Magazín Leonardo

Český rozhlas

Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa.

All Episodes

Jak se Rakouska a Slovensko vypořádávají se suchem a jeho dopady? Australští vědci zmrazili a znovu oživili rostlinu avokáda, které by mohlo být vhodnou potravinou na Marsu. Pátraní po divokých kočkách, které se vracejí na naše území. Moderuje Tereza Šťastná.

Sep 20

26 min

Proč se v Moravském krasu daří netopýrům? Péče o kožní mikrobiom v době pandemie. Výzkum prokázal pozitivní účinky pohybu v době koronavirových opatření. Projekt Kaleido.

Sep 13

26 min

Pomáhá umělá inteligence v boji proti zločinu? Zvyšuje zeleň IQ městských dětí? Může hraní online her znamenat zátěž pro životní prostředí? Moderuje Veronika Paroulková

Sep 6

26 min

Co odhalilo digitální rozmotání tří zvířecích mumií ze starověkého Egypta? Čeští vědci jsou blízko léku na obezitu. Norští výzkumníci přišli s nápadem, jak zabránit smrtelným střetům ptáků s turbínami větrných elektráren. Moderuje Klaudie Richterová.

Aug 30

26 min

Jezero Most se otevře veřejnosti. Nenaruší turisté hnízdiště vzácných druhů ptáků? V Kriminalistickém ústavu o práci forenzních botaniků. Připravila Tereza Šťastná.

Aug 23

26 min

Fasadní panel, který by mohl ochladit dům. Nové Centrum pro studium infekčních nemocí zvířad. Vliv demolic domů na emise uhlíků. A výprava za českými šelmami.

Aug 16

26 min

Vědci se snaží skloubit profesní život s rodičovstvím. Úspěchy české aplikace pro elektromobily a hybridní vozy. Jak se vypořádat s invazním plzákem španělským. 

Aug 9

26 min

Představíme studii o spolupráci zločineckých organizovaných skupin v Kanadě. A věnovat se budeme také recyklaci. Moderuje Veronika Paroulková.

Aug 2

26 min

Prestižní časopis Nature zveřejnil rozsáhlou studii historie četnosti a intenzity povodní v Evropě. Jak se psi orientují magnetismem Země. Moderuje Veronika Paroulková.

Jul 26

26 min

Vysvětlíme, jak čeští genetikové dokážou sledovat místa v buňkách, kde došlo k poškození a opravě DNA. Společně s brněnskými odborníky popíšeme, jak je možné hospodářská zvířata účinněji léčit pomocí přírodních antibiotik. A uslyšíte také, které stinné stránky života ve městech odhalila současná pandemie. Moderuje Tereza Šťastná.

Jul 12

26 min

Ve hvězdárně Ondřejov modernizovali náš největší dalekohled. V Brně pracují na vývoji umělých slz. Koronavirus a chování některých druhů zvířat. Připravila Tereza Šťastná

Jul 5

27 min

Představíme vítězné projekty hackathonu zaměřené na boj s koronavirem nebo videohru jako součást terapie pro děti s poruchou pozornosti. Vzpomene na proslulého domorodého ochránce amazonského pralesa, který zemřel na koronavirus. Moderuje Veronika Paroulková.

Jun 28

26 min

Respirátory z ČVUT získaly evropský certifikát. Představíme dobrovolníky, kteří se osobně chtějí zapojit do klinických testů vakcíny proti koronaviru. A vysvětlíme, proč britští vědci chtějí legalizovat genovou úpravu rostlin na území Anglie. Moderuje Veronika Paroulková.

Jun 21

26 min

Ze zatím poslední velké ekologické havárie se bude příroda na Sibiři vzpamatovávat desítky let. Čína zavádí zvýšenou ochranu luskounů. A na jihu Moravy zahnízdili vodouši.

Jun 14

26 min

Proč cestují mechy na ledovcích a jak nouzový stav zkomplikoval medikům výuku pitvy? Alternativa palmového oleje vyrobená v laboratoři. Moderuje Veronika Paroulková

Jun 7

26 min

Připomeneme 70. výročí začátku vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou. Popíšeme unikátní spolupráci soukromé společnosti SpaceX a americké NASA. Vysvětlíme, proč se do českých nemocnic zatím nedostaly české plicní ventilátory, na které se konci března vybralo 14 milionů korun. Moderuje Veronika Paroulková.

May 31

26 min

Všudypřítomná desinfekce devastuje ekosystémy. Lékaři ošetřují na ulici lidi bez domova i v době pandemie. Hladiny oceánů stoupají rychleji, než mnozí očekávali.

May 24

26 min

Popíšeme experiment na zjišťování chemické komunikace mezi kůrovcem a oslabeným stromem. Představíme první portál s vědeckými poznatky o covid-19 v češtině nebo český školní jaderný reaktor, který můžou na dálku sledovat i studenti ze zahraničí. Moderuje Veronika Paroulková.

May 17

26 min

Souvisí naftová auta s výší úmrtnosti na covid-19? Záchranné stanice pro zvířata v době koronavirové krize. Moderuje Veronika Paroulková.

May 10

27 min

Jak dopadla výzkumná výprava na základnu Johanna Gregora Mendela Masarykovy univerzity na Antarktidě? Moderuje Veronika Paroulková

May 3

26 min

Jaká vzdálenost a které roušky jsou bezpečné? Jak covid-19 omezuje chod zoo a v čem naopak prospívá, nebo jaké dopady může mít odklad letošní klimatické konference na příští rok. Moderuje Veronika Paroulková.

Apr 26

26 min

Španělský vědec z České zemědělské univerzity se vyléčil z nemoci COVID-19. Na hackatlonu měli účastníci za 48 hodin najít nejlepší řešení současné koronavirové krize.

Apr 19

25 min

Proč onemocnění Covid-19 podlehlo více mužů než žen. Virus pohledem mikrobiologa, který nemoc sám prodělal. Jak by mohl pomoci lék na malárii. Moderuje Josef Kluge.

Apr 12

27 min

Jaké fake news se šíří o léčbě koronavirové nákazy? Rozhovor s Janem Konvalinkou, biochemikem a koordinátorem testování na koronavir. Moderuje Veronika Paroulková.

Apr 5

26 min

Srovnáme dopady pandemie na životní prostředí. Vysvětlíme, jak se zapojují nanotechnologie nebo jak v Africe šíření koronaviru komplikují nemoci jako spalničky, malárie nebo ebola. A poradíme, jak se vyrovnat s nákazou po psychické stránce. Připravila vědecká redakce Českého rozhlasu, moderuje Veronika Paroulková.

Mar 29

26 min

A proč je naopak lepší mu postavit antivirozní bariéry? Jak dobrá je česká věda v boji s celosvětovou pandemiií.

Mar 22

26 min

Čeští vývojáři vymysleli herní arény s virtuální realitou. Jak se dají recyklovat vzácné kovy z elektronického odpadu. Život lidí trpících epilepsií. Zařízení na dialýzu. 

Mar 15

26 min

Ovlivňují kondenzační stopy letadel globální oteplování? Český tým studentů Robotika na americké soutěži DARPA. O papouškovi, který dostal nová křídla. Moderuje Josef Kluge

Mar 8

26 min

Jaké parametry bude mít meteorologický superpočítač Velké Británie. Brněnští vědci vymysleli nových způsob 3D tisku. Moderuje Josef Kluge.

Feb 23

26 min

Magazín Leonardo připomene, že první geneticky modifikovaná slepice na světě má český rodokmen. Podívá se na boj s nejnovějším koronavirem. Nabídne dále unikátní recept od českých odborníků na umělou inteligenci, na to jak si uchovat dobrou paměť a jak zahnat samotu i s přibývajícím věkem. A prozradí, jak a jestli se bude asi měnit tradiční pražské panorama nad Vltavou. Moderuje David Šťáhlavský.

Feb 16

26 min

Cesta českých záchranářských robotů na soutěž do Spojených států. Výzkum amerických vědců, který ochrání včely před nemocemi. Jaké zvonění si máte nastavit na budíku?

Feb 9

26 min

Univerzitní herní studio bude podporovat počítačové hry zaměřené na historii. Britská firma Rolls-Royce chce stavět malé modulární jaderné elektrárny? Moderuje Josef Kluge

Feb 2

26 min

Studie českých vědců a tom, jaký má vliv znečištěného životního prostředí na zdraví populace. E-cigarety z pohledu vědců. Jak si vede první česká soukromá družice.

Jan 19

27 min

Plán na obnovu populace hmyzu. Drony před mezinárodní soutěží. Jak může pomoci ležícím pacientům takzvaný medvědí spánek. Moderuje Veronika Paroulková.

Jan 12

26 min

Působí administrativa prezidenta Trumpa na vědecké instituce? Proč podle britských meteorologů bude rok 2020 jedním z nejteplejších v historii? Moderuje Veronika Paroulková

Jan 5

26 min

Jsou sovy symbolem moudrosti oprávněně? Jaké zvuky vydávají mravenci a proč to někdy vypadá, že mraveniště hoří? Jak vznikají sněhové vločky? Moderuje Josef Kluge

Dec 2019

26 min

Jak se dají recyklovat nevyužité léky. Je lepší pořídit si stromek v lese, nebo koupit umělý? Stane se buněčná terapie pro onkologické pacienty dostupnější?

Dec 2019

26 min

Za rok by mělo po Marsu jezdit britské robotické vozítko. Z několika úhlů pohledu rozebíráme jeden ze světově nejoblíbenějších nápojů, kávu. Moderuje Josef Kluge.

Dec 2019

26 min

Prozradíme také, jak slanost oceánů souvisí s klimatickými změnami nebo co dokáže věda vyčíst z obrazů starých mistrů. Vysvětlíme vliv pesticidů na rodiny s dětmi a také to, k čemu jsou umělé mozkové neurony. Moderuje Josef Kluge.

Dec 2019

27 min

Co mohou vědci zjistit z divadelních her Williama Shakespeara. Další vývoj kolem nových informací ohledně smrti Jana Masaryka. A proč do vesmíru míří satelit plný kuliček.

Dec 2019

27 min

Studie o tom, jaké druhy stromů porostou ve městech za 50 let. Proč asi 25 procent lidí v ČR necítí hořkou chuť brokolice a růžičkové kapusty? Moderuje Veronika Paroulková

Nov 2019

27 min

Vědecké ceny Neuron. Proč se mořským želvám rodí téměř jen samé samice. Spojení moderních technologií a sportu. Moderuje Josef Kluge.

Nov 2019

26 min

K čemu je Atlas žížal na planetě Zemi? Jak vypadá práce českých archeologů v Arménii. K čemu se v medicíně používá rázová vlna. Moderuje Veronika Paroulková.

Nov 2019

26 min

Jaký by měl na vědu dopad odchod Velké Británie z Evropské unie? Popíšeme práci lidí, kteří odebírají vzorky podzemních vody. Připomeneme, proč se nechat očkovat proti vzteklině. A přiblížíme také výzkum, podle kterého dokážou mravenci vylučovat antibiotika a chránit rostliny před chorobami. Moderuje Veronika Paroulková.

Oct 2019

26 min

Brněnští vědci odjeli do Antarktidy zkoumat plasty v extrémních podmínkách. Do vesmíru vyrazila družice s navigačním systémem nové generace EGNOS. Moderuje Josef Kluge.

Oct 2019

26 min

Unikátní měření, které se snaží odhalit stárnutí cév. Přístroj, který umí na dálku pohlídat srdce kardiakům po infarktu. Záchranné projekty zoologických zahrad. 

Oct 2019

26 min

Vítězka celonárodní ankety Strom roku - 350 let stará Chudobínská borovice. Implantát, který umí navrátit zrak lidem osleplým po nemoci a úrazu. Připravil Josef Kluge

Oct 2019

26 min

Unikátní vynález české vědkyně. Cesty ptáků při podzimní migraci. Jedinečný způsob, jakým čeští experti zkoumají nádorová onemocnění nebo Huntingtonovu chorobu. Jak mohou drobná rekreační plavidla ve Středozemním moři přispět k šíření invazních živočichů? Tajemství lidského srdce. Moderuje Veronika Paroulková.

Sep 2019

26 min

Představíme tři vědce, kteří obdrželi nejvýznamnější věděcký grant v Česku. A nabídneme několik rad ohledně konzumace cukru. Moderuje Veronika Paroulková.

Sep 2019

26 min

Led v Grónsku letos taje rekordní rychlostí. Proč se Češi učí v Izraeli efektivně hospodařit s vodou. Pokrok při uchovávání orgánů pro transplantaci. 

Sep 2019

27 min

Cookie policy

We and our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. By using our website and our services, you agree to our use of cookies as described in our Cookie Policy.