Наукою по ковіду

Liga.Life

Щотижня кандидат медичних наук, MED GOblin Андрій Сем'янків готує огляди наукових досліджень про коронавірус, аби ви були в курсі найважливіших новин. Ведучим оглядів є Клятий раціоналіст Артем Албул.

Також редакторка LIGA.Life Ірина Андрейців спілкується з медиками та науковцями про найважливіші теми, які стосуються ковіду.

All Episodes

У останній частині розмови із Андрієм Сем'янківим (MED GOblin) говорили про таке:  Як розпізнати перші ознаки коронавірусу та як підготуватися до хвороби Як правильно користуватися пульсоксимектром З якого моменту треба стежити за киснем і повідомляти лікарю, що щось уже не так Як користуватися кисневими концентраторами

Jul 23

12 min 57 sec

Цього разу дізнавалися у Андрія Сем'янківа (MED GOblin) про таке: Як вакцини захищають нас і як впливають на ситуацію в суспільстві Ефективність вакцини на 50% і на 90% - що це означає?  Поєднання різних вакцин і що про це говорить наука

Jul 22

8 min 18 sec

Цього разу у розмові з Андрієм Сем'янківим (MED GOblin) дізналися про таке: Карта вакцинації в Україні та порядок щеплень для різних груп населення Антивакцинаторство як спосіб мислення Відмови вакцинуватися серед лікарів

Jul 21

11 min

У цій частині розмови із Андрієм Сем'янківим (MED GOblin) дізнавалися про таке:  Повторні інфікування на коронавірус і що ми про них знаємо ПЛР-тести та тлумачення лабораторних аналізів Скільки можна почуватися вільно, перехворівши на ковід

Jul 21

8 min 31 sec

У цій частині розмови з Андрієм Сем'янківим (MED GOblin) говорили про таке:  Як не наражати себе на небезпеку через втому від теми ковіду Сезонність коронавірусу та доцільність проведення масових заходів Штам Дельта - наскільки нам його слід боятися і як варто готуватися до нього За яких умов колективний імунітет - не міф

Jul 20

12 min 24 sec

У цьому випуску інтерв'ю з MED GOblin (Андрієм Сем'янківим) поговорили про таке:  Чи виправдане носіння масок у громадському транспорті Чи треба носити маски тим, хто вже вакцинувався

Jul 19

6 min 5 sec

У цьому випуску ми шукали відповіді на питання про вакцини в Україні і підготовку лікарень до осінньої хвилі ковіду від Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка. І у спілкування з журналістами йшлося про таке: Чому нам досі не їде обіцяна вакцина Ковішилд-Астразенека, яка застрягла в Індії Чому такі проблеми з визнанням вакцин CoviShield та CoronaVac у світі Чому частина українців не може видрукувати свої сертифікати про вакцинацію та чому система їх "не бачить" Чи вірить ще досі Ляшко в 10 млн доз до кінця літа Що збираєтеся робити Міністр з бабусями, дідусями, освітянами, медиками, які не хочуть, не довіряють щепленням?  Що зараз відбувається з відстеженням контактів, чому про цю систему в Україні забули? Як за літо МОЗ готує медичну систему до потенційного спалаху ковіду осінню Чи вистачить кисню в українських лікарнях, коли прийде нова хвиля хвороби

Jul 7

20 min 2 sec

Регулярно можна почути: "Через ковід всі показилися".  Нам так здається, чи таки щось в повітрі таке ширяє, окрім віріонів SARS-CoV?  Наукові джерела кажуть, що цього разу не здається. Як хвороба COVID-19, так і пандемічна ситуація погано і потужно діють на психіку, і це цілком закономірно. Чому, як та що з цим можна вдіяти? За допомогою наукових джерел пояснює біологиня та медична журналістка Дарія Озерна.

Jul 5

20 min 27 sec

На поширені запитання щодо правил вакцинації в Україні відповідає Марія Карчевич, гендиректорка Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я МОЗу. У цій частині - про те, хто може наразі претендувати на вакцину Файзер, чи бувають там залишкові дози для всіх охочих, за яким порядком щепитимуть колективи, заяви на щеплення яких подавали роботодавці, і чи можна чекати Файзер у центрах масової вакцинації.

Jul 3

7 min 40 sec

На поширені запитання щодо правил вакцинації в Україні відповідає Марія Карчевич, гендиректорка Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я МОЗу. У цій частині - про те, як розподіляють вакцини по країні, хто вирішує, кому яка вакцина поїде, чому цей розподіл по країні нерівномірний, який сімейний лікар легко може записати вас на вакцинацію, а для якого це буде “місія неможлива”.

Jul 3

10 min 57 sec

На поширені запитання щодо правил вакцинації в Україні відповідає Марія Карчевич, гендиректорка Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я МОЗу. У цій частині - про те, кого зараз щеплюють Астразенекою, що робити, коли вас не кличуть на другу дозу, і чи можна записатися на залишки цієї вакцини, щоб вколотися першою дозою Астразенеки.

Jul 3

9 min 38 sec

Цього разу, завдяки новинам із наукового світу, ми дізнавалися про таке: Що нового відомо про імунітет тих, хто перехворів?  Що кажуть нові дані щодо ефективності івермектину у лікуванні коронавірусної інфекції?

Jun 25

7 min 49 sec

22 червня МОЗ повідомило, що в Україні зафіксували два випадки коронавірусної хвороби, викликані новим штамом Дельта, так званим "індійським".  Так співпало, що напередодні цієї заяви ми взяли інтерв'ю в Ігоря Бровченка, фахівця із математичного моделювання ковіду в Україні, доктора математичних наук, члена-кореспондента Національної академії наук, який очолює групу науковців при НАН. Говорили про те, чого нам чекати цього літа і до чого готуватися восени. Вчений попереджував, що готуватися до нової хвилі потрібно уже зараз, зокрема, й через те, що Дельта зараз дуже активно поширився в Росії.

Jun 24

31 min 10 sec

Сьогодні ми знову оглянемо свіжі новини з наукового світу про таке:  Вакцинація дорослих захищає дітей? Що нового ми знаємо про мутації ковіду. Залежність сезонності та поширення хвороби.

Jun 18

7 min 36 sec

У цьому випуску ми знову оглянемо такі новини з наукового світу.  В яких місцях вищі ризики заразитися?  Вплив пандемії на використання антибіотиків. Про потенційно ефективний спрей від коронавірусної інфекції.

Jun 17

7 min 23 sec

У другій частині розмови із Федором Лапієм, головою Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, дорадчого органу при МОЗ, доцентом кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені Шупика, говорили про таке: Що робити вагітним під час вакцинації? Чи можна їм щеплюватися? Чи входять вагітні у групи з факторами ризику?  І що робити жінкам, які мають супутні патології - діабет або онкохвороби в ремісії? 

Jun 16

17 min 17 sec

Ізраїль днями почав вакцинувати від коронавірусу дітей від 12 років препаратом Comirnaty від Pfizer-BioNTech. І не лише він. Що це означає і чи варто чекати початку вакцинації українських дітей від ковіду, розпитали Федора Лапія, голову Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, дорадчого органу при МОЗ, доцента кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені Шупика.

Jun 14

16 min 47 sec

І сьогодні ми знову оглянемо свіжі новини з наукового світу. Хто має вищі ризики тяжкого перебігу ковід-19?  На що вказують антитіла після вакцинації?  Ризики громадського транспорту під час локдаунів.

Jun 7

8 min 33 sec

У перехворілих ковідом можуть бути такі поширені симптоми як головний біль, проблеми зі сном, відчуття туману в голові, важко сконцентруватися, а ще може не повертатися смак і нюх. Що з цим можна вдіяти власноруч, а коли треба йти до лікаря, розповіла директорка медичного центру R+ medical network, лікарка-неврологиня Олександра Щебет.

Jun 2

44 min 8 sec

Щоб померти через ковід, не обов’язково хворіти на ковід.  Ті, хто впевнений, що в часи пандемії ризики для здоров’я існують лише з боку коронавірусу - помиляються. У цьому дозволяє переконатися нещодавнє дослідження, яке, втім, стосувалося не нових даних. Про це та інші останні важливі дослідження про COVID-19 у новому випуску подкасту. 

Jun 1

8 min 27 sec

Сьогодні ми оглянемо свіжі новини з наукового світу про таке: Чи є сенс вакцинувати тих, хто перехворів.  "Протипаразитний" препарат Івермектин проти ковіду. Чи впливає група крові на перебіг хвороби. Нова інформація щодо "довгого" ковіду.

May 31

8 min 27 sec

У цьому випуску: Кінець надіям на реконвалесцентну плазму від перехворілих ковідом. Чи варто боятися нестероїдних протизапальних препаратів на кшталт Ібупрофену. Які ліки виявилися ефективними проти ковіду в стаціонарах.

May 24

7 min 44 sec

Як треба і не треба лікувати легку форму коронавірусу, наскільки нам потрібно додатково приймати цинк, вітаміни С та Д, а коли потрібні антибіотики. Соцмережі вже рік як перетворилися на поле бою самопроголошених медичних експертів з ковіду.  Українці викладають у соцмережах свої схеми лікування, які беруть на озброєння, і починають застосовувати на собі інші пацієнти. Люди з немедичною освітою без посилань на наукові дані радять іншим препарати, зокрема антибіотики. Поширеним аргументом є "А мені помогло!". Баталії точаться й між самими лікарями. Тому ми попросили пояснень у доказового лікаря-терапевта Руслана Буяновського, який понад рік очолював ковідний стаціонар медичної мережі "Добробут".

May 21

22 min 27 sec

Чотири свіжі новини з наукового світу, які вам варто знати. Що приховує еволюція коронавірусу? Амністуємо кажана. Як наука може послужити БАДам. А ще поговоримо про ковід і… пеніси! Який зв'язок між COVID-19 та імпотенцією. І останнє: навіть одна доза вакцин Файзера або Астразенеки має корисний ефект.

May 18

7 min 46 sec

Оглянемо три свіжих новини з наукового світу: Чи є антитіла показником захисту проти коронавірусу? Як вакцинація від ковіду впливає на літніх людей і наскільки може їх захистити? І який стосунок мають інші коронавіруси до COVID-19?

May 5

8 min 5 sec

Три свіжих новини з наукового світу, які вам варто знати. У світі почали дослідження ефективності вакцини проти ковіду серед дітей. Британські вчені вивчали, як протиастматичні препарати допомагають при лікуванні COVID-19. В Нью-Йорку зробили невеличке дослідження по російському Спутніку.

Apr 27

7 min 54 sec

Тромби після щеплень проти коронавірусу - чи варто боятися?  Про те, що кажуть наукові дані та чи варто відмовитися від вакцинації - у спецвипуску "Наукою по ковіду".  Огляд підготував кандидат меднаук Андрій Сем'янків, він же MedGоblin, ведучий - Артем Албул, Клятий раціоналіст.

Apr 20

7 min 31 sec

Випуск № 2. Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров’я 2016-2019 років, співзасновник Українського центру охорони здоров'я (UHC) в інтерв’ю Ірині Андрейців розповідає про: Чому весняний спалах ковіду був очікуваним? Чому він сильніший, ніж попередній, який був в Україні? Наскільки швидко ми можемо чекати нового спалаху? Де ми помилилися як країна у стримуванні пандемії? Наскільки уряд розуміє ситуацію з коронавірусом в Україні? Чому ми пасемо задніх у вакцинації від ковіду і як можна це змінити?

Apr 16

43 min 16 sec

Чотири нових дослідження по коронавірусу, які ви маєте знати.  Чи справді вакцина може нас захистити без вакцинації?  Що нам слід знати про ефективність вакцин проти ковіду?  Що нас захищає від нових варіантів коронавірусу?  І що означає нещодавно знайдена найбільша кількість мутацій, зареєстрована у SARS-COV-2?

Apr 12

8 min 37 sec

Що означає втрата запаху під час COVID-19? Наскільки протиепідемічні заходи - дистанція між людьми та маски - ефективні? Як довго може тривати "довгий ковід"? І як рівень освіти людини пов'язаний з її бажанням вакцинуватися?

Apr 5

7 min 58 sec

Випуск №1. Інтерв’ю про імунітет та коронавірус з професором Віктором Досенком, патофізіологом, генетиком, завідувачем відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України.  Ведуча - редакторка LIGA.Life Ірина Андрейців. Говоримо про: Що відбувається, коли вірус вперше потрапляє у наш організм? У кого імунітет справляється з вірусом на ура, а в кого - ні, і чому? Який тест на ковід краще робити: ПЛР, на антиген, чи ІФА? Що нам варто знати про клітинний імунітет і як він допомагає при ковіді? Що відбувається у нашому організмі після того, як ми подолали коронавірусну хворобу? Яка різниця між тим, коли вас вакцинують і коли ви перехворієте? І як невиправдане призначення антибіотиків може підірвати нам імунітет?

Apr 1

42 min 36 sec

Випуск №2. Чотири нових дослідження по коронавірусу, які ви маєте знати. Штати дозволять щепити своїх громадян Астразенекою?  Наскільки стійким є імунітет після ковіду і хто ризикує захворіти повторно? Чому нам варто знати, що коронавірус рекомбінується? І що каже нове дослідження про антитіла до хвороби?

Mar 30

7 min 5 sec

Випуск №1. П'ять нових досліджень по коронавірусу, які ви маєте знати.  Наскільки закриті школи впливають на успіхи в подоланні пандемії? Що каже нове дослідження про імунітет після перенесеної хвороби? Чи буде вакцинація менш ефективною у регіонах, де суттєво поширений ковід з новими мутаціями? Що показали дані історій хвороб понад 180 000 пацієнтів, хворих на ковід у Англії? І навіщо китайські дослідники ловили понад 20 видів кажанів, які мешкали в одній із китайських провінцій?

Mar 24

7 min 52 sec