורג'י, שמאוד מתלהב מהמתנה האפשרית, ושהוא גם סיים את תהליך הבדיקה האישית ברשות לשוק ההון והביטוח – וקיבל את אישורה. אבל האם ההתפתחות הזו טובה עבור העמיתים של כלל ביטוח – ועבור המשק בכלל? אנחנו נקיים על כך דיון, יחד עם כתב שוק ההון והבטיח אסא ששון.  חברת אינטל, ענקית השבבים האמריקאית שהיא גם היצואנית הגדולה בישראל, רכשה לפני שנתיים במחיר של יותר מ-2 מיליארד דולר את חברת האבנה הישראלית, אז אחת מכוכבות ההיי-טק המקומי, שמפתחת שבבים מיוחדים עבור חישובי בינה מלאכותית. הרכישה הזו היתה אמורה להקפיץ את אינטל לראש דירוג החברות בתחום השבבים המבוקשים הללו, אלא שבינתיים שתי החברות אינן מצליחות  להגיע ליעדים שהן קבוע לעצמם. אנחנו נדבר על זה עם שגיא כהן, כתב ההיי-טק, וגם על מה קורה בדרך כלל לחברות הסטארט-אפ הישראליות לאחר שהן נרכשות על ידי ענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות.    השמאי הממשלתי הראשי, כן, יש דבר כזה, יביא בקרוב לאישור של רפורמה חדשה שתסיר את המגבלה על הרווח היזמי שקיימת כיום - בשיעור של 30% מעלות הפרוייקט. זהו שינוי יסודי בכללי הכלכלה של פרוייקטים בפינוי-בינוי, כזו שתאפשר ליזמים להרוויח כמה שהם רק יכולים ותשנה את כל הדינמיקה שבין היזמים והדיירים של הבניין שמיועד להריסה ובניה מחדש. עדי כהן, כתבת הנדל"ן, תסביר מדוע. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 17

34 min 49 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. עדותו של עד המדינה במשפט נתניהו, ניר חפץ, היתה אמורה להתחיל היום אך נדחתה לשבוע הבא בעקבות דרישת סניגוריו של נתניהו על רקע מידע חדש שנחשף השבוע - צמיד בשווי של כ-50 אלף דולר שהעניק איש העסקים ארנון מילצ'ן לשרה נתניהו. השופטים מתחו ביקורת על ההדלפה הזו ערב תחילת עדותו של חפץ, וזה מעורר את השאלה את מי המידע החדש הזה משרת ומדוע הוא הודלף בעיתוי הזה? הפרשן המשפטי ד"ר עידו באום יהיה אתנו. כשמדברים בישראל על כורים גרעיניים די ברור שהמטרה שלהם היא בטחונית, אך במקומות רבים בעולם משתמשים בגרעין לשם הפקת אנרגיה. בארה"ב למשל 20% מתפוקת האנרגיה היא גרעינית ולמרות הבעייתיות והתקלות המסוכנות - זה נחשב לפתרון זול. בישראל זה עדיין רחוק. אולם בעקבות הכישלון של ישראל לעמוד ביעדים לשימוש באנרגיות מתחדשות וההתחייבויות להפסיק את פליטות הפחמן עד שנת 2050, ייתכן ששווה לדבר על זה. אנחנו נדבר על כך עם ישראל פישר כתב האנרגיה. הטבעונות והצמחונות מאוד אופנתיות בשנים האחרונות וזה הביא להקמת הרבה מאוד חברות שעוסקות בפיתוח תחליפי בשר ומזון מן החי. אלא שבחודש האחרון המניות של כמה חברות מובילות צנחו וזה מעורר את השאלה אם מדובר באופנה חולפת או בחבלי לידה וקשיים מיוחדים של התעשייה הצומחת הזו. דפנה מאור עורכת הכלכלה הגלובלית תהיה אתנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 16

35 min 15 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל.   שוק המשכנתאות רותח - הציבור הישראלי מסתער על דירות ועל משכנתאות - וזה מחייב לעשות קצת סדר. אז בנק ישראל מנסה. אתמול הוא הודיע על כמה שינויים בשוק המשכנתאות שיחייבו את הבנקים להיות הרבה יותר שקופים מול הלקוחות, לספק ללווים סלי הלוואות אחדים - כדי שניתן יהיה להשוות הצעות של בנקים שונים בלי ללכת לאיבוד, ובעיקר - להגיד ללקוחות מה יהיה התשלום החודשי הכי גבוה בעתיד. אנחנו נדבר על כך עם ד"ר יוסי סעדון מבנק ישראל.   פערי השכר בין גברים ערבים לגברים יהודים עצומים - יותר מ-4,000 שקל לחודש. משרד האוצר בדק את הסיבות לפערים ומצא שהם קשורים להשכלה, מצב ההורים, איזור המגורים, ציוני בגרות ופסיכומטרי ועוד פער גדול ש"לא ניתן להסבר". ובכן, נדמה לי שיש לנו הסבר מסוים שלא אוהבים לדבר עליו – אבל אנחנו נדבר עליו תיכף. משרד האוצר עידכן היום את התחזית הכלכלית שלו והיא נראית יותר אופטימית מהקודמת. השינוי הגדול הוא שההכנסות של המדינה יהיו גבוהות מהצפוי בכ-30 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות. נתי טוקר יספר איך התרחש הפלא הזה.  מחר בבוקר תחל עדותו של עד המדינה ניר חפץ במשפטו של בנימין נתניהו. ראש הממשלה לשעבר נדרש להופיע גם הוא, והמערכת הפוליטית והתקשורתית בדריכות גבוהה. אבל מי הוא ניר חפץ ומדוע עדותו כה חשובה? אנחנו מדברים עם שוקי טאוסיג, עורך אתר "העין השביעית" ומגיש הפודקאסט "משפט המו״לים", שיספר לנו את הרקע של חפץ ומה אנחנו עשויים לגלות. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 15

40 min 15 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של  TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. רשות התחרות מנהלת זה כמה ימים חקירה נגד רשתות השיווק וכמה ספקים גדולים בחשד להסדר כובל. ככל הנראה לא מדובר בחקירה על איתותים שמנהלי הרשתות מפזרים בטלוויזיה למתחרים שלהם אלא במשהו קצת יותר עמוק: מערכת היחסים בין רשתות שיווק לספקים גדולים. משנת 2014 יש הרבה דברים שאסור לעשות ביחסים האלה ואנחנו נדבר עליהם עם עדי דברת-מזריץ, כתבת הקמעונאות. ולא רק אצלנו המחירים עולים - בארה"ב הם ממש מזנקים. בסוף השבוע פורסם כי האינפלציה בארה"ב עלתה בשנה האחרונה ב-6.2% וזה מחזיר לחיינו מושג שכמעט כבר שכחנו. כלכלנים ובנקים מרכזיים עוסקים בימים אלה רק בשאלה אחת: האם מדובר במשהו חד פעמי ותיכף האינפלציה תירגע או שנכנסו לעידן חדש ומסוכן שמחייב להדק חגורות. מודי שפריר, אסטרטג ראשי בבנק מזרחי טפחות יהיה אתנו בעניין הזה. בינתיים, בשוקי ההון העניינים כרגיל: שווי החברות מתנפח - והקשר בין השווי של החברות והיחס של המשקיעים לבין המצב העסקי והדו"חות של החברות נראה יותר ויותר קלוש. האם יש בכלל טעם לבחון וללמוד דו"חות פיננסיים בימים שבהם הבנקים המרכזיים מדפיסים כספים ללא הפסקה? האם הדו"חות  של החברות, שלעיתים קרובות הם מאוד יצירתיים, בכלל משקפים משהו ריאלי? אנחנו מארחים את רו"ח שלומי שוב מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת רייכמן. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 14

36 min 32 sec

בתקופה האחרונה, כשברקע חגיגות השכר בהיי-טק והעושר הגדול שנצבר שם, מתחולל ויכוח בין הורים ואנשי מקצוע בנוגע לגיל שבו יש לחשוף את הילדים ללימודי תכנות או כתיבת קוד.  הפרופ' מיכל ארמוני, חוקרת במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן וד"ר אורן צוקרמן, מרצה וחוקר בתחום הניו מדיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, מדברים בפודקאסט על היתרונות בלימוד תכנות בגיל הרך לעומת הסכנות וההשלכות שיש לזה. בפודקאסט השתתפה גם שרון סורין, שחיברה ספר ילדים ששמו "איך חושבים מחשבים", ביקשה לגייס בהדסטארט 12 אלף שקל, והצליחה להשיג כמעט רבע מיליון שקלים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 11

40 min 13 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker עם איתן אבריאל.   עד לא מזמן,  גם בהיי-טק בעלו המאה היו גם בעלי הדעה, והמשקיעים הם אלה שהכתיבו ליזמים את התנאים. למשל, את התנאי שהם לא יוכלו לממש השקעות, כלומר לעשות אקזיט, עד אשר המשקיעים לא יחזירו את מלוא ההשקעה שלהם, לכל הפחות, ובדרך כלל הרבה יותר. אלא שעכשיו השיערוכים הגבוהים של הסטארט-אפים ועודף ההון הפיננסי על ההון האנושי מעביר את היתרון לידי היזמים – וכל משוואת הכוח משנתה. איך בדיוק, ומה זה אומר? אנחנו נדבר עם עומרי זרחוביץ', כתב היי-טק והסטארט-אפים שלנו.  חברת NSO, המפתחת והמשווקת של תוכנת פגסוס המאפשרת השתלטות מרחוק על מכשירי טלפון סלולריים, לא מפסיקה להסתבך. אם לפני שבועיים ארה"ב הציבה את NSO ברשימת החברות שאסור לעבוד אתן, השבוע מתברר, כנראה, ש-NSO השתלטה גם על טלפונים ישראלים, דבר שהיא אמרה שהיא לא עושה, ושלא אחרת ממדינת ישראל היא זו שמגינה עליה – והיא ביקשה מהאמריקאים לבטל את האמברגו שעל החברה. אמיתי זיו, כתב ההיי-טק והמומחה שלנו לענייני פריצות והאקרים, יעדכן בפרטים האחרונים.   האם קבלנים ויזמי נדל"ן רק רוצים למכור דירות? מסתבר שכאשר השוק רותח, הם גם אוהבים לקנות נכסים. בחודשים האחרונים הקבלנים צופים עלייה חדה במחירי השכירות במרכז, ולכן הם אוספים דירות להשכרה – כך עולה מניתוח המכרזים האחרונים של "דירה להשכיר". גילי מלינצקי, כתבת הנדל"ן, תביא את הסיפור. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 9

30 min 57 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. אילון מאסק, המיסד והמנכ"ל של טסלה וגם של ספייס X, לא יורד אף פעם מהכותרת, אבל במקביל התגובות שלו הופכות לביזאריות, ואפילו למגעילות. אתמול, למשל, מאסק פירסם סקר בטוויטר שבו הבטיח למכור כ-10% מאחזקותיו אם המגיבים ברשת יחליטו כך. לאחר שקיבל תגובה ממחוקק, כי הוא לא זה שיקבע כמה מס לשלם - ענה מאסק בצורה מבישה. מה עובר עליו? התשובה היא מסים - ואנחנו נדבר על כך עם דפנה מאור, עורכת הכלכלה העולמית שלנו. ממשלת השינוי מתגאה, ובצדק, בתקציב הראשון של מדינת ישראל מזה 3 שנים, אבל אנחנו ממשיכים לחפור בפרטים ולחשוף מה באמת חדש בתקציב הזה. הפעם אנחנו רוצים לעסוק בתקציב משרד החינוך, שהוא הסעיף הגדול ביותר בתקציב כולו עם 73 מיליארד שקלים, אפילו יותר מהביטחון. האם משהו במדיניות ובאידיאולוגיה של החינוך בישראל, זה שהביא אותנו למקום הכמעט אחרון מבין המדינות המפותחות - השתנה? ליאור דטל כתב החינוך יספק את התשובה. הנה עוד אתגר ל'קואליציית השינוי". מבט נוסף על סעיפי התקציב החדש מגלה שלמרות שהם לא חלק מהקואליציה, ולמרות הקמפיין של שר האוצר אביגדור ליברמן נגדם, החרדים קיבלו לא פחות כסף משנים קודמות, כולל כמעט את כל הכספים הקואליציוניים ותקציבי החינוך שהם דרשו. למרות זאת, החרדים ממשיכים לתקוף את ראש הממשלה נפתלי בנט ומכנים אותו "בוגד". אנחנו ננסה להבין, יחד עם הפרשנית מרב ארלוזורוב, מדוע ראש הממשלה גם משלם את הכסף - וגם נזרק מהעיר ואוכל את הדגים המקולקלים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 8

34 min 47 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. התקציב וגם חוק ההסדרים אושרו בסוף השבוע על ידי הכנסת, ולכאורה חברי הכנסת יכולים לנוח, אבל זה לא כך: עכשיו הפוליטיקאים צריכים להוציא לפועל את הבטחות הבחירות שלהם, למשל יאיר לפיד בכל מה שקשור לשחיתות בחברת קק"ל. האם זה מה שיקרה? אנחנו נדבר על זה. מי שבוודאות לא יכולים לנוח הם המנויים והחברים באטרף, האתר של הקהילה הלהט"בית. לאחר שקבוצה איראנית בשם "בלק שאדו" פרצה לאתר, הפורצים מימשו בשבוע שעבר את האיום שלהם ושיחררו לרשת פרטים אישיים רבים ורגישים על מי שעשה שימוש באתר. גם ברגע זה, נתונים אינטימיים אודות חברי הקהילה, כולל שיחות פרטיות, מסתובבים עדיין ברשת. מדוע? רפאלה גויכמן כתבת התקשורת שלנו תסביר. פייזר, חברת התרופות האמריקאית שמייצרת את החיסון שקיבלו רוב אזרחי ישראל, הודיעה בסוף השבוע על השלמת פיתוח של תרופה למחלת הקורונה שעובדת בהצלחה של כמעט 90% במניעת אשפוז ומוות למי שהחל לקחת אותה כמה ימים אחרי שנדבק. יחד עם החיסונים, האם זו תחילת הסוף של מגפת הקורונה העולמית? אנחנו נדבר על פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בקופת החולים הכללית וראש קבינט המומחים המייעץ למגן ישראל. ענף הנדל"ן היה עד לא מזמן תחום אחד שלפחות בדרך כלל – לא הציג את החוליים של ריכוזיות ותחרות נמוכה. ישנה אמנם ריכוזיות יסודית בעובדה שהמדינה שולטת ברוב הקרקעות, אבל יזמים וקבלנים יש לא מעט, הם התחרו אחד בשני ואף אחד מהם לא הפך למונופול. אלא שעכשיו ייתכן שמציאות זה משתנה: מספר חברות יזמיות גדולות "מתאבדות" ורוכשות בכל מחיר מתמחי בנייה גדולים, והם יוצרים ריכוזיות ושליטה - לפחות בשכונות מסוימות. האם בעיות הריכוזיות וכוח השוק מגיעות גם לדיור? אנחנו נדבר עם גילי מלינצקי, שתוודח על העובדות ועל החששות של המדינה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 7

35 min 54 sec

מאט סטולר היה עד לפני 5 שנים עוזר פרלמנטרי בסנאט שעסק בנושא שולי: מונופולים וריכוזיות. אבל התנועה הרעיונית למאבק בחברות הענק שסטולר היה אחד ממקימיה, הפכה בשנתיים האחרונות לאחד הכוחות המרכזיים בוושינגטון ואנשיה תופסים את העמדות החשובות ביותר ברגולציה הכלכלית. בראיון לפודקאסט המרקרים מסביר סטולר מדוע התמקדות של הרגולטורים ב״רווחת הצרכן״ הובילה בארבעים השנים האחרונות את ארה״ב בתוואי כלכלי וחברתי הרסני ומה צריך לעשות עכשיו עם המונופולים שהשתלטו על רוב חלקי הכלכלה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 4

57 min 40 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי  TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. COP26, ועידת האקלים הגדולה שמותגה כ"הזדמנות אחרונה להציל את כדור הארץ" מתקיימת השבוע, המנהיגים באים והולכים, נשמעו גם הצהרות ונאומים נחרצים - אבל האם התקבלו בינתיים החלטות משמעותיות, כאלה שבאמת ישנו את קצב פליטות הפחמן הגלובליות? אנחנו נדבר עם לי ירון, שליחת ה"הארץ" לוועידה בגלאזגו. לא כולם ידעו את זה, אבל מזה חצי עשור קיימת תוכנית מעניינת לבניית פארק מעל נתיבי איילון. זהו פרויקט שאפתני ומרתק שנועד להפחית את מפגעי הזיהום והרעש שמעל נתיבי איילון, ולחבר בין מזרח תל אביב למערבה באמצעות פארק בן 240 דונם. על התוכנית הזו עבדו חמש שנים, השקיעו מיליוני שקלים בתכנון - אבל עכשיו עיריית תל אביב-יפו החליטה לבטל אותו. מדוע? עדי כהן, כתבת הנדל"ן, תספר לנו. מרתון התקציב ייפתח השבוע, ובמקביל הצליחו האוצר, ההסתדרות והמעסיקים לסכם ביניהם עסקת חבילה קטנה על שכר העובדים במשק - ואלה שתי חדשות כלכליות חשובות ומעניינות. אלא שכאשר בודקים את הדברים עצמם, מגלים ששר האוצר, מי שנחשב לאדם דומיננטי וקשוח, דווקא התקפל בכמעט כל הנושאים החשובים. אנחנו נדבר על זה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 3

28 min 19 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי  TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. הדולר ממשיך להיחלש והיום הוא כבר ירד לרמתו הנמוכה מזה 25 שנה כשנגע בשער של שלושה שקלים ועשר אגורות. הוא התאושש מעט בהמשך, אולי כי בנק ישראל התערב, וזה מלמד אולי על רמה חדשה שבנק ישראל יכול לחיות איתה בשלום. בינתיים התעשיינים זועקים, כרגיל, כדי שהממשלה ובנק ישראל יעשו משהו - כי מה לעשות, הם קצת התמכרו להתערבות של בנק ישראל. מה צריך לעשות הנגיד כעת? נשאל את יוסי פריימן, מנכ"ל חברת פריקו. מייד לאחר אישור תקציב המדינה הצפוי בסוף השבוע הזה - אם לא יהיו הפתעות - אמורה להיחתם עסקת חבילה בין האוצר, התעשיינים וההסתדרות להעלאת שכר המינימום ל-6,000 שקל בכמה פעימות ולהקפאת השכר במגזר הציבורי לשנה אחת. זה מאוד מינורי בהשוואה לציפיות שנבנו במשרד האוצר למהפכה והתייעלות במגזר הציבורי, וזה נובע כנראה מאופייה של ממשלת השינוי - משנים אבל מעט. נתי טוקר כתב המאקרו יהיה אתנו בעניין הזה. חברת קצא"א  - ראשי תיבות של קו צינור נפט אשקלון אילת - היא אחת החברות הבעייתיות ביותר במגזר הממשלתי. היא פועלת תחת חיסיון מכיוון שבעבר הייתה בבעלות משותפת של ישראל ואיראן, אך החיסיון הזה מנוצל להתנהלות שערורייתית. למשל, החברה חתמה על הסכם לשינוע נפט מהאמירויות מבלי ליידע את משרדי האוצר, האנרגיה והגנת הסביבה. בין החברה לבין השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, יש מתח רב והשרה אף הורתה לאנשי משרדה לנתק מגע עם נציגי קצא"א. אבי בר-אלי יעשה לנו סדר בסכסוך הזה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 2

34 min 15 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. לאחר שבועות רבים של דריכות בשוק הנדל"ן, משרד האוצר הציג אתמול את חבילת הרפורמות שלו לקירור שוק הדיור, והיא כוללת החזרת מס הרכישה למשקיעים ל-8%, איסור על השכרת דירות Airbnb, הטבות לבעלי בתים פרטיים כדי שייצרו מהם עוד יחידות דיור, וגם מאמץ לשחרור קרקעות לבנייה. אבל האם צעדים אלה יצלחו להזיז, ולו במשהו, את גרף מגמת המחירים? אנחנו נדבר עם אביגדור יצחקי, לשער ראש מטה הדיור של השר משה כחלון, שבעצמו כבר ניסה את התרופות הללו. מול האתגרים הגדולים של העולם להפחתת הזיהום הגלובלי ופליטות הפחמן לא קשה לזהות שאג'נדות כמו הסיפור של כלים חד פעמים ושל קשי הפלסטיק הם קצת שוליות, והן משמשות כאמצעי למזהמים הגדולים לטשטש אותנו. אבל אולי הבעיה האמיתית שלנו היא הכלכלה המודרנית, כלומר הרדיפה אחרי צמיחה כלכלית ואחרי צבירת עושר? האם הפתרון האמיתי, במקום מס פחמן - הוא בכלל מס על העושר, כזה שיעצור את הרדיפה אחרי עוד ייצור ועוד צריכה? דפנה מאור, עורכת הכלכלה העולמית שלנו, תפרט ותסביר. מי שייכנס היום לאתרים של לוחות מודעות ויחפש לרכוש מכוניות טסלה, יגלה שיש שם המון כאלה, יד ראשונה עם כמות לא לא גדולה של קילומטרים, אבל הוא גם יגלה שהמחיר הנדרש גבוה מזה של מכוניות חדשה. זה מוזר: מאז ומעולם, כאשר רכב יוקרה עולה לכביש, הוא מאבד מערכו אחוזים רבים בדקה שבו הוא עולה על הכביש. מדוע זה קורה? דניאל שמיל, כתב הרכב שלנו, יסביר מדוע והאם ניתן בכל זאת לרכוש טסלה במחיר מציאה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Nov 1

31 min 18 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. קשה היה לפספס בסוף השבוע את כמות הבדיחות על שמה החדש של חברת פייסבוק - מטא. ספק אם מי שבחר בשם הזה נתן דעתו למשמעותו בעברית, בכל זאת, אנחנו רק 9 מיליון אנשים ולפייסבוק - מטא - יש 3 מיליארד משתמשים. אבל מה זה אומר בעצם? מהו החזון שפרס מארק צוקרברג עם השקת השם החדש, ועד כמה הוא יומרני? שגיא כהן כתב ההיי-טק יהיה כאן כדי להסביר. ועידת האקלים הנערכת בגלזגו היא האירוע העולמי הכי חם בימים אלה. כל ראשי המדינות בדרך לשם, כולל ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט. המשימה של המנהיגים היא לרסן את ההתחממות הגלובלית, תוך הצבת יעדים רחוקים מאוד של אפס פליטות פחמן. מתי? ב-2050 בישראל וב-2060 בסין. ואם זה לא יקרה? את מי נאשים? לי ירון, כתבת הסביבה של עיתון "הארץ" נמצאת ברגעים אלה בדרך לסקוטלנד - ואנחנו נדבר איתה. מתקפת הסייבר של קבוצת הפצחנים בלאק שאדו מאיימת להוציא מהארון את המשתמשים באתר הדייטינג של הקהילה הגאה  - אטרף.  החברה שמפעילה את האתר קיבלה בעבר אזהרות לגבי רמת האבטחה באתר ולמרות זאת הוא נפרץ. אמיתי זיו יספר  לאן האירוע הזה הולך ומה צריכים לעשות אתרים אחרים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 31

36 min 56 sec

כמה קשה לחיות על אונייה? איך מתמודדים עם השעות הארוכות, הגעגוע והשעמום? מניין הגיעו העומסים בתנועת האוניות, ומי מנצל את זה לעליית מחירים?  אלכס גרסון, שהפליג באוניות צי הסוחר במשך 28 שנים מהן 20 שנה בדרגת רב חובל, וכיום משמש עמית מחקר במרכז למחקרי מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה – על החיים בלב ים ועל הסיבות לשיבושים בשרשראות האספקה בעולם See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 28

44 min 2 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  חשבתם שהדולר האמריקאי סיים את הירידה שלו, או ליתר דיוק שהשקל הישראלי סיים את הנסיקה שלו מול המטבעות האחרים? אז חשבתם. היום הדולר נסחר בישראל ברמה של 3.19 שקלים, מתחת ל-3.20, וזהו שיא עבור השקל מאז 2008. מה קרה הפעם? אנחנו נדבר עם מודי שפריר, אסטרטג ראשי בבנק מזרחי-טפחות ולשעבר דילר ראשי בחדר העסקות למטבע החוץ.  האם דווקא ארה"ב, המדינה עם פערי האי שוויון הגדולים ביותר בעולם המפותח, היא זו שתטיל ראשונה מס מיוחד על מיליארדרים? בעקבות הקושי של הממשל האמריקאי להעלות  את מס החברות, והצורך של הנשיא ג'ו ביידן לממן את התוכנית החברתית והסביבתית שלו, מכינים בארה"ב מס מיוחד על אלף המשפחות העשירות ביותר, שמבוסס על שיערוך רווחים שנתי - גם אם הנישום לא מכר ולא מימש את השקעותיו. אילן בנשל, פרופ' למשפטים בעברית שחוקר סוגיות של מס ירושה\הון\מיסוי על רווחי הון, יהיה אתנו. מניית חברת המכוניות החשמליות האמריקאית טסלה, שזינקה שלשום בעקבות ההחלטה של חברת השכרת הרכב הרץ לרכוש 100 אלף מכוניות שלה, ממשיכה לעלות גם לאחר ההודעה הזו – וזה הזמן להמשיך ולברר האם המחיר שלה אינו מנופח מדי, והאם זה סביר שהיא שווה יותר מכל חברות הרכב בעולם גם יחד. אנחנו נדבר עם ערן יונגר, אנליסט בכיר בבית ההשקעות מיטב דש. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 27

36 min 33 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  האם אתם מכירים את איש העסקים האמריקאי איילון מאסק? ודאי שכן - ואם לא, אז אתם כנראה לא חיים על כדור הארץ. מאסק הוא היזם ובעל השליטה בחברת המכוניות החשמליות האמריקאית טסלה, שהשווי שלה זינק אתמול בבורסה בארה"ב לטריליון דולרים. כתוצאה מהעלייה, מאסק הרוויח אתמול 36 מיליארד דולר באופן אישי, הוא האיש העשיר בעולם, ועכשיו הוא מסומן כאדם הראשון בהיסטוריה שעשויה להגיע לשווי של טריליון דולר. דפנה מאור תהיה אתנו ותספר מה הזניק את טסלה לשווי הזה.  האם ביקשתם השבוע מהבוס שלכם העלאת שכר? אם לא, יכול להיות שאתם מפספסים הזדמנות יוצאת דופן לעשות את זה - וגם לקבל את מבוקשכם. בדיקה של כתבי TheMarker מראה שהשכר עולה בעשרות אחוזים בשורה של תעשיות וענפים, לא רק בהי-טק, ושאנשים פשוט כבר לא מוכנים לעבוד בתנאים גרועים. רפאלה גויכמן תספר לנו על המגמה, ועל מה שקורה בענף פופולרי אחד: ענף הפרסום.  השוויים של הסטארט-אפים וחברות היי-טק צעירות עלו בשנה האחרונה במאות אחוזים. רבים קובעים שהמחירים הללו כבר מרגישים כמו בועה, אבל הציבור ומשקיעים קטנים מפספסים משהו חשוב בתעשייה הזו: את העבודה שהמשקיעים המתוחכמים, כמו קרנות הון הסיכון, מקבלים הגנות וביטוחים על ההשקעה שלהם – שמשקיעים רגילים בבורסה אינם מקבלים. למשל: האם ידעתם שמשקיעי הון סיכון נוהגים לקבל את השקעתם בחזרה לפני כל המשקיעים האחרים? עמרי זרחוביץ', כתב ההי-טק, יסביר את המנגנונים הללו. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 26

32 min 16 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. ההסכם עם הרופאים המתמחים על קיצור המשמרות שלהם ל-18 שעות נתקל בביקורת קשה של הרופאים הוותיקים החושפת את היעדר הסולידריות במגזר הציבורי ההיררכי ומרובה המעמדות. האם זו ביקורת מקצועית טהורה שנובעת מהצורך בהכשרה מקצועית המחייבת משמרות ארוכות או שהרופאים הוותיקים פשוט חוששים שזה קצת יבוא על חשבונם? רוני לינדר תהיה איתנו. המגזר הציבורי יודע לייצר ג'ובים חלומיים ורבי עוצמה, כמו למשל יו"ר חברת החשמל או יו"ר התעשייה האווירית. אלא שג'ובים כאלה מייצרים גם מאבקים גדולים בהם בוחשים פוליטיקאים, משפטנים ופקידי ציבור - וזה בדיוק מה שקורה כעת עם הכוונה למנות את מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, אמי פלמור, ליו"ר חברת החשמל ואת שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, ליו"ר התעשייה האווירית. האם הם האנשים המתאימים? האם הם עומדים בקריטריונים? אבי בר-אלי יספק את התשובות. התחנה המרכזית בתל אביב היא אחד ממפגעי הרעש וזיהום האוויר הגדולים בעיר והיא גם מאכלסת מרכז מסחרי מוזנח, מכוער ונטוש ברובו. אין דרך לטפל במפגע הזה ללא הריסתו ופינויו, אך ההחלטה הזו מתמהמהת. מי שעשוי לחלץ את תושבי האיזור מהמפגע היא רשות כבאות והצלה שדורשת את סגירת התחנה המהווה מפגע בטיחותי חמור. האם זה יקרה? גילי מלניצקי תסביר. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 25

32 min 16 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  איכות הסביבה, מסתבר, זה לא רק ההתחממות של כדור הארץ ותחנות כוח פחמיות מזהמות. בחודשים האחרונים התושבים של היישובים שאינם רחוקים מהקו הירוק, למשל כפר סבא ונתניה, סובלים קשות מתופעה של שריפת פסולת על ידי פלסטינים – ומדובר בעשן שכולל חומרים רעילים כתוצאה משריפה של פלסטיק וחומרים אורגניים. הבעיה היא גם סביבתית, גם פוליטית וגם כלכלית -  והטיפול בה חשוב לבריאות הציבור לא פחות מסוגיית פליטות הפחמן. למה זה קורה? אנחנו נדבר עם יניב בלייכר מעמותת אוויר נקי.  כולם יודעים ומרגישים שבשנה האחרונה הפקקים  בכבישים הפכו לקשים ומתישים יותר, אבל אין מידע אמין בשאלה היכן – ובכמה. דרך אחת למדוד את הדברים היא באפלקציית ווייז שלכם, אבל יש גם דרך אחרת: מהנתונים של הנתיב המהיר בכניסה הדרומית של תל אביב, שם מחיר הנסיעה נקבע על פי העומס בכביש. ומסתבר, שלפחות על פי נתונים אלה, המצב פחות גרוע ממה שחשבתם: המחירים כיום נמוכים מאלה שהיו ב-2019, ויום חמישי לא כזה עמוס כמו שחושבים. אז מתי לא כדאי להיכנס לתל אביב? דניאל שמיל, כתב הרכב, יהיה אתנו ויפרט. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 24

24 min 25 sec

לאחר 22 שנים ב-yes, הודיעה דנה שטרן, מנהלת yes studios, זרוע הפקה והפצת תוכן של החברה בחו"ל, על כוונתה לעזוב את החברה בסוף השנה. "יש המון הזדמנויות בתחום" היא אומרת בשיחה עם המרקרים, "השוק הבינלאומי פורח. יש המון גורמים שמפיקים ויש צורך גובר בחיבור בינם לבין יצרני התוכן וגופי השידור. אני מרגישה שזה הזמן בשבילי."   שטרן, שנבחרה על ידי מגזין וראייטי לאחת מ- 500 האנשים המשפיעים בעולם בתחום המדיה, מבינה כנראה שהשחקניות המקומיות, כדוגמת הוט ויס, יתקשו לתת מענה לענקיות הבינלאומיות שנכנסו לפה וצוברות כוח וחלקן יתמזגו או אולי ייעלמו. שטרן נמנעת מלהתייחס לכך אך מסכימה שהשוק משתנה. "הפרסום בורח לגוגל וליוטיוב ולגופי התוכן יש פחות הכנסות. התחושה היא שיש המון הזדמנויות בתחום התוכן, וגופי השידור לא יכולים לממן את ההפקה שלהן." See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 21

42 min 43 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.   שר המשפטים גדעון סער, לאחר התחלה איטית משהו, הפך לאחרונה לאחד הפוליטיקאים הפעילים ביותר, והשבוע הוא הפיץ את תזכיר החוק שנועד למנוע הטלת הרכבת ממשלה על מי שהוגש נגדו כתב אישום פלילי – וברור שהוא גובש והופק על רקע התנהלותו של בנימין נתניהו כראש ממשלה תחת כתב אישום. אלא שאם התקווה של מנסחי התזכיר היתה למנוע מראש ממשלה המכהן תחת כתב אישום לחולל נזק, החוק המוצע פשוט יעלה את עוצמת ההתקפה ומאמצי ההישרדות - ויעביר אותן משלב כתב האישום לשלב החקירה. ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי, יסביר מדוע.  דאר ישראל, ואת זה כבר יודע כמעט כל אזרח במדינה, פשוט לא מתפקד. לא רק שהחבילות לא תמיד מגיעות ויש תורים ענקיים בנקודות החלוקה, התאגיד עצמו הפסיד 650 מיליון שקלים בשנה שעברה - ולכן באוצר שוקלים להפטר ממנו ולמכור 100% ממנו בהפרטה למשקיעים פרטיים.  האם זה יקרה, מתי זה יקרה, ואילו שינויים תדרש המדיה לבצע במעמד המונופוליסטי של  הדאר? נתי טוקר, כתב המאקרו, יהיה אתנו ויפרט.    כל מי שעוסק בהיי-טק או בשוק ההון יודע שמחירי המניות ושווי חברות הטכנולוגיה הם הגבוהים אי פעם, אך כולם נזהרים משימוש במילה "בועה" - פשוט כי זה לא טוב לעסקים. אלא שמדי פעם יש מי שמוכן לעמוד ולצעוק ש'המלך הוא עירום', ואתמול עשו את זה שניים מבכירי תעשיית הסייבר הישראלית: גיל שוויד, מנכ"ל צ'ק פוינט, ושלמה קרמר, שהוא משקיע בחברות בענף. עמרי זרחוביץ, כתב ההיי-טק, יהיה אתנו כדי להבין האם התעוזה  הזו מבשרת את סופה של הבועה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 20

33 min 46 sec

ישראל לא תהסס לדרוש מפייסבוק שינוי של האלגוריתם של הפיד". האמנם? "האינטרסנטים", הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום שלישי 19 באוקטובר, באולפן איתן אבריאל וסמי פרץ.  גם אצלנו בישראל מנסים להתמודד עם הבעיות שיוצרות פייסבוק והרשתות החברתיות, והפעם זהו שר המשפטים גדעון סער, שהקים ועדה שתבחן את הרגולציה על חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות, ובעיקר על הרשתות החברתיות. ראשית, זו לא הוועדה הממשלתית הראשונה שמוקמת בעניין, לאחר שגם שר התקשורת יועז הנדל הקים ממש לאחרונה עדה דומה. שנית, השאלה היא מה בכלל יכולה לעשות ועדה ישראלית מקומית כנגד חברות זרות כמו פייסבוק, טוויטר או טיקטוק. נברר את הסוגיה עם אחת מהחברות בוועדה החדשה, ד"ר לירז מרגלית - מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה וכותבת טורים - בין היתר גם אצלנו בדה מרקר.  אם אתם רואים את בתי הקפה מפוצצים ובטוחים שבעליהם מדפיסים עכשיו כסף – תחשבו שוב. גם לאחר הפתיחה מחדש של המשק, הקורונה חשפה את הבעיות במודל העסקי של רבים מבתי הקפה, ועתה הענף מנסה להמציא את עצמו מחדש. עדי דברת, כתבת השיווק שלנו, תסביר את הפער בין מה שאנחנו רואים לבין המציאות.  מחירי הדיור ממשיכים לנסוק מעלה, עם עליה ממוצעת של יותר מ-9% בשנה האחרונה ו15% מתחילת 2019, אבל יש איש אחד שבאופן מפתיע לא מדבר על זה. זהו בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה, שבאופן טבעי תוקף את הממשלה של כל דבר – חוץ מהנסיקה של מחירי הדירות. למה? אנחנו נדבר גם על זה . אנחנו מתחילים See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 19

31 min 36 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ. אחרי זינוק וקריסה, מגיע שוב הזינוק של הביטקוין שמתנהג כמו מטבע עם מצבי רוח חריפים במיוחד. מחירו חצה הבוקר את רף ה-62 אלף דולר  - שיא של שישה חודשים. הפעם, הזינוק קשור לכוונת רשות ני"ע האמריקאית לאשר מסחר בחוזים עתידיים על ביטקוין. ככה זה עובד - כשממשלות וגופים ממסדיים מוכנים לקבל את הביטקוין הוא מזנק וכשלא - כמו שקרה לא מזמן עם סין - הוא קורס. בן סמוחה, מייסד האתר קריפטו ג'אנגל וקהילת מדברים קריפטו, יהיה כאן  בעניין הזה. משבר הקורונה יצר חוסר שיווי משקל בשווקים רבים ובתוכם שוק השבבים, שסובל ממחסור חמור המביא לעיכובים בייצור מכוניות חדשות ודגמים חדשים של סמארטפונים. כשיש מחסור, אנשים רגילים מדברים עליו או מודאגים ממנו, אבל משקיעים בודקים אם המחסור הזה הוא הזדמנות השקעה. ד"ר יגאל נוימן, משקיע ומנהל תיקים בשוק ההון, וראש ההתמחות בפינטק בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, יהיה אתנו. ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את רפורמת החניה החדשה במסגרתה יבוטל המחיר המירבי לשעת חניה והאפשרות לתת חניה חינם לתושבי ערים בהן יש מעל 40 אלף תושבים. זו גזירה כלכלית מעצבנת אך המטרה ראויה - הפחתת העומסים בלב הערים. האם זה יעבוד? נדבר על כך עם יו"ר ועדת הכלכלה, מיכאל ביטון. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 18

26 min 53 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי יומי של TheMarker, עם סמי פרץ. איש הנדל"ן אלדד פרי נרצח ביום שישי מחוץ לבית הכנסת בו נהג להתפלל ברחובות. פרי, רק בן 44, פרץ לתודעה לפני עשור עם כמה פרויקטים, קבוצות רכישה והרבה יחסי ציבור, אך הוא הסתבך בחובות כבדים של מאות מיליוני שקלים, כולל לשוק האפור. לצד הטרגדיה למשפחתו וחבריו, זה מעורר הרבה מאוד שאלות שמטרידות את האנשים שקנו ממנו דירות. עדי כהן כתבת הנדל"ן תנסה לעשות סדר בפרשה הזו. אביגדור ליברמן  הבטיח להעלות את שכר חיילי החובה ב-50% ערב הבחירות, חזר על הבטחתו לאחר שמונה לשר האוצר  - והפר אותה. כעת מתפתח קמפיין של חיילי החובה שרוצים שההבטחה הזו תמומש וזה מטריד את צמרת צה"ל שלא רגילה למחאה של חיילים, ודאי לא בזמן שהם מקדמים את הלבנת הגדלות הפנסיה הלא חוקיות שקיבלו אנשי הקבע. איך פותרים את הפלונטר הזה? מסתבר שיש לצבא כמה רעיונות ואבי בר-אלי יהיה כאן כדי לספר עליהם. זוכרים את רפורמת השמים הפתוחים? אותה רפורמה שהגדילה מאוד את היצע הטיסות לישראל וממנה החל משנת 2013? אז היא  הביאה לגידול חד במספר הישראלים הנוסעים לחו"ל מכל השכבות, אבל דבר אחד היא לא עשתה: היא לא הגדילה את מספר התיירים המגיעים לישראל. האם זה פספוס, ומה כדאי לממשלה הנוכחית ללמוד מהרפורמה הזו? בנק ישראל ערך מחקר בנושא ואנחנו נדבר עם ד"ר עדי ברנדר, ראש אגף מאקרו ומדיניות במחלקת המחקר בבנק ישראל. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 17

34 min 40 sec

השנה, השלטון הסיני בהובלת שי ג'ינפינג, מסתער בכל הכוח כדי לרסן את הכלכלה וליתר דיוק את החברות הגדולות והבעלים שלהן. הוא מנהל קמפיין נגד העסקים הפרטיים, משנה חוקים ותקנות ומנסה להגביל את כוחם בכל דרך. בדרך אוסר על שימוש בקריפטו, ומאיים על טייוואן.  ד״ר יורם עברון, חוקר סין מהחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה ויובל וינרב, שמייעץ לחברות וסטארטאפים בנוגע לשוק הסיני, הגיעו לאולפן המרקרים כדי להסביר את המניעים הנסתרים מאחורי הפעולות האלה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 14

50 min 18 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ. שני חוקרים בכירים ממכון שורש הסעירו השבוע את קוראי TheMarker ואנשי אקדמיה בעקבות מחקר הקובע שיוקר המחיה בישראל פחות גבוה ממה שחשבנו. החוקרים, פרופ' דן בן דוד ופרופ' אייל קמחי, ערכו חישוב שונה מזה של ה-OECD ומצאו פער מחירים נמוך יותר מכפי שהארגון מציג. איך זה יכול להיות? הרי אנחנו נכנסים לסופרמרקט כאן וקונים גם בחו"ל ורואים בדיוק כמה ישראל יקרה. נדבר על כך עם פרופ' אייל קמחי. הכדורגל הבריטי והאירופי קיבל השבוע בשורה כלכלית דרמטית בעקבות החלטת קרן השקעות סעודית עשירה במיוחד לרכוש את קבוצת הכדורגל ניוקאסל. לא מדובר בקבוצת פאר או בעיר גדולה, אלא במועדון יחסית נידח שהולך לקבל פנקס צ'קים פתוח כדי לרכוש כל שחקן שיעלה על דעתו. זה טוב לכוכבי הכדורגל הגדולים שמחירם יזנק, אבל האם זה טוב לענף הספורט הזה שעלול לצאת מפרופורציה? עוזי דן, פרשן הספורט של הארץ, יהיה אתנו. רשת המרכולים העירוניים סבן אילבן (7eleven)  תיכנס בקרוב לשוק הישראלי באמצעות חברת אלקטרה צריכה, שקיבלה את הזיכיון להפעלת חנויות של הרשת. השוק הישראלי רווי בחנויות נוחות וסופרמרקטים, והשאלה היא איזה ערך סבן אילבן יכולה לתת לצרכנים המקומיים שהאחרים לא נותנים? מחירים נמוכים יותר? שירות יותר טוב? שעות פתיחה? עדי דברת-מזריץ, כתבת הקמעונות, תהיה כאן ותסביר. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 12

36 min 20 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ. אחת הפרקטיקות הידועות בעבודה של האופוזיציה היא לנסות להביך את הקואליציה באמצעות הצעות חוק שחברי החכנסת תמכו בהם בעבר וכעת בשל שיקולים קואליציונים לא יכולים לקדם. אחת ההצעות היא חוק היועמ"שים – חוק שמאפשר לשרי הממשלה למנות יועצים משפטיים כלבבם, אנשים שיבצעו את מדיניותם בלי להפריע ולטרפד יוזמות בשל קשיים משפטיים. זה נשמע הגיוני אך בפועל זה פתח לפוליטיזציה מוחלטת של הייעוץ המשפטי. ומי שמנסה להביך כעת את הקואליציה הוא לא אחר מבנימין נתניהו, ראש הממשלה לשעבר. אבי בר-אלי יהיה איתי בעניין הזה. ענף ההיי-טק הוא הכי מתגמל בישראל וזה ידוע. גם ידוע שזה ענף עם גיוון אנושי לא גבוה ורוב מוחלט של גברים, יהודים שגרים באיזור המרכז. הדרך לשבור את הדומיננטיות הזו היא לאפשר יותר גיוון ולדחוף להיי-טק אוכלוסיות אחרות, אך שנת הלימודים האקדמית שנפתחת היום מלמדת שאנחנו רחוקים מגיוון כזה. שיעור הסטודנטיות בלימודי הנדסה שמובילים לקריירה בהיי-טק הוא 31% בלבד, למרות שנשים הן הרוב בקרב כלל הסטודנטים. נדבר על הסיבות לכך עם ד"ר גלית דשא, מנהלת מקצועית של יוזמת פאוואר אין דייברסיטי (power in diversity).   ארגון ה-OECD הודיע בסוף השבוע על הסכם לו שותפות 136 מדינות שיציב את מס החברות על מינימום של 15%. זה אמור למנוע בריחה של התאגידים הגדולים למקלטי מס  וחיזור פרוע מדי של מדינות אחר חברות בינלאומיות באמצעות הטבות מס שפוגעות בכלל משלמי המסים. ישראל היא אחת המדינות שמעניקות הטבות גדולות לתאגידים גדולים, איך ההחלטה הזו תשפיע עליה?  פרופ' אשר בלס, כלכלן ראשי לשעבר בבנק ישראל, יסביר. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 10

33 min 27 sec

"היו לא מעט חוקרים שהטילו בנו ספק, לא האמינו שאלה תוצאות המחקר" אפרת שוס, שחקרה את השלכות הגבלת שכר הבכירים, סיפרה בפודקאסט המרקרים על מה שקרה במהלך ולאחר פרסום המחקר. תוצאות המחקר הפתיעו גם את החוקרים עצמם וקבעו כי למרות האיומים של מנהלי הבנקים וחברות הביטוח שהחוק יפגע בביצועי החברות הפיננסיות, זה לא קרה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 7

38 min 18 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  חברי הכנסת החלו השבוע לדון בתקציב ובחוק ההסדרים, שכולל בין הסעיפים הרבים שבו גם כמה שינויי מיסוי חשובים - כאלה שנכנסו לגירסה הסופית של החוק, וכאלה שיצאו ממנו ברגע האחרון. סעיף אחד, למשל, מעניק הטבות מס נוספות למשקיעים בסטארט-אפים, למרות שענף ההיי-טק נהנה בימים אלה מהיצע וזמינות של כסף זול - ויזמים מצליחים מרוויחים הרבה מאוד כסף. האם זו הטבה מוצדקת? אנחנו נדבר עם נילי אבן חן, מנכ"לית עמותת רווח נקי, שהשתתפה השבוע בדיון בכנסת על החוק החדש.  הסכם היסטורי נחתם הבוקר: אורך התורנות של הרופאים המתמחים קוצר מ-26 שעות ל-18 שעות - ללא שינוי בשכר שלהם. אלא שמנגד המתמחים טוענים שזהו הסכם חלקי ופגום, כי הוא מחריג את כל המקצועות הכירורגיים, הטיפול הנמרץ וההרדמה, והוא יתמקד בעיקר בפריפריה. אלפים מהם אף מאיימים בהתפטרות מיידית אם ההסכם לא ישופר. רוני לינדר, כתבת הבריאות, תסביר אם אכן מדובר בהסכם היסטורי או דווקא בפספוס גדול.     המכירות של רכבי יוקרה - וכאן אנחנו מדברים על יוקרה אמיתית, עם תג מחיר של מיליון שקלים - זינקו בשנה האחרונה בשיעור של 120%. מדובר בעיקר במותגים כמו  מרצדס, ג'יפ ופורשה. מדוע? אצל היבואנים טוענים ש"אנשים מפצים את עצמם על שנה לא קלה", גירסה מנומסת לטיעון של "חיים רק פעם אחת". אבל זו הסיבה האמיתית? אנחנו נדבר עם כתב הרכב, דניאל שמיל. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 6

34 min 41 sec

"האינטרסנטים", הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. במשך שבע שעות נאלצו אתמול מיליארדי משתמשים בפייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם לצום ולהיגמל מפעילותם הדיגיטלית בעקבות תקלה טכנית שהביאה לקריסת הרשתות החברתיות.  זה נשמע כמעט מופרך לברר מה קרה לנו בשעות האלה, בכל זאת רק שבע שעות של קצת שקט, אבל השיח בערוצי התקשורת האחרים  - אלה שעבדו כמו טוויטר, טלגרם או סתם סמסים - לימד שהצום הזה לא פשוט וזה אומר משהו על הכוח המוגזם של פייסבוק.  אז איך זה קרה והאם יש משמעות מעשית לקריסה הזו? נדבר על כך עם שגיא כהן ורפאלה גויכמן. פרשה מסתורית בקפריסין שהחלה בידיעות על ניסיון לחסל את המיליארדר הישראלי טדי שגיא, קיבלה אתמול תפנית כשלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט הודיעה ש"מדובר באירוע טרור שכוון על ידי איראן כנגד אנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין. אין מדובר באירוע פלילי ואיש העסקים טדי שגיא לא היה היעד למתקפה".  זו הודעה קצת מוזרה,  מדוע האיראנים רוצים לפגוע באנשי עסקים ישראלים? איך השתרבב שמו של שגיא לסיפור, ומדוע בנט כל כך הזדרז להגיד ששגיא לא קשור לאירוע? יניב קובוביץ', הכתב הצבאי של הארץ, יהיה אתנו כדי להסביר. הבורסות בעולם וגם אצלנו זינקו בשנה האחרונה הודות להתערבות הממשלתית הגדולה בהיסטוריה שכללה פעולות אגרסיביות של ממשלות ובנקים מרכזיים, ששפכו כסף כדי לתת מענה למשבר הקורונה.  אך בחודש האחרון רואים היחלשות וירידות של השווקים וזה מעורר את הדיון הנצחי: האם מדובר בתיקון בריא, או תחילת מגמה של נפילות חדות?  אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, יהיה אתנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 5

38 min 26 sec

"האינטרסנטים", הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל.  אתמול בערב, בבת אחת בכל העולם, פורסמו חלקים בקובץ מסמכים עצום שזה לכינוי "פנדורה פייפרס", ובהם מידע על עסקות במיליוני דולרים ונכסים של מנהיגים פוליטיים ושל אנשי עסקים מכל העולם, רובם באמצעות מקלטי מס. בין השאר, נודע על נכסים של ולדימין פוטין ושל טוני בלייר, ובישראל, של איש הליכוד ניר ברקת ושל הפוליטיקאי לשעבר ואיש העסקים בהווה, חיים רמון. כדי להבין מהיכן המסמכים הללו, מה המשמעות שלהם, ואילו עוד פצצות מסתתרות בהם, אנחנו נדבר עם אייל אברהמי מארגון העיתונאים "השומרים", שקיבל את המסמכים, בחן וחקר אותם.  אגרת הגודש שהממשלה צפויה להטיל על כל מי שיכנס בעתיד לגוש דן, הולכת ומתגבשת במסדרונות הפוליטיים והיא כמעט נראית ודאית. לכן, במקום להילחם נגד האגרה עצמה, קבוצות של בעלי האינטרסים נלחמים עתה כדי לקבל פטור ממנה או לפחות הנחה גדולה. בין מבקשי הפטור נמצאים בעלי המוניות, תושבי תל אביב, בעלי רכב דו גלגלי, וגם הנכים וכל מי שיש ברשותו תו נכה – וזו כנראה רשימה לא מלאה. אז מי צריך לקבל פטור מהאגרה הזו, ומה בסוף ישאר ממנה? אנחנו נארח את מירב ארלוזורוב ונקיים על זה דיון.   קבוצת עזריאלי, אחת משתי חברות הקניונים הגדולות בישראל, דיווחה הבוקר שחתמה על הסכם לרכישת קניון "מול הים" שבאילת - הנחשב לאחד הקניונים המצליחים בישראל - בתמורה לכ-1.3 מיליארד שקל. עתה הצדדים לעסקה צריכים להמתין לאישור של רשות התחרות, כי גם  לפני העסקה מדינת ישראל נשלטה על ידי שתי חברות: עזריאלי מצד אחד, ומליסרון מצד שני. האם העסקה הזו תפגע בתחרות בענף הקניונים? אנחנו נשאל את דרור שטרום, לשעבר יו"ר הרשות להגבלים עסקיים. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 4

42 min 24 sec

"האינטרסנטים", הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. מחירי הדיור לא עוצרים, והיום כבר אין ספק: אי השוויון הבסיסי ביותר במדינת ישראל הוא בין אלה שיש להם דירה ואלה שאין להם - וככל שהמחירים עולים, מי שאין לו דירה פשוט נשאר עוד יותר מאחור והופך לעוד יותר עני. למרות זאת, בתקציב ובחוק הסדרים שיובאו השבוע לתחילת הדיונים בכנסת אין אפילו ניסיון משמעותי להתמודד עם עליית המחירים – והשאלה היא האם בכלל ניתן לעשות משהו. לשם כך אנחנו נדבר עם אביגדור יצחקי, מי שהיה ראש קבינט הדיור המיוחד בעת כהונתו של שר האוצר משה כחלון.  מחירי הגז הטבעי מזנקים בעולם ובעיקר באירופה, ולמרות שהם לא משפיעים בשלב זה על הצרכנים בישראל, הציבור נותר מבולבל: האם המחיר שאנחנו משלמים למונופול הגז, שהיה נראה רק לפני כמה חודשים גבוה - הפך פתאום למציאה? איך אזרח ישראלי צריך בכלל לנתח את מחירי הגז בעולם? אנחנו נדבר עם הפרשן שלנו והעורך לשעבר, אבי בר-אלי.  הפוליטיקה הכלכלית סוערת בימים אלה בארה"ב: הנשיא ג'ו ביידן הציג את התוכנית הכלכלית הגדולה שלו, בהיקף של כ-3.5 טריליון דולר, זו שאמורה להכניס אותו לספרי ההיסטוריה כנשיא שסיים את עידן הנאו-ליברליזם והפך את אמריקה למדינה שהיא למעשה סוציאל-דמוקרטית. התוכנית שלו כוללת הרחבת השירותים הציבוריים בבריאות, בחינוך בדיור ובתשתיות – ואת המחיר שלה אמורים לשלם העשירים באמצעות העלאת המסים עליהם. אלא שנכון להיום, ביידן מתקשה לקבל לכך את כל האצבעות של המפלגה שלו, והוא נאלץ להתחיל להתפשר על פרטי התוכנית. מה יישאר ממנה בסופו של דבר? אנחנו נדבר על זה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Oct 3

38 min 14 sec

התחקיר של הוולסטריט ג'ורנל שחשף מחקרים פנימיים של פייסבוק ולפיהם לאינסטגרם השפעות רעות על בני נוער, מעורר שאלות קשות על הנזקים ארוכי הטווח שיש לרשתות החברתיות על נערים ונערות ועל הדרכים שבהן ניתן לרסן את כוחן. פודקאסט המרקרים, התמקד הפעם בחשיבות השקיפות הציבורית, הרגולציה והפיקוח על הרשתות, ובמקומה של האחריות האישית. בפודקאסט התארחו ד"ר מירן בוניאל נסים, מרצה במיכללת כנרת ובאוניברסיטת חיפה, ומומחית לפסיכולוגיה של הרשתות החברתיות ורפאלה גויכמן, כתבת המדיה של TheMarker  See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 30

47 min 46 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker, יום רביעי,  "אחרי החגים" כבר כאן ובאולפן  איתן אבריאל וסמי פרץ.  שוק האנרגיה העולמי עובר בימים אלה טלטלה, עם מחירי שיא לגז טבעי ונפט, ועם מראות מפחידים כמו תורים בתחנות הדלק וחשש ממחסור בחשמל. מחיר הנפט עלה ל-80 דולר לחבית, מחיר הגז עלה השנה באירופה המערבית בכ-300%, והשאלות הן רבות: מה גרם לעלייה המפתיעה הזו? עד מתי גל העליות יימשך? וכמובן: איך העליות ישפיעו על משקי הבית כאן בישראל? על כל זאת ועוד נדבר עם אריה זילברברג, יועץ לסחר בנפט ולשוק האנרגיה.  בבית המשפט המחוזי בירושלים התחדש הבוקר משפטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, והיום שוב נמשכת העדות של אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר.  הפרשן המשפטי שלנו, ד"ר עדו באום, טוען שהעדות הזאת היא לא מה שמטריד כרגע את ראש האופוזיציה. מה כן מעסיק אותו? ד"ר באום יהיה אתנו  ויסביר.  ולבסוף: משבר הקורונה גרם להדממת מפעלים לייצור כלי רכב, לפקקים בשרשרת האספקה העולמית ולמחסור חמור בשבבים עבור מכוניות. המבצעים נעלמו, זמני ההמתנה למכוניות התארכו – אבל הלקוחות בכל זאת עומדים בתור, וחוששים מהתייקרויות, גם של המכוניות המשומשות. האם לא עדיף להם להמתין חצי שנה ולקנות בזול יותר? כתב הרכב דניאל שמיל יסביר. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 29

31 min 34 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker,  חול המועד סוכות, כמעט "אחרי החגים". באולפן  איתן אבריאל. בגרמניה נפתחו הקלפיות ואזרחי המדינה מצביעים היום בבחירות לפרלמנט. בפעם הראשונה אחרי הרבה שנים הקנצלרית אנגלה מרקל לא מתמודדת – וזה, פחות או יותר, הדבר היחידי שבטוח. נדבר עם ההיסטוריון משה צימרמן, פרופ׳ אמריטוס באונ׳ עברית ומומחה להיסטוריה גרמנית, כדי לנסות ולהבין מי המפלגות והדמויות שעשויות להחליף אותה, ולאיזה כיוון צועדת גרמניה. בסוף השבוע  ממשלת סין שוב תקפה את זירת הביטקויון ומטבעות הקריפטו, כאשר הבנק המרכזי הודיע שהוא יאסור את כל העסקות הקשורות למטבעות דיגיטליים – ואלה ייחשבו מעתה ללא חוקיים. באופן לא מפתיע שערי המטבעות הללו ירדו, ועכשיו המשקיעים צריכים להחליט: האם זו רק אזהרה נוספת של הסינים – או שזהו שינוי יסודי ביחס של ממשלות כלפי המטבעות הדיגיטליים.  נדבר עם שי דטיקה, נשיא פלטפורמת INX שבה ניתן לסחור בנכסים דיגיטליים ובמטבעות קריפטוגרפיים. חשבתם שהמצב הכלכלי של ישראל לא רע? מתברר שהוא אפילו יותר טוב ממה שחשבתם – ולא בגלל שקרה משהו אלא בשל שינוי מתודולוגי. בדיוק:  השינוי שביצעה הלמ"ס, על סמך נתונים חדשים של פעילות החברות הישראליות בחו"ל, משפר עוד יותר את נתוני הצמיחה המרשימים ממילא של ישראל - ולפי התחזית המעודכנת, ישראל צפויה להתייצב בראש דירוג OECD, עם הצמיחה הגבוהה ביותר ב–2021. נדבר עם לב דרוקר, סגן הכלכלנית הראשית באוצר. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 26

32 min 43 sec

כשברקע העלייה החדה והעקבית במחירי השכירות בתל אביב, הגיע לאולפן המרקרים הסאטיריקן, הפובליציסט וחבר מועצת העיר תל אביב, אסף הראל. הראל הסכים שהמחירים הגבוהים עלולים להמשיך ולנסוק, אלא אם יבנו בעיר עשרות אלפי דירות, כמתוכנן. יחד עם זאת טען כי האחריות לכך נמצאת דווקא בירושלים:  "להאשים את עיריית תל אביב במחירי השכירות הגבוהים זה כמו להאשים את ראש העיר ירושלים במה שקורה עם הפלשתינים".  לדבריו רוב הקרקעות בעיר נמצאות בידיים פרטיות והיכולות של העירייה להתערב מוגבלות. לגבי פרויקטים של פינוי בינוי אמר הראל: "עושים מה שניתן. אפילו בבניין שלי זה קשה כי צריך הסכמה של 80% מהדיירים". See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 23

42 min 22 sec

פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker, חול המועד סוכות, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. החל מהיום, לראשונה מאז קום מדינת ישראל, יכולים האזרחים לעבור מבנק לבנק תוך 7 ימי עבודה, כאשר הבנק החדש - זה שאליו בחרתם לעבור - יטפל בכל הצדדים הטכניים של המעבר. אז לכאורה, זו מהפכה: מעברים כאלה יכולים לאפשר לציבור לעשות "שופינג" בין בנקים - ולגרום להורדת מחירי העמלות ושיעורי הריבית על ההלוואות. אבל במציאות, עדיין לא ברור מה יקרה: בנק זה לא חברת סלולר, לא ברור אם יימצאו הבנקים שיבחרו לשבור מחירים כדי לגייס לקוחות חדשים, וגם לא ברור איך הציבור יגיב. אנחנו נדבר על זה.   בזמן שעם ישראל סעד עם משפחתו תחת הסוכה, הבורסות בעולם ובעיקר בארה"ב ירדו בשיעורים חדים, והפרשנים סיפקו לכך שורה של סיבות: בעיות בשוק הנדל"ן בסין, חשש מאינפלציה, מחירי ניירות ערך שהפכו לגבוהים מאוד, וגם ציפיות לתחילת סיומה של המדיניות המוניטארית הקלה של הבנקים המרכזיים. אנחנו נדבר על כך עם אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש – שגם מעריך שהעלייה בהיקף התחלות הבניה בישראל עשויה - לא תאמינו - לגרום להאטה בקצב עליית מחירי הדירות. נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שוב קרא אתמול לעולם להתאחד במאבק בקורונה ובמשבר האקלים. הוא גם קרא לגיבוש ברית עולמית של דמוקרטיות כדי להתמודד עם משברים גלובליים. אלא שבדרך לשם עולות לפחות שתי שאלות: האם הוא באמת מתכוון לזה, והאם הוא יכול להצליח ליצור ברית כזו בעולם כה מפולג שבו כל מדינה פועלת עבור עצמה. אנחנו ננתח את הקדנציה של ביידן עד כה עם נתנאל שלומוביץ, פרשן "הארץ" ומרצה לתקשורת באוניברסיטת חיפה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 22

33 min 11 sec

"האינטרסנטים", הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. הרשות למזון ותרופות בארה"ב, המוכרת יותר בשם FDA, הדהימה את העולם בסוף השבוע כאשר החליטה שכדאי לתת לבני 65 ומעלה חיסון בוסטר שלישי, אבל לא לאנשים צעירים יותר - וכך הקצינה את השיח הציבורי על החיסונים. האם ישראל צדקה או טעתה כאשר העניקה מנת חיסון שלישית לכל הציבור? האם ההחלטה של ה-FDA  צריכה לשנות משהו במדיניות הישראלית? והאם ההחלטה מחזקת או מחלישה את הטיעונים של מתנגדי החיסונים? אנחנו נדבר עם פרופ' רן בליצר,  ראש מערך החדשנות בקופת חולים כללית וראש קבינט המומחים של ׳מגן ישראל׳.  שר המשפטים גדעון סער, כמו גם ועדת השרים לחקיקה, אישרו הבוקר שהמחלקות הכלכליות בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובחיפה יורחבו משמעותית - כך שיכללו גם פשיעה פלילית כלכלית, הליכי חילוט, ותיקי הלבנת הון ומס מורכבים. הרציונל הוא יצירת תשתית קבועה ומהודקת של מערכת שיפוט מקצועית, אחידות ועקביות בפסיקה - וקיצור פרקי הזמן הכרוכים בטיפול בתיקים אלה. אלא שד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי שלנו, טוען כי חוק כזה יחסל את בית המשפט הכלכלי כפי הוא מוכר היום – והוא יסביר מדוע.  בארה"ב, ה-1% העשירים ביותר אחראים על 28% מסך העלמות המס. העלמות מגיעות אצל העשירים ל-55% מחבות המס, מול 1% בלבד אצל שכירים. לכן, משרד האוצר האמריקאי מבקש תקציבים נוספים לפקחי מס, וגם חוק שיאפשר לרשויות גישה לחשבונות הבנקים שלהם. ומה קורה בישראל? גם אצלנו מס הכנסה רוצה יותר מידע - אבל הפוליטיקאים תמיד מטרפדים את הניסיונות הללו. אנחנו נדבר על זה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 19

36 min 24 sec

היזם ערן שיר והמשקיע מייקל אייזנברג, מייסד קרן אלף, מנתחים בפודקאסט המרקרים את הגאות בענף ההייטק, את הסיבות לכך, המחירים שהיא גובה ומה שצפוי See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 14

46 min 40 sec

האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. רב גונדר קטי פרי, נציבת שירות בתי הסוהר, ספגה הרבה מאוד ביקורת על מחדל הבריחה של ששת המחבלים מכלא גלבוע, כולל קריאות מכל עבר להתפטרותה - ובצדק. אלא שלמען הצדק, ראוי גם לספר שהיא צריכה להיחשב לאחת הנציבות האמיצות שהיו לשב"ס מעולם. היא הראשונה שהישירה מבט לבעיות היסוד של הארגון - והעזה להתמודד איתן, למשל על ידי בניית כלא מתקדם ומודרני במגידו, במקום 4–7 מתקני כליאה ישנים שייסגרו - כולם מתקופת המנדט או מקום המדינה. מירב ארלוזורוב תהיה אתנו ותסביר מדוע זה לא קרה.  חברת אפל תציג היום בארה"ב את מכשירי האייפון החדשים שלה, אייפון 13, אבל במקביל לאופטימיות בדבר היקף המכירות של המכשיר החדש, לאפל יש בעיה גדולה. בסוף השבוע הכריע בית משפט בארה"ב בקרב שבין אפל לבין אפיק (EPIC) - יצרנית משחקי מחשב, בהם פורטנייט. להחלטה יש השלכות נרחבות על התחרותיות בתעשיית האפליקציות, על כיסם של הצרכנים ושל מפתחי האפליקציות – וגם על הרווחים של אפל. זה יכול לעלות לה במיליארדי דולרים מדי שנה.  כתב הדיגיטל שגיא כהן יסביר.   כל בעל עסק, קטן או גדול, שמגיש את הוצאות הדלק על הרכבים שלו, יחוייב כבר מחודש נומבר הקרוב להתקין דלקן - ולהגיש את ההוצאות על בסיס הדיווחים הממוחשבים שהוא מייצר. אחרת, מס הכנסה לא יכיר בהוצאות הללו. כמה זה עולה, מי יושפע מהמהלך והאם יש בו גם יתרונות.? דניאל שמיל, כתב הרכב, יענה על כל השאלות שלנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Sep 14

31 min 28 sec