Kariérní příběhy

Lucie Vaclavkova

Rozhovory se ženami o jejich kariérní cestě, překážkách, spokojenosti a ladění práce s rodinou.

Lucie Václavková je kariérová poradkyně a vypravěčka kariérních příběhů. Pomáhá ženám udržet a rozvíjet kariéru, ať už se rozhodnou pečovat o rodinu, jít do zaměstnán

All Episodes

S Alicí jsme natáčely na dálku, výsledkem je něco mezi rozhovorem a standupem :) O čem to bylo? - o krizích v podnikání, - spolupráci s partnerem, - hledání svého já a osobním rozvoji, - práci s dětma v karanténě a jejím KPZ videu, - militantním optimismu a vzájemné podpoře. Alice Kavková je herní archeoložka, autorka hry 4 Kavky a knihy Retrohraní. Taky máma 2 dětí, vystudovaná herečka a bývalá dlouholetá redaktorka v televizi. Na rodičovské začala psát blog Maminátor začala učit své děti hry jejího dětství, točila videa a sdílela je. Jedno video se skákáním gumy jí změnilo život. Mělo pouhých 50 vteřin, ale vzbudilo takový zájem, že se retrohrám začala věnovat profesionálně.

Apr 4

38 min

Michaela Holišová jako bývalá manažerka a současná koučka, lektorka a mamka 3 dětí začala hledat spojení mezi vedením lidí ve firmách a rodičovstvím a napsala o tom knížku Rodič leader. Říká, že nežijeme dva oddělené životy (rodinný a pracovní), ale máme jen jeden život. Povídaly jsme si o tom, jak zjistit na čem nám vlastně záleží, určit si priority, domluvit se s dětmi a vytvořit si aspoň trochu klidu na práci. S Míšou jsem už před pár týdny natočila její příběh, ale než jsem ho pustila do světa, přišla karanténa a totální změna situace. Dohodly jsme se, že si popovídáme znovu a zaměříme se na to, co je teď právě důležité pro nás rodiče, obzvlášť mámy.

Apr 4

26 min

Eva Hankusová je datová analytička, projektová manažerka a lektorka. Eva svoji kariéru začala u státního dopravce, prošla technologickou start-upem, pracovala pro velkou nadnárodní společnost. Během rodičovské dovolená spoluzakládala a řídila komunitní centrum Včelí úl, potom svoji profesní dráhu pootočila úplně jiným směrem. U Czechitas absolvala kurz zaměřený na datovou analytiku, dnes pracuje pro společnost COLOURS_OF_DATA a lektoruje kurzy pro Czechitas. Její motto: "Nemusíte být dobří na začátku, ale musíte začít, abyste byli dobří." Povídali jsme si o její cestě, co ji která práce přinesla, a jak náročné bylo provést během relativně krátkého času takhle velkou změnu. Také samozřejmě o tom, jak se jí to všechno podařilo zvládnout, když je maminkou dvou malých holčiček. Co se dozvíte: - co měla ráda "malá" Eva - proč Eva místo IT studovala ekonomii - kde sbírala první profesní zkušenosti - jak se jí líbilo ve státním dopravním podniku, start-upu i nadnárodní korporaci - proč se rozhodla založit komunitní centrum pro rodiče a kdy se rozhodla tento projekt opustit - co ji zavedlo do Czechitas a k datové analytice - jaký vliv měly děti na její kariéru a život - jak byl přechod do nového oboru a co ji pomohlo tuto změnu zvládnout

Dec 2019

54 min

Klára Smolíková je spisovatelka, scenáristka komiksových příběhů, publicistka a také lektorka. Od studií ji zajímala popularizace , věnovala se environmentální, multikulturní, estetické a mediální výchově, a muzejní pedagogice. Nejvíce knih představují právě učebnice a metodické materiály. Do současnosti napsala více než 40 knížek pro děti a mládež, k tomu pořádá besedy ve školách a knihovnách.

Oct 2019

76 min

Olgu živí copywriting, content marketing a také učí ostatní dobře psát. Příležitostně pořádá workshopy pod hlavičkou copyherna. Má za sebou studium na vysoké škole, 20 let praxe s výukou a překlady, copywritingu se věnuje posledních 6 let. Povídaly jsme si o její cestě ke copywritingu a nejrůznějších překážkách, které během své kariérní cesty musela překonat. Po rodičovské dovolené začínala v novém oboru a také se musela vypořádat z rozchodem s partnerem. Její motto: „Oblékám smysl do slov“.

Aug 2019

62 min

Věrka Koukalová je marketingová a HR managerka, která se posledních 10 let věnuje on-line marketingu, komunitám a také managementu štěstí. Jak sama o sobě říká, od smažení hranolek v McDonaldu se dostala do přední české marketingové agentury H1, následoval Google, agentura Fragile, startup Robeeto a mezi tím také školila jako Google Parters Trainer pro start-upy. Aktuálně je na mateřské dovolené se svojí mladší dcerou, pořádá komunitní akce pod taktovkou Google User Group a také do Čech přivedla program Women Will, který pomáhá nejen ženám podnikatelkám a manažerkám.

Jun 2019

58 min

Martina Koláčková je externí HR business partner. Jak sama říká, učí firmy i jednotlivce, jak prodat svoji jedinečnou hodnotu. Pro firmy dělá HR marketing, hledá lidi do týmu, lidem pomáhá se sebeprezentací na trhu práce. Vytvořila kurz grafiky pro personalisty, ve kterém spojuje personalistiku se svoji vášní pro grafiku. Pro lidi hledající práci pak napsala 3 příručky, které jim mají pomoci najít práci podle vlastních představ. Martina se v HR pohybuje přes 12 let, má zkušenosti z personálních agentur (Adecco, Manpower) i interního náboru. Na volné noze je posledních pět let. V první části rozhovoru jsme si povídaly o hledání práce, konkrétně o tom: - kde děláme nejčastěji chyby při hledání práce, - co můžeme dělat při návratu z rodičovské dovolené nebo po delší pauze, abychom zvýšili naše šance, - co dělat, když chceme práci na částečný úvazek, - jak vyjednávat o mzdě/platu,  - jak řešit a prezentovat změnu profese, - co vidí jako největší problémy současného HR. V druhé části (od 32 minuty) jsme se bavily o kariérní cestě Martiny:  - proč se rozhodla zrovna pro HR, - její cesta z personálních agentur do interního HR, - proč se rozhodla jí na volnou nohu, - kde byla nejvíce spokojená.

May 2019

66 min

Alena Kolovrátková se více než 10 let věnuje projektovému řízení v oblasti logistiky, strojírenství, energetiky a stavebnictví. Během své kariéry například plánovala výrobu spodního prádla, pracovala jako projekťák pro přestavbu dieslových motorů na duální provoz, řídila dodávku unikátního kompresoru do Íránu nebo výstavbu rodinného domu. Získala bohaté zkušenosti při vedení projektů po celém světě, v současné době je na volné noze a své aktivity zaměřuje hlavně na malé a střední firmy. Také je hodně aktivní v místní komunitě a zapojila se do komunální politiky. O čem jsme si povídaly? - co ji přilákalo do technického oboru, - jak získávala během let zkušenosti jako projekťačka, - jaké je to pracovat v oboru, kde převažují muži, a co mohou holky vnést do spolupráce, - o začátcích na volné noze, - proč se rozhodla jít do komunální politiky, - jak se jí podařilo zvládnout náročnou práci s rodinou, - jestli bylo náročnější  pracovat s dětmi jako zaměstnanec nebo na volné noze.

Mar 2019

57 min

Ivana Štefková spojila svoji kariéru s neziskovým sektorem. Řadu let se věnovala sociální práci - v roli sociálního pracovníka, metodika i manažerky organizace. Dnes působí v pražském Impact Hubu, kde v rámci akcelerátorů pečuje o sít profesionálů v akceleračních programech pro start-upy, sociální podniky a neziskovky. Sama o sobě říká: "Mám takovou seznamku - propojuji ty, kteří mění svět, s těmi, kteří je na této cestě rádi podpoří." Ivana málem nepřežila příchod svého prvního dítěte na svět a několik měsíců se potýkala s psychickými problémy. Naštěstí se jí podařilo vrátit svůj život do běžných kolejí, navázala vztah s dcerou a dokonce se vrátila do práce i dokončila svá studia. O čem jsme si povídaly? - v čem spočívá její práce, - v čem vám mohou být užitečné inkubátory a akcelerační programy, - jaké je poslání Impact Hubu a proč je lepší být členem coworkingu než mít někde jinde sám kancelář, - jak se Ivaně podařilo získat práci v Impact Hubu a udržet si tam práci i po narození syna, - jak funguje její spolupráce s Impact Hubem a jak se ji pracuje v neformální firemní kultuře, - co jí nejvíc baví na její práci a co ne, - jak ji pomohly zkušenosti z předchozí práce, hlavně ze street-worku, - jaká byla její cesta k sociální práci a jak jí pomohlo studium na vysoké škole, - jak se měnila její práce v neziskovce, pro kterou pracovala, - v čem vidí výhody a nevýhody práce v neziskovém sektoru, - jak ji pomohla Leadership akademie od Spiralis - co dělala, když se jí narodily děti, - o jejích psychických problémech po narození dcery, pobytu v nemocnici a návratu do běžného života, - o práci při dětech, co jde a co naopak moc nefunguje.

Jan 2019

40 min

Romana Voříšková (dříve Sudová) po gymnáziu vystudovala anglickou filologii a tělesnou výchovu na Univerzitě Palackého. Během studia vycestovala na 3 semestry do zahraničí. Po kratší korporátní zkušenosti zběhla do světa startupů. V projektu bezrealitky.cz se věnovala PR a Marketingu, pak spolu s Tomášem Čuprem a Petrem Bartošem založili Slevomat, kde měla na starosti zajišťování a dohled nad nabídkami, které portál nabízel. Po velmi intenzivní spolupráci se rozhodla jít vlastní cestou a založila firmu Ve výloze, která se věnuje propagaci a osvětě visual merchandisingu a tvorbě krásných funkčních výloh. Aktuálně se Romana věnuje především rodině, v příštím roce se chystá znovu začít více pracovat. Co se z rozhovoru dozvíte: - podle čeho si vybírala obor studia a jaké byly její pracovní začátky - jak se dostala ke své práci v projektu Bezrealitky.cz, Slevomat.cz a jaká byla její role v těchto projektech - jaký byl rozdíl v práci pro startupy a v korporátní společnosti - co jí vedlo k založení vlastní firmy a proč se rozhodla zrovna pro visual merchandising a výlohy - kolik investovala a jestli by dnes něco udělala jinak - jak se vyvíjelo zaměření její firmy - jak se její podnikání změnilo s narozením dětí - co pro ni bylo v podnikání nejobtížnější - jaký má pracovní režim dnes, co aktuálně dělá a jaké má plány do budoucna.

Dec 2018

57 min

Bohdana Goliášová je přes deset let na volné noze, dnes jako lektorka a mentorka podporuje rukodělné tvůrce. Vytvořila pro ně vlastní výukovou platformu Tvůrci v praxi a své zkušenosti sdílela například také v rámci projektu ArtBees. Říká o sobě, že ji fascinuje podnikání v nepravděpodobných oborech. Bohdana vystudovala lesnickou fakultu, po té řadu let cestovala. V zahraničí vyzkoušela řadu profesí od výroby karnevalových kostýmů, přes výrobu šperků až po práci v laboratoři. Zjistila přitom, že pro ni dráha zaměstnance není a začala podnikat. Vytvořila vlastní techniku výrobky šperků "tepaná krajka", kterou pro velký zájem začala učit další tvůrce. Později přidala kurzy podnikání v rukodělné tvorbě, kde lidem předává nasbírané zkušenosti. Z našeho rozhovoru se dozvíte: - jak nastavení v rodině a náročná škola naučily Bohdanu hledat nové cesty a neotřelé strategie k překonávání problémů, - co ji dalo cestování po světě a čím se během svých cest živila, - jaké práce a zaměstnání vyzkoušela, a proč se raději rozhodla podnikat, - jaká byla její cesta k vlastní tvorbě a vytvoření originální techniky výroby šperků, - jaké byly její začátky na volné noze a jak si poradila s výkyvy příjmů, - o rozjezdu kurzů "tepané krajky" a kurzech o podnikání v rukodělné tvorbě, - jestli se dá prodejem vlastní tvorby uživit a s čím se nejčastěji začínající tvůrci potýkají, - jak se změnilo Bohdanino podnikání po narození syna, - jaký má dnes pracovní režim a jak zvládá svoje podnikání rozvíjet, když má k dispozici jen pár hodin týdně.

Nov 2018

56 min

Lucie Krausová je ekonomka, účetní a lektorka, která o sobě říká, že ráda kombinuje práci s čísly a pomoc druhým. Věnuje se účetnictví neziskových organizací a poradenství začínajícím podnikatelům a rodičům. Lucie vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Svoje první zkušenosti sbírala v divadle Na Zábradlí, kde jako studentka začínala v šatně a časem se vypracovala až na pozici ekonomky divadla. Po narození dětí se dál věnovala své profesi, spolupracovala s rodinným a komunitním centrem Mumraj (dříve RC Mum) a postupně rozjela vlastní podnikání. Z našeho rozhovoru se dozvíte: - jak se dostala Lucie ke svému oboru a získala první práci, - proč má ráda svoji práci a jaký v ní vidí smysl (pro sebe i ostatní), - v čem ji pomohla práce pro rodinné a komunitní centrum Mumraj, - jak začala podnikat a získala první klienty, - o problémech, které při rozjezdu podnikání řešila ona sama i její klienti, - o programech a aplikacích, které používá,  - jak pracovala, když byly její děti velmi malé a "nehlídatelné", - jaký má dnes pracovní režim se třemi dětmi.

Nov 2018

40 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.