Leonardo Plus

Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

All Episodes

Vesmírný teleskop Jamese Webba je přelomové zařízení, které určí, jak bude vypadat následující desetiletí v astronomii. Kdy se konečně vydá do vesmíru? Co nového se děje na Mezinárodní vesmírné stanici? Hostem je popularizátor kosmonautiky Dušan Majer. Moderuje Ondřej Novák.

Sep 20

50 min

Mitotam je preparát, který léčí nádorová onemocnění. Jde o jednu v z nejnadějnějších látek současnosti, protože přímo zasahuje mitochondrie rakovinných buněk. Biochemik Jiří Neužil, který lék vyvíjí, plánuje, že druhá fáze testování se bude, stejně jako ta první, odehrávat v českých laboratořích.

Sep 20

50 min

Jak dnešní mladá generace vnímá osobní zodpovědnost? Jak se vztahuje ke generaci starší?  A za jakých podmínek je možná vzájemná mezigenerační tolerance v současné éře technologického boomu?

Sep 6

50 min

Miloslav Novák, archivář specialista Českého rozhlasu, dokáže vdechnout nový život starým fotografiím. Podílel se také na digitalizaci filmů v zahraničí, včetně snímků legendárního Federika Felliniho. Moderuje David Šťáhlavský.

Aug 30

50 min

„Globální boj za záchranu biodiverzity prohráváme a přes všechno úsilí děláme příliš málo a příliš pozdě,“ tvrdí host Leonarda Plus, biolog, teolog a etik Marek Vácha.

Aug 28

50 min

Mobilní aplikace, které používají data s družic pro předpověď počasí na nejbližší hodiny, považuje letecký meteorolog Petr Dvořák za nedůvěryhodné.

Aug 16

50 min

Ne nadarmo se říkalo zemědělským statkům grunt, přičemž půda je jeho základním kamenem. Jaký vztah k půdě má moderní člověk a jak se liší od vztahu našich předků?

Aug 12

50 min

„Po minulých týdnech ztratil hrubý domácí produkt (HDP) jako makroagregát v podstatě absolutně význam,“ konstatuje v Leonardu Plus Davida Šťáhlavského národohospodářka a členka Rady České televize Hana Lipovská.

Aug 8

54 min

Od konce druhé světové války uplynulo už tři čtvrtě století. Jaký odkaz válka zanechala? Dá se vůbec hodnotit jako uzavřená kapitola lidských dějin? Moderuje Ivan Malý.

Jul 26

50 min

Zatímco kosmická loď Crew Dragon americké soukromé společnosti SpaceX sklízí ovace za úspěšné doručení lidské posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), konkurenční projekt společnosti Boeing pod názvem Starliner na své úspěchy ještě čeká. Jak se zatím vede Boeingu v boji o dobývání vesmíru?

Jul 25

50 min

Vyměnit oblíbené moře za dovolenou po republice není podle psycholožky Magdaleny Frouzové jen otázkou rozhodnutí. Musíme se také přizpůsobit. Proč a jak? Moderuje Eva Kézrová.

Jul 12

50 min

Obětmi 2. světové války, od jejíhož konce uběhlo 75 let, se staly desítky milionů lidí. Přenáší se trauma těch, kteří trpěli a přežili, na další generace? Hostem Leonarda Plus je psychiatr Tomáš Rektor.

Jul 5

50 min

K Marsu letos v létě vydají hned tři sondy. Americká sonda Perseverence dokonce na povrchu vysadí vozítko s malou autonomní helikoptérou. Ta se stane prvním strojem svého druhu, který bude létat mimo planetu Zemi. Hostem je popularizátor kosmonautiky Dušan Majer. Moderuje Ondřej Novák.

Jun 28

50 min

Gregor Johann Mendel (1822 – 1884) položil základy genetiky, jednoho z nejdůležitějších oborů 20. století. Narodil se před bezmála dvěma stoletími.

Jun 21

50 min

Koronavirus omezil dopravu a průmysl, díky čemuž klesly i emise skleníkových plynů, vyčistilo se ovzduší i voda. Přibylo ale také plastových odpadů, pytláctví a kácení pralesů. Jak ještě doznívající pandemie dopadla na naše životní prostředí a co nám řekla o našem vztahu k přírodě?

Jun 14

50 min

Amerika se vrátila do vesmíru. Tak popisují světová média úspěšný start lodi Crew Dragon s lidskou posádkou. Jde o první úspěšný start Američanů z americké půdy pomocí americké lodě od roku 2011.

Jun 7

50 min

Jak se koronavirová krize odrazí v životě společnosti a v hodnotovém žebříčku každého z nás? Nejen o tom hovoří host jediné české stanice mluveného slova a pořadu Leonardo Plus geolog Václav Cílek.

May 31

50 min

Epidemiologická situace se sice pomalu vrací do normálu, ale vypadá to, že lidé budou žít jinak než před příchodem onemocnění covid-19.

May 24

49 min

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumají v Krkonoších, jak v místních podmínkách probíhá opylování rostlin. Výsledky pak srovnají s údaji, které nasbírali v africkém Kamerunu. Moderuje Ondřej Novák.

May 17

50 min

Koronavirová opatření se pomalu uvolňují a společnost se zvolna vrací k normálu. Bude to ale život jako dřív? Jak se koronavirová zkušenost promítne do našeho života a psychiky? Jak ovlivní naše vztahy a budoucnost?

May 12

50 min

Kolik toho už vědci vědí o původu nového koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19? Hostem Leonarda Plus je biolog a genetik Jaroslav Petr.

May 3

50 min

Co bude s naší i světovou ekonomikou a co vše se změní, až koronavirová pandemie ustoupí? Měli bychom se bát hospodářských dopadů? „Mnohem horší než jakékoliv vládní opatření a jakýkoliv virus je pandemie strachu,“ říká v Leonardu Plus národohospodářka Hana Lipovská.

Apr 28

50 min

I když zatím nevíme, jak dlouhý ještě bude boj s koronavirem, je jisté, že život se nevrátí do úplně stejných kolejí. Změníme se my, nebo dokonce i svět kolem nás?

Apr 23

49 min

Pandemie koronaviru zasahuje do životů lidí na celém světě. Zastavil se společenský život i ekonomika, kterou podle odborníků čeká krize. Jak se s tím česká i světová společnost vyrovná a co nás pandemie může naučit nového?

Apr 17

49 min

Unikátní vila měla stejně pohnutý osud jako její původní majitelé. Nakonec se ji podařilo jejich potomkům na poslední chvíli zachránit a vzkřísit její krásy. Jednou ze dvou staveb zakladatele moderní architektury v Praze vás provede historik architektury Zdeněk Lukeš s Markétou Ševčíkovou.

Apr 10

50 min

Zaměříme se i na prvorepublikové vily, které za totality obsadili komunističtí funkcionáři. Moderuje Markéta Ševčíková

Apr 5

48 min

Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 doslova ochromila svět. Lidí v dobrovolné či nucené karanténě celosvětově přibývá a s tím i nové výzvy, jak překonat tuto nezvyklou situaci nejen jako jedinec, ale jako rodina nebo komunita.

Mar 30

49 min

Pandemie koronaviru dopadá nejen na všechny pozemské aktivity, ale ovlivňuje i vesmírné ambice lidstva. Jak nákaza ovlivňuje světový kosmický průmysl?

Mar 25

50 min

Řeky se v historii výrazně změnily od rovných rozvětvených kanálů přes meandrující toky až po upravovaná koryta. To nezůstalo bez následků: musíme čelit povodním i suchu. 

Mar 15

51 min

Co je to editace DNA a jaká především etická rizika tato technologie přináší? Hostem Leonarda Plus je přírodovědec, bioetik a teolog Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Mar 15

50 min

Koronavirus má na svědomí celosvětově tisíce obětí a další přibývají. Několikanásobně více lidí se ale už uzdravilo. Jak se bude virus dále šířit a daří se najít účinné léky či vakcíny? Hostem Leonarda Plus je Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Mar 9

50 min

Evropská komise se rozhodla, že investuje 100 miliard eur na přechod ke klimaticky odpovědnému hospodářství a ústup od hnědého uhlí. Můžeme v tomto případě mluvit o ekoměně?

Feb 29

50 min

Jméno ekonomky Masarykovy univerzity v Brně Hany Lipovské se ještě docela nedávno skloňovalo v souvislosti se sporným výrokem o nepotřebnosti veřejnoprávních médií. Česká biskupská konference ji navrhuje do Rady České televize. Přes snahu 19 senátorů prošla do druhého kola volby. 

Feb 22

8 min

V roce 1971 založila skupina francouzských lékařů a novinářů nezávislou mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic, která poskytuje zdravotnickou pomoc tam, kde je jí třeba. Hostem Leonarda Plus je ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Feb 21

49 min

Papírovou, nebo snad raději bavlněnou tašku místo té plastové? Otázka, jak se nejen jako spotřebitel rozhodnout ekologicky správně, není vůbec jednoduchá, vysvětluje v pořadu Leonardo Plus enviromentální analytik Vojtěch Kotecký.

Feb 16

50 min

Chytré mobilní telefony, internetové služby a sociální sítě nás dnes doprovázejí na každém kroku a jsou neoddělitelnou součástí života mnoha z nás. Kdy jde o užitečný nástroj a kdy už o závislost?

Feb 2

50 min

Spolu s historikem Zdeňkem Lukešem se podíváme do čtvrti s dělnickou pověstí, kde je ale spousta perel secese i funkcionalismu, včetně prvorepublikových vil, které za totality obsadili komunističtí funkcionáři. Moderuje Markéta Ševčíková.

Jan 26

48 min

K jak velkému blahobytu se Evropa i Česká republika propracovala a jak ovlivňuje to, jak nahlížíme společenské i politické dění? Hostem Leonarda Plus je ekonom Tomáš Sedláček. 

Jan 12

50 min

Celé 20. století bylo ve znamení rozpadu velkých mocností jako Britské impérium, Rakousko-Uhersko, ale později také Sovětský svaz nebo Československo. Jaké bude v tomto ohledu 21. století?

Jan 12

50 min

Na Mezinárodní vesmírné stanici a ve vývojářských dílnách firem SpaceX a Boeing, které vyrábějí lodě pro astronauty. Mise na Měsíc a k asteroidům. Moderuje Ondřej Novák

Dec 2019

50 min

Epidemiolog a vakcinolog Rastislav Maďar věnuje velkou část svého času také konkrétní humanitární pomoci. Je zakladatelem československého sdružení International Humanity, které v roce 2015 otevřelo ve venkovské oblasti na východě Malawi nemocnici. Jaké to je, léčit přímo v Africe a pro změnu v roli pediatra?

Dec 2019

50 min

V Česku je nejvíc psů a koček na obyvatele v Evropě. Host: veterinář Dominik Vlach. Moderuje Veronika Paroulková.

Dec 2019

49 min

Kmenové buňky jsou fenoménem moderní doby. Mají schopnost obnovy orgánů, ale v lidském těle jsou vzácné. A získat je je velmi složité, v případě těch z lidských embryí i eticky sporné. Přesto jsou v řadě zdravotnických zařízení nabízeny jako účinná pomoc proti široké škále nemocí. Jaký je současný stav našeho poznání o kmenových buňkách?

Dec 2019

51 min

Jak se proměnily za 30 let svobody naše hodnoty? Nepřiblížily se až příliš k ekonomické hodnotě? Hostem Leonarda Plus je psychoterapeutka Magdalena Frouzová.

Dec 2019

50 min

Kdo je člověk? Jak nám rozluštění genomu pomohlo odpovědět na tuto otázku? A je obraz člověka díky vědě zřetelnější, nebo se jen víc zkomplikoval?

Nov 2019

50 min

Sametová revoluce přinesla nejen změnu politického systému, ale také vznik mnoha ekologických hnutí a iniciativ. Jak se za 30 let změnil náš přístup k životnímu prostředí?

Nov 2019

50 min

Žijeme v době prosperity a růstu. Přestože ekonomové varují, že se blíží propad, většina z nás si to nepřipouští a věříme ve světlé zítřky. Kolik nás to stojí a kolik nakonec zaplatíme? Hostem Studia Leonardo byl ekonom Tomáš Sedláček. 

Nov 2019

49 min

Co je to Evropa? Na tuto otázku zaznívá mnoho odpovědí, v poslední době zvláště kritických. Kniha „Evropa, náš domov“ na starý kontinent ale pohlíží laskavě.

Oct 2019

50 min

Místě, kterým kráčely dějiny Československa. A to jak při vzniku republiky, tak při jejím návratu ke svobodě. A kromě jiného jde o místo netradiční moderní architektury. Moderuje Markéta Ševčíková.

Oct 2019

50 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.