מסע בין עולמות

tikvah fund

פודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', הוא פודקאסט מבית קרן תקווה ו'צריך עיון' שעוסקק ברעיונות של זהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו.

All Episodes

בפרק 28 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. מארח שמעון רפאלי את עדי ארבל, מנהל הפורום לחברה אזרחית. בין הנושאים שעלו בפרק זה: חשיבות המעורבות האזרחית בעיצוב מדיניות הממשל. עמדנו על כך כי מדינת ישראל היא פלא בעולם המערבי. אנחנו מדינה מתקדמת ומשגשגת מאוד, אבל גם מקום ראשון ב-OECD במספר ילדים למשפחה. בתקופה האחרונה התגייס העולם כולו לפתור את משבר האקלים. בשולי השיח נלווה גם "קמפיין אי-ילודה". מאמרים שמסבירים למה האתגר לאקלים הוא המין האנושי. הציווי האלוהי "פרו ורבו ומילאו את הארץ" עומד היום בפני התקפה מצד החברה הפרוגרסיבית במערב. הפרדוקס הוא, בעוד שהפרוגרסיבים רואים את האדם כטוב ביסודו ("פרא אציל", רוסו), חלה אצלם מגמת ירידה משמעותית בילודה. ולעומת זאת השמרנים רואים את האדם כבעל נטיה לרע מטבעו ("יצר לב האדם רע מנעוריו", הובס), אצלם יש מגמת ילודה גבוהה. את הפרדוקס הזה ניסה עדי ליישב. לצפיה: https://youtu.be/JVmGqoxh_gI (https://youtu.be/JVmGqoxh_gI)

Nov 14

43 min 43 sec

פרק 27 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים.מארח את הרב מרדכי ברוך, חוקר יהדות אתיופיה שעלה בעצמו, כילד מאתיופיה, ומחבר הספר 'דרך ירוסלם' על המורשת הרוחנית של יהדות אתיופיה. בין הנושאים שעלו בפרק זה: משמעות חג הסיגד. תפקידם של הקייסים בקהילה. חבלי העלייה והקליטה של יהודי אתיופיה. חשיבות פיתוח זהות והכרת ההיסטוריה. מי הביא את בשורת הציונות לאתיופיה? כיצד ניתן להתמודד עם השבר שבמעבר מחברה מסורתית-קהילתית למודרנית-אינדיבידואלית? מה הבשורה של יהדות אתיופיה למארג "עם ישראל"? לסיום נשאל הרב מרדכי ברוך את השאלה הקבועה שבסיום כל פרק 'מה יהודי בעינך?' הפרק מוקדש לאלפים שלא שרדו את הדרך ולמשפחות ששכלו את היקרים להם, למען עלייה לארץ ישראל. האזנה נעימה. לצפיה: https://youtu.be/ybVS2grLr6M (https://youtu.be/ybVS2grLr6M)

Nov 9

57 min 2 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. בין הנושאים שעלו בפרק זה: כיצד השפיעה עובדת היותו דור עשירי בירושלים לעיצוב השקפת עולמו. המניע להקמת המכללה למדינאות כמוסד אינטלקטואלי המבוסס על הגות יהודית ציונית. למה לא נכון להציב את האנטישמיות בשורה אחת עם שאר פשעי השנאה. בפרק השווינו את טבע האדם ואת חשיבות הזהות הלאומית בראי אריסטו, לעומת תפיסות של הוגים כמו: הובס, לוק ורוסו הרואים במדינה ובלאום הסדר של 'אמנה חברתית' בין אזרחים. מדוע נאום השבטים של הנשיא לשעבר ראובן ריבלין הוא אסון לעתיד האתוס הלאומי. מהו תפקיד מדינת ישראל במשפחת העמים. ולסיכום, כיצד תפיסות פילוסופיות אלו משפיעות על יחסי החוץ של ישראל בפוליטיקה העולמית. לסיום נשאל עמית הלוי את השאלה הקבועה שבסיום כל פרק 'מזה בשבילך להיות יהודי?' האזנה נעימה. לצפיה: https://youtu.be/vNZBUcHskIQ (https://youtu.be/vNZBUcHskIQ)

Oct 24

55 min 48 sec

פרופ' ניסים ליאון הוא פרופסור חבר במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, מתמחה ומרבה לעסוק בנושאים : חקר החברה בישראל בדגש על הסוציולוגיה של החברה הדתית ושאלת התגוונותו האתנית, הדתית והלאומית של מעמד הביניים, הזהות החרדית-מזרחית, מקומה של המסורתיות בחברה הישראלית, סוציולוגיה פוליטית של ישראל וכן בסוציולוגיה של תפילה ושל בתי כנסת. בפרק זה הוא משוחח עם שמעון רפאלי על תיאוריית ישראל הראשונה והשנייה. כיצד האתוס המזרחי-מסורתי משפיע על צביונה של מדינת ישראל. התפתחותה של החרדיות המזרחית. הדרתם של אוכלוסיות ממוקדי ההשפעה, ועוד האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/WcD9UWuL-Jg (https://youtu.be/WcD9UWuL-Jg)

Oct 17

1 hr

בפרק 24 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. מארח שמעון רפאלי את הרב יעקב מדן ראש ישיבת הר-עציון וממחברי אמנת גביזון מדן. בין הנושאים שעלו בפרק זה: הסיבות שהובילו אותו לחבר את אמנת 'גביזון – מדן' יחד עם פרופ' רות גביזון ז"ל, אמנה העוסקת ביחסי הדת והמדינה. מהו כלל האצבע שהנחה אותם בסידור היחסים בין הדת למדינה. כיצד השבת אמורה להראות במרחב הציבורי? על המחלוקות בין הצד הדתי לחילוני, בהן לא יכלו להגיע להסכמות. מה האמנה כן הצליחה להשיג בחברה הישראלית? ולסיום, הרב מדן נשאל את השאלה הקבועה 'מזה בשבילך להיות יהודי?' האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/Mk1LInvJQKI (https://youtu.be/Mk1LInvJQKI)

Oct 3

45 min 42 sec

בפרק 23 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. מארח שמעון רפאלי את נתן שרנסקי, אסיר ציון לשעבר ופעיל זכויות אדם, לשיחה מרתקת על סיפורו האישי המרגש והעוצמתי. בין הנושאים שעלו בפרק זה: כיצד הגיע לגילוי הזהות לעם היהודי ומהי המחויבות העמוקה שלו לציונות. מלחמתו לחופש ולזכויות אדם. במהלך השיחה טען שרנסקי כי אמנם על פניו קיים מתח בין ערך הזהות לחירות, אך למעשה אדרבה, אלו שני ערכים המפרים אחד את השני, על-כן דמוקרטיות ליברליות חזקות מעודדות ביטויי זהות במרחב הציבורי. בנוסף חשף בשידור את ספר התהילים אותו הצליחו להבריח עבורו לתוככי הכלא הסובייטי. בפרק אף שטח את השקפת עולמו בנוגע ליחסים הרצויים שבין מדינות דמוקרטיות לדיקטטורות, כדוגמא- נסיגת ארה"ב מאפגניסטאן, בהתבסס על ספרו 'יתרון הדמוקרטיה', ולסיום, ענה לשאלה הקבועה 'מה זה מבטא עבורך, להיות יהודי?' לצפיה: https://youtu.be/03i8OViliWw (https://youtu.be/03i8OViliWw)

Sep 14

50 min 20 sec

בפרק 22 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים, מארח שמעון את ללי דרעי, פובליציסטית, פעילה חברתית, פועלת לקידום עליית יהודים מצרפת וחברה בתנועת 'תור הזהב'. בין הנושאים שעלו בפרק זה: סיפור עלייתה המרגש מצרפת בהיותה בת 15 בלבד. מהי מסורתיות, ומדוע למרות השתייכותה הקהילתית מגדירה ללי את עצמה כמסורתית? איזו בשורה היהדות המזרחית יכולה להביא לחברה הישראלית? מדוע דווקא המשפחתיות היא הבסיס ללאומיות איתנה? למה מערכות החינוך בישראל לא מתאימות למסורתיים, על אף היותם כ-40% מהאוכלוסיה היהודית בארץ? מהו הקרע שנוצר בתוך המשפחות של בני עדות המזרח, כחלק מחוויות הקליטה בישראל? מה נוכל ללמוד מסיפורו המופלא של רב באלג'יר ודרכו הייחודית להביא לבית הכנסת, את הסוחרים היהודיים שעבדו בשבת? מה ההבדל בין מסורתיות לרפורמיות? ולסיום, שאלנו את ללי מה המשמעות של להיות יהודיה, בעיניה. לצפיה: https://youtu.be/65qjvfTP4zU (https://youtu.be/65qjvfTP4zU)

Aug 29

41 min 56 sec

בפרק 21 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים, מארח שמעון את פרופ' משה קופל יו"ר פורום קהלת, לרגל צאת ספרו החדש בעברית 'לחיות כמו יהודי' (הוצאת שיבולת). בין הנושאים שעלו בפרק זה: מה הביא את פרופ' משה קופל שעוסק במדעים מדויקים להקים מכון מחקר הגותי? מה עלה בגולם של שתי הנסיונות לכונן חוקה למדינת ישראל? מהי שמרנות? האם השמרנים של היום הם בעצם הליברלים של פעם? כיצד שמרנים לעומת פרוגרסיבים פותרים עוולות חברתיות? מהם ההבדלים המהותיים בין תרבות של מסורת לתרבות המערבית העכשווית? מהם מקורות המוסר ממנו השמרן לעומת הליברל שואב את התנהגותו? ולסיום, איזו חברה תשרוד יותר לאורך זמן, זו האוניברסלית או שמא דווקא זו השבטית-הלאומית? לצפיה: https://youtu.be/pvU1jFKTyIU (https://youtu.be/pvU1jFKTyIU)

Aug 25

46 min 50 sec

בפרק 20 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים, אירחנו את עומר דוסטרי. איש תקשורת, פובליציסט וחוקר בתחום האסטרטגיה והביטחון ב"מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון" (JISS). בין הנושאים שעלו בפרק זה: כיצד הרעיונות המודרניים והפוסט-מודרניים משפיעים על אסטרטגיית המלחמה בישראל ובמערב, כיצד משפיע ערפול מושגים על החיילים והלוחמים בשטח, איך נראית מלחמה בראי השמרנות, למה נאומו המכונן של הרמטכ"ל אביב כוכבי ביום הזיכרון-אמור להילמד בבתי הספר, ומה הביא אותו לעסוק במדעי המדינה ותחומי המחקר שלו. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/1u12-jdKOsc (https://youtu.be/1u12-jdKOsc)

Aug 15

1 hr 1 min

פרק 19בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים, מארח את לוחם הלח"י, הסופר, הפובליציסט והמרצה עזרא יכין. בין הנושאים שעלו בפרק זה: נס הצלתו מפרעות הערבים ב-1929. גיוסו למחתרת הלח"י בגיל 15, רשמים מהקרב בו איבד את עינו, סיפורו מעורר ההשראה כששרד שתי הפצצות פגזים בקרב לשחרור העיר העתיקה, ההשראה והשליחות שהותירו בו חברים שאיבד בקרבות, הסיבה שגרמה לאנגלים לעזוב את הארץ, המניע להמשיך להיות חייל מאז גיל 15 ועד היום (בן 93!), ומה לדעתו צופן העתיד לעם ישראל בארצו. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/JTdiATPYI3E (https://youtu.be/JTdiATPYI3E)

Aug 8

54 min 39 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. בפרק זה שוחחנו על המשבר הזהותי בו החברה בישראל נתונה כפי שמשתקף בהרכב הכנסת הנוכחית. על נקודות השוני והדמיון בין הרב עובדיה יוסף זצ"ל לאהרן ברק שיייבדל לחיים. שינוי הגושים הסוציולוגיים-פוליטיים בעתיד, בעקבות הקמת הממשלה הנוכחית. האיזון בין מדינה יהודית לדמוקרטית. הסיבה לאחוז היהודים הגבוה בקרב זוכי פרס נובל. כיצד ינצח מחנה הימין במלחמת הרעיונות? מה התבטא מנחם בגין על אהרן ברק? הד"ר חיים שיין אף התייחס למחיר הגבוה שהוא משלם במוסדות האקדמיים בעקבות עמדותיו הפוליטיות. ועל הסיבות ההיסטוריות, ומחויבותו לחבריו שאיבד במלחמת יום הכיפורים, שמניעים אותו להמשיך להיאבק על דמותה של החברה הישראלית. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/uu8cikid2vY (https://youtu.be/uu8cikid2vY)

Aug 1

43 min 3 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. בפרק זה, השני בסדרה, שוחחנו על הקשר בין העולם הערבי לרעיונות הנאציים. ועסקנו בשאלות: האם הסכסוך הישראלי-ערבי הוא דתי או לאומי? מה הוביל את סאדאת לחתום על הסכם שלום עם ישראל? היכן ממוקם מסגד אל-אקצה המקורי, ומדוע הפך המסגד על הר הבית ל'אל אקצה'? מה הפתרון הסביר ביותר (אם ישנו אחד כזה) לסכסוך? מה ההסבר להתפרעות האחרונה של ערביי ישראל? מה ההשלכות לכך שהקואליציה תלויה במפלגת רע"ם? ולסיום, מה היה ד"ר קידר מאמץ מדת האסלאם לתוך היהדות? האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/tzRPsJO4PGU (https://youtu.be/tzRPsJO4PGU)

Jul 25

54 min 30 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. בפרק זה ד"ר קידר מספר על הסיבות שהובילו אותו להתעסק עם לימודי מזרח התיכון ואסלאם. התעסקנו בשאלות: האם האסלאם היא דת מתונה או קיצונית? מהו מקור הסכסוך בין הסונים לשיעים? האם ניתן להגיע לסובלנות ע"י פרשנות דתית מתונה? האם יש סיכוי לדיאלוג בין - דתי בין האסלאם ליהדות? כיצד יכול להיווצר שלום? מה גרם לשקיעת 'תור הזהב' של האסלאם החל מהמאה ה-16? מי חיבר את האלפא ביתא הערבי? למה ביהדות -בניגוד לאסלאם- מחלוקות הלכתיות לא הובילו לסכסוכי דמים? מהן נקודות השוני והדימיון המהותיות בין היהדות לאסלאם? מהו האתגר התיאולוגי לאסלאם בהקמת מדינת ישראל? ולסיום, מהו הדבר באסלאם שאנשים לא יודעים אבל חשוב מאוד שתדעו? האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/kQi6CyB_9Lw (https://youtu.be/kQi6CyB_9Lw)

Jul 19

57 min 38 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. בין הנושאים שעלו בפרק זה: סיפורו האישי של פרופ' טריגנו כנער צעיר בצרפת היוצא למסע בעקבות שורשיו היהודיים, הגותו של המהר"ל מפראג שסיקרנה אותו והיתה נקודת הכניסה עבורו לעולם המחשבה והפילוסופיה היהודית. שורשי המתח בישראל בין מדינה יהודית לדמוקרטית. התפרקות תרבות המערב מאז מרד הסטודנטים בצרפת בשנת 1968 ועד ימינו. תפקידו של העם היהודי בתחום ההגות העולמית, האם עתידה הלאומי של המדינה תלוי בשיעורי ההיסטוריה בבתי הספר. הקשר בין אחריות אישית במוסר היהודי, לקיומו של האדם במרכז היקום בפילוסופיה המודרנית. ועוד. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/xjWjB-CUuQw (https://youtu.be/xjWjB-CUuQw) תודה לתנועת 'ישראל שלי' על השותפות בפודקאסט: https://www.myisrael.org.il/ (https://www.myisrael.org.il/)

Jul 11

1 hr 24 min

פרק 14# בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק ברעיונות יהודיים, ציוניים ומערביים. בין הנושאים שעלו בפרק זה: סיפור המאבק על הנרטיב של הסכסוך הישראלי-פלסטיני בשבדיה. מעמדם של יהודי ארצות ערב בארצות מוצאם. שורשי האנטי-ציונות בתיאולוגיה הנוצרית והאסלאמית. הטהרנות המערבית המנסה לכפר על פשעי העבר המובילה לטשטוש מוסרי. כישלון התיאוריות הליברליות בקידום רפורמות פוליטיות, חברתיות ודתיות, להקמת מסגרת שלטון דמוקרטית-ליברלית במרחב הערבי- האסלאמי. ועוד. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/DWI5xm49xMA (https://youtu.be/DWI5xm49xMA)

Jul 4

58 min 14 sec

בפרק #13 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק בזהות יהודית, ציונית ומערבית, משוחח שמעון רפאלי עם תא"ל אביגדור קהלני, גיבור ישראל -מהבודדים שזכה בשני עיטורים, על חוויותיו ממלחמת ששת הימים, על הנסיבות האקראיות שהובילו לשחרור ירושלים המזרחית. על הסיבה שהביאה אותו לפקד במלחמת יום הכיפורים למרות ההחלמה הקשה מהפציעות במלחמה הקודמת, ההשגחה העליונה שליוותה את הישגי מלחמת ששת הימים, לקחי מלחמת יום הכיפורים, על המיזם שהקים ובו הוא נלחם על התודעה הציונית של הנוער, על מעורבותו בהעלאת יהודי תימן, על עתידה של הציונות במדינת ישראל של ימינו, ועוד. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/awtXtnKSV8c (https://youtu.be/awtXtnKSV8c)

Jun 27

51 min 7 sec

פרק #12 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בין הנושאים שעלו בפרק זה: הצידוק הערכי למדינה יהודית בארץ ישראל. חשיבותה של הסברה ציונית בתוך מדינת ישראל. הפתרון המדיני הרלוונטי של מחנה הימין לסכסוך הישראלי-פלשתיני. המתח עם יהדות התפוצות. שימור הדור הצעיר לרעיון היהודי והציוני ועוד. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/L-CpFWPUE94 (https://youtu.be/L-CpFWPUE94)

Jun 20

57 min 8 sec

פרק #11 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בין הנושאים שעלו בפרק זה: יחסה של המפלגה הדמוקרטית כלפי מדינת ישראל. גילויי אנטישמיות מצד חברות הקונגרס שבמפלגה. על תנועת הB.D.S. ועוד. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/7kifgHOVN0k (https://youtu.be/7kifgHOVN0k)

Jun 6

28 min 9 sec

שמעון רפאלי מארח את עו"ד מארק צל יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל | מסע בין עולמות | פרק #10 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', שעוסק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בין הנושאים שעלו בפרק זה: השמרנות כמפתח לשלום במזה"ת. עליית האנטישמיות בארה"ב. הקשר הנחלש בין המפלגה הדמוקרטית למדינת ישראל. קו השבר הרעיוני בין שמרנים לפרוגרסיבים. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/O1d-2Dls8dQ (https://youtu.be/O1d-2Dls8dQ)

May 23

42 min 44 sec

שמעון רפאלי מארח את הרב מנחם נאבת | מסע בין עולמות | פרק #9 בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה, שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את הרב מנחם נאבת, מרצה למחשבה יהודית. לקראת חג שבועות הפרק יעסוק בשאלה הקבועה שבסיום כל פרק בפודקאסט, "מה המשמעות של 'להיות אור לגויים'?" בין הנושאים שעלו: מוסר ואמת אוניברסליים ביהדות. ההבדל בין בשורת הנצרות ליהדות. האזנה נעימה. לצפיה: https://youtu.be/tSthWyOgSR4 (https://youtu.be/tSthWyOgSR4)

May 9

1 hr 3 min

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את עו"ד רן בר-יושפט, מומחה לדיפלומטיה ציבורית, מוביל השמרנות הצעירה בישראל. בין הנושאים שעלו: שיפור תדמיתה של ישראל בעולם. שינוי השיח בין הימין לשמאל. המתח בין זהות לאומית לחירות אישית. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/k-EIhEuSFTY (https://youtu.be/k-EIhEuSFTY)

Apr 25

52 min 48 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיח נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את מייקל אורן, שגריר ישראל בארה"ב לשעבר. בין הנושאים שעלו: מחויבותה של ישראל לעתיד העם היהודי בתפוצות. קו-השסע בין שמרנים לפרוגרסיבים בפוליטיקה העולמית. שורשיה של האנטישמיות בארה"ב. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/jVgy217cklc (https://youtu.be/jVgy217cklc)

Apr 12

36 min 18 sec

בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את המשקיע הון סיכון מייקל אייזנברג. בין הנושאים שעלו: מדינת ישראל אומת 'סטארט-אפ'. כלכלה יהודית. שיקום הכלכלה לאחר משבר הקורונה. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/Ek1VDYhifT8 (https://youtu.be/Ek1VDYhifT8)

Mar 15

42 min 4 sec

פרק חמישי בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין. בין הנושאים שעלו: המתח בין מדינה יהודית לדמוקרטית. מקומה של הרשות השופטת בחברה ליברלית. אפליה עדתית במינוי שופטים. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/zyC7aBRO9N0 (https://youtu.be/zyC7aBRO9N0)

Mar 1

54 min 27 sec

פרק רביעי בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את הפובליציסט אופיר טובול מייסד תנועת 'תור הזהב'. בין הנושאים שעלו: מהי ציונות מזרחית. זהותם ותפקידם של המסורתיים בחברה הישראלית. מקומה של ישראל במזרח התיכון. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/UZmLnTfBo2Y (https://youtu.be/UZmLnTfBo2Y)

Feb 14

50 min 17 sec

פרק שלישי בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו.  בפרק זה מארח שמעון רפאלי את ד"ר רונן שובל, דיקן קרן תקווה, ראש מכון ארגמן למחשבה שמרנית ומייסד תנועת 'אם תרצו'. בין הנושאים שעלו:  מהי ציונות במאה ה-21. ההבדל בין  חיים מערביים בהם האינדיבידואל במרכז לבין חיים יהודיים בהם העם במרכז.  האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/OuKDQlPN4D0

Jan 31

1 hr 3 min

פרק שני בפודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו.  בפרק זה מארח שמעון רפאלי את דני דיין, לשעבר קונסול ישראל בניו-יורק. בין הנושאים שעלו:  הקרע הסוציו-פוליטי בין שמרנים לליברלים בארה"ב. השבר בין ישראל לפלג הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית. מאפייני האנטישמיות המודרנית. ולמה חשוב למדינת ישראל לשמור על קשר עם יהדות התפוצות. האזנה נעימה  לצפיה: https://youtu.be/pIORkrBvFJg

Jan 17

52 min 49 sec

פודקאסט 'מסע בין עולמות - על דמויות ורעיונות', הוא פודקאסט חדש מבית קרן תקווה שיעסוק בזהות יהודית, ציונית ומערבית. בשיחות נכיר לעומק את הרעיונות שעיצבו את אישיותו והשקפת עולמו של האורח שאיתנו. בפרק זה מארח שמעון רפאלי את פרופ' ישראל אומן. בין הנושאים שעלו:  קהילת 'עדת ישורון' של הרש"ר הירש בגרמניה. הסיבות לאנטישמיות. פשר אחוז היהודים הגבוה בקרב זוכי פרסי נובל. האם יש פתרון לסכסוך הישראלי-פלשתיני על פי 'תורת המשחקים'. על המתח בין דת למדע. ומהו המסר שאפשר ללמוד מהקורונה. האזנה נעימה לצפיה: https://youtu.be/bccdWGMPRlc

Jan 5

34 min 53 sec