Z prvej ruky

RTVS

Rádio Slovensko v relácii Z prvej ruky prináša aktuálne debaty na politické, občianske a spoločenské témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Vysiela sa: každý pracovný deň o 12:30 Počas prázdnin sa relácia nevysiela.

mwp.podcast.all.episodes

Nový variant koronavírusu

Dec 1

time.minutes.short time.seconds.short

OTP režim na pracoviskách

Nov 30

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Zora Bútorová (sociologička) a Michal Cirner (politológ). Terajší lockdown je iba slabým tieňom toho vlaňajšieho. V nemocniciach je pritom stále viac chorých ľudí a svetom sa šíri nová mutácia ochorenia Covid-19. Prijaté opatrenia podľa odborníkov nestačia - platí však to, na čom sa koalícia bola schopná dohodnúť. Aké sú vzťahy v jej samotnom vnútri a prečo sa lídri v boji s pandémiou nedokážu spojiť? Aký vplyv na únavu ľudí majú samotní členovia vlády a ich správanie? V akom stave je vôbec naša spoločnosť a koľko sa bude ešte z aktuálneho diania spamätávať? Moderuje: Juraj Mikula. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 29

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Petr Just (politológ z Metropolitnej univerzity Praha) a Ján Kubáček (špecialista na politický management a komunikáciu). Šéfa ODS a víťaza českých parlamentných volieb Petra Fialu dnes prezident Miloš Zeman za premiéra nevymenuje. Hlavu štátu totiž včera večer znovu hospitalizovali v Ústrednej vojenskej nemocnici s pozitívnym testom na koronavírus. Čo pre nastupujúcu, ale aj dosluhujúcu vládu, znamená odklad menovania? Nehrozí scenár, v ktorom by Miloša Zemana dočasne pozbavili právomocí a ako sa medzičasom vyvíja kreovanie kabinetu Petra Fialu? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 26

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Radoslav Kutaš (štátny tajomník ministerstva kultúry) a Dušan Jarjabek (podpredseda kultúrneho výboru parlamentu). Slovensko je opäť v núdzovom stave, vypnutie to prináša aj slovenskej kultúre. Popri tom sú na legislatívnom poli však rozbehnuté viaceré zmeny - ministerstvo predstavilo začiatkom týždňa balík mediálnych zákonov pre 21. storočie, médiám majú priniesť transparentné vzťahy, zrovnoprávnenie povinností aj ochranu zdroja. V akom stave je naša kultúra? Ako jej pomôžu pripravované zmeny a dokážu si poradiť napríklad s konšpiračnými médiami, ktorým sa darí aj vďaka pandémii? Moderuje: Karolína Lacová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 25

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Pavel Oravec (šéf Slovenskej lekárskej komory) a Andra Letanovská (anesteziologička a bývalá poslankyňa strany Za ľudí). Momentálne máme už viac ako 3.200 hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19, čo je podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského hranica humanitárnej krízy. Aká je aktuálna situácia v nemocniciach aj vzhľadom na nižší počet zdravotníckeho personálu oproti druhej vlne? Ktoré opatrenia by pomohli zvrátiť nápor hospitalizovaných a aké sú odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s očkovaním? Zvráti situáciu lockdown, o ktorom rokuje vláda? Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 24

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jaroslav Lexa (podpredseda ÚVO) a Pavol Kováčik (prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska). Koronavírus nezasiahol iba zdravie ľudí, ale medzi inými odvetviami aj stavebníctvo. Zväz stavebných podnikateľov hovorí, že dosiahlo neslávne prvenstvo, priebežne najväčší prepad v Európskej únii. Za najväčšie riziká považuje stúpajúce ceny materiálov. Preto tlačí na štát, aby riešil ceny aspoň pri verejných stavbách. Úrad pre verejné obstarávanie však reaguje, že vo veci už oslovil Európsku komisiu a viac momentálne urobiť nemôže. Stavbárov upozorňuje, že ak nemajú v zmluvách inflačné doložky, je to problém, ktorý je len ťažko riešiteľný a môžu si zaň sami. Prečo ich teda firmy nemajú v zmluvách a to ani v tých najnovších? Dá sa tento problém riešiť? Je ÚVO brzdou riešenia, alebo si len plní povinnosť a stráži naše peniaze? Moderuje: Juraj Jedinák. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 23

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Fedor Čiampor (virológ) a Boris Klempa (virológ). Takto pred rokom sme sa blížili k tvrdému lockdownu, ktorý trval takmer mesiac. V priebehu novembra malo totiž pozitívny PCR test zhruba 50 tisíc ľudí. Momentálne je to približne päťkrát viac. Vláda síce zaviedla prísnejšie opatrenia, podľa odborníkov však prišli neskoro. Znamená to, že nás čaká ďalší lockdown? Kedy bude mať tretia vlna vrchol a kedy už pandémia zmizne nadobro? Koľko mutácií ochorenia Covid-19 ešte môžeme očakávať? O téme budeme diskutovať s virológmi. Moderuje: Juraj Mikula. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 22

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Radovan Ďurana (analytik INESS) a Ľuboš Pavelka (Ekonomická univerzita v Bratislave). Daňová revolúcia – názov, ktorým minister financií Igor Matovič už týždeň vyrába mediálne titulky. Koalícia a odborníci, rovnako ako verejnosť spoznávajú jeho nápady v priamom prenose. Medzi ministrovými návrhmi sú nižšie firemné dane, výrazná podpora detí, no najmä - viac peňazí vo vreckách zamestnancov. Ide naozaj o revolúciu? Alebo sú daňové zmeny komplikovanejšie a nie je všetko také jednoduché ako sa na prvý pohľad môže zdať? Moderuje: Matej Baránek. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 19

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jozef Hrabina (analytik) a Radovan Geist (analytik). Európska únia bude s Minskom rokovať o kríze v poľsko-bieloruskom pohraničí. Varšava z krokov, ktoré s lídrom Alexandrom Lukašenkom dohodla nemecká kancelárka Angela Merkelová, nadšená nie je a hovorí o rozbíjaní európskej jednoty. Migrantov z pohraničia medzičasom bieloruský režim presúva, no nevedno kam. Používa Alexander Lukašenko týchto ľudí ako zbraň? Dá sa kríza vyriešiť za okrúhlym stolom a poučila sa Únia zo situácie v roku 2015? Moderuje: Maroš Kušnier; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 18

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Martin Bútora (slovenský sociológ, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg) a Silvia Porubänová (výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva). Zajtra uplynie 32 rokov, odkedy sme si na námestiach vydobyli demokraciu. Kam sa medzitým posunula naša spoločnosť? Sme lepší, ako pred vyše tromi desaťročiami? Ctíme si vydobytú slobodu, alebo sa s ňou stále učíme žiť? Nemýlime si ju miestami až s anarchiou? Ako vníma dianie z novembra 1989 mladšia generácia? Moderuje: Marta Jančkárová; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 16

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Renáta Hall (odborníčka na vysoké školy), Marek Števček (rektor Univerzity Komenského v Bratislave) a Filip Šuran (predseda Študentskej rady VŠ). Mesiace diskusií dohodu nepriniesli, práve naopak – hoci ministerstvo už vysokoškolskú novelu dalo do legislatívneho procesu, vysoké školy opäť vytiahli transparenty. Najspornejším bodom ostáva posilňovanie právomocí ministra školstva pri dosadzovaní členov do orgánov vysokej školy. Ministerstvo obavy z politizácie naďalej odmieta. Reprezentácie vysokých škôl žiadajú návrh novely stiahnuť a vrátiť sa k diskusii. Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy už má viac ako 13 tisíc podpisov. Študenti zajtra vyrazia aj do ulíc. Aký bude ďalší osud reformy? Moderuje: Karolína Lacová; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 15

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jana Bittó Cigániková (poslankyňa strany SaS), Richard Raši (nezaradený poslanec zo strany Hlas-SD) /a rozhovor s Rastislavom Machunkom (viceprezident AZZZ)/. Parlament v skrátenom konaní diskutuje o sprísnení proti-pandemických opatrení. Mali by spomaliť rýchle šírenie koronavírusu a zlepšiť situáciu. Zamestnávatelia sú však nemilo prekvapení, a to predovšetkým podmienkami pre vstup zamestnancov na pracovisko. Boja sa predovšetkým toho či budú dostatočné kapacity na testovanie zamestnancov, či sa vôbec budú chcieť ich ľudia testovať a samozrejme aj toho či štát testy zaplatí. Do toho všetkého prichádza s kritikou opatrení prezidentka. Majú sa firmy obávať, alebo im s týmto bremenom pomôže štát? Moderuje: Juraj Jedinák; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 12

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Karol Galek (štátny tajomník rezortu hospodárstva) a Matúš Šutaj Eštok (nezaradený poslanec zo strany Hlas-SD). Slovensko aktuálne rieši záujem Maďarska o podiel v Stredoslovenskej energetike. Nejde pritom o jedinú aktivitu našich južných susedov, ktorí pred nedávnom chceli skupovať slovenskú pôdu a odkúpili niektoré historické budovy v Košiciach. Ministerstvo hospodárstva zvažuje ako ďalej so 49 %, ktoré sú na predaj za viac ako 1,2 miliardy eur. Má Slovensko reálne prostriedky na to, aby kúpilo výrazný podiel v SSE, alebo treba nájsť inú cestu? Ako sa dajú vnímať aktivity vlády Viktora Orbána? Moderuje: Matej Baránek; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 11

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Petr Visolajský (lekár) a Michal Palkovič (lekár a riaditeľ Sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou). Zamestnávatelia by mohli kontrolovať svojich pracovníkov, či sú očkovaní, testovaní, alebo covid prekonali. Prevádzky by mali byť otvorené aj v čiernych okresoch, ale iba pre zaočkovaných. Zamestnanci, ktorí nie sú očkovaní, ani ochorenie neprekonali, by mohli byť aj testovaní, ale na náklady zamestnávateľa. Aj o týchto opatreniach má dnes rokovať vláda, ktorá chce riešiť prudké zhoršovanie sa pandémie. Konzílium odborníkov však navrhlo tvrdšie opatrenia, vrátane obmedzenia pohybu neočkovaných v najhorších okresoch. Čo by pomohlo zabrzdiť preťažovanie nemocníc a ako sa líšia aktuálne prejavy covidu na pacientoch v porovnaní s druhou vlnou pandémie? Prečo viazne očkovanie? Moderuje: Marta Jančkárová; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 10

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jozef Lenč (politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave) a Tomáš Koziak (rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore). Reformná jeseň. Takéto slová sme počúvali v poslednom období predovšetkým z úst ministrov ale aj premiéra. Zatiaľ však reformy schválené nie sú. Na odpor postupne narážajú reforma súdnictva, národných parkov a ďalšie. Okrem politiky a koaličných partnerov sa reformy stretávajú aj s nesúhlasom stavovských organizácií, ktorých sa majú týkať. Okrem toho je na Slovensku v plnom prúde tretia vlna pandémie koronavírusu, s ktorou si zatiaľ vláda takisto nedokáže poradiť. Prejdú nakoniec dôležité reformy? Dokážu vládne strany odhodiť politické tričká a nájsť dohodu? Bude to nakoniec opozícia, kto sa bude tešiť z neúspechu koalície? Moderuje: Juraj Jedinák; Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 9

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Ján Bureš (politológ z Metropolitnej univerzity Praha) a Lukáš Jelínek (politický analytik). Česká republika pomaly ale isto smeruje k novej vláde. Do jej čela sa s najväčšou pravdepodobnosťou postaví šéf volebnej koalície SPOLU a predseda ODS, Petr Fiala. S tým nemá problém ani prezident Miloš Zeman. Práve jeho hospitalizácia vzbudzovala obavy, či sa skladanie kabinetu nebude naťahovať. Podľa viacerých pozorovateľov však ide proces rýchlejšie, ako sa čakalo. Kedy Petr Fiala nahradí Andreja Babiša, kto si do jeho vlády sadne, akú úlohu v procese ešte zohrá hlava štátu a na aké výzvy sa nová koalícia musí pripraviť? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 8

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jurajom Karpišom (ekonóm a spoluzakladateľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz; INESS) a Roman Vrbovský (analytik Národnej banky Slovenska). Ceny nehnuteľností - a teda bývania - lámu rekordy. Najnovšia správa Národnej banky Slovenska síce hovorí o miernom spomalení rastu cien, no jej analytici jedným dychom dodávajú, že hoci sa priblížil k priemeru od roku 2019, tak ten priemer je nadštandardný oproti tomu historickému. Inak povedané rast cien domov a bytov nie je zdravý, no odklonil od smerovania k realitnej bubline. Prečo ceny rastú takýmto tempom? Kedy sa to zastaví? Začnú už rásť úroky na hypotékach? A čo by to znamenalo v praxi pre ľudí, ktorí už úver majú? Počkať s kúpou nehnuteľnosti, alebo naopak kúpiť, lebo bude ešte horšie? Moderuje: Juraj Jedinák. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 5

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Juraj Šeliga (poslanec, Za ľudí) a Róbert Kaliňák (člen predsedníctva strany Smer-SD). Na takzvanú „Gorilu 2“ sa po kúskoch pozeráme už viac ako týždeň. Rozhovory na poľovníckej chate sú však z hľadiska obsahu oveľa menej závažné, ako tie z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Kým vládni poslanci tvrdia, že odhaľujú charakter účastníkov – tí zase hovoria o sledovaní opozície a obhajoby. V koho prospech sa nahrávky vlastne dostali do médií? Aké dôsledky majú na obsah politiky? O čom vypovedajú samotné rozhovory a prečo ich aktéri odmietajú komentovať? Prečo si politici naprieč celým spektrom prispôsobujú úniky vlastnej agende a kde v tom celom má svoje miesto občan? Moderuje: Juraj Mikula. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 4

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Karel Hirman (energetický analytik) a Jakub Hrbáň (ekologický aktivista z iniciatívy Klíma ťa potrebuje). Vyše 80 krajín sa na klimatickom samite v Glasgowe pripojilo k záväzku na zníženie emisií metánu do roku 2030 o 30 % oproti vlaňajšku, k zastaveniu odlesňovania a ďalším témam. Budú deklarované ambície svetových lídrov nasledovať aj činy, alebo sa o ochrane životného prostredia iba rozpráva? Podarí sa svetu zabrzdiť nepriaznivý klimatický vývoj, ktorý už dnes dvíha hladinu oceánov a hrozí hladomorom? Ako veľmi bude ekonomiku či energetiku „bolieť“ prechod na zelenú? Má Slovensko na výber a aj iné možnosti znižovania emisií, ako dôraz na využívanie plynu a jadrovej energie? Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 3

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Marek Krajčí (poslanec, OĽaNO) a Richard Raši (poslanec, Hlas-SD). Poslanci už v najbližších hodinách rozhodnú v prvom čítaní o vlajkovej lodi ministerstva zdravotníctva. Takzvaná optimalizácia nemocníc však naďalej vyvoláva vášne v nemocniciach, samosprávach aj v koalícii. Hnutie Sme rodina naďalej opakuje, že cez nich neprejde a Boris Kollár si opäť vyšiel do regiónov, ktorým sľubuje, že sa nič rušiť nebude. Ministerstvo tvrdí, že ak neprejde riadená reforma, príde živelná, a tá môže mať zásadnejšie dosahy. Akú podporu Vladimír Lengvarský pre zmenu získa? Keď nie v Sme rodina, má istotu aspoň v strane, ktorá ho nominovala? A ideme nemocnice rušiť alebo transformovať? Alebo je to jedno a to isté? Moderuje: Karolína Lacová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Nov 2

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Rudolf Kropil (prezident Slovenskej rektorskej konferencie) a Ľudovít Paulis (štátny tajomník rezortu školstva). Vysoké školy odmietajú novelu zákona o vysokých školách. Žiadajú ministerstvo, aby ju stiahlo a dokonca žiadajú odstúpenie šéfa rezortu a jeho štátneho tajomníka. V čom je teda najväčší problém? Reprezentácie vysokých škôl tvrdia, že v pripomienkovom konaní je iná novela, na akej sa dohodla pracovná skupina. Obávajú sa politizácie či straty autonómie a kontroly nad majetkami, nesúhlasia ani so zmenou spôsobu voľby rektora. Ministerstvo školstva novelu stiahnuť neplánuje a reaguje tým, že je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam. Nestratia teda školy svoju suverenitu? Ide skutočne o politizáciu, alebo naopak o vytvorenie priestoru na lepšie manažovanie vedenia škôl? Moderuje: Juraj Jedinák. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 29

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Ľubomír Andrassy (podpredseda NKÚ) a Peter Demčák (Transparency International Slovensko). Najvyšší kontrolný úrad pravidelne analyzuje hospodárnosť procesov v štátnych inštitúciách. Aj napriek zisteným nedostatkom sa však nedokážu poučiť a neustále sa objavujú problémy pri nakladaní s verejnými financiami. Napríklad poradenské služby za milióny eur, ktoré už roky vzbudzujú podozrenia z plytvania, si privlastnila navyše aj súčasná vláda. Národní kontrolóri tvrdia, že externí poradcovia sú vo väčšine prípadov zbytoční a ich prácu by si vraj štát mal robiť sám a následne by ju mal vedieť aj efektívne skontrolovať. Ako to vyzerá v praxi? Má NKÚ dostatočné právomoci a čo sa so zisteniami stane, ak ich následne dostanú kompetentní na stôl? Je súčasná vláda transparentnejšia, ako tie predchádzajúce? Moderuje: Juraj Mikula. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 28

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Peter Kováč (odborník na trestné právo), Július Šáray (bývalý vyšetrovateľ) a Marek Vagovič (šéf investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk). Nahrávky stretnutí Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Mareka Paru, Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara sú podľa jednej strany potvrdením snáh ovplyvňovať trestné stíhania najvážnejších káuz, či diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Podľa opačného tábora sú iba sledovaním opozičných politikov, a snahou o manipulovanie verejnej mienky. Aké závažné sú v skutočnosti zvrejenené informácie aj v súvislosti so zatiaľ neprávoplatným rozhodnutím súdu v kauze Očistec? Slúži ich medializácia verejnému záujmu, a ako to narúša zásadu neverejného prípravného konania? Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 27

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Erik Láštic (politológ z Fylozofickej fakulty UK v Bratislave) a Martin Reguli (analytik z Nadácie F. A. Hayeka). Po deviatich mesiacoch v úrade popularita amerického prezidenta rapídne klesá. Joe Biden bojuje s krízami na viacerých frontoch - od pandémie, cez ekonomiku až po migráciu či Afganistan. Viaceré kroky šéfa Bieleho domu sa pritom stretávajú s vlnou nevôle nielen u opozičných republikánov, ale aj vo vnútri demokratickej strany. Kde Joe Biden pochybil, akí voliči sa od neho odkláňajú a má šancu tento trend zvrátiť? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 26

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Svetlana Síthová (štátna tajomníčka rezortu školstva) a Pavol Ondek (predseda školských odborov). Posunieme školstvo do 21. storočia. Vyhlásil to rezortný šéf Branislav Gröhling po schválení trojice reformných zákonov v parlamente. Práve vďaka nim sa má zmeniť obsah vzdelávania, digitalizovať školstvo, podporiť inkluzívne vzdelávanie - ale aj zlepšiť vzdelávanie učiteľov. Od januára 2022 nečakajme žiadne prelomové zmeny, reagujú niektorí odborníci. Odbory navyše pridávajú kritiku, že v rozpočte na budúci rok nevidia peniaze na platy učiteľov a tie sa dokonca podľa nich môžu znížiť, ak ministerstvo nebude konať. Začína sa teda dlho očakávaná reforma v školstve, alebo ide iba o kozmetickú úpravu, ktorá sa skončí tak, ako predchádzajúce reformy? Moderuje: Juraj Jedinák. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 25

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Ján Kmeť (šéf nového úradu), Zuzana Petková (šéfka Nadácie Zastavme korupciu) a Ján Šanta (prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry). Štát na začiatku augusta zriadil úrad, ktorého úlohou je prioritne spravovať zaistený majetok pochádzajúci z trestnej činnosti. Pred novelou boli zhabané veci roztrúsené po celom Slovensku a úrady ich navyše nevedeli efektívne zpeňažiť. Zmenil sa tento systém? Ako v praxi vyzerá ak štát niekomu zaistí majetok? Kde je následne skladovaný a kto určuje jeho hodnotu? Aký veľký je rozdiel medzi správou majetku u obvinených a odsúdených? Moderuje: Juraj Mikula. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 22

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jaroslav Karahuta (poslanec Sme rodina) a Ján Budaj (minister životného prostredia). Poslanci v parlamente majú v nasledujúce dni rozhodnúť o budúcnosti našich národných parkov. Včera bol pritom návrh stiahnutý z rokovania vlády s tým, že obe strany chcú ešte o téme diskutovať. Pochybnosti má najmä Boris Kollár, ktorý nedávno odmietol reformu nemocníc a súdov. Koalícia tak opäť robí sama sebe opozíciu. Minister životného prostredia Ján Budaj plánuje aj preto so šéfom agrorezortu Samuelom Vlčanom podpísať memorandum, ktoré má rozptýliť pochybnosti. Tie doteraz komunikovali zástupcovia urbárov, lesnícke či poľovnícke združenia a spomínané hnutie Sme rodina. Ako napokon dopadne ďalší spor v koalícii? Dokážu sa strany dohodnúť, alebo budú návrhy kolegov naďalej blokovať? Moderuje: Jozef Kubánek. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 21

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Barbara Zmušková (analytička portálu EurActiv) a Ondrej Blažo (právnik z Právnickej fakulty UK v Bratislave). Spor medzi Poľskom a Európskou komisiou o povahu právneho štátu graduje. Verdikt Ústavného súdu u našich severných susedov o nadradenosti poľského práva nad európskym rozvíril už tak nepokojné hladiny na linke Brusel-Varšava. Ostré vyjadrenia od najvyšších predstaviteľov oboch táborov zazneli aj na pôde europarlamentu. Komisia zvažuje exemplárne potrestanie Poľska, premiér M. Morawiecki hovorí o dvojakom metri v Bruseli. Kto má v právnom spore navrch, aké dôsledky môžu z neho plynúť pre obe strany a hrozí odchod Poľska z EÚ? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 20

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Michal Cirner (politológ z Prešovskej univerzity) a Grigorij Mesežnikov (prezident Inštitútu pre verejné otázky). Koalícia stojí pred výzvou roka - schválením rozpočtu. A to v situácii, keď minister financií podmieňuje pol miliardy eur na priority ministrov schválením výdavkových limitov, zmien v dlhovej brzde a dôchodkovej reformy. SaS pritom trvá na tom, že zmeny dlhovej brzdy nepodporí bez tej daňovej. Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár pre zmenu cestuje po regiónoch a odmieta reformu za reformou, pričom viackrát pohrozil odchodom z koalície. Je pravdepodobnejšia dohoda, alebo prehĺbenie rozporov v koalícii? S akými témami pracuje opozícia? Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 19

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Milan Vetrák (predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru z hnutia OĽaNO) a Matúš Šutaj-Eštok (nezaradený poslanec zo strany Hlas-SD). Kľúčové inštitúcie, štátne úrady či akciovky, ale aj divadlá. A tiež všetky okresy v krajine. Vláda na boj s „našimi ľuďmi“ nasadila tých svojich. Kontrolný úrad jej pritom opakuje, že lepšie Slovensko stojí a padá na odbornosti, ktorá v štátnej a verejnej správe zatiaľ nemá veľa miesta. Práve NKÚ sa mal dočkať zvýšenia právomocí, ani tento záväzok však kabinet zatiaľ nesplnil. Aký odkaz tým dáva občanom? Prečo sa veci, ktoré dnes opozícia kritizuje, nepohli ani v čase, keď bola viac ako dekádu pri moci? Moderuje: Juraj Mikula. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 18

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Mária Kolíková (ministerka spravodlivosti) a Boris Tóth (predseda Krajského súdu v Bratislave). Nový návrh sudcom a justičným zamestnancom nestačí. Stovky z nich vyhnala pripravovaná súdna mapa tento týždeň z budov súdov – najmä z tých, ktoré majú skončiť. Žiadajú zachovanie súčasného stavu a varujú pred vznikom hladových dolín či stratou zamestnania. Ministerka Mária Kolíková chce reformu dotiahnuť, vidí v nej rýchlejšie konania, väčšiu transparentnosť a primeranú dostupnosť k spravodlivosti. Podľa prieskumu chce reformy až 70 % Slovákov, ako ich však uskutočniť a dá sa vôbec reformovať bezbolestne? Dokážu však nájsť oba tábory aspoň čiastočnú zhodu? A je tento boj podstatný, keď koaličný partner už vyhlásil súdnej mape stopku? Moderuje: Karolína Lacová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 15

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Brigita Schmögnerová (bývalá ministerka financií) a Radovan Ďurana (inštitút INESS). Deficit vo výške 5 %, škrtanie výdavkov v zdravotníctve, zmrazené platy učiteľov, menej peňazí armáde a ďalším odvetviam. Minister financií Igor Matovič aktuálne rokuje so svojimi kolegami z vlády o návrhu budúcoročného rozpočtu, ktorý už zajtra musíme poslať na schválenie Európskej komisii a tiež formálne predložiť do parlamentu. Na čo sa mal štát v rozpočte zamerať najviac? Sú to učitelia, zdravotníci, alebo infraštruktúra? Ako by mal vyzerať ideálny scenár v prípade, že štátna pokladnica zíva prázdnotou? Moderuje: Matej Baránek. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 14

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Miroslav Hlivák (predseda Úradu pre verejné obstarávanie) a Peter Demčák (Transparency International Slovensko). Nový zákon o verejnom obstarávaní bol schválený iba pred niekoľkými dňami, no už má svojich kritikov. A to aj napriek tomu, že vznikol ako kompromis oproti pôvodnému návrhu vicepremiéra Štefana Holého. Mimovládne organizácie sa rozhodli obrátiť na Protimonopolný úrad aj Európsku komisiu, pretože novela podľa nich obchádza hospodársku súťaž. Niektoré časti legislatívy však aj napriek tomu vítajú. Urýchli zákon verejné obstarávanie a bude zaručená férová súťaž? Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 13

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Ľudovít Paulis (štátny tajomník rezortu školstva) a Martin Suchý (analytik z Nadácie Zastavme korupciu). Diplomovka za 600 eur na splátky, prezentácia na obhajobu grátis - aj to sú ponuky agentúr, ktoré za vás vypracujú záverečnú prácu. Za rok môže s diplomovkou na zákazku skončiť až 15 % absolventov vysokých škôl – ukázala analýza Nadácie Zastavme korupciu. Zatočiť s takýmto obchodovaním sa chystá ministerstvo školstva, akademický podvod sa má dostať do zákona ako nový priestupok. Okrem študentov by sa mala legislatíva vzťahovať aj na firmy, ktorým by hrozila pokuta od 10 do 50-tisíc eur. Nakoľko by to situáciu vyriešilo a zvýšilo kvalitu našich vysokých škôl? Dokáže rezort školstva takúto zmenu presadiť? Majú vôbec vysoké školy kapacitu študentov dôslednejšie kontrolovať? Moderuje: Karolína Lacová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 12

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Tomáš Strážay (analytik) a Lukáš Jelínek (analytik). Českí voliči si vybrali zmenu. Parlamentné voľby, pomerne prekvapujúco, vyhrala stredopravá koalícia SPOLU. V tesnom závese skončilo vládne hnutie ANO Andreja Babiša. Do snemovne sa dostalo dohromady sedem subjektov, po prvý raz v nej budú chýbať sociálni demokrati a tiež komunisti. Nová vláda zostavená z opozičných strán, sa rysuje, no premiér Babiš ešte neskladá zbrane. Úspechy a pády strán, možné trecie plochy v črtajúcej sa vláde, ale aj úlohu prezidenta Miloša Zemana pri jej zostavovaní rozoberieme s analytikmi. Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 11

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jaroslav Karahuta (šéf pôdohospodárskeho výboru; Sme rodina) a Richard Takáč (podpredseda Smer-SD). Slovensko zaťahuje ručnú brzdu. Nehodlá sa prizerať, ako maďarskí poľnohospodári začnú s nákupom ornej pôdy z peňazí vlády Viktora Orbána. Šéf slovenskej diplomacie už tlmočil svojmu náprotivku z druhej strany Dunaja nespokojnosť. Medzitým dostali slovenské katastrálne úrady pokyn, aby každý nákup nehnuteľností, za ktorým stojí cudzí štát, hlásili. Ako čítať aktivitu maďarskej vlády? Nenaštrbia sa slovensko-maďarské vzťahy? Je nutná urýchlená odpoveď Slovenska a ako situáciu riešiť? Moderuje: Matej Baránek. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 8

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Juraj Krúpa (predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť z hnutia OĽaNO) a Denisa Saková (bývalá ministerka vnútra, strana Hlas-SD). Koaliční poslanci chcú výrazne posilniť kompetencie šéfa rezortu vnútra, ktorý bude môcť v prípade súhlasu parlamentu oveľa výraznejšie prehovoriť do fungovania polície. Jeho vplyv sa rozšíri aj na post prezidenta polície či šéfa inšpekcie, ktorých si bude priamo vyberať. Koalícia argumentuje tým, že ak nesie niekto zodpovednosť za ľudí, musí ich mať pod kontrolou. Opozícia pre zmenu tvrdí, že ide o politizáciu štátnej správy a o krágľovanie nepohodlných ľudí bez udania dôvodu. Vyrieši dianie v polícii iba úprava voľby jej šéfa, alebo mala najskôr prísť hĺbková reforma? Prečo koalícia zavádza postup odvolávania ľudí, ktorý sama svojho času ostro kritizovala? Moderuje: Karolína Lacová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 7

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Marián Petko (prezident Asociácie nemocníc Slovenska) a Mária Lévyová (prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov). „Desivá informácia, nedorozumenie, veríme vo víťazstvo zdravého rozumu“. Aj takéto reakcie vyvolalo rozhodnutie ministerstva financií znížiť platbu za poistencov štátu o vyše 230 miliónov eur. Nemocnice aj súkromné zdravotné poisťovne upozorňujú, že to môže ohroziť starostlivosť o pacientov. Zástupcovia pacientov a lekárov naliehavo žiadajú o stretnutie prezidentku. Rezort financií tvrdí, že žiadne peniaze zdravotníctvu neberie, iba ich presúva na obdobie, keď budú potrebné. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský upokojuje, že v sektore bude toľko peňazí, koľko potrebuje, zároveň však rokuje s poisťovňami a rozhovory plánuje aj s rezortom financií. Podarí sa problém vyriešiť bez ujmy na pacientoch, lekároch či nemocniciach? Zástupcovia ministerstiev financií a zdravotníctva naše pozvanie do diskusie neprijali, ich reakcie sprostredkujeme zo záznamu. Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 6

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Tomáš Strážay (Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku) a Gregor Martin Papucsek (budapeštiansky spravodajca Rádia Slovensko, RTVS). Hoci do parlamentných volieb v Maďarsku ostáva ešte niekoľko mesiacov, u našich južných susedov sa hlasuje už teraz. Koalícia šiestich opozičných strán si volí spoločného lídra, ktorý sa má na jar postaviť proti premiérovi Viktorovi Orbánovi. S akými pohnútkami sa opozícia spája, kto má v takzvaných primárkach navrch a má zjednotený blok šancu konkurovať Fideszu? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 5

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jaroslav Naď (minister obrany SR) a Peter Kmec (nezaradený poslanec zo strany Hlas-SD). Po obstaraní stíhačiek F-16 sa do pozornosti dostávajú bojové vozidlá. Dva megatendre v súčte za približne dve miliardy eur spustili diskusiu o tom, či Slovensko potrebuje vynoviť „armádny vozový park“ viac než 220 vozidlami. Rezort obrany rieši oba tendre formou obstarania vláda-vláda a oslovil už 33 krajín so žiadosťou o konkrétne ponuky. Ministerstvo aj predstavitelia armády rozhodnutie obhajujú s tým, že s technikou, ktorú využívame v súčasnosti sa už bojovať nedá a potrebujeme nevyhnutne jej výmenu. Kritici sa obávajú, že nákup nemusí byť transparentný a nie je ani jasné, na základe čoho hovoríme o stovkách obrnených vozidiel. Sú nákupy opodstatnené a je správne, že sa pri takom objeme financií ide formou vláda-vláda? Rozumie verejnosť, prečo pôjdu prostriedky na armádnu techniku? Moderuje: Juraj Jedinák. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 4

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Romana Kanovská (riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania) a Michal Rehúš (analytik Centra vzdelávacích analýz). Počas lockdownu nevzala do rúk knihu viac ako polovica detí. Zhruba rovnaké percento sa pri online vyučovaní zabávalo pozeraním filmov alebo hraním hier. Pravidelné testovanie deviatakov prináša viaceré prekvapivé zistenia. Žiaci sa pritom zhoršili najmä v matematike a najväčšie problémy majú deti z chudobnejších pomerov. Výsledky testov odhaľujú aj nedostatky v dištančnej výučbe – teda učenia sa z tepla obývačky cez internet. Čo všetko štát pri testovaní zistil a ako s výsledkami naloží? Základnou otázkou tiež zostáva - ako rýchlo a či vôbec dobehnú žiaci v nasledujúcich mesiacoch zameškané? Moderuje: Matej Baránek. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Oct 1

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Oskar Dvořák (Sekcia reformnej agendy ministerstva zdravotníctva) a Marián Petko (prezident Asociácie nemocníc Slovenska). Vláda schválila reformu zdravotníctva. Jej hlavným cieľom je, aby sa náročnejšie operácie a výkony robili iba v tých nemocniciach, ktoré majú potrebné skúsenosti. Hnutie Sme rodina však zmenu nepodporilo, pretože sa obáva rušenia nemocníc. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský to odmieta. Prinesie reforma skvalitnenie zdravotnej starostlivosti, alebo naopak ohrozí jej dostupnosť? Moderuje: Marta Janćkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 30

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Karel Hirman (energetický analytik) a Jozef Badida (analytik). Ceny energií enormne rastú – v prípade zemného plynu ide dokonca až o 4-násobný nárast cien a príčin je hneď niekoľko. Minister hospodárstva Richard Sulík včera v parlamentnej diskusii hovoril najmä o zlome nastavení cenotvorby za predchádzajúcej vlády Roberta Fica. Opozícia naopak argumentuje, že kritika účty nezaplatí a od vlády čaká konštruktívne nápady, ako ceny zvýšiť čo najmenej. Ako situáciu hodnotia odborníci na energetiku? Do akej miery môže o „láskavejšom“ zvýšení cien energií rozhodnúť Úrad per reguláciu sieťových odvetví? Koho zvýšenie cien zabolí najviac? Moderuje: Soňa Juríková. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 29

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Radoslav Štefančík (politológ) a Juraj Marušiak (politológ zo Slovenskej akadémie vied). Prezidentka Zuzana Čaputová dnes poslancom Národnej rady SR prednesla už v poradí svoju druhú správu o stave republiky. Každoročne ide o ostro sledovaný prejav, ktorého cieľom je nielen popísať súčasnú spoločenskú atmosféru, ale aj otvoriť diskusiu k pálčivým problémom. V minulosti boli správy niektorých prezidentov zlomové, pretože priniesli nielen zásadné obraty v preferenciách politických strán, ale dokonca spôsobili aj predčasné voľby. Komu bude tá dnešná správa Zuzany Čaputovej určená? Bude reflektovať na všetky problémy v spoločnosti, ktorá je značne polarizovaná? Bude prejav apolitický, alebo nie? Moderuje: Karolína Lacová. Podcastový bonus: Správa prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 28

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Radovan Geist (analytik portálu EurActiv) a Tibor Macák (berlínsky spravodajca RTVS, Rádia Slovensko). Voľby v Nemecku vyhrali podľa predbežných výsledkov sociálni demokrati. Pre SPD ide o prvý triumf po 19 rokoch. Líder strany Olaf Scholz sa netají ambíciami nahradiť v kresle kancelára odchádzajúcu Angelu Merkelovú. Očakáva sa, že rokovania o zostavení novej vlády budú dlhé a náročné. Čím sociálni demokrati presvedčili voličov? Smeruje konzervatívna únia CDU/CSU po dlhých rokoch do opozície? Kto bude jazýčkom na váhach počas povolebných rokovaní a ako nový kabinet ovplyvní smerovanie Nemecka a Európskej únie? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 27

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Miloš Svrček (hnutie Sme rodina) a Ján Blcháč (opozičný poslanec, Hlas-SD). Lacnejšie bývanie alebo riziko pre verejné financie? Aj takéto označenia dostáva vlajková loď hnutia Sme rodina, ktorá poriadne ešte ani nevyplávala a už jej koaliční partneri avizujú stopku. Zákon o podpore štátneho nájomného bývania však kritizujú aj ekonómovia a tiež mestá a obce. Proti výstavbe bytov sú nateraz aj koaliční partneri, ktorí odložili návrh na októbrovú parlamentnú schôdzu. Ak koalícia nenájde do mesiaca dohodu, Boris Kollár je pripravený nakresliť za touto vládou červenú čiaru a rozlúčiť sa. Do boja o nájomné byty sa pustila aj opozícia a Hlas SD prišiel s vlastným návrhom. Ako to momentálne s nájomným bývaním vyzerá? Moderuje: Karolína Lacová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 24

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Ondrej Matej (riaditeľ inštitútu pre dopravu a hospodárstvo, poradca ministra dopravy) a Ľubomír Palčák (riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline). Takmer celý diaľničný obchvat Bratislavy otvoria už o pár dní. Lenže, ako to už býva, je tam jedno ale. Znie to až neuveriteľne, ale najdôležitejšie križovanie D4 s D1 zatiaľ existuje iba na papieri. Celé prepojenie sa ešte len začalo súťažiť a obchvat tak nesplní tú podstatnú úlohu, ktorou je odklon tranzitnej dopravy z hlavného mesta. Navyše pri verzii verejnej súťaže to zrejme nebude skôr ako o päť rokov. Ako teda problém riešiť? Naozaj nie je možné zadať práce aktuálnemu zhotoviteľovi obchvatu priamo? Prípadne vybudovať dočasné prepojenia? A čo bude pre hlavné mesto znamenať vybudovanie obchádzkových trás? Moderuje: Juraj Jedinák. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 23

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Tomáš Strémy (odborník na trestné právo, Právnická fakulta UK) a Peter Kováč (Právnická fakulta Trnavskej univerzity). Inštitút spolupracujúceho obvineného, o ktorom najčastejšie počujeme ako o kajúcnikovi, má kľúčovú úlohu vo viacerých kauzách. Ak páchateľ pomôže objasniť trestný čin, môže dostať nižší trest, alebo si zaslúžiť až beztrestnosť. Odborníci sa zhodujú, že opatrenie má svoje opodstatnenie, ale záleží na forme, akou sa uplatňuje. Sú svedectvá kajúcnikov dostatočne preverované ďalšími dôkazmi a výhody, ktoré získajú priamo úmerné páchanej trestnej činnosti? O téme budeme diskutovať s odborníkmi na trestné právo. Moderuje: Marta Jančkárová. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 22

time.minutes.short time.seconds.short

Hostia: Jozef Bátora (politológ Univerzity Komenského) a Matej Šimalčík (analytik Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií). Nový bezpečnostný pakt, ktorý uzavreli Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Austrália, mení pomery v oblasti Indopacifiku. Jeho cieľom je ochrana spoločných záujmov v regióne. V ňom stúpa vplyv Číny, ktorá spojenectvo odsudzuje a označuje ho za mentalitu z čias studenej vojny. Peking však v kritike nie je osamotený. Washington, Londýn a Canberra si pohnevali aj Francúzsko, ktoré malo s Austráliou dohodnutú lukratívnu zákazku na výrobu ponoriek. Prečo aliancia vôbec vznikla, ako ju vnímajú spojenci a oponenti a čo znamená pre NATO a Európsku úniu? Moderuje: Maroš Kušnier. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.

Sep 21

time.minutes.short time.seconds.short