Kdo umí, ten umí

Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

All Episodes

David Vích se zajímá o detektorovou archeologii. Detektor kovů využívá při prospekcích terénu, samozřejmě archeologických výzkumech, ale také se snaží o spolupráci s amatérskými hledači pokladů.

Sep 10

22 min

Boty začal šít vyučený švec Pavel Němec v roce 1992 v garáži svého rodinného domu v Proseči. Dnes tam spoluvlastní firmu se 70 zaměstnanci známou po celé Evropě, která denně vyrobí okolo 800 párů zdravotní obuvi.

Aug 20

28 min

Šikovných čalouníků, kteří dovedou renovovat stará křesla, pohovky nebo třeba sedačky do starých automobilových veteránů, není mnoho. Je to řemeslo, které vyžaduje obrovskou trpělivost.

Aug 13

26 min

Michal Widenský z Pardubic sbírá historické hračky. Rád je opravuje a také fotí. A to dost netradičním způsobem. 

Aug 6

19 min

Původní profesí byl námořník, pak ale Stanislav Baťa navázal na rodinnou tradici výrobců dýmek, která začala už v roce 1908. Dýmky tvoří ručně, nejraději z českého dřeva a každou z nich vezme při tom do rukou minimálně dvanáctkrát.

Jul 23

29 min

Sportovní rybáři nechytají ryby proto, aby si na nich pochutnali. Jejich cílem je ulovit obřího kapra, pokochat se jeho mohutností, vyfotit si ho a pustit zpátky do vody.

Jul 16

24 min

Před sedmi lety přesídlila z centra Prahy na horskou samotu. Spisovatelce Dance Šárkové jsou Krkonoše velkou inspirací a píše o nich i ve svých knihách.

Jul 9

28 min

Miroslav Tyč je dokumentaristou Paměti národa. Zachycuje příběhy lidí, které se odehrály v kulisách dějin dvacátého století.

Jul 2

22 min

Miluje literaturu, cestování a fotografování. Tyto tři koníčky se pak setkaly v unikátním projektu literárních toulek, kterému se pedagog a současný ředitel gymnázia Svitavy Milan Báča věnuje už několik desítek let. Vydal o něm už dvě knihy a chystá další.

Jun 25

31 min

Zvon svatého Martina v Holicích už rok pravidelně rozhoupávají novopečení zvoníci. Před rokem se v místní hospodě tři muži shodli na tom, že zvon v jediném kostele svatého Martina v Holicích mlčí už dost dlouho – více než dvacet let. Začali se tedy učit ručnímu zvonění. A přineslo to své ovoce. Zvon svatý Martin se teď rozléhá Holicemi každou neděli.

Jun 18

27 min

Pověsti z Proseče a okolí miloval už jako malý chlapec, když mu je vyprávěl jeho dědeček. Dnes jich má Svatopluk Václav Vobejda plnou knihu, kterou chystá k vydání. Napsal ji na tajemném místě uprostřed lesů svého rodného kraje.

Jun 11

30 min

Chcete-li vidět, jak se žilo na vesnici v 19. století, pak zavítejte do Regionálního muzea vesnice v Dolním Újezdu. Jeden ze zakladatelů muzea Zdeněk Holub má příběh ke každému exponátu.

Jun 4

26 min

Radim Urbánek je ředitelem Městského muzea v Ústí nad Orlicí. O sbírky se ale stará i doma. Svoji stodolu doslova zaplnil starými stroji i motory.

May 28

23 min

Profesionální stříhání psů je na rozdíl od stříhání lidí možné už od 20. dubna. Jsme národem pejskařů a projevilo se to i ve psím salónu v Pardubicích, kde jsme natáčeli pořad Kdo umí, ten umí těsně po otevření.

May 7

26 min

Nevidomá Jana Štrochová pomáhá lidem překonávat bolest. Je to fyzioterapeutka s výjimečným citem. Když má volno, věnuje se práci ve Sdružení vodicích psů, které založila. Je velmi aktivní, žije na sto procent.  Jak se orientuje v kuchyni nebo v šatníku? A co pro ni znamená její vodicí pes?

Mar 12

24 min

Před téměř deseti lety se Simona Chalupová stala ředitelkou Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Prkna, co znamenají svět, ale tak docela neopustila. Usiluje o to, aby v muzeu bylo víc divadla.

Mar 5

24 min

Etnografka Ilona Vojancová svůj život zasvětila studiu a hlavně prezentaci lidové kultury. Muzeum v přírodě Vysočina vede přes 20 let a stojí také za zápisem vesnických masopustních obchůzek Hlinecka na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.  

Feb 27

26 min

Vzdělání pro děti s lehčím, středním i těžkým mentálním postižením nabízí v Pardubicích škola v ulici Do Nového. Žáci se tam učí také podle osnov běžné základní školy, jen v pro ně potřebném tempu. A návštěva školy je těší často víc než obyčejné školáky.

Feb 20

28 min

Po 16 letech ve velké firmě skončil. S bratrem koupil historický dům poblíž vysokomýtského náměstí, který zrenovovali, nechali v něm galanterii a otevřeli kavárnu.  

Feb 13

21 min

Keramika litomyšlského výtvarníka Jiřího Dudychy je známá po celé republice. Bílé vázičky, šálky a svícny se zlatým nebo stříbrným zdobením krášlí mnoho českých domácností. Ale to je jen vrchol pyramidy, pod kterým se skrývá spolupráce celé rodiny Dudychů. Redaktorka Jitka Slezáková měla možnost poznat tuto rodinu blíž.

Feb 6

29 min

Začalo to jednou domácí kočkou. Pak přicházely další a další. Dnes na zahradě a v domě manželů Tauberových v Chocni žije více než devadesát koček. Protože jim zkrátka chyběl domov.   

Jan 30

25 min

Ještě jim třeba ani nebylo třicet a už vydávají knihy. Nebo se ani po několika desítkách let nevzdali svého snu stát se básníkem, spisovatelem. Představujeme vám literární talenty z Pardubického kraje: Přemysla Krejčíka, Anetu Krejčík Plškovou, Zuzanu Martínkovou a Reginu Podávkovou.

Jan 23

30 min

Marcela Průchová je aranžérkou výloh už 40 let. Po vyučení měla na starost pětadvacet obchodů a jejích výzdobu měnila každé tři měsíce. Bohužel obchodů s klasickými výlohami ubývá, a tak ubývá i práce pro aranžérky.  

Jan 20

23 min

Výtvarníci Ivan a Jana Baborákovi žijí v bývalém statku v Přestavlkách u Chrudimi. Ivan má ateliér v horním patře, Janino království je dole.  Obrazy a fotografie Ivana Baboráka jsou známé nejen v České republice. Jana se zase prosadila výrobou loutek, panenek, a v poslední době ji nejvíc baví šití šatů s originálními malbami.

Jan 9

25 min

V celostátní pěvecké soutěži v roce 1957 zvítězil nad Juditou Čeřovskou i Karlem Gottem. Josef Sochor se ale ani pak nestal zpěvákem z povolání a zůstal věrný Pardubicím. Přesto ale stále vystupuje a na svém kontě už má přes 20 alb.

Jan 2

29 min

Antonín Forbelský je nejvyšším duchovním správcem pardubického okresu, zároveň působí velmi skromně a civilně. Může za to i jeho velký koníček, fotografování? Jeho fotoarchiv je vlastně archivem nejen jeho života, ale i života společnosti kolem něj.

Dec 2019

30 min

Betlém obřích rozměrů vzniká v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Je to soubor několika betlémů, které se našly po původních německých obyvatelích na půdách svitavských domů. Lidé se v době adventu mohou přijít podívat, jak tento unikát rozkvétá pod rukama zkušených restaurátorů.

Dec 2019

27 min

Kouzelnice Vendula Horáková je už 18 let civilní profesí tisková mluvčí pardubických hasičů. Že je to žena výjimečná dokazuje i fakt, že před nedávnem získala ocenění Žena regionu Pardubického kraje.

Nov 2019

24 min

Regína Gauglitz pracovala v minulosti ve velké korporátní firmě s dobrým finančním zajištěním. Spokojená ale nebyla. V hlavě měla totiž svůj sen. Mít jednou svou vlastní cukrárnu. Po mateřské dovolené si tento sen splnila. Před třemi lety otevřela v Chrudimi farmářský obchod a cukrárnu Královské dobroty. Ale rozhodně to nebyla a není procházka růžovým sadem.

Nov 2019

30 min

 Jednou jsi nahoře, jednou dole. Když k tomu drncání přičtete řvaní motoru i navigátora, jste už blízko našeho tématu, a tím je Truck Trial. V Přelouči máme několikanásobné mistry Evropy v tomto automobilovém sportu. 

Nov 2019

26 min

Velkou inspirací byla krejčové její babička, která jí také naučila šít. I když cesta Lenky Čeřovské k vysněné krejčovině nebyla přímá, už skoro 25 let se s láskou věnuje tomuto řemeslu, dnes v původně prvorepublikovém salónu.

Nov 2019

28 min

Muzejnici Soňu Krátkou jsme zastihli v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě s kladívkem v ruce. Právě připravovala výstavu Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě. Naprosto vyvrátila teorii o tom, že muzejník má sedavé zaměstnání.

Nov 2019

25 min

Nikole Koubkové je 25 let, přesto cvičí psy už 15 let. Začala se svým prvním psím kamarádem, labradorským retrívrem. Objevila v sobě velký talent, třeba ve výcviku takzvaného dog dancingu. Ten už několik let učí i na své Psí akademii.

Oct 2019

26 min

Pavel Křepelka momentálně se svou partou lesních dělníků těží dřevo v lesích mezi Chrastí a Hlinskem. V současnosti má spoustu práce.

Oct 2019

26 min

Základní umělecká škola v Pardubicích slaví sto let od svého založení. Zpočátku fungovala jako hudební škola, výtvarný obor byl otevřen až v roce 1961.

Oct 2019

21 min

Galerie, divadelní sál, ale i park, náměstí, restaurace a kavárny vzniknou v prostorách Automatických mlýnů v Pardubicích. Národní kulturní památka navržená Josefem Gočárem se stane dalším společenským centrem města. Živo je tam ale už teď.

Oct 2019

28 min

V dnešní době je opravdu problém najít poctivého truhláře, který co slíbí, to udělá. Truhlář Tomáš Spálenský se svými spolupracovníky patří mezi takové rarity. Natáčeli jsme u něj v dílně, kterou vybudoval v bývalém cukrovaru ve Slatiňanech.

Sep 2019

23 min

Znáte pojem Českotřebovská keramika? Jejím autorem byl Ladislav Šich. Známý umělec, tramp a muzikant, kterého znal v České Třebové snad každý.

Sep 2019

26 min

Když fotí svatby, nesmí s odevzdáním práce příliš otálet. Dvakrát se mu totiž stalo, že než fotky dovezl, novomanželé už spolu nežili.

Sep 2019

24 min

Jeho předkové byli drobní zemědělci a chovatelé koní. Jen, co to šlo, se pak sám kovář a podkovář Josef Mlynář vrátil zpět k práci na rodinném statku a ke koním. Pro milovníky těchto zvířat pořádá každé září od roku 1999 v Borové Formanský den.

Sep 2019

27 min

„Tady bydlí kočka a její služebnictvo,“ vítá příchozí nápis na dveřích domu Moniky Netolické. Vypovídá to velmi dobře o kočičí povaze, o které dokáže tato chovatelka koček mluvit mnoho hodin. Sama jich má doma 14 dospělých a ročně navíc okolo 15 koťat.

Jun 2019

31 min

K létu patří koupání. Ve speciálním vydání pořadu Kdo umí, ten umí jsme se zeptali odborníků z Aquacentra Pardubice, jak udržet vodu v bazénech čistou. Hodně pro to mohou udělat sami návštěvníci.

Jun 2019

27 min

Kapitán Polák je na vodě od roku 1977. Jezdil na zahraniční plavbě a později na chvaletické relaci, kdy proti proudu Labe přivážel uhlí do elektrárny. V roce 1995 chvaletická elektrárna od říční dopravy upustila, nejeden kapitán tenkrát zůstal bez práce. Někteří odešli do zahraničí, jiní zůstali v českých vodách. Kapitán Václav Polák zakotvil v pardubickém přístavišti.

Jun 2019

24 min

Říká se, že v měsíci červnu je tráva nejzelenější a nejšťavnatější z celého roku. A taky hodně rychle roste, stejně jako stromy a keře. Tak vám třeba přijde vhod pár informací přímo od zdroje.

Jun 2019

28 min

Herečka Východočeského divadla Pardubice Jindra Janoušková nastoupila do angažmá v roce 1979. Říká, že bez divadla by umřela. Myslet na to, že je vlastně už v důchodovém věku, nemá čas. K divadlu si navíc pořídila cukrárnu.

May 2019

29 min

První loutku vyřezal Oskar Podávka před dvaceti lety pro svou dceru jako řezbář samouk. Řezbařina se ale brzy stala jeho vášní i profesí. Několik let pořádal řezbářská sympozia na Křivoklátě a spoluzaložil tradici řezbářských dnů na hradě Svojanov.

May 2019

29 min

Je vyučený klempíř, ale jak sám říká, práce ho přinutila naučit se tucet dalších řemesel. I proto, že tam nahoru se každému nechce.

May 2019

22 min

Hana Binková je chrudimská zdravotní sestra, která jezdí s rychlou záchrannou službou. Je to stresující povolání. Není tedy divu, že doma pak sbírá bylinky a vaří z nich čaje, které pomáhají nejen jí.

May 2019

33 min

Napsala knihu o tabákové továrně v Lanškrouně a do Králík umístila děj svých detektivek. Historička a spisovatelka Marie Macková má ráda dějiny východních Čech, 19. století a jeho úředníky. Myslí si, že by se u nich mohli inspirovat i ti dnešní.

Apr 2019

31 min

Manželům Davidovi a Andree Jakubcovým se před rokem a půl obrátil život vzhůru nohama. Z technika se stal kuchař a ze zahradnice cukrářka. Začali vařit v Jídelně U tří vegetariánů v Ústí nad Orlicí.

Apr 2019

27 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.